De Winkelsluitingswet. INGEZONDEN 24 Maartj.l. goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot heffing van 60 opcenten op de hoofdsom der Ge meentefondsbelasting. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Gelezen en goedgekeurd worden vervolgens de notulen der vergade ring van 18 December j.l. Bij de rondvraag zegt het lid Kuij- pers dat er toch altijd nog witvisch gevangen op het Woudrichemsche vischwater en hij vraagt of de ge meente nog rechten kan doen gel den om de visschers te verplichten deze visch aan den gemeentelijken vischafslag ten verkoop aan te voe ren en hiervan een zeker percentage te betalen. Hij zou gaarne zien dat hiernaar een onderzoek werd inge steld. Afgezien van alles meent hij dat nu de gemeente alles tracht te doen om de visschers in ongunstige tijden te helpen, er toch ook geen enkel bezwaar bij dezen mag bestaan om van de op het Woudrichemsche vischwater gevangen visch, indien de gemeente daarop recht heeft, een ze ker percentage af te staan. Hij ge looft zelfs dat dit op den duur voor de visschers geen nadeel zou zijn, terwijl de gemeente thans toch alles in het werk moet stellen om te trach ten de inkomsten te vergrooten. Na eenige bespreking wordt beslo ten naar een en ander een onderzoek in te stellen. Het lid Holster zegt in het raads- verslag van de gemeente Sleeuwijk te hebben gelezen dat de gemeente aldaar eenige arbeiderswoningen met rijkssteun zal doen bouwen, waarvan de huur f2,50 per week zal bedra gen. In verband daarmede zou hij de bestuursleden van de woningbouw vereniging willen vragen waarom in die gemeente huizen tegen een der gelijke huur kunnen worden ge bouwd, terwijl alhier een plan is in gediend voor woningen welke een zoodanige huur zullen moeten doen, dat geen enkele arbeider in staat zal zijn deze te bewonen. Hij meent dat wat in een andere gemeente kan, toch ook hier kan gebeuren. Hij is niet tegen den woningbouw, doch zijn grief bestaat alleen hierin dat hij van meening is dat geen enkel ar beider de in deze gemeente te bou wen huizen zal kunnen bewonen. Het lid Kuijpers deelt als bestuurs lid der woningbouwvereen. mede dat ook de vereeniging van voornemen was huizen te doen bouwen in den prijs van f 3,huur, doch dat de Inspecteur zich met het plan niet kon vereenigen. Tevens deelt hij me de dat de huizen in Sleeuwijk ook nog niet zijn gebouwd en dat de In specteur daarvoer zijn goedkeuring nog niet heeft verleend, zoodat nog niet kan worden gezegd dat gemelde woningbouw aldaar tot stand zal ko men. Verder merkt hij nog op, dat het lid Holster een zeer enge betee- kenis aan het woord arbeider schijnt te geven, doch dat hij kleine ambte naren, onderwijzers en dergelijke ook wel degelijk onder dat begrip rang schikt. Voor al deze menschen zijn in deze gemeente toch ook geen wo ningen en voorziening daarin is drin gend gewenscht. Ten aanzien van de huur is hij van meening dat deze in onze gemeente niet zal verminderen zoolang er nog een tekort is aan wo ningruimte. Het lid Viveen is het er ook over eens, dat de huren voor de in deze gemeente te bouwen woningen wel aan den hoogen kant zijn. Hij zou daarom aan den Inspecteur inlich tingen willen vragen of het mogelijk is dat in Sleeuwijk huizen worden gebouwd tegen een huur van f2,50 per week en of deze mogelijkheid in deze gemeente niet bestaat. Dienovereenkomstig wordt be sloten. De vergadering wordt daarna te ongeveer 12 uur gesloten. Een overzicht van de voor naamste bepalingen. Nu de Winkelsluitingswet op 1 Mei a.s. in werking zal treden, volge hier een beknopt