Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. SlhiTieiilaiid. FEUILLETON. Ingezonden. No5233 Woensdag 8 Juni 1932. Zieïssmarf. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zijdie zich op dit Blad vcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS DE BENZINEPRIJS. De Sinclair Petroleum Company deelt mede, dat mei ingang van Maandag de pompprijs voor benzine wordt verhoogd met 1 cent, en daardoor dus is gestegen tot 44 cent per liter. O— UITVOERREGELING VAN POOT- AARDAPPELEN. Zaterdag is afgekondigd het kon. be sluit van 3 Juni, strekkende tot toepas sing van artikel 8 van de Landbouwuit- voerwet 4929 met betrekking tot poot- aardappelen. Het besluit is Maandag j 1. in werking getreden. Het besluit houdt in een uitvoerverbod voor pootaardappelen welke niet zijn verpacht en waarvan verpakking niet is voorzien van merken of teekenen ten be wijze, dat de aardappelen blijkens keuring voldoen aan bepaalde vereischten. Bij een kon. besluit van denzelfden datum is bevoegd verklaard tot uitreiking van voorbedoelde merken of teekenen de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst (N.A.K.) O HAGELSCHADE. Zaterdag is te Oud-Beierland een ver gadering gehouden ter bespreking wat er gedaan moet worden voor hen, die door den hagelslag van Donderdag avond groote schade hebben geleden. Daar het niet mogelijk bleek de enor me schade, die op eenige tonnen wordt geschat, anders dan door Regeerings- hulp bij elkaar te krijgen, werd be sloten die hulp in te roepen. O— DE CRISIS-PACHTWET DOOR DE EERSTE KAMER AANVAARD. De Eerste Kamer heeft Vrijdag zon der hoofdelijke stemming aangenomen het wetsvoorstel-Ebels c.s., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. o INBRAAK TE 's-GRAVENZANDE. De politie te 's-Gravenzande heeft twee personen aangehouden, die zich door middel van inbraak toegang had den verschaft tot de woning van den Naar het Fransch. :;z 3» 72. Men ondervroeg Jacquemin. Ik heb Haudecoeur gezien ant woordde hij hij trachtte te ont vluchtenik heb hem neergeschoten. Niets werd er meer aan de opper vlakte van het water bespeurd, kalm en effen vlood het water voort. Alleen Collivet, gedreven door zijn angst, staarde naar de plek, waar Hau decoeur omstreeks verdwenen was. Plotseling riep hij uit: Gij hebt gemist, mijnheer Jacque min, kijk maar! Bijna uitgeput vertoonde Haudecoeur zich aan de oppervlakte van het wa ter; tien kogels begroetten hem. Hij voelde zich niet getroffen. Mooi zoo mompelde hij zij zijn vandaag niet op schot! En hij liet zich weer zinken, om zich aan hun gezicht te onttrekken. Ditmaal is hij toch wél getroffen! Dat is nog niet zeker! Eenige bewakers waren toegesneld en maakten een boot los, waarna zij,, uit alle kracht roeiend, op de plek afgingen, waar Haudecoeur verdwenen was. i leer D. aan den Maasdijk. Eenige doo-j zen sigaretten en penningen voor een automaat werden ontvreemd. —O POLITIE-AGENT AANGEVALLEN. Een 32-jarige los-werkman, die in het kantoor voor Maatschappelijken Steun in de Wijttenbachstraat te Am sterdam oneenigheid had met een amb tenaar, werd door een agent uit het lokaal verwijderd. Daar hij den agent eenige stompen gaf, maakte deze van zijn gummistok gebruik. Hierop ging de man met een dolk op den agent af. Eenige agenten grepen den man. —o WEGEN IN EN OM DE ALBLASSERWAARD. B. en W. der gemeente Hardinxveld doen den raad het voorstel te besluiten dat voor de verbetering van het weg dek van den Mervvededijk en voor de uitvoering van het provinciale wegen plan in de Alblasserwaard op de al- geheele medewerking van de gemeente Hardinxveld valt te rekenen en dat, zoodra de economische toestand zulks toelaat, erop mag worden gerekend, dat deze gemeente een redelijk deel van de uit een en ander voortvloeiende lasten voor haar rekening zal nemen. o EEN LIEFDESDRAMA. Vrijdagavond heeft zich te 's-Herto- genbosch weder een ernstig liefdesdra ma afgespeeld op den Parallelweg ter hoogde van het Wilhelmina-terrein. De 26-jarige los werkman A. v. B. en de 20-jarige M. L. zijn sinds eenige jaren met elkander getrouwd. Het huwelijk- ging niet goed en den