Zietesmarf. Mraagt U vóór dat Gij een nieuwe II. OHT, (woriiiclieiii BEZOEKT HEUSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggen-, Hippen en Honijnenmarkt Donderdag 19 Mei. Kinderrubriek FEUILLETON. BRIL koopt, eerst onze nieuwe ABSORBEERENDE GLAZEN, welke Uw oogenbeschermén tegen de Ultra violette en Infraroode lichtstralen, ook op No, geslepen. ZUSTERHUIS 6 GEDIPLOMEERD OF>TICIEISI. gij Hoofd-enKïesp; MIJNHARDTS POEDERS Ingezonden. Beste meisjes en jongens. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. De letter M. 2. Een dochter. 3. Je eigen naam. De nieuwe raadsels zijn 1. Zoo lang ik leef eet ik, maar niet zoodra drink ik, of mijn levenslicht gaat uit! Wat ben ik? 2. Wie kan de letters in de volgende woorden op hun plaats zetten, zoodat er een spreeTcvvoord komt te staan? DINE EG DO LA ÓDGE. 3. Ik ben een jongen; keer me om, dan kan ik vliegen! Rara, wie ben ik? OOM ICAREL'. DE WONDERLIJKE GESCHIE DENIS VAN DE'ELF KONINGS ZONEN. III. Het waren elf koningszonen, de broe ders van, Elsje. Ofschoon ze natuur lijk veel veranderd waren en veel groo- ter geworden waren, herkende ze hen toch dadelijk. Ze omhelsden elkaar en de broers waren erg verheugd met hun kleine zuster, die ook veel grooter ge worden wast en zoo schoon als een lelie. Ze lachten en huilden tegelijk en vertelden elkaar hoe leelijk hun stief moeder ze behandeld had. „Wij broeders", sprak de oudste prins, „moeten door haar toovenarij rondvlie gen als zwanen, zoolang de zon bo ven den horizon staat. Zoodra de zon ondergaat, krijgen we onze m'ensche- lijke gedaante weer terug. Daarom moe ten we er altijd voor zorgen, dat wet tegen zonsondergang een rustplaats be reiken, want stel je eens voor, als we nog boven de zee zouden vliegen, hoog in de wolken, terwijl de zon onderging, dan zouden we plotseling in onze mien- schelijke gedaante naar beneden vallen. Wij wonen hier niet; er is een ander land, dat net zoo mooi is als dit, aan de andere zijde van de zee. Maar de weg erheen is heel lang en wij moeten den grooten' Oceaan oversteken om er te komen. Er is geen enkel eiland, waar we onderweg den nacht zouden kun nen doorbrengen. Slechts een kale rots steekt een stukje boven water, precies halfweg. Het is juist groot genoeg voor ons om er met zijn allen dicht bijeen gedrongen op te zitten. En als het stormt, spat het water heelemaal over ons heen. Daar blijven wij dan 's nachts on onze menschelijke gedaan te enj zonder die kale rots zouden we nooit ons vaderland 'op kunnen zoe ken, want de vlucht erheen duurt twee van de langste dagen van het jaar. Daarom bezoeken we ons vaderland eens iri het jaar en durvetn dan maar voor elf dagen te blijven. We vliegen dan over dit groote woud en kijken uit de hoogte naa rhet paleis, waar wiet geboren werden en waar onze vader woont. We zien de boomen ejn die boschjes die we als kinderen zoo goed gekend hebben en we 'zien de wilde paarden over de heidevlakten galoppee- ren, zooials we dat in onze jeugd za gen. De kolenbranders zingen nog de zelfde liedjes .als die, waarop we als kinderen plachten te dansen. Dit is ons vaderland en we worden er telkens weer door aangetrokken en nu Elsje, hebben we jou, onze kleine zus, Naar het Fransch. 65.) 