HEEREN MODE-ARTIKELEN ONZE SORTEERING IIEEREN C0STIHE8 KINDERPAKJES IS BUITENGEWOON MOOI EN UITGEBREID. ONVERSCHILLIG WELK BEDRAG U OOK WILT BESTEDEN, U SLAAGT BIJ ONS TOT VOLLE TEVREDENHEID. OOK IN BRENGEN WIJ DE GROOTSTE KEUZE VOOR DE LAAGSTE PR IJ ZEN. ZIET ONZE ETALAGES! HEMELVAARTSDAG GESLOTEN. Vergadering van den Raad der Ge meente ALMKERK op Dinsdag 26 April 1932 des n.m. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer Blok. Secretaris: WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent als naar ge woonte deze vergadering met gebed en verzoekt hierna den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van H. H. Ged. Sta ten dezer provincie, waarin den raad wordt medegedeeld, dat voor deze Gemeente per inwoner, uit de Ge meentefondsbelasting zal worden uit gekeerd f 4,56s Op voorstel van B. en W. wordt besloten adhaesie te betuigen, aan een adres van de Gemeente Oost stellingwerf waarin bij de regeering op maatregelen wordt aangedrongen voor land- en tuinbouw. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten accoord te gaan met het voorstel van Ged. Staten, wat betreft de tijdelijke kortingen op de salarissen van Gemeente-ambtenaren. Een schrijven van H. H. Ged. Sta ten dezer provincie waarin bezwaren worden geopperd tegen de door den Raad vastgestelde ventverordening. De Voorzitter deelt mede. dat door een kleine administratieve-wijziging hierin reeds is tegemoet gekomen. Hierna wordt voor kennisgeving aangenomen, een schrijven van het kanaal-comité West-Brabant, waarin wordt verzocht adhaesie te betuigen, aan een adres gericht tot de regee ring, voor een kanaalplan voor deze streek. Daarna volgt een schrijven van den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw waarin den Raad wordt bericht, dat het Rijk 40 pCt. zal bijdragen als subsidie in de steun regeling, voor de werkelooze land arbeiders dezer Gemeente, welk schrijven op voorstel van B. en W. voor kennisgeving wordt aange nomen. Hierna wordt nog een schrijven behandeld van denzelfden minister, waarin den Raad wordt bericht dat de Gemeente 42 pCt. moet be talen in de kosten van de werkver schaffing in het Nieuw Land van Al- tena. Het Rijk zal 28 pCt. betalen, terwijl genoemde polder 30 pCt. bij draagt. De Voorzitter zegt, dat dit schrij ven bij B. en W. groote teleurstel ling heeft gewekt. Spreker brengt naar voren hoe aanvankelijk het wa terschap 20 pCt. subsidie had ge vraagd en dat na eene bespreking met den Inspecteur der werkverschaf fing den Raad was voorgelegd 20 h. 25 pCt. te verleenen waarmede hij ook accoord ging. Ook had het Ge meentebestuur gemeend, nooit meer dan 32V? pCt. behoeven bij te dra gen, wijl het Rijk als minimum 25 pCt. en de provincie de helft hier van had toegezegd. Doch ter elfder uren (aldus spreker) juist toen de werkverschaffing ten einde was, werd ons bericht dat de provincie vanaf 1 Januari 1932 geen subsidie meer verleende, echter hopen Ged. Staten dat de Gemeente hiervan geen scha de behoeft te ondervinden. Doch het blijkt wel zoo te zijn, want de sub sidie die de provincie had moeten bijdragen, legt het Rijk op de schou ders van onze Gemeente. B. en W. stellen voor alsnog te trachten het subsidiebedrag gewij zigd te krijgen ten gunste van de Gemeente het \*elk met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Hierna komt weer een schrijven ter tafel van bovengenoemden minister, waarin wordt bericht, dat tot 30 April a.s. subsidie zal worden verleend voor de steunuitkeering. De Voorzitter brengt naar voren, dat destijds door den Raad een steun regeling in het leven is geroepen, doch dat men toen niet kon zien hoe of de toestand in het voorjaar zou zijn. En daar Mei nu bijna in het land is, en de werkloosheid eer toe dan afneemt, zal het noodig ziin de steunregeling alsnog te verlengen. B. en W. wilden thans gezien de fi- nantieele omstandigheid, dit niet op eigen houtje doen. En zouden graag hierover de meening van den Raad hooren, al meende genoemd Col lege, dat dit tot half Mei voorloo- pig zou moeten worden aangevraagd, mocht het nadien nog noodig zijn, dan kan opnieuw worden voorzien. De heer Burghout vindt den ter mijn wel wat kort, gezien de toe stand, waarin de Gemeente thans ver keert, spreker zegt wie zal het zeg gen wanneer de menschen aan het werk kunnen gaan. De heer v. d. Stelt ziet de toe komst ook donker in, temeer daar er ook aan de buitenwerken niets wordt aanbesteed en zou er voor zijn, heel de maand Mei maar aan te vragen, daar men dan toch over 14 dagen weer voor hetzelfde zit. De heer de Jong (wethouder) ge looft, dat