laatsten tijd leef den de man en de vrouw weder ge scheiden. Vrijdagavond kwamen zij elkander in de stad tegen en blijkbaar moeten ver zoeningspogingen tusschen beiden zijn aangewend. Zij liepen rustig wandelend de stad uit. Tot te ongeveer 11 uur spoorwegarbeiders hulpkreten hoo den. Zij vonden de jonge vrouw in deernis- wekkenden toestand op den weg liggen. Het bleek, dat zij behalve eenige minder ernstige wondjes, 7 groote steekwonden had, waarvan 3 in het hoofd, 2 diepe wonden in den rechterarm, 1 in het schouderblad er^ 1 in den rug. Bij elkaar 7 ernstige wonden. De toestand van de getroffene is ernstig, hoewel direct le vensgevaar niet aanwezig is. De man was inmiddels in de buurt van het Wilhelmina-terrein gearresteerd en ten politiebureele ingesloten. Het echtpaar heeft twee kinderen. —O TORENBRAND TE NIJMEGEN. Vrijdagmiddag omstreeks half drie werd door de bewoners van de Broer- Haudecoeur had een voorsprong. Het was nu een wedloop tusschen eten mensch en een krachtig voortgestuwde j boot, tenminste als die man niet reeds verdronken was. Hij leefde. Men zag zijn hoofd op eenige hon derden meters boven het water. Hoe korten tijd hij ook zichtbaar u as, de kogels floten om hem rond. Nog niet! En opnieuw dook hij weer. Aan den oever stond Collivet e|:i verwachtte met spanning den afloop van het drama. Hij begreep duidelijk, dat zijn lot tegelijkertijd beslist werd.1 Als Haudecoeur ontsnapte, als het hem door een wonder gelukte van dat ver- vloekte eiland te ontkomen, dan was Collivet niet meer veilig. Haudecoeur zou hem den een of an deren dag wel terugvinden. Dan zou hij hem rekenschap van zijn lage handelwijs vragen. Hoe moedig, hoe krachtig hij ook was, toch begreep Haudecoeur, dat de-' ze strijd niet lang kon duren. Hij zou óf door een kogel getroffen worden en zinken, óf reeds van te voren verdrin ken. Op het oogenblik, dat hij weer aan de oppervlakte verscheen, voelde Hau decoeur hoe er plotseling een lichaam tegen hem aanstootte. Hij sidderde over al zijn leden. Een haai vervolgde hem. Hij kwam boven, schepte lucht, trok zijn mes en met zijn beenen het water straat te Nijmegen bemerkt, dat dichte rookwolken uit de galmgaten kwamen van den toren van de St. Dominicus- kerk. De brandweer was spoedig ter plaatse en de commandant, de heer Rauch, die een onderzoek instelde, con- stateerde, dat op de eerste verdieping van den toren een felle brand woedde. In allerijl werden slangen in den toren gebracht en weldra kon met twee slan gen water worden gegeven, terwijl bo- 1 vendien groot materiaal werd ontbo- den, dat spoedig aanrukte. Toen de nieuwe spuiterspomp in wer king werd gesteld kon het water tot in de spits van den toren gespoten worden en kreeg de brandweer weldra de overhand, j De rook verminderde zienderoogen en de brandgasten waren nu het vuur dra meester. Omstreeks half vier wa ren de vlammen gebluscht. O DRUIVEN ETEN IN HET WESTLAND. De Bond Westland ^;al dezen zomer op verschillende tuinbouwbedrijven in het Westland gelegenheid geven, even als dit in de Betuwe geschiedt, druiven te eten. Hiertoe hebben bereids zeven kwee kers, wier bedrijven gelegen zijn langs hoofdwegen in het Westland, mede werking toegezegd. Thans zal door het Bestuur van den Bond Westland een Bondsvlag worden ontworpen, welke vlag dan gep'aatst gelegenheid tot het eten van druiven zal worden op die kweekerijen, waar wordt gegeven. —O HET IJSONGEVAL TE BEMMEL. Men meldt aan het „Handelsblad", dat de heeren Alofs en Nieuwenhuis uit Bemmel, die bij het op Zaterdag 13 Febr. j.l. plaats gehad hebbende ijs- ongeval bij Haalderen, gemeente Bem mel, met gevaar voor eigen leven viei personen v'an een wissen dood hebben gered, thans zijn onderscheiden met: een eereblijk van de Koningin, be staande uit een medaille en een diploma voor menschlievend hulpbetoon; een medaille en f25 door het Carnegie-hei- denfonds en een oorkonde in lijst door den Ned. Bond tot redding van dren kelingen. O— DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. In een weiland van den Bovenkerker polder te Nieuwer-Amstel is een Am- sterdamsch