Qit nummer bestaat uit 2 bladen Zislssmarf. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. und van altena No. 5231 Woensdag 1 Juni 1932. Buitenland, Hootd-enKieSp,J7 MIJNHARDTS POEDERS Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. HET DEUTSCHE RIJKSKABINET AFGETREDEN. Het Duitsche Rijkskabinet heeft besloten in zijn geheel af te treden. Rijkspresident "Von Hindenburg heeft het ontslag aan vaard. i O— VLIEGTUIG NEERGESTORT. Het vermiste Fransche vliegtuig, dat twee geredden van de „Georges Philippar" van Brindisi naar Marseille zou brengen, is in het Appenijnen gebergte bij Verloli als een wrak gevonden. De 4 inzittenden waren dood. O— MOEDERMOORDENAAR VEROOR. DEELD. Vrijdag werd te Berlijn de 22 jarige chauffeur Saalfeld, die op 7 Nov. van het vorig jaar zijn moeder had doodgeschoten en zijn zuster zwaar had gewond, wegens doodslag en poging tot doodslag en wegens overtreding der wapenwet tot 12 jaren en 3 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. O— DOOR D TREIN GEGREPEN. Vrijdagmorgen zijn bij den straatweg Ottersberg-Verden twee jongelieden, die met een motorrijwiel naar hun werk gin gen, door den D-trein van Hamburg naar Keulen gegrepen en op slag gedood. Het motorrijwiel werd nog 700 A 800 M. door den trein meegesleurd en werd geheel vernield. De beide slachtoffers waren gehuwd en laten elk een gezin na. MILITAIRE VLIEGERS VERONGELUKT. Bij militaire luchtmanoeuvres in de buurt van Dijon is een jachtvliegtuig in botsing gekomen met een verkenningsvliegtuig, waarin de commandant van de 6e lucht vaart-divisie zich bevond. Het verken ningsvliegtuig is neergestort. De comman dant en de bestuurder werden op slag gedood. Den bestuurder van het jacht vliegtuig, dat eveneens beschadigd werd, gelukte het nog met veel moeite, zijn toestel te doen landen. O DRAMA EISCHT VIJF DOODEN. Te Cambridge speelde zich Zaterdag middag in een villa een vreeselijk drama af. De brouwer Tebbutt, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrokken, een dame, die hetzelfde huis bewoont, haar doch tertje van twaalf jaar en twee kinderen van Tebbutt, respectievelijk 2y2 en een half jaar oud, werden dood gevon- den, door revolverschoten getroffen. Een dienstbode, die de bagage in de auto laadde, waarmede de slachtoffers voor een vacantiereis zouden vertrekken, hoorde de schoten en snelde naar binnen, waar zij het bloedig schouwspel ontdekte. Men is van meening, dat Tebbutt, na de anderen te hebben gedood, zelfmoord pleegde. Naar het Fransch. Cf 70.) Hij ^erborg zich onder de rots, die hem .reeds eenmaal tot schuilplaats had gediend. Daar tenminste zou hij een gedeelte van den dag door de schaduw be schermd wezen. En fals hij slapen kon, zou hij last van honger noch dorst hebben. Als dan de nacht weer aanbrak, zou hij trachten verder te vluchten. Zóó vermoeiend was deze laatste nacht Voor hem geweest, dat hij spoe dig 'insliep. Met uitgestrekte armen, ge lijk faan een doode, sliep hij onder de rotsen. 1 Langzaam steeg de zon en loodrecht vielen hare stralen ten slotte op de plek 'neer, waar de ongelukkige sliep. Dit deed hem ontwaken. Hij :had honger, maar wat verschrik kelijker Was, hij had ontzettende dorst; zijn keel brandde hem, zijn hart sloeg nauwelijks 'meer; hij meende te zul len stikken, terwijl vurige vlammen voor zijn oogen dansten. Hij durfde zich niet verroeren, uit vrees, dat de eene of andere bewaker, Jacquemin mis schien, hem met behulp van een verre DE ZUIDERZEE AFGESLOTEN. Zaterdag 28 Mei, des nam. 1.02 uur, is het laatste gat in den afsluitdijk ge dicht. De Zuiderzee heeft opgehouden te bestaan, het IJsselmeer heeft haarplaats ingenomen. Toen de laatste aardstortingen den dijk boven den zeespiegel hadden ge bracht, zette een orkest van stoomflui ten in. Voor een groote groep aanwezigen, waaronder de Minister van Waterstaat, vele autoriteiten en belangstellenden nam. ir. V. J. P. de Blocq van Kuf- feler, directeur-generaal van den Dienst der Zuiderzeewerken het woord. Daarna sprak Minister Reymer. Hij zeide o.a.: Inderdaad kan men vol be wondering zijn over hetgeen in vroeger tijden 's menschen geest en hand heeft weten te verrichten, maar men