Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5226 Vrijdag 13 Hei BEZOEKT Varkens-, Biggen-, Kippen- en Konijnenmarkt DONDERDAG 19 MEI. C. BOUMAN HEUSDEN De groote voordeelen HEUSDEN. J. BGHETSELAAR SproeKursn 1012 en 1-31 Leyering van Wfferk Firm lJ. Mm por L, blik 40 cent. 3 blikken a f 1.00. F.SCHREUDER&Zn. Bedden-, Matrassen en Meubelhandel. Gezondheidscommissie, LINOLEUM KROMMENIE Botermarkt 104 Tand heel k und ige, GORINCHEM BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Vrijdag 6 Mei 1932, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden, behalve de hee- ren C. de Boon en J. den Dunnen. De heer de Boon had kennis gegeven, door ziekte verhinderd te zijn. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De notulen dervorige vergadering worden goedgekeurd, nadat de Voorzit ter een kleine opmerking dienaangaan de had gemaakt. Mededeelingen: Schrijven van den Minister van Bin- nenl. Zaken, dat hij geen vrijheid vindt, cm de steunregeling geldig te verkla ren vopr werkelooze bouwvakarbeiders. Schrijven van den Minister van Bin- nenl. Zaken, dat hij bereid is 40 pCt. subsidie te verleenen in de loonen en in de kosten voor zegels, regenverlet, kin dertoeslag enz. voor de uitbaggering van de binnenhaven in werkverschaf fing. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten der heffing van 50 opcenten. Idem Rekening-courant overeenkom sten 'met de Bank van Nederl. gemeen ten. Idem 'raadsbesluit 19 Oct. 1931 tot het uitgeven van gronden, n.l. de ge dempte kassloot, in erfpacht tegen f 0.10 per M2. De heer de Waard vraagt of de familie van Breugel de verloren acte reeds heeft teruggevonden en of f10 is gestort, waarop de Voorzitter ant woordt, dat de acte niet is terug gej vonden, doch' f 10.is gestort. Idem wijziging der begrooting. Idem begrooting 1932. Besluit vaststelling factor U van art. 42 K.Bi. van 4 Nov. 1929, deze factor vloeit voort uit de formule ontstaan door de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente. Mededeeling van Ged. Staten, inzake verdaging der beslissing van het amb tenarenreglement. Brief van C. Baggerman e.a., wo nende Zevenhuizen, mededeelend, dat teen riool daar ter plaatse niet in orde is. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente-architect heeft verklaard, dat deze zaak' is verbeterd en opgelost. Schrijven van de mandenfabriek „het Anker" te Hardinxveld over een uri noir. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Subsidieaanvrage van f 300 door het Depart. Werkendam der Mij. tot Nut van 't Algemeen, in het tekort van f 562 in de exploitatie over 1931 van het badhuis. B. en W. stellen voor, f200 subsi die te verleenen. De heer de Waard zegt, het te be treuren, dat B. en W. voorstellen f200 te verleenen, bet geldt hier toch een nuttige instelling, waaraan groote be hoefte bestaat, hetgeen is gebleken aan het groot aantal verstrekte douches en baden. De duidelijke exploitatiere kening toont aan, dat f562 het wer kelijk verlies is. Het bevordert in hoo- ge mate de volksgezondheid, zegt spr., en men is er toch allen van over tuigd, dat de bevordering der volks gezondheid behoort tot het terrein van de overheid. Bovendien is het niet te hopen, dat het tekort ieder jaar zoo hoog zal zijn; door het bestuur van het badhuis zijn reeds bezuinigingen toegepast, terwijl nog meer bezuinigd zal worden, indien zulks mogelijk is. Het is dan ook de hoofdzaak om het badhuis door de moeilijke jaren heen te helpen en dit zijn ongetwijfeld de eerste jaren. Ook zal de kleine ver hooging der tarieven, waarvoor goed keuring is verleend door het college van B. en W. eenige verbetering in de exploitatie kunnen brengen. Ook vindt spr. het tarief der waterleiding voor deze nuttige instelling te hoog. Een tarief van f0.12 per M3 is voor een groote afnemer te veel, des te meer daar de kostprijs van het verstrekte water slechts f 0.09 bedraagt, dus wordt hierop nog 