Groote Tafelmatten vanaf 58 ct. 19 ct. 79 ct. Chinamat, per el Pluche Looper Vitrage - Marquisette - Gordijnstoffen Karpetten, enz. Hoek Langendijk QORINCHEM. ALLES LAGE PRIJZEN. bezwaren zouden bestaan om den Postweg, welke bii akte van 28 Oc tober 1893 door de gemeente in be heer en onderhoud van het Depar tement van Oorlog is overgenomen, weder in beheer en onderhoud aan het Departement van Defensie terug te geven. Aanleiding hiertoe is een verzoek van den Bond van Bedrijf s- autohouders in Nederland om nog maals te trachten tot openstelling van den Postweg voor snelverkeer te ge raken en de veronderstelling dat de weigering vanwege het gemeentebe stuur tot openstelling van gemelden Postweg was gebaseerd op de gelde lijke gevolgen tengevolge van de meerdere kosten van onderhoud, wel ke dan zouden moeten worden be taald. De Voorzitter deelt mede, dat bii het afwijzend verzoek om den Post weg in één richting voor alle ver keer open te stellen de meerdere kosten van onderhoud geen rol heb ben gespeeld, doch dat dit enkel was gebaseerd op de omstandigheid dat deze weg niet geschikt is te achten voor alle verkeer, zelfs ook niet in één richting en de Raad de verantwoordelijkheid voor de onge lukken niet voor zijn rekening wou nemen. Hij zegt dat het college van B. en W. nog op datzelfde stand punt staat en in verband hiermede den Raad in overweging geeft gemel den weg niet in beheer en onderhoud over te dragen. Het lid van Wendel de Joode zegt, met het standpunt van B. en W. zich volkomen te kunnen vereenigen, aangezien deze weg toch niet kan worden beschouwd als geschikt voor het tegenwoordig verkeer, ook niet in één richting. Indien de weg voor alle verkeer zou worden opengesteld, dan zou men ter voorkoming van de ongelukken dezen toch zeker wel voor de voetgangers mogen afsluiten. Hij zegt dat de gemeente toch al stiefmoederlijk is bedeeld met wan delwegen en kan er zijn stem niet aan geven dat dit weggedeelte een gevaar voor de wandelaars zou wor den. Het lid Viveen zegt, dat indien het den Bond voor Bedrijfsautohou ders ernst was eenige verbetering aan te brengen voor het snelverkeer, dan toch naar andere middelen moest worden gezocht en deze niet moest trachten een dergelijk smallen weg daarvoor bestemd te willen zien. Vol gens zijn meening is het ter plaatse heel goed mogelijk een geheel nieu wen weg aan te leggen, hetgeen in de huidige tijdsomstandigheden ook nog een welkom middel voor werk verschaffing zou beteekenen en waar van de kosten toch zoo groot niet zouden zijn, aangezien het hier een zeer geringe afstand betreft. Hii wil de ongelukken, welke tengevolge van de openstelling zeer zeker zich zul len voordoen, niet voor zijne verant woording nemen en kan er zich dan ook niet mede vereenigen den weg voor dit doel in beheer en onderhoud over te geven. Het lid Spiering zegt, deze zaak anders in te zien. Hij meent dat de gemeente hier een goede gelegen heid krijgt om van het onderhoud van gemelden weg af te komen. Hii is van meening dat bij .overneming van den weg deze wel zal worden verbeterd en zegt dat ook verschillen de ingezetenen wel voor openstelling van den weg zijn. Vooral voor de landbouwers zou dit ook van belang zijn. Hij ziet het groote bezwaar van de ongelukken niet-in en is van mee ning dat de gemeente het best doet den weg over te geven, nu daarvoor gelegenheid bestaat. Het lid Kuijpers is het geheel eens met het gezegde door het lid van Wendel de Joode en meent dat de zoo goed als eenige wandelweg voor de inwoners dezer gemeente niet kan worden opgeofferd. Als het onder houd van den weg jaarlijks een groo te som vorderde, zou het nog een ander geval zijn om over de overne ming te denken, doch thans voelt hij daar niets voor. Hij acht het ook niet verantwoord voor de ongelukken wel ke van een openstelling voor alle verkeer zeer zeker het gevolg zullen zijn, aangezien de weg niet op snel verkeer is berekend. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 1 stem, die van het lid Spie ring, aangenomen. Daarna komt ter tafel een schrii- ven van het Kanalen-Comité van West-Brabant en Zeeuwsch Vlaande ren dd. 16 Maart jl. houdende ver- toek instemming te betuigen met een door dat comité aan den Raad van Ministers te 's-Gravenhage verzonden adres betreffende de totstandkoming van de Rijn-Scheldeverbinding. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. aangaande deze aangelegenheid nog niet voldoende georiënteerd zijn en aangezien zii het adres voor deze gemeente van weinig beteekenis ach ten. stellen zii voor het schrii- ven voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige bespreking dienaangaan de wordt op voorstel van het lid van Wendel de Joode met algemee- ne stemmen besloten aan het adres adhaesie te betuigen. Vervolgens wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van de R. K. Blindenzorg- vereeniging „St. Antonius van Pa dua" te 's-Hertogenbosch om een subsidie van 1 cent per inwoner i De Minister-President Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck heeft Maandagmiddag te Maastricht de officiëele opening verricht van de groote brug over de Maas. Een overzicht van de plechtigheid even voor de openstelling. voor 1932 beschikbaar te willen stel len. Daarna komt ter tafel een schrii- ven van Burgemeester en wethouders van Sprang-Capelle dd. 6 April jl. houdende verzoek instemming te wil- eln betuigen met een door hen aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht adres om in verband met de huidige tijdsomstandigheden te wil len besluiten tot invoering eener al gemeene salarisvermindering voor dat gedeelte van het gemeente-perso neel waarvan de salarissen door of volgens voorschrift van dat college worden vastgesteld. Tevens komt in behandeling een schrijven van Gedeputeerde Staten dd. 6 dezer houdende verzoek het oordeel te doen kennen aangaande een ontwerp-besluit volgens welk ge durende een tijdvak van drie ia- ren, ingaande 1 Juli a.s. op de jaar wedden van de burgemeesters secre tarissen, ontvangers, ambtenaren van den burgerlijken stand en wethouders een korting zal worden toegepast van 3 pCt. In verband met dit schrijven wordt het adres van het Gemeentebestuur van Sprang-Capelle voor kennisge ving aangenomen. Het lid Viveen deelt mede. dat in zich mede vereenigen dat deze ook op het gemeente-personeel wordt door gevoerd, doch hij stelt voor aan Gedep. Staten te berichten de verlaging niet van toepassing te doen zijn op de jaar wedden van de wethouders dezer ge meente, doch nog eens aan te dringen deze te bepalen op het oorspronkelijk bedrag, hetwelk in verband met de vele werkzaamheden alleszins is te billijken. Verder deelt hij mede dat nu de inning van de belastingen van rijkswege plaats heeft, de werkzaamheden van den |gem.- ontvanger dusdanig zijn verminderd, dat deze niet evenredig meer kunnen wor den genoemd met de jaarwedde welke deze functionaris als zoodanig geniet. Deze jaarwedde werd vastgesteld j toen al de gemeentebelastingen nog door den ontvanger moesten worden geind, hetwelk heel wat werk miqe- bracht. In verband daarmede stelt hij 1 voor Gedep. Staten te verzoeken in afwijking met hun voorstel de jaar wedde van den gemeente-ontvanger na der te willen bepalen op een bedrag, hetwelk in overeenstemming kan wor- j den beschouwd met de werkzaamheden, welke deze ambtenaar thans als zoo danig heeft te verrichten. Jl JJ verband, met de bepaling in het ont werp-besluit dat de korting slechts zal worden toegepast indien zii over schrijdt het bedrag dat op de betrok kenen als