POSTER'SMAACPILIEH *and van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Dit uur Bestaat uit 2 aiatten FEUILLETON. Zislssmarf. No. 5223 Woensdag 4 Mei 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. e s Het crisis-pachtwet-ontwerp Een paar weken geleden werd in de Tweede Kamer met 73 tegen; 1 stem een voorstel van wet aangenomen, houden de bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. En als de voorteekenen niet buitengewoon sterk bedriegen zal de le Kamer er ongetwijfeld eerstdaags ook haar goed keuring aan hechten. Zooals men weet, heeft de le Kamer niet het recht om wijzigingen in een door de 2e Kamer reeds aangenomen wetsvoorstel te bren gen, zoodat het ontwerp, zooals het thans voor ons ligt, wel spoedig als wet in het Staatsblad zal verschijnen. Bedoeld wetsvoorstel is uitgegaan van het 2e Kamerlid, den heer Ebels en wordt dan ook algemeen als voorstel- Ebels aangeduid. Het tast diep in het bestaan der pachtovereenkomsten ten behoeve van de pachtboeren. De eigen- geërfde en hypotheekboeren blijven ech teer buiten beschouwing. De heer Ebels wil de pachters hel pen en eigenlijk wil dit zoowat de geheele Kamer, want er heeft als het ware een edele wedstrijd plaats gehad om het voorstel-Ebels zoo goed moge lijk te redigeeren. Zeker is nu, dat de pachters in menig opzicht geholpen kunnen worden. Wat zegt nu het ontwerp—Ebels? Het zegt ons, dat pachters, die vóór 1 Januari 1932 eene pachtovereenkomst hebben aangegaan en die ineenen, dat de vastgestelde pacht in verband met de tijdsomstandigheden te hoog is, tel kens binnen 14 dagen na het vervallen van een termijn, geheele of gedeel telijke ontheffing kunnen vragen. Zij moeten zich dan wenden tot den.Kan tonrechter voor wien alles kosteloos wordt behandeld. De kantonrechter tracht een voor beide partijen aanneme lijke regeling te treffen. Gelukt dit niet, dan beslist de Crisispachtcommissie, welke in ieder kanton in het lejven Naar het Fransch. 62.) Nauwelijks was h'j er of hij zag langs den weg een mageren man helen en weer loopen, die telkens door zijn raam gluurde, maar toch zijn woning niet binnentrad. Toen hij hem zag, had Haudecoeur het gevoel alsof hij een gelaat ontwaar de, dat hij reeds meex gezien had. Voor de eerste keer liep de vreem deling voorbij. En daar de gevangene op den drem pel was gaan zfrten, bleef de vreem deling staan en glimlachte. Waajr fieb ik dat gezicht meer gezien, vroeg Haudecoeur zich af. De onbekende trad op hem toe. En hoe meer hij naderde, hoe duide lijker het Haudecoeur werd, wie die' I persoon was, totdat hij, toen hij vlak j bij hem was, uitriep: Mijnheer Collivet! Mijnheer Col- livet in Caledonië! Hierbij trad Collivet want hij was het de woning van Haudecoeur binnen. 't Bloed steeg Haudecoeur naar 't hoofd, want in één seconde herinner de hij zich het verleden, waarin ook wordt geroepen. Deze commissies be staan uit den kantonrechter-voorzitter en twee deskundige leden. De com missie heeft rekening te houden met alle omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de beslissing, welke vermindering van den pachtprijs rede lijk is, terwijl de kantonrechter ook nog bevoegd is verklaard, om andere personen op te roepen, wier verhoor van belang kan zijn. Dit rechtsprekend college zal heeten: „Kamer voor Crisis pachtzaken van het Kantongerecht". Hooger beroep en cassatie van haar uitspraak zijn niet mogelijk. Snel en goedkoop recht dus. De termijn, waar voor de wet gangbaar zal zijn, zal du ren tot 1 Jan. 1936. Natuurlijk kan zij bij gewijzigde omstandigheden vóór dien datum buiten werking worden ge steld. Ondertusschen heeft de ervaring wel geleerd, dat zulke tijdelijke nood wetten soms heel wat langer Ieiven krijgen, dan men haar oorspronkelijk had toegedacht. Een verlengwetje is gauw gemaakt. Wij voor ons hopen van harte dat van de Crisis-pachtwet zoo min mo gelijk gebruik zal worden gemaakt. Immers bevat zulk eene noodwet maatregelen, die de vrijheid van het gewone leven hevig beknotten om dat abnormale omstandigheden het noodzakelijk maken. Vandaar dan ook dat er groote kans bestaat dat de werking van dergelijke maatregelen onbevredigend zal blijken te zijn. Denken we slechts aan de Huurwet