33 pCt. winst gemaakt, hij drong er op aan om den waterprijs te verlagen, hij erkent dat een reduc tie op den prijs van het water is ver leend, daar andere afnemers door mid del van een meter f 0.15 per M3 betalen. De Voorzitter zegt, 'dat B. en W. meenen, dat de subsidie voldoende is, er beeft gegolden, dat de gemeente niet moet subsidieeren in de kosten van afschrijving ad f220.en dus niet moet medewerken, om een vrij badhuis te maken. Spr. zegt, dat de gemeente het nut erkent van deze instelling, door het verleenen van een subsidie ad f 200 Men moet de zuinigheid zooveel moge lijk betrachten. meene stemmen goedgekeurd. Verzoek van de wijkkraamverpleeg sters Lozie en Lam, om een subsidie te willen verleenen van f250.opdat zij zich als kraamverzorgsters kunnen vestigen in deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat het weinig nut beeft, daar in de meeste gevallen de hulp van de bakers zal worden in geroepen, omdat deze ook het huiswerk verrichten, dit is niet het geval met de kraamverzorgsters, die alleen de ver zorging van de moeder en het kind tot taak hebben. Besloten wordt, geen subsidie te ver leenen. Verzoek van D. de Heus en A. W. van Dongen voor vergoeding der schoolgaande kinderen, omdat zij meer dan 4 K.M. van de school zijn verwij derd. Het bedrag der vergoeding wordt gesteld op f 12.50 per kind en per jaar. De parkeerverordening wordt met en kele wijzigingen, aangebracht door Ged. Staten, vastgesteld. Brief van Ged. Staten, inzake tijde lijke verlaging van 3 pCt. op de sala rissen van Burgemeesters, Secretaris- DE MET OP De heer Bogers (wethouder) erkent ook, dat het badhuis een nuttige in stelling is, doch het bestuur moet zich niet op het standpunt stellen, dat dei gemeente permanent voor 50 pCt. zal subsidieeren in het tekort. Vorig jaar, zegt spr., was het tekort f400.toen werd f200 subsidie verleend; thans is het tekort ongeveer f600.en nu wil men een, subsidie van f 300.Ook is de heer Bogers niet de meening toe gedaan, dat het water te duur wordt verstrekt, daar reeds een reductie wordt verleend van f0.03 per M3. De heer Zuiddam is het geheel eens met den heer de Waard, dat het bad huis, waardoor de volksgezondheid wordt bevorderd, behoorlijk moet wor den gesteund. De heer de Waard zegt, dat de Voor zitter een eigenaardige opvatting heeft aangaande het afschrijvingsbedrag. Dit bedrag behoort z.i. wel degelijk in de exploitatierekening te worden opgeno men. De waarde van het perceel is nihil wanneer het niet meer dienst doet als badhuis, dus moet men door af schrijving hiermede rekening houden. Spr. noemt het standpunt van den Voor zitter absoluut onjuist. Ook is hij het met den Voorzitter eens, d'at te zui nigheid in dezen tijd moet worden be- i tracht, doch dit mag nimmer gaan ten koste der volksgezondheid. Daarna kjomt bet voorstel van den heer de Waard, om een subsidie van f300 te verleenen in stemming. Tegen dit voorstel stemden de heeren Bogers, I van Oord, Hakkers, Groeneveld en de Klerk, zoodat de subsidie bleef gehand haafd op f200. Schrijven van A. F. v. d. Steenhoven, verzoekend ontbinding van den koop van zijn gipnd achter den molen, dat aanvankelijk zou bedoeld zijn als ge meentelijk bouwterrein. De Voorzitter deelt' mede, dat moei lijkheden zijn ontstaan, doordat de vloedvrijmaking van den Burchtpolder en onteigening der gronden in dien polder voor bouwterrein, volgens den betrokken Minister afzonderlijk dienen te worden behandeld. De vloedvrijma king zou in werkverschaffing geschie- djejn en daarvoor zou een subsidie wor den gevraagd. De Minister is van oor deel, dat eerst de vloedvrijmaking apart moet worden behandeld en daarna tot onteigening moet worden overgegaan. Spr. zegt, hieruit vloeit voort, dat de gemeente door de vloedvrijmaking zelf eerst de gronden, welke onteigend zul len moeten worden, duur gaat maken en zulks is niet toelaatbaar. Z.i. is dijk- aanleg en verkrijging