Tweede Blad So. 5223 Woensdag 4 Mei fl|0B 01) voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Algemeene Vergadering der Schippersvereniging .SCHUTTE VABRc te Werkendam, op 20 en 21 April 1932. Donderdagmorgen half tien waren de afgevaardigden in de Nutszaal bijeen, teneinde de agenda verder af te werken. Allereerst hield Mr. Smeengfe een rede, waarin hij de Burgemeester van Werkendam speciaal welkom heette, hij sprak zijn groote tevredenheid uit over de aanwezigheid der vele regee- ringsautoriteiten, burgemeesters uit dq omliggende gemeenten, en andere over heidspersonen. Spr. wees er op, dat op de agenda een groot aantal voorstellen was geplaatst, om te geraken tot verlaging der tol-, brug- en kadegelden, omdat het Hoofdbestuur reeds jaren aaneen hierop aandringt en nog blijft aandringen. Spr. memoreerde nog het smartelijk verlies van ir. Dr. Lely, die door een ongeval te Londen om het leven kwam, hij verzocht de vergadering door op te staan de nagedachtenis van dien ver dienstelijken vaderlander te eeren. Daarna kwamen a. d. orde de voor stellen van de afd. Werkenam. Punt 1 is het verkrijgen van een vluchthaven. Dhr. de Waard verdedigde dit voor stel en zeide, dat deze aangelegenheid als een simpel onderwerp tusschen de voorstellen staat, doch zoo simpel is het niet, zegt spr., het is een zaak van bui tengewoon groot belang. Werkendam is gelegen aan de groote rivier de Mer- wede, op het punt, waar de Boven-Mer- wede zich splitst in Oude en Nieuwe Merwede. Bij stormweer kan het hier geweldig „spoken" en de schippers kun nen geen voldoende veilige ligplaats vinden. De schippers der gemeente Werkendam en de Werken, ongeveer 140 in getal, hebben behoefte aan betere havengelegenheid. Het is, zegt spr., geen specifiek Werkendamsch belang, doch een algemeen belang, daar het achterland in het Zuiden ook behoefte heeft aan een vluchthaven. Het verblijf op de Merwede tijdens stormweer is levensgevaarlijk en spr. memoreert de drie ernstige ongevallen in de laatste! drie jaren, waarbij zelfs personen om het leven kwamen. De burgemeester van Werkendam geeft nadere bijzonderheden, de plaats waar de haven moest worden gemaakt, de kosten daaraan verbonden, terwijl met den Minister van Binnenlandsche zaken was gecorrespondeerd, om de werken in werkverschaffing uit te voe ren. De afd. Amsterdam ging geheel accoord en vond het te betreuren, dat de schepen hier ter plaatse geen vei lige ligplaats konden vinden, terwijl de heer Bets (Hoofdbestuur) mededeelde, zich persoonlijk op de hoogte te hebben gesteld, van de tegenwoordige haven, dit is zeide spr., een sluishaventje en cnvuidoende voor berging van sche pen. Ook hij vond noodig, dat hierin verandering kwam. De heer de Waard protesteerde tegen de meening van den afgevaardigde van Sliedrecht, die zeide, dat deze haven een Werkendamsch be lang was. Daarna werd de uitslag der stem ming voor een lid van het Hoofdbe stuur bekend gemaakt. Mr. W. A. C. van Dam was aftredend, dezie werd met 88 van 91 uitgebrachte stemmen herkozen, hetgeen een applaus der ver gadering uitlokte. Tenslotte werden alle voorstellen in zake haven-, tol- en bruggelden tege lijk behandeld. Besloten werd bij de bevoegde autoriteiten er op aan tie* dringen, deze lasten af te schaffen ot te verminderen. Ook de sociale lasten werden breedvoerig besproken. Even eens werd besloten het Hoofdbestuur te machtigen, in deze aangelegenheid naar eigen inzichten te handelen. Daarna werd de vergadering gesloten en ontvingen de aanwezigen de mede- deeling, dat half drie de rondvaart door den Biesbosch ?ou aanvangen, waarvoor de deelnemers een bewijs van toegang