'tls te laat om terug te gaan. Voorwaarts moeten wij Al verloofde ik mij u deze op merking te maken, dan was dat niet omdat ik aarzelde, maar geloof mij, ik dacht niet alleen aan ons, maar ook aan den man, die er zijn leven kan bij inschieten. Wij zouden er tegenover de achtergebleven familie in Frankrijk aansprakelijk voor wezen. Ik ben er van overtuigd, dat wij zullen slagen. In ieder geval kunt gij op mij re kenen. De jonge man reikte Collivet de hand. Collivet drukte die teeder. En wat zou uw plan wezen, mijn heer? Het zekerste plan dat ik denk te volgen, is dit: om voor Haudecoeur alle gevaren uit den weg te ruimen, die zich bij een vlucht langs de kust van Bourail voordoen, moet hij over land vluchten; gedurende den nacht volgt hij geruimen tijd de kust, dwars door het gras, zonder zich bevreesd te maken, te zullen dwalen, alleen moet hij zorgen, dat hij zich zoo ver moge weer terug. We mogen hier nog twee dagen blijven en dan moeten we weer terug over den Oceaan vliegen naar een heet mooi land. Maar het is toch niet ons eigen, mooie vaderland! Hoe zullen we jou met ons mee kunnen ne men? We hebben geen enkele boot!" „En hoe zal ik jullie kunnen bevrij den?" sprak hun zuster en zoo spra ken ze bijna den heelen nacht met elkaar en sliepen slechts een paar uren tegen het aanbreken van den dag. Elsje werd 's morgens wakker door het geruisch van zwanenvleugelen bo ven haar hoofd. Haar broeders waren weer zwanen geworden en vlogen in groote kringen rond, totdat Elsje ze eindelijk uit het gezicht verloor. Tegen den avondj kwamen de zwanen weer terug en toen de zon onderging wer den het weer alf prinsen. „Morgen moeten we weer heen vlie gen en dan durven we een heel lang jaar .niet meer terug te komen. Maar we kunnen jou toch niet hier achter laten? Heb je moed om met ons mee te gaan? Mijn arm is sterk genoeg om je over het bosch te dragen. Dus wij met ons elven zullen zeker sterk ge noeg ,zijn, om je over den Oceaan te dragen!" aldus sprak de oudste broer. „O ja, neem me met je mee!" rlïep Elsje uit. Ze brachten den heelen nacht djoor met het weven van een groot net van sterke wilgentakken, die met biezen aaneen gebonden werden. Ze maakten het net heel groot en sterk. Elsje ging er in liggen en viel in slaap. Toen de zon opkwam en de broers weer zwanen werden, namen ze het net in hun sna vels en vlogen er mee hoog tusschen de wblken met hun kleine, lieve zus, die vast sliep», erin. De zonnestralen vielen recht op haar gelaat en daarom bleef één Van de zwanen vlak boven haar hoofd Vliegen, zoodat ze beschut werd door de schaduw van zijn groote vleu gels. Ze waren al heel ver van het land verwijderd, toen Elsje wakker werd. (Wordt vervolgd.) dempte sloot eene schutting laten zetten om te voorkomen dat mijn pluimgedierte op het erf van mijn buurman komt. Mijn buurman vindt een paar draden van ijzer voldoende. Kan ik nu mijn buurman, met de wet in de hand, dwingen om de helft te betalen in de kosten van plaatsing eener schutting, of moet ik genoegen nemen met de ijzerdraden E. F. Een bestuurder van een motorrijwiel had geen rijbewijs, maar de persoon, die achter hem op de duo zat, had er wel een. Is die bestuurder nu strafbaar H. Een chauffeur. 11vu 7oniiuion komen tot rust»kal" Uit s-GilUff uiï meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Hijnhttrdt's Zeniiwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Tusschen mijn erf en dat van mijn buurman lag een scheidingssloot, die ik heb laten dempen. Nu wou ik voor af scheiding der erven midden op de ge- Doos A5ct. Perstuk 8ct. Bij Uw drogist. Ik heb een verlof voor den verkoop van zwak alcoholhoudenden drank. Geldt dit verlof ook voor mijn tuin, die tegen over mijn huis aan de andere zyde van den openbaren weg is gelegen Z. Een verlofhouder. Een krukas in mijn motor is door de fabriek te dun afgedraaid. Wie is nu