1 De oeede gezondheid ven Uw vee is Uw eisen DROGISTERIJ F*. COOPS Wandhaken Drogisterij kfersctiorBeert 5. J). £ankliKyz«n Co'; Bank Jf.V. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN No. 5234 Vrijdag 10 Juni Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS De Rijksmiddelen Bronskoperen Agentschap van dj AtnsUrdatnscbe Bank Jf.VAmsterdam. LIMONADE Buitenland, Binnenland. w SBHjP* V J mm-r-m k üêri?3S! 5 M IT- 1 1 1 H jtegi - 1% Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. 1932. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsules tegen Lever both of ongansch bij schapen. ÜKHGORINCHEMHi Wanneer we de cijfers zien van de inkomsten der rijksschatkist, dan slaat ©ns de schrik om het hart en onmid dellijk doen ze bij ons de vraag rijzen: „Hoe moet de staatsmachine loopende worden gehouden, als de toestand niet heel spoedig verandert?" Immers zul len binnen zeer afzienbaren tijd de in komstenbelasting, de vermogensbelas ting, de successierechten en nog meer dere andere bronnen van inkomsten, welke nu nog maar gedeeltelijk den in-! vloed der tijdsomstandigheden weer- spiegelen, eene daling vertoonen, die ons denkbeeld daaromtrent nog ver overtreffen zal. I Na een achteruitgang van 3,25 mil- lioen in Maart brengt April eene da'ing van ruim 3,5 millioen, in vergelijking met een jaar geleden, toen er al eene vermindering van meer dan 5 millioen ten opzichte van 1930 moest worden vastgesteld. Wij willen de grond- en personeele belasting buiten beschouwing laten, van wege den verwarden toestand, die er is ontstaan door de nieuwe financi- eele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten.- Heel veel verschil maakt dit evenwel niet, daar men voor de overige middelen tot een nadeelig ver schil van ruim 3 millioen gulden komt, nadat over Maart de achteruitgang voor dezelfde middelen ruim 2,5 mijioen gul den heeft bedragen. In een nummer der Nieuwe Rotter- damsche Courant lazen we o.m. het volgende: „Intusschen zou het resultaat nog heel wat ongunstiger zijn geweest, indien niet, evenals de beide voorafgaande maanden, de invoerrechten met een ac cres, ditmaal ten beloope van f 657,600, te voorschijn waren gekomen en ook de suiker met een ongeveer even groote vermeerdering een goede beurt had ge geven. Wat het eerstgenoemde middel betreft sla men echter het behaalde resultaat niet te hoog aan. In de eerste plaats was April 1931, waarmede de vergelijking gemaakt wordt, een schrale maand (bijna een half millioen minder dan het jaar tevoren), doch vooral be denke men, dat niet alleen de rechten zelf verhoogd werden, doch dat onder de opbrengst ook de benzine-belasting, die technisch een invoerrecht is, ver antwoord wordt. Voor het heele jaar werd de raming van de invoerrechten uit deze beide overwegingen 26 mil lioen gulden hooger gesteld en aldus op f86,7 millioen gebracht, zoodat een twaalfde raming op f 7,225,000 zou uit komen, tegen f 5,038,000, volgens de oorspronkelijke raming. Wijst de mid- delenstaat, die het oorspronkelijke ra- mingscijfer nog in zijn kolommen op neemt, aldus een vooruitgang van bijiia een millioen t.o. van een twaalfde ra ming aan, in werkelijkheid is de op brengst daar ruim een millioen bij ten achter gebleven. Dit resultaat behoeft zeker geen Verwondering te wekken, indien men zich herinnert, welk een schromelijken achteruitgang.de onlangs gepubliceerde handelscijfers over Apri', met name wat den invoer betreft, in vergelijking met verleden jaar hadden aan te wijzen. Met niet minder dan f55 millioen, of welhaast een derde, bleek de invoer ten opzichte van April 1931 ten achter te zijn gebleven. Ook bij den uitvoer was er