Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws. Rivierberichten. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Twee gewonden. Toen de heer en mevrouw Runeman uit Deventer Zondag met vrij groote vaart in een auto over den straatweg bij Lichtmis (Ov.) reden, slipte de auto, met het ge volg, dat de heer R. de macht over zijn stuur verloor en de wagen tegen een boom reed. Mevrouw R. brak een been, de heer R. een arm, terwijl beiden boven dien nog verscheidene wonden opliepen. Per ziekenauto uit Zwolle werden de slachtoffers naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. De auto werd totaal ver nield. O— LUITENANT DER JAGERS VEROORDEELD. Het Hoog Militair Gerechtshof, uit spraak doende in de zaak van den 29- jarigen eerste luitenant der Jagers, die door den Krijgsraad te 's-Bosch was vrij gesproken van de hem ten laste gelegde mishandeling van een politie-agent in een dancing te 's-Gravenhage, uit welke dan cing hij door den exploitant verwijderd was, heeft dit vonnis van den Krijgsraad vernietigd en opnieuw rechtdoende, den luitenant veroordeeld tot f 200 boete subs vijftien dagen hechtenis wegens mishande ling, gepleegt tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie. Het Hof heeft bij deze strafbepaling in aanmerking genomen de administratieve maatregelen, welke in verband met dit geval reeds tegen dezen officier genomen waren. De advocaat-fiscaal had tegen den luite nant veertien dagen gevangenisstraf ge eischt. O— NACHTELIJKE OVERVAL. Voor de Rechtbank te Assen stonden terecht H. V. en W. G., wonende te Coe- vorden, thans gedetineerd, die den avond van 23 Februari j.l. den landbouwer B. v. Tarel bij zijn woning hebben opge wacht en hem met een hamer op het hoofd hebben geslagen, opdat hij bewus teloos zou worden en zij in de gelegen heid zouden zijn om zijn geld en sleutels te kunnen nemen, om daarop in zijn wo ning inbraak te kunnen plegen. Het O.M. eischte tegen ieder der verdachten 8 jaar gevangenisstraf. O TWEE HUIZEN AFGEBRAND. Zaterdagavond ontstond een felle brand in de woning van den heer Abrahams te Swalmen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra ook het daarnaast gelegen perceel, eveneens van den heer Abrahams, in lichte laaie stond. Beide woningen zijn tot den grond afgebrand, van de inboedels werd niets gered. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. O— OUDE VROUW LEVEND VERBRAND. Te Rotterdam op de eerste étage van een pand in de Halve Maanstraat een tragisch ongeval plaats gehad. Deze ver dieping werd bewoond door de 96 jarige weduwe E. v. d. ArendDrielsma en de 86 jarige J. CohenDe Metz. De laatste had voor de 96 jarige een stoof klaar gemaakt, waarop deze haar voeten plaatste. Haar kleeren zijn toen in brand geraakt, zoodat de vouw in korten tijd geheel in lichterlaaie stond. De andere vrouw, die eenigszins hulpbehoevend, is kon haar geen hulp bieden. Zij waarschuwde men- schen op straat en toen die boven kwamen was de oude vrouw reeds overleden. O- ERNSTIG AUTO-ONGELUK- Zondagochtend omstreeks vijf uur heeft onder de gemeente Uithuizen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De 21-jarige P. Opma uit het dorp Rottum en de 20-jarige H. Ruiter uit Middelstum, die in den nacht van Zater dag op Zondag te Uithuizen feest hadden gevierd, keerden met een te Bedum ge huurde auto huiswaarts. Zij reden met groote snelheid, en in een bocht van den weg vlogen zij tegen een boom op. De auto werd grootendeels vernield en de beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeval had plaats juist voor de woning van den wegwerker Bolt, die door den slag werd gewekt. Toen hij zag wat er gebeurd was waarschuwde hj| onmiddelijk de maréchaussee en riep hij dr. Mandema uit Uithuizen te hulp. Laatstgenoemde kon slechts den dood constateeren. VROUW IN EEN KIPPENHOK VER BRAND. Bij een familie te Wijchen bij Nijmegen was sedert langen tijd de 86-jarige moeder van de vrouw inwonende. De oude vrouw was den laatsten tijd hulpbehoevend en malende, en daarom werd besloten voor haar in het van steen opgetrokken kippen hok een slaapplaats in te richten. Toen de schoonzoon, by wien de oude vrouw inwoonde, Woensdagnacht de kippen zou gaan voeren, bemerkte hij dat rook uit het kippenhok kwam. In het kippenhok vond hij op den vloer het geheel verkoolde lijk van de oude vrouw. Volgens zijn verklaring zou de dood van de vrouw het gevolg zijn van het feit, dat zij met een brandende lantaarn in aanrakingisgekomen. O— CACAOFABRIEK STOPGEZET. Met ingang van Zaterdag is te Helmond het eertijds zoo bloeiende bedrijf der Ko ninklijke Nederlandsche Cacaofabriek stopgezet. Tot Kerstmis j.l. werd nog met een beduidend aantal arbeiders ge werkt. Toen begon de groote afvloeiing. Momenteel bedraagt de personeelsterkte nog slechts 50 man. Met ingang van Zaterdag zijn ook zij ontslagen, evenals het kantoorpersoneel. De algeheele sluiting is het gevolg van de totale stoplegging van den export, waarop deze fabriek voor 80 pCt. was aangewezen. Voor producten voor de binnenlandsche markt kan het bedrijf niet in werking blijven. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Zaterdagnacht omstreeks kwart voor twaalf is de motorrijder Balhier, die op zijn motorrijwiel op den Bunnikscheweg in de richting van De Bilt reed in de bocht nabij den Tolakkerweg over de zich langs den weg bevindende sloot van 2x/2 M. breedte gereden. Hij werd daarbij van den motor geslagen, waarna hij in het land bewusteloos bleef liggen. De motor sloeg nog over een 1 meter hooge afrastering heen en kwam ongeveer 15 meter ver in het weiland te liggen. Toen even na het gebeurde een pad vinder per rijwiel passeerde, kwam de motorrijder, vermoedelijk door het felle licht van de lantaarn, even tot bewustzijn, waardoor hij den padvinder kon aanroepen. Deze waarschuwde onmiddellijk de politie, die onmiddellijk ter plaatse verscheen. Dr. Lette verleende op de plaats van het ongeval de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar de Rijksklinieken te Utrecht werd vervoerd. Het slachtoffer bleek ernstig gewond te zijn. Geconstateerd werd o.m. een ruggegraatsfractuur. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk gelegen in het feit, dat de motorrijder, die met groote snelheid op dezen hem overigens welbekenden weg reed, door den mist is misleid. O— PRIKPLANKEN EN LOTERIJEN. De minister van Justitie heeft blijkens mededeeling in het Algemeen Politieblad een circulaire gericht tot de procureurs generaal bij de gerechtshoven inzake de prikplanken en buitenlandsche loterijen. De minister verzoekt te willen bevor deren dat door de justitie en politie voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, spoedig en met kracht tegen dergelijke overtredingen der wet, die ook overigens tot ongewenschte toestanden aanleiding blijken te geven, worde opgetreden. Voorts zal zooveel mogelijk moeten wor den ingegrepen ter zake van het opnemen van advertenties betreffende buitenlandsche loterijen in hier te lande verschijnende bladen meer bijzonder trekken de aan dacht die in zake de Deensche Koloniale Klassenioterij. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Ulrum is het 2y2 jarig meisje van den heer J. H., dat plotseling den weg overstak, door een auto overreden. Het kind was op slag dood. O— VERDRONKEN. Zaterdagmiddag geraakte het 3 jarig zoontje van den veehouder Joeke Peenstra, onder Akkrum, in het diepe vaarwater. Hoewel het kindje spoedig daaruit werd opgehaald, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. O— PERS1LFABRIEK TE JUTPHAAS. De voormalige olieslagerij van de firma Cockuyt te Jutphaas is verkocht aan de firma Henckelmann te Dusseldorf, meer bekend onder den naam Persil, die binnen kort een filiaal van de bekende Duitsche zeepfabriek naar Jutphaas zal overbrengen. Deze overbrenging geschiedt in verband met contingenteeringsmaatregelen. O— DOOR AUTO OVERREDEN. De 21-jarige J. Duistemaat, die Zaterdag middag om ongeveer 5 uur van Lochen kwam, waar hij als horlogemaker werk zaam was, hield zich onderweg vast aan een vrachtauto. Onder Warnsveld slipte hij en raakte onder het achterwiel van de auto. Hij werd onmiddelijk gedood. De chauffeur had niets van het ongeluk gemerkt en werd even verder door voorbij gangers gewaarschuwd. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken Politierechter. W. v. B. te Dussen, art. 310, geschorst tot 9 Mei. C. B. v. D. te de Werken en Sleeuwijk, verduistering, vrijspraak. HEUSDEN. Zaterdag j.l. herdacht H. Schaap die voor enkele weken geleden zijn 50- jarige echtvereeniging vierde, den dag waarop hij voor 48 jaren in dienst kwam bij de firma Hub. Verhoeven alhier. Ofschoon dit jubileum niet gebruikelijk is te herdenken is toch het feit van deze langdurige goede verstandhouding tusschen patroon en werknemer aireede vermeldens waardig. De uitslag der Zaterdag gespeelden voetbalwedstrijd tusschen „Wilhelmina" te Wijk en „L.O.N.G.A." is 21 voor „Wilhelmina". Hemelvaartsdag speelt „L.O.N.G.A." een seriewedstrijd te Wijk tegen „de Vroolijke Trappers" uit Nieuwkuijk. Aanvang 12 uur. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder resorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1932 Ingelegd f 21143,14. Terugbetaald f22730.93. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10949. In het R.K. Patronaatsgebouw is de oprichting tot stand gekomen van een voetbalclub onder den naam P.S.V. (Pa- trcnaatssportvereeniging). Het bestuur bestaat uit de heeren Jac. Timmermans, voorz.P. Bruijsten, secr.Tonny v. Riet, penningm.Jos. Swagemakers, 2e penningm. en L. van Hoften commissaris. 4 Mei. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) f 0.62| per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.021 per stuk. Bij Kon. Besluit van 11 April is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. de Haan, wegens 40-jarigen trouwen dienst bij den heer G. van Everdingen alhier. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana gaven de beide muziekvereenigingen alhier Zater dagavond een alleszins geslaagd concert. Veel publiek volgde aandachtig de uit voering der nummers, die zeer verdien stelijk werden ten gehoore gebracht. De kermis staat weer voor de deur. Morgen, Donderdag, vangt hij aan en duurt tot Zondag a.s. Op de Vischmarkt staat weder de stoom- caroussel van de firma Roels, een lucht schommel en zweefmolen. Op de Boter markt verschillende kramen, terwijl op de Hoogstraat een cake-walk is verrezen. In verschillende café's is gelegenheid tot dansen. Zie verder |de desbetreffende adver- tentie's in dit blad. Zondag nam de „Fanfare der H. Familie" alhier deel aan het