Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de 8ommelerwaard. So. 5233 Woensdag 8 Juni Bij Examens SE Marktberichten. Plaatselijk Hieuwt;. Provinciale Staten. Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. BEHOORENDE BIJ HET verleend moeten worden. Ged. Staten zouden het op prijs stel len bij het hangend overleg inlichtin gen te genieten van een commissie uit de Staten, b.v. bestaande uit vijf leden. Zij verzoeken hun voor het aangege ven doel een subsidie van f 100.000 te willen verleenen. In 'de tweede gewone zitting van dit jaar zullen zij verantwoording doen van hetgeen zij ter uitvoering van dit besluit hebben verricht. Subsidies. Ged. Staten stellen o.m. voor 1932 de volgende subsidies voor: Prov. Commissie ter bevordering der geitenfokkerij f2500; Commissie voor de uitwendige her stelling der St. Janskerk te 's-Herto- genbosch f7000; Noordbr. Vereen, tot bestrijding der t.b.c. f5000 voor de gewone uitgaven, f 2000 in de kosten der districtscon- sultatiebureaux, f2000 in het Verpleeg- fonds (dit is een verdubbeling, terwijl gevraagd was f3877) en f577 tot del ging van het tekort van het verpleeg- fonds over 1931. Krankzinnigenverpleging. Ged. Staten wijzen op een leemte in de bestaande subsidieregeling, dat hun n.l. niet uitdrukkelijk de bevoegdheid is toegekend om voor de verpleging in z.g. aangewezen of open afdeelingen de gewone bijdrage te verleenen. Ook de eisch, dat aan voortgezette verple ging in een geschikte inrichting ojf woning een drie-jarige gestichtsverple- ging moet zijn voorafgegaan, strookt niet met de nieuwere opvattingen. Ged. Staten hopen binnen afzienbaren tijd een wijziging der tegenwoordige re geling aan te bieden en verzoeken hun, in afwachting daarvan, te machtigen in de meest netelige gevallen de be staande regeling te duiden in den zin der beslissing, welke de billijkheid vraagt. Omlegging Dommel om Boxtel. Ged. Staten hadden voorgesteld in de kosten van de verlegging van de Dommel om Boxtel toe te kennen een subsidie van 25 pCt. in een bedrag van hoogstens f233.000, zijnde f58.250. Daarbij gingen zij uit van de veron derstelling, dat het Rijk een subsidie van 50 pCt. zou verleenen, doch dit is niet het geval. Het werk zal in werk verschaffing worden uitgevoerd mét een rijksbijdrage van 100 pCt. in de loonen. Ged. Staten stellen nu voor de provinci- ale bijdrage ongewijzigd te laten, doch de voorwaarden eenigszins te wijzigen. Het Noorder Afwateringskanaal. Het dagelijksch bestuur van het Wa terschap „Het Noorder Afwateringska naal" heeft toestemming verzocht, dat met handhaving van het verleende sub sidie van f36.000, de werken tot ver betering van dén waterstaatstoestand in deszelfs gebied in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Verwacht wordt, dat in de verhoogde arbeidsloonen een rijks subsidie van 100 pCt. zal worden ont vangen. Ged. Staten stellen voor met het ver zoek accoord te gaan en de voorwaar den te wijzigen. Steun aan land- en tuinbouw. Naar aanleiding van een verzoek van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, hebben Ged. Staten zich beraden over den vorm, waarin de pro vincie Noord-Brabant eenigen steun zou kunnen verleenen aan de land- en tuin bouwers, ingezetenen onzer provincie, die het zwaarst getroffen worden door den nood van dezen tijd. Overleg met bestuurders van den N. C.B. heeft nog niet geleid tot een wel omlijnd voorstel, doch heeft wel reeds Ged. Staten overtuigd, dat eenige hulp dringend noodig is en wel hulp in natura. Naar hun aanvankelijk inzicht zal deze hulp door tusschenkomst van de or ganisaties en mede voor hare rekening STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN. 3 Juni 1932. Visscherijwet: F. H., Breda, f3 of 2 d. Overtreding wet op het bevolkings register: C. R., Dussen, f5 of 3 d. Gem.-verord.: H. A. Th. d. M., Lon den, f20 of 10 d. Pol.-verord.: M. K., Veen, f3 of 2 d. 424 Sr.: H. v. d. S., Dussen, f10 of 5 d. M.- en R.-wet: A. G. d. V., Dussen, 3 maal f0.50 of 3 maal 1 dag; A. J. V., Woudrichem, f3 of 2 d. M.