er straks wel meer werk zal komen, temeer daar de koude nu lang aan heeft gehouden en ook daar er volgens spreker, meer bieten zijn gezaaid dan verleden jaar, toen be droeg dit 60, nu 80 pCt., hii brengt naar voren, wanneer er op korten termijn wordt aangevraagd, dan de meening van de minister wordt ge zien. De heer v. d. Stelt is het niet eens met het betoog van wethouder de Jong. Spreker bestrijdt niet, dat min der bieten zijn gezaaid, maar ziet a.s. zomer onze arbeiders langs de straat loopen, hii zegt dat wanneer er ook werk komt, de Gemeente heusch geen last van de menschen zal hebben, want dan gaan zij .werken. Ook vindt spreker het geen bezwaar dit 14 da gen langer aan te vragen. De heer Burghout zegt. dat al zijn er meer bieten gezaaid, het percen tage der werkloozen grooter is dan het vorig jaar en wanneer er werk komt loopt het toch automatisch af. De heer de Jong blijft bij zijn meening, er wordt op voorstel van spreker, besloten de verlenging voor drie weken aan te vragen. Hierna komt een schrijven aan de orde, van den bestuurdersbond uit deze omgeving van de moderne vak- organisatie's, waarin wordt gevraagd, de steun onmiddellijk te doen aan sluiten, aan de laatste uitkeering uit de werkloozenkas. De Voorzitter deelt mede, dat dit hier is gebeurd, men behoeft aldus spreker hier geen wachttijd door te maken. De heer Burghout zegt. toch een paar gevallen te weten, die over twee weken geen uitkeering hebben ge had. De Voorzitter zegt, misschien de zelfde te kennen, en vraagt heeft de commissie niet te laat geweten, dat die menschen uitgetrokken waren. Volgens spreker is 't beter dat men zich een week minstens van te voren opgeeft. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. Hierna volgt een verzoekschrift van denzelfden bond om verhooging van de steunuitkeering op grond dat om liggende Gemeenten beter betalen dan onze Gemeente. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen termen kunnen vinden om aan het verzoek gevolg te geven. Te meer daar de minister bij zijn schrij ven in het begin April j.l. de door den Raad vastgestelde steunregeling, voor ongeorganiseerden, nog niet rechthebbende en dubbel uitgetrokke- nen met f 1 heeft verminderd en ge bracht heeft op f 6. Van een verzoek als dit verwacht spreker geen heil. En wat de steunregeling van andere Gemeenten betreft is spreker alleen de regeling van Dussen bekend en die is gelijk aan onze Gemeente, al leen wordt daar een huurtoeslag ver leend aan diegenen die meer dan f2,of f2,50 per week verwonen. De heer v. d. Stelt kan zich niet indenken hoe een huisgezin met 4 of 5 personen met f 6 rond moet komen, wanneer men huishuur moet betalen kolen, licht, enz. Spreker zou er voor zijn dit op f7 te stellen en zou hier met klem bij den mini ster op aan willen dringen. De heer Burghout verwacht wan neer de georganiseerden omhoog gaan dit met de ongeorganiseerden ook het geval zal zijn, want de bedoe ling van den Raad is toch om de georganiseerden voor te trekken. De heer de Jong (wethouder 1 is er ook voor om den werkloozen zoo veel mogelijk te gunnen ,doch men moet rekening houden met hetgeen nog komen kan, veronderstel (aldus spreker) dat het nog 2 of 3 jaren duurt (wat natuurlijk niet te hopen is) dan is het toch beter dat onze Gemeente het wat zuinig aan legt. als dat men na verloop van één jaar omhoog zit, zooals er nu reeds Ge meenten zijn die thans al met bonnen werken. De heer v. d. Stelt is het met den heer de Jong niet eens en vindt fó onvoldoende, ook weet spreker een geval dat een kind aan moedersborst lag te schreien van honger. Laat ons hier toch doen wat onze hand vindt om te doen want dan kunnen ze 's avonds God nog danken dat ze eten hebben gehad en wij kunnen blii zijn het gegeven te hebben. De heer de Jong (wethouder) vindt dat men hier lang over kan spreken en vooral als er veel publiek op de tribune is. Hii vraagt den hr. v. d. Stelt wat beter is. nu wat zui niger te leven en later ook nog wat te hebben, dan nu maar volop steun te geven en na verloop van één jaar niets meer te hebben. Ook zegt spre ker wij kunnen God er wel voor danken dat het zoo nog is, want wij hebben allemaal nog erger verdiend door onze zonde. De heer v. d. Stelt zegt, dat het gezegde v. d. heer de Jong. wat be treft spreken als er veel publiek op de trubune is, niet voor hem be stemd is, want zoolang hii hier zit is hii voor den werkman opgekomen, omdat hii persoonlijk ook werkman is. De heer v. Leeuwen zegt, dat hem als lid van de commissie, het geval van den hr. v. d. Stelt niet bekend is. De Voorzitter