De goede gezondheid van Uw vee is Uw eisen belang, DROGISTERIJ F'. COOPS A. VERSCHUUR-BAEHT Calvé's heels flesch 5. p. Cankhnyze» (o'j Jank Jtf.V. IHHBBGORINCHEMrt Agentschap van de Awsterdawsche Bank ft.VAmsterdam. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5220 Vrijdag 22 April 1932 Sla=oIie prima 1and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0?75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsules tegen Leverboth of onganscli bij s chaen. waar ze hoegenaamd niets aan heb ben, tenzij ze toevallig later Neder landsch gaan studeeren en ze te gen dien tijd deze kennis nog niet vergeten zijn. Er bestaat een vrij veel gebruikte spraakkunst voor de eerste klasse (een boek van 126 octavo bladzij den), waarin onze 12 a 13 jarigen worden ingelicht omtrent de fone tiek (22 blz.) met gebruikmaking van termen als gepalataliseerd, regressie ve assimilatie, gelabialiseerd, prothe sis, epenthesis, paragoge, nasalen, ex plosieven, diftongen (sic!) oral en etc. En verder over accent, rhythme, tem po, emphase, proclisis, enclisis, na tuurlijk met grafische voorstellingen Het onderwijs in onze moedertaal op onze scholen Voor een eenigszins ingewijde is het geen geheim dat het onderwijs in de Nederlandsche Taal op onze te genwoordige Middelbare Scholen en op onze Gymnasia een ware chaos is. En dat dit feit een betreurens waardig feit is, zal wel niemand dur ven tegenspreken. In verreweg de meeste andere landen speelt het on derwijs in de moedertaal een veel belangrijker rol dan in het onze. terwijl het in sommige ervan zelfs het middelpunt van het onderwijs is. Wij Nederlanders vinden zulks blijk baar overbodig en geven het een ta melijk stiefmoederlijke plaats op den lesrooster. Zoo worden in de twee hoogste klassen van een Gymnas/- um of Eloogere Burgerschool slechts twee uren per week Nederlandsch ge- feven d.w.z. dat een zeer gering ge- eelte van het totaal aantal lesuren voldoende wordt geacht voor het on derwijs in onze moedertaal. In de 5e klasse eener Hoogere Burger school besteedt men driemaal zoo veel tijd aan Scheikunde en twee maal zooveel aan Wiskunde en even veel aan Plant- en Dierkunde ter wijl zoowel in de 4e als in de 5e klasse evenveel uren worden bezet door het onderwijs in Fransch. Duitsch en Engelsch als door dat in onze eigen taal. In die twee uren moet ook nog de Nederlandsche let terkunde worden behandeld en re ken dan maar uit wat er over blijft voor het eigenlijke onderwijs in de levende taal. Eenigen tijd ge leden lazen we 't volgende, geschre ven door een leeraar bii het Middel baar Onderwijs, in de Haagsche Post „In de lagere klassen is de tijd iets ruimer toegemeten, maar toch nog zeer spaarzaam. Er is dus geen twij fel mogelijk, dat, indien wii de ou ders niet willen dupeeren. wij ons voortdurend moeten toeleggen op liet onderwijs in het stellen, het spreken en het zuiver schrijven. Ja. ook dit laatste. Want, men mag buiten de school nog zoo hard voorstander zijn van een vereenvoudige spelling, de maatschappij stelt ons voor dit feit, dat ze niets anders dan de spelling van De Vries en Te Winkel wenscht te aanvaarden. Wie dus naar de een of andere betrekking dingt, heeft met dit simpele feit rekening te hou den. En waar de school de dienares is van de ouders, die haar hun kin deren toevertrouwen om ze voor ver dere studie of een werkkring in de maatschappij gereed te maken, ligt het voor de hand dat de leeraar. indien hij zijn plicht beseft, zich hiernaar heeft te richten. Hoe staat het nu hiermee? Niet bijster goed. Men begrijpe mij wel. Een zeer groot aantal leeraren spant zich tot het uiterste in om de leerlingen zoover te brengen, dat ze bij het verlaten van de school zich zoowel mondeling als schriftelijk vrij behoorlijk kunnen uitdrukken. Maar er is in de laat