Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN No. 5221 1932 Oü üoütir Bestaat oil 2 Qlatieit iliiineiilaiid. FEUILLETON. Ziefssmart. Woensdag 27 April UND VAN ALTÉNA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ROOFOVERVAL. Zaterdagochtend half tien is de 31 jarige E. Cobbenhage uit Geulhem, gemeente Houthem, die zich per fiets naar de bank te Valkenburg begaf, nabij het Konings- winkelbruggetje te Houthem door twee hem onbekende personen overvallen en van f800.berootd. O— STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend, houdende tijde lijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. Het plan, waarvan de regeering is uitgegaan, is als volgt overzichtelijk weer te geven I. Voor zuivelproducten. Ge controleerde verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs, voor wat de binnenlandsche markt betreft. Fondsvorming uit de baten van dezen verkoop. II. Voor margarine. Opneming in de margarine van een niet onbelang rijk percentage boter, welke te mengen boter, tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen, centraal wordt gele verd. III Voor andere spijsvetten van plantaardigen oorsprong. Gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van influencee ring van den prijs. De controle op den verkoop zal wor den uitgeoefend door de verleening van merken. Het vervoer enz. van zuivel producten zal slechts zijn toegestaan, indien deze voorzien zijn van een merk. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk, welke onder controle ver werkt is, een zoodanige bijslag worden verstrekt, dat de netto prijs van de melk van een zeker vetgehalte, per K.G. een bepaalden prijs bereikt. Als inkomsten, waaruit het crisis zui- velfonds zijn boter zal trekken, denkt de regeering zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor ver schillende tijdvakken, beschikbaar zullen worden gesteld. De uitvoering van het stelsel van de ze steunregeling zal in handen worden gelegd van een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam, genaamd Crisis-Zuivel Centrale, in het bestuur waarvan verte genwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belang hebbenden zullen zitting hebben. O EEN VEELBELOVENDE JONGEN. Uit Amsterdam is door de politie te 's Gravenhage aangebracht een 18 jarige slager, verdacht van verduistering van f 140, ten nadeele van een bewoner van de Weimarstraat in de Residentie. Hij heeft bekeDd en is opgesloten. Te Am sterdam had hij zich aan straatroof schul dig gemaakt. HERBENOEMD. De afdeeling Noord-Brabant van den Nederlandscben Bond van gemeente-amb tenaren heeft tot lid van het hoofdbestuur herbenoemd den heer J. P. J. Leyten, secretaris van Etten en Leur. O— FUSIE VAN DE BRABANTSCHE TRAMWEGEN. Naar net Dagbl. v. N.Br. verneemt, is in een in Den Haag gehouden vergadering tusschen de vertegenwoordigers der Noord- Brabantsche tramwegmaatschappijen en de commissie-Van der Vegte overeenstem ming verkiegen over ontwerp-statuten en ontwerpovt reenkomst betreffende een al- gemeene vervoer-maatschappij in Noord- Brabant, welke thans aan de betrokken maatschappijen ter bekrachtiging zullen worden voorgelegd. O— GEDENKTEEKEN DR. J. TH. DE VISSER. s Het comité voor een gedenkteeken dr. J. Th. de Visser heeft een belangrijke gift van de Koningin ontvangen. Giften voor dit doel kunnen worden overgemaakt op postgirorekening no. 17404 ten name van het dagblad „Oe Nederlander", met toevoeging voor gedenkteeken dr. J. Th. de Visser, alsmede aan de Nederlandsche Handel Maatschappij te 's Gravenhage, ten gunste van de rekening comité voor een gedenkteeken dr. J. Th, de Visser. O BEPERKING POSTDIENST OP ZATERDAGMIDDAG. Vervroegd sluitingsuur der kantoren. Met ingang van 7 Mei wordt aan de Postkantoren, vereenigde kantoren, bij kantoren met volledige dienstuitvoering en de hulpkantoren het sluitingsuur voor den postloketdienst des Zaterdagsmiddags bepaald op 16 uur en voor de bijkantoren met beperkte dienstuitvoering in het alge meen op 15 uur. Bij wijze van overgangsmaatregel zal gedurende den normalen openstellingstijd tot uiterlijk 18 uur gelegenheid bestaan dagen 25 jaar kantonnier bij den Rijks waterstaat, welke functie van vader op zoon reeds 120 jaar in de