Tweede Blad No. 5235 Woensdag 15 Juoi voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kantongerecht Heusden liiiiHllMMiwriiliriek. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Burgerlijken Stand. Plaatselijk Nieuws. BEHOORENBE BIJ HET STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, van Vrijdag 3. Juni 1932. Kantonrechter: Mr. C. W. van Om meren. Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie (waarn.) Mr. J. Dony. Griffier: Mr. G. H. Bleek er. 't Is geen groote zitting, want 23 za ken telt de rol. En veel belangrijks is het ook niet. Onder de 23 zijn 5 ikinder- zaken. C. R., verlaten huisvrouw van A. C., wonende te Dussen, had geen kennis gegeven aan het gemeentebestuur van Dussen van het feit, dat zij drie weken althans meer dan twee weken, een zeke ren Arie Stevens in haar gezin had opgenomen. Verdachte is niet versche nen. Kantonrechter: Ik zie hier uit het pro ces-verbaal, dat Arie Stevens flink bru taal is opgetreden tegen den Majoor der Rijksveldwacht, toen deze hem hoor de. Hij heeft gezegd: „Ik ben Neder lander en ga wonen waar ik verkies en ik weiger U te verklaren, hoelang ik reeds bij verdachte inwoon." Uit in gewonnen informatie's blijkt mij, dat verdachte zeer ongunstig bekend staat. Getuige Arie Stevens: Ik weet niet waarom verdachte geen kennis aan het gemeentebestuur heeft gegeven van mij ne vestiging ten haren huize. Ik heb den Rijksveldwachter niet geweigerd op te geven hoelang ik bij verdachte woonde. Getuige Majoor der rijksveldwacht Ramakers: Getuige Arie Stevens is zeer onhebbelijk en brutaal tegen mij opge treden. Kantonrechter tegen getuige Stevens: Je hebt verklaard dat je Nederlander bent en daardoor heb je zeker willen zeggen, dat je een gevoel van groote vrijheid in je "hebt. Je woont nog maar kort te Dussen, maar laat ik je nu eens gemoedelijk waarschuwen tegen tar tend optreden tegen Justitie of Politie. Maar enfin mej. R. heeft geen aangifte gedaan en zij is de schuldige. Ik geef haar f5.00 of 3 dagen. Jhr. H. A. T. d. M., wonende te Londen, had langs den Nieuwendijk met zijn auto gereden met eene snel heid van 60 K.M. per uur. Verdachte is niet verschenen, zoodat hij niet heeft gehoord, dat f 60 of 20 dagen zijn deel zijn geworden. H. v. d. S., arbeider te Dussen, had op de Nieuwesteeg onder Dussen zijn rijwiel zoodanig geplaatst voor eenige personen, die per rijwiel kwamen aan gereden, dat sommige dezer personen kwamen te vallen. Verdachte: Ik ging naar Dussen en kon niet verder uitwijken. Kantonrechter: Was je dronken of ontoerekenbaar op andere wijze? Verdachte: We kwamen van de keu ring te Geertruidenberg. Kantonrechter: Dan hadt je natuurlijk te veel gedronken? Wat hadt je ge dronken? Verdachte: In den Berg hadden we niks gehad en aan de Hank maar een paar potjes bier, maar ik heb mijn fiets niet voor die van andère fietsers gezet, maar ik kon niet verder uitwijken. Getuige Cornelia Meyers te Dussen: Ze kwamen ons tegen en ik zat achter op het rijwiel van Mina Hakkel. Ze gooiden hun fietsen voor ons op den weg en daardoor vielen Mina Hakkel en mijn schoonzuster Cornelia Leeg- gangers van hun fietsen en ik ben ook gevallen. Door den val heb ik mijn rechtervoet bezeerd en vertoonden zich daarop eenige blauwe plekjes. Mijn schoonzuster Cornelia Leeggangers had een zak versch spek op haar rijwiel en dit is op den weg gevallen en daardoor bevuild. Getuige Adrianus de Bodt te Dussen: Verdachte heeft zijn fiets voorde fietsen van de meisjes gegooid, dat heb ik dui delijk gezien. Kantonrechter tegen getuige de Bodt: En heb je ook gemerkt, dat verdachte dronken of aangeschoten was? Getuige de Bodt: Neen Edelachtbare. Verdachte: Ik heb mijn fiets niet voor die van de meisjes gegooid. Kantonrechter: En de getuigen bewe ren het pertinent onder eede. 