buitenland. Marktberichten. Rivierberichten. Plaatselijk Nieuws driehonderd acht en dertig millioen eenhonderd vijftigduizend vijfhonderd zeven en zestig gulden en elf cent. Op 31 Dec. 1931 had de Centrale Bank zoo noodig te beschikken over een aandeelenkapitaal van f2,591,000 met eene aansprakelijkheid der loca le banken van f 10,364,000. Het zou ons te ver voeren een overzicht te geven omtrent de gang van zaken in de 33 jaren dat onze centrale organisatie heeft bestaan, wij meenen dat bovenstaande cijfers voldoende aantoonen hoe het kleine plantje is opgegroeid tot een boom welks takken zich over het geheele land uitspreiden, en welke nog steeds in groei en bloei toeneemt. Bij al het genoemde komt nog de onbeperkte aansprakelijkheid der leden, hetwelk de eigenlijke grond slag vormt waarop de Raiffeisen- banken berusten, zoodat naar den mensch gesproken we wel durven zeg gen (niet uitzondering van wat in oorlogs- en omwentelingstijd kan ge beuren, waar niemand waarborg voor geven kan) wat bij de boerenleen banken staat, staat veilig en zeker, ook in dezen crisistijd. Er bestaat verder bij de boeren leenbanken nog een onderling waar borgfonds waaruit eventueele tekor ten kunnen gedekt worden ontstaan door fraude's van kassiers, inbraken of branden, en verder een fonds voor verschillende doeleinden waaruit kwa de posten tengevolge van de crisis omstandigheden en welke zijn aan gegaan voor 1 Jan. 1931, kunnen bestreden worden. Hiermede meenen we te kunnen volstaan, en we hopen, dat Ged. St. in hunne houding ten opzichte van onze boerenleenbanken eene wending ten goede zullen nemen. En verder vertrouwen wij dat particulieren die gelden beschikbaar hebben om te be leggen, ter wille van hun eigen be lang en om het algemeene belang, hun vertrouwen aan de boerenleen banken niet zullen ontzeggen, maar overtuigd zullen zijn, dat eene zeer veilige, zoo niet de veiligste geldbe legging is, het openen eener spaar rekening bij de boerenleenbank. De besturen der boerenleenbanken wor den dan tevens in staat gesteld, om met de meeste voorzichtigheid in de zen moeilijken tijd van malaise en inzinking, boeren en tuinders, waar noodig, tegen eene matige rente gel den te kunnen verstrekken, om hun bedrijf op gang te houden en zoo de Heere wil, door deze crisisperi ode heen te helpen. Ten slotte nog dit: de stichter der boerenleenbanken is geweest Frie- drich Wilhelm Raiffeisen, geboren 131 Maart 1818 te Hamm aan de Sieg in Duitschland, burgemeester geweest, achtereenvolgens van Weij- erbusch, Flammersfeld en Heddes- dorf. Hij stichtte in 1847 de eerste boeren-hulpbank, Overleden 11 Maart ;i888 te Heddesdorf. Over bijna geheel West- en Mid den Europa heeft dit voorbeeld na volging gevonden, en de boerenleen banken zijn reeds duizenden en dui zenden ten zegen geweest, al zou het alleen maar zijn dat vele in moei lijke financiëele omstandigheden ver- keerende brave werkers er voor be hoed zijn geworden om niet in de handen van woekeraars te vallen of op andere wijze geholpen te worden van het kantje in den sloot. Moge de boerenleenbanken zich in toenemenden bloei blijven verheugen en nog meer dan tot heden het ver trouwen hebben van arm en rijk, gelijk in deze mooie organisatie ar men en rijken elkander ontmoeten. Met beleefden dank voor de plaats ruimte, JAC. v. d. POL, Kassier van de Coöperatieve boerenleenbank te Veen. .Veen 6 Juni 1932. DE