ste jaren ook op dit gebied een zucht ontstaan om „geleerd" te zijn,1 met het gevolg, dat de leerlingen heel wat universitaire kennis opdoen. DROGE VERF mm AANGEMAAKTE VERF LAKVERF mm WATERVERF STOPVERF VERNIS mm VENSTERGLAS mm GLASPAPIER mm DROGISTERIJ Botermarkt 72 - Heusden. van accenten. In de volgende klasse (13 a 14 jarigen) leeren ze over Ger maansch en Indogermaansch en krii- gen 20 bladzijden proeven van Fran kische tongvallen (die in het alge meen leeraar noch leerling kennen) dan komen 23 bladzijden proeven van Saksische en Friesche dialecten (waarvan weer hetzelfde geldt als van de Frankische tongvallen). Ver der heeft dit boek het dan over taal geografie, sociale taalkringen en woorden ontleend aan ik weet niet hoeveel talen (hebreeuwsch en die ventaal zijn vooral niet vergeten). Natuurlijk staan er kaarten in van „het Westgermaansche taalgebied in de middeleeuwen en later" de Frie sche, Frankische en Saksische groe pen in Groot-Nederland, vooral met vermelding van Uerdingen en Ben- rath, omdat over deze plaatsen in de taalgeografie wat te zeggen valt en last not least een kaart, waaruit de leerlingen te weten kunnen ko men, „hoe men in Limburg en Oost- N.-Brabant een vlinder noemt". Dit deel is niet zoo heel ver van de 20 bladzijden. Nu gun ik graag een ver- standigen leek een oordeel over schoolzaken. Wii leeraren krijgen dan soms een beteren kijk op onze eigen dwaasheden. Aan zoo iemand zou ik deze eenvoudige vraag willen stellenHoeveel waarde hecht u aan de kennis van al deze dingen? En zou de tijd hieraan besteed, niet nut tiger zijn gebruikt, indien de leerlin gen daarin geleerd hadden een brief te schrijven, die naar vorm en in houd aan goede eischen voldeed? Ik geloof, dat ik het antwoord wel weet". Kort geleden lazen we een pen- nevrucht van een anderen leeraar in een onderwijsvakblad, waarin hii de Lagere School van voorlichting wenschte te dienen en de onderwij zers waarschuwde om toch vooral te vermijden de training in „echte dic- tée-woorden" als onmiddellijk, brui sen en ruischen, nochtans en al thans enz. En dan geeft hii boven dien den raad: „En naamvallen, ge slacht van zelfstandige naamwoorden hierover zwijge men als het graf!" Ziedaar een opvatting, die sommige leeraren hebben over wat zii onder wijs in de Nederlandsche Taal gelie ven te noemen. Om dictée's wordt gelachen en op stellen zijn alleen goed als er de ziel uit spreekt. Alsof het leven daar naar vraagt als iemand een rapport moet samenstellenEn onderzoek eens hoeveel jongelui, die hun eind examen met succes aflegden, een ee nigszins behoorlijken brief kunnen stellen, zoowel wat uiterlijken vorm als inhoud betreft. Het zijn er een zeer bedroefd klein beetje. En na hun eind-examen wordt de kennis onzer moedertaal er bii de meesten nog niet beter op, want weinigen zijn er, die er nog lust in hebben om na het behalen van het diploma de Nederlandsche spraak kunst te gaan bestudeeren. Het is dan ook geenszins te ver wonderen dat vele jongelui, die b.v. eind-examen Gymnasium deden en daarna universitaire examens afleg den, er een stijltje, dat naar niets lijkt, op na houden en dat hun pen- nevruchten met de domste taalfou ten doorspekt zijn. In hunne sollicita tiestukken, die vele pas voor hunne hulpacte geslaagde onderwijzers be ter zouden stellen, worden soms taal zonden aangetroffen, welke de vraag doen rijzen of ze nA de lagere school ooit onderwijs in Nederlandsche Taal hebben genoten. In ons bezit zijn brieven van aan eene hoogeschool pas afgestudeerde jonge mannen, wel ke afdoend bewijs leveren dat aan het onderwijs in onze zoo mooie moe dertaal aan onze Gymnasia. Hoogere Burgerscholen en Hoogere Handels scholen over het algemeen grove fou ten kleven en dat onderwijs ik zeg al weer over het algemeen geenszins