familie is. O— DE NIEUWE FRANSCHE MAATREGEL TEGEN ONZEN LAND- EN TUINBOUW. De nieuwe Fransche maatregel, die den invoer van aardappelen, groenten enz. uit ons land in Frankrijk verbiedt, treft ARSENICUM-VERGIFTIGING. Te Sassenheim heeft zich in het gezin van W. S., bestaande uit 12 personen, een geval van arsenicum-vergiftiging voor gedaan De vrouw des huizes had bij het aanmaken van groenten inplaats van meel een lepel arsenicum toegevoegd, dat even eens in de voorraadkast was geborgen. Na het gebruik werden alle personen ke dichtbij stond te wachten. De auto reed de oude Schans op en verdween uit het gezicht. Twee mannen zijn gearresteerd. O— AANRIJDING. De koopman in boter, kaas en eieren v. Schie uit Eemnes reed met zijn rijwiel, waarop van voren een bak, op den Amsterdamschen straat weg in de richting van de spoor wegbrug. Hij werd achteropgereden door een auto, waarin een Duitsche onwel, schrijft „de Tijd"1 Een dokter wederom zwaar onze boeren en tuinders, heeft met behulp van de wijkzuster on- Wat deze maatregel beteekent, blijktmiddellijk hulp verleend, wijl alle personen duidelijk uit onderstaande cijfers, die een het erg benauwd hadden, beeld geven van onzen export naar Frank- Obestuurderdie op tot nog toe on rijk in 1931. De cijfers zijn ontleend j JEUGDIGE BOEFJES. verklaarbare wijze den wielrijder aan- reed, hem over ongeveer 8o NI. mee sleurde en hem eindelijk tegen den grond sloeg. Met een gebroken arm aan het jaarboek van het Centraal Bureau j £)e marechaussee te Helmond is er in van de Veilingen in Nederland over 1931. geslaagd twee jongens te arresteeren, die Kleiaardappelen ter waarde van f 1,192,000 Veen- Zand- Poot- Bloembollen Afgesn. bloemen Levende planten f94.000 f412.000 zich ten laatsten tijd aan enkele kerk diefstallen hadden schuldig gemaakt. Het i f11 een °F twee p<aatsen gebroken been werd hij opgenomen. BRAND. zijn de resp. 14 en 15 jaar oude van K. f2.201.000 en B. uit Helmond, die bekend hebben f 1.109,0001 zich schuldig gemaakt te hebben aan fl.283.000 vernieling van enkele offerblokken in de f 114.000 Onze tuinbouw export naar Frankrijk, die in 1930 een gewicht van 12 905,000 K G. had en een waarde van f703 000, was in 1931 opgeloopen tot 15,984.000 K.G. ter waarde van f 1.157.000. O WELDADIGHEIDSBRIEFKAARTEN. Het ligt in de bedoeling om over te gaan tot de uitgifte van bijzondere brief kaarten, welke met een bijslag boven de gewone frankeerwaarde verkocht zullen worden ten bate van het Nationaal Crisis comité. De briefkaarten zullen een frankeer waarde hebben van resp. 3 5 en 7x/3 cent en verkocht worden voor respectie velijk 5, 8 en 11 cent. O— WEEST OP UW HOEDEI Te Helmond is brand ontstaan in R.K. kerk te Aarle-Rixtel, alwaar zij ook j ccn °Psja&P'aats> waai van de bene- op het zangkoor een busje met f 10.- denverdieping in gebruik was bij de meenamen Verder werd door hen inge-1 firma Stevens, graanhandel, en de bo- broken in het St. Geardusparochiehuis opvenverdieping dienst deed als berg Brouwhuis, gemeente Bakel, terwijl zij ook plaats van papier, oude machines, enz. van de banketbakkerij van den heer J. Bartin. Twee duizend balen meel werden een prooi van vuur en water. De opslagplaats brandde nagenoeg ge heel uit. De spoedig aanwezige brand weer wist de talrijke belendende per- getracht hebben in drie kerken te Hel mond hun slag te slaan. De jongens zijn ter beschikking van de justitie gesteld. O— DE INBRAKEN TE IJSSELSTEIN. Veertien dagen geleden melde zich te Oegstgeest bij de politie om onderdak een ceeYen te Vrijwaren zwerver, P. W. H., uit Amsterdam, die in beschonken toestand uitlatingen deed over de inbraken te IJsselstein. De politie vond het raadzaam den man in bewaring te stellen, waarom hij gebracht werd naar het huis van bewaring te Haarlem. Het voortgezet onderzoek is thans zoover ge vorderd, dat de verdachte naar IJsselstein In het „Algemeen Politieblad maakt js vervoerd en daar heeft bekend mede O ^COMITÉ VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTA. Betere Waarborgen. In navolging van wat de meerder heid der Staatscommissie-Rutgers rap porteerde, acht Minister Terpstra de ouderverklaring bij de aanvrage tot me de burgemeester van Lonneker bekend,1 