groot nati onaal concours te Son bij Eindhoven De vereeniging heeft zich kranig ge houden en wist met 354 punten een eersten prijs met lof der jury en com pliment aan den directeur te behalen in de eerste afdeeling. Een mooi succes zoowel voor de leden als den kranigen Directeur, de heer W. van Hel voort uit Nieuwkuijk. Wij wenschen .de vereen, van harte geluk met haar succesmoge het een aansporing zijn om op denzelfden weg te blijven voortgaan, opdat nog meerdere lauweren aan het vaandel worden gehecht, Om de blijdschap over het succes te doen blijken, maakte de vereen. Maandag avond een muzikale wandeling door de gemeente, waarbij een serenade werd ge bracht aan den Edel Achtb. Heer H. J. van Eggelen, die de vereeniging in een kernachtige toespraak gelukwenschte. AALBURG. De heeren A. Wijgers en W. A. Schouten hebben voor hunne be noeming, respectievelijk als ouder ling en diaken der Ned. Herv. Kerk, bedankt. ANDEL. Vrijdagavond j.l. had in de landbouwschool alhier de uitreiking- plaats van de prijzen behaald bij den schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De heer J. G. Schouten heette de aanwezigen hartelijk wel kom en wees op de taak en roéping van den B.V.L., waarna de prijzen door Luitenant Groenendijk propa gandist van den B.V.L. werden uitge reikt. Vervolgens hield de heer Groe nendijk een propagandarede. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door den EdelAchtb. Heer burge meester en de heer de Jong uit Alm- kerk. De heer Schouten bedankte de verschillende sprekers en sprak de hoop uit, dat bii een volgende prijs- uitdeeling de Afd. Andel nog meer leden zal tellen dan thans. Voor de Afd. Andel van den Chr. Nat. Werkmansbond trad als spreker op het hoofdbestuurslid, te vens propagandist, de heer Broen uit Utrecht. In een duidelijke rede zette hij doel en streven van den Bond uit een en wekte de arbeiders op tot aansluiting bij een werkloozenkas. Enkele nieuwe leden gaven zich op. Vrijdagavond j.l. werd alhier de eindles gehouden van den tuin- bouwcursus gegeven door de hee ren Moergestel en Van Donk. resp. te Dussen en Veen. De cursus heeft een goed verloop gehad en zal vol gende winter worden voortgezet. Hij is steeds goed bezocht geweest en mag voor den toenemenden tuinbouw alhier van veel beteekenis worden geacht. ALMKERK. A.s. Zaterdagavond hoopt de Chr. Nat. Werkmansbond in de con sistoriekamer der Herv. Gem. een ledenvergadering te houden. De Chr. gem. zangver. „Hal- lelujha'' alhier hoopt a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) hare medewerking te verleenen op de Landdag v. d. ring Altena van Herv. Jongelings- vereeniging. Bii de landbouwers H. Noor loos ging gepasseerde week een veu len dood. bij de kinderen G. Noor loos een paard, en bii N. Millenaar een kalf, voorwaar een schadepost voor genoemde. J.l. Zaterdagmiddag speelde de korfbalver. A.K.C. alhier, tegen de vereeniging Quick van Nieuwen- dijk, welke eindigde met 72 ten voordeele van A.K.C. alhier. Op Hemelvaartsdag a.s. hoopt de korfbalvereeniging A.K.C. alhier deel te nemen aan de seriewedstrijd, welke te Dordrecht zal gehouden worden. CAPELLE. Onder leiding van het hoofd der school, den heer J. Krijl, werd in de O.L. School a. d. Loonschendijk een ouder avond gehouden. Na een openbare les in aardrijkskunde, hield het hoofd der school een leerzame inleiding over „Op voeding en onderwijs onzer jeugd". Tot lid der oudercommissie werd gekozen de heer A. v. Dommelen. Aan het met Hemelvaartsdag te Leerdam te houden Nationaal Concours, zal onzen