ten tijdens en na den oorlog, die thans gelukkig tot het verledene be- hooreii. En tevens hopen we dat de Pacht wet preventief d.w.z. voorkomend zal werken, dat de verpachter en pachter eerst eens met elkander pra ten en overleggen alvorens zich tot den Kantonrechter te wenden. Alen kan clan in vrede en vriendschap tot elkaar komen, terwijl, wanneer het zoover is dat de Kantonrechter de zaak in handen heeft, cle vriendschap pelijke verhouding vaak veel zal heb ben geleden. Vooral onder de kantons Heusden en Zaltbommel wonen heel veel pachtboeren en het is ons bekend dat er pachters worden gevonden, die genoodzaakt zijn voor het door hen gepachte land nog precies evenveel pacht te betalen als b.v. in cle jaren 1928 en 1929, terwijl de verpachters, die het financieel zeer goed stellen, weigeren ook maar iets van de pacht te laten vallen. Zoo worclt er in een dorp in cle nabijheid van Heusden nog weiland verpacht voor plm. f125 per Hectare. De pachters kun nen het onmogelijk opbrengen en niettegenstaande ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegen, gaan ze met clen dag achteruit. De verpachters deert zulks niet, gis zij Collivet gemengd was, waarin die be diende zulk een ernstige rol voor den beschuldigde gespeeld had. Want Col livet had de uren opgegeven, waarop Haudecoeur 't vertrek van mijnheer de Beaupreault was binnengetreden en dat weer had verlaten. Collivet scheen een geheimzinnige drijfveer gehad te heb ben, om dien man te beschuldigen. Haudecoeur had dit niet vergeten en zcu het hem nooit vergeven. Met bevende stem, zoo toornig was hij, riep hij uit: Gij weet, dat ik een goed geheu gen heb, mijnheer Collivet. Dank zij u, ben ik hier. Wat komt gij hier doen? Komt gij mijn nieuwe woning- eens kijken? Collivet scheen zulk een ontvangst ongetwijfeld verwacht te hebben, want hij liet er zich niet door afschrikken. Hij trad de kamer van den gevangene binnen. En zonder uitgenoodigd te wor den, nam hij plaats op een rieten rust stoel, die Haudecoeur voor zich zelf gemaakt had. Zijn wij veilig en kan niemand ons hooren? Mijn woning ligt afgezonderd van de anderen, zooals gij hadt kunnen zien en ik ben alleen. Maar voor dat gij hier binnen getreden waart, hadt gij mij wel eens eerst kunnen vra gen, of ik er u wilde ontvangen. Collivet antwoordde niet en zijn eer ste gedachte vervolgend, zeide hij: Daar wij alleen zijn, luister dan. Ik ben 't, die u op ;t schiereiland het geld maar hebben. Voor zulke gevallen is de Crisis-pachtwet eene ware uitkomst. In verband met het vorenstaande laten we hier iets volgen betreffen- loopende, pachtcontracten. Jietwelk voor vele onzer lezers stellig niet van belang is ontbloot. Loopende pachtcontracten. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland zond het volgende telegram aan den mi nister van justitie. ,,Op 1 Mei vervallen een zeer groot aantal pachttermijnen. Duizenden pachters hebben niets of zeer weinig geld ter voldoening van dien ter mijn en moeten dus in gebreke blij ven. Waar het wetsvoorstel-Ebels nog niet tot wet is verheven, bedreigt zeer veel pachters het geven van beslaglegging en faillissementsaan- aanvrage, waardoor de pachtovereen komst beëindigd kan worden en de verpachter een contract met een nieu wen pachter kan afsluiten, welk con tract clan buiten de regeling-Ebels valt, terwijl de tegenwoordige pach ter en veelal ook diens borgen te gronde gaan. In het belang dezer met den ondergang bedreigde pach ters en ter wille van de handhaving van de rust ten plattelande verzocht ons bestuur uwe Excellentie met sterken nadruk onverwijld maat re gelen te treffen, waardoor bedoeld euvel wordt voorkomen". Circulaire van den minister van justitie. Met het oog op den inhoud van dit telegram heeft de minister van justi tie in een circulaire aan de rechter lijke colleges de aandacht gevestigd op art. 12 van het wetsontwerp-Ebels c.s., krachtens welk artikel in verband met den verderen inhoud van het ontwerp wanneer het tot wet wordt verheven geheele of ge deeltelijke ontheffing van de beta ling van een pachttermijn zal kun nen worden verleend indien de pacht overeenkomst is aangegaan vóór 1 Januari 1932 en de termijn is verval len na 12 Februari 