HOLLAND BELGIË Plaatselijk Nieuws. Rivierbericliteu. Marktberichten, De Burgemeester wordt gemach tigd tot het houden van de gewo ne jaarlijksche verhuringen en ver pachtingen. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van het vergunningsrecht. De Voorzitter deelt mede dat in verband met de nieuwe drankwet, nieuwe verordeningen moeten worden vastgesteld. Het vergunningsrecht bedraagt f 40,per jaar, terwijl verlofszaken f25,zullen moeten betalen. De heer v. Wijk merkt op, dat het vergunningsrecht dus met f 1 5 is verhoogd, wat door den Voorzit ter wordt beaamd. De heer Bouman zegt, dat er waarschijnlijk niet aan te ontkomen is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is, de wet verplicht tot deze vaststelling. De betreffende verordeningen wor den hierop met algemeene stemmen vastgesteld. De instructie voor den Gemeente veldwachter wordt in verband met de nieuwe Gemeentewet opnieuw vastgesteld. Het doen verrichten van de kas- opnemingen door het Verificatie-bu reau van de vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, wordt bij raads besluit vastgesteld. B. en W. vragen een crediet van ten hoogste f 100,om .voor den burgemeester, op de secretarie een schrijfbureau aan te schaffen. Dit crediet wordt met algemeene stemmen verleend. Rondvraag De heer v. Wijk vraagt hoe het met de werkeloozen staat. Hii meent dat er nog steeds een belangrijk aan tal is. Spreker berijdt dagelijks den dijk en deze is op verschillende plaat sen voor het groote verkeer erg smal. Nu is op verschillende plaatsen de dijk afgegraven, dit heeft de ge meente veel geld gekost, doch waai de menschen toch gesteund moeten worden, was misschien in afgraven en verlaging van den dijk een ob ject voor werkverschaffing te vin den. Moet de gemeente het alleen bekostigen dan kon er niets van ko men, doch hier in de polder is een subsidie verkregen van 90 pCt. Als nu rijk en provincie, N. W. B. en K. N. A. C. verzocht wordt een subsidie te verleenen, dan kon dit misschien wel gebeuren en werd een goed en nuttig werk tot stand gebracht. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. gaarne het denkbeeld onder de oogen zullen zien. Wat de werke loozen betreft. B. en W. wijden daar aan alle aandacht, doch het is hen niet mogen gelukken een object voor werkverschaffing te vinden. Getracht is werkeloozen uit deze gemeente te werk gesteld te krijgen in Drente of Overijssel. Uit Wijk lukte dit als beter gesitueerde Gemeente niet, voor Veen wel. Voorloopig hebben B. en W. de werkeloozen naar het Armbe stuur moeten verwijzen, zii hebben verder besloten zooveel werkeloozen als mogelijk is aan den dijk te doen werken. De heer Roza wil even opmerken, dat de heer v. Wijk spreekt van een subsidie van 90 pCt. in de werkver schaffing in den polder. Dit was evenwel de subsidie die het water- schapbestuur is toegekend. Die 90 pCt. moesten door rijk, provincie en gemeente worden gedragen. Vanaf 1 Januari heeft de provincie evenwel haar subsidie ingetrokken, waardoor de bijdrage van de gemeente met dit bedrag verhoogd is. Oorspronkelijk was gerekend op een bijdrage uit de Gemeentekas van 371/? pCt. dit is nu 581/s> geworden dus 20 pCt. meer. Een grooten strop voor de gemeen te. B. en W. zijn niet tegen verdere werkverschaffing, ook de kwestie van den dijk is in de vergadering van het College besproken. De heer v. Wijk zegt, dat hii niet wist, dat de provincie haar subsidie heeft ingetrokken en de gemeente deze moest bijpassen. Spreker zou evenwel de menschen liever niet naar het Armbestuur sturen, als de gemeente kan laten werken is dit veel verkieslijker, al zou dit ook meer kosten. Liever zou hii de ge meente voor f 1000 laten verwerken, dan f 500 te doen uitkeeren door 't Armbestuur. