Transpireerende Schoonheidsontwaken. vraagtSPOOR'/gestampte MUISJES begrooting moet worden opgemaakt, zoodat hiermede wel eenige dagen ge moeid zullen zijn. Het lid van der Wiel zegt, dat h j het verschrikkelijk vindt, dat de .Minis ter voor de landarbeiders geen verdere subsidie beschikbaar stelt en dat hij het nog erger zou vinden, indien deze menschen aan hun lot werden overge laten, waaraan hij nooit zijn stem zal geven. Hij zegt, dat deze menschen niet op den steun blijven loopen, doch geregeld trachten werk te krijgen, waar toe echter niet de gelegenheid bestaat. Hij is er sterk voor, indien er werk verschaffing is, de werkloozen dan zoo veel mogelijk te plaatsen, doch zou tot dien tijd ook de werklooze land arbeiders willen blijven steunen op de zelfde wijze als dat thans "het geval is. Tevens zou hij er nogmaals bij den Minister op willen aandringen, de land arbeiders alsnog na 21 Mei in de steun regeling op Je nemen, aangezien het toch van algemeene bekendheid is, dal ook voor deze personen geen werk is te vinden. Het lid Kuijpers zegt, ook met ver bazing dit schrijven te hebben gehoord en meent, dat dit toch wel een scherp contrast is met hetgeen bij gelegenheid der audiëntie op het Departement werd gezegd, dat we de menschen geen honger moesten laten lijden. Hij denkt hierbij eveneens aan de visscherij, welke zoodanig is, dat de visschers ook zoo De Amerikaansche Aviatrice Amelia Earhart heeft de Oceaan- vlucht vanuit Amerika met suc ces volbracht. Zij is nabij Lon donderry geland, waar zij bij aankomst enthousiast werd ver welkomd. Zooals de milde stralen der voorjaarszoneen bloesem van schoonheid aan boom en struik toveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij" -Crème een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. goed als geen inkomsten hebben en met den dag verarmen. Hij acht het een plicht der overheid, de menschen die werkelijk behoefte hebben, zooveel mogelijk te helpen. Hij noemt het schan de, dat in dezen tijd, nu voor de werk loozen de .subsidie wordt stqp gezet, nog zooveel geld wordt uitgegeven aan scholenbouw en voor het militairisme en is van meening, dat indien bezuini-» ging geboden is, de regeering hier eerst maar eens mee moet beginnen. Hij gaat ten volle mee met het voor stel yan het lid van der Wiel, om de' steunverleening voor de landarbeiders te laten doorloopen. Het lid Viveen zegt, dat de gemeente erkentelijk is, dat door h t rijk een subsidie van 70 pCt. is toegezegd, doch dat dit nog geen gewicht in de schaal legt, aangezien het grootste bedrag aan steun is uitgekeerd aan personen, w aar- voor geen subsidie wordt ontvangen. Uit de besprekingen op het Depar tement is hem gebleken, dat bij den tegenwoordigen stand der belastingen het rijk niet verder zal bijspringejn, doch dat deze dan eerst nog aanmer kelijk zullen moeten worden opgevoerd. Hij is van meening, dat bij een \v1eH ireld vol overvloed de menschen toch geen gebrek mogen lijden en gaat ac- coord met het voorstel vati het lid van der Wiel. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat de gemeente eerst dan door het rijk zal worden geholpen, indien al de belastingen tot het uiterste zullen zijn opgevoerd en dan mag ook wel de andere zijde van de medaille eens wor den bekeken, n.l. dat er een groote cate gorie personen is, die nu niet bepaald werkloos zijn, maar wier bedrijven zoo danig zijn, dat zij dagelijks achteruit gaan. Bij dezen gang van zaken vraagt hij zich dan ook meermalen af, waar de belasting tenslotte vandaan zal moe ten komen. Verder is hij van meening, dat steunverleening zonder werken doo- dend werkt en dat hij zooveel moge lijk werk zou willen opzoeken. Hij meent, dat de gemeente nog wel