dorpsgenoot, de heer A. Christ met de gemengde Zangvereen. „Excelsior" uit 's Gravenmoer, van weike vereeniging hij directeur is, deelnemen in de afd. Uitmuntendheid Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal met Hemelvaartsdag bii gunstig ^veer in den vroegen mor gen een muzikale wandeling rmaken vanaf het repetitielokaal langs Hoo- gevaart en Nieuwstraat. Od Donderdag 5 Mei a.s. (He melvaartsdag) beginnen op het sport terrein aan de Willem van Gents vaart de door onze voetbalvereeni- ging „Excelsior" georganiseerde se riewedstrijden, waarvoor ingeschreven hebben: S.D.O. en N.E.Ó. Sprang, Sparta Vrijhoeve-Capelle, H.V.V. en Neerlandia Kaatsheuvel, B.S.V. Be- soijen, H.V.V. Capelle en W.S.C. en Hercules Waspik. J.l. Zaterdagavond had in het café v. Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwe vaart de loting voor de eerste ronde dezer wedstrijden plaats waar van de uitslag als volgt washalf een tot half twee SpartaS.D.O.. half twee tot half drie N.E.O.H. V.V., half drie tot half vier Hercules Neerlandia, half vier tot half vijf W.S.C.—H.V.V. (Capelle. B.S V, uit Besoijen lootte vrij. De eindwedstrii- den zullen gehouden worden op Za terdagmiddag 7 dezer. Indien het weer dezer dagen mede werkt verwachten we een groot aan tal belangstellenden, temeer, daar al le deelnemende vereenigingen uit cle omgeving komen. DUSSEN. J.l. Zaterdag werd alhier in café Leemans in 4 perceelen aanbe steed het baggerwerk van den Vier- bansche Uitwatering als volgt A. Hofmans 452 meter voor f97,00 W. Verhoeven 448 meter voor f45,00 M. Vink 414 meter voor f45,00 L. de Rooii 670 meter voor f 78,99 Totaal f265,99 Daar dit werk door bovengenoem de personen voor ongeveer de helft der begrooting werd aangenomen hopen wij dat deze werken volgens bestek en voorwaarden zullen worden uitgevoerd. Het welk dan zeer ze ker tot eer zal strekken van het be stuur van genoemde uitwatering. GIESSEN. Bii de gehouden voorjaarskeu- ring van springstieren werd goedge keurd de zwartbonte stier van H. de Lorm alhier, oud 16 maanden en van G. Westerlaken te Rijswijk oud 36 maanden. GENDEREN. De bloembollenvelden langs den weg GenderenEethen en den weg GenderenAalburg bieden thans weer een prachtige kleuren schakee ring vooral nu dit jaar de nar cissen nog gelijk met de tulpen in bloei staan. Verwacht wordt dat met Hemelvaartsdag vele van dezen prachtigen aanblik zullen profiteeren. OUDENDIJK. De lage prijzen voor industrie- melk heeft ook zijn invloed doen gelden op den prijs van consumptie- melk. Zoodat deze wordt verkocht voor 6 cent per liter, af boerderij. RIJSWIJK. De zangvereen. „De Lofstem" alhier heeft besloten in Augustus a.s. deel te nemen aan het concours te Zeist. SPRANG. A.s. Zondag in den morgen dienst hoopt Ds. Fokkema in het Ned. Herv. kerkgebouw biduur voor het gewas te houden. Onder vele blijken v. belang stelling herdachten de echtelieden J. v. d. Sijde en Adr. v. Dongen hunne 25-jarige echtvereeniging. Den ge- heelen dag heerschte er een gezel lige drukte en werd deze familie een schat van bloemen en andere ca- deaux aangeboden. Moge dit zilveren door het gouden gevolgd worden. Door de meisjesvereen. op G. G. O. T. en O. R. werd als afgevaar digde naar de met Pinksteren te Amsterdam te houden bondsdag be noemd J. Dalmaijer. Het bestuur van het Chr. ge mengd zangkoor „Looft den Heer" besloot met 2 autobussen den 2de Pinksterdag een pleizierreisje naar Amsterdam te maken. SLEEUWIJK. Het bouwen van een verenigings lokaal aan den Uppelschendijk is gegund aan Duizen alhier