Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. So. 5231 Woensdag 1 Juni >a»AAGm JBEHOORENDE BIJ HET Vervolg raadsverslag WIJK. Bouw eener ambtswoning voor den burgemeester. De Voorzitter merkt op, dat over deze kwestie reeds van gedachten is gewisseld. Inmiddels is nog een schrijven in gekomen van den heer Adrs. v. Ber geijk die zijn perceel genaamd „den Berg" aan de gemeente als ambts woning voor den burgemeester wil verkoopen of verhuren. Ook vestigt adressant de aandacht voor den bouw van een nieuwe woning op zijn per ceel gelegen naast „den Berg". B. en W. stellen den raad voor in beginsel te besluiten tot aankoop van grond en den bouw eener ambts woning tot een maximum van f9500 en hen verder te machtigen, hier voor de noodige stappen te doen. De heer v. Wijk merkt op. dat de raadsleden de zaak wel reeds van alle kanten goed hebben beke ken, in verband met het adres van den heer v. Bergeijk, acht hii het echter wel wenscheiijk er iets over te zeggen. Als de raad een besluit neemt zonder antwoord te geven op dit adres zou dat een verkeerden indruk wekken en was het adres wel wat koud behandeld. Wii hebben, al dus spr. den burgem. de vraag ge steld hoe hii dacht over „den Berg", hetzij de gem. deze kocht of voorloo- pig voor ambtswoning huurde en wat heeft de burgemeester daarop geant woord? Voorzitter. Ik heb geantwoord, dat naar mijne meening die woning- slechts met hooge kosten als ambts woning zou zijn in te richten en de gemeente veel duurder zou uit zijn, dan wanneer zij een nieuwe woning bouwt, de wethouders waren het daar volkomen mee eens. v. Wijk. Ik ook. Doch nu vestigt de heer Bergeijk ook de aandacht op het perceel tegenover de stoep. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zeer zeker met dit aanbod zullen rekening houden, zij zullen voor de gemeente naar den goedkoopsten weg zoeken. Spr. deelt mede, dat hij in verband met den bouw eener woning in samenwerking met den secretaris een rapport heeft samengesteld. De secretaris leest dit rapport voor. Er wordt in dit rapport op het feit ge wezen, dat de gemeente reeds gerui- men tijd over een groot bedrag aan kasgeld beschikt, welk kasgeld bij de Boerenleenbank is geplaatst. Ged. St. verlangen evenwel dat het daar wordt weggenomen en geplaatst, daar, waar meer zekerheid wordt gegeven. Nu meenen de samenstellers van het rap port, dat de beste manier om dit kas geld te beleggen, is, het te bestem men voor den bouw eener ambtswo ning. Gesteld dat de kosten f 9000 zullen bedragen, dan wil de Burge meester 5 pCt. van dit bedrag als huur verwonen, de gemeente onder vindt dus geen financiëel nadeel. Nu kan de vraag rijzen, of de gemeente te eeniger tijd misschien geen behoef te aan kasgeld kan krijgen. Te ver wachten is dit niet en mocht dit wel het geval zijn, dan kan altijd nog voor dezen bouw een leening worden gesloten. Mochten Ged. St. onver hoopt deze bestemming van het over tollige kasgeld niet willen goedkeu ren, dan bestaat er zeer waarschijnlijk de gelegenheid het bedrag te leenen tegen 43/4 pCt. De heer Sodderland zou de beslis sing Liever aanhouden tot een volgen de vergadering, de raadsleden kunnen er dan nog eens rijpelijk over den ken. De Voorzitter zegt, dat hij liefst zoo spoedig mogelijk een beslissing zag om zijn verdere houding te kun nen bepalen en «e kunnen zien hoe hij dan verder moet handelen. De heer v. Wijk gelooft, dat er van buitenaf wel wat bezwaarlijk tegen den bouw wordt aangekeken. Als de bouw f 8000 zou kosten, dan betaalt de Burgemeester f 400 huur, het geld is dus niet weg, de rente wordt er van opgebracht. Gesteld dat de ge meente kan aflossen, dan wordt de gemeente ook een woning rijker. Spreker houdt vol, dat het ge- wenscht is, dat de burgemeester