aansprakelijk voor de schade W. C. D. De fabrikant is ongetwijfeld aanspra kelijk, indien U hem alles juist hebt op gegeven en de krukas inderdaad onbruik baar is. Wat de schade betreft, kunnen we hier tweeërlei soort schade hebben, n 1.de schade aan uw motor en de bedrijfsschade. Voor deze laatste is de fabrikant alleen aansprakelijk, indien hij kon maken, dat door het verkeerd uit gevoerd werk de motor niet kon worden gebruikt en hij wel zou gebruikt zijn en verdiend had, indien de motor in orde was geweest. Met mijn autobus vervoer ik 's morgens en 's middags uitsluitend schoolkinderen. Heb ik daarvoor vergunning van Gedepu teerde Staten noodig L. Een chauffeur. Het nitslnitend vervoer der in eene bepaalde plaats schoolgaande kinderen, van bepaalde personen naar de school tegen eene overeengekomen vergoeding, valt niet onder artikel 15 der Wet op de Open bare middelen van vervoer. Op 23 April j.l. reed ik met mijn rijwiel op een eenzame weg van 3 K.M, Op den heelen weg voor mij, was niemand te zien. Door mij werd een sigaret opge stoken, zoodat ik het stuur van mijn fiets een minuut los liet juist op dit oogen- lijk van Bourail verwijdert, opdat hij de plek bereikt, waar ik hem met mijn jacht denk te wachten. Hij kan bijvoor beeld de landen der Ounoua doorgaan, den weg nemen, die het eiland in zijn breedte doorsnijdt, en aldus kaap Tua trachten te bereiken. Die weg loopt door bosschen en door hoog riet, waar in men zich gemakkelijk kan verber gen en bovendien zijn de Indianen daar vreedzaam. Die weg wordt niet be waakt, zooals die van Bourail naar Gomen. In de baai bij kaap Tuo, tegenover de Mission, zal mijn jacht hem wachten. Als gij, Collivet, er u van verzekerd hebt, dat Haudecoeur ontsnapt is, moet gij alle voorzorgsmaatregelen nemen, opdat er geen vermoedens op u vallen en daarna over land Noumea trachten te bereiken; gij neemt daar den koerier van Australië en moet mij te Sydney wachten, waar ik u met den vluchteling zal ontmoeten. Gij hebt mij dus goed begrepen? Zeer goed, mijnheer. In ieder geval zal ik, om alle ver gissingen te voorkomen, mijn instruc- tieën opschrijven. Gij kunt ze dan aan Haudecoeur geven, dan kan hij ze goed bestudeeren, want wij moeten elke ver gissing voorkomen, die noodlottig kan worden. Dat is voorzichtig. Gerard zette zijn instructieën nauw keurig op papier uiteen, voegde er een landkaartje bij waarop hij den weg op- teekende, dien de vluchteling te volgen had. Toen hij hiermede gereed was, gaf hij het aan Collivet. Nu Collivet, zeide de jongd man moeten wij scheiden; wij zul len elkander eerst in Australië terug zien; aan u vertrouw ik de taak toe, Haudecoeur te redden, wees voorzich tig In mij "kunt gij vertrouwen stel len. Uw plan moet slagen. Gij hebt alles voorzien en als er geen ongeluk plaats heeft Hij ging niet voort. Dienzelfden avond vertrok Gerard nog met zijn jacht en liet Collivet te Bou rail. Collivet liet eerst eenige dagen ver- loopen, zonder dat hij moeite deied1, Haudecdeur op te zoeken. Hij ging weinig uit, om de nieuwsgie righeid der bewoners niet op te wekken, 't Verblijf van een vreemdeling in een stad als Bourail is dan ook werkelijk een zeldzaamheid; de nieuwe gedichten, die men er opmerkt, zijn die van ge vangenen die er van het vasteland of van het eiland Nou heen gebracht zijn; enkele keeren passeert er een schip met onderzoekingsreizigers, die somtijds aan wal stappen om te jagen, of onder het voorwendsel van het bestudeeren der zeden en gewoonten; een enkele maal ziet met er een kolonist aankomen, die