een en ander kan laten doen. Het lid Holster zegt, niet te weten waar het op den duur naar toe moet, doch is ook van meening, dat de men schen niet in hun armoede kunnen overgelaten worden. Hij zegt, zich de zen winter dikwijls en velen met hem, te hebben bedroefd over de wijze waar op bij de werkverschaffing in de Zand- steeg werd gewerkt, doch kan thans een woord van lof laten hooien over de arbeiders, die de vuilnis hebben opgeruimd en die daarmede hebben ge toond, dat zij nog willen werken. Voor zulke arbeiders heeft hij respect. Hij kan er zich mede vereenigen, dat met de steunverleening aan de landarbeiders wordt doorgegaan, totdat zij bij een werkverschaffing kunnen worden ge plaatst. Het lid Viveen zegt, dat de slechte uitkomsten van de visscherij wegens gemis aan finten er op wijzen, dat ook met deze menschen rekening zal moe ten wörden gehouden. Het fid Holster zegt nog, dat er bij de landbouwers voldoende werk voor de landarbeiders is, doch dat verschil lende hunner niet in staat zijn, de be- noodigde arbeiders te betalen. In ver- ba'nd daarmede wil hij opmerken of liet geen aanbeveling zou verdienen, nu de gemeente de steun voor de land- arbeiders toch waarschijnlijk geheel voor j haar rekening zal moeten nemen, om de werklooze arbeiders bij de boeren te werk te stellen en dat de gemeente dan een gedeelte van het loon betaalde. Op deze wijze werden niet alleen de werkloozen, doch ook de landbouwers die daarvoor in aanmerking zouden ko men, geholpen. Hij zegt hiervan geen voorstel te willen maken, doch heft enkel in overweging te willen geven. Het lid van der Wiel zegt, hier wel iets voor te voelen, aangezien er thans verschillende landbouwers zijn, die geen arbeider kunnen betalen. Het lid Viveen zegt, dat er verschil lende moeilijkheden aan vast zitten en dat een gevaarlijk precedent wordt ge schapen, doch dat hij er zich wel mee kan vereenigen, indien het loon op minstens f 2.per dag wordt bepaald. Het lid Spiering zegt, dat het den groot bezwaar is om te beginnen het landbouwbedrijf te gaan steunen, aan gezien dan ook andere bedrijven zullen komen om steun. Nu de gemeente ech ter met de werkloozen zit, meent hij, dat het toch beter is, dat deze werk wordt gegeven, dan steun zonder te werken en daarom doet hij een voor stel de werklooze landarbeiders bij de landbouwers te werk te stellen, in den geest als door het lid Holster bedoeld. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van het lid Spiering besloten en wordt bepaald, dat het dagloon voor de te werk gestelde werkloozen f 2. zal moeten bedragen, waarvan de helft door de gemeente zal worden betaald. Voor de behandeling dezer aangelegen heid wordt een commissie ingelsteld bestaande uit de heeren Holster, van der Wiel en Spiering. Tevens wordt besloten aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ver lenging van de steunregeling aan te vragen, ook wat betreft de landarbei ders en deze laatste categorie te blij ven steunen op de gewone wijze of door bovengemelde terwerkstelling bij landbouwers, totdat zij bij een werk verschaffing kunnen worden onder gebracht. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Adres van een tiental rivierventers in deze gemeente, waarin zij mededee- len, dat alle aanvragen om steun tot op heden niet werden ingewilligd en dat zij tengevolge van de zeer ongun stige omstandigheden in het scheep vaartbedrijf, niet in staat zijn in het levensonderhoud der hunnen te voor zien, waarom zij verzoeken voor hefn een steunregeling in het leven te roe pen. Het lid Viveen is het er mee eens, dat de verdiensten van de scheepsven- ters van dien aard zijn, dat zij daar van niet in hun onderhoud kunnen voorzien, doch moet eveneens