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. ANDEL'. In de "Woensdag gehouden raads vergadering werd met algemeene stem men besloten Ged. Staten te berichten dat den raad de voorgestelde verlagiDg van 3°/0 der jaarwedden van de gemeente ambtenaren te gering voorkomt. B. en W, werden gemachtigd stappen te doen voor voorzetting van werkver schaffing en het uitzien naar een object daarvoor. Plaatsruimte noopt ons het verslag tot een volgend nummer te doen overstaan. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Tot predikant der Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. W. Wesseldijk te Den Ham. 'sGRAVENMOER. Op de gehouden jaarvergadering der Coöp. Boerenleenbank alhier, werd tot bestuurslid in de vacature van den heer W G. Hartman, die thans als kas sier optreedt gekozen de heer H. van der Dussen, en herkozen de heer Borstlap. De Tooneelvereeniging „Oefent U Zei ven", hield Maandagavond in het Wapen van 's-Gravenmoer nog eene winteruitvoe- ring, die in alle opzichten uitstekend slaagde. De opkomst was groot en tot laat in den avond was men gezellig bijeen. NEDERHEMERT. Tot voorzitter van de zangver- eeniging „Nut en Genoegen" werd gekozen de heer M. v. d. Werken, terwijl als Secretaris werd gekozen de heer J. de Weerd en als Alg. Bestuurslid de heer Juinen. OOSTERHOUT. (Oosteind). Dezer dagen had de heer A. K. bij het verrichten zijner werkzaamheden het ongeluk met zijn rechterhand bekeneld te geraken tus- schen een sluis, waardoor het lichaams deel vrij ernstig werd verbrijzeld. Dezer dagen slaagde onze dorps genoot, 'de heer C. W. L. Diepstraalen aan het hoefkundig Instituut der Rijks- veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht voor het Rijksdiploma hoef smid. i RAAMSDONKSVEER. 5 Mei hoopt het Echtpaar C. v. Suijlekom-Snijders zijn 40-jarig huwelijks feest te vieren. Aan belangstelling zal het voorzeker niet ontbreken. RIJSWIJK. Vorige week Vrijdag- en Zaterdag avond gaf het kinderzangkoor „Het Rozenknopje" alhier, een alleszins goed geslaagde uitvoering. De verschillende zangnummers die wij ten gehoore kregen getuigden van ernstige studie. Ook de Operette „De Prins van Sint" werd keu rig opgevoerd en overtrof dan ook veler verwachting. „Het Rozenknopje" en allen die aan het welslagen hiervan hebben medegewerkt komt voorzeker alle lof toe. Wij sluiten ons dan ook gaarne aan bij de slotwoorden van den eminenten direc teur de heer W. v. d. Nat, onder wiens bekwame leiding het Kinderzangkoor staat. Wij roepen U geen vaarwel, maar een hartelijk tot weerzien toe. Dat „Het Rozenknopje" dan ook in de toe komst moge groeien, en bloeien is ons aller wensch. SPRANG. Onder leiding van den Voorzitter van het Christelijk Schoolbestuur Ds. J. Fokkema, Hervr. Predikant alhier, werd j.l. Maandagavond in de Chr. School een goed geslaagden Ouderavond gehouden. Na gebruikelijke opening droeg den Voor zitter de leiding over aan het Hoofd der School, de heer A. Dees, die met de kin deren der 6e, 7e en 8e klasse enkele vakken behandelde nm. Bijbelsche Ge schiedenis, Lezen, Rekenen en Zingen, waarna door enkele meisjes op keurige wijze verschillende versjes werden voor gedragen. Na eenige tractatie verlieten de kinderen de school en nam Ds. Fokkema de leiding weer op zich, die thans een openings woord zou gesproken hebben, doch om der tijds willen hier vanaf zag en Mej. D. Vos, onderwijzeres het woord gaf, welke zou spreken over„Het onderwijs op de Chr. School", waarna