overzicht van de daarin vervatte bepalingen. Als winkel worden in de wet be schouwd alle open of besloten ruim ten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kap personderneming. Als winkelhuis geldt elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde gebouw of op het bijbehoorend ter rein. Wat buiten het verbod valt. De verbodsbepalingen der wet zijn niet van toepassing op: Generaal Insinger heeft Maan dag afscheid genomen van de troepen te Breda. Tijdens de troepeninspectie op het exercitie terrein. a. rijkskantoren; b. apotheken (voor zoover betreft verkoop aflevering van geneesmidde len en verbandmiddelen); c. koffiehuizen, restaurants en an dere inrichtingen waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor' verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht (voor zoover betreft ver koop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse) d. verkoop/aflevering/van brand stof- en smeermiddelen' voor- en van onderdeelen voor spoedfeischende her stellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; e. verkoop van dag- en weekbla den; f. verkoop/aflevering van ijs; g. verkoop/aflevering van winkel waren ten behoeve van binnenkomen de, uitgaande en doorgaande sche pen; h. verkoop door middel van au tomaten i. aflevering van maaltijden en kokswaren; j. verkoop/aflevering van rouw- kleeding; k. verrichting van herstellingen en aflevering van in herstelling ge geven voorwerpen; 1. hotels (voor zoover betreft le veringen aan logeergasten) m. openbare middelen van ver voer en restaurants in stations (voor zoover betreft afleveringen aan rei zigers). Winkelsluiting. Als algemeene bepaling geldt: In het algemeen is het verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben a. op Zondag; b. na 8 uur namiddags (tot 8 uur 30 min. namiddag mogen reeds aanwezige klanten worden afgehol pen). Verkoop over het hekje: Het is verboden gedurende sluitingstijd, in- vóór- of in de namiddellijke nabij heid van-, of van dien winkel of het daarbij behoorend winkelhuis uit, iemand te bedienen. Aflevering: Het is verboden, ge durende sluitingstijd, van den win kel of van het daarbij behoorend winkelhuis uit, voorwerpen of stof fen ter aflevering aan het publiek uit te zenden. Venten. Voor het venten gelden de vol gende bepalingen: Venten, verkoopen, te koop aan bieden, op of aan voor openbaar verkeer openstaande land- of water wegen is verboden op: a. Zondag, tenzij met geringe eet waar; b. Maandag tot en met Vrijdag na 8 uur namiddag; c. Zaterdag, na 10 uur n.m. en d. 25 November tot en met 5 De cember en 18 December tot en met 24 December na 10 uur n.m. Het venten met geringe eetwaar is toegstaan tot middernacht op: a. Zondag; b. 1 Januari, 2e Paaschd^g, He melvaartsdag, 2e Pinksterdag, 25 en 26 December. Zondagssluiting. Op Zondag mogen geopend zijn: I. Brood-, banket-, suikerwerk-en chocoladewinkels, waar verkoop dier stoffen hoofdzaak is, uitsluitend voor verkoop van brood, banket, suiker werk en chocolade; a. Gedurende vier achtereenvol gende uren (tusschen 9 uur voor middag en 8 uur namiddag), mits aanduiding dier uren op voordeur; b. Gedurende den geheelen dag (5 uur voormiddag—8 uur namid dag) op 1 Januari, 24, 26 en 31 December; II. Bloemenwinkels gedurende den geheelen dag (5 uur voormiddag 8 uur namiddag), op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December; III. Melk-, visch- en fruitwinkels (alleen voor verkoop van melk, room, visch en fruit) tot 12 uur middag. IV. Israël, winkels met vergun ning van B. en W. 10 uur sluiting. Tot 10 uur