't Is erg ja heel dom van je dat je nu na de ver klaringen der getuigen de waarheid niet zegt, n.I. dat je je fiets voor die van de meisjes hebt gegooid. Maar het is weer gelukkig voor je, dat je niet ongunstig bekend staat. Hadt je direct de volle waarheid gezegd, dan was je er veel beter afgekomen, want nu krijg je f10 of 5 dagen. L. D., kermisreiziger te Gouda, was als bestuurder van een met twee hitten bespannen kermiswagen niet uitgewe ken op den Rijksstraatweg onder Dus sen bij het tegenkomen en passeeren van een motorrijtuig. Verdachte is niet verschenen. Als getuigen worden gehoord L. van der Put, kantonnier te Almkerk en G. J. Wassink, chauffeur te Breda, die beiden verklaren, dat verdachte noch bij het tegenkomen, noch bij het inge haald worden door een auto behoorlijk naar rechts is uitgeweken. Kantonrechter: Ik wil rekening hou den met de slechte tijdsomstandigheden. Waren die normaal, dan kreeg verdachte zeker f10.maar thans zal ik hem dan maar geven f5.— of 3 dagen. J. A. V., caféhouder te Herpt, reed met paard en kar onder Oudheusden en wel geheel links van den weg. Daar zulks absoluut onnoodig was, maakte de marechaussée Schrijver proces-ver baal tegen hem op. In de vorige zit ting had verdachte beweerd, dat hij niet links van den weg had gereden. De Kantonrechter had toen de dagvaar ding van den mareehaussé Schijver ge last, die nu als getuige optreedt. Getuige Schijver: Verdachte reed aan de linkerzijde van den weg zonder eeni ge noodzaak. Kantonrechter: De regels van den weg te leeren schijnt toch voor velen een heele toer te zijn. Het is daarom buitengewoon nuttig, dat het de kinde- 1 ren op school reeds wordt geleterd, want het tegenwoordige verkeer eischt zulks. Nu moeten wij Kantonrechters tal van menschen de wegregels leeren, maar wij kunnen dat niet doen op zach te wijze. Wij moeten dat direct doen met straffen. Verdachte krijgt f3.00 of 2 dagen. DE KALI-PROEFVELDEN. De slechte uitkomst in het land en tuinbouwbedrijf is oorzaak dat er de laatste jaren steeds minder kunst meststoffen gebruikt zijn. De kunst- mestkwestie is dan ook voor boer en tuinder een lastig vraagstuk ge worden. Aan den eenen kant no pen de economische omstandigheden hem zooveel mogelijk te bezuinigen., aan den ankeren kant weet hij maar al te goed dat akkers, waar te veel aan kunstmest gespaard wordt slechts geringe oogsten geven. Ook op de kaligift is dit jaar door vele land- en tuinbouwers te veel beknibbeld. Het doet ons daar om een bijzonder genoegen de aan dacht te vestigen op de kali proefvel den, welke een duidelijk beeld geven, dat het zonder volledige bemesting, dus zonder kali, niet gaat. Door de landbouwkundige bureaux van de N.V. Vereenigde Kalimaat- schappii te Amsterdam, Zwolle en Breda worden telkenjare een groot aantal kali-proefvelden, over geheel Nederland verspreid, aangelegd. Thans ontvangen wij 2 boekjes met de plannen dezer proefvelden voor 1932, welke als gewoonlijk op dui delijke en overzichtelijke wijze zijn gerangschikt en toegelicht. Van de gewone proefvelden tel len we 120 stuks, waarvan in alle provincies en met zeer uiteenloopen- de gewassen. Ten deele liggen deze proefvelden, reeds meer