tot de booten en een kaartje ontvingen, waarop de reisroute duidelijk was aangegeven. Het weer was buitengewoon slecht, de regen viel af en toe bij stroomen neer en de wind zorgde er voor, dat de temperatuur allesbehalve behagelijk was. Aan den aanlegsteiger lagen de twee motorvrachtbooten de „Neeltje" van den heer C. Ruitenberg en die „En Avant" van J. Bastiaanse, welwillend voor de rondvaart ter beschikking ge steld. De booten, die geheel gepavoi- seerd waren, en voor het vervoer van passagiers waren ingericht, boden een feestelijken aanblik. Hoe jammer was het toch, dat de regen veel van dei genoegens deed verloren gaan. Het was ongeveer drie uur, toen de heer Smeenge de boot betrad en men af voer, nagewuifd door een groot aantal belangstellenden op den wal. Een twee tal met vlaggen versierde schepen volg den. Het weer werd steeds slechter en de deelnemers doken diep in hunne kragen. Gelukkig kon de heer Smeenge een beschutte plaats vinden in de stuur hut. De dames boden de gasten thee en andere versnaperingen aan, die zeer welkom waren. De reis verliep vlot en de stemming bleef goed, totdat zich in de buurt van Pauluszand moeilijkheden voordeen met het vaarwater. Doordat het riet van de gorzen was afgesneden en het water vrij hoog was, was de vaargeul moeilijk waar te nemen, met het ge volg, dat de „En Avant" op een riet gors liep. De „Neeltje" was het ge lukt de moeilijkheden te overwinnen, doch teruggaan om hulp te bieden ging bezwaarlijk. De volgboot, bood assi stentie en na veel moeite gelukte het de „En Avant" weer vlot te krijgen, zoodat de deelnemers ongeveer acht uur ook voet aan wal konden zetten. In de Nutszaal was ondertusschen al les in orde gemaakt voor het diner, waaraan 63 personen deelnamen. De keurig verzorgde tafel leverdie een fees telijken aanblik/ $n toen alle gasten gezeten waren, hield de tafelpresident de heer Smeenge, een tafelrede, ter wijl hij voorstelde een dronk in te stellen op H. M. de Koningin, Prin ses Juliana, Prins Hendrik en Konin gin Moeder. Het muziekensemble Snoeck, die weer het muzikale gedeel te verzorgde, zette onmiddellijk 't Wil helmus in, dat door de gasten staande werd meegezongen. Er heerschte een zeer gezellige en opgewekte stemming, de hoofdbestuursleden brachten dank aan de Ministers voor de betoonde belangstelling op deze vergadering. De Voorzitter Smeenge bracht dank aan den Burgemeester van Werken dam voor de ontvangst in de gemeente en tevens aan de plaatselijke afdeeling van Schuttevaêr, inzonderheid aan den Voorzitter den heer de Waard. De Burgemeester en de heer de Waard beantwoordde de heer Smeenge. Ook bracht de heer Smeenge in een buitengewone geestige speech dank aan de bestuurders der motorbooten de hee- ren R. Ruitenberg en Bastiaanse, die beiden met hunne verloofden voor hun ne bereidwilligheid door den Voorzit ter ten disch waren genoodigd. Ook de heer Cornet, die het schip had vlot gebracht werd in geestige woorden dank gebracht. De Eereleden van Schuttevaêr van de afd. Werkendam, resp. de heeren Buis man te Zwartsluis en J. de Klerk te Werkendam, hadden dank in ontvangst te nemen voor hetgeen zij voor Schutte vaêr hebben gedaan. Daarna Stond de Chr. zangvereen. „Hallelujah" opgesteld, die zong het buitengewoon aardig en speciaal voor deze gelegenheid samengesteld lied, ge titeld j,Schuttevaêr", dat wij hieronder laten volgen. SCHUTTEVAÊR. Weest welkom in ons midden Komt vrij in Werkendam, Het stemt tot blij verheugen, Dat hoog gezelschap kwam. Wees welkom, Excellentie, Weest welkom allemaal. Bij burgers en bij schippers Een vriendelijk onthaal! Aanschouwt de breede Merwe, Vaart in den