selmldig te zijn aan acht inbraken te dewerki g aan dP stichting eerier li u- dat ingezetenen zijner gemeente zich be- j ijzelstein, waarvan 5 in den nacht van klaagden over de handelingen van de 3 op 4 Maart j Hij heeft eenige roede- z.g. Centrale Handelsbank, gevestigd Mai lestraat 21 te Utrecht. De instelling biedt door middel van advertenties en agenten credieten aan. Voor onkosten moet een bedrag vooraf gestort worden. De grootte van dat be- plichtigen aangewezen, naar wie thans wordt gezocht. O— MISLUKTE OVERVAL. Op de Kalkmarkt te Amsterdam voor het behandelen van expresse zendingen telegrafische postwissels, reispostchèqeus geen enkel geval werd het gevraagde drag is afhankelijk van de som, die wordt iis een, 60-jarige kantoorlooper, werk- gevraagd. Na storting van het bedrag j ^LeeJ1„ler worden allerlei bezwaren gemaakt. In Naar het Fransch. 60. Niettegenstaande al hetgeen Haude- coeur vreesde> dacht hij toch: En als het eens werkelijk waar was! Als ik een vriend bezat, die zich met mij bezighoudt! Aan allen, die hij in Frankrijk had achtergelaten, dacht bij nu een oogen blik. Maar die gedachte deed hem de schouders ophalen. Hadden arme duivels als hij, vrien den, die in staat waren, hem te la ten ontsnappen? Waren zij zelfs rijk genoeg om zulk een kostbare reis tef maken? Helaas! neen. 'tls dus een list van Jacquemin. Dat was de slotsom, die Haudecoeur er uit afleidde. Er verliepen twee dagen, zonder dat hij den Canaque terug zag. Toen begon op zekeren dag het- zeldesf spel. Haudecoeur ontving een tweeden brief, waarin stond: „Gij hebt niet geantwoord. Gij wan trouwt. Gij hebt gelijk. Wij weten, „dat er gerucht loopt betreffende een „ontsnapping, die kortelings op het „schiereiland Docus beproefd is ge- „worden. De vermoedens zijn op ver schillende gevangenen gevallen. Uw en chèqeus met spoedadviezen. stortingen met spoedbehandeling en voor het afhalen van postresante stukken. Deze Zaterdagsche dienstbepei king geld j dus niet voor de poststations. O— EEN FAMILIEBETREKKING. De heer H. Duin te Velsen was dezer huis gevestigde ondernemingen, aan gevallen door twee mannen, die hem op den grond wierpen en trachtten hem zijn actetasch te ontrukken. De ze poging mislukte bovendien za ten er alleen niet-geldswaardige pa pieren in de tasch, want de man is geen incasseerder. Toen hij op den grond lag, begon hij te roepen, waarna de twee mannen op den loop gingen en in een auto sprongen, wel- „naam is genoemd. Gij zult wel be- „merkt hebben, dat uw toezicht ver- Scherpt is. Wij verwonderen ons er „dus niet over, dat gij op uwe hoede „zijt. Toch zijn wij uwe vrienden. Wij „zijn gereed u het bewijs te leveren, „dat wij geen ander doel hebben, dan „u uwe vrijheid te verschaffen." Den volgenden morgen raapte de Ca naque, terwijl hrj de hut van Haude coeur voorbij ging, een stuk suikerriet op. Zoo kalm en zoo onverschillig mo gelijk gesehiedde dit. De wilden zijn bewonderenswaardige tooneeispelers en zouden uitstekende diplomaten zijn. Het stuk suikerriet bevatte het ant woord van Haudecoeur. Eindelijk had deze het besluit ge nomen te antwoorden, maar dit ant woord kon hem nooit schaden. „Bewijs het mij!" stond er slechts op. 't Ant woord liet niet lang op zich wachten. Den crediet verleend. O— KINDERLIJKJE GEVONDEN. In een weiland achter de Laan van N. O. Einde te Voorburg is een lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het lijkje was gewikkeld in een courant en in een zwarte japon. „op uw verplaatsing behoeft te wach- „ten. Te Bourail zullen wij elkander „leeren kennen. Geduld!" j en ben niet van plan zeventien jaar 't Schijnt ernstig gemeend te zijn,lang tafelpooten te draaien, zooals ik mompelde Haudecoeur. Vooral maakt hij dit op uit den laat sten zin, die in den vorm van een post-scriptum, zeker om de aandacht te trekken, onder aan den brief stond: „Wees op uw hoede voor Jacquemin!" 