ZAAK-LINDBERGH. Het is bij de politie bij een razzia ge lukt den gangster Salvatore Spitale die, zooals bekend, in opdracht van Lindbergh onderhandelingen heeft gevoerd met de onderwereld ter zake van terugbezorging van het ontvoerde kind, met vijf andere personen te arresteeren. O KOUDE IN ENGELAND. Zondag heeft Engeland den koudsten Junidag beleefd dien men sedert 23 jaren had gehad. De maximum-temperatuur bleef Zondag 53 graden, d.w z. 43 gra den beneden normaal. Het was Zondag in Engeland kouder dan tijdens de laatste Kerstdagen O— VLIEGONGELUK. Te Berlijn is een sportvliegtuig op een gebouw van de Chemische fabrieken Temmler Werken neergestort. Het toe stel sloeg door het dak en verwondde vele arbeiders. Twee zijn doodelijk ge wond, drie zwaar en drie licht gewond. De bestuurder Gebriel, is er met lichte kwetsuren afgekomen. Dadelijk na het ongeluk had hij zich snel losgewerkt en was in de verwarring verdwenen eer men het wist. Een der doodelijk gewonde vrouwen is reeds tijdens het vervoer over leden. —O VERGISSING VAN EEN AV1ATEUR. Een Chineesch aviateur, die terug keerde van een vlucht tegen Chineesche bandieten in de provincies Koeagsjau en Honan liet bij vergissing boven de stad Penpoe een bom van 35 pond vallen, waardoor 22 personen werden gedood en 41 gewond. De opgewonden menigte overviel hierop het hoofdkwartier van de luchtstrijdkrach ten, waar, naar verluidt, de commandant gelyncht werd. C\ ACHTERVOLGING VAN SMOKKELAARS. Vrijdagnacht heeft in de straten van Emmerik bij de achtervolging van smok kelaars een der commiezen een jongeman uit Elten in het onderlijf getroffen. Doo delijk gewond is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht. O— NOODWEER IN ROEMENIë. TAL VAN SLACHTOFFERS Het Bergachtig gedeelte van de Do- broedsja is door een hevig noodweer geteis terd. Vooral de gemeenten Macin en Jijila zijn zwaar getroffen. Tal van menschen zijn om het leven gekomen Binnen een uur stegen twee beken in het gebergte niet minder dan 3 meter. Door het water stortten verscheiden huizen in, terwijl veel vee verdronk. Te Jijila werden vele boerenwoningen door het water a. h. w. van den aardbodem weggevaagd. De bewoners vluchtten op de heuvels in de omgeving. Het gemeen tehuis waar ca. 30 personen een toe vlucht hadden gezocht, stortte in, waarbij 11 personen om het leven kwamen. De overigen werden gered, doch verscheiden hunner waren ernstig gewond. Ook te Macin zijn talrijke slachtoffers te betreu ren. Honderden gezinnen zijn gevlucht. De schade wordt op 20 millioen ley ge raamd. O DE AARDBEVING IN MEXICO. Honderden dooden en gewonden. De aardbeving, welke Vrijdag Mexico heeft geteisterd, schijnt ontzettende uit werking te hebben gehad. Zoo wordt het aantal dooden te Mexico City op 400 geschat. Te Guadalajara, de hoofd stad van den staat Jalisco, zouden 300 menschen zijn gedood of gewond. Het telegraaf- en telefoonverkeer is gestag neerd, zoodat de berichten uit de ge teisterde gebieden met zeer groote ver traging binnenkomen. In totaal zijn 20 plaatsen verwoest. Het meest zijn de steden Zamora, Ju- chitan en Mascota geteisterd. Aangezien de autoriteiten verwachten, dat nog meer bevingen zullen volgen, zijn de scholen, theaters, restaurants en kerken tot nader order gesloten. Men neemt aan dat de haard van de be ving zich bevindt in den Stillen Oceaan in de omgeving van Colima. Op de Maria-eilanden, waar zooals bekend