de heer v. d. Ham, onderwijzer, besprak „Het begin van den schoolstrijd". Beide onderwerpen werden met belangstelling gevolgd. Aan het slot sprak Ds. Fokkema nog een opwekkend woord en sloot met dank zegging. WIJK. Het aangekondigde concert dat door de fanfare „Oefening en Uitspanning" Zaterdagavond zou worden gegeven, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, kan tengevolge van familie omstandigheden van verschil lende leden niet doorgaan. De Korfbalclub „Excelsior" is wegens gebrek aan belangstelling opge heven. Met den bouw van de tribune's voor den „Holland België" wedstryd, plaats biedende aan ruin 4700 personen i s reeds een aanvang gemaakt, Het ter rein wordt keurig in orde gemaakt, zoodat het aan de hoogste eischen voldoet. - Bij de vermelding van de namen voor het Comité voor het te houden Concours op 14 en 16 Mei is de naam van den heer A. v. Alphen, Voorzitter „Con Amore" en leider van het Kinder koor, die ook zitting in dit Comité heeft, tot onzen spijt weggevallen. WIJK EN AALBURG. De elftallen voor de op Hemel vaartsdag alhier te spelen wedstrijd zyn als volgt samengesteld Reserve's v. Gelder De Jong Verduin Roza, Borgheim v.d. Heijden, Bronkhorst, Rochat Wels, Sterk, De Vries, Duijnhouwer, Mol Scheidsrechter: Van Ausum r—"n 1 Holland Belrsmans, Verboven, 7d8anöö, Weps, Bastiens De Winter L v. Looy, De Roeck De Winter J., Vervoort Bulckens Reserve's v. Kerckhove Roegiers WERKENDAM. Zaterdag a s. des n.m. 3 uur zal de Voetbalvereen. „W.V.V. II" een uit wedstrijd spelen, tegen „Excelsior I" te Woudrichem. Zaterdagmiddag zal door de Wer- kendamsche afdeeling van Postduivenver- een. „Stormvogels" een wedvlucht gehou den worden van uit Lier (België). Afstand 76 K.M. Van de Dinsdag j.l. gehouden keuring van trekhonden alhier, werden er 4 goed- en 4 afgekeurd. De heer C. de Haan, werkzaam op polder „Keizersguldenwaard" Biesbosch, verwondde zich dermate tijdens zijn werk zaamheden aan de linkerhand, dat ge neeskundige hulp moést worden aangewend. De heer directeur van het post kantoor alhier deelt ons mede, dat met ingang vanj 7 Mei a.s. het Postkantoor te 16 uur wordt gesloten, zoodat geen gewone postzaken na dezen tijd meer behandeld kunnen worden. Door de gemeente zal aan het begin van elke straat een naambord worden bevestigd,, .aangevende den naam hiervan. De naamborden zijn flink uitgevoerd met witte letters op blau we achtergrond. Uitslag aanbesteding woonhuis voor rekening van den heer G. Kornet, dooir den architect, den heer J. Bot tenberg alhier. Perceel I metselwerk. J. v. Loon f1990.Baggerman en Visser f1974; A. M. v. d. Heuvel f1853; Groeneveld f1838. Perceel II timmerwerk en bijkomende vakken. B. Konings f1590; A. Hol f1562; J. Ritmeester f1550; Gebr. Ver doorn f1530 en Joh. Baggerman f 1485.60. Voojr het schilderwerk begrepen in perceel II was laagste inschrijver P. A. Vos PLzn. voor f 223.— Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. WASPIK. Zaterdagmiddag geraakte het paard van den landbouwer P. K. op hol. Ge lukkig werd het dier spoedig tot staan gebrachtpersoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De kar werd zwaar beschadigd. Op Zondag 8 Mei a.s. hopen de echtelieden Adrianus Kolster en Petro- nella van den Berg, hunne 50 jarige echtvereeniging te herdenken. Het zal de oudjes dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. 215 160 Op 28 April. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) Grèvecoeur (Maas) St. Andries (Maas) Venlo Maastricht Keulen 2.03 was 3 0.99 val 48 1.00 val 14 2.20 val 25 41.36 was 1 43.93 val 7 1.91 val 6 'sHERTOGENBOSCH, 27 April. Op de markt van heden waren aange voerd 3027 stuks 1921 stuks hoornvee, 826 biggen, 63 zeugen, 124 schapen of lammeren en 93 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f160 tot f230 per stuk Kalfvaarzen 140 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 26—32 p. pond Koeien 2e 21 —27 Pinken van f 70.tot f 150.p. st. Zeugen 45.30. Biggen 2.— 5.— Schapen 8. 16. Lammeren 4. 6 50 Vergadering van den raad der ge meente HERPT 'op Donderdag 23 April des n.m. half vier. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. van Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer F. van Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die met een kleine bemerking van wethouder Verhoeven worden goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleenening groot 750 gulden. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. gebleken is dat met een bedrag van f725 volstaan zal kunnen wor den. Het bedrag is noodig voor het betalen van de kosten aanleg elec- trisch licht in de school groot f 204,35 en aansluiting van de Hoeve f539,50 totaal f743,85. Het tekort komende bedrag van f 18,85 zouden B. en W. uit den gewonen dienst willen over brengen naar den kapitaaldienst. B. en W. verwachten dat het bedrag wel bij een ingezetene geleend kan wor den tegen een rente van 5 pCt. Af lossing f 150 per jaar. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel B. en W. tot vaststelling ingevolge art. 101 L. O.-wet, om vergoeding uit te keeren aan de Bij zonder R.'K. School over 1931 en voorschot 1932. B. en W. hebben bij een drietal gemeenten geïnfor meerd naar de kosten van het open baar onderwijs. In Vosmeer bedroeg dit f8,05; in Terheijden f7,45, in Engelen f5,87. Hiervan dient het ge middelde dus f 7,45 te worden geno men, het bedrag dat ook het dichtst bij de werkelijke kosten komt. Het voorschot voor 1932 behoort op 80 pCt. van dit bedrag te worden vast gesteld. Met alg. stemmen wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. In verband met de nieuwe drank wet worden nieuwe verordeningen vastgesteld voor vergunningen van dranklokaliteitn en verlofszaken. Voorstel van B. en W. tot beëin diging van het geschil met de ge meente Hedikhuizen over onderwijs zaken. B. en W. stellen voor 2/3 van het oorspronkelijk door de gemeente Hedikhuizen geëischte bedrag te be talen. Oorspronkelijk wilden B. en W. slechts de helft geven. B. en W. worden gemachtigd dit geschil op deze voorwaarde in der minne met de gemeente Hedikhuizen te schik ken. Op voorstel van B. en W. wordt de deposito-overeenkomst met de Bank van de Ver. van Nederl. Gem. vernieuwd. De Voorzitter deelt mede, dat de rente reeds lang i1/2 pCt. bedraagt. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 en 1932. Wijziging der begrooting is ook noodig in verband met het voorstel van B. en W. om aan de Blinden- vereeniging „St. Odilia" te Grave een subsidie van 1 cent per inwoner toe te kennen. De begrooting 1932 moet gewijzigd worden, omdat de post onderhoud bezittingen reeds met een bedrag van f 519,64 is overschre den. De raad gaat met de voorge stelde wijzigingen accoord. Voorstel van B. en W. tot verhaal van pensioensbijdrage. B. en W. stel len den raad voor, voortaan 81/2 pCt. in plaats van 3^2 pCt. te verhalen, het verhaal dus met 5 pCt. te ver- hoogen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. verplicht waren de ambtena- renorganisatie te hooren. Deze be richt dat zij de salarissen niet te hoog acht en niettegenstaande het hoofdbestuur verklaart een open oog- te hebben voor den nood der land bouwbevolking betreurt het de ma nier