Land- en ïuinbouwwereld T. A. Konings, Werkendam. H. de Lorm, Woudrichem. Joh. Oerlemans, Qenderen. G. Schermers, Almkerk. J. v. d. Stelt, Werkendam. Ant. Verschoor, Almkerk. Ar. Verschoor, Almkerk. L. L. Verschoor, Almkerk. L. J. Versluys, Andel. M. Vos, Babiloniënbroek. Jac. van Wijk te Wijk. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: J. Boer, Giessen-Nieuvvkerk. C. Bouman Czn., Aalburg. H. Crezee, Nieuwendijk. H. van Dis, Almkerk. C. M. Donken, Drongelen. J. v. Drunen, Dussen. J. J. de Fijter, Andel. B. van Giessen, Poederooijen. J. de Graaff, Babiloniënbroek. G. Groeneveld, Poederooijen. A. Haasakker, Aalst. J. W. v. d. Heuvel, Brakel. G. de Jong, Giessen-Nieuwkerk. P. van Koyck, Genderen. A. Nieuwenhuizen, Waardhuizen. B. Nieuwenhuizen, Rijswijk. T. J. de Regt, Poederooijen. J. Schreuders, Genderen. J. v. d. Stelt, Drongelen. G. Vervoorn, Brakel. Joh. Vos, Wijk. J. de Waal, Wijk. D. Westerlaken, Rijswijk. De hieronder genoemde jongens heb ben de school met een diploma verlaten J. A. v. d. Beek, Genderen, met vrucht. C. Branderhorst, Eethen, met zeer veel vrucht. A. Bron, Rijswijk, met zeer veel vrucht. J. v. Gammeren, Genderen, met veel vrucht. A. de Graaff, Babiloniënbroek, met veel vrucht. A. Hak, Giessen, met zeer veel vrucht. C. T. v. Herwijnen, Waardhuizen, met zeer veel vrucht. Z. van Herwijnen, Uitwijk, met zeer veel vrucht. J. A. v. Mersbergen, Genderen, met zeer veel vrucht. A. Naaijen, Andel, met veel vrucht. D. van Rijswijk, Andel, met vrucht. M. Schouten, Andel, met vrucht. R. v. d. Vliet, Andel, met veel vrucht. C. Vos, Babiloniënbroek, met veel vrucht. Voor den nieuwen cursus, die 11 April a.s. aanvangt, zijn 22 leerlingen ingeschreven. BRAKEL. De op 26, 28 en 29 Maart j.l. ge houden bazar alhier, ten bate van de muziekvereen. „Oefening baart Kunst" werd druk bezocht; niet minder dan 1122 personen brachten er een bezoek. Aan deze bazar was tevens een verlo ting verbonden met als hoofdprijs een dames- of heerenrijwiel naar keuze. CAPELLE. Aan de navolgende personen der lichting 1933 uit deze gemeente is voor goed vrijstelling verleend1 wegens broe- derdienst: H. Chabot, O. van Dongen, T. Groeneveld, A. P. de Jong, C. Z. Molegraaf, T. Mouthaan, P. D. van Pelt, J. de Roon, J. H. Rozenbrand, J. Ie Sage, D. R. Ie Sage, A. Smits, C. A. Spierings, L. A. Spierings, A. C. Sprangers, D. P. van Tilborgh, A. Verhagen, M. M. Vos, H. van Vuuren, A. van de Werken en C. Laros. De gehouden collecte voor de Chr. school a.d. Loonschendijk heeft ruim f14.— opgebracht. DUSSEN. Op Zaterdag 9 April a.s. zal de heer J. Verduyn alhier, met leerlingen van den Algemeenen Tuinbouwcursus een excursie maken naar verschillende tuinbouwbedrijven te Capelle en 's- Gravenmoer. De prijzen van melk en karne melk zijn met 1 cent per L. verlaagd en gebracht respectievelijk op 8 cent en 4 cent per L. GENDEREN. Onder Voorzitterschap van den heer E. v. d. Beek, had Woensdagavond plaats de jaarvergadering der coöp. zui velfabriek „Op Hoop van Zegen" al hier. Uit rekening en balans, die zonder stemming werd goedgekeurd, bleek, dat weer de statuaire afschrijving en re serveering kon plaats hebben. In een jaaroverzicht deelde de secretaris de reorganisatietoestand der vereeniging mede, terwijl hij tevens eenig beeld gaf van de export belemmeringen van het zuivelprodukt. Een der leden sprak zijn dank uit over het behaalde reorga nisatie-succes van het nieuwe bestuur. GORINCHEM. