Plaatselijk Nieuws. wordt door de gemeente vergoed. Door de voorstanders van het bij zonder onderwijs wordt nog al eens gewezen op het gevaar, dat voor de schoolbesturen bestaat, om die gestor te som gedeeltelijk, of zelfs geheel te verliezen. In theorie is dat waar, maar in de practijk blijkt dat gevaar wel héél klein, en daarop komt het toch alleen aan. In de eerste zes jaar na de oprich ting behoeft men zich niet ongerust te maken; de Wet geeft de nieuwe school gelegenheid uit te groeien. Pas na zes jaren begint de risico en als na negen lange jaren de school geen levensvatbaarheid blijkt te bezitten, kan er verlies komen. En zelfs dan nog er is een maas in de Wet te vindein, om aan het geheele of gedeeltelijke verlies van de waarborgsom te ont komen. De verhooging van de waarborg som is niet een betere waarborg tegen onnoodige scholenbouw. Is het dan onmogelijk goede waar borgen voor te schrijven? Allerminst, en aangegeven zijn er zulke ook. De minderheid der Staatscommissie stelt voor, de beslissing omtrent de aanvrage tot stichting van een nieu we bijzondere school en de geldigheid van de „lijst" te leggen in handen van den Qemeenteraad. Wordt b.v. in de wet vastgelegd, dat overlegd moet wor den een ouderverklaring, waaruit ten genoege van den Gemeente raad blijkt, dat het geëischte aan tal leerlingen de aangevraagde school zal bezoeken en wordt gelegenheid ge schapen, dat handteekeningen, die door onjuiste voorgevens verkregen zijn, bin nen een bepaalden termijn na de indie ning teruggenomen kunnen worden, dan zal zoo'n lijst een heel wat juisteg beeld geven. Voorkomen zal op die wijze kun nen worden, dat de bekende „kooien" komen, waarvoor geen „vogels" zijn! Talrijk zijn de voorbeelden, dat scho len zijn aangevraagd en toegestaan toegestaan moesten worden, omdat aan de formeele eischen voldaan was maar waarop bij de opening lang niet alle kinderen kwamen, voor wie de school heette noodig te zijn. Herinnerd zij slechts aan de Van Len- nepschool in de Reggestraat te Amster dam de bijzondere neutrale school in Watergraafsmeer de school aan den Oostendam (Gem. Ridderkerk) de Oranje Nassauschool te Apeldoorn. Bij deze voorbeelden laten we het, al is het niet moeilijk nog talrijke soortge lijke gevallen aan te wijzen. En was dan bij de opening van som mige van die scholen toch ewl een be- mige van die scholen toch wel een be ureest andere dan waarvoor de school gevraagd was. Die kinderen waren af komstig van reeds bestaande bijzondere scholen, waar nog voldoende plaats ruimte was. Was de minister in zijn Wetsontwerp op dit punt de minderheid van de Staatscommissie gevolgd, dan was er tenminste een ietwat heitere waarborg tegen onnoodige scholenstich ting in het leven geroepen. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Maandag 25 April des nam. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring; de ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige verga dering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Besluit van Ged. St. tot goed keuring van het raadsbesluit tot wij ziging der gemeentebegrooting. Dankbetuiging van den heer A. v. Delft voor de toegekende gratificatie voor het tijdelijk waarnemen van het gemeenteontvangersambt. Advies van den Bond van ge meenteambtenaren, betreffende het in de vorige vergadering genomen be sluit tot verhaal van pensioensbijdra gen op de jaarwedde van de ge meenteambtenaren. Het bestuur van dezen bond bericht, dat het niet ac- coord kan gaan met het motief van den raad, dat de financiëele toestand der gemeente hiertoe dringt. Dit mag meent het bestuur niet vast gekoppeld worden, aan de jaarwed den van de gemeente-ambtenaren, die even goed hun aandeel in de hooge belastingen betalen als de andere in gezetenen. Dat het verhaal noodza kelijk is, ziet genoemd bestuur ook niet in, omdat de salarissen van dien aard zijn, dat ze naar hun oordeel niet voor verlaging vatbaar zijn, de regeering erkent zulks, immers zij past geen korting toe op gemeenten beneden 5000 zielen. Óp voorstel van B. en W. wordt dit schrijven, evenals de vorige ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Noordbrabant- schen R.K. Blindenbond „St. Odilia", met verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor een subsidie van 1 cent per inwoner toe te staan omdat zij het een nuttige instelling achten en niet alleen katholieken, doch ook andersdenkenden in het gesticht kunnen worden opgenomen. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Voorstel van B. en W. tot vast stel ling van verordeningen regelende de heffing en invordering van ver- gunnings- en verlofsrechten. De Voorzitter deelt mede, dat met 1 April een nieuwe drankwet inwer king is getreden, waarvan het gevolg is dat de gemeente verplicht is nieu we bepalingen te maken, betreffende de heffing en invordering voor het vergunningsrecht, dat nu in 't ver volg niet alleen vergunningen, doch ook het z.g.n. verlof betreft. Nu moet aan vergunningsrecht f 40,— en voor verlof f25,per jaar worden be taald. De verordeningen blijven gelijk aan de bestaande, alleen voor ver gunningsrecht wordt een basis geno men van f 10,voor iedere f 50, huurwaarde van de lokaliteiten. Waar evenwel niet beneden f 40,mag worden gegaan, heeft deze bepaling voor de gemeente practisch geen zin, wijl hier niet aan f 40 wordt geko men, omdat geen huurwaarde dit bedrag haalt. De heer Stap vindt het jammer, dat de kasteleins deze verhooging- van belasting wordt opgelegd, het is toch al niet te veel wat zij ver dienen. De Voorzitter geeft dit toe, doch er is niets aan te doen, de nieuwe wet verplicht hiertoe. Trouwens voor verlofszaken is het nog erger, die moeten nu f25,gaan betalen. De heer v. Riet vraagt, als een caféhouder zijn zaak in den loop van het jaar gaat sluiten, of hij dan het te veel betaalde vergunningsrecht te rug krijgt. De Voorzitter antwoordt, dat dit kwartaalsgewijze berekend wordt, en ook kwartaalsgewijze wordt terugbe taald. Met algemeene stemmen wor den de nieuwe verordeningen vastge steld. Voorstel van Ged. St. tot tijdelijke korting op de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen, ontvan gers, ambtenaren van den burgerlij ken stand en wethouders. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel van Ged. St. geen beteekenis voor deze gemeente heeft, omdat in de vorige vergadering reeds besloten is tot verhaal van pensioensbijdragen tot 8V2 pCt. en dat het voorstel van Ged. St. reeds geen beteekenis heeft als slechts 3 pCt. verhaald wordt. Alleen voor de wethouders heeft het voorstel beteekenis. De heer Stap vindt het jammer, dat de gemeentebode, wiens salaris toch reeds niet zoo hoog is, ook door het raadsbesluit wordt getroffen. De Voorzitter noemt het heel moei lijk om voor een bepaald gemeente ambtenaar een uitzondering te ma ken, doch spr. zou den gemeente bode op een andere manier willen schadeloos stellen en wel door hem f25,toe te kennen voor het ge bruik van zijn rijwiel. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verzoek van de reederij van der Schuijt, om vermindering van aan- leggeld. Met het oog op de ongun stige tijdsomstandigheden vraagt de reederij, die met 2 booten iederen dag de aanlegplaats aandoet, haar f 50,per boot te doen betalen. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen en dezelfde bepa ling te treffen als voor de reederij Stad Heusden geldt en in verband daarmede de betreffende verordening te wijzigen. Met algemeene stemmen wordt ook hiertoe besloten. Verzoek van de Nationale Comm. tegen het alcoholisme, om verlaging van het maximum aantal verloven A. De Voorzitter licht toe, dat de Kroon de bevoegdheid heeft op voor stel van den raad, het aantal ver gunningen of verloven in een ge meente te drukken. De bepaling geldt dat voor iedere 250 ingezetenen 1 vergunning mag zijn. Er zouden er hier dus 7 mogen zijn, en er zijn er slechts 5. De bond vraagt nu het aantal op 5 te willen vaststellen. B. en W. achten hiervoor geen ter men aanwezig. Er zijn hier slechts 5 vergunningen en het is niet te voorzien dat dit getal zal vermeer deren, eerder bestaat de kans op vermindering. Het nemen van maat regelen zou dus vechten tegen wind molens zijn. Het verzoek wordt hier op voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting 1931 wordt met een bedrag van f36,82 gewij zigd in verband met een door de Heide-Maatschappij in rekening ge bracht bedrag voor het maken van een plan voor