Herman Caarls Vughterstr. 25, 's-BOSCH Binnenland. (Ph. Odenkirchen) Marktberichten. Burgerlijken Sta ml ROTTERDAM, 19 April. Op de veemarkt waren heden aange voerd 180 paarden, 0 veulens, 1750 ma gere en 820 vette runderen, 335 vette kalveren, graskalv., 1812 nuchtere kalveren, 108 schapen of lammeren, 4 overloopers of varkens, 129 biggen, 13 bokken of geiten. Per K.G. Koeien van f 0.40 tot f 0.58f 0.70 Ossen 0.40 0.580.66 Stieren 0.35 0.450.50 Kalveren,, 0.65 0.851.10 Melkkoeien f 140 A f240 Kalfkoeien f135 a f230 Stieren f 70 ét f320 Pinken f 50 k f100 Graskalveren f af Vaarzen f120 a f175 Werkpaarden f150 éi f275 Slachtpaarden f100 èi f170 Veulens f 00 èk f000 Hitten f 60 a f120 Biggen f 1.50 a f4.00 Nuchtere fokkalv. f8 f12 id. slachtkalv. f 1.75 a f4.00 Biggen per week f 0.30 k f 0.60 'sHERTOGENBOSCH, 20 April. Op de markt van heden waren aange voerd 2764 stuks. 2032 stuks hoornvee, 558 biggen, 55 zeugen, 40 schapen of lammeren en 79 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f160 tot f240 per stuk Kalfvaarzen 140 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2634 p. pond Koeien 2e 2228 Pinken van f 80.— tot f 160.p. st. Zeugen 18.35. Biggen 3.— 7.— Schapen 10.18. Lammeren Verdere mededeelingen Aanvoer zeer groot ook in slachtvee. De prqzen daar voor waren niet hooger. Weidevee vlot van de hand. Kalfkoeien en Vaarzen flauwen handel. Pinken voor weide goed verkoopbaar. Varkens, Biggen en Kal veren slechte handel. Afloop der markt niet slecht. GÓRINCHEM. Op de eierveiling van 18 April waren aangevoerd 66.194 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 1.90f 3.00 Eendeneieren f 2.00f 2.50 Ganzeneieren f 6.00 Kalkoeneieren f6.00 per 100 stuks. 100 220 205 TONGEN DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Op den De la Reyweg te 's-Gra- venhage is de 7-jarige jongen C. v. d. H., wonende in de Viljoenstraat. door een auto overreden. Met een verbrijzeld linkerbeen, een breuk van het rechterbeen en inwen dige kneuzingen is het kind door den Geneeskundige Dienst naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De toestand van den jongen was zeer zorgwekkend. o— DOOR EEN WIELRIJDER AAN GEREDEN. Bij 't uitgaan van de R.-K. St. Jans- kerk aan de Haaksbergerstraat onder de gemeente Lonneker is de 66-jarige weduwe Loohuis aangereden door een wielrenner, die deelnam aan een betrouwbaarheidsrit van zijn club en met groote snelheid reed. Mei. Loo huis werd met een hersenschudding naar het R.-K. ziekenhuis te Ensche dé overgebracht, waar zii is overle den. O— DE UITZENDING VAN HOLLAND—BELGIË NAAR INDIË. Naar aanleiding van de uitzending van het verslag van den voetbalwed strijd HollandBelgië door de Rijks radiozenders te Kootwijk werden tal rijke berichten van goede overkomst ontvangen. In Indië liet de ontvangst niets te wenschen over. Ook de heruitzen ding door de Indische zenders werd een succes. In Curasao kon het ver slag door vele radio amateurs en voetbalvereenigingen uitmuntend wor den gevolgd. In Paramaribo is on danks slechte atmosferische omstan digheden, de uitzending toch goed doorgekomen, doordat pp meerdere zenders tegelijk gewerkt werd. Ook verschillende schepen op zee. waaronder de „Marnix van St. Alde- gonde" en de „Sibajak" hebben het wedstrijd-verslag beluisterd. Zoo be richtte o.a. het ss. „Barneveld", dat het zich nabij de Kleine Antillen be vond en dat de uitzending uitstekend kon worden gehoord. Algemeen werd de wensch geuit, dergelijke uitzendingen te herhalen. SLEEPBOOTKAPITEIN VER DRONKEN. Van de „Sirah", uit Dordt. De kapitein van de in de nabijheid van het „Kaiserdenkmal" te Koblenz voor anker liggende Nederlandsche sleepboot „Sirah", uit Dordrecht, ka pitein Willem Bongaards, is, toen hij laat uit de stad komend, zich aan boord wilde begeven, uitgegleden en in de aldaar zeer diepe