waarop verlaging van de jaar wedden der betrokken ambtenaren wordt voorgesteld. Een onderzoek door het hoofdbestuur ingesteld, heeft haar overtuigd, dat de finanti- eele toestand van de gemeente niet ongunstig is en niet de voorgestelde verlaging wettigt. Aangedrongen wordt op het terugnemen door B. en W. van hun voorstel en mocht het college daartoe niet bereid zijn, dan in elk geval de voorgestelde verla ging slechts een tijdelijk karakter te doen dragen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de raad accoord gaat. Voorstel van Ged. St. tot verlaging van de jaarwedden van Burgemees ters, Secretarissen, Ontvangers, Amb tenaren v. d. Burg. Stand en Wet houders. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel voor deze gemeente geen beteekenis heeft, dan alleen voor de wethouders, die 3 pCt. zul len moeten missen. Van de ambte naren werd reeds 31/2pCt. verhaald. De heer v. Herpt vraagt wat B. en W. heeft geleid om met hun voorstel tot verhaal van 81/2 pCt. der pensioenbijdragen te komen; is dit geschied met het oog op den slechten finantiëelen toestand van de gemeente De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend, de finantiëele toestand van de gemeente is direct niet ongunstig te noemen. B. en W. zijn alleen met hun voorstel gekomen, omdat zij van meening zijn, dat de ongun stige toestand van deen landbouw het billijk maakt, dat ook de ambtenaren een offer brengen. B. en W. stellen voor de verlaging 1 Juli te doen in gaan. De heer v. Herpt merkt op, dat al gemeen geroepen wordt over den slechten toestand en zeker is er veel reden tot klagen, dat echter nu de verlaging zoo ten volle moet worden doorgevoerd, dit gelooft spr. niet. Voor de begrooting van dit jaar heeft het voorstel weinig of geen beteeke nis; de belasting betalens zullen er niet veel van bemerken, daarom lijkt het spr. beter, dit voorstel aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. De Voorzitter stemt toe, dat de voorgestelde verlaging voor de be lastingbetalers niet van veel invloed is, maar dit neemt niet weg dat de uitgaven belangrijk hooger zijn, dan bij de begrooting geraamd. De heer v. Herpt prijst het, dat het voorstel van een college komt, dat het meeste er bij betrokken is, maar daarom zag spr. het tochf lie ver bij de begrooting behandeld. De heer Buijs is van hetzelfde ge voelen, ook de heer v. d. Broek is het er mede eens. Deze is van oor deel dat aan een verkeerden kant wordt begonnen. Men moest van bo ven af gaan bezuinigen, en verlagen niet eerst bij de lagere ambtenaren. De heer Couwenberg is het niet met de vorige sprekers eens, hij had van Ged. St. een heel ander voorstel verwacht, wat beteekenen nu 3 pCt., het had minstens 10 of 15 pCt. moe ten zijn. De salarissen zijn ontzagge lijk veel hooger als in den besten tijd tengevolge van de verlaging van het levenspeil. De heer Verhoeven is het ook meer met het voorstel van B. en W. eens. De Voorzitter zal dit voorstel dan maar in omvraag brengen. Vóór stem men de heeren Couwenberg, Verhoe ven, Wethouder Verhoeven en Wet houder v. Bokhoven, tegen de heeren v. Herpt, Buijs en v. d. Broek, zoo dat het voorstel is aangenomen. Het bekende schrijven van het ge meentebest. van Sp rang-Capelle waar in verzocht wordt adhaesie te wil len betuigen aan het adres gericht tot Ged. St. in welk adres wordt aangedrongen op voorstellen tot ver laging der ambtenaren jaarwedden wordt voor kennisgeving aangeno men. Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is be vonden. (Slot volgt.) «uT Inter nationaal 11 11

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10