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad heeft de Voorzitter meegedeeld, dat de schor sing van de raadsbesluiten betreffende de demping van het Paardewater we derom verlengd was. Naar aanleiding van deze mededeeling vroeg de heer Beausar, of B. en W. bereid waren, met de commissie voor de monumentenzorg eens te overleggen, om tot een goede oplossing te komen. De Voorzitter ant woordde, dat B. en W. wel met den minister onderhandeld hadden, doch de commissie voor de monumentenzorg nog geen nieuw onderhoud over de demping van het Paardewater had aan gevraagd. Langdurig werd beraadslaagd over het voorstel van B. en W. om een perceel grond aan te koopen, benoodigd voor den bouw van een bijzondere la gere school in de Lingewijk. Sommige raadsleden meenden, dat, als er geen gelden gevonden zouden kunnen wor den om de reeds verleden jaar aange nomen reorganisatie van het openbaar onderwijs uit te voeren, het ook niet aanging, voor een nieuwe school voor het bijzonder onderwijs gelden toe te staan. De voorzitter deelde mede, dat het in zijn voornemen lag a.s. Dinsdag in het college van B. en W. een over zicht te geven van de financieele positie der gemeente; naar aanleiding daarvan kon worden beslist, of ook de reorga nisatie van het openbaar onderwijs met spoed zou worden voortgezet. In elk geval moest in deze vergadering beslo ten worden, grond te koopen, met de bedoeling, daarop, als de toestand der gemeentefinanciën toe zal laten de reor ganisatie van het openbaar onderwijs door te voeren, een bijzondere school te stichten. Zou de reorganisatie van het openbaar onderwijs niet kunnen tot stand' gebracht worden, dan zou de raad zich nader uitspreken over den bouw van een bijzondere school in de Linge wijk. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. tot grondaankoop aangenomen. Van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is de mededeeling ontvangen, dat het tarief van steun- verleening aan werklooze arbeiders niet langer gehandhaafd kan blijven, en ook te Gorcum tot eenige verlaging behoort te worden overgegaan. Het kwam B. |en W. voor, dat aan het verlangen van den minister moet worden voldaan, teneinde de rijkssubsidie in de kosten van steun verlening en werkverschaffing geen ge vaar te doen loopen. Op voorstel van B. en W. werd, na langdurige discussie, besloten, de op 26 Februari 1932 vast gestelde normen als volgt te wijzigen: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners zal de steun ten hoogste f 12 per week bedragen, benevens f 1.35 per week per gezinslid boven de tweeper sonen tot een maximum van 8 perso nen; voor kostgangers f9 per week. Bovendien kan aan de eerste categorie een huurbijslag worden verleend. Deze regeling betreft groep A: uitgetrokke- nen. Voor groep B: reglementair nog niet rechthebbenden; dubbel uitgetrok- kenen en ongeorganiseerden, werd de steun bepaald op ten hoogste fll per week voor gehuwden en ongehuw de kostwinners, met bijslag van f 1.20 per week per gezinshoofd 'boven de twee personen tot een maximum van 8 personen, zoo noodig, met huurbijslag; voor kostgangers f8 per week. HERPT. De algemeene vergadering der coöp. stoomzuivelfabriek „St. Isidorus" in café Verhoeven gehouden, was te vens een jubileumvergadering, daar het 25 jaar geleden was, dat tot oprichting der fabriek besloten werd. Onder de talrijke aanwezigen waren pastoor Meys uit Hedikhuizen, geestelijk adviseur en pastoor Timmermans alhier, adviseur van den N. C. B., alsmede de burge meester van Hedikhuizen, de heer Van Heereveld, voorzitter der commissie van toezicht. De voorzitter, de heer Van Grevenbroek, hield een herdenkingsre de en memoreerde, dat van de oprich ters er nog twee in leven zijn, n.l. de secretaris, de heer H. J. Luyben en het bestuurslid de heer A. J. J. van Bok hoven. Hij feliciteerde hen met hun zil veren jubilé en dankte hen voor het vele dat ze voor de fabriek gedaan hebben. De heer Van Herpt prees eveneens het werk der jubileerende bestuursleden en merkte op, dat de familie Miedema ook 25 jaar aan