de beschikking over een woning krijgt. De twee hoofden der scholen heb ben een ambtswoning waarvoor zii huur betalen, de gemeente-veldwach ter heeft een woning waarvoor hu huur betaalt, niets billijker, dat ook de burgemeester een woning krijgt als hii daarvoor huur betaalt. Spr. hoopt, dat de burgemeester lang zal hier blijven, maar mocht dat niet het geval zijn, en mocht dan een burgemeester worden benoemd die geen woning noodig heeft, dan is de woning best te verhuren, voor al omdat de burgemeester geen hoo ge eischen stelt. De heer Mans kan zich goed ver eenigen met het gesprokene door den heer v. Wijk. De heer Bouman vertrouwt wel, dat B. en W. den goedkoopsten weg zullen volgen, maar de prijs die dhr. v. Wijk voor zijn perceel in de „Berg- steeg" vraagt n.l. f 7000 per bunder, die is veel te hoog. De heer v. Wijk antwoordt, dat hij het perceel niet gaarne verkoopt, hij wil een gedeelte afstaan, omdat hij daarmede het belang der gemeente wil dienen. Hij heeft een geheele wei in een ander deel der gemeente aange boden voor f4000.Als hij evenwel had willen voldoen aan al de aanvragen die hij voor zijn perceel in de „Berg- steeg" heeft gehad, dan zou spr. reeds lang geen grond meer hebben over gehad. De heer Bouman zou, als de ge meente de grond van v. Wijk koopt, in het contract willen zien opgenomen, dat naast de woning van den Burge meester, geen woning mag worden ge bouwd, die niet blij de omgeving past. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. daarvoor wel zullen waken. De heer v. d. Velden zegt, dat de raad vanzelfsprekend altijd nog nader zal worden gehoord, het gaat slechts over een beginselbesluit. Over den aankoop van den grond en den bouw, daarover krijgen de raadsleden nog be hoorlijk gelegenheid hunne meening te zeggen. Wat het bezwaar van den heer Bouman over een minderwaardige wo ning betreft, daarvoor behoeft, meent hij, geen vrees te bestaan. Iemand die een f2500 over heeft, om van v. Wijkt tijd is verdwenen. Spr. acht het wen- veel mogelijk in een droge periode, een perceeltje grond te koopen voor1 schelijk, dat het wordt vernieuwd. zoodat het niet a\tl\d mogelijk zal r\n, den bouw eener woning, die zal dan: De Voorzitter belooft, hiervoor zorg de uitvoering tot het uiterste uit te ook wel een behoorlijke woning bou- te zullen doen dragen. stellen. Zeer noodig is het de bespui- wen. I De heer Bouman vestigt in verband tingen eenige malen tot aan het einde De heer Sodderland zegt, op dit 00- met de aanschaffing der motorspuit de van het groeiseizoen uit te voeren, daar genblik geen vrijmoedigheid te bezit ten, voor het voorstel van B. en W. te stemmen. Met op een na algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W., om in beginsel tot den bouw eener ambtswoning voor den burgemeester te besluiten, aangenomen. De heer Sod derland stemde tegen. De openbare vergadering wordt hier op geschorst, de raad gaat over in geheime zitting. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten, de steunregeling voor de werkloozen te wijzigen in dien zin, dat kostgangers een wekelijkschen steun van f3.— zullen genieten. Hoof- aandacht op de wenschelijkheid van het alleen dan een voldoende bestrijding maken van brandputten in slooten. Men van de ziekte verkregen kan worden, moet de werkeloozen toch ondersteu- Nadere inlichtingen over alles, wat nen en op die manier verrichten zij met de bestrijding van de aardappel- nuttig en productief werk. Het ware te ziekte verband houdt, worden gaarne probeeren met een, om na te gaan, verstrekt door den Plantenziektenkun- hoe een dergelijken put werkt. digen Dienst te Wageningen en door De Voorzitter belooft, dat B. en W. de bij dezen Dienst werkzame ambte- hieraan hun aandacht zullen schenken, naren. Daar geen der heeren iets meer voor o de rondvraag heeft, wordt de verga- HET SELECTEEREN VAN AARD- dering door den Voorzitter gesloten. APPELEN. Daar dit jaar in verband met het DE AARDAPPELZIEKTE. mogelijk in werking treden van wette- (Phythopthora infestans). lijke voorschriften voor den uitvoer van Het vorige jaar is de aardappel- pootaardappelen, waarschijnlijk meel den van gezinnen f5.