zegt, fouten worden er altijd gemaakt. De heer de Jong (wethouder) merkt op bij wien in dit geval de schuld heeft gezeten, spreker gelooft niet bij het Gemeentebestuur. De heer v. d. Stelt stelt hierna voor om de uitkeering van uitgetrokkenen te stellen op f 8 en dubbel uitgetrok kenen te bepalen op f7. Welk voorstel met 6 tegen en stemmen voor, wordt verworpen. Thans is aan de orde een voor stel herziening verordening heffing van vergunningsrecht, bepaald wordt het vergunningsrecht te stellen op f40 en het recht voor verlof op f25. Hierna wordt het verslag van de volkhuisvesting over het jaar 1931 den raad aangeboden, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. inlichtingen zijn gevraagd betref fende de vraag van den heer Ver schoor, voor pachtvermindering van het land der Gemeente. Spreker deelt mede, dat in verband met dit onder zoek geen vermindering kan worden toegestaan. De heer v. d. Wal zegt, dat dit land te duur is en dat de meeste landheeren toch ook de pacht ver minderen en vraagt hoelang hier nog huur aan is. De Voorzitter antwoordt van tot 1934- De heer Koekkoek informeert wan neer die persoon om pachtverminde ring is gekomen, voor o fna de vo rige raadszitting. De Voorzitter kan dit niet precies zeggen, maar hii meent van na de genoemde raadsvergadering, ring is gekomen, voor of na de vo rige raadsvergadering uit zelf over tuiging met bedoelde vraag te zijn gekomen en stelt daarom voor om al het land der Gemeente met 10 pCt. aan pacht te verminderen, welk voorstel gesteund door den heer v. d. Wal wordt verworpen met 6 te gen 5 temmen. Bii de gebruikelijke rondvraag werd door de heeren Burghout, Ver schoor en Koekkoek vermindering v. keurloon vanwege den vleeschkeu- ringsdienst bepleit en tevens vermin dering van uitgaven. De heer Nieuwenhuizen informeert of er reeds inlichtingen ziin inge wonnen, wat betreft het verzoek na mens de ingezetenen van Uitwijk en Waardhuizen om vandaar uit tele fonische verbinding met Almkerk te krijgen. De secretaris zegt, den heer Gulden hierover gesproken te hebben en zegt voorts, dat de commissie zich tot den directeur-generaal der Posterijen kan wenden welke zich dan tot het Ge meentebestuur wendt, om de noodi- ge inlichtingen. Hierna deelt de Voorzitter mede. dat de begrooting der Gemeente dienstjaar 1932 is goedgekeurd. Daar niemand meer het woord ver langt, gaat de Raad over in geheime zitting. NIEUWENDIJK. Ledenvergadering van mannelijbe lidmaten der Geref. Kerk gehouden in de consistorie. Deze vergadering was behalve door den kerkenraad en de com missie van beheer bezocht door 32 leden. Na de gebruikelijke opening door den preases, had de rekening en verantwoor ding plaats van de Kerk, Centrale ver warming en Zieken telefoon, door den boekhouder C. A. Walravendaarna volgde die van de diaconie door A. v. d. Stelt, vervolgens kwam aan de orde de begrooting der Kerk, door G. Schermers en tenslotte die van de naaischool door Crezee. Door verschillende leden werden over het een en ander vragen gesteld. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. De arbeider M. de Pender had het ongeluk, op de werkverschaffing te Sleeuwijk, met zijn voet onder een kipkar te geraken, Dr. van Leeuwen verleende de eerste hulp. Het dochtertje van L. de Pender had het ongeluk, met kokend water haar voet te branden, wat van vrij ernstigen aard was. Verledenweek werd uit een weide nabij de Tol aan de Rijksstraatweg een koe ontvreemd. Benoemd te Leiden tegen 4 Au gustus de heer A. C. Bouman, onder wijzer aan de Chr. School alhier. SLEEUWIJK. Door den minister is goedkeuring gegeven aan het verzoek van den Raad der Gem. De Werken en Sleeuwijk, tot in 't leven roepen van een steunregeling. In den Biesbosch brandde op den polder „Kroon en Zalm" dezer dagen een groote volkskeet af van het Kroon domein. De zaak werd in politiehanden gegeven, wat tot gevolg had, dat de dader werd opgespoord. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. De heer K. te Almkerk had de aardigheid gehad met een luxe auto op minder oorbare wijze op den provincialen weg te rijden, waarbij een melkbus, die aan den weg stond en een tweetal wiel rijders die van den weg gebruik maakten, het moesten ontgelden. Naar men ver neemt zal tegen den roekeloozen autobe stuurder proces verbaal worden opgemaakt, aangezien dergelijke menschen een groot gevaar voor de publieke veiligheid zijn. ZUILICHEM. De Burgemeester dezer gemeente heeft den Raad tegen Maandagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen geroepen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4