opmer ken, dat al de steun voor deze cate gorie inwoners door de belastingbe talers moet worden opgebracht, het geen ook een moeilijke zaak is. Na langdurige discussie over het ver zoek wordt besloten, de betrokken per sonen in de gelegenheid te stellen, om zich aan te melden om bij eejn werk verschaffing te werk te kunnen wor den gesteld. Op voorstel van B. en W. worden gewijzigd de begrootingen voor 1931 en 1932. Daarna wordt de vergadering ge sloten. De heer Hoesen zegt, dat hij in de voorlaatste vergadering heeft aange drongen om een steunregeling m leven te roepen, zooals dat ook 'n j der egemeenten is gebeurd, daar hee t men .geld van het rijk ontvangen, Andel is men in gebreke geble\en. De heer v. Houweiingen merkt op, dat hij vernomen heeft, dat men in Wijk in natura ondersteuning wil gaan geven. De heer Schouten wil niet in oen breede ,op het betoog van den heer Hoesen ingaan. Terecht heeft de Voor zitter gezegd, dat B. en W. noodge dwongen .met een steunregeling komen. Spr. .wil wel iets zeggen over het kwee ken van booze geesten, hoe ontstaan die booze geesten. De heer Hoesen spreekt, ,dat de menschen honger heb ben, ,hij wil daar niet te diep op in gaan, Jiij wil voor een oogenblik aan- nemne, ,dat er die menschen zijn. Nu kan jnen, als men iemand ontmoet dief honger ,heeft twee dingen doen. Men kan ,zoo iemand meenemen naar een banketbakkerswinkel en plaatse hem dan voor de ramen, hij kan zich dan verlustigen in den aanblik van al het lekkers dat daar ligt, doch krijgt daar mede niets in zijn maag, wel een hart vol wrevel. Men kan ook iets anders doen, men kan trachten den man te helpen al is het slechts met een korst brood, om zijn honger te stillen. Als men de men schen voorspiegelt, er is geld genoeg er kan best in jullie nood word eb voorzien, als men ze zoo opvoedt, dan is dat tde wijze waardoor men wrevel bij hen opwekt. Laat ons het goed1 zeggen, aldus spr., wij zijn overtuigd, dat de verleende steun niet voldoende is ter voorziening in den nood, doch wij moeten trachten gezamenlijk dezen ongelukki- gen tijd door te konten en diqn weg Vergadering van den raad der gemeen- nieuwe steunregeling zul!en\rêrschillen- meente een bijdrage van het rijk ge kregen. Nu heeft het de gemeente veel geld gekost en is de werkeloozen na deel berokkend. De menschen zijn naar Hooigrasverpachtingen Maasmond armenzorg verwezen, waar ze niet thuis Onder verwring naar de advertentie beh°?rden. De kerkelijke armen zijn voorkomende in het 1e blad, vestigen wij er de aandacht op, dat dit jaar foiwH te Waalwijk als te Waspik maar ééa domeinverpachting zal worden gebo d-n, waarop zoowel het vóórgras als het nagras beide afzonderlijk, zullen worden aange boden. er niet om voor werkeloozen te zor gen, doch alleen voor ouden van dagen en zieken. Ik geef den armmeester vol komen gelijk, dat hij niet langer de werkeloozen wilde steunen, dat hij daar voor geen verantwoordelijkheid wilde dragen. Ik zou den raad willen advi- secren een goede steunregeling te ma- De gewone n»g,«verpacht,, gen die ken en dc m|nsch.n niet „°ar arrabest. anders ,n Augustus gehouden w.rd.n, ,c $turen De menschen verUaren in ee„ verva en us. noodtoestand, ,z'e hebben niet genoeg Gegadigden voor het nagras (hooien of ha(J Qm |nm jn ,e onderhoude„. weiden) tullen derhalve moeten torgen op A|s l; nlijn|lcier de Voorzitter, had 10 en 13 Juni aanstaande aanwezig te znn. zyn' kunnen indenken, dan hadt u andere maatreg'elen genomen. Er worden nu te ANDEL, op Dinsdag 24 Mei, des n.m. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Vaststelling eener steunregeling voor werklooze arbeiders. De Voorzitter, dit voorstel toelichten de, zegt,, dat B. en W. noodgedwongen met dit voorstel komen, zij hadden gehoopt, dat een object voor werkver schaffing gevonden .zou zijn, dit is evenwel tot op heden niet mogen ge lukken. Hoewel het getal werkeloozen iets minder is dan eenige dagen terug, is de toestand toch altijd nog zoo, dat er nog heel wat werkeloozen zijn. De gemeente heeft getracht de menschen door den nood heen te helpen, doch zij kan de kosten daarvoor niet langer dragen en noodgedwongen zal daarom elen .steunregeling in het leven geroepen moeten ^worden. Er zullen enkele wer keloozen .zijn, die daar beter van wor den, doch een ander gedeelte zal be slist van steun uitgesloten worden. De Secretaris leest het ontwerp-steun- regeling, zooals dit door den Minister is vastgesteld. Steun zal alleen verstrekt mogen wor- dient gewaakt te worden. D'e raad heeft te zorgen voor een goede steunrege ling. „Fijnste Kwaliteit" De Voorzitter zegt, dat hij niet in den breede zal antwoorden op het geen ,de heer Hoesen heeft gezegd, ommdat ,hij reeds in het begin heieft verklaard, waarom het college van B. en W. zoo heeft gehandeld. Het heeft gemeend zoo te moeten handelen in den, aan die werkloozen, die zich hethet belang der gemeente, doch ook noodzakelijkst levensonderhoud niet in het belang der werkeloozen. Als kunnen Verschaffen, slechts aan een men de regeling v. d. Min. goed heeft persoon uit een gezin, n.l. zij die kost- gelezen, dan zal men hebben begre- winners zijn. Gehuwde en ongehuwde pen, dat verschillende personen, (die kostwinners kunnen hoogstens f 6.tot heden door de gemeente zijn ge- ontvangen, plus 70 ct. per week voor holpen, geheel buiten allen steun zul- ieder gezinslid tot ten hoogste 10 per sonen. Kostgangers kan f 4.50 per week worden uitgekeerd. Van inkomsten door arbeid verkregen zal 2/3 van deze in komsten van den te verleenen steun worden ingehouden. De uit te keeren steun mag in geen geval meer dan 60 pCt. van het normale loon bedragen voor georganiseerde werkeloozen, voor ongeorganiseerde niet meer dan 50pCt. Personen boven 60 jaar kunnen niet voor steun in aanmerking komen. De heer v. Houweiingen vraagt of het rijk in de kosten van steunverlee ning zal bijdragen. De Voorzitter antwoordt, dat dit af gewacht moet worden. De heer Hoesen wil opmerken, dat deze steunregeling mosterd na den maaltijd is. In de voorlaatste vergade ring heeft spr. op de noodzakelijkheid van een steunregeling gewezen. B. en W. zijn daarop niet ingegaan. Er was toen slechts voor 14 dagen werk meer voor de werkeloozen, dus hoog tijd om maat regelen voor steunregeling te treffen. Nu is de gemeente door dit verzuim van B. en W. en speciaal van den Voorzitter, groot nadeel berokkend. De werkeloozen zijn eerst verwezen naar de fdiaconie-armen, daarna heeft de ge meente steun moeten uitkeeren, er is een ^haos ontstaan. Was de burgemees ter actief geweest, dan was er een steunregeling geweest, waarin het rijk 50 of 75 pCt. had bijgedragen. Voorzitter. Of 25 pCt. Hoesen. In ieder geval had de ge len vallen. Een ding heeft spr. ge troffen, n.l. dit, dat de heer Hoejsen, die .uit andere kwaliteit als raadslid kan weten, wat spr. heeft gedaan, om de mensehen te helpen en werk te verschaffen, hem verwijt niet actief ge noeg te zijn geweest. Bfij de ingezetenen wordt den indruk gewekt, dat steun verleening door armenzogr niet goed zou ,zijn. Spr. acht ondersteuning uit liefdegaven, die vrijwillig en uit liefde, zooals het een goed christen betaamd, worden geofferd, minder affronteerend dan .ondersteuning uit de gemeentekas, uit belastingpenningen die uit dwang worden .verkregen van ingezetenen, die het .even hard noodig hebben als zij die .steun ontvangen, daar kleeft bloed aan. ,Ook de heer Hoesen weet, hoe veel moeite die