mag dan ook vragen hoeveel tientallen jaren met de voltooiing dezer werken gemoeid zijn geweest. Wat hier naar mijne meening de wereld in verbazing heeft gebracht en ons met zekeren trots mag vervullen, dat is de korte tijd, die sedert den aan vang der werken is verstreken. Nauwe lijks een vijftal jaren heeft de uitvoe ring van deze groote werken geduurd. Eenmaal aangevangen zijn zij met stoere voortvarendheid en schitterende ener gie voortgezet. En thans breekt dus na een doel bewuste voorbereiding van jaren voor de Zuiderzee en hare omgeving eene geheel nieuwe periode aan. Met ver trouwen zien wij de toekomst tege moet en mogen verwachten, dat ook de gewijzigde toestand tot voordeel van geheel ons land zal strekken. Ik ont veins mij niet, dat daaromtrent bij som migen twijfel is gerezen, maar waai de regeering naar vermogen tracht leed te verzachten, mogen wij vertrouwen, dat de sombere voorgevoelens niet zul len worden bewaarheid en dat ook latere geslachten de gebeurtenis van heden kunnen beschrijven als een zegen voor ons land. Dr. Colijn sprak als voorzitter van den Zuiderzeeraad. Naar aanleiding van het historisch feit van 28 Mei schrijft de N.R.C. o.m.: De hoeden af! De vlaggen uit! Het groote werk is tot stand gebracht! De afsluitdijk aan de Zuiderzee is gesloten. Friesland en Noord-Holland zijn ver bonden. De 28ste Mei zal een histori sche dag in onze geschiedenis blijven. Ja, waarlijk een historische dag. Wij treden nu niet in de economische vraag stukken, die aan het grootsche werk, waarvan het eerste stadium nu is be sloten, annex zijn. Zal de afsluiting een zegen blijken voor het land of een geld verspilling? De toekomst zal het uitwij zen en wij behoeven er op het oogen- blik niet over te redekavelen. Alle twist punten, die gedurende het werk gerezen zijn, alle meeningsverschillen, drie nog tot in den laatsten tijd zijn naar'voren gebracht, mogen wij heden laten rus ten. Vandaag hebben wij slechts oog voor het prachtige technische werk, dat tot stand is gebracht. Wereldvermaard reeds was het gedurende den bouw. In vele landen had het aandacht getrok- t ken; uit verre werelddeelen kwamen de toeristen er naar kijken, en de goede naam onzer ingenieurs werd wijd en zijd verbreid. Er is spanning geweest wie zou het anders hebben verwacht? Zou de afsluiting gelukken? Er waren pessimis ten, die de ijselijkste voorspellingen waagden: de gevolgde methode heette niet goed; de sluiting zou eene onmo gelijkheid blijken. Doch met rustige kalmte en de grootste verzekerdheid zijn onze ingenieurs voortgegaan, sterk in hun vertrouwen op de bekwamlq mannen, die het werk hadden voor bereid, krachtig en moedig door het besef van eigen kunnen en volharding. En zoo is dan heden, alle pessimisme ten spijt, de verbinding tusschen Oost en West gelegd, de Zuiderzee gesloten. Een magistraal waterstaatswerk, dat op nieuw den roem der Nederlandsche in genieurs in de wereld zal bevestigen, is ten einde gebracht. Hoe men ook over het Zuiderzee- arocgmakingsvraagstuk denken moge, men zij desnoods met de Zuiderzeevis- schers bedroefd en terneergeslagen, ten slotte heeft toch het werk voor een i ieder een technischen kant, waar slechts bewondering voor kan bestaan, iets dat tot de verbeelding spreekt en diepen eerbied afdwingt. Tot de ingenieurs die de leiding gehad hebben, tot allen die door hun arbeid tot het welslagen hebben bijgedragen, zij daarom een har telijke gelukwensch gericht, met het behaalde succes. Zij hebben Nederland op zijn best laten zien. O VOETBALWEDSTRIJD. De voetbalwedstrijd Zondag te Amster dam gespeeld tusschen NederlandTsjecho Slowakije, eindigde met 1 2. —O BLOEDVERGIFTIGING. De slager H. uit Brunssum is aan bloedvergiftiging overleden, wegens be komen brandwonden bij het poetsen van zijn auto. O— EEN DER EERSTEN 1 Men meldt uit Budel Terwijl de heer B. uit het naburige Achel zijn electrische fiets even onbeheerd aan de Budelpoort even over de grens onder Hamont (B.) had laten staan, ont dekte hij dat zijn hypermodern vehikel door een ander was meegenomen. O— DOODELIJK ONGELUK. De werkman K., die aan den Denne boschweg te Rotterdam bezig was met het schilderwerk