van bouwgrond een geheel, doch daar de minister hier voor niets gevoelt stelt de Voorzitter den raad voor, den heer v. d. Steen hoven den grond weder ter beschik king ,te stellen, zulks wordt met alge- sen, Ontvangers en Wethouders voor 3 jaren. De korting toe te passen, in dien en voor zoover zij overschrijdt het bedrag hetwelk op den betrokkene in dat ambt, over hetzelfde tijdvak wordt verhaald wegens pensioenbijdrage. De heer de Waard merkt op, dat deze verlaging alleen de wethouders zal treffen, daar zij geen pensioen ge nieten. B. en W. stellen voor, deze verlaging toe te passen, alzoo wordt besloten. Verzoek van Sprang-Capelle, om ad haesie te betuigen, inzake algeheele sa larisverlaging. Daar deze materie de volle aandacht heeft van de overheid, wordt dit stuk voor kennisgeving aan genomen. Verzoek gemeente Ooststellingwerf, om adhaesie te betuigen bij de regee ring en aan te dringen met de steun maatregelen voor den Land- en Tuin bouw meer spoed te betrachten. B. .en W. stellen voor, dit stuk voor kennisgeving ,aan te nemen. De heer de Waard zegt, dat dit nu het tweede stuk van argrarischen aard is, dat B. en W. voorstellen om voor kennisgeving aan te nemen, immers in de vorige vergadering kwam aan de orde de instelling van een Dept. van Landbouw. Hij begrijpt niet, waarom B. en W. zulks doen, het betreft hier toch een kwestie, den landbouw ra kend en daar onze gemeente in hooge mate ,bij den landbouw is betrokken, moet toch iedere maatregel dienaan gaande worden gesteund. Hij erkent, dat de Regeering al veel heeft ge daan voor den landbouw, maar het duurt veel te lang eer er iets tpt stand komt. De Voorzitter zegt, dat het de men- schen maar schade zal berokkenen, wan neer de regeering maar steeds met adressen van plattelandsgemeenten wordt overstroomd. Men kan tenslotte toch niet ingaan op alle adhaesiebetui- gingen. De heer Bogers zegt, dat de regee ring toch heeft de voorlichting deit landbouworganisaties en' der Commis sie ,Lovink. De heer de Waard zegt, het met den laatsten spr. eens te zijn, doch hij weet ,als bestuurslid der Noordbr. Mij. van .Landbouw, hoe er gevochten moet worden, ,om bij de regeering de nood zakelijke steunmaatregelen er door te krijgen. Spr. stelt voor, adhaesie te betuigen. Dit voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 3 tegen. Schrijven ,van de gezusters van Vel- sen,. met verzoek de militaire telefoon paal, die kortelings voor hun winkel is geplaatst, te doen verdwijnen of zoo te plaatsen, dat geen hinder wordt ondervonden. Na breedvoerige discussie stelt de heer Zuiddam voor, den minis ter van Defensie te verzoeken, deze paal te doen verplaatsen of nog liever geheel te doen verdwijnen. Dit voorstel wordt met groote meer derheid aangenomen. Schrijven van 55 winkeliers, waarin de raad wordt verzocht een verorde ning te ontwerpen, waardoor het mo gelijk wordt de winkels langer open te houden, dan de winkelsluitingswet aangeeft. Adressanten voelen zich be nadeeld door de inwerkingtreding van deze wet. De Voorzitter zegt, dat er ook e'en adres is geweest van ongeveer 50 win keliers, die voor handhaving der slui- tingswet waren. Spr. meent, dat moei lijk goedkeuring van de Kroon zal zijn te verkrijgen op een eventueel vast te stellen verordening, omdat er geen bijzondere omstandigheden zijn, die steekhoudend zijn. De heer Vissejr zegt, dat wel dege lijk de zomertijd, welke spoedig weer wordt ingevoerd, bezwaren oplevert voor menschen, die leven volgens de zonnetijd. v De Voorzitter merkt op, dat Wer kendam de zomertijd handhaaft, waarop de heer de Waard zegt, dat den Bies- bosch toch ook Werkendam is en daar de zonnetijd wordt aangehouden. De heer Bogers zegt, dat het beter is dit schrijven in handen te stelle;n van B. en W. om advies. Alzoo wordt besloten. Het vergunningsrecht, dat vroeger was f 12.50 per f50 geschatte huurwaar den, met een maximum van f25. wordt gebracht op f 