strafkolonies zijn gevestigd, zijn de administratie-gebouwen vernield. Wat de andere staten van Mexico aangaat, wordt gemeld, dat in Jalisco de plaats Tecoman vrijwel verwoest is; het aantal slachtoffers is nog on bekend. Te Zamora in den staat Michoacan is de muur van een kazerne ingestort, waardoor soldaten werden gedood en verscheidene anderen gewond werden; hier en in andere plaatsen in de omge ving is ook groote schade aangericht. Men weet nog niet hoeveel menschen er in totaal door getroffen zijn. Oolk aan de spoorlijnen is veel schade be rokkend. In totaal zijn nog vijftien schokken waargenomen. —O AANSLAG OP MUSSOLINI VERIJDELT. Een 25-jarig Italiaan, die zou hebben bekend een aanslag op Mussolini te hebben beraamd, is Zaterdag op Piazza Venezia te Rome gearresteerd. Hij was in het bezit van twee bommen en een revolver. Op hem werd voorts bevonden een Zwitsersch paspoort ten name van Angelo Galvini. Er zou evenwel zijn geconstateerd, dat zijn juiste naam Sbar- belotte luidt. Omtrent het verdere resultaat van het onderzoek is tot nu toe nog niets be kend gemaakt. De gearresteerde zal terecht moeten staan voor een speciaal gerechtshof tot bescherming van den Staat. Bij het onderzoek van de bommen werd geconstateerd, dat zij van een gevaarlijke werking zouden zijn ge weest. Het verluidt dat hier sprake is van een Italiaanschen emigrant, die in 1925 uit Italië naar Zwitserland is ver trokken. Hij zou reeds in October j.l. naar Rome zijn gekomen en sindsdien zijn misdadig plan hebben beraamd, zonder evenwel gelegenheid te hebben gehad het ten uitvoer te brengen. —O EEN AANSLAG OP WARD HERMANS. De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt: Vrijdagavond kort voor middernacht is te Heist op den Berg een aanslag gepleegd op het Vlaamsche Kamerlid, Ward Hermans. Deze was met den laatsten trein uit Antwerpen terugge keerd en begaf zich per fiets naar zijn woning, toen hij in de Bergstraat door een onbekend persoon werd aangeval len. De aanvaller dook onverwachts uit de duisternis op en had een pistool in de hand. Hij vuurde het wapen af in de richting van Ward Hermans, die in den linkerarm werd getroffen en te gronde viel. Toen Ward Hermans weer opstond, was de aanvaller reeds ge vlucht. Het Kamerlid begaf zich onmid dellijk naar het huis van een geneesheer en viel daar bewusteloos neer. De ko gel kon niet uit den arm worden ver wijderd. Ward Hermans ligt thans te bed. Zaterdag is door het parket te Mechelen een onderzoek bevolen, hoe wel Hermans zelf geen klacht had inge diend. Van zijn aanvaller kon hij trou wens slechts een vage beschrijving ge ven. Volgens de eerste resultaten van het onderzoek zouden zware vermoe dens wegen op een der politieke vij anden van den gewonden afgevaardig de. Deze aanslag heeft in het heele arrondissement Mechelen, waar Ward Hermans zeer bekend is, groote op schudding verwekt. De dader zou, volgens het Hbld. een Vlaamsch-nationalist zijn, zoo al thans weten de Brusselsche bladen te vertellen, die den aanslag in verband brengen met den tusschen de Vlaamsch- Nationalisten en de^ Hitleriaansche groep van Hermans heerschenden ge spannen toestand. —o NEDERLANDSCHE AUTO IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Op den weg langs het Noord-Kanaal in de nabijheid van Schiefbahn (bij Krefeld) geraakte een Neder'andsche particuliere auto, waarmede bruilofts gasten uit Dusseldorf waren gehaald, aan het slingeren, waarop de wagen tegen een boom reed. Van de zes in zittenden werden vier tgewond, twee bekwamen slechts lichte kwetsuren. De Nederlanders zijn afkomstig uit Nieuwstadt. Twee dames een heer en twee kinderen, allen Peters geheeten, werden overgebracht naar het zieken huis Willich te Krefeld. Twee hunner hebben zware, hoewel niet levensge vaarlijke wonden bekomen. Ook de chauffeur, Schneider genaamd, bekwam kwetsuren. ROTTERDAM. 