de fabriek verbonden is, de huidige directeur reeds 20 jaar. Zijn broer heeft hier een goeden grondslag gelegd, waarop ijverig wordt voortge bouwd. Den heer S. Miedema bracht hij hulde en dank voor zijn arbeid in het belang der boeren. Namens de jubilarissen dankte de heer Van Bokhoven voor de hun gebrachte hulde. Nadat den leden een kleine verras sing werd aangeboden, werd de reke ning over 1931 met balans en verslag aangeboden. Boeken en bescheiden wa ren in orde bevonden. Namens de com missie van onderzoek adviseerde bur gemeester Van Heereveld, die de admi nistratie van den directeur en het werk van den secretaris zeer prees, tot goed keuring der rekening en decharge van den directeur, waartoe werd besloten. Uit de rekening bleek, dat over 1931 is ontvangen 2.531.105 kg. melk. Per perecent vet is fl.53 uitbetaald. Het gemiddeld vetgehalte was 3.16 pCt. Per 100 k.g. melk werd f4.8441 uitbetaald; 80 pCt. ondermelk werd teruggegeven. Er is 87148 k.g. boter geproduceerd, welke f 1.46 per k.g. netto opbracht. De onkosten waren f 20.874.58 of f 0.82 per k.g. melk. De bezittingen der fabriek vertegenwoordigen een waarde van f46.251.53. De directeur deelde mede, dat er plan nen zijn om weer een melkcursus te organiseeren. Bij de rondvraag besprak burgemees ter Van Heereveld de huidige crisis. Hij spoorde aan tot vertrouwen in de re geering. Pastoor Meys sprak nog een geluk- wensch tot de jubilarissen en hij richt te voorts een woord van waardeering tot den directeur. KAATSHEUVEL. Onder architectuur van den heer J. A. Prins had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woon huis met graanmaalderij voor rekening van den heer H. de Jong alhier. Ingeschreven werd als volglt: J. Ligtvoet, Oosterhout f14947. L. v. Luxemburg, Kaatsh. f 14887.50 C. B. Timmermans, Sprang f14673. A. H. Willems, Sprang f14579. P. van Beek, Oosterhout f14389. C. Michael, Vrijh.-Capelle f13769. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang f13756.— Gebr. v. d. Ven, Kaatsheuvel, f13652. Kleijnloog en Oversteeg, Cap. f13546. A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f 13598. G. v. d. Sande, Heeswijk f13300. Gebr. Brekelmans, Kaatsh. f 13145. A. M. Vermeeren, Loon op Zand f13000. Gebr. v. d. Hoven, Kaatsh. f12996. Het werk is aan de laagste inschrij vers opgedragen. Onder architectuur van den heer J. A. Prins, had alhier de aanbesteding plaats voor het verbouwen van een woonhuis voor rekening van den heer D. A. Boons alhier. Ingeschreven werd als volgt: C. Michael, Vrijh.-Capelle, f2075. Gebr. Brekelmans, Kaatsheuvel f1838. Gebr. v. d. Ven, Kaatsheuvel f1591. S. J. Pepping, Kaatsheuvel f1580.— A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f1495. F. Cornelissen, Kaatsheuvel f 1485.— G. Paans, Capelle f 1348. A. M. Vermeeren, Loon op Zand f1200. Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. NEDERHEMERT. De verpachting voor Mej. den Dekker op den Doornwaard bracht ge middeld f41 per schaar op. De verpachting op de Kattendijks- waard bracht gemiddeld f51 per schaar op. De verpachting op de Arkenswaard voor den heer Plete, bracht ge middeld f36 op. NIEUWENDIJK. Op verzoek deelen we thans mede, dat het comité voor Winter- lezingen als volgt is samengesteld F. Wisse, Voorz.Joh. v. d. Stelt. 