beantwoordt aan de ei schen, welke in de praktijk van het leven aan een man van ontwikkeling billijkerwijs behooren te kunnen wor den gesteld. Ten slotte nog een heel enkel woord over de kunst om voor de vuist te spreken. We herinneren ons nog zeer wel dat wij in onze kin derjaren voor de klasse werden ge roepen om uit ons hoofd een ver haal te vertellen, dat we vooraf thuis in een boek of in een tijdschrift hadden gelezen. Dat was werkelijk hoogst nuttig, omdat de jongens daardoor leerden zich juist uit te drukken en bovendien eene zekere vrijmoedigheid kregen. In hoeveel scholen zou dat nu nog gebeuren? En zou het toch nog niet hoogst nuttig zijn b.v. voor onze aanstaande juristen, theologen, leeraren enz. enz.? We gelooven van wel. maar dan moeten ook meerdere uren voor de Nederlandsche Taal op de les roosters worden aangegeven dan tot nu toe het geval is geweest. Deugdelijk onderwijs in de moeder taal behoort zooveel mogelijk te wor den nagestreefd. En in de eerste plaats moet zulks geschieden door de ouders, omdat deze moeten wa ken voor de belangen hunner kinde ren. Zij moeten zich aaneensluiten en eischen dat in de Nederlandsche les ook inderdaad Nederlandsch wordt geleerd, dat waarde heeft voor het later leven hunner kinderen. 65 heele flesch FIJNSTE SLA-OLIE 1.00 MAYONNAISE, per pot 70 DELFIA, per pak 50 DELFRITE, per pak 55 A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN Binnenland. DE WEKEN TUSSCHEN PASCHEN EN PINKSTEREN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest telep. No 15 Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, mm" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA verzoekt ons plaats voor 't volgenJz: Ieder jaar wéér treft het ons. dat deze weken tusschen Paschen en Pinksteren^hun eigen karakter en ook hun eigen moeilijkheden heb ben in onzen arbeid. Dat alles staat zonder twijfel onder den invloed van het kerkelijk leven, .dat evenzeer in deze weken zijn eigenaardigheden heeft. Het eene groot feest is voor- bii en er komt na Paschen steeds eenige reactie, eenige teruggang in de spanning en belangstelling in de gemeenten. "Maar na eenige weken komt Pinksteren in het gezicht en dan richt zich daarop de verwach ting. Voor onzen arbeid beteekent dat alles gemakkelijk stilstand. In de ver minderde spanning na Paschen deelt ook de belangstelling voor de Zen ding en de verwachting van Pink steren wekt hetzelfde verschijnsel, dat tegen de Zendingsweek optreedtve len bewaren hun gaven voor de dan te houden collecte. En zoo ver toont de lijn van onze inkomsten in deze weken ook dikwijls een da ling. Als wii dat alles in aanmerking nemen en gingen dus zien niet slechts in het oogenblikkelijk maar in groo- ter verband, mogen wii dankbaar zijn. Nog .geen maand van dit jaar bleef achter bii de overeenkomstige van het vorige jaar. Ook deze April maand vertoont teek enen. dat niet te zullen doen. Maar met een in komst tot dusver van plm. 40.000 gulden zijn wii toch nog niet aan de helft van het noodige en wij wil len er aan herinneren, dat, al is Pinksteren in aantocht en al verwach ten wii veel van de toewijding der gemeente in die dagen, het werk toch ook in deze weken tusschen Paschen en Pinksteren moet door gaan. o— DE VARKENSFOKKERIJ EN DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Rappard A. Kan de minister me- dedeelen, in verband met het antwoord dat Z. Ex. d.d. 24 Maart 4932 aan de Oeldersch Overijselsche Maatschappij van Landbouw heeft gezonden betreffende het door circa 14000 boeren onder- teekende petionnement en waarin onder meer bericht wordt, dat de vraag of en zoo ja, welke maatregelen ten behoeve van de varkensfokkerij kunnen en moeten genomen worden een punt van onderzoek uitmaakt, of spoedig die maatregelen kun nen worden tegemoet gezien B. Deelt