7 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd 250 paarden, 7 veulens, 850 ma gere en 807 vette runderen, 427 vette kalveren, graskalv., 1072 nuchtere kalveren, 433 schapen of lammeren, 20 overloopers of varkens, 20 biggen, 6 bokken of geiten. Per V2 K.G. Koeien 4772—22 31—32 V2 36—38 Ossen 19—22 30—32 35—36 Stieren 18 21—23 26—28 Vette kalveren 25—29 35-377, 477,-50 Per stuk Melkkoeien t' 140 a f230 Kalfkoeien f135 a f230 Stieren f 70 a f340 Pinken f 45 a f 90 Graskalveren f a f Vaarzen f 90 a f150 Werkpaarden 1130 a f275 Slachtpaarden f 95 k f140 Veulens f 20 k f 45 Hitten f 60 a f110 Biggen f 2.00a f4.00 Nuchtere fokkalv. f 10 a f 19 id. slachtkalv. f4.00 a f7.00 Biggen per week 0 A 0 0 Op 7 Juni. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.99 val 4 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 1.16 val 1 Crévecoeur (Maas) 1.14 val 6 St. Andries (Maas) 1.55 was 8 Venlo 10.90 val 17 Maastricht 44.09 was 1 Keulen 2.71 val 4 HEUSDEN. De jaarlijksche schoonmaak van het stadsuurwerk is weer voorbij en tegelijkertijd zijn de wijsjes gewijzigd. Op 't heel uur staat: Een nieuw lied van een meisje en een schipper; op 't groot kwartier het voorspel daar van; op 't half uur: Smedenlied en op 't klein kwartier het voorspel daarvan. Een combinatie van het eerste en tweede elftal van de voetbalvereen. „L.O.N.G.A." speelde Zaterdag te Aalst een vriendschappelijken wedstrijd tegen de v.v. „Voorwaarts" en won met 5—0. A.s. Zaterdag neemt het eerste elftal van „L.O.N.G.A." deel aan de seriewed strijdeD, uitgeschreven door de voetbalv. „B S.V." te Besoijen en komt aldaar uit tegen „S.D.O." uit Sprang. „S.D O." is voor „L.O.N.G. A.'t lang geen onbekende en het belooft ongetwij feld een zware wedstrijd te worden. Op de Donderdagavond gehouden jaarvergadering van de „Fanfare der H Familie" werd door den Secretaris een uitgebreid en keurig jaarversleg voorge lezen. Dank werd gebracht door den President, de heer Joh. de Mol, aan den Secretaris voor zijne werkzaamheden in het belang der vereeniging, in het afge- loopen dienstjaar verricht. Hierna werd door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan en een kascommissie benoemd. Hiervoor werden aangewezen de heeren L. van Hoften en A. Walraven Jr. Tot a'gemeen bestuurslid werd gekozen de heer L. v. d. Staak en tot Secretaris de heer Joh. van Laarhoven. Besloten werd het tweede zomerconcert te doen plaats hebben op Zondag 18 Juni des avonds. Mededeeling werd ge daan van het Bondsfestival te Helvoirt, op Zondag 12 Juni a.s Het vertrek werd vastgesteld. Bij de rondvraag bracht de Presidenr hulde aan den talentvollen directeur voot het behaalde succes en bracht hem spe ciaal een woord van dank voor zijne eminente leiding. Zaterdagmiddag ongeveer drie uur, zweefde boven onze gemeente op geringe hoogte, althans naar men meende, een luchtballon. Het was de „Neerlandia", bemand met den luchtvaarder Delia Mouton en