Tweede Blad No. 5222 Vrijdag 29 April LETTERS ARTIKELEN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. LETTERS-KOFFIE BLAUW en LETTERS-THEE No. 2 Zfslssmart. LEKKERE KOFFIE Kinderrubriek RAVENSWAAV s FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET ver hier vandaan, een koning, die elf zonen had en één dochter. Dat doch tertje heette Elsje. De elf broertjes, die na.uurlijk allemaal prinsen waren, gingen elk met gouden sterren op hun borst en gouden degens opzii. naar school. Daar schreven ze met diamanten griffels op gouden leien en ze waren zoo knap, dat ze net zoo goed zonder een boek konden lezen, als met een boek. Er was dus geen twijfel mogelijk, dat ze echte prinsen waren. En hun zusje Elsje, zat op een voetenbankje, dat heele- maal gemaakt was van spiegelglas en ze ltad een prentenboek, dat een half koninkrijk gekost had. Ik hoef jelui zeker niet te vertellen, hoe ge lukkig deze twaalf koningskinderen waren! Maar, op zekeren dag gebeur de er iets. Hun vader, die koning was van het land, trouwde met een heele leelijke koningin, die niets vriendelijk was voor de arme ko ningskinderen. Dat merkten ze reeds .Waarom verder sukkelen? Voelt gii u terneergeslagen, ver- -, T j u moeid en afgemat - hebt gii last ?P de? eersten da£- Iedereen op het van pijn in de lendenen, ledematen kasteel, waar ze woonden, vierde of spieren Lijdt gn aan urmestoor- nissen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nage dacht wat de oorzaak van uw noode- loos lijden is uw feest. Maar toen de kinderen wil den spelen, dat ze visite hadden, en daarvoor net zooveel koekjes en ge pofte kastanjes wilden hebben als ze maar lustten, mochten ze van de ko ningin niet anders hebben dan ge- Als'uw bloed niet op de juiste woon water in n theekopje. Ze moes- wijze gefiltreerd wordt, doordat uw teP net doen, ot het thee was, organen verzwakt zijn, blijven urine- zei de leelijke koningin. Maar ei zuur en andere schadelijke onzuiver heden in het gestel achter. Zii zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uit stel maakt de zaak erger en dient gebeurde nog veel meer. Den volgenden dag stuurde de ko ningin Elsje naar buiten om bii een oude boerin opgevoed te worden. En het duurde niet lang, of de koningin gii onmiddellijk aan te vangen met 'iad dcn koning zooveel slechte din- het gebruik van Foster's Rugpijn Pil len. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel te gen spit, rugpijn, ischias, rheuma tische pijnen waterzucht, urinekwalen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet oj} de ingewanden en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd, f i .7 per flacon bij alle drogisten enz. Beste meisjes en jongens. De oplossingen der vorige raadsels zijn 1. Schol'-}- o school. 2. Ree, eekhoorn, eend, egel. bi son, beer, raaf, 06. >3. Schoen '-f- letter R (erj schoener. De nieuwe raadsels zijn 1. Een keurig klein tonnetje wit en rond, zonder hoepel, dek sel of band. Wat er in zit smaakt velen goed in den mond, Ik ben zoo klein als een kin derhand. Als je 't tonnetje breekt maak je 't nooit meer heel, Al was je ook nog zoo knap, Doch zoo erg is dat niet. want 't kost niet veel. De inhoud is maar één groote hap. Ra, ra, wat is dat? 2. Wie weet, hoe de langste visch ter wereld heet? 3. Al lees je mii ook achterste voren, ik blijf steeds, die ik ben, een flinke vent, een hulp in nood! Wie ben ik? OOM KAREL'. DE W O NBERLIJK E GESCHIE DENIS VAN DE ELF KONINGS ZONEN. Er woonde eens in een land. heel gen over de elf jongens verteld, dat de koning tenslotte niets meer om ze gaf. „Vliegt de wereld in en zie maar, dat je aan de kost komt!" sprak de booze koningin, „voortaan zullen jul lie rond vliegen als vogels zonder stem Nu kon de booze koningin wel tooveren, maar ze kon de