zijn fortuin wil beproeven. Dies avonds alleen ging hij aiit, niet om de een of andere bar binnen te treden, maar om de eenzaamheid op te zoe ken. Hij scheen het een of ander ge blik reed mij de gemeente-veldwachter achter op, welke mij toen een bekeuring gaf. Ben ik volgens de Wet voor dit feit strafbaar Artikel 22 der Motor- en Rijwielwet verbiedt den bestuurder van een rijwiel daarmede op zoodanige wijze te rijden, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Nu mag volgens een arrest van den Hoogen Raad niet als eisch worden gesteld, dat er steeds oogenblik- kelijk gevaar moet bestaan voor de zich op den weg bevindenden, waaruit volgt, dat ons Hoogste Rechtscollege U straf baar acht. Bij mij in de buurt woont een Petro- leumventer die de vaten olie publiek in het volle van de buurt buiten heeft liggen en behalve over dag, ook des avonds met lantaarnlicht, olie tapt uit de vaten. Mag zulks in verband met de Hinderwet Zoo neen tot wie moet ik mij wenden om zulks te voorkomen A. G. V. Het meest aanbevelenswaard is, dat U zich met eene gemotiveerde klacht wendt tot den Burgemeester. De Hinderwet ver biedt het door U genoemde niet, maar 't zou kunnen zijn, dat er iets tegen te doen is met eene verordening uwer ge meente in de hand. Zoodra de nieuwe Pachtwet in werking is, wil ik mij direct tot den Kantonrechter wenden, omdat ik veel te duur pacht. Kunt u mij zeggen op welke wijze ik dat moet doen A. Een pachter. 't Best is, dat U zich wendt tot de uitgeefster van dit Blad, bij wie onmid dellijk na in werking treding der Crisis- Pachtwet gedrukte formulieren verkrijg baar zijn A 10 cent per stuk. U hebt zulk een formulier, hetwelk alle noodige gegevens voor de aanvraag om geheele of gedeeltelijke ontheffing van pacht be vat, maar in te vullen en vervolgens door te zenden aan den Kantonrechter. Ik had land gehuurd voor 6 jaren, waarvan de huur j.l. December eindigde. Op bet land liet ik een watermolen plaat sen op mijn kosten. Door de bemaling is het land veel verbeterd. Kan ik nu de door mij gemaakte kosten van den eigenaar terugvorderen M. X. U moogt wegnemen al hetgeen U op uwe kosten hebt doen maken, mits zulks gedaan worde zonder beschadiging van het goed. U moogt alzoo den molen weg nemen, maar verder kunt U niets van heimzinnig plan te smeden. Eerst den derden dag begaf hij zich des avonds naar de woning van Hau decoeur. Haudecoeur zat voor zijn woning op een krukje en rookte zijn pijp. Daar de nacht bijzonder donker was, kon Collivet de woning bereiken, zon der dat de gevangene hem bemerkte. Eerst toen stond Haudecoeur op, liet Collivet binnen en sloot de deur. Ge komt zeker van mijnheer de Beaupreaultom mij te zeggen, welk besluit hij genomen heeft. Ja. Ga zitten. Ik luister. Hij stak een kleine petroleumlamp aan. Collivet had plaats genomen en met een zekeren angst zag Haudecoeur hem aan. Hij stelde geen vertrouwen in dien man en toch kwam die man hem on getwijfeld de vrijheid, het geluk aan bieden. Mijnheer Haudecoeur, alles is voor uwe vlucht gereed. Wij wachten nog slechts, totdat gij er lust toe hebt. Haudecoeur lachte. Welnu, dan zult ge niet lang be hoeven te wachten. Zeg mij alleen, wat ik doen moet. Ik zal alles stipt volgen. Luister dan! Wacht even! zeide Haudecoeur. Hij Verliet zijn woning en liep die aan alLe kanten rond, daarna trad hij weer binnen. Niemand! Wij worden niet be den verhuurder eischen. Echter komt het ons voor, dat in het onderhavige geval de verhuurder wel degelijk moreel ver plicht is, U een gedeelte der gemaakte kosten