12.50 per f50 ge schatte huurwaarde, met een maximum van f 40. Het verlofsrecht, dat voorheen vrij was, wordt thans gebracht op f 25. waarvan de helft moet worden betaald aan het rijk. Over het algemeen wordt de onbillijkheid van deze verhoogin gen ingezien, doch daar het rijk deze belasting voorschrijft, kan de raad als zoodanig weinig daaraan veranderen. Mej. de Wed. D. Steenhoven-Groene- veld heeft' bezwaren ingebracht tegen de aanslag van het vergunningsrecht voor haar café. Haar aanslag bedraagt f2.50, terwijl de andere café's en ver gunninghouders in deze gemeente f40 betalen. De heer de Waard geeft in overwe ging, het recht voor dit lokaal te bren gen op f50. De Voorzitter zegt, dat dan de ver houding tegenover die anderen wordt verbroken. Toen eenigen tijd geleden de rechten zijn verhoogd, is de verhoo ging voor adressante billijker gesteld, als feitelijk had moeten gebeuren vol gens de vastgestelde maatstaf, zoodat thans moeilijk lager kan worden ge gaan, des te meer daar het nieuwe ver gunningsrecht als maximum f40 stelt. Besloten wordt afwijzend te beschik ken op het bezwaarschrift. Met het schoolbestuur der Chr. Herv. school wordt als volgt afgerekend ove»r 1928, 1929 en 1930. Uitgaven, waarop aanspraak f 11312,60 of f 10.56 per leerling, terwijl kosten openbaar onderwijs in die jaren waren f 13.73 per leerling. Er ds reeds uitgekeerd f 11073.26. Nog uiJ" te keeren f239.34. Met het schoolbestuur Rehobothschool uitgaven f 13095.18 of f 11.09 per leer ling. Nog uit te keeren f 13095.18 min f5624.78 (zijnde schoolgelden die het bestuur zelf ophaalt) is f7470.40. Is reeds uitgekeerd f5904.28. Rest uit te betalen f 1566.12. De heer d)e Waard vraagt inlichtin gen omtrent" de post f2503,96 zijnde vooir Vakonderwijs en assistent* De heet Bogers licht zulks to'e. De verordening in verband met het één richtingsverkeer wordt vastgesteld, na eenige f voorgestelde wijzigingen door Ged. Staten. Het nieuwe Reglement vhn' Orde voor de vergaderingen van den raad, wordt daarna besproken, de heer de Waard maakt bezwaar tegen de redactie, dat de' notulen zoo kort mogelijk het .ge-; sprokene moeten weergeven, na uit eenzetting door den Voorzitter kan hij zich hiermede tenslotte vereenigen. De heer Zuiddam wenscht gaarne, dat de notulen den leden zou wor den toegezonden, dit voorkomt het tij ds ver lies der voorlezing op de raadsvergaderingen. De leden kun nen ze dan rustig thuis lezen. Over het algemeen wordt hiervan de wen- schelijkheid van ingezien, zoodat het voorstel Zuiddam met groote meerderheid wordt aangenomen en de leden van den raad in het ver volg de notuLen thuis gestuurd krij gen, daarna wordt het reglement van orde zonder verdere wijzigingen goed gekeurd. Eenige wijzigingen in de gemqen- - Minzaam aanbevelend Drietrompetterstraat, De groote voordeelen van Linoleum Krom menie zijn de onver gelijkelijke kwaliteity de uitgebreide keuze fraaie dessins en het* gemakkelijk onder houd. Alle staalboe ken liggen bij ons» voor U ter inzage. iBBïaCrmlB»giïitilïïlGïïïlC!liïïgiSlnf3GüClnfiii«nJinii;P»KI!gl TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 fj Mlnvermogandan 9.30—10 v.m. 1 9 j^ïlTOgaBïBEaEïïgEJiflGïn]|ïinlIn?3GïnlHBllSraiB® DB zetelende te HEUSDEN, is samengesteld als volgt H. PRINSEN te Vlijmen, Voorzitter. N. VAN DER MAADEN te Wijk. W. F. HILWIG te Heusden. Dr. G. J. DE VRIES te Almkerk. A. VAN DE WIEL te Drunen. J. L. G. KINGMANS te Woudrichem JAN VISSER Az. te Werkendam H. J. VAN EGGELEN te Heusden. Secretaris. Bij die Commissie kunnan klachten worden ingebracht over den met de gezondheid strjjdigen toestand van woningen, Waterloo- pen, slooten, mestvaalten, goten enz., over drinkwatervoorziening in 't algemeen over alles, waarbij de volksgezondheid betrokken is. ep^edig, net en billijk, door Jflenwsblad Heusdensche Maandmarkt Fijne Appelmoes Verkrijgbaar bijt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9