2e Voorz.J. Lankhaar, Secr.K. v. d. Stelt, Penn.A. van Esch, A. de Later, Z. Koekkoek, H. Groene veld, Z. Wijnands Wzn., C. Dekker, J. Klop en A. Crezee. POEDEROIJEN. Aan den heer H. Wijnstekers, veldwachter dezer gemeente, standplaats Aalst, is door den heer Commissaris der Koningin op verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig met ingang van 1 Mei 1932. VEEN. Vrijdag 29 April zal door de Herv. Jongel. vereen, alhier, een reci- teerwedstrijd worden gehouden voor leden van Jongel. vereen., aangesloten bij de ring Altena. Een 10-tal prijzen zullen voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld worden. Donderdag 7 April, n.m. half drie, zal de Edelachtb. Heer C. J. B. Land weer, Burgemeester der gemeenten Wijk en Veen, in een openbare vergadering worden geinstalleerd. Van half vier tot half vijf zal door den nieuwen Burgemeester receptie ge houden worden. Op verzoek van Zijne Edelachtb. zul len er geen feestelijkheden plaats heb ben. B. en W. verzoeken de ingezetenen evenwel, op dien dag door het uitsteken der vaderlandsche driekleur, van hun ingenomenheid te doen blijken. Maandag vertrokken van hier een 12-tal werkloozen naar de rijkswerkver- schaffing in Drenthe. Naar wij vernemen zal de volgende week nog een andere groep volgen. De Zaterdag gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk bracht f116 op. WAALWIJK. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbel woon huis voor rekening van den heer P. Bierlaagh—v. d. Heijden, werd inge schreven als volgt: Perc. A Perc. B A. v. Huiten—Krol, Waalwijk f14080 f13970 C. Timmermans, Sprang f 14943 f 14643 P. Kramer, Genderen f 13970 f 13690 G. v. Heesch, Waalwijk f 13880 f 13646 P. de Grauw, Waspik f13299 f12999 H. Maas, Waalwijk, f14080 f13900 Z. Treffers, Waalwijk f14700 f14400 J. v. d. Meijs, Waalwijk f 14725 f 14425 C. Michael, Vrijh.-Cap. f15088 f14864 Wed. Aarts en Zn., Waalwijk f13700 f13508 W. v. d. Hammen, id. f 14960 f 14590 J. Kooien, Waalwijk f13868 f13608 H. v. Huiten, Waalwijk f13889 f13615 J. de Bont, Nieuwkuijk, f15349 f15100 H. Kramer, Waalwijk f14325 f14075 A. Roovers, Waspik f 16557 f 15407 Gunning volgens bestek. WASPIK. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de voorzitter meegedeeld, dat de gemeente niet meer over de noodige kasmiddelen beschikt om aan de gemeente-ambtenaren hun salaris uit te betalen. Voor steunverle ning is binnenkort ook geen geld meer beschikbaar; er zullen bons worden ver strekt, waarop de menschen levensmid delen kunnen verkrijgen. De raad heeft besloten de opcenten op de gemeentefondsbelasting op 100 te brengen en die op de personeele be lasting op 200. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 18 tot en met 24 Maart jl. werden aan de vischmarkt alhier., geen winterzalmen aangevoerd, doch 1 schotje ad. f 1,50. Besteed werd voor brasem 15 tot 16 centbaars 8 tot 10 cent en voorn 7 tot 71/2 cent. Alles per pond. Het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer Arie Kentie alhier, is opgedragen aan de Gebrs. Struik alhier. Aan de Ambachtschool te Go- rinchem slaagden voor het einddiplo ma timmeren Arie Baks en voor het einddiploma machinebankwerken J. Venderbos, beiden alhier. WERKENDAM. Zaterdagavond vergaderde de Af deeling Werkendam der S chipper s- vereeniging „Schuttevaêr" in de so ciëteit van den heer J. B. Zwets teneinde het programma voor de 69e algemeene vergadering te bespreken, welke op 20 en 21 April in Werken dam zal worden gehouden. Het pro gramma, werd als volgt vastgesteld Woensdag 20 April. Namiddags 3.30 uur aanvang der vergadering. Namiddags 7.30 uur officieel ont vangst ten gemeentehuize door hee- ren Burgemeester en Wethouders. Namiddags 8 uur gezellig samen zijn, in het Nutsgebouw. Donderdag 21 April. Voormiddags 9.30 uur voortzetting der Algemeene vergadering. Namiddags 2.30 uur rondvaart door den Biesbosch. Namiddags 7 uur gemeenschappe lijke maaltijd. Namiddags 8 uur gezellig samen zijn. - In aansluiting op ons verslag van de C.J.M.V. „Andreas" in ons nummer van 30 Maart zij nog het volgende vermeld: Het muzikale gedeelte waaraan mede werking verleende de dames Mary en Lenie Zwets met het mannenkoor „An dreas", onder leiding van den heer