Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Pit Ruwer öostaat i 2 Éde' Zictssrrrarf. No. 5237 Woensdag 22 Jani 1932. Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren, Oiitvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS FEUILLETON. Examen gedaan en niet geslaagd UND VAN AlTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Woens dag 15 Juni, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed; vervolgens vraagt hij of er op- of aan merkingen zijn op de notulen der vo rige vergadering, welke den leden voor de eerste maal in druk zijn thuis ge zonden. Daar er geen aanmerkingen zijn wor den deze notulen ongewijzigd goed gekeurd. Mededeelingen: Schrijven van den Minister van Wa terstaat, dat van verlegging van de brug over de sluis naar de voorhaven geen sprake kan zijn, dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het raadslid D. Zui- dam, inzake steun aan een hulpbehoe vend gezin. Dit onderwerp behoort niet tot de bevoegdheid van B. en W., of dein raad en valt dus buiten discussie. Ingekomen stukken: Request van de Werkendamsche sla gers, met verzoek de keurloonen voor runderen en varkens te verlagen. Bi. en W. stellen voor, hierop afwij zend te beschikken, daar de inkom sten uit het Vleeschkeuringsbedrijf voor de gemeentekas noodig zijn. De heep Zuidam zegt, dat de keur loonen, hetzelfde zijn voor een varken van 200 of 400 pond, tenslotte zou hier uit wel e'.ens een nadeel voor de ge meente kunnen voortvloeien, wanneer de slagers alleen varkens gingen slach ten van 400 pond, hij vraagt of de hef fing niet per pond kan geschiedeln.' De Voorzitter zegt, dat zulks niet toelaatbaar is. De heer de Waard voelde aanvanke lijk voor verlaging der keurloonen, om dat de prijzen der runderen en varkens aanzienlijk zijn gedaald, zoodat z.i. de keurloonen niet evenredig zijn met de thans geldende prijzen van het slacht- Naar het Fransch. n> 76. Hij had tot Montefert gezegd: Ik hoop ,dat die arme man even onschuldig aan den moord is als ik. En al heb ik er aan getwijfeld, diei zelfmoord heeft mij tot andere ge dachten gebracht. Toen Denis hem zeide: 'tls Haudecoeur.Ik heb hem bijna dood bij een beekje in de ber gen gevonden.Heb ik er goed aan gedaan? antwoordde Kerunion: Zeker. Schuldig of niet, wij moe ten dien man redden. De vluchteling had een zware koorts gekregen. Gedurende verscheidene dagen was hij in gevaar. Maar dank zij zijn ajzersterk gestel, misschien ook tengevolge van de hoop, die er in zijn hart ontwaakte, week het gevaar en was de zieke gered. Toen zijn bewustzijn terugkeerde, zag hij beurtelings Kerunion en Montefert aan. Oogenschijnlijk herinnerde haj zich hunne gelaatstrekken. Vermoei u niet, zeide Keru nion. Later, later!Gij hebt niets vee, doch daar hij heeft vernomen, dat de aanzienlijke baten uit dit bedrijf niet gemist kunnen worden voor de ge meentekas, zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen. De Voorzitter zegt, dat de prijzen thans niet stabiel zijn, men spreekt zich nu niet uit, dat indien de prijzen lager blijven, men niet tot verlaging der keurloonen zal overgaan. Verzoek van A. Hakkers DCzn., om zijn tarief voor de waterleiding, dat thans f 12 per kwartaal bedraagt, te verlagen, omdat perceelen van den zelfden omvang, als het zijne minder betalen. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwta bletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. De Voorzitter zegt, dat afdoening hiervan behoort tot het college van B. en W. en dat de heer Hakkers daar na beroep kan doen op den raad. Dit stuk wordt in handen gesteld van .B en W. ter afdoening. Verzoek van A. v. d. Heuvel Bzn. en en Gebr. Hakkers, om bij het uitbag geren van de binnenhaven, gelijkertijd mede uit te baggeren het haventje be- hoorende bij hunne perceelen. De Voorzitter zegt, dat hieraan ei-s genaardige bezwaren zijn verbonden, doch er zal overleg gepleegd worden met de Ned. Heide Mij., die een en an der in uitvoering heeft. Adres van den R.K. Politiebond St. Michaël te Den Bosch, met verzoek om subsidie over 1933. Hierop wordt afwijzend beschikt. Verzoek van J. L. Kodde en D. Rood- zant te den Biesbosch, om vergoeding voor hunne schoolgaande kinderen, daar zij meer dan 4 K.M. van de school zijn verwijderd. Besloten wordt f 12.50 per Ieerli.ng per jaar te verstrekken. De heer de Boon vraagt, waarom adressanten zulks zoo Iaat aanvragen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de financieele toestand van thans hier bij een voorname zal spelen. Mededeeling van Ged. St., om de verordening op het éénrichtingsverkeer in te trekken, omdat hierbij bepalin gen zijn gemaakt, strijdig met de Mo tor- en Rijwielwet. In een volgende vergadering zal een nieuwe verordening worden aangebo den, waarin aan alle voorschriften is voldaan. te vreezenGij