-Regl.: J. A. V., Herpt, f3 of 2 d.; H. v. S., Drunen, fl of 1 d.; S. L., Hoog-Blokland, f3 of 2 d.; L. D., Gou da, f 5 of 3 d. Rijw. z. licht: D. A. M., Wijk, f3 of 1 week T.S.; C. P. W., Wijk, f3 of 2 d.; C. K., Alm kerk, f 3 of 2 d.; F. W. v. H., 's-Bosch, f3 of 2 d. i Geen verbeterde onderwijzers opleiding. In het rapport van de Staatscom missie Bos de z.g. Bevredigings commissie werd als een noodzake lijke voorwaarde voor de financieele gelijkstelling ook genoemd een verbe terde onderwijzersopleiding. Een uitne mend en warm pleidooi leverde de Be vredigingscommissie voor een verbeter de wijze van opleiding, en dat pleidooi werd door Minister De Visser in 1920 met volle instemming onveranderd in zijn Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp overgenomen. Met algemeene instemming werd dit stelsel door de Staten-Generaal aan vaard en in de Lager Onderwijswet 1920 werd voorgeschreven een vijfja rige vakopleiding, rustende op een drie jarige voorbereiding (U.L.O., H.B.S. of Gymnasium). Verkregen kon daardoor worden een betere algemeene, zoowel als een betere theoretische opleiding; daarenboven werd ingesteld een twee jarige practische vorming onder leiding van bekwame leerkrachten. Aan het ein de van die theoretische en practische opleiding, ongeveer op 21-jarigen leef tijd dus, zou een eind-examen de be voegdheid geven om als volkomen vol ledige leerkracht de school binnen te gaan. Dit met goed gevolg afgelegd examen toch zou de tegenwoordige la ger- en hoofdacte omvatten. Het bestaande systeem, dat niet vol doend ontwikkelde en voor de practijk totaal onvoldoend opgeleide jongelui de school als leerkracht doet binnengaan, zou tot het verleden behooren, tot groote voldoening, niet het minst van de onderwijzers zelf en tot verhooging van het onderwijspeil. Tot groote voldoening van de on derwijzers want het is een verheu gend feit, dat de wensch tot verbete ring van de opleiding het eerst uit de onderwijzerskringen zelf is opgekomen en daar thans algemeen leeft. Natuurlijk kon zoo'n veranderde op leiding niet plotseling ingevoerd wor den en er werd dan ook een overgangs periode van 15 jaar, dus tot 1935, ge geven. Maargeen der opeenvolgende Ministers heeft iets gedaan om de nieu we opleiding voor te bereiden. Eenige wijzigingen werden bij Ko ninklijk Besluit van 11 September 1923 aangebracht, o.a. in den vorm van de instelling van het school-eindexamen aan de Kweekscholen, maar de duur der opleiding bleef veel korter dan wen- schlijk is en de onderwijzer(es) komt nog steeds met een niet voltooide oplei ding voor de klas. Verwacht had nu toch zeker mogen worden, dat eindelijk uitvoering gege ven zou worden aan het reeds in 1920 aangenomen opleidingsstelsel. Doch in plaats daarvan wordt de verbeterde on derwijzers-opleiding uit de wet geno men. Minister Terpstra, volgt ook op dit punt de meerderheid der Staatscom missie Rutgers en wil het thans gel dende stelsel uit het bovengenoemde Koninklijk Besluit in de Wet brengen. In de ons omringende landen werd de onderwijzers-opleiding vernieuwd en verbeterd', Minister Terpstra is tevreden met een opleiding tot opvoeders der jeugd, niet veel verschillend van die, welke voor ruim 50 jaar geleden, in de Wet van 1878, werd voorgeschre ven! En dat, omdat op die wijze „bezui nigd" kan worden! Beter gezegdomdat op die wijze de uitgaven niet verhoogd behoeven te worden. De vitale belangen van het onderwijs worden uit het oog verloren, maar dat is nu eenmaal iets, waarom de Minister van Onderwijs zich in dit Wetsontwerp blijkbaar niet druk maakt. „Bezuiniging en versobering" is het parool al gaat 't ook ten koste van het peil van het onderwijs, al gaat 't ook tegen de voorwaarden van de Pa cificatie! Zijn de kosten voor de verbeterde op leiding dan zoo enorm, dat die niet betaald kunnen worden? De kosten voor de bestaande Rijks- en gesubsidieerde kweekscholen zijn op de Begrooting voor 1932 geraamd op f4.884.054.en die der uitgaven zou den stijgen tot f7.272.800.—, indien de verbeterde opleiding uit de wet van 1920 werd ingevoerd. In dat bedrag is begrepen f 2.508.000.— voor toelage aan de adspirant-onderwijzers gedurende 2 jaren van hun practische opleiding. Ie der, die bedenkt, hoe voor vele adspi rant-onderwijzers, jongelui van 19 tot j 21 jaar, een dergelijke toelage noodza kelijk is, zal begrijpen, dat deze som niet lager gesteld kan worden. Voer de groote verbetering, die de invoering van de reeds vóór 12 jaar aangenomen maatregelen ter verbete ring der opleiding zou beteekenen, is die uitgaaf bovendien waarlijk niet zoo groot te noemen. Mede door het niet handhaven van een verbeterde opleiding van het onder wijzend personeel wordt evenals bij de verhooging van de leerlingenschaal schade gedaan aan de vitale belangen van het onderwijs en wordt ook eojn der pijlers, waarop de Onderwijs-bevre- diging zou dienen te rusten, onder graven. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Kokei 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ROTTERDAM, 0 Juni. Aanvoer 4302 varkens. Prijzen per K.ö. 4e kw. 2e kw. 3e kw. 2427 20-24 47-20 Export 2024 GORINCHEM, 6 Juni. Op de veemarkt was heden aange voerd 422 runderen, 43 nuchtere kalveren, 2 schapen, 297 lammeren, 744 biggen, 454 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f475250. Melk koeien f450f230. Kalfvaarzen f 4 25 200. Guiste vaarzen f80430 Pinken f 4070. Nuchtere kalveren f 69. Schapen f4822. Lammeren f47, Overloopers f744. Biggen f25. BREDA, 6 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 4 83 stuks vee, t. w. 68 stuks hoornvee, 0 kalveren, 3 varkens en 458 biggen. Prijzen Biggen f 4.tot f 8. Kalfvaarzen f 425.tot f 475. Kalfkoeien f tot f Fokstiertjes f tot f Per pond geslacht 4e kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 3234 2734 2326 Vette koeien 25—29 2225 4821 Stieren 24—28 49—23 43—48 In vet vee was een goede handel, de prijzen waren iets vaster. De stieren- handel was slapper. De biggen gingen vlot van de hand, deze waren iets hooger in prijs. Dr. de Vries verleende geneeskundige hulp. BRAKEL. Bij de op 1 Juni j.l. gehouden verkiezing voor twee Hoofdgeërfden in het Polderdistrict Bommelerwaard be neden den Meidijk werden de aftreden de heeren: W. Bok J.Mzn. te Poede- roijen en Mr. A. van Os te Dordrecht, resp. met 118 en 117 stemmen herkozen. Bij besluit van Gedeputeerde S;a- ten der provincie Gelderland d.d. 24 Mei 1932, is ten behoeve van den Tuin- bouwcursus te Brakel (Cursusjaar 1931- 1932) een provinciale subsidie toege kend, groot f 53.75. WAALWIJK. Geheel onverwachts overleed te Den Haag, in den leeftijd van 67 jaar, de WelEd. Heer M. van Loon, in leven groot leder- en extracten-importeur. Dit zoo plotseling heengaan zal in zeer wijden kring worden betreurd, want zijn dood beteekent inderdaad in vele op zichten een groot verlies, niet in het minst voor den lederhandel en leder industrie. Reeds op jeugdigen leeftijd ging hij als grootste leder-importeur naar Ame rika en importeerde het Amerikaansche leder niet alleen in ons land, maar in geheel Europa. Ondanks zijn drukken werkkring wi t hij nog tijd te vinden om voor het alge meen belang van Waalwijk werkzaam te zijn. Bij de reorganisatie van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat was hij voorzitter van het comité ter voorbereiding. De Vereeniging van Waalwijk» sche Schoenfabrikanten heeft besloten aan den gemeenteraad aan te bieden een bronzen beeld van hertog Jan vai Brabant, die Waalwijk de eerste stads rechten verleende, om dit te plaatsen in de nis van de hal van het nieuw c| Raadhuis. De vervaardiging van dit beeld is opgedragen aan den heer Theo van Delft alhier. Het 25-jarig herdenkingsfeest van Waalwijks Belang zal Zondag 12 Juni worden gehouden. Het belooft een schitterende feestdag te worden, Waal wijks Belang waardig. Van half een tot kwart over een zal door de Liedertafel „Oefening en Ver maak" op de kiosk op de markt een matinée worden gegeven. Om half drie opmarsch naar het W. S.C.-terrein. Van drie tot half zes behendigheids wedstrijden voor motoren, afgewisseld door standen der R.K. Waalwijksche Gymnastiekvereniging, opgeluisterd door de harmonie St. Jan. Van half acht tot 10 uur groot avondconcert door de Kon. Harmonie j „Euphonia" van Kaatsheuvel, welwil lend aangeboden. Om half elf vuurwerk op den Win terdijk. ALMKERK. De heer K. alhier had het onge luk met zijn motorfiets zoodanig te vallen, dat hij zijn sleutelbeen brak. O— ltï 103. Ouwe Daan en Prof. Prewe lieten de inlanders achter om op de kameelen te passen en gingen met Rob mee naar de oude man, die hen op stond te wachten. „Dit is mijn goede vriend in de nood," zei Rob, terwijl hij hem vriendelijk tegenlachte. „Als hij me niet zoo vriendelijk geholpen had, zou ik niet meer in het land der levenden zijn." 104. Ouwe Daan en Prof. Prewe schudde Robs vreemde vriend hartelijk de hand en gingen op z'n uitnoodiging mee naar de benedenkamer van de ruïne. Daar duidde de oude man de route uit, die het gezelschap moest nemen, om de schat te bemachtigen, die ze zochten. „Ge moet de rivier opvaren," zei hij, „en daar voor wil ik u m'n cano leenen." 105. Het was nog vroeg dag en verlangend de schat te vinden, volgde Rob en de zijnen de oude man naar de waterkant. „Hier is de cano", zei hun gids. „Gebruik haar en ik hoop dat ze je van dienst mag zijn." /to;btad ESA*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5