prinsjes toch geen leelijke vogels laten wor den de elf koningszonen werden ver anderd in elf prachtige wilde zwa nen De zwanen vlogen door het raam van het kasteel naar buiten over het park en de bosschen heen. Het was heel vroeg in den morgen, toen ze bii de boerderij kwamen, waar hun zuster Elsje woonde en sliep. Ze vlogen vlak boven het dak van iet huis en draaiden hun lan-e halzen en klapten met hun vleugels Maar niemand hoorde of zag hen Ln dus moesten ze weer verder vlie gen, hoog tusschen de wolken ver weg, de wijde wereld in en ze daalden eindelijk neer in een groot donker bosch, dat tot aan het strand reikte Ondermsschen groeide het kleine prinsesje op tot een beeldschoone jonkvrouw. Toen ze 1 jaar gewor den was, moest ze naar huis.' Maar toen de booze koningin zag, hoe mooi i ze was, werd ze verschrikkelijk kwaad i en haar hart werd van haat vervuld. Ze had Elsje wat graag in een wil de zwaan veranderd, net als haar broers, maar dat durfde ze toch niet i dadelijk te doen, omdat de 'koning zijn dochter wenschte te zien. Nu ging de koningin 's morgens vroeg altijd in het bed. Het was een prach tig bad van groen marmer, met een echte fontein er in. En wat deed nu die booze koningin? Ze nam drie j leelijke groene padden, kuste ze en j sprak tot de eerste„Ga op het hoofd van Elsje zitten, als ze in het bad komt!" Opdat ze net zoo traag wordt als je zelf!" Tot de tweede pad zei ze: „Ga op haar voorhoofd zitten, opdat ze net zoo leelijk wordt als jii en dan zal haar vader haaf niet herkennen. „En tot de derdes-zei ze: „Ga op haar hart zitten, zoodat er allemaal leelijke gedachten inko men!" Daarna liet ze de drie pad den in het water van het bad zwem men en onmiddellijk werd het wa ter groen, zoodat niemand kon zien. dat er drie padden in zaten. öTj Hootd-en Kiespij? MIJNHARDT'5 POEDERS Doos A-5ct. Perstuk 8ct. Nu riep de koningin Elsje en kleedde ,haar uit en liet haar in het j marmeren bad stappen. En toen het I prinsesje heelemaal onder water dom- pelde j verborg zich een van de pad- den onder haar gouden krullen de 1 andere ging op haar voorhoofd zit- ten en de derde op haar hart. Maar toen Elsje weer opstond dreven er I op het water niets anders dan drie vuurroode klaprozen, want het jjrin- BRENGEN U GELUK, Twee artikelen welke U alle groote voordeelen van ons bekend Letters- systeem bieden. LETTERS-KOFFIE BLAUW, zeer goede kwaliteit, thans 40 C8NT per half pond. LETTERS-TUEE No. 2, zeer geurig thans 32 CENT per ons. Het Letterssysteem geeft U ZEKERHEID dat U voor een Ex tra-Cadeau in aanmerking komt Wij hebben hiervoor het bewijs geleverd. Reeds meer dan 1160 Extra-Cadeaux werden uitgereikt tot een totaalwaarde van f 60.000.00 (Zegge Zestig duizend gulden). Geen enkel cadeau systeem geeft U zooveel voordeelen als ons Letterssyssteem. Duizenden gezinnen gebruiken regelmatig onze Letters-Artikelen Zij hebben ingezien dat dit werkelijk hun voordeel was. Wij hebben verbruikers welke reeds drie of zelfs vier Extra-Cadeaux ontvingen. Ook hebt de zekerheid een extra-Cadeau te ontvangen, mits U nog heden besluit regelmatig onze Letters-Artikelen te blijven verbruiken. Letters-Koffie Rood 60 ct. per half pond Letters Koffie Groen 55 ct. per half pond Letters-Koffie Geel 471/,, ct. per half pond Letters-Koffie Blauw 40 ct. per half pond Letters-Thee 37 ct per onsLetters Thee No. 2, 32 ct. per ons Letters-Tabak 25 ct. per onsLetters-Margarine 25 ct. per half pond Letters-Koek 30 ct. per stuk. Letters-Zeep 37y2 ct. per doos. PEILNUMMER SERIE D. No. 3214 (Gijsb. den Toom, Giessen-Oudekerk) NV. v.h. M RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. sesje was veel te goed en te on schuldig om ook maar iets te kunnen lijden van de toverkunsten van de booze koningin. (Wordt vervolgd.) Vervolg raadsverslag Woudrichem. Schrijven van den Min. v. Binnen!. Zaken en Landbouw, houdende me- Naar het Fransch. 