jaren. Men treft er proefvelden op land- en tuinbouwgebied en met en zonder contröle-perceelen aan. Steeds ech ter zijn perceelen zonder kali te ver gelijken met volledig bemeste per ceelen. hetgeen thans zeker van be lang is, omdat, naar bekend, vele land- en tuinbouwers groeiverschijn- selen op hun bedrijven verkre gen hebben, die men aan ziekte toe schreef, doch die een gevolg bleken te zijn van kaligebrek, veroorzaakt door te zuinige of eenzijdige bemes ting. Het is dus van belang, dat de landbouwers deze kenteekenen van kaligebrek van nabii leeren kennen. Bieden de gewone kaliproefvelden daartoe reeds dikwijls gelegenheid, nog meer is zulks het geval met de bekende Centrale Kali-Proefvelden. Deze trekken telken jare zeer veel bezoekersdikwijls worden excursies naar deze terreinen georganiseerd. Deze Centrale Proefvelden liggen thans te Wehe (Provincie Groningen") bii den heer J. E. van Kampen, zavel grond. 18 gewassen. Engelum (Provincie Friesland) bii den lieer K. N. Kupcrus, kleigrond, grasland. Finkum (Provincie Friesland) bii den heer Tj. Miedema, zavelgrond, 16 gewassen. Iiarich (Provincie Friesland) bii den heer H. B. v. d. Groot, zavel grond, grasland. Ammerzoden (Provincie Gelder land) kleigrond. 8 gewassen. Hedel (Provincie Gelderland) za velgrond. 16 gewassen. Westdorpe (Provincie Zeeland Z. Vil zavelgrond, 10 gewassen. Kruisland (Prov. Noord-Brabant 1 bii Gebr. Broos „Brandehoeve". za velgrond, 10 gewassen. Guttecoven (Provincie Limburg Gemeente Limbricht) Lössgrond, 13 gewassen. Voor belangstellenden zijn plannen der gewone en centrale kaliproef velden te verkrijgen bii de N. V. Ver eenigde Kalimaatschappij, Landbouw kundig Bureau. Amsterdag en bii de Landbouwkundige Bureaux der Mij. te Zwolle (Prins Hendrikstraat 2) en te Breda (Koninginnestraat 41). Wij wekken alle land- en tuinbou wers op om die velden welke hun het meest interesseren in den loop van de groeiperiode te bezoeken. Het parool dezen zomer is dus „Op naar de kali-proefveldenr ALMKERK. Over de maand Mei. Geboren: Elizabeth, d. van A. Duyzers en J. T. VermeerHendrika, d. van H. Bras en G. C. de Groot Jacoba Pietronella, d. van J. W. Jansen en P. KantGerrit, z. van H. Monshouwer en A. de Hoog; Neeltje, d. van J. van Maastricht en A. ColijnJan Cornelis Adriaan, z. van J. Ottevanger en M. A. VlotMechelina, d. van A. Monshouwer en A. HoekeHendrik, z. van N. van Daalen en A. van de KoppelJanny Cornelia, d. van C. den Boer en J. M. Hijkoop. Getrouwd: A. Kamp, 21 j., en L. C. van der Stelt, 21 j. Overleden: Nezia Schouten, 70 j., wed. van B. RoubosJan van der Stelt, 59 j., wedn. van J. NoorlandGerrit Monshouwer, 4 d. ZUILICHEM. Geboren: Jan Cornelis, z. van L. Ecalto en E. C. Crielaard. Getrouwd: H. A. de Vries, 30 j., en A. Schalk, 27 j. Overleden: J. C. Exalto, 7 d. AALST. Door een aantal leden van „het Groene Kruis" alhier, is een protest in gediend tegen de laatstgehouden Be stuursverkiezing, omdat dit punt niet afzonderlijk op het convocatiebiljet ver meld 'was. f ANDEL. Hoewel men aanvankelijk alhier had verwacht, dat er dit jaar nog al veel fruit zou komen, blijkt dit thans zeer tegen te vallen. De boomen heb ben wel zeer goed gebloeid, doch de vruchtzetting schijnt minder goed te zijn geweest. Het gevolg is dan ook, dat thans kan worden gezien, dat de fruitoogst dit jaar voorzeker slecht zal worden. Door A. van Lier alhier werden de eerste aardappelen uit den kouden grond gerooid. Ze bleken reeds mooi van stuk te zijn. Wel vroeg. AMMERZODEN. Het bekende café „De Hopwaag" alhier, dat, zooals bekend, op 24 Febr. j.l. geheel is afgebrand, werd Woens dag bij publieke verkooping aangekocht door den heer A. Goesten alhier, voor de som van f6450.