aan zijn huis, is daarbij in aanraking gekomen met de electrische geleiding, waardoor hij van de ladder viel. Hij werd bewusteloos in huis ge dragen, waar hij spoedig is overleden. K. was gehuwd en vader van eenige kinderen. O•--? WAARSCHUWING. De Burgemeester van Loon op Zand te Kaatsheuvel, vestigt de aandacht van de reeds eerder door zijn ambtgenoot van Boxtel gedane waarschuwing op de practijkcn van W. A. J. VenroyDuyn, voorheen te Boxtel woonachtig, die thans zijn practijk voortzet te Kaatsheuvel, Telefoonstraat 64. Voornoemde Burgemeester geeft een ieder, die met W. A. J. Venroy Duyn in relatie treedt, in overweging eerst bij hem inlichtingen in te winnen. Overname in de nieuwsbladen gewenscht. O— MOORDAANSLAG. Mej. B. liep op het eerste perron van het station te Zwolle te wachten op een trein naar Apeldoorn. Ze had haar kin deren welke in het Julianahuis te Zwolle verpleegt worden, bezocht. Daar ze be vreesd was voor een aanval van haar gescheiden man, werd ze vergezeld door een rechercheur. Plotseling gelukte het echter voornoemden echtgenoot haar te naderen. Met een mes bracht hij haar een groote snede over het gelaat toe, loopende van den mondhoek tot aan het oor. Ze werd in het bagagebureau bin kijker vanaf de kust zou zien. De brandende zon boorde hem als het ware door zijn hersenen. Hij gevoelde, dat hij gek zou wor den, -als hij er zich nog langer aan bloot steldle. Langzaam 'kroop hij voort, terwijl hij zijn lichaam tegen de zwarte rotse|n drukte :en zocht een blok op, dat eeni ge schaduw verspreidde. De beschermende schaduw, die hem een Paradijs toescheen, namelijk die, waar Jacquemin en Collivet dezen nacht gezeten hadden, was voor hem onge naakbaar, daar men hem dan van de kust gemakkelijk zou kunnen ontdekken. Daar kon hij dus niet heen. En hij voelde, hoe de koorts bij hem opkwam en zijn ontzetting vermeerder de. Lange en onbegrijpelijk bange uren verliepen. De zon brandde zoo hevig, dat hij ten slotte begon te ijlen. De koorts nam toe en zijn tanden klapperden: de zon begon eindelijk te dalen, de nacht brak aan. Haudecoeur dacht nergens meer aan en was zelfs niet in staat om te denken. Lange on samenhangende zinnen ontsnapten aan zijn lippen: klachten, bedreigingen te gen hen, wier slachtoffer hij was ge worden en ook teedere woorden voor hen, die hij in Frankrijk had achterge laten en die hij zoo gaarne zou hebben teruggezien. Hij was geheel buiten kennis. De ziel ontvlood aan het lichaam. Toen tie koele nacht aanbrak, keer de zijn bewustzijn terug. Hij richtte zich op. Zijn hoofd druk te als een zware last op zijn schou ders. Wat deed ik daar toch? vroeg hij zichzelf af, toen hij rondzag en ver wonderd was, zich niet in zijn eigen woning te bevinden. Maar met zijn verstand keerde ook de herinnering terug. Pijnlijk stond hij op. De "nacht was bijzonder donker. Geen enkel phosphoorlichtje vertoonde zich aan tie oppervlakte van de zee. Ik 'kan de kust bereiken, zontier dat men mij bemerkt. Zou hij er de kracht toe hebben? Hoe 'laat was het in den nacht? Hoeveel tijd had hij nog vóór zich, voordat de tiag aanbrak? Het was hem onmogelijk zich hier van rekenschap te geven. In tie grootste wanhoop en nood denkt ook zelfs de meest ongeloovige aan God. Haudecoeur knielde op de rots neer, en bad. Mijri God, gij weet, daf ik een braaf mensch ben bescherm mij! En vastberaden, hoewel nog zeer verzwakt, ging hij te water. De 'nacht was op dat oogenblik zóó donker, dat hij het gevaar liep zich van tie Caledonische kust te verwijde ren, 'inplaats van 'die te naderen. Maar 'hij had 'den omtrek van het eiland goed in zijn geheugen geprent, toen hij er aan wal stapte toen hij het verliet. Hij zwom, zonder zich te haasten, en spaarde op deze wijze zijn krach ten; het mes had hij in zijn gordel ge stoken, om zich 'zcjp mogelijk tegen den aanval van een haai te kunnein verdedigen. Nauwelijks was hij tien minuten te water, of eensklaps 'brak de dag aan. Ik ben verloren! kreet hij men zal mij ziendit is het uur, waarop de boot de rondte doet men zal mij uit het water halen. Als door woede aangegrepen, ver dubbelde hij zijn krachten. De kust was nog zóó ver! Een oogenblik had hij lust, naar het eiland terug te 'keeren. Maar dat was een zekeren dood te gemoet gaan, een dood tengevolge van honger, dorst en uitputting. Dan verkoos hij liever onmiddellijk te sterven. En h,ij bleef voort zwemmen, ditmaal sneller, daar hij in zijn wanhoop alz-ijn kracht aanwendde. Jacquemin en Collivet waren naar kust teruggekeerd. De eerste zorg van Jacquemin was zich naar Bourail te begeven; daar steeg hjij te paard en draafde naar de con cessie van Haudecoeur. 