222 2> 61.) I De volgende week werd hij over zee naar Bourail vervoerd. De directie van Nieuw-Caledonië tracht, zooals wij reeds gezegd hebben, het eiland te koloniseeren door de ge vangenen, wier berouw oprecht schijnt te wezen en wier gedrag niets te wen- schen .overlaat. Bourail is gelegen aan de Oostkust van Caledonië op 72 kilometer afstands van de zee, aan dë monding van de Nera. Om de stad heen wordt zeer veel verbouwd: koffie, mais, suikerriet; overal ziet men op het land troepen buffels voor den ploeg gespannen, die aangezet worden door stockmen te paard, voorzien van hun ontzaggelijke, tien meter lange lederen zweepen. Heel in de verte verheffen de bergen van Nekou en van Nepouron hunne krui nen naar het diepe blauw van den hemel. Van verre bemerkte Haudecoeur, in gescheept op het schip, dat de dienst tusschen Mounea en Bourail verricht te, de witte huizen der stad, die scherp afstaken bij het zware loof der boomen, terwijl om de stad in onafzienbare rijen de tuinen aangelegd waren. DRIE EN EEN HALVE EEUW MARKT. Dit jaar zal het eeuw ge leden zijn, dat te Etten-Leur van Koning Philips, Hertog van Brabant, het recht ontving tot het tweemaal per jaar houden van een beestenmarkt. Thans nog is de markt van Etten-Leur een zeer belangrijke. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE Haudecoeur begroette Bourail met een glimlach, alsof hij spoedig het land der vrijheid betreden zou. In het mid den der stad verhief de kerk zijn spit sen toren ten hemel. Aan alle uitgan gen der stad bemerkte men de veilig heidsposten. In het eene gedeelte der stad lagen de woningen der gevange nen, wie geen concessie verleend was en aan de andere zijde lag het groote gebouw, waarin de directeur der kolonie woonde. Dit gebouw was omgeven door een grooten tuin, waarin lal van fonteinen den omtrek verkoelden. In afwachting, dat de noodige for maliteiten vervuld zouden worden, werd Haudecoeur in de woning van den directeur gelaten. Die formaliteiten na men weinig tijd in beslag. Zij beston den daarin, dat de directeur de con cessie aanwees, die men hem gege ven had. Men bracht hem er heen en overhandigde hem zijn gereedschap en werktuigen, terwijl men hem zijn eerste uitdeeling van levensmiddelen gaf. Nu genoot hij een zekere vrijheid. Nog eenige jaren en hij zou volkomen vrij zijn. Dan zou hij het recht hebben, als ieder vrij man, landerijen te koopen en contracten te sluiten. Al genoot hij deze voorrechten, nooit zou hij onaf hankelijk wezen, want de veroordeelden mogen het eiland niet verlaten en staat hunne straf dus gelijk met aanhoudende I verbanning. Weldra had hij den hem toegewezen grond bereikt. Het was drie tot vier mijlen van Bourail verwijderd en Haudecouer trof daar een nieuw i huisje aan, hoewel het weinig onder den was. Over het algemeen wordt het land zonder woning verleend. Het toeval wilde, dat er reeds e'en woning stond, hoewel zij reeds tamelijk begon te verweren. Dienzelfden dag nog vernam Haudecoeur, dat deze wo ning aan een veroordeelde behoord had, wiens geschiedenis overal bekend was geworden. Deze veroordeelde was een apotheker geweest en was kort na zijn aankomst op het schiereiland geplaatst aan het hospitaal van Noumea. Zijn aanhoudende ijver en kundigheden maakten, dat hij naar het eiland Nou werd overgeplaatst. Later werd hem een concessie in den omtrek van Boura'l toegewezen en hij bouwde er een wo ning. Het scheen, dat hij de hoop had ge koesterd, zijn vrouw te laten overkomen. Maar deze weigerde hiertoe over te gaan. Fenayrou verliet nu de concessie en weigerde een hand meer aan den ar beid te zetten. De concessie werd hem ontnomen en het huis bleef onbewoond staan. Nu werd Haudecouer er de eigenaar van. Ik hoop niet, dat gij het voorbeeld van Fenayrou zult volgen, zeide de op zichter der landerijen tot hem, die hem deze geschiedenis had verhaald. Neen. 