—. NEDERHEMERT. Het zoogenaamde Starrebosch, waar de WelEd. Heer en Mevrouw Ro- senboom-van Wassenaer hun landhuis hebben laten bouwen, is voor het pu bliek opengesteld. VLIJMEN. De E. v. h. Z. meldt: De stakende mandenmakers alhier hebben besloten te berusten in de voor gestelde loonsverlaging, Maandag is het werk hervat. Het loon zal verminderd zijn met 16 pCt., terwijl de mandenma» kerij toch al zoo uiterst gering loonenj is. Aanvankelijk werd 6 pCt. loonsver laging aanvaard; thans is het 16 pCt. gewerden. De R.K. Houtbewerkersbond gaf geen steun en de gezinnen verarmen van da| tot dag. Men hoort er over verschil lende ongewone toestanden en het is er ook wel rustig. Op het gemeente huis is geregeld politie aanwezig en ter versterking is rijkspolitie gerequi- reerd. Deze week heeft het gemeentebe stuur slechts een geringie uitkeerinf toegestaan ten bedrage van fl.85 per gezinshoofd, berekend voor twee dagen. Pastoor v. Aken O. Pr. te Vlijmen schonk aan 150 huisvaders, ieder f6. WERKENDAM. Omtrent de diphteritus-epideinie alhier, welke gelukkig aan het afnemen is, wordt gemeld, dat in het geheel 30 personen zijn overleden. Het totale aantal patiënten wordt op ongeveer 400 geschat. Den laatsten tijd komen er gelukkig niet veel meer bij. Vorige week werden slechts 2 nieu we gevallen aangegeven. Men denkt er echter niet aan de scholen voorloopig te heropenen. Dezer dagen zijn ook in de gemeen te Hardinxveld enkele positieve geval len van diphteritis geconstateerd. Waar schijnlijk is de besmetting uit Werken dam afkomstig. De vereeniging „de Biesbosch", welke 9 Juli 1904 is opgericht en 30 Augustus 1905 koninklijk werd goedge keurd en ten doel heeft, de belangen van de grondeigenaren in den Biesbosch te behartigen, vooral uit een waterstaat kundig oogpunt bezien, is nieuw leven ingeblazen. Eenige leden traden toe tot- de vereeniging, terwijl een bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren W. )H. de Vos 'te Dordrecht, Voorzitter; W. G. de Waard te Werkendam, Secretaris- penningmeester; C. H. Bogers, C. H. Hakkers, J. J. v. Oord, J. M. C. Paap allen te Werkendam en G. P. C. Baron Mulert te Dordrecht, Mr. Th. Heere te Raamsdonksveer, L. van Lennep te Bre da. Wijziging der statuten en verlenging der vereeniging voor een tijdvak van (29 jaren, is bereids bij de regeering aan gevraagd. 106. Toen ze op het punt stonden, te vertrek ken, nam Rob hartelijk afscheid van z'n helper in de nood. „Goeden dag en dank u vriendelijk voor alles, wat u voor mij gedaan hebt," zei hij dankbaar. De oude man glimlachte. „Vaarwel en goed succes I" antwoordde hij. 107. Het volgende oogenblik schoot de cano ggvan de rotswand, waartegen ze vastgelegd was, 1 en wuifde Rob de oude man toe, die aan de ingang van de rots stond. 108. Vol hoop een wondervolle ontdekking te doen en opgewonden door de avontuurlijke voor uitzichten, pagaaiden de schatzoekers vlug over de rivier, terwijl de oude man hen na stond te kijken met een treuririge blik in z'n oogen. „Ik vrees, dat dit het laatste is, wat ik van hen zien zal," zuchtte hij. „Ik heb ze gewaarschuwd voor de gevaren, die hen wachten, meer kon ik niet doen." JHeowsMad Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar d f0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5