Moesel ge vallen. Op zijn hulpgeroep wierp, men hem een reddingsboei toe. wel ke hij echter niet kon grijpen. Plot seling stiet hij een kreet uit en ver dween in de diepte. Bongaarts was 35 jaar en getrouwd. Aan zijn vrouw werd het treurig geval per telefoon medegedeeld. O— MOTORFIETS DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Soesterberg reed een auto, wel ke bestuurd werd door een chauffeur van het Krankzinnigengesticht te Er- meloVeldwijk en waarin een patiënt zat, met een snelheid van 90 a 100 K.M. over den Rijksstraatweg. Bii het gebouw van den Protestantsche Bond aan den Rijksweg stond een an dere auto. Een motorfiets, die van achter deze auto tevoorschijn kwam. werd door de auto uit Ermelo ge grepen en over een afstand van 28 meter op den bumper meegesleept. De bestuurder van de motorfiets be kwam zoodanig letsel, dat hii onmid dellijk moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort, waar bleek, dat een zij ner beenen was versplinterd en hij eenige wonden aan den rug had be komen. Het motorrijwiel is geheel vernield. o BOSCH- EN HEIDEBRAND OP DE VELUWE. Zestig hectare verwoest. Een groote bosch- en heidebrand heeft de gronden van de Loenermark geteisterd. Tegen alf uur ontdekte men den brand en onmiddellijk waar schuwde men den beheerder van het central magazijn van de boschbrand weer. De af deelingen der boschbrand weer uit Loenen, Woeste Hoeve en Deelen rukten uit, terwijl later assis tentie werd verleend door de brand weercorpsen van Loenen en Apel doorn. Ongeveer dertig H.A. van de Loe nermark werd door het vuur ver woest, waarna dit oversloeg naai de terreinen van baron van Voorst tot Voorst, waar een gelijke opper vlakte met heide en dennenbosch door het vuur werd vernield. Ver dere uitbreiding hoefde men niet te vrezen. O— EEN ELECTRISCH RIJWIEL. Al eenige maanden zijn er geruch ten in omloop, dat men in het Philips laboratorium doende is met het ont werpen van een electrisch voortbe wogen rijwiel. Thans kan worden me degedeeld, dat de proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de practijk zeer goede resultaten hebben opgeleverd, zoodat op deze nieuwe vinding reeds eenigen tijd geleden octrooien zijn aangevraagd. Inmiddels heeft Philips aan een vijftal Nederlandsche rijwiel- fabrieken het recht verleend om ge bruik makende van haar vindingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Deze fabrieken zijn N.V. Burgers E.N.R. te Deventer. Gazelle-Rijwielfabriek te Dieren. Jiincker-Rijwielfabriek te Rotter dam. N.V. Simplex Machine- en Rijwiel- fabriek te Amsterdam. N.V. Handel Mij. R. S. Stokvis Zn. te Rotterdam. Men is in deze fabrieken thans bezig de proeven met de electrische rijwielen voort te zetten. Het zal echter nog wel even du ren men zegt een kleine 2 maan den voor de electrische fiets op de markt wordt gebracht. TREINMACHINIST DOODGERE DEN. Op het spoorwegemplacement van het station D.P. te Rotterdam ter hoogte van den Essenburgsingel is een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de 40-jarige machinist van de Ned. Spoorwegen A. J. Kerk vliet, wonende in de Eerste Middel landstraat, over een der sporen liep. werd hii van achter door een electri sch en trein gegrepen en overreden. Onmiddellijk bracht de bestuurder den trein tot stilstand, waarna het station en de Geneeskundige Dienst werden gewaarschuwd. Het bleek dat K. op slag was gedood. Het stoffelijk overschot van den man werd onder den wagen vandaan gehaald en met een auto van den Geneeskundige Dienst naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel overge bracht. o— NEKKRAMP. De landbouwer A. H. te Alfen (N. Br.) is aan nekkramp overleden. UIT BEDELEN PER AUTO. Een niet alledaagsch tafereeltje was te Maassluis waar te nemen, een luxe auto met 6 zigeuner-bedelaars. De auto werd op het parkeerterrein aan de