de minister de meening, nedergelegd in het op 31 Maart 1932 aan Z.Exc. door de besturen van verschillende landbouworganisaties in de gemeente Bar- neveld gezonden request, dat de pluim veehouderij met ondergang wordt be dreigd, indien niet dadelijk hulp wordt geboden Zoo ja, is de minister dan bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een kwantum van ten minste 400.000.000 eieren met regeeringssteun in de koel huizen worden opgeslagen heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord A. Het is den ondergeteekende nog niet mogelijk mede te deelen, of spoedig maatregelen ten behoeve van de varkens fokkerij kunnen worden tegemoet gezien, daar het betreflende onderzoek nog niet is kunnen worden ten einde gebracht. B. Deze beide vragen worden beves tigend beantwoordeen daartoe strek kend voorstel van wet heeft bereids zijn departement verlaten. O— RUN OP DE NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Het in Den Haag verspreide ge rucht, dat de Nutsspaarbank aldaar betrokken zou zijn bij de debacle v. het bankiershuis Scheurleer en Zoe nen en de daarop gevolgde run op, de Nutsspaarbank, heeft ongerustheid onder de Haarlemsche spaarders ver oorzaakt. De Nutsspaarbank kreeg aanvra gen tot terugbetaling van gelden en zooals gewoonlijk toen het hoofdkan toor van de bank in de Jansstraat zijn loketten opende, verdrongen zich eenige honderden personen voor het gebouw, die allen hun spaargelden terugvroegen. Men begon gewoon met de uitbetaling. Toen de directeur echter de menigte had toegesproken en verklaard had, dat de Nutsspaar bank geen relaties had met de firma Scheurleer en Zoonen in Den Haag, zoodat er dus geenerlei reden tot on gerustheid bestond, is het grootste deel der spaarders daarop rustig naar huis gegaan. Slechts enkelen ston den er op, him geld terug te ont vangen, in totaal is ongeveer f 20.000 terugbetaald, dit is ongeveer f 17.000 meer dan gewoonlijk. De bank is in staat, aldus ver klaarde de directeur, desnoods aan alle aanvragen tot terugbetaling te voldoen. De politie heeft bii de uit betaling toezicht gehouden en wan ordelijkheden hebben zich niet voor gedaan. O—- OFFERBLOKKEN GELICHT. Onbekend gebleven individuen hebben zich toegang verschaft tot de R.-K. kerk te Aarle-Rixtel (N. Br.). Zii forceerden eenige offerblokken, waarbij zij slechts gedeeltelijk succes hadden en stelden zich verder in het bezit van een geldkistje in de muziekkast op het zangkoor, welk kistje contributiegelden bevatte. Van de daders geen spoor. -O— SURSEANCE VAN BETALING. Het bankierskantoor van de firma Sanderse en Co. te Oostburg heeft haar loketten gesloten. Surséance van betaling zal worden aangevraagd. O— BRAND TE HALSTEREN. Bii G. Leydekkers op de Kijkuit (gem. Halsteren) ontstond brand. De inboedel ging verloren, terwiil ook de zolder is uitgebrand. De vrouw des huizes die bewusteloos was ge raakt, alsmede een kind. dat sliep, konden nog maar net worden ge red. Verzekering dekt de schade. O— BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Middel beers brak brand uit in de boerderij van den landbouwer C. Kroot. Door den hevigen wind stond de brandweer vrijwel machteloos te gen het vuur. De boerderij ging ge heel in vlammen op, evenals het grootste deel van den inboedel. Twee geiten en drie varkens kwamen in de vlammen om. Het huis en de inboedel waren slechts laag verze kerd. O— ECHTELIJK DRAMA AAN DE DELFTSCHEVAART. Zijn vrouw doodgestoken. In het logement van De H., aan de Delftschevaart te Rotterdam heeft de 38-jarige scheepskok C. G. E. zijn vrouw, de 32-jarige M. E. de Roo, een aantal steken met een dolk mes in rug, borst en rechterarm ge geven, tengevolge waarvan zii in het Ziekenhuis aan den Coolsingel is overleden. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1