D. M. v. d. Bunt, werd keurig afge werkt. De aanwezigen stelden deze aangename afwisseling van het pro gramma zeer op prijs. Aan de dames Zwets, werd voor de belangelooze medewerking ieder een mooie bloemenmand aangeboden. Ten slotte werd dezen avond geslo ten door den Voorzitter, den heer P. Holster, na te laten zingen Gezang 10:1 ('kWil U o God mijn dank be talen), met dankgebed. Bij de gehouden aanbesteding door den architect J. Bottenberg alhier, voor een woonhuis voor rekening van den heer G. Kornet, waren de minste inschrijvers voor metselwerk C. Groe neveld te Woudrichem voor f1963 en voor timmerwerk Gebr. Verdoorn al hier voor f1693 aan wie het werk is gegund. HET GEEL WORDEN VAN PLAN TEN BIJ ZWARE KALKBEMESTING. Men heeft meermalen waargenomen, dat na een zware bemesting met kalk, de planten er minder frisch en fleu rig bij staan en een geelachtig uiterlijk krijgen. Men zou kunnen spreken van een soort bleekzucht. Want het is be kend, dat een dergelijke verkleuring ook kan optreden, als de planten ge brek hebben aan ijzer. Dan kunnen ze niet voldoende bladgroen vormen. Deze kwestie is nu opnieuw on derzocht om na te gaan. of door de kalk het ijzer in den grond mis schien ook onoplosbaar wordt ge maakt voor de plantenwortels. Dit bleek echter niet het geval te zijn maar wel iets geheel anders. Uit het nauwkeurig onderzoek volgde, dat de zieke planten evengoed het ijzer uit de grond opnamen, maar dit werd opgeknoopt in de stengelknoopen. Het werd daar dus vastgehouden en kwam niet in voldoende hoeveelheid in de bladeren aan, waar het juist noodig is. Om na te gaan of daar iets tegen te doen is werden proeven genomen met verschillende meststoffen en nu bleek het, dat door bemesting met stalmest of met kalimeststoffen de kwaal kon worden voorkomen. Waar men dus tengevolge van zware kalk- giften last heeft gehad van een min der gunstig gewas met te lichte kleur, geve men behoorlijk stalmest of ka li. O— BEMESTING VAN AARDBEIEN. De aardbeien vormen hun bloem knoppen niet in het voorjaar vooraf gaande aan hun bloei, maar in den voorafgaanden nazomer, na de vruchtdracht. Bij verschillende soor ten verschilt de tijd eenige weken maar ze komen alle hierin overeen, dat de bloemen, die in Mei te voor schijn komen het vorige iaar reeds zijn gevormd. Hieruit volgt, dat door bemesting in den winter of in het voorjaar geen invloed meer kan worden uitgeoefend op de rijkdom van den bloei. Men krijgt er niet meer bloemen door. De vruchtzetting wordt er dus ook niet door beinvloed. Wat nog wel mogelijk is, is dat de gezette vruchten beter uitgroeien en dus grooter van stuk worden. Toch moet men hiermede voorzich tig zijn, want men kan de kwaliteit er van beschadigen. Het is name lijk gebleken, dat door een overvloe dige stikstofbemesting in het voor jaar de stevigheid en dus de houd baarheid te lijden heeft. Eveneens blijven de vruchten zacht bii veel re gen, of bij begieting als het lang droog is. Wil men invloed uitoefenen op de bloei, dan moet men zorgen, dat na de vruchtdracht een welige bladeront wikkeling plaats heeft. Dit kan men het beste bereiken, door in het voor jaar een goede bemesting te geven met super en patentkali, plus een lichte bemesting> met salpeter. ,voor voldoende uitgroei der vruchten. Zoo wordt de bladontwikkeling in het voorjaar niet te welig en krijgen de vruchten voldoende zonneschijn om goed te kunnen rijpen. Is nu de oogst afgeloopen dan worden de planten opgeknapt, gewied en de grond losgemaakt en tevens ontvangen ze dan een flinke salpe terbemesting om nog flink in het blad te kunnen komen. Op die wijze is men dan voor het volgende jaar verzekerd van een rij ken bloei en groote vruchten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6