n.m. mogen geopend zijn: I. Alle winkels op: a. Zaterdag; b. den dag vóór Goeden Vrijdag, den dag vóór Hemelvaartsdag, 14 Augustus en 31 Augustus en 31 Oc tober. (Mits op Goeden Vrijdag, He melvaartsdag, 15 Augustus en 1 IJo- vember de Zondagsregeling wordt toegepast) c. 25 November tot en met 5 December; 18 December tot en met 24 December. II. Bloemenwinkels op 30 Decem ber. III. Brood-, banket, suikerwerk en chocoladewinkels: op 31 Decem ber. IV. Kapperswinkels mogen na 10 uur des namiddags"uitsluitend voor het verrichten van kapperswerkzaam heden tot 11 uur namiddag ge opend zijn op: a. Zaterdag; b. den dag vóór Goeden Vrijdag; den dag vóór Hemelvaartsdag; c. 14 Augustus, 31 October, 24 December, indien deze dagen werk dagen zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aalst, 25 April 1932., Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog eenmaal Uw gastvrij heid inroepen voor het onderstaande, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer G. Opstelten in Uw blad van 22 dezer. Na de opening der Bijzondere school, ongeveer een half jaar ge leden bewees ik in een ingezonden stuk in Uw blad van 7 October 1931, dat het bestuur der bijz. school het met de waarheid (zonder hoofdlet ter) niet zoo nauw nam. Met den secretaris van 't tegenwoordig bestuur schijnt het niet veel beter te zijn. want zie hier het schrijven, dat ik zoo juist van 't secretarie ontving ('t schrijven gaat hierbij M. de R.). De kosten van de stichting der Bijz. school te Aalst zijn geweest f 14727.94 (w. g. J. van Dalen, se cretaris gem. Poederoijen). Daar de secretaris der bijz. school bii 't schrijven van zijn stuk de re kening natuurlijk naast zich heeft ge had, is er dus van geen „vergissing" sprake. Opzettelijk heeft hii onjuist heden verkondigd. Waar we hier te doen hebben met den secretaris van een „Christelijke" school, zul len we die „afdwaling" maar weer toeschrijven aan één der bekende „zwakke oogenblikken". Hoewel met het bovenstaande reeds voldoende is aangetoond, dat de cijfers van mijnheer den secreta ris kant noch wal raken, wil ik toch gaarne het geheele „ingezonden" stuk voor stuk onder de loupe nemen. Ten eerstede kosten waren wel de gelijk „bijna f15000.zooals ik schreef (n.l. f 14727.94). Ten twee de de bewondering van den loco burgemeester over het woekeren met de beschikbare gelden zegt niets. Die loco-burgemeester kan wel een koe of een paard beoordeelen, maar geen schoolgebouw. Diezelfde loco-burge meester sprak in dienzelfden tijd zijn verontwaardiging uit over den toe stand van mijn woning, maar stem de kort daarop toen verbetering werd gevraagd, even gezellig tegen. liewon- clering of verontwaardiging van dien L. B. zeggen dus absoluut niets. Ik heb trouwens in mijn stuk nergens gezegd, dat de aannemingssom van het gebouw te hoog was. Daar heb ik evenmin verstand van als de L. B. Het gaat juist om de rest, die f 5360 voor de inrichting etc. Ten derde traditie kinderen etc. f 40. Was juist. Met dat etc. werd bedoeld de ver dere kosten der feestelijke opening n.l. trein en autokosten van Ds. Lu- teijn e.a. Ten vierde: meubileering ex-kolenhok en bouw nieuw kolen hok ongeveer f 150. Volgens den heer O. vergis ik me hier f 100. Hoe klopt dat nou? Hout- en dakbedekking: H. Blom f 50. Steenen voet, betonnen vloer en werkloon G. van Wijk f35. Granie ten inplaats van cementen vloer in ontvangkamer f 15 meer. 4 stoelen en een tafeltje f 55. Samen f 755. Wie was hier weer het dichtst bii de waarheid Eigenaardig doet ook aan, dat de Burgemeester volgens den heer O. zooveel meer