Taanstraat geplaatst, waar na de passagiers erop uittrokken. De opbrengst van de bedelarij werd eveneens in de auto opgeslagen, 's Middags vertrok het gezelschap weer naar een nieuw arbeidsveld. o EEN IJS- EN SPORT-PALEIS TE 'S-GRAVENHAGE. Onder dagteekening van 16 April is de ministerieele goedkeuring ver kregen op de statuten van de N.V. Nederlandsche Ijs- en Sport-Paleis. te 's-Gravenhage gevestigd. Het ligt in de bedoeling, zoo mo gelijk dit jaar, met het bouwen van dit Paleis te beginnen. Daarin zal o.a. worden aangebracht een moder ne ijsbaan van c.a. 40X90 meter en een verplaatsbare houten wielerbaan, zoodat het mogelijk zal zijn ook hier te lande Zesdaagsche wedstrijden te geven. De ijsbaan wordt zoo ingericht, dat binnen enkele uren de daarvoor bestemde ruimte het middenter rein droog gelegd zal kunnen wor den voor andere doeleinden het hou den van groote vergaderingen, ten toonstellingen, zang-, dans- en mu- ziek-concoursenboks en lawn-ten- nistournooien en concours-hippique. Naast sport evenementen, waarbij ook de in het buitenland met zooveel belangstelling gevolgde ij shockey- wedstrijdeyn, zullen in dit Sportpa leis diverse andere feestelijkheden, at tracties, o.a. gala-ijsfeesten kunnen worden gegeven. O— EEN RUN OP DE NUTSSPAAR- BANK TE 'S-GRAVENHAGE. In de laatste dagen is een onge rustheid ontstaan omtrent de positie van de Nutsspaarbank te 's-Graven hage. Groote bedragen werden op- geëischt, terwijl de inlagen sterk ach teruit liepen. De ongerustheid nam toe en er ontstond een ware run op de bank. In lange rijen stonden de menschen aan de loketten om hun geld op te vragen. De politie zorgde voor een geregeld verloop. De bank betaalde alle gevraagde bedragen direct uit, zonder eenige restrictie en zonder zelfs voor groo te bedragen den opzeggingstermijn in acht te nemen, welke statutair ver- eischt is. Sinds Vrijdag is 838.000 gulden meer uitbetaald dan ingelegd. Vol gens verklaringen van het bestuur bestaat er geen enkele reden tot on gerustheid en kan de bank aan alle betalingen voldoen. Buikgordels Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Mijn kind bezoekt de Openbare La gere School, maar neemt niet deel op de daarvoor aangewezen uren aan het godsdienstonderwijs. Moet dat kind nu gedurende die uren naar huis worden gestuurd of moet onderwijs in andere vakken worden gegeven? W. J. V. Is de raad verplicht gelden toe te staan voor het aanbrengen eener cen trale verwarming in eene bijzondere School voor Lager Onderwijs? O. L. Deze week vervoerde een mijner ken nissen eene koe, die na nauwkeurig deskundig onderzoek bleek te lijden aan eene besmettelijke ziekte, wat echter bij eersten oogopslag geenszins kon worden bespeurd. Is die kennis nu toch strafbaar? A. Een veehandelaar. Mag eene gemeentevroedvrouw wei geren hare diensten te verleenen bij eene verlossing, die buiten de armen praktijk valt? En mag zij bij zoodanige verlossing een belooning rekenen, waarvan de hoegrootheid willekeurig door haar zelf wordt bepaald? O. Een huisvader. Gaarne zou ik deurwaarder willen worden. Moet ik daarvoor examen doen en zoo ja welke zijn dan de examen- eischen en wie kan mij dan voor het examen opleiden H. H. Voor deurwaarder m o e t U een exa men doen, waarvoor de eischen zijn vastgesteld bij Reglement van den Mi nister van Justitie van 18 Augus tus 1927. Een voorbereidend examen als b.v. eid-examen Hoogere Burger-1 school is niet vereischt. Duur der stu die ongeveer twee jaren. Opleiding zult U moeten krijgen bij een rechter lijk ambtenaar of een advocaat-procu reur, die vooral practisch ervaren moet zijn. De kosten der opleiding zijn ons niet bekend. Zonder het vereischte examen te heb ben afgelegd, kunt U dus geen deur waarder worden. Eenige weken geleden teekende ik een formulier voor een spaarkasverzekering. Nu krijg ik een