bootwerker, die in een sloot wilde visschen, door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met eenige ge broken ribben opgenomen. Zes man waren noodig om den stier naar zijn voortstuwend om zoo min mogel jk ge luid te maken, wachtte hij het monster af. Zooals men weet moeten de haaien zich, tengevolge van de ligging van hun bek, op den rug of op de zijde leggen om hun prooi te vatten. Dit is een onvolmaaktheid in hun bouw, waardoor het aan een vaardig zwemmer, die zijn tegenwoordigheid van geest niet verliest, dikwijls gdelukt, hem te ontkomen of te dooden. Dit nieuwe gevaar vermeerderde den moed van Haudecoeur. Om hem heen vielen de kogels in het water, maar hij zorgde er voor, niet in een rechte lijn te zwemmen, hij maakte allerlei bochten, verdween telkens om daarna weer te verschijnen, terwijl hiij voortdurend in de richting van de kust zwom; hij geraakte de boot meer en meer voor, daar de roeiers genoodzaakt waren de riffen te volgen en voorzichtig moesten roeien, om op geen bank te stooten. De haai viel op zijn prooi aan. Haudecoeur ontwaarde, hae hij onder hem, recht op hem toeschoot. Op het oogenblik, dat het monster hem zou grijpen, dook Haudecoeur bliksemsnel, zoodat hij onder den buik van het dier kwam, en boorde er tot twee malen zijn mes in, terwijl hij het ronddraaide om een groote wonde te veroorzaken. Vanuit de boot had men den strijd gadegeslagen. Men liet de riemen rusten. De sol daten schoten niet meer. Wat de kogels niet hadden vermocht, stal terug te brengen. De onfortuin lijke visscher werd met een auto naar zijn woning, in de Anjelierstraat te Amsterdam, overgebracht. o BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland houdt zijn elfde jaarlijksche vergadering op Donderdag 16 dezer te Scheveningen. Aan deze vergadering gaat vooraf een rondrit met bedrijfs auto's, aan welken rit een reclame- wedstrijd is verbonden. Bij de beoor deeling komt alleen de op de wagens vast aangebrachte reclame in aanmer king uit een oogpunt van haar waarde voor het bedrijf, waarin de auto's wor den gebruikt. De opstelling van dié wagens geschiedt halftien aan de Ma liebaan; ontbinding ongeveer 12 uur op den Boulevard te Scheveningen. O— Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek om over eenige plaatsruimte in uw blad te mogen beschikken. In het verslag van de vergadering van den gemeenteraad van Wijk in uw blacl van i Juni j.l. is te lezen dat Gedeputeerde Staten onzer pro vincie verlangen, dat het overtollige kasgeld hetwelk door het gemeente bestuur van Wijk, bij de plaatselijke boerenleenbank, welke is aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, is gedepo neerd, moet, worden weggenomen, en geplaatst daar waar meer zekerheid wordt gegeven. Wij hebben dit standpunt van Ge deputeerde Staten, hetwelk ons al wel eerder bekend was, (waar ons be kend is, dat een kassier, tevens ge meente-ontvanger, het overtollige kas geld niet bij ,,zijn" bank, maar bij een boerenleenbank, aangesloten bij de R. K. Centrale Bank te Eindho ven moet deponeeren) en nu ook 1 openlijk in het Nieuwsblad te lezen is, beschouwd als een slag in het gezicht van de Centrale Bank te Utrecht en al. de locale banken, _jdie 1 daarbij aangesloten zijn. Wij gevoe- len ons dan ook geroepen, zij het dan ook ingaande tegen de houding van Gedeputeerden eenige regelen ter verdediging onzer boerenleenban ken te schrijven. Bij de wijziging der gemeentewet zou de haai verrichten. i 'tWas nutteloos verder te gaan en den vluchteling nog langer te volgen. Alleen vanaf de kust schoot Jacque min, die niet kon zien, wat er geschied de, op goed geluk, aangespoord door Collivet, die schier razend werd, toen hij bemerkte, dat zijn prooi hem ont snapte. Hij zal er niet aan ontkomen, zeide iemand. Waarschijnlijk niet. Gedurende enkele seconden zag men niets. De zee scheen met eeuwigen sluier 't drama te willen bedekken, wat zoo even afgespeeld was. Maar eensklaps werden de golven bloedrood gekleurd. 