menschen hebben, om de enkele guldens belasting die zij be talen moeten, bij elkaar te krijgen. Als dan een raadslid meent, de zaken te moeten voorstellen, zooals de heer Hoe sen dat doet, als hij het in het belang van de gemeente acht, dat de men schen bij elkaar loopen en verkondigen er is nog geld genoeg in Andel, dan moet dit raadslid dat zelf weten. Hoe veel menschen er zijn geweest om steun, weet spr. niet, maar dit weet hij wel en ook de heer Hoesen weet dit wel, dat er verschillende personen bij wa ren, die niet voor steun in aanmerking kom'en. Als de heer Hoesen spreekt van mostierd na den maaltijd, wat wil de heer Hoesen dan, wil hij dan geen steunregeling? den minder krijgen als voorheen, doch Andel is daarbij gebonden aan de re geling van den Minister, tot heden heeft het gemeentebestuur van Andel zooveel mogelijk getracht de booze geesten te bezweren. Door de men schen voor te houden dat dit kan en dat kan, daardoor bewerkt men juist een verkeerden geest, wekt men haat en nijd óp. Gelukkig zijn onder de S.D.A.P. leiders die er ook anders over denken. Op het jongste paaschcongres werd een heele beweging en actie gevoerd, om vermindering van het levenspeil tegen te gaan. Als de heer Hoesen had gelezen, wat de heer Mans- holt, een der voormannen in de arbei dersbeweging, hierover in de Sociaal democraat .heeft geschreven, dan zou hij waarschijnlijk anders spreken. De ze .betoogde de noodzakelijkheid van vermindering .van het levenspeil, omdat de industrie tengevolge van de hooge loonen ,niet kan concurreeren tegen het buitenland, .dat is een andere tooi% dan de heer Hoesen laat hooren. Waar deze den Voorzitter verwijt, dat hij niet actief genoeg geweest is, daan wil spr. opmerken, dat de maatregelen, die door B. en W. zijn getroffen, zijn genomen in gemeenschappelijk over leg van het geheele college van B. en W. Spreker wil daaraan toevoegen, dat door den Voorzitter dag aan dag pogingen zijn gedaan, om de men schen werk te verschaffen, om dat men de menschen liever taat werken dan steun te verleenen. Het beleid van den Voorzitter in deze verdiende aller volle tevredenheid. De Voorzitter zegt, dat het heel gemakkelijk is te zeggen, dat de Voorzitter niet opschiet, doch tot he den is de heer Hoesen steeds inge- breke gebleven om met voorstellen te komen. Wat spreker betreft wordt aan alle werkeloozen f25 per week uitgekeerd, als de heer Hoesen maar wil aanwijzen waar die gehaald kun nen worden. Maar het meerendeel der werkeloozen begrijpt het ook wel, dat hier juist de moeilijkheid zit. De heer Verwijs merkt op, dat de heer Hoesen spreekt, dat B. en W. achterlijk zijn geweest, Andel was evenwel reeds 2 maanden eerder met werkverschaffing begonnen, dan wel ke andere plaats ook in de omgeving. Spreker vindt de woorden van den heer Hoesen ongeoorloofd. De heer Hoesen heeft toch ook zelf gezegd, dat hii liever werkverschaffing zag dan steun. In die richting hebben B. en W. ook hun best gedaan. De heer Hoesen verklaart, dat ook' hii liever werkverschaffing zag dan steun, maar dat neemt niet weg, dat de menschen toch geholpen behoo- ren te worden. Die schieten met woorden niets op. Voorzitter. Dat zijn weer mooie woorden. Maar noch mijnheer de ries, noch mijnheer Buitenman we ten er raad mee. Als de heer Hoe sen wel raad weet laat hem er dan mee komen. De heer Hoesen zegt, dat de kleine boeren hun land niet kunnen laten bewerken. Dit land ligt te verstik ken als deze boeren nu zelf gul den betaalden en de gemeente lag ei f5 bij dan waren en de kleine boeren en de arbeiders geholpen. In uoudrichem gebeurt dit ook. °°rzitter gelooft niet, dat zoo iets wordt goegekeurd, en heeft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6