't Moeten dus werkelijk vrienden zijn! En zijn hart bonsde van herleefde hoop en vertrouwen in zijn vrijheid. Vrij! Vrij! maar als die vrien den, die ik nu reeds zegen, machtig genoeg zijn om mij te laten ontsnap pen, dan zullen ze ook mijn vrouw en kinderen tot mij kunnen voeren. - Dan zou ik weer gelukkig kunnen worden! Een plotseling opwellende gedachte volgenden morgen op hetzelfde tijdstip verontrustte hem een oogenblik. wierp de Canaque, die aangesteld was om levensmiddelen naar het kamp te brengen Haudecoeur wist dit hem het antwoord toe: „Wij zullen meermalen de gelegen heid hebben, het u te bewijzen. Onder- „tusschen is de raad, dien wij u zullen „geven, een bewijs onzer goede be doelingen. Wij hebben ingezien, dat „het bijna onmogelijk is, uwe ontsnap ping van het schiereiland Ducos te „bewerkstelligen. Wij raden u dus aan „te solliciteeren voor een vrije con- „cessie te Bourail. Uw verzoek zal door „de directie goedgekeurd worden en „het is best mogelijk, dat gij niet lang Waarom wil men mij laten ont snappen? Er zijn dus menschen, die van mijn onschuld overtuigd zijn? Er zijn er dus, die den waren moor denaar van mijnheer de Beaupreault kennen? O, als er zulke zijn, dan zal ik hun het geheim ontrukken! Haudecoeur kon nooit kwaad met zijn verzoek aan de directie. Daarom zond hij het er heen. Kort daarna kwam Jacquemin bij hem. Wel, Haudecoeur, Haudecoeur, het schijnt, dat ge ons wilt verlaten, hé? vroeg de bewaker. Ja, mijnheer Jacquemin. Kijk eens, ik heb er rijpelijk over nagedacht. Drie we bijzondere school niet meer no,o- dig. Die ouderverklaring leidt slechts tot allerlei moeilijkheden en dus.afschaf fing is het beste. Voor nieuwe bijzondere scholen, die bestemd zijn voor minder dan 150 leer lingen, wordt voorgesteld de te stor ten waarborgsom van 15 pCt. tot 30 pCt. te verhoogen; dit komt in de plaats van de ouderverklaring en de Minister acht dan voldoende waarborg gege ven, dat geen onnoodige scholen zullen worden aangevraagd. Allerminst wordt ontkend, dat door de verhooging van de te storten waar borgsom eenige tempering verkregen kan worden, maar heel veel behoeven wij ons daarvan niet voor te stellen.. Het benoodigde bedrag is gemakkelijk te verkrijgen en een behoorlijke rente jaar heb ik nu reeds gevangen geze- raü vervoerd zou worden, waar hem ten. ïk heb er nog zeventien vóór mij 6en hectaren grond toegestaan waren. Een volledig stel gereedschappen was ter zijner beschikking. Gedurende een zekeren termijn had hij recht op le vensmiddelen. Zijt ge nu tevreden? vroeg Jac quemin. Ik ben vooral tevreden, dat ik u ga verlaten, mijnheer Jacquemin, ant woordde Haudecoeur kalm. En wij waren toch zulke goede vrienden. Dat zou toch nooit lang geduurd hebben. Ha, ha! Zoo! Gij haat mij dus dat geval met die pijp hé? Haudecoeur wachtte zich wel te anf- tot nog toe op het schiereiland deed. De directie verschaft concessiën. Wel nu, als ik bemerk, dat het mij te Bou rail niet goed gaat, laat ik mijn vrouw en kinderen tot mij komen. Alle vier zullen wij daar werken. En wie weet, of wij daar niet eens gelukkig en tevre den zullen worden. Dat is verstandig, Haudecoeur, antwoordde Jacquemin op ongeloovi- gen toon en ik kan u slechts aanra den, zulke goede plannen ten uitvoer trachten te brengen. Daarna liet hij hem alleen. Ja, ellendige helledienaar, geloof woorden. dat maar en drink vast een glas bran dewijn op die goede plannen! Eenige weken verstreken. Gij moest er mij dankbaar voor zijn, want als ik gewild had Als gij mij kwaad had kunnen Nu en dan zeide Jacquemin met zijn berokkenen, verdiend of onverdiend, dan zoetsappigen toon tot Haudecoeur: Wel, is de concessie nog niet gekomen? 't Schijnt, dat zij vertraging onder vonden heeft, mijnheer Jacquemin. Een week nadat hij zijn verzoek schrift had ingediend, ging de Cana que zijn hut voorbij en liet een stuk suikerriet, dat beiden tot brievenbus diende, vóór zijn hut vallen. De brievenbus bevatte ditmaal een klein stukje papier. „Laat u niet ontmoedigen. Men houdt „zich met uw verzoekschrift bezig!" En werkelijk, op zekeren dag ont ving hij het bericht, dat hij naar Bou- zoudt gij het wel gedaan hebben, mijn heer Jacquemin. Laten wij dus niet ever dankbaarheid spreken! Jacquemin beet zich op zijn lippen en zweeg. Haudecoeur gevoelde meer en meer, dat hij een vijand in dien man bezat. Maar wat kon het hem ook sche len! Ik ben immers spoedig van hem ontslagen! (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— —O— fff AAA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1