quitantie met een veel hooger bedrag dan de agent mij opgaf. Kan ik er nu vanaf komen omdat de agent mij bedrogen heeft D. J. v. d. N. U hebt zich natuurlijk, evenals zoo vele andere, door veel mooie praatjes en voorspiegelingen van den agent la ten verleiden om een formulier te tee kenen, met welke onderteekening U zich onverbrekelijk hebt vastgelegd. On getwijfeld hebt U de voorwaarden, waar op de verzekering werd aangegaan, in het geheel niet of zeer oppervlakkig gelezen en ook is het mogelijk, dat de agent U in het geheel geen voor waarden heeft laten lezen. En nou staat zonder twijfel in het door U getee- kende formulier afgedrukt, dat Uzich vereenigt met de voorwaarden welke geacht worden U bekend te zijn. En daarmede hangt U. Als ik met mijn auto uit mijn garage wil rijden, moet ik over een trottoir om op den rijweg te komen. Nu verbiedt een artikel in de plaatselijke politiever ordening om met motorrijtuigen over trottoirs te rijden. Mijn vraag isben ik strafbaar als ik met mijn auto dwars het trottoir over rijd om op den rijweg te komen 's H. K. Het artikel uit de politieverordening te 's H. is ons bekend. Het verbiedt! om met motorrijtuigen over voetpa den te rijden, tenzij uit noodzaak. Van het rijden van een garage dwars over het voetpad naar den rijweg kan zeker gezegd worden, dat het „uit noodzaak" is geschied. Indien mijne vrouw en twee kinderen voor den tijd van ongeveer vijf maanden naar Nederland komen en daar een gemeubi leerd huis huren te 's Hertogen bosch, worden zij dan aangeslagen in eene of andere belasting en zoo ja, hoe wordt of worden deze dan berekend bij een inkomen van f 7500 per jaar Ik zelf blijf in Engeland. 's H. Een koopman In genoemde omstandigheden wordt U niet in de directe belastingen aan geslagen. HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. Nauwelijks is de broedtijd der vo gels begonnen, of uit vele deelen van Nederland bereiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door da jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten het ontgelden, zanglijsters, merels, rood borstjes, vinken, meezen en binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmus- schen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd óver achteruitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maat regelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels be dreigen, doch wij konden nog niet vol doende bereiken, dat de Nederlandsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zangvogels is geen enkel voordeel ver bonden; integendeel, het algemeen be lang eischt, dat dit kwaad zooveel mo gelijk beteugeld wordt. Wij kunnen im mers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom nood zakelijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogelbroedsels verstoort en dat er tevens allerwege geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en ander gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en wij wil len ook niet aannemen, dat de Neder landsche jongens willens en wetens tot wreede daden in staat zijn en dat ver trouwen is, zooals de ondervinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is dringend noodzakelijk, dat onze jon gens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vo gelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hard vochtig te zijn voor zwakke en hulpe- looze schepselen? Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige re sultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en opvoeders, dat de kinderen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan Uw oog hebben onttrokken? Acht ook gij deze hande lingen niet lijnrecht in strijd met dat gene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat Uw invloed te* goede door zulke daden benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, e* daaraan twijfelen wij niet, spreekt da* met de kinderen, wijst hun op de ou derliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat de kinderen U van het leven in de natuur vertellen. Het jeug dige gemoed is gelukkig vatbaar vooi goede indrukken en een goed woord op het juiste oogenblik, zal in vel* gevallen voldoende zijn om de jeugdig# vogelverdelgers te veranderen in ijve rige vogelbeschermers. Het ware t# wenschen, dat elke school en ieder ge zin over een of meer nestkastjes voor vogels kon beschikken; het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stel lig bij onze jeugd algemeen belang stelling en liefde voor deze dieren wek» ken. Het gaat trouwens niet om de vo gelnesten alleen. Het gaat ook, en voor al, om het beste, dat er in Uw1 kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruw heid en wreedheid. Ons in Uw onmisbare medewerking aanbevelende, De Commissie. ARBEIDSTIJD EN WERKELOOS HEID. In de vertwijfeling, of de huidige crisis dan nimmer een einde neejmt, worden wel eens gedachten vernomen, die in normale tijden nimmer zouden zijn geuit. Een dier gedachten is, dat verkorting van dén arbeidstijd wellicht een prac tisch middel tot vermindering van de werkloosheid zou zijn. Het lijkt ook zoo' eenvoudig: wan neer er bij een 48-urige werkweek niet genoeg werk is voor alle arbeiders, dan laat men die arbeiders korter wer ken, en er zal voor allen werk aanwe zig zijn. Bij eenig nadenken gevoelt men ech ter spoedig het onhoudbare van deze gedachte. Immers, wanneer men die arbeiders voor den verkorten werktijd hetzelf de weekloon laat beuren, worden dé productiekosten aanmerkelijk hooger, want dan moet voor dezelfde hoeveel heid werk aan méér arbeiders dan tot dusver dat loon worden uitbetaald. Het gevolg zal zijn, dat de prijzen der pro ducten zullen moeten worden verhoogd, om zonder verlies te kunnen doorwer ken. Maar juist daarom is deze methode in een tijd van crisis-werkloosheid on bruikbaar. Immers, deze werkloosheid ontstaat, doordat voor de producten op den ou den voef geen voldoende afzetmoge lijkheid aanwezig is. Een der redenen daarvan is, dat de prijzen te hoog zijn. Om daaraan tegemoet te komen, moeten de productiekosten dalen; stijging ervan kweekt nog grootere werkloosheid. Vele goederen kunnen wegens de invoerbelemmeringen van het buiten land niet meer over de grens; er blijft dan niets anders over dan te trachten, elders of in het binnenland afzet te vinden. Maar dat bereikt men alweer niet door den prijs van die goederen te verhoogen; dan krimpt veeleer ook dé binnenlandsche afzet in. Verkorting van den arbeidstijd, met evenredige uurloonverhooging en met opvoering van de productiekosten, zou in deze crisisperiode fataal zijn voor het bedrijfsleven. Onze Minister-Presi dent verklaarde dan ook terecht in de Tweede Kamer: „Wanneer dit middel tot verhooging van lasten leidt, zou het, nu daardoor de reserves der ondernemingen niet meer kunnen worden aangesproken, zoo als in een korte crisis met vooruit zicht op spoedig herstel, Ieidën tot prijsverhooging en dit zou allicht ten gevolge hebben, dat menige onderne ming tot spoedige sluiting zou worden genoopt." Het middel, als werkloosheidsbestrij ding bedoeld, zou dus juist toeneming van werkloosheid ten gevolge hebben! SLEEUWIJK. Over de maand Maart. Geboren: Cornells A., z. van H. W. Paans en M. M. IppelGer- rigje, d. van G. van der Laan van Maastrigt en A. P. HoekeCecilia J., d. van W. T. Groeneveld en M. S. DrossaertNicolaas D.. z. van T. Baggerman en W. J. van Gelde ren Martinus, z. van B. M. Ippel en M. Vos. Getrouwd: J. C. Spronk. 29 j., met A. Colijn, 26 j. Overleden: J. Uithoven. 86 j.. weduwe van J. VerbeekJ. C. voor den Dag 9 maandenA. van Dru- nen> 35 j-, echtgenoote van Th. Van BurgelC. Koppelaar, 4 jaar. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4