met metselwerk, en het timmerwerk aan G. den Besten te Almkerk. In den Biesbosch brandde dezer dagen de Volkskeet op den polder „Kroon en Zalm" af. Thans is een persoon aan gehouden, die dezen brand heeft aange stoken. Procesverbaal is opgemaakt. VLIJMEN. Zaterdagavond brak brand ui/ in de woning van A. van Dal aan den Voordijk. Daar het avond en don ker was, liet het zich in de omgeving ernstig aanzien. De brand bleef tot de woning en een schuurtje beperkt. De dichtbij staande woning van Ant. van Dal kon, met veel moeite ge spaard blijven. De inboedel ging ge heel verloren. Oorzaak onbekend, verzekering dekt de schade. VEEN. Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging „Wilhelmina" ter' gele genheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana haar 2de zo- merconcert. Het programma werd schitterend afgewerkt en het talrijke publiek heeft dan ook volop kun nen genieten. Door eenige dames werden speldjes verkocht, tot stij ving van de kas der vereeniging. wat f 23,opbracht. WOUDRICHEM. Aan Mevr. N. A. Bronkhorst, geb. Merkens is eervol ontslag ver leend als tijdelijk Hoofd der 2e Openbare school alhier. Tijdens een kort doch hevig onweer sloeg Zondagavond het on weer in het dak van het huis, be woond door den heer H. P. Vos al hier. Van het dak werden eenige pan nen afgeslagen, zonder brand te ver oorzaken, zoodat het ongeluk buiten gewoon goed is afgeloopen. Bij de gehouden voorjaarskeu- ring van springstieren werd goedge keurd een zwartbonte stier van C. M. Schaap en afgekeurd een zwart bonte stier van J. Daim alhier. Het aantal postbestellingen in de kom zal wegens bezuiniging met in gang van een nader te bepalen da tum worden teruggebracht van drie op twee per dag. Gedurende het tijdvak 22 tot en met 29 April j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aan gevoerd. Wegens den gesloten tijd bestaat de vangst hoofdzakelijk uit partijtjes aal en paling. Dikke aal gold van 60 tot 65 cent en dunne aal 25 tot 30 cent per pond. Tot bestuurslid der Coöp. Boe renleenbank alhier is herbenoemd de heer Joh. Daim en tot lid van den Raad van Toezicht de heer Abr. van Hoven alhier. In het bestuur van de Wa terschappen „De Oude Ban", „De Nieuwe Ban" en „Honsewijk" wer den resp. herkozen de heeren C. M. Schaap, H. van Andel en Joh. Daim. Voor den polder Honsewijk werd het salaris van den secretaris-penning meester van 100 gld. terug gebracht op 60 gulden. In de zaal van den heer Spronk hield Woensdagavond 1.1. de heer A. Broen van Utrecht een pro pagandarede voor de Nat. Chr. werk- liedenbond. De zaal was vrijgoed be zet, doch van de aanwezigén waren velen reeds georganiseerd. De heer Broen wees met nadruk op de plicht van iedere arbeider om zich te organiseeren door de huidige malaise dringt meer en meer tot ons door de noodzakelijsheid hiervan en zien wij, dat wij elkander steeds noo- dig hebben. Spr. vertelde een en ander aangaande de werkwijze van den Bond en van de verschillende fondsen waaraan de leden kunnen deelnemen. De heer de Wit uit Almkerk. die voor deze avond de leiding had, wist nog een en ander te vertellen over werkeloosheid. Verzekering voor het oprichten van een afdeeling gaven voorloopig een 12-tal personen zich Op 3 Mei. in Meters in c.M. 's-Hertogen bosch 1.97 val 15 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 4 43 was 16 Grèvecoeur (Maas) 1.48 was 15 St. Andries (Maas) 2.25 was 10 Venlo 11.28 val 10 Maastricht 44.04 was 2 Keulen 1.79 was 4 —O— —O— —O— °P'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2