1932. De wet zal eventueel aldus de circulaire van den minister, dus ook betrekking heb ben op de op 1 Mei 1932 vervallen de termijnen en zulks onverschillig of deze termijn voor de inwerking treding der wet al dan niet is betaald. MIJNIIARDT's Zennw Tabletten 75 ct Laxeer Tabletten 60 ot Hoofdpijn Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Ilimieiihiitii. MOORDAANSLAG. Te Maastricht heeft de 28 jarige K. na een woordenwisseling twee revolverschoten door tusschenkomst van den Canaque, die de levensmiddelen rondbrengt, ge schreven heb. Gij beweert dus U te doen ontsnappen, ja Ik begrijp de redenen niet. Wat is uw doel? Wat zijn uwe bedoelingen. Geen ander, dan u van Nieuw- Caledoni' naar een ander land te bren gen, waar gij verkiest. En dat alleen om mij een genoe gen te doen? Ja. Maar daar ik mijnheer de Beau preault vermoord heb, daar gij zelf mij van die misdaad beschuldigd hebt, en daar mijn straf een verdiende straf is, waarom tracht gij mij dan toch aan een welverdiende straf te onttrek ken? Ik ben in dienst van een jeng man, die belang in u stelt. Ik heb aange nomen hem behulpzaam te wezen. Ik spreek met hem niet over de taak, die hij zich opgelegd heeft en die uwe ontsnapping tot doel heeft. Als hij mij om raad vraagt, is dif alleen betreffende de bijzonderheden der streek en de uitvoering onzer plan nen. En die jonge man is? Gerard de Beaupreault! De zoon van De zoon van hem, dien gij gedood hebt. Hoe vreemd, mompelde Haude coeur. Ik beken, dat 't u vreemd moet gelost op den 32 jarigen P. in de Capu- cijnenstraat, bij wien de echtgenoote van K. reeds geruimen tijd haar intrek ge nomen had. Een der kogels miste, doch de tweede trof P. in den buik. De man werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht. K. werd in hechtenis genomen hij had de met meerdere patronen geladen revolver nog in zijn bezit. O— VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. De afdeeling Noord-Brabant van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten houdt Woensdag 48 Mei des middags te 2 uur in Lohengrin te 's-Bosch de jaar vergadering. Het bestuur zal o.m. mededeelingen doen inzake het plan tot het inrichten van een centraal bouw- en woningtoezicht, tevens toezicht op de naleving der wel standsbepalingen in bouwverordeningen, voor kringen van gemeenten in Noord- Brabant en in verband met het verzoek van het gemeentebestuur van Deurne (waaraan door een groot aantal gemeenten adhaesie is betuigd) inzake verlaging van den verpleegprijs van krankzinnigen. Aan de orde komt voorts benoeming van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. C. Smulders, Mr. H. J. M. Loefï en H. P. M. van Etten. Het bestuur beveelt ter benoeming aan a. in de vacature Smulders (niet her kiesbaar) 1. C. J. J. Remmen, burge meester van OejTfelt, 2. W. J. M. Mijnen burgemeester van Asten. b. in de vacature Loefï (niet herkies baar) 1 J. J. H. Snijders, burgemeester van Dussen, 2. H. J. C. van Ginneken, bur gemeester van Goirle. c. in de vacature van Etten (herkies baar) 1. H. P. M. van Etten, burgemeester van Steenbergen, 2. J. J. van Aken, burge meester van Zevenbergen. Ten slotte houdt de heer Mr. Drs. P. A. F. Blom, burgemeester van Bergen op Zoom een lezing over de RijnSchelde- verbinding. Blijkens het jaarverslag waren op 31 Dec. 4931 aangesloten 446 gemeenten, dat beteekent een vermeerdering met twee. De inkomsten in het tijdvak van 4 Mei tot 31 Dec. 1931 waren f 2000.04, de uitgaven f4762 69, batig saldo f237.35. Aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is nog verschuldigd een bedrag van f 1705.74 wegens bijdrage in de kosten van inrichting der bestuurskamer. O— BIJZONDERE POSTZEGELS. In het „Staatsblad" is opgenomen een Koninklijk Besluit waarin is bepaald, dat gedurende een door den Minister van toeschijnen, maar ik ben er niet mede belast u daarvan verklaring te geven, dat zal mijnheer de Beaupreault zelf doen. Dus mijnheer de Beaupreault is ook in Nieuw-Caledonië? Ja, om u te redden. Hij heeft voor een hoogen prijs in Havre een jacht gekocht; hij is vertrokken onder voor wendsel, dat hij een jaar vacantie nam en een reis om de wereld wilde maken; die reis om de wereld bestond alleen