werkverschaffing. Rondvraag De heer Stap zag gaarne dat de winkeliers op de hoogte gebracht werden met de winkelsluitingswet. De Voorzitter deelt mede, dat hij een deputatie bij zich heeft gehad van de winkeliersvereeniging, die in den loop dezer week een vergadering zal houden over deze kwestie. Spr. acht een voorstel liggende op den weg van de winkeliersvereeniging, deze behoort advies uit te brengen, anders komt vandaag deze particulier met dit, een andere morgen weer met een ander voorstel. Zoodra de win keliersvereeniging dus met een voor stel komt, zal dit aan den raad wor den voorgelegd. De heer v. Riet vraagt of het voor stel van Ged. St. tot verlaging der jaarwedden zal worden toegepast op de wethouders. De Voorzitter antwoordt toestem mend. Geen der heeren meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. HEUSDEN. 13 April. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) f 0.65 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.02£ per stuk. Zaterdag speelde de voetbalver- eeniging „L O.N.G.A." een uitwedstrijd te Vuren tegen de v. v. „Stormvogels" ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein van „Stormvogels". Deze opening droeg een eenigszins feestelijk karakter en werd o.a. opge luisterd door het Vurensch muziekcorps. Er was veel belangstelling voor dezen wedstrijd. Nadat eerst een openingsrede was uitgesproken door den burgemeester van Vuren en den aanvoerder van „Storm vogels" en eenige bloemstukken waren aangeboden, werd namens „L.O.N.G.A." het woord gevoerd door den aanvoerder A. Bouman. Vervolgens speelde de muziek het Wilhelmus, waarna een aanvang werd gemaakt met den feestwedstrijd „Storm vogelsL O.N G.A." De aftrap werd gedaan door Jhr. Panhuis, burgemeester van Vuren. Wat in zoovele wedstrijden ontbreekt heeft dezen gekenmerkt. De wedstrijd werd n.l. zeer fair en sportief gespeeld en de verstandhonding was buitengewoon te noemen. Het einde van dezen, voor spelers en publiek prettigen wedstrijd, kwam met een 42 overwinning voor „L.O.N.G.A." Op de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, Zaterdag 30 April, zal door de „Heusdensche Fanfare" en de „Fanfare der H. Familie" een concert worden gegeven, tevens ter opening der a. s. zomerconcerten. Zondag namen aan het Intern. Concours van Solisten en Kwartetten de volgende leden der Fanfare der H. Familie deel. 3e Afd. L. v. Bokhoven, Bugle, Der Liebestraum, Th. Hoek, 95 p. 2de prijs. 2e Afd. J. Toethuis, Piston, Der Alpen- hoit, Georg. Schaif, 97 p. 2de prijs. 2e Afd. P. Leijten, Bugle, Edelweisz von Semmerung, Th Hoek, 81 p. 3e prijs. Ie Afd. A. v. d. Wiel, Trombone, Fantaisie Originale, A Barbe, 81 p. 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid. Jac. v. Diem, Bugle, Silver Theads Among The Gold, Fantaisie, 86 p. 2de prijs. Dubbel Kwartetbestaande uit de heeren J. v. Heivoort, Saxoph. Sopraan M. v. Hel voort. F. v. Diem Alt F. Schreuder Tenor J. Toethuis, Piston, Jac. van Diem, Bugle, G. Schreuder, Tuba, A. van der Wiel, Trombone, met Kwartette No. 3, Hayd, le afdeeling, 105 p. Ie prijs. „Heusdensche Fanfare" 3e Afd. A. Borsje, Bugle, Liebestraum, Th. Hoek, 102 p. le prijs. Zondag a.s. zal de „Fanfare der II. Familie" deel nemen aan het Intern. Concours te Son, in de le Afdeeling. Zondag j.l. speelde „Juliana I" een vriendschappelijke wedstrijd alhier, tegen „Wilhelmina I" (Wijk). Na 15 minuten spelen weet „Wilhel mina" reeds de leiding te nemen, wel ke zij geleidelijk opvoert tot 3o. Echter voor de rust scoort v. Hel den voor „Juliana" een tegenpunt zoodat de rust inging met 31 voor „Wilhelmina". Na de rust wordt er door beide partijen flink gespeeld, doch reeds zeer spoedig maakt van Helden voor „Juliana" het 2de doel punt 32. Door deze kleine achter stand die „Juliana" nog heeft be ginnen zij sterker te spelen, doch kan niet verhelpen, dat „Wilhelmina" met een prachtig schot de voorsprong weder vergroot 42. „Juliana" met een verloren wedstrijd in het zicht begint het spel wat te forceeren en blijft steeds aanvallen totdat 2 mi nuten voor het einde de keeper van ilhelmina" de bal niet meer kan verwerken en de toeloopende Smits den doelverdediger met den bal in de hand over de doellijn loopt 43. Hierna fluit de