verstand aan den dag legde bij het „bijzondere" kolenhok, dan bij het „openbare". Dit laatste werd in dienzelfden tijd bii de ver bouwing der O. S. ook midden in de gang gebouwd. Geeft bijzondere- kolen stof een vuilere boel dan 't openbare? Dan heb ik reeds jaren lang be zoek gehad van den Inspecteur (gem. één keer per jaar), maar daarbii nog nooit de behoefte aan een ontvang kamer gevoeld. Aan welke school in den omtrek vindt men die? Of het schoolbestuur de deur zoo plat loopt, betwijfel ik ook sterk, tenminste ze ker niet voor onderwijs-zaken. En in dien dit zoo ware, dan is er toch ruimte genoeg in de woning van 't hoofd of in de lokalen. Ten vijfde: de f4000 die ik noemde over 1931 1 hoofd en 1 leerkracht ged. 3 mnd. meer is fiioo. Over 1932-: 1 hoofd meer is gelijk f 3000, zoodat ik met mijn f 4000 aan den lagen kant was. De f 1500 die het verder elk jaar meer kost schijnen wel begrepen te zijn, evenals de f 220 voor 2 ka chels etc. De opmerking over de overcom plete leerkracht aan mijn school ged. 3 maanden, raakt kant noch wal, bewijst alleen dat het edelachtbare raadslid op 't gebied van onderwijs nog wel iets heeft te leeren. De Raad zou leelijk op de vingers zijn getikt, als men deze leerkracht 1 October had ontslagen. Nergens heb ik ook gezegd, dat de gemeente de salarissen moet be talen. Maar dat doet toch ook aan de kwestie niets af. Plet wordt toch maar weer uit de zakken van onze „medebroeders" in Nederland ge klopt. De verzuchting wordt dan ge slaakt „En met dat bedrag moe ten we maar zien rond te komen". Om medelijden mee te krijgen. Doch' ook hier is mijnheer de secretaris weer bewust onjuist. „Op royale wij ze is de school ingericht" zoo zei mii vandaag de gemeente-opziclrter- bouwkundige nog. Ik weet, dat voor eenige honderden guldens biblio theekboeken, leermiddelen voor na tuur- en scheikunde-onderwijs, che micaliën zijn aangeschaft. Van dit al les is bii ons niets aanwezig, maar in de bijzondere school vindt men b.v. wel een luchtpomp van f42.50. Schaffen wij nu ook iets van 't bo venstaande aan, b.v. voor f 200 dan krijgt automatisch de Bijz. school weer f 100 toegewezen (gerekend naar 't aantal leerl.). Ook hier dus weer: onwaarheid. Dan het praatje over een nieuwe O. S. Dit is indertijd gelanceerd door de handteekening-jagers, om zoo mis schien ook nog enkele zieltjes te winnen. Leugenachtig is ook de ver dere kostenberekening van een even- tueele nieuwbouw. Ieder aannemer bouwt graag voor de helft van het genoemde bedrag een school van 5 lokalen. En voor de inrichting was toch alles in het oude gebouw aan wezig. Ook hier dus weermislei dende cijfers. De hoog-noodige verbouw van de O. S. heeft eerst vorig jaar plaats gehad, omdat we daarvoor eenige ja ren de twijfelachtige eer hebben ge noten, de hoogst aangeslagenen in de belasting van het geheele land te zijn geweest. Een extra uitgave van ong. f 6000 was toen onmogelijk. Óver de 12 banken van mijn school, die B. en W. hebben doen opbergen, even dit: Noch B. en W., noch de gemeente opzichter konden bii de aanbesteding in Juni weten, wanneer de Bijz. school zou worden geopend (bii de oproepingen voor Ploofd ving men immers herhaaldelijk botH en hoe veel leerlingen zij zou tellen. Trou wens, als mijnheer de secretaris zijn positie als raadslid goed had begre pen, had hij B. en W. inlichtingen moeten vragen, maar niet mij, die niets in deze zaak te zeggen heeft, een verwijt moeten maken. Maar waarom nam het Bestuur der Bijz. school de keuring opgeknapte ban-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6