daarin, dat hij regelrecht naar Nieuw- Caledonië stevende en slechts die plaat sen aandeed, waar hij kolen moest op nemen. Sedert lang zijn we te Nou mea, maar opdat de autoriteiten geen argwaan zouden krijgen, hebben wij herhaaldelijk de reede verlaten en zijn tochten gaan maken naar de omliggen de eilanden. Toen gij naar Bourail verplaatst waart, zijn wij vertrokken. Voor drie dagen geleden zijn wij terug gekeerd en 't jacht ligt nu bij de mon ding van de Nera. En dat alles voor mij? vroeg Hau decoeur ongeloovig. Voor u! En nu? En nu heeft mijnheer de Beau preault mij opgedragen, tot u te zeg gen, dat gij alles gereed moet maken, om te ontsnappen. Als gij dan gereed zijt, zullen wij een uur in den nacht uitkiezen; 't jacht zal achter een der1 riffen verscholen liggen, in een baai, die wij zelf ontdekt hebben en waar men geen gevaar loopt. Wij zullen een Waterstaat te bepalen tijdvak van rijks wege ten bate van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Deze postzegels, die ontwerpen ver- toonen verband houdende met het doel der uitgifte, worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 21/2 6, 7y2 en 121/3 ct. Zij worden verkocht met een bijslag van onderscheidenlijk 4ys, 4, 3x/8 en 2ys ct. boven de frankeerwaarde en zij gelden tot 4 Jan. 4934. O— BOERDERIJ AFGEBBAND TE MOORDRECHT. Zondagmorgen brak een schoorsteen brand uit in de boerenhofstede van Jasper van der Bras te Moordrecht. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de geheele woning, met stal, een prooi der vlammen werd. De motorbrandspuit uit Moordrecht rukte direct uit. Het mocht gelukken de na- bijstaande schuur te behouden. -O— j VOOROVER IN EEN WATERPUT GEVALLEN. Op den Wolfsberg te Pey (Limburg) is de 22-jarige van K., die aan vallende ziekte leed, bij het ophalen van een em mer water voorover in den put geschoten. Toen men den ongelukkige boven bracht, constateerde een geneesheer dat de levens geesten waren geweken. O— EEN NATTE MAAND APRIL. Van het begin der regen waarnemingen— Angustus 4909af, is April 4932 met 94 m.m. de natste geweest, deelt het. Amsterdamsch filiaal van het K. N. M. S. mede. Natte Aprilmaanden waren 4927 met 83, 4922 met 72, 4920 met 70 m.m., terwijl het gemiddelde over 23 jaar 49j m.m. bedraagt. ca ll ET HOOFD VERPLETTERD. In het grensplaatsje Breyell heeft een droevig ongeval plaats gevonden. Op den hoek van de markt liep daar de 26-jarige vrouw Holzstricker uit Breyell, die op haar moder wachtte welke bij kennissen op bezoek was. Op dat moment naderde een zwaar beladen vrachtauto der N.V. Groen ten-export Gebr. van Wylik uit Venlo, welke wagen voor een stilstaande auto moest uitwijken en daardoor zoo dicht langs het smalle trottoir kwam, dat mej, H. door den uistekenden laadbak werd gegrepen en haar hoofd tusschen muur en wagen verpletterd werd. De onge lukkige was op slag dood. Zij was gehuwd en moeder van twee kinderen. Volgens onderzoek zou den chauffeur geen schuld treffen. boot afzenden, die u zal opnemen op een plek, die wij u zullen aanduiden. Kunt gij zwemmen? -Ja- Zijt gij bang voor haaien? Ik ben nergens bang voor. Dan zal allies goed afloopen. Gij hebt 't dus begrepen? Volkomen begrepen. Er is alleen maar iets, dat mij spijt. En dat is? Dat ik genoodzaakt ben uwe voor stellen van de hand te wijzen. Waarom? Omdat ik u niet vertrouw, mijn heer Collivet. Mij niet vertrouwen. Ik, die u de vrijheid aanbied! Na mij eerst naar Nieuw-Cale donië gezonden te hebben. 't Is toch geen ernst? Volkomen ernst. Ik weiger op uwe voorstellen in te gaan. Maar mis schien neem ik ze aan, als mijnheer Ge rard de Beaupreault mij zelf de reden komt verklaren, waarom hij zooveel belang in mij, arme kerel, stelt. Waartoe? Ik ben zijn afgevaar digde. En voor 't slagen onzer plannen is 't verkiezelijk, dat mijnheer de Beau preault zich zoo min mogelijk hier ver toont. 't Zoude algemeen verwondering opwekken, als men hem bij u zag, gij, de moordenaar van zijn vader, terwijl ik overal onopgemerkt kan gaan. Dat is alles mooi en wel, maar 't Is de volkomen waarheid. i. .(Wordt vervolgd), j voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a 0.65 per flacon. 0 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1