Biesbosch rond; Wij mogen straks vernemen, Hoe int'ressant gij 't vondt, Ons dorp is mooi gelegen Vlak aan een drukken stroom, Die biedt er vaak het schouwspel Van zeilvaart en van stoom. Men telt hier vele schepen Veel schippers wonen hier; Zij houden van het varen, Hun is hun grootst plezier. Het varen is vaak moeilijk En dikwijls is het zwaar, Maar, „niet desespereeren" Beteekent Schuttevaêr! Doch zie nu onze haven, Die is er veel te klein, Dat kan toch, Mijne Heeren, Niet de bedoeling zijn. Geef ons een nieuwe haven Verberging voor den wind, Zoodat de binnenschipper Een goede ligplaats vindt. Dit is, van alle wenschen Wel d'eerste van de rij, Hij heeft den steun van allen, Ook van de burgerij. Als 'tkan een goede haven En dan... een schippersschool, Dit blijve nu voor allen En immer het parool. Nog een zevental nummers werden ten gehoore gebracht en geen wonder, dat de heer Smeenge de zangeressen en z,angers hulde bracht voor de bui tengewone prestaties. Het bleek weer, dat Hallelujah over uitstekend stem- menmateriaal beschikt. Nog geruimen tijd bleven de gasten en de leden der plaatselijke afdeeling gezellig bijeen, totdat de Voorzitter Smeenge het ein de der gezelligheid aankondigde, nadat de heer de Waard de burgerij hartelijk dank had gebracht voor de medewer king, om deze 69e algemeene vergade ring van Schuttevaêr goed te doen slagen. Vervolg Raadsverslag HERPT. Wijziging begrooting Burg. Arm bestuur 1931. Wordt gewijzigd con form het voorstel, in verband met overschrijding van den post medicij nen en geneeskundige hulp met het bedrag van f 118,66. De Voorzitter zegt dat thans nog te behandelen is het voorstel van den heer v. Herpt tot wijziging van het ambtenaren-regelement. De heer v. Herpt wenscht in art. 18, waar gesproken wordt over uit- keering bij overlijden van een amb tenaar, een gedeelte, waarbij sprake is van en ambtenaar niet-kostwin- ner, te schrappen. B. en W. hebben dit voorstel overgenomen en hebben te dier zake het Hoofdbestuur van den Bond van gemeente-ambtenaren gehoord, die echter adviseeren het niet te doen. De aangevoerde argu menten hebben er B. en W. echter niet toe kunnen brengen, hun stand punt te wijzigen. De twee andere be zwaren van den heer v. Herpt ach ten zij echter van zoo gering belang, dat zij den heer v. Herpt zouden willen verzoeken, deze terug te ne men. De heer v. Herpt verklaart zich daartoe bereid. De voorgestelde wijziging wordt hierop vastgesteld. Rondvraag. De heer v. d. Broek merkt op, dat in de gemeente een bepaling voor maximum-snelheid bestaat, de palen staan er voor, doch de bordjes zijn wit geverfd. De bepaling luidde vroe ger, dat de snelheid niet grooter mocht zijn dan 15 K.M. Spr. meent dat het nu wel 20 K.M. mag zijn. Hij zou dit op de bordjes laten zet ten, er wordt nu vaak buitengewoon roekeloos gereden. De Voorzitter belooft hiervoor zorg te zullen dragen. De heer v. Herpt merkt op dat de A.N.W.B. toestemming heeft gekre gen tot het plaatsen van handwijzers, daartegenover meent spr., mocht cle bond op zijn borden ook de naam van Herpt weieens plaatsen. De Voorzitter belooft ook hierop de aandacht te zullen vestigen. De heer v. Herpt heeft in de raad zaal de foto zien hangen van de in gebruikstelling van de pompinstalla- tie in den polder, welke ingebruik stelling door den Burgemeester is verricht, voor welke daad het pol derbestuur Z.Ed.Achtb. zeer erken telijk was. Dat de burgemeester nu de foto van deze plechtigheid in de raadzaal heeft doen ophangen, doet het waterschapsbestuur zeer veel ple zier en het is hem daarvoor zeer er kentelijk. De Voorzitter zegt, dat hij heeft gemeend, dat de