't Bevalt mij hier uitstekend. Het land i.s góed en ik heb geen buren, wat mij vooral zeer bevalt. Den eersten avond reeds trad ten der bewakers zijn woning binnen. Ik heb een brief van een vrielnd van mij ontvangen. 't Schijnt, dat ge nog al van ontvluchten houdt! Haudecoeur antvvoorde niet. Hij wil de zich liever geen vijanden maken. De bewaker legde zijn vinger op een revolver, die in zijn gordel stak en zeide: Denk er aan, dat ik van die gek heid niet hoAid! Ziet gij dit speelgoed! Zorg dan, dat gij er nooit voor komt te staan. Nu Haudecoeur de wenken bijna bevelen van zijn geheimzinnigen be schermer opgevolgd had, bleef hem niets anders over, dan te wachten. Zijn toestand was nu beter, dan op het schiereiland; de concessie grooter en gelegen in een vruchtbare streek, die gemakkelijk te bebouwen was; hij was werkzaam, krachtig en vaardig; hoewel hij weinig verstand van den landbouw had, was hij er toch niet onervaren in; hij had zijn jeugd o phet land door gebracht en was zelfs eenige jaren jachtopzichter geweest bij een rijk grondbezitter van de Seine-et-Marné. Toen de opzichters bemerkten hoe ge willig Haudeceour was, gaven ze hem wenken voor het bebouwen van zijn eigendom. Hij had gelukkig kunnen wezen, als het geluk voor hem mogelijk was; als onder de kalmte en tevredenheid niét het vuuf. der ontevredenheid gloorde, tegen zijn toestand, zijn onverdiende schande. Hij was nog geen veertien dagen te Bourail, of hij kende reeds den geheelen omtrek der stad, waar- dedeeling dat de kosten voor de werkverschaffing van het waterschap „Het Nieuwland van Altena" voor de uit deze gemeente aldaar tewerk gestelde arbeiders zijn vastgesteld op 25 pCt., terwijl het Rijk 45 pCt. voor zijn rekening neemt. Schrijven van A. T. Vos te Zwar- tewaal, houdende mededeeling dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de ie Openbare school in deze gemeente aanneemt. Schrijven van Ged. St., houdende mededeeling dat bij Kon. besluit van van hij alle bezette en bewaakte gedeel ten nauwkeurig had bestudeerd. Hoewel de gevangenen, wien een concessie verleend is, onophoudelijk be waakt worden, kunnen Lzij zich toch vrijwillig van het eene stadsgedeelte naar het andere begeven; het is de ge makkelijkste zaak voor hen, niet meer terug te keeren en op goed geluk naar de binnenlanden van het eiland te vluch ten; velen hebben dit reeds beproefd; de meesten hebben er hun leven gela ten, enkelen zijn van honger en dorst gestorven in de eindelooze grasvelden; anderen werden door de Canaques ge dood en opgegeten; nog anderen heb ben zich, om aan al deze ellende tei ontkomen, gedood of zich weer vrij willig in de handen hunner bewakers gesteld, daar zij de gevangenis verkozen boven den hongerdood, want of de ge vangenen al uit de stad ontvluchten helpt niet; men moet een schip vinden en vandaar Australië trachten te be reiken. Dat is een bijna onoverkomelijke hin derpaal, een werkelijke onmogelijkheid, maar die verdwijnt, zoodra de gevange ne rijk is en in staat buiten de stad me deplichtigen te krijgen. Op zekeren dag keerde Haudecoeur vermoeid van den langdurigen zwaren arbeid in de heete zon, naar zijn wo ning terug. j (Wordt vervolgd). fficnwsbla T T/\Anr 1 A A f /-» AV» H A In 1 At«Ar% tltl I Bij Uw drogist SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct BLAUWMERK CIRKELKOFFIE MAGNEETKOFFIE FAKKELKOFFIE per 35 Ct. per 32 Cf. per 28 Cf. per 24 Cf. per VRAAGT UWEN Wl halfpondspakje halfpondspakje halfpondspakje halfpondspakje halfpondspakje N K E L I E R

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5