scheidsrechter het ein de en heeft „Juliana" verloren met 43-, Gelijk spel echter had de ver houding beter weergegeven. Naar wij vernemen zal de ver eeniging „Ons Verbond" uit 's-Bosch op Vrijdag 6 Mei alhier, in de zaal van den heer v. Strien „Het Wapen van Amsterdam" een uitvoering ko men geven, geheel ten bate van het crisis-comité. Wij vertrouwen dat dit aanbod van de ingezetenen van Heusden alle waardeering zal vinden en dat de Bossche veréeniging in haar loffe lijk streven gesteund zal worden met een uitverkochte zaal. Behalve het genot van een amusementsavond steunt men daarmede het eigen cri sis-comité. Dat werkelijk een avond vol ontspanning wacht daarvoor staat de naam van de vereeniging borg. De tooneelvereeniging zal opvoeren „Arme Rijken" van Nono en Walter want haar moeders gunst van Cha- rivarius. Verder zorgt een Jaszband van 16 personen voor muzikale af wisseling, de heer Molenaar uit Dordt voor declamatie. De avond wordt met een bal besloten waarbij de Jasz band voor dansmuziek zorgt. In den Bosch speelde de vereeniging in Ca sino voor een zaal met 1600 perso nen. De Bossche Courant die van dezen avond een verslag geeft schrijft„Men zal van ons gezien het karakter der uitvoering, natuurlijk geen persoonsbeschrijving of kriti- schen maatstaf verwachten. Het zij voldoende te zeggen, dat het succes célatant washet contact tusschen spel en zaal was geweldig, zóó werd er meegeleefd". Naar wij vernemen zullen binnen enkele dagen bii de ingezetenen lijs ten worden gepresenteerd, om voor deze uitvoering in te teekenen. ANDEL. Donderdagavond ,a.s. te 7 uur, zal voor de afd. van den Chr. Nat. Werk mansbond alhier optreden, de heer A. Broen van Utrecht, die een lezing zal houden voor aansluiting bij de afdee ling. ALMKERK. Heden, Woensdag, des avonds 6.30 uur, hoopt Ds. Lazonder van Wer kendam, alhier voor de Herv. Gem. jbid- uur te houden voor het gewas. Naar wij vernemen is het werk, tot het bouwen van een vereenigings- lokaal te Ippelschendijk (gem. Almkerk), gegund aan d'e heeren G. den Besten al hier, timm'erwerk en Duizer, Sleeuwijk, metselwerk. De vergadering welke a.s. Don derdagavond 7 uur in de zaal van de wed. Dekker zou gehouden worden, imet het doel om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Ned. Chr. Landarbcidersbond is uitgesteld én zal nu gehouden worden op Maandag 2 Mei a.s. DUSSEN. A.s. Woensdag 27 dezer hoopt Ds. Fokkema van Sprang met de Herv. Gemeente alhier, biduur te houden voor het gewas. J.l. Zondagmorgen werd al hier het vernieuwd kerkgebouw der Herv. Gemeente in gebruik genomen. Voor deze plechtigheid was Ds. Ten Bokkel Huinnink van Numansdorp overgekomen en had naar aanleiding van deze uren tot tekstwoord geko zen 1 Pred. i vers 25, iste gedeelte. Met stille aandacht werd dezen zeer begaafden spreker gevolgd. Ten slot te werd door spreker, aan allen die aan het kerkgebouw werkzaam waren geweest een woord van dank ge bracht. Na het zingen van psalm 1 50 vers 1 welk de gemeente staande zong, sloot Ds. Bokkel Huinnink deze eerste samenkomst met dankgebed. GAMEREN. Bedankt voor de Ned. Herv. Kerk te Yinkeveen Ds. S. Goverts alhier. GENDEREN. Donderdag j.l. herdacht het echtpaar Andries van Wijk en Mar tina van Wijlen, resp. 76 en 74 jaar oud zijn 50-jarige echtvereeniging. Lag het in de bedoeling dit gouden feest alleen in naasten familiekring te herdenken nogthans bleek dit feit niet onopgemerkt te zijn gebleven, want vrienden hadden 's morgens vroeg een mooie eerepoort voor hun woning geplaatst en wapperde de na tionale driekleur van de huizen der buren. In den loop van den dag kwa men vele het gouden bruidspaar ge- lukwenschen of gaven op andere wij ze blijk van hunne belangstelling. Beide oudjes zijn voor hun leef tijd nog flink en kras. Maandagmiddag is het z.g. „Hoefhuis" bewoond door de land bouwers C. v. Koijck en L. de Rui ter, geheel door brand verwoest. Om streeks half twee kwamen de kin deren van de Ruiter roepen dat het brandde in een schuurtje naast de boerderij, waar in deze vermoede lijk met vuur gespeeld hebben. In een minimum van tijd stond dit schuurtje grootendeels van riet ge bouwd in vlammen en zonder dat men zulks kon verhinderen sloegen deze op de groote boerderij