raadszaal waar men bij die gelegenheid eenige oogenblik- ken gezellig bijeen heeft gezeten, de geschikste plaats was om deze foto op te hangen. De heer Verhoeven vraagt of de Voorzitter al reeds iets heeft gehoord over de verlichting van het Bernsche Veer. De Voorzitter antwoordt, dat de opzichter van den Waterstaat, dien hij er over heeft gesproken inmiddels is verplaatst. Hij zal zich zich thans evenwel eens wenden tot den opzich ter te Heusden, die nu met dit ge deelte belast is. De vergadering wordt hierop door Voorzitter gesloten. COMITÉ VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTRA. „Allerlei omstandigheden". In het Rapport Rutgers wordt ge zegden Minister Terpstra gaat er mee accoord dat er geen sprake van kan zijn, ouders, die beloofd hebben hun kinderen naar een op te richten bijzondere school te zen den, doch die belofte niet gestand doen, voor schadevergoeding aan te spreken. „Allerlei omstandigheden kunnen zich voordoen, tengevolge waarvan ouders aan hun voornemen geen uit voering kunnen geven" zoo betoogen de meerderheid van de Staatscommis sie en de Minister. Heel wat van die „allerlei om standigheden" kunnen de schoolbe sturen en hun handteekeningen-col- porteurs voorkomen. Laten zij niet werken met zoo vaak voorkomende mededeelingen alsmeester is 't er mee eens mee ster (en de juffrouw) gaan mee over de openbare school wordt „omgezet" en 'tkost dus geen geld. Laten zij niet in het Noorden aan een gemeente vertellende school komt in deze buurt, terwijl zij in het Zuiden de vaste verklaring afleggen, dat de school dadr komt. Als werkelijk juiste inlichtingen worden gegeven, zullen zich niet zoo vaak „allerlei omstandigheden voor doen, tengevolge waarvan ouders aan hun voornemen geen uitvoering kun nen geven". Toen voor een paar jaren geleden in een buiten het centrum gelegen wijk van Amsterdam een actie ge voerd werd voor de stichting van een openbare school en ook op lijsten handteekeningen van ouders verza meld werden, is duidelijk gebleken, dat zich bij eerlijke voorlichting in openbare vergaderingen, zoowel, als door ter zake kundige huisbezoe kers niet „allerlei omstandigheden voordoen, tengevolge waarvan oudere aan hun voornemen geen uitvoering kunnen geven". 88. Rob was zich vaag bewust, dat hij een ver trek binnenging, waarvan de muren met Egyp tische schilderingen bedekt waren. In het midden stond een ruwhouten tafel, terwijl in een hoek een bed geplaatst was. Teeder als een moeder stopte de oude man Rob in bed, toen verliet hij het vertrek om spoedig weer terug te komen met een kop water en wat voedsel. „Eet en drink wat," zei hij, „en ga dan slapen. Morgen kun je me je geschiedenis wel vertellen." 89. Een paar minuten nadat hij klaar was met de maaltijd, was Rob vast in slaap. Terwijl J hij sliep zat de oude man bij het licht van de lantaarn te studeeren in oude geschriften. Aan z'n voeten strekte zich een luipaard uit, terwijl een raaf op de tafel zat en met zijn vleugels klapte als om de aandacht te trekken. 90. De zon zond haar stralen door een opening in de zolder, toen Rob wakker werd en rond- staarde in de vreemde omgeving. Bij het zien van het luipaard, dat vlak naast z'n bed stond, was hij eerst ODgerust, maar de oude man stelde hem dadelijk op z'n gemak. „Heb maar geen vrees, mijn zoon," zei hij, „hij doet heelemaal geen kwaad." Gerustgesteld sprong Rob uit bed, ging aan tafel zitten en streelde het dier over de kop. „Het ontbijt is zoo klaar," zei de vreemde oude man, terwijl hu niet een blaasbalg het vuur aanwakkerde. „En dan zullen we eten en praten." $imïM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5