zijt gered 'tGeen hem genas en hem buiten verwachting spoedig genas, was de ze kerheid, dat hij niet meer in de handen zijner bewakers zou vallen. Toen hij kon spreken, bedankte hij met tranen in zijn oogen, zijn wel doeners. Kent gij mij niet meer? vroeg Montefert hem nu. Ach, verontschuldig mij, mijnheer, ik ben door al mijn lijden en ellejnde sedert mijne veroordeeling zoozeer ver zwakt. Waar heb ik u gezien, ik weet het niet meer. Ik heb u aan boord van de Danae gered. O, nu herinner ik het mij weer. O, mijnheer, mijnheer! En Haudecoeur omhelsde hem. En mij, Haudecoeur?Kijk mij eens goed aan? Eensklaps riep hij met een doffen kreet uit: Mijnheer de Kerunion! Ja, ja, mijn brave jongen! O, mijnheer, gij zijt tenminste ge lukkig. Men heeft uwe onschuld er kend.... U heeft men gespaard, ter wijl men mij. En ik zal nooit vergeten, Haude coeur, dat ik het slachtoffeir van een vergissing ben geweest, zooals ik ook zeker geloof, dat gij het zijt.en dat ik aan u mijn redding te danken heb... Gij hebt door uwe verklaring mijn be schuldiging opgeheven, daar gij in het kabinet van de Beaupreault verscho- Schrijven van Ged. St., inzake wij ziging reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Bepaald moet worden, dat per 3 maanden kascontrole moet plaats vinden, terwijl een verzekering moet worden gesloten tegen fraude en dief stal. Hieraan zal worden voldaan en het bedrag voor verzekering wordt gesteld op f500. Wijzigingen der gemeentebegrooting en waterleidingbedrijf, welke van ad ministratieven aard zijn worden goed gekeurd. B. en W. stellen vervolgens voor, het z.g. Aschhok publiek te verkoopen, daar het niet meer wordt gebruikt voor gemeente-doeleinden. De heer de Boon vraagt of het per ceel nog baten oplevert, waarop wordt medegedeeld, dat het is verhuurd voor f 25 per jaar. De heer de Waal is voorstander, om niet tot verkoop over te gaan. Daar nog eenige inlichtingen worden gevraagd, welke niet kunnen worden beantwoord door B. en W., wordt voor gesteld, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering en wordt aldus besloten. In behandeling komt de verordening inzake winkelsluiting aan de hand van de Winkelsluitingswet. De Voorzitter zegt, dat deze veror dening aansluit aan de bestaande ver ordening, thans wordt ook het slui tingsuur geregeld voor de werkdagen. In de verordening welke ter goed keuring aan dé Kroon zal worden aan geboden, wordt het sluitingsuur be paald op 9 uur namiddags. De heer de Waard zegt, dat met deze wet, evenals met de vele nieu we wetten van den laatsten tijd, het platteland het zwaarst wordt getrof fen. Deze wet is in hoofdzaak gemaakt voor de winkelbedienden der steden, en hij diskwalificeert de winkelsluitings wet als een „misproduct" en een wet ter bevordering der werkeloosheid, van 'tgrootere bioscoop- en dancingbezoek. Spr. wil het sluitingsuur bepalen op 10 uur, des te meer daar de Biesbosch, de z.g. „oude tijd" heeft en dus moei lijk voor 8 uur zomertijd inkoopen kan doen, zonder daarvan nadeel te onder vinden. De Voorzitter zegt, dat men rekening moet houden met de goedkeuring dooi de Kroon en dat behalve vele tegen standers van de Winkelsluitingswet, ook vele voorstanders zijn en B. en W. hebben gemeend, dat men de tusschen- weg bewandelde, wanneer men het slui tingsuur stelt op 9 uur. De motiveering, dat de oude tijd geldt in de omliggen de gemeenten kan misschien alleen suc ces hebben; gaat men nog verder, dan Ien waart en mij dit hebt zien binnen treden en verlaten. Als. gij gezwegen had, zo>u ik misschien uw droevig lot gedeeld hebben, arme Haudecoeur. Ik mocht niet zwijgen. Mijn plicht was de waarheid te zeggen. Dat heeft u ook veel lijden gekost. Daarvoor ben ik nu beloond, want zonder u, zou ik reeds gestorven zijn. Mijnheer de Kerunion vroeg Haude coeur zijn levensgeschiedenis sedert zijn veroordeeling te verhalen. Haudecoeur deed dit. Toen hij zijn verhaal geëindigd had, zeide Kerunion tot hem: Gij kunt bij ons bLijven, totdat uwe krachten teruggekeerd zijn. En wanneer gij vertrekken wilt, zal ik u de middelen aan de hand doen, om Austra lië te bereiken. Ongelukkigerwijze zijn wij niet rijk genoeg, maar toch kun nen wij u genoeg geld medegeven om in Australië, in Sydney of elders de gelegenheid af te wachten, u naar Eu ropa in te schepen.Ik hoop niet, dat gij van plan zijt u naar Frankrijk te begeven? Haudecoeur streek met zijn hand over zijn voorhoofd. Een oogenblik dacht hij na. Vergeef het mij, mijnheer de Keru nion, zeide hij. Juist naar Fran krijk wil ik. 3 Niettegenstaande alle gevaren, die u daar wachten? Niettegenstaande dat alles! Gij zult er nog geen zes maanden wezen of uwe tegenwoordigheid zal is er groote kans, dat de Kroon de verordening niet zal goedkeuren, zoo dat men dan niets bereikt, ook kan, ^oo zegt de de