te vergoeden. Mag een winkelier, volgens de nieuwe Drankwet, nog meerdere dranken over de toonbank verkoopen dan beslist alcohol vrije dranken. R. Een belanghebbende. Zeker mag dat, n.l. zoogenaamd zwak- alcoholische dranken, maar dan moet de verkoop plaats vinden uitsluitend in ge sloten ffesschen, kannen en kruiken of vaten, waarop het alcoholgehalte van den drank bij een temperatuur van 4 graden van de honderddeelige schaal duidelijk zichtbaar in volumen-procenten staat ver meld, terwijl de winkel moet voldoen aan de volgende eischen 1. de winkel moet kennelijk het ka rakter hebben van eene verkoopplaats 2. in den winkel moet op duidelijke leesbare wijze kennis worden gegeven, dat aan kinderen beneden 46 jaar geen alcoholhoudende dranken zullen worden verkocht 3. de winkel mag binnenshuis geen gemeenschap hebben met eene localiteit, waarin het bedrijf van kapper of barbier wordt uitgeoefend, hetgeen natuurlijk in den winkel zelf ook niet mag. DE MET OP (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, vergun mij S:Y,p. een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn oprechten dank. Binnen enkele dagen zal alhier in den polder van het waterschap ,,'t Zuiden veld", de aflevering plaats hebben van den electr. motor, welke in genoemde polder de waterbemaling op zich zal gaan nemen. Naar aanleiding van deze nieuwe bemaliDg, is schrijver dezer zoo vrij een en ander onder de aandacht van verschillende belanghebbenden te bren gen, n.m.Daar onze vroegere water molen (welke in Sept. '31 zoo jammer lijk aan zijn einde kwam) een watergang van 8 A 10 toeren per minuut had, komt men thans in dezen modernen tijd aandragen met een electr. machine, welke (naar ik verneem) wel een snelheid van wel 5 toeren per minuut heeft, wat volgens mijn meening een reuze voor uitgang is, als ik het tenminste zoo noemen mag. Want daar in den tijd van den „Molen" 't water matig was, loopt men thans ge vaar, dat men dit in overvloed zal heb ben, wat toch in geen geval de bedoeling van 't bestuur geweest zal zijn. Misschien zijn er nog meer Ingelanden die deze zaak ook ter harte gaat en in verband hiermede graag op de eerst volgende vergadering over de plaat sing van bovengenoemden „motor" verder inlichtingen weoschen te ontvangen. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend. Een Ingeland v. d. Polder ,,'t Zuidenveld." DUSSEN, Mei 1932. spiled. Wat vreest gij dan? Een bewaker, met name Jacque- min, die mij de eer aandoet, mij bij zonder te haten, ik weet niet waarom, maar toch zou hij verheugd wezen, als hij mij kwaad kon berokkenen. Jacquemin! mompelde Collivet. 't Scheen, dat hij die naam in zijn geheugen wilde knoopen. Nu ge kunt spreken Collivet schoof zijn stoel naderbij en begon op zachten toon: Wij hebben verschillende plannen onderzocht en hebben juist het plan gekozen, dat u wel het gevaarlijkste en het meest onuitvoerbare zal toe schijnen en toch heeft dat meer kans van slagen dan alle andere. Collivet hield even op. Daarna hervatte hij, zonder Haude coeur zelfs aan te zien: .Ik wilde u voorstellen te ontvluch ten lang de reede van Bourail Haudecoeur sprong op. Duivels, riep hij uit, wat gij daar voorstelt, is werkelijk niet ge makkelijk. Zonder onze hulp zou het zelfs onmogelijk wezen. Verklaar u verder. Straks kunnen wij het bespreken. Den volgenden nacht verlaat gij uwe woning Als gij zulk noodweer hadt, als destijds uw vlucht van het eiland Ducos begunstigde, zou het u mee- loopen (Wordt vervolgd). 3»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6