pensioensbijdragen wordt verhaald, dit voor de ambtenaren de zer gemeente op wie het volle be drag voor pensioensbijdragen wordt verhaald, geen zin heeft, zoodat al leen de wethouders hierdoor zullen worden getroffen. Het lid van Wendel de Joode wijst op de omstandigheid dat de jaarwed de van den gemeente-ontvanger niet meer gerekend kan worden in over eenstemming te zijn met de werk zaamheden, welke deze als zoodanig heeft te verrichten en had gedacht dat Gedeputeerde Staten de wedde van dezen functionaris wel aan een grootere korting zouden hebben on derworpen. Het lid Viveen zegt, hiermede ac- coord te gaan en is ook van meening dat de wedde van den ontvanger te hoog is in verhouding tot de werk zaamheden welke hü verricht. Het lid Kuijpers zegt, dat wat deze gemeente betreft de verlaging er dus op neer zou komen, dat enkel de wet houders hiervan de dupe zouden wor den, welke toch al een verlaging van bijna 30 pCt. hebben ondergaan tenge volge van de vermindering van het aan tal inwoners. Aangezien zoo goed als op alle ambtenaren in den lande een verlaging wordt toegepast, kan hij er Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van het lid Kuijpers besloten. Vervolgens wordt het kohier der Hondenbelasting voor het jaar 1932 vastgesteld tot een bedrag van f208. Op voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen vastge steld een verordening tot heffen van rechten voor den verkoop van sterken drank in het klein en een verordeing regelende de heffing van een verlofs- recht voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank in het klein met de ver- 1 ordeningen op de invordering daarvan, zulks in verband met de bepalingen der nieuwe Drankwet. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten met de steunver- leening aan werkloozen nog veertien dagen door te gaan of deze zooveel eerder te beëindigen als er gelegen heid voor werkverschaffing zal zijn. Tevens wordt besloten voortaan enkel steun te verleenen, indien er werkelijk behoefte is. Bij de rondvraag brengt de Voor zitter ter sprake, dat de Inspecteur voor de Werkverschaffing heeft gevraagd of de mogelijkheid niet bestaat, dat de in deze gemeente aanwezige polders wer ken in den vorm van werkverschaf fing kunnen laten uitvoeren. Aangezien deze maand de vergaderingen plaats hebben van stemgerechtigde ingelan den, zou hij willen voorstellen aan de besturen van de drie polders In deze gemeente het verzoek te richten of het niet mogelijk is plannen in gereed heid te brengen voor dit najaar uit te voeren werken door middel van werk verschaffing. Hij zegt nu dat het door de polders uit de buurt nu ten zeerste op prijs wordt gesteld dat zij hun werkzaamheden op deze voordeelige wijze hebben kunnen doen uitvoeren. Het lid van der Wiel zegt hiermede ten volle in te stemmen en is ook van meening dat de werkloozen beter te werk kunnen werden gesteld, dan dat de gemeente hen moet ondersteunen, in welk laatste geval de kosten nog aanmerkelijk hooger zijn. Het lid Spiering zegt nog, dat het meerendeel der arbeiders zelf ook lie ver gaat werken, terwijl dit toch niet enkel als een financieel voordeel, doch zeer zeker ook wel als een moreel belang voor de arbeiders kan worden aangemerkt. Hij zegt dat in het Nieuw- land van Altena en te Rijswijk door de tewerkgestelden bij de werkver schaffing uitstekend werk is geleverd, waardoor de landerijen in heel wat be tere conditie zijn gekomen. Hij is van meening, dat er ook in onze gemeente zeer zeker op dit gebied nog heel wat gedaan kan worden. Het lid Viveen zegt nog, dat B. en W. steeds al het mogelijjke hebben gedaan om de arbeiders in deze ge meente bij een werkverschaffing onder te brengen en dienaangaande ook met de polderbesturen hebben geconfereerd. Het bedrag dat dezen wilden verwer ken was echter te laag om voor een rijkssubsidie in aanmerking te komen, waarop déze zaak is afgestuit. Hij zou het op prijs stellen, indien in de ge meente zelf de arbeiders te werk ge steld zouden kunnen worden. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkom stig het voorstel van den Voorzitter besloten. Nadat het lid Kuijpers nog eenige opmerkingen maakt over den slordi- gen toestand waarin op het oogen- blik de vuilnisbelt en de daarnaast gelegen sloot verkeert, wordt de ver gadering te ongeveer middernacht gesloten. VERSLAG der vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden op 14 April 1932, ten raadhuize te Waalwijk, des nam. om half drie. Voorzitter: G. N. van Loon. Secretaris: Mr. R. J. Th. v. d. Hey- den. Aanwezig zestien leden; afwezig twee leden. De notulen der laatste vergadering werdeni ongewijzigd vastgesteld en goedgekeurd. De Kamer kon zich geheel vereeni gen met het door het Bureau aan de Commissie van Advies Crisisinvoerwet te 's Gravenhage gezonden schrijven. Di.t schrijven was antwoord op aan de Kamer gevraagd advies inzake verlen ging der co'ntingenteering van den in voer van schoenen. Het Bureau had geadviseerd de contigenteering van den invoer van schoenen met een zoo lang mogelijken termijn te verlengen. Op het rondschrijven van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid en op het schrijven van den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch, waar in het advies der Kamer gevraagd was betreffende wettelijke maatregelen ten aanzien van uitstel van betaling, enz. was door het Bureau spoedhalve reeds geantwoord. In het belang van handel en industrie had het Bureau geadvi seerd, dergelijke wettelijke maatregelen achterwege te laten. De Kamer kon zich met het gezonden schrijven ge heel vereenigen. De Kamer zal met belangstelling het verdere verloop van de werkzaamheden der Commissie, die tot taak heeft de gezamenlijke belangen der Brabantsche Kamers van Koophandel te behartigen, tegemoet te zien. De difinitieve benoe ming van een lid der Kamer in die Commissie zal later geschieden. De Kamer besloot, aan de Nederland- sche Kamer van Koophandel in België, te berichten, dat zij in principe zeer veel voelt voor een Tol Unie met Bel gië. De Kamer is echter van gevoe len, dat een dergelijke Tol Unie zoo eenvoudig mogelijk dient te worden opgezet en derhalve alleen moet be vatten de goederen, die in het verbon den land zijn voortgebracht, gegroeid of gevangen. Op deze wijze kunnen vele voordeelen voor beide landen wor den verkregen, zonder dat al te groote en lastige onderhandelingen gevoerd moeten worden. Inzake adhaesie-betuiging aan het adres van het Kanalen-Comité, waar bij wordt opgekomen voor de belan gen van Brabant, werd besloten, af te wachten tot het concept-adres der belanghebbende Kamers van Koophan del is binnengekomen. De Kamer kan dan, alvorens tot mede-onderteekening van dat adres over te gaan, haar stand punt ten opzichte van eenige punten van het te adviseeren plan nader be palen. De heer Jansen meende te moeten opmerken, dat z.i. te weinig rekening wordt gehouden met de bijzondere be langen van de scheepvaart. Naar spre kers meening worden de scheepvaart organisaties stelselmatig buiten alle Co- mité's gehouden. Besloten werd voor het 9de Binnen- Scheepvaartcongres, dat in Juni a.s. te Terneuzen wordt gehouden, een sub sidie van f10.te voteeren. Door „Waalwijks Belang" werd aan de Kamer bericht, dat er mogelijk ge vaar bestaat voor opheffing of inkrim ping van den nachtdienst van de vrije rijksveeren te Capelle en Waalwijk. Het Bureau heeft zich reeds met den Hoofd inspecteur van den Rijkswaterstaat in dit district in verbinding gesteld, doch kan thans nog geen nadere mededee- lingen daaromtrent