— met 10 ct. ziekte (veroorzaakt door de zwam Phy- perceelen aardappelen voor de veldkeu per dag toeslag voor ieder kind. De to- thopthora infestans) ongekend vroeg en ring zijn aangegeven en ook het aan- tale uitkeering mag een bedrag van in hevige mate opgetreden. Hoewel hettal personen, dat zijn gewas zal laten f 7.50 niet overschrijden. De leeftijds-1 geenszins vast staat, dat ook dit jaar keuren, grooter is, wordt het volgende grens voor kinderen is gesteld op 16 de ziekte wederom vroeg zal optreden, onder de aandacht van allen, die bij jaar. Personen die bij een bond zijn moet toch met de mogelijkheid daarvan deze keuringen betrokken zijn, gebracht, aangesloten, ontvangen een toeslag van rekening gehouden worden. Vandaar, Bij de teelt van pootaardappelen spe- 30 ct. Werkeloozen die een verkeerde dat nu reeds speciaal de aandacht van opgaaf verstrekken, van door hen, of de verbouwers van vroege aardappe- een van hunne gezinsleden verdiende len, maar ook van die* van latere soor- loon, worden een maand lang van al- ten, gevestigd wordt op de maatrege len steun uitgesloten. len, die genomen moeten worden om Bij de rondvraag zegt de heer Ro- door een tijdige besproeiing van het za, dat het wel niet gebruikelijk is, loof de ziekte tegen te gaan en daar- dat een wethouder van de rondvraag door schade te voorkomen, gebruik maakt, hij wil evenwel toch Deze maatregelen zijn: het aanschaf- de aandacht vestigen op de winkel- fen van de noodige bestrijdingsmidde- sluitingswet en den zomertijd. De win- len en het nazien en in gereedheid keiiers zijn nu verplicht, om als het brengen, zoo noodig ook het aankoo- voor de meeste menschen in de ge-pen van sproeiwerktuigen. meente nog slechts 7 uur is, hunne i Als de gebruikelijke en met gunstig winkels te sluiten, het was met het oogresultaat toegepaste bestrijdingsmidde- hierop wel gewenscht, dat de sluiting gedurende den zomertijd werd bepaald op negen uur. De raadsleden stemmen hiermede in. De Voorzitter belooft, dat B. en W. een verordening in dezen zin zullen ontwerpen. De heer Mans acht de huurprijs voor de Ebswoningen voor den tegenwoor- digen tijd wel wat hoog, f3.10 per week is een hooge huur en voor som migen te bezwaarlijk. Spr. zou B. en W. in overweging willen geven, deze kwestie eens onder de oogen te zien. De heer v. d. Mooren is er niet te gen, dat voor sommigen verlaging wordt overwogen, er zijn er evenwel ibij, len worden genoemd Bourgondische en Bordeauxsche pap. Bourgondische pap wordt bereid door samenvoeging van 11/2 kg. kopervitriool en 3/4 kg. watervrije soda (sodex) en de oplossing daarvan in 100 L. water. Bordeauxsche pap wordt bereid uit li/2 kg. kopervitriool en 1 kg. ongebluschte 2 L. droge gebluschte kalk op 100 L. water. Voor bijzonderheden over de berei ding en de toepassing dezer middelen len de ziekten, vooral die van het loof, een zeer belangrijke rol. Daarom is het noodig, dat allen, die zich met deze teelt bezig houden, zich goed op de hoogte stellen van alle ziekteverschijn selen, die aan de planten (en aan de knollen) waargenomen kunnen worden, zoomede met den aard dezer ziekten en de wijzen, waarop zij verspreid wor den. Een opsomming en een uiteenzet ting van deze ziekten kan in een be richt niet gegeven worden. Alle be langhebbenden worden daarom verwe zen naar de uitvoerige beschrijving vat de ziektebeelden en van de wijzen, waarop de selectie moet worden toe gepast in Mededeeling no. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst. Aardap pelziekten, waarmede rekening moet worden gehouden bij de veldkeuring en bij de selectie (prijs f0.30). Raadplegen van den inhoud van dit boekje wordt ten zeerste aanbevolen. Verder wordt (en dit geldt ook voor de verbouwers, die reeds langer aan de keuring deelnemen) gewezen op de noodzakelijkheid van het zeer vroeg zij verwezen naar Mededeeling No. 52 verwijderen van alle zieke planten uit van den Plantenziektenkundigen Dienst: het gewas. De Aardappelziekte (prijs f 0.15). j Hierdoor toch voorkomt men ver- Gegevens over sproeimachines zijn breiding in het gewas van ziekten als opgenomen in Mededeeling No. 33 van bladrol en topbont. Van de nauwkeu- voor wie de huur vooral ook met het den Plantenziektenkundigen Dienst: righeid, waarmede deze maatregel wordt oog op het flinke stukje grond, dat Sproeien en Sproeiers (prijs f0.40). toegepast, hangt grootendeels, zooniet zij er bij hebben niet te hoog is. 1 Wat het tijdstip betreft, waarop voor geheel, de waarde van de nateelt af. De Voorzitter belooft, dat B. en W.ae eerste maal het loof bespoten moet Vandaar, dat alle bewoners, die aan deze kwestie eens onder de oogen worden, zij medegedeeld, dat door het de aardappelkeuringen deelnemen, met Koninklijk Meteoreologisch Instituut te nadruk er op gewezen, dat miet de de Bilt telkenmale bekend gemaakt selectie een aanvang moet wordën ge wordt, als in een etmaal de weersom-maakt, zoodra de eerste verschijnselen standigheden gunstig (of bijna gunstig) van de ziekten, die met het pootgoed geweest zijn voor het optreden van overgaan, aan de planten kunnen wor de aardappelziekte. j den waargenomen. Nalatigheid in de- Men zal goed doen, met deze be- ze kan niet anders dan teleurstelling richten onmiddellijk rekening te houden, opleveren. maar het verdient ongetwijfeld ook aan- Nadere inlichtingen zijn gratis te be- beveling, dat de aardappeltelers zich er komen bij den Plantenziektenkundigen nabij de stoep te Aalburg met „Lang- rekenschap van geven, dat zij de be- Dienst en bij de bij dezen Dienst werk zaam rijden, gevaarlijk" reeds geruimen spuiting zullen moeten uitvoeren zoo- zame ambtenaren. zullen zien. j De heer Sodderland vestigt de aan dacht op de pomp in de Heistraat, de ze is stuk. De heer v. d. Velden zegt verno men te hebben, dat deze door een vrachtauto is stuk gereden. De Voorzitter belooft ook deze zaak te zullen onderzoeken. De heer Mans zegt, dat het bordje 100. Verscheiden minuten stond Rob op het smalle plat, hoog boven de rivier en staarde langs de kloof naar de heuvels aan de overkant. Toen volgde hij z'n geheimzinnige gids terug naar diens kwartieren onder de tempel. „Nu laat ik je een poosje alleen," zei Robs vriend in nood. Een poos later, terwijl Rob de papyrusrol bestu deerde, welke het geheim van de schat bewaarde, hoorde hij het geschuifel van voeten en zag de oude man in de deuropening staan. 101. Haastig sprong Rob overeind en nadat hij de geheime deur boven aan de trap doorge gaan was, zag hij een troep kameelen op den tempel afkomen. „Zijn zij het niet, die je zoekt vroeg de oude man. 102. Reeds had Rob Ouwe Daan, Prof. Prewe en de Arabische bedienden herkend en met een kreet van vreugde schoot hij vooruit, om hen te begroeten. Ouwe Daans vreugde was niet minder groot dan die van Rob bij hun ontmoe ting. Van de inlanders in de bazar hoorden we, dat je achtervolgd werd door Abu Hassein en z'n roovers," zei hij, „maar toen jouw kameel alleen terugkwam, dachten we, datje omgekomen was in de woestjjn." tcnw^lad Een beslagen tong is een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5