over. die toen ook spoedig in lichte laaie stond. Het vee, dat alles nog op stal stond zoowel rundvee als varkens van beide landbouwers kon nog gered worden, behalve een viertal kalve- veren en een geit van de Ruiter, kwamen in het schuurtje waar de brand uitbrak, in de vlammen om. Van den inboedel is weinig gered. Zoowel de Ruiter als van Koijck waren naar de Rotterdamsche vee markt. Naar we vernemen is van Koijck verzekerd, de Ruiter echter niet. Spoedig waren de brandspui ten uit Genderen, Eethen en Hees been ter plaatse. Aan het branden de perceel viel voorloopig niets te doen en bepaalde de twee eerstge noemde spuiten zich tot het nat hou den van de op tamelijken afstand belendende huizen, welk werk stond onder leiding van de wethouders Van der Beek en Van der Schans, die spoedig op de plaats des onheils waren. De boerderij thans in eigen dom van Jonkheer Reigersberg Sluis te 's-Gravenhage was een voor on geveer 200 jaren geleden typisch ge bouwde heerenboerderij. Voor de le den der Gereformeerde Kerk alhier nog eenigszins aan hun kerkhistorie verbonden aangezien na de afschei ding van de Ned. Herv. Kerk in 1834, déze gemeente aldaar hun eer ste godsdienst oefeningen hield, waar zij tijdens de geloofsvervolging in die dagen, welke gelukkig slechts kort heeft geduurd, bii hun goddienstoe feningen door de overheid uit een zijn gedreven. SPRANG. Onzer dorpsgenoot de heer H. J. v. d. Linde, thans tijdelijk verbon den aan het kantoor der directe be- -lasting en accijnzen te Waalwijk is benoemd tot ontvanger der directe belasting en accijnzen te Zwolle. J.l. Zaterdag speelde N.E.O. I alhier, tegen de boys uit Kaats heuvel een voetbalwedstrijd. Wegens den aanhoudenden regen werd den strijd gestaakt. De stand was 21 in het voordeel van N.E.O. I. N.E.O. III speelde tegen Sparta III. De wedstrijd eindigde 3c in het voordeel van Sparta III. VEEN. In de laatst gehouden vergade ring van de adf. Veen van den bond van Arbeiders in het landbouw-, vee teelt- en zuivelbedrijf, had verkiezing plaats van een nieuw bestuur, hetwelk thans als volgt is samengesteld: J. van Andel, Voorzitter; C. van Rijs wijk, Secretaris en J. H. Vos, penningm. Het ledental steeg in het afgeloopen jaar van 34 tot 60 VLIJMEN. Het is de politie na lang speu ren gelukt klaarheid te brengen in den Vrijdag j.l. onder verdachte om standigheden plaats gehad hebben den brand, waarbij 2 boerderijen en 3 schuren een prooi der vlammen werden. De brand is gesticht door een 1 5-jarigen naast de boerderij wo nenden jongen, die na een langdu rig verhoor door den burgemeester bekende de schuur, waarin de brand ontstond te hebben aangestoken. WOUDRICI1EM. Door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is afwijzend beschikt op een verzoek van het Gemeentebestuur alhier, om den gesloten tijd voor witvisch één week later te doen ingaan. In den ouderdom van 70 ja ren is alhier, overleden de heer. P. van Straten Sr., President-kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeente en Voorzitter van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel. Gedurende het tijdvak 1tot en met 22 April j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen winterzalmen of schotzalmpjes aangevoerd. In de gemeente werd besteed voor dikke aal 60 cent en voor dunne aal 25 tot 30 cent per pond. WERKENDAM. De schippersknecht A. v. Driel Wzn. alhier, geraakte zoodanig met één zijner armen beklemd, dat op neming in het ziekenhuis te Bever wijk, nabij IJmuiden noodzakelijk bleek. De j.l. Zaterdag gehouden voetbalwedstrijd door S.V.C. te Sleeu wijk en W.V.V. II alhier, eindigde met 4o voor laatstgenoemde. Zaterdagmiddag werd door de Werkendamsche afd. der postduiven vereniging „Stormvogels", een wed vlucht gehouden vanuit Roosendaal afstand 47 K.M. Uitslag was als volgt ie prijs W. v. Kooij 2de prijs P. Groeneveld3de en 4de W. Does burg 5e D. Vink en 6de en 7de prijs J. Visser. De directeur van het Post-. Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier, verzoekt ons te berichten, dat met ingang van 1 Mei 1932, het post kantoor voor het betalen van belas ting zal worden opengesteld op werk dagen van 8.30 tot 19.30 uur en op.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2