I f HET IS UW VOORDEEL Ruim 200 artikelen stellen wil deze week beschikbaar tegen buitengewoon lage prijzen! In etalages en magazijnen zijn deze extra koopjes aangeduid met een ROODEN PRIJS! LET DUS OP DE R00DE PRIJZEN Leest de speciale R00DE PRIJZEN COURANT die U heden ontvangen hebt. Iluitenlaiid. Marktberichten. m J DEN BOSCH EINDHOVEN MOTORFIETS OP HOL. Drie gewonden. De 28-jarige motorrijder A. v. d. S. te 'sGravenhage reed met zijn motor uit de richting Rijswijk naar Den Haag. Bij den oprit van het spoorweg-em placement, ter hoogte van de bloemen kiosk bij het viaduct, kwam hij met zijn rechterarm in aanraking met eetn handkar. Ten gevolge hiervan viel de man van zijn motor op de grond, waar na het motorrijwiel onbestuurd het lin kertrottoir opreed, waarbij eenige per sonen werden aangereden. De aanrij ding was zoo ernstig, dat de 74-jarige mevr. B. uit Apeldoorn een gecompli ceerde beenbreuk en haar 36-jarigen zoon W. B. uit Rijswijk een beenbreuk bekwamen. Beiden zijn naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. O— WALCHEREN'S OUDSTE BEWO NER OVERLEDEN. Te Veere is op 102-jarigen leeftijd overleden, de heer M. Adamse, de oud ste bewoner van Walcheren. o DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Op den Nieuwen Duinweg te Den Haag bij den ingang van de Indische tentoonstelling is een wielrijder door een motorwagen van lijn 14 gegrepen en gedood. Het zwaar verminkte stoffe lijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, alwaar het door familieleden is herkend als dat van den 52-jarigen loodgieter A. J. B. uit de Willem Beu- kelszoonstraat. De politie heeft een on derzoek naar de schuldvraag ingesteld; de aanvankelijke indruk is, dat den trambestuurder geenerlei schuld treft. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in Duitsch- land bedroeg 15 Mei j.I. 5.675.000 d.i. 64.000 minder dan eind April. o VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Gaza in Palastina is een Britsch militair vliegtuig neergestort. Twee in zittenden werden gedood; een meca nicien bleef ongedeerd. SPOORWEGONGELUK. In de nabijheid van Charbin in Mand- sjoerije, zijn ruim 40 personen omgeko men bij een botsing van een personen trein met een 'goederentrein. o— VLEKTYPHUS-EPIDEMIE. In oen aantal districten in het Wil- na-gebiied, heerscht een vlektyphus-epi- demiie. Tot nog toe heerscht de ziek te ,in twintig dorpten, waar ruim 750 personen er door zijn aangetast. Vol gens nog niet bevestigde berichten zou den reeds meer dan 100 personen zijn overleden. O— DE OVERSTROOMINGEN IN EN GELAND. De overstroomingen in Midden-En- geland hebben Maandag nog grooteren omvang .aangenomen. Groote opper vlakten zijn in meren veranderd, die tot ,vijf meter diep zijn. Tienduizenden telefoonlijnen en talrijke spoorwegver bindingen zijn gestoord. Vele steden, o.a. Sawey, Bridge, Ashbij en Stratford staan blank. Het Shakespeare-theather te Stratford is door een diep meer omringd. In de stad Derby alleen wordt de schade reeds op 50.000 pond ster-, ling geraamd. De bewoners hebben hun toevlucht op de dakverdiepingen gezocht en kunnen slechts per boot worden bereikt. Vele huizen zijn in gestort. Ook vreest men dat verschei den .personen zijn vedronken. o AFSCHUWELIJKE DAAD.' Te Vevey, in het Zwitsersche kan ton Waadt, is een afschuwelijke mis daad aan het licht gekomen. Za terdagnacht heeft een 21-jarige ar beider zijn vader en zijn stiefmoeder tijdens hun slaap met een bijl dood geslagen, nadat hij tevoren twist met zijn vader had gehad. Na het be gaan van zijn daad sprak de moor denaar met een 61-jarigen buurman, die bezorgd informeerde naar de oor zaak van het ongewone lawaai, dat hij had gehoord. De moordenaar wachtte, tot ook deze buurman in slaap was geraakt en trachtte toen ook hem het leven te benemen. De buurman is gelukkig niet levensge vaarlijk gewond. Vervolgens trachtte de moordenaar het ouderlijk huis in brand te steken, door vuur voor de bedden te leggen, doch dit vuur is vanzelf gedoofd. Zondagmorgen be gaf de moordenaar zich naar het na burige Territet, vanwaar hii Maandag te voet naar Vevey wilde terugkeeren. Onderweg werd hij gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat al cohol en geestelijke minderwaardig heid een belangrijke rol bii dit dra ma hebben gespeeld. O— Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Woens dag. 25 Mei 1932 des avonds 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Opening door den Voorzitter, daar na lezing der notulen van de vorige vergadering door den ambtenaar ter secretarie die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot wij ziging der gemeente-begrooting. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op het verstrekken van sterken drank of zwak-alcoholischen drank op den openbaren weg. De Voorzitter licht toe. dat het in verband met de nieuwe drankwet wenschelijk is deze verordening vast te stellen. Een vergunninghouder krijgt daardoor verlof op de open baren weg voor zijn café alcohol houdende dranken te verstrekken voor zoover hem daartoe door den bur gemeester vergunning is verleend. Wordt vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener winkelsluitingsverorde ning. De Voorzitter merkt op, dat de heeren het ontwerp hebben thuis ge had. Met de vaststelling is rekening gehouden met de wenschen van de winkeliers, die op de door Winke lier svereeniging hiervoor speciaal be legde vergadering naar voren zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling om gedurende de kermisdagen de winkelsluitingswet buiten werking te stellen. Tijdens het houden van een winkelweek, de winkels eerst om 10 uur te doen sluiten en gedurende den zomertijd des avonds om 9 uur, in verband met het feit dat de bewoners van verschillende plaatsen in de om geving zich niet aan den zomertijd houden. Zondags zag men gaarne de gelegenheid voor alle winkeliers opengesteld om hun winkel geduren de 4 uren geopend te hebben. Het liefst zag men deze uren gesteld van 11 tot 1 uur en van 6 tot 8 uur. De heer Stap is het met de ver ordening niet eens, deze is slechts door een drietal bestuursleden der winkeliersvereeniging samengesteld, hij had verwacht, dat nog wel eens een vergadering van de winkeliers vereeniging zou zijn gehouden, waar schijnlijk zou men dan andere stem men hebben vernomen. De Voorzitter zegt, zelf op die ver gadering tegenwoordig te zijn ge weest. Hii heeft den indruk gekre gen, dat de verordening heel goed de wenschen van de winkeliers Weer geeft. Op een enkele uitzondering na, was men eenparig van oordeel de uren te stellen als thans wordt aangegeven. De heer Stap zou met uitzondering van de banketbakkers die door de wet vergunning wordt verleend hun winkels des Zondags gedurende 4 uren geopend te houden, alle ande re winkels laten sluiten. Hij gelooft niet, dat de verordening de gevoelens weer geeft van de meerderheid der winkeliers. De Voorzitter merkt op, dat hii een anderen indruk heeft gekregen. De heer Stap acht het de vraag of de Kroon de verordening zal goed keuren want dan kan men heel de wet wel overboord gooien. De Voorzitter antwoordt, dat men dit moét afwachten, de verordening als hier aangeboden, is reeds in ver schillende plaatsen vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt de verordening hierop vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot bepaling van den te benoemen gemeentear beider. B. en W. stellen voor deze jaar wedde op f2.per week lager dan de thans geldende, dus op f14 te bepalen waarmede de raad accoord gaat. Benoeming van een gemeente-ar- beidei*, waarvoor worden aanbevo len 1. F. de Bruijn. 2. A. de Ruiter. Op F. de Bruijn werden uitge- t 4, op A. de Ruiter 3 stem men, zoodat de eerste is benoemd. De benoeming heeft plaats op ge woon arbeidscontract. Wijziging gemeen tebegrootingen 1931 en 1932 en wijziging vleesch- keuringsbegrooting 1931 Worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, nog iets te hebben wat niet op de agenda staat. In de voormalige M.U.L.O. school staan een partii oude schoolbanken afkomstig van de Bijzondere school. B. en W. vragen machtiging deze in het openbaar te verkoopen. Wordt verleend. Dan heeft spreker een heel vreemd en onaangenaam verzoek gekregen. De Godshuizen vragen n.l. een sub sidie uit de gemeentekas. Deze mededeeling wekt den lach lust van sommige leden op. De Voorzitter merkt op, dat de heeren hierom wel kunnen lachen, doch het feit zelf is minder prettig. De Godshuiezn hebben de gemeente altijd geholpen, met de armenzorg, doch nu kunnen zij zelf niet meer uit den weg. Het College heeft zijn verzoek gemotiveerd in een uitvoerig schrijven, waarin te kennen wordt bracht gegeven, dat het niet in staat is aan zijn verplichtingen te voldoen, tengevolge van het terugloopen der pachten. Over 1931 bedragen deze f 6600 tegen f 9200 in een jaar te vo ren. Over de jaren 1925 tot en met 1930 varieerden de pachten tusschen de 9 en 18000 gulden per jaar. Over 1931 moet nog een bedrag van f 2400 worden ontvangen. In kas is een bedrag van f250, terwijl nog betaald moet worden f 3700 vandaar het verzoek om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f2500. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. Stap. Waar moet de gemeente dit bedrag halen. De Voorzitter merkt op, dat hii nog niet is uitgesproken. B. en W. stellen voor het bedrag te verkrijgen door verkoop van drie obligatiën Nederland die de gemeen te ten gevolge van een vroeger bui tenkansje bezit. De gemeente heeft de moreele verplichting het verzoek in te willigen, de Godshuizen zijn de gemeente altijd ter wille geweest en het bedrag dat wordt gevraagd is zeer bescheiden. De heer Stap vindt het van het College der Godshuizen almachtig onvoorzichtig dat het zoolang de werkverschaffing voor hare rekening heeft genomen, was dit door de ge meente gedaan dan was een subsidie in deze kosten van het rijk ontvan gen. De Voorzitter meent, dat dit ach teraf heel makkelijk is te zeggen, niemand heeft kunnen voorzien, dat de crisis den omvang zou aannemen als thans het geval is. De Godshuizen hebben de werkverschaffing voor ha re rekening genomen, om de ge meente te verlichten. Dan moet men ook wel in aanmerking nemen dat de werkeloozen de eerste tijd te werk zijn gesteld op de lan derijen der Godshuizen, en daarin wilde de regeering geen subsidie ver leen en. Het is wel geprobeerd en spreker is er persoonlijk voor naar den Haag geweest, maar de mini ster was er niet voor te vinden. Wethouder Verhoeven merkt nog op, dat de Godshuizen in 1920 en 1921 ook werkeloozen te werk heb ben gesteld en de kosten geheel voor hare rekening hebben genomen. Als in begin 1931, zooals de verwachting was verbetering van den toestand zou zijn ingetreden, dan zouden de Gods huizen zich ook nu zelf hebben kun nen redden, het was niet te voor zien, dat de huidige toestand zoolang zou aanhouden. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het verzoek toe te staan. Waar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voor zitter de openbare vergadering en gaat de raad over in besloten zit ting, omdat de Voorzitter nog iets heeft voor geheim comité. ZALTBOMMEL 24 Mei Op de heden gehouden weekmaikt waren aangevoerd 209 biggen, prijs van f3 6; 84000 eieren, prijs per stuk 2 a 2x/2 cent j '60 K.G. boter, prijs per x/2 K.G. roomboter f 0.57x/2, boerenboter f 0.6Ö GORINCHEM. 23 Mei. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 72.967 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f2.10f2 80 Eendeneieren f 1.80f 2.10 Ganzeneieren f 5 00 Kalkoeneieren f per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 25 Mei. Op de markt van heden waren aange voerd 2312 stuks 1217 stuks hoornvee, 915 biggen, 43 zeugen, 254 schapen of lammeren en 83 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f170 tot f240 per stuk Kalfvaarzen 140 220 Magere Ossen en Kceien Vette Ossen en) le kw. 2733 p. pond Koeien 2e 23 —30 80 170 Pinken van f 80.— tot f 175.p. st. Zeugen 15.35. Biggen 3.— 7.— Schapen 10. 14. Lammeren 6.9 Aanvoer minder dan vorige week. Vet vee hooger in prijs. Kalfkoeien en vaarzen vlugge handel. Magere ossen en koeien voor weide en stal prijshoudend. Pinken vlug, varkens kalme handel, schapen goed afloop der markt vlug. PROEFTUIN GORINCHEM. In 1929 rees bij het bestuur van de Proeftuin-vereeniging even de vraag, of de kleigrond in deze omgeving wel geschikt is om daarop eerste soort aardbeien te telen. De reden van dien twijfel was, dat tot tweemaal toe de teelt van dit gewas in dal jaar mislukte. In 1930 met dezelfde soort aardbei, t.w. Duitsche Evern, voor de derde maal een proef ge nomen. Ditmaal met de beste resultaten. De jonge glasaardbei leverde in 1931 een eerste kwaliteit vrucht. In den zomer van 1931 werd een gèlijke hoeveelheid Duitsch Everns uitgeplant en op precies dezelfde wijze bewerkt en behandeld als de teelt van het voorgaand jaar. Ondanks dit, is het vrijwel een misgewas geworden. De hoop, dat de planten zich in het voorjaar nog zouden herstellen, is niet verwezenlijkt In het najaar van 1931 zijn verschillende soorten aardbeien uitge plant, die alle goed aangeslagen zijn terwijl van op één na alle soorten, welke in den herfst van 1931 zijn geplant, zoo goed als niets terecht gekomen is. De in 1930 geplante Duitsche Everns leveren bij nor male weersgesteldheid ook nu weer een uitstekend gewas. Hiermee is voldoende bewezen, dat de grondsoort zich best eigent voor de aard beienteelt. De mislukkingen moeten dan ook uitsluitend aan de slechte weersge steldheid, waarmee de jonge planten te kam pen gehad hebben, toegeschreven worden. De tomatenplanten beloven een buiten gewoon zwaar gewas te zullen geven. Met wat zonnig weer zullen de eerste tomaten nog deze week aangeboden warden. TY'Vvv if;--T Wgfc rfï'.L- ïfH ■O f '5 'f »0y i-t.'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2