'tWas nog nacht, toen hij daar aan kwam. f Collivet wachtte hem te Bourail. De bewaker had goed voorzien, dat Haudecoeur gevlucht was; hij had zich nengedragen en na ter plaatse verbonden te zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De dader die pas uit de gevangenis was ontslagen, werd overmand en door de politie in arrest gesteld. O DE „GRAF ZEPPELIN'' NAAR ONS LAND. Omtrent het voorgenomen bezoek vaö het luchtschip „Graf Zeppelin" aan Ne derland verneemt het „Hbld." nog het' volgende: De tocht zal plaats hebben op Zaterdag 18 Juni a.s. Ook bestaat nog de mogelijkheid, dat de tocht een week later, dus op 25 Juni zal plaats hebben. Om halfacht 's morgens wordt de „Graf Zeppelin" op het Twemti sche luchtvaartterrein verwacht. Het ver trek vandaar is bepaald op negen uur. Van Twente maakt het luchtschip een tocht via Bremen, de Waddeneilanden, Friesland, den afsluitdijk van de Zui derzee en de Noordzee naar vliegveld Waalhaven te Rotterdam. De aankomst aldaar is vastgesteld op 17.30 uur. Zoo wel op het traject Friedrichshafain Twente als op dat van Twente naar Waalhaven zullen passagiers worden meegenomen. i —O VECHTPARTIJ MET DRONKEN LIEDEN. Zaterdagavond ontmoette een veld wachter te Volendain twee gebroeders die in kennelijken staat van dronken schap verkeerden. De veldwachter wilde hen naar het polilieposthuis brengen, doch daarbij verzetten de beide broers zich dermate, dat de politieman ge bruik moest maken van zijn klewang. De eene broer liep op den veldwach ter toe en stiet daarbij op den klewang die in zijn buik drong. Daarop wilde de andere broer den veldwachter be springen, doch deze verweerde zich, zoodat de aanvaller zware verwondin gen aan beide handen opliep. Een arts te Volendam verleende de eerste hulp, doch achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Purmerend nood zakelijk. Bij een der broers werd on middellijk operatief ingegrepen. Volgens die laatste berichten is de toestand dec giewonden redelijk wel. „Hbld.'? O CHRISTELIJK NATIONAAL ZEN- DINGSFEEST. j Op het Zendingsfeest, dat Woensdag 6 Juli te Soestdijk wordt gehouden, zal des namiddags half 3 op spreek plaats III een jeugddienst plaats hebben, waarbij als sprekers optreden Ds. J. C. Koningsberger van Amster dam ien zendeling I. S. Kijne, leitiec der opleidingsschool te Miei op Nieuwe Guinea. O— niet vergist: de woning was ledig; het bed was niet beslapen. Hij keerde naar Collivet terug. De vogel is gevlogen. Dan is hij óf verdronken, óf hij rust nu in de buik van een haai. Wie weet? f| Twijfelt ge nog? Ja... Die Haudecoeur is een ener giek man, ziet ge.buitengewoon moe dig, en bezit een onvergelijkelijke te genwoordigheid van geest. Kunt gij- mij bewijzen, dat Haudecoeur bij did kalmte en dat licht gisteren onze boot niet 'gezien en onze plannen doorzien heeft? f Onmogelijk, dan zou hij tot ons gekomen zijn, want hij verwachtte eert boot, die hem te hulp zou komen. En als hij mij bij toeval herkend heeft O, tiat schijnt mij onwaarschijnlijk toe. Laten wij echter het geval stel len, tiat hij het wel gemerkt heeft. Dan zou hij teruggekeerd en op de kust de komende dingen afgewacht hebben. In dat geval zullen wij hem mor genochtend weer in zijn hut zien. Hij weet wel, dat gedurende den dag elke poging tot ontvluchten vruchteloos is. Maar den geheelen dag en ook den: daarop volgenden nacht, keerde de vluchteling niet in zijn woning terug. Hij was goed en wel ontsnapt. j Wat was er van hem geworden? j (Wordt vervolgd), j voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Doos A-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uw drogist.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1