'tls gedaan. Hij is verslonden. Arme kerel! Ja, het moet een ellendige dood wezen. Hé! Kijk eens! kijk eens! D?e oewdkers staarden hun oogen bijna uit. Wij hebben te vroeg ons De pro- f u n d i s gezongen. Het lichaam van den haai dreef om gekeerd op het water. Hn op vijftig meter daarvan verwij derd, verscheen vlak bij de kust, het hoofd van Haudecoeur, die alle krach ten tot een laatste poging inspande* Elke vervolging doo»r de boot was nutteloos. En vanaf den oever kon men den vluchteling, die nu door de riffejn gedekt was, niet meer zien. is bepaald, dat geldbeleggingen door gemeentebesturen aan goedkeuring van Ged. St. zijn onderworpen, het welk voorheen niet het geval was. In zooverre staan dus Ged. St. in hun recht. Maar het minder aange name voor onze boerenleenbanken is dit, dat Ged. St. oordeelen dat de boerenleenbanken aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht geen vol doende zekerheid geven, en de ban ken aangesloten bij de R. K. Cen trale Bank te Eindhoven, wel vol doende zekerheid geven. De kwestie is deze: de Centrale Bank te Eind hoven stelt eene bijzondere garantie ten behoeve van gedeponeerde ge meentegelden en dat doet Utrecht niet. De gemeentegelden bij „Eind hoven" gedeponeerd verkeeren dus in eene zekere bevoorrechte positie ten opzichte van gelden aan parti culieren, en dat vinden wij niet juist. Het bestuur der Centrale Bank te Utrecht, staat, en zeer terecht, op dit standpuntonze coöperatie is zoo hecht en sterk, zoo safé, dat al wat bij ons en bij onze banken belegd wordt, veilig staat, ook zonder dat daarvoor eene bijzondere garantie ge steld wordt, en wij maken voor ge meentegelden geen uitzondering, v.n.l. ook niet omdat het niet billijk te j achten zou zijn, waar gemeentegel den meestal op zeer korten termijn, en particuliere gelden dikwijls op. langen termijn gedeponeerd worden. Niet alle college's van Ged. St. nemen in deze eene beslissing als die van Noord-Brabant, waar toch b.v. Gedeputeerden van Gelderland en Overijsel, hunne goedkeuring niet onthouden aan besluiten tot geldbe legging bij boerenleenbanken aange sloten bij „Utrecht" ook zonder dat eene bijzondere garantie gesteld wordt. Wat de veiligheid, betrouwbaar- heid en zekerheid aangaat, kunnen de navolgende getallen mogelijk iets zeggen, tevens omtrent de soliditeit en liquiditeit der boerenleenbanken, aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht. De Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank gevestigd te Utrecht, telde op 31 Dec. 1930 (over 1931 zijn uit den aard der zaak nog niet alle ge gevens bekend) 725 aangesloten lo cale banken met 155532 leden. De reservefondsen van de locale banken bedroegen op dat tijdstip bijna 12 millioen gulden en van de Centrale Bank afzonderlijk 4 millioen gulden. Enkel aan spaargelden was toen bij de locale banken ingelegd een be drag van f338,150,567,11; zegge: De mannen in de boot wachtten, tot Haudecoeur aan wal zou stappen, om zorgvuldig zijn richting gade te slaan. Maar Haudecoeur, wiens wonderbare redding hem nieuwe krachten scheen i te geven, zorgde er wel voor, niet dooi; hen bemerkt te worden. 1 Kruipende van rots tot rots bereikte) I hij, niettegenstaande de kogels en de blikken der toeschouwers, den oever. Hij was aan de zee, aan de kogels^ aan de haaien ontkomen. Hij was uitgeput; zijn keel brandde hem van dorst. j j Maar nu wist hij, waar hij dien kon lesschen; de kleine riviertjes zijn tal-f rijk langs de kust; zelfs langs den voet van den Nekou werpt de Daouit zich in zee. Hij kroop er heen, liet zich daar neervallen en dronk met wellust het frissche water, dat zijn krachten scheen te stalen en zijn moed deed toenemen^ naarmate zijn dorst verminderde. Maar toen de dorst verdwenen was bleef de honge rnog over. f i Hij at eenige vruchten; gelukkig kan men die op dat gedeelte van het eiland in groote hoeveelheid vinden. Voor korten tijd stilde dit zijn kwel lingen. Maar nu trad de reactie in. I Hij werd plotseling zwak als een kind; zijn beenen waren als verlamd; onbeschrijfelijke lasten schenen aanzajrf armen bevestigd te zijn, zoodat hij zQ niet kon opheffen. (Wordt vervolgd), j voor het Land van Heusflen en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1