trouwens een schro- met stalen pennen. Roesten niet Draagkracht 6 K°. en 40 K°. Doosje inhoud 40 stuks 20 ct. 30 ct. Botermarkt 72 Heusden. mi melijke vermindering, en wel ten be drage van ongeveer f50 millioen, wat relatief nog grooter was, n.l. 41 pCt. De sterk verminderde opbrengst van het statistiekrecht (f184,500 tegen f 277,700 een jaar geleden, een nadeelig verschil dus van f93,200, of 33,5 pCt.) weer spiegelt deze geweldige inkrimping van de bedrijvigheid op handelsgebied wel zeer duidelijk. Dat de loodsgelden zich daarbij met een daling van f 83,300 (ruim 25 pCt.) hebben aangesloten ten opzichte van een maand, die toch al zeer aan den lagen kant was, zal wel niemand verwonderen, die het bedroe vende schouwspel van de tallooze op gelegde schepen in onze havens heeft gadegeslagen". De gevolgen der malaise met be trekking tot de inkomsten, die recht streeks den invloed van den gang van zaken in het bedrijfsleven ondervinden, zijn duidelijk merkbaar uit de steeds minder opbrengende zegel- en regis tratierechten. Eene omstandigheid, wel ke stellig op de opbrengst van de ze gelbelasting haren stempel drukt is wel, dat reeds sedert meer dan een half jaar ook de plaatsing van pandbrieven der hypotheekbanken, in vergelijking met het jaar te voren, sterk is verminderd. Ook noemen we, dat de ten bate van het leeningsfonds 1914 geheven zegel rechten van buitenlandsche effecten in de maand April zijn teruggeloopen tot een bedrag van f28,000, tegen f91,300 in April 1931 en f191,200 in April 1930. Met de registratierechten is het nog treuriger gesteld dan met de zegelbelas ting. Deze zijn n.l. teruggeloopen tot 974,000 of f 334,630 minder dan het vorige jaar. Drie jaren geleden was de opbrengst der registratierechten in April nog ruim f3,5 millioen, zoodat de te genwoordige opbrengst tot ongeveer een vierde gedeelte daarvan is terug gegaan. Ook de opbrengst der successierech ten gaat sterk in dalende lijn. Vroeger kon eene oogenblikkelijke achteruitgang nog weer eens worden goedgemaakt door eene latere rijzing, maar thans is zulks uitgesloten, daar de daling van thans een geheel andere oorzaak heeft. April heeft een nieuwen ach teruitgang van f832,500 gebracht, waar door voor de eerste vier maanden de achterstand tot bijna f3 millioen is opgeloopen. Bij de inkomsten- en de vermogens belasting waren de dalingen voor April respectievelijk f 1,418,200 en f268,600 en voor de eerste vier maanden tot res pectievelijk f2,064,000 en f448,000. Naar onze meening is dit slechts een begin van eene nog steeds in hevige mate toe nemende daling, welke de toekomst ons brengen zal. Wat de dividend- en tantièmebelas ting aangaat, veel goeds omtrent haar opbrengst valt allerminst te verwachten, daar de tot dusver gepubliceerde jaar- I verslagen van allerlei soort onderne- mingen het tegenovergestelde van „gunstig" vermelden. Haar opbrengst was in April van dit jaar ongeveer de helft van die over April 1931. Over de'accijnzen valt ook al buiten gewoon weinig hoopvols te zeggen. Zeker, de accijns op suiker steeg wel met een bedrag van f653,400, maar daartegenover staan dan ook slechts verminderingen. Gedistilleerd, bier en tabak leverden in April heel wat minder voor 's Rijksschatkist op dan in April 1931, terwijl ook de tabaksaccijns op sigaretten steeds achteruitloopend is: April f277,300 tegen f438,800 in Fe bruari j.l. en f586,300 in December j.l. Ook de accijns op het geslacht brengt steeds door minder op, waartoe db daling der veeprijzen ook het hare in niet geringe mate bijdraagt. Vermelden wij voorts nog, dat de totale opbrengst in de eerste vier maan den van dit jaar f 15,299,000 kleiner was