twee Arnhemsche doktoren, die des morgens omstreeks half twaalf in Utrecht was opgestegen. Wij laten hieronder een verslag over de luchtreis volgen, dat wij ontleenden aan het „Utr. Dagblad" en waaruit blijkt, dat men zich in het schatten van de hoogte deerlijk kan vergissen. In aansluiting op het startbericht kun nen we melden, dat de Neerlandia een vaart maakte over Utrecht op een hoogte van ongeveer 250 Meter in de richting Zuid-Zuid-West. Om 14.50 uur was men op 400 M., om 12 uur op 500 M. hoogte Om 12 uur tien was men reeds op 700 M boven Jutfaas, met nog 46 van de 18 zakken ballast. Boven Lexmond op 1000 M. hoogte. Om 12 50 uur voer men in pal Zuidelijke richting met nog 14 zakken ballast. Om 1 uur 1300 M. met 13 zakken. Hier ging men boven het wolkendek in de hoop daar in de felle zon te komen. Dit viel echter tegen, aangezien daar een veel hooger dek ontstaan was, waar men niet boven uit kon stijgen, zoodat men eenigen tijd tusschen twee lagen wolken dreef. Aangezien dit bovenste dek zoo hoog was, dat er geen denken aan was om daarboven te gaan varen, liet men zich weer terugvallen onder het eerste dek tot op een hoogte van 150 M. Het was toen 2 uur 's middags en men trok toen bij Vuren de Waal over. De over tocht over de rivier geschiedde op sleepvaart. „We kregen toen een stevigen regen bui," zoo vertelde de heer Delia Mouton verder, „waarop een zak ballast gegeven werd en we om half drie op 1250 M. zakten met nog 9 zak ballast. Om kwart vóór drie zaten we op 1275 M. boven Heusden, nog dik in den regen. Aangezien echter de luchttemperatuur steeg, kostte het ons slechts 1 zak ballast, om 10 voor drie op 1200 M. hoogte boven Elshout met nog 8 zakken ballast in evenwicht te zijn. Nu trad eigenlijk pas de mooie vaart in. Om 3.30 uur waren we op 1200 M. boven de IJzeren Man, nog steeds in Zuidelijke richting gaande. Om 4.10 waren we op 1700 M. boven Boxtel, nu echter met een Oostelijke richting. 4.15 uur op 1700 M. nog met Boxtel in zicht, Oostelijke richting, weer regen. 4.35 uur: 1600 M. St. Oedenrode, richting Oost. 5 uur: 1700 M. met Gemert in zicht in sneeuwbuien. 5.15 uur: 1800 M. boven Gemert, richting Oost. 5.50 uur2000 M. met nog steeds 8 zak ballast boven het Beesteveld bij de Peel. 6.15 uur: op 2075 M. in zicht van Venraay, werd besloten om een eind aan de vaart te maken, aangezien de tijd en de plaatselijke omstandigheden ons dwon gen. We wenschten nog voor de Maas te dalen, aangezien daar een spoorweg verbinding was door ventielhalen werd de daling ingezet. 6.35 uur raakte de sleepkabel den bodem bij Venraay en om 6.50 werd met nog 2y2 zak ballast aan boord zeer vlot geland op een stukje grasland. De vaart was zeer leerzaam wat betreft de meteorologische omstaudigheden en de beide passagiers waren zoo enthousiast, dat zij zich direct opnieuw voor een vaart opgaven. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 9 Juni 1932, des avonds 8 uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2 Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van veldwachters. 3. Verzoek houder gebakkraam om on derhands te pachten de staanplaats op de kermis in de jaren 4933, 4934 en 1935. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der algemeene politieverordening (Uit breiding verbod spoelen Demer). Zondag j 1. behaalde het le elftal van Juliana" op de gehouden seriewed strijden te Dussen den len prijs, zijnde een prachtige zilveren beker. „Juliana" wist daar n.l. twee wedstrijden te winnen, resp. van „Hercules" (Waspik) 21 en „het Wapen van Raamsdonk" 30. Zaterdag j.l. speelde „Juliana II" een vriendschappelijke wedstrijd tegen hare zustervereeniging „P.S.V." I en II comb, en won deze wedstrijd met 70. Zondagmiddag werd alhier vanwege de Bond van Scherpschuttersvereenigingen „De Langstraat' het eerste bondsconcours gehouden op de schutsboom der Kon. Scherpschuttersvereeniging „St. Blasius" alhier. De uitslag was als volgt: le korpsprijs St. Blasius, Heusden 2e prijs Besoijen, 3e prijs Elshout. De personeele prijzen werden behaald als volgt le prijs M. Bakker, met beker 2e prijs Jos. Zeegers, 3e prij3 J. v. d. Meys 4e prijs F. Leyten, 5 A. de Leeuw, 6 F. de Leeuw, 7 van Eist, 8 Teulings, 9 B. Heykants, 10 Duccennoy, 11 Jac. v. Dun, 12 J. de Leyer, 43 P. v. d. Oever. Na afloop vereenigde men zich in het Hotel „Het Wapen van Amsterdam". Door den Voorzitter werden de prijzen uitgereikt. Het eerste bondsconcours is in alle opzichten geslaagd. 25 Mei. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) f 0.70 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.03 per stuk. ALMKERK. Op de j.l. Maandag alhier ge houden voorjaars-paardenmarkt werden ruim 70 stuks aangevoerd. J.l. Zaterdag speelde de Korfbal vereniging „A.K.C." alhier een wed strijd tegen de Korfbalvereen. „Ada" te Arkel, welke wedstrijd eindigde met 20 ten voordeele van „Ado". ANDEL'. Het verbouwen van een woonhuis voor den rijwielhandelaar Elshout te Giessen is opgedragen aan A. J. Smits alhier. De afd. Andel van de Chr. Nat. Werkmansbond vergaderde Donderdag j.l. in de vm. Openb. School. Wegens toe name van het aantal leden tot 26, was het noodzakelijk tot uitbreiding van het Bestuur over te gaan. Gekozen werden als bestuursleden de heeren Jan Verwijs Gzn. en G. den Dekker. Gedurende de maand Mei j.l. zijn door de Wilhelminasluis alhier gepasseerd 2573 vaartuigen met een inhoud van 419.218 M3. Vanwege den ring „Altena" van Herv. Jongelingsvereen. in het Land van Altena is een reciteer-club opgericht. Om de 14 dagen wordt in de Landbouw school alhier onder leiding van den heer Bronkhorst een vergadering gehouden. CAPELLE. Mej. D. Voor de Poorte, te Lan- gerak, benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School aan den Loonschendijk, zal 16 Juni a.s. aldaar in functie treden. Door tot nog toe onbekende oor zaak brandde Maandag 6 dezer in de Wolfsnest de woning van M. W. tot den grond af. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Naar we vernemen dekt verzekering de scha de. Een vijftal leden van de henge- laarsvereeniging „De Maasmond", neemt a.s. Zondag deel aan een hengel- concours te Tilburg. We wenschen deze jeugdige vereeniging dien dag veel suc ces toe. Gedurende de maand Mei werden ter gem.-secretarie voor den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 17 runderen, 68 varkens en 4 geiten. De rijksveldwachter W. Speelman alhier is gedetacheerd te Vlijmen. J.l. Vrijdag had aan de brug in de Kom te dezer plaatse een aanrijding plaats tusschen een tractor met aan hangwagen van Gebr. v. d. G. uit Den Haag en een wielrijder. Het rij wiel werd totaal in elkaar gereden, terwijl de berijder, een knecht van den electricien v. W. te Vrijhoeve-Capelle, wonder boven wonder met den schrik 00 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2