doen. Inzake verbetering van postbestelling in het Land van Heusden en Altena, wordt briefwisseling met den Inspec teur der P.T.T. gevoerd. De Kamer besloot bij den Minister van Financiën aan te dringen, het ver voer van gedistilleerd voor de slijters te vergemakkelijken. Ten aanzien van het verkrijgen van eenige voorrechten bij den invoer van Nederlandsche goederen in Argentinië, deelt de Kamer het gevoelen van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Airos, weshalve zij besloot een desbetreffend verzoekschrift aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid te steunen. De Kamer heeft van de Commissie voor den Nederlandsch-Zuid-Afrikaan- schen Handel te 's Gravenhage uitge breid materiaal ontvangen over de pro ductie van schoenen en leder in Zuid- Afrika en van den invoer daarvan. Deze gegevens zullen in een overzichtelijk geheel verwerkt worden en aan de le den der Kamer en schoen- en lederfa brikanten worden verstrekt. De Kamer besloot het streven harer zusterkamer voor ZeeuwschVlaande ren te steunen in den strijd tegen het euvel der z.g. „Prikborden", die fei telijk niets anders beteekenen dan een verkapte loterij en de reëelen handel vaak onmogelijk maken. Besloten wordt nu blijkt, dat de bocht in den weg Waalwijk-Capelle bij Sjo Verstijnen gemakkelijk kan worden weggenomen bij Gedeputeerde Sta ten aan te dringen dit verkeersobstakel uit den weg te ruimen. Gedeputeerde Staten van Noordbra bant hebben bericht gezonden, dat de bocht in den weg bij het z.g. Midden- huis te Waspik zal worden weggeno men door doortrekking van den weg door het daar aanwezige wiel. De Kamer besloot een adres te rich ten aan het college van Burgemeester en Wethouders van Geertruidenberg, inzake verbetering van den Stationsweg. PROEFTUIN GORINCHEM. Twee weken geleden meldden we dat de tuinders, die nog diverse kool- planten van den proeftuin wenschten te betrekken, er vlug bii moesten we zen, omdat de voorraad snel inkortte. Thans moeten we den tuinders er op wijzen dat geen plantmateriaal meer voorhanden is. Hiermede is het beste bewijs geleverd dat de kwee kers hoe langer hoe meer beginnen in te zien van hoeveel waarde het voor hen is, wanneer ze eerste kwa liteit plantmateriaal voor 'hun bedrii- ven kunnen betrekken en in dezen he^ voorbeeld volgen van hun vak- genooten in het Westland, waarvan er honderden zijn, die, verplicht of onverplicht, hun plantmateriaal uit sluitend van proeftuinen betrekken. Het is dit voorjaar zelfs voorgeko men dat tuinders o.m. hun eigen gekweekte komkommerplanten van de hand deden en aan 't proeftuinbe- drijf opdracht gaven planten voor hen te kweeken, waarvan er thans een groote voorrraad reeds verkocht in de kweekkas aanwezig is. De eerste fijne bloemkool wordt vermoedelijk 22 dezer ter veiling ge bracht. We geven den leden der proeftuinvereeniging en tuinders, die een prachtig bloemkool gewas een juweeltje zoo zeide ons de bedrijfs leider willen zien, in overweging om dit a.s. Zaterdagmiddag en Woensdagmiddag d.a.v.. in de eer ste druivenkas en het warenhuis in oogenschouw te nemen. De jonge peen is aan de buiten lucht toevertrouwd en kan vermoe delijk over twee weken gereed zijn. De eerste komkommers zullen de volgende week worden aangeboden. De tomaten vertoonen reeds moo ie vruchten. De vroegrijpe aardappelen staan best. De Spaansche peper, die men hier in wijden omtrek niet aantreft, staat reeds in bloei. Zooals onze lezers weten, behaal de het voorbeeldbedrijf verleden jaar op een tuinbouwtentoonstelling met zijn druiven twee eerste prijzen be staande in verguld zilveren medailles. Sommige druiven hebben reeds nu nu zoo goed knop gezet, dat, wan neer de voorteekenen niet bedriegen, - v - x-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6