dan die in de eerste vier maanden van 1931. Tot die vermindering hebben alle belastingen het hare bijgedragen, behalve verhoogde invoerrechten, de suikeraccijns en de benzinebelasting, die vermeerdering van opbrengst hebben geleverd. Ook de ontvangsten ten bate van het Leeningsfonds 1914 gaan steeds ach teruit, welke achteruitgang gestuit zal moeten worden door de op 1 April j.l. in werking getreden fiscale maat regelen. Maar de vraag is of men onder de tegenwoordige omstandigheden tot in het oneindige zal kunnen voortgaan om het gat, dat de steeds verminderen de inkomsten doen ontstaan, te stoppen met de opbrengst van maar immer door verhoogden belastingdruk. Naar onze meening moet de vraag ontkennend worden beantwoord, daar de belasting- schroef in Nederland zoover maar ee- nigszins mogelijk, is aangedraaid. Draait men door dan knapt de schroef ze kerlijk af en dan de gevolgen! KREUGER'S VLOOT TE KOOP. Op de werf te Stockholm is thans de geheele vloot van Ivar Kreuger opgelegd. Het zijn verscheiden zeer moderne, luxueus ingerichte motorbooten 2 jachten, volgens de modernste eischen van de techniek j gebouwd, 3 vliegtuigen, waaronder een sportvliegtuig, een eendekker en een tweedekker, die den luciferskoning steeds ter beschikking stonden. Bijzondere be langstelling bestaat voor een motorboot, die als de snelste van geheel Zweden wordt beschouwd. Het is de „Zwaluw", voorzien van motoren van 650 p.k. die een snelheid van 48 knoopen per uur kan bereiken. Deze geheele vloot zal binnenkort in het openbaar worden ver kocht. De vloot heeft ongeveer 9 mil lioen gulden gekost, doch men verwacht dat zij in veiling ten hoogste 2 millioen zal opbrengen. telbf. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingem Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SW Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA LLOYD GEORGE EN TSAAR NICOLAAS II. Miss Meriel Buchanan, dochter van den Britschen ambassadeur te St. Petersburg tijdens de Russische omwenteling, be schuldigt in haar boek „De ontbinding van een rijk" de Britsche regeering en met name Lloyd George ervan, te hebben geweigerd den tsaar onderdak te geven in Engeland. Op het oogenblik dat de tsaar nog had kunnen vluchten, had wijlen sir George Buchanan een telegram ontvangen van het departement van bui tenlandsche zaken, waarbij het verzoek van tsaar Nicolaas II zich in Engeland te vestigen, werd afgewezen. „Mijn vader," schrijft miss Buchanan, heeft dit vooral nooit durven bekend maken, want men had gedreigd hem zijn pensioen af te nemen, zoo hij er over sprak. —O ZILVEREN TROMMELVLIES. De bekende oorspecialist, professor Alexander uit Weenen, die onlangs bet slachtoffer werd van een moordaanslag door een waanzinnig student, heeft een uitvinding nagelaten, waaraan thans in de Weensche klinieken voor oorziekten verder wordt gewerkt. Het betreft hier een zilveren trommel vlies, dat bij beschadiging van het men- schelijk trommelvlies in het oor wordt aangebracht en het natuurlijk trommel vlies volkomen schijnt te vervangen. Deze trommelvliezen bestaan uit heele fijne zilveren plaatjes, die echter nog om de 40 weken verwisseld moeten worden dat is een factor, waardoor deze uitvin ding voorloopig nog zeer duur blijft. til VAN „DE BETUWE" TIEL belangrijk in prijs verlaagd CITROEN SINAASAPPEL j troebel (jQ helder jj|j ANANAS GRENADINE FRAMBOZEN f Alles per heele flesch A. BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN SARRASANI IN MOEILIJKHEDEN. Het circus Sarrasani had bij het ver trek naar Meppel, nog een geschil met de gemeente Leeuwarden te vereffenen. De schade door het cirecus aan de stra ten toegebracht was op f741 geschat en om van betaling daarvan verzekerd te zijn, had de burgemeester Zaterdag op vier wagens, waaronder op vier wa gens, waaronder de woonwagen van den zoon van Sarrasani, beslag laten leggen. Het geschil was echter Zondag avond nog niet opgelost. Twee den wagens werden toen overgebracht naar een gemeentelijk terrein. De burgemees ter had een der wagens vrijgegeven, terwijl de andere reeds Maandagavond spoorloos was verdwenen. Hbl. o SUBSIDIE VERLEENING. De raad der gemeente Hardinxveld heeft besloten, het subsidie voor het burgerlijk armbestuur weer met f 10.000 te verhoogen. Besloten is tot aankoop van een per ceel grond van de diaconie der Ned. herv. gem., waardoor de werkverschaf- ifng aan den nieuwen weg kan voort gaan. De onderhandelingen haddenzoo, lang geduurd, dat gevreesd werd, dat fce zouden mislukken en de weg van de sluis naar het station gedeeltelijk om gelegd zou moeten worden. Wat de bestrating van den Mervvede- dijk betreft, heeft de raad besloten tot medewerking. Volgens den voorloopi- gen opzet zal Hardinxveld in de kosters f62,000 moeten bijdragen. De heeren Sterrenburg en Versteeg (st. ger.), Van Kekum en Schneyder (lib.) hebben te gengestemd. Laatstgenoemde heeft dit gemotiveerd1. Verscheidene voorwaarden vond hij te bezwarend voor de gen meente. x i- j j- -j Een verzoek om subsidie van dei Vereeniging Ziekenverpleging is afge wezen. i 1 i j, —o— ---*0 MISLUKTE DEVIEZENSMOKKEL-' HANDEL. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Korten tijd geleden kwamen op hef hoofdpostkantoor te Dusseldorp twee brieven als onbestelbaar uit Rotterdam terug. De geadresseerden bleken n.l, niet te vinden. Merkwaardig gemoegj bleek echter ook het adres van den af zender niet te bestaan. Nadat de voor geschreven termijn verstreken was, wer den de brieven geopend teneinde even tueel uit den inhoud naam en adres van' den afzender te kunnen nagaan. Men kan zich de verbazing van den postambtenaar voorstellen toen uit deh ze couverten te voorschijn kwamen twee brieven in geheimschrift en 9503 mark! in bankpapier. Het toeval heeft hiei) vermoedelijk de politie op het spool) gebracht van een smokkelhandel in de viezen van grooten omvang. Te meel) zoiu dit het geval zijn daar 9500 rijks- mark juist de som van 5000 Hol'and- sche guldens vertegenwoordigen. De politie te Dusseldorp stelde vast, dat het hier een overtreding vari de de- viezenverordening betreft en het geld werd dientengevolge verbeurd verklaard. Van de briefschrijvers heeft men tot dusver echtek nog geen spoor kunnen ontdekken. GROOTE BRAND TE ROSMALEN1. Drie woningen in de asch gelegd. Van Woensdag op Donderdagnacht^ circa 12 uur, brak te Rosmalen een! kolossale brand uit. Drie woningen wer den in minder dan geen tijd in de asch! gelegd. De bewoners, samen 22 in ge!- tal, lagen in rust, toen het gevaar ern stig begon te worden, aangezien het rie ten dak over de volle lengte reeds in vlammen stond. Men mag van geluk! spreken, dat er g"een menschenlevens te betreuren vallen. Aan redding van huisraad en dergelijke kon niet gedacht worden. Al greep het vuur snel om zich heerf, ook de omwonenden zaten niet stil en ontegenzeggelijk is aan het vlugge aan pakken te danken, dat een vierde wo ning, welke reeds vlam vatte gespaard bleef. De burgemeester jhr. von Heijden was als een der eersten op de plaats des onheils aanwezig. Naar wij vernemen zijn zoowel hui zen als inboedels laag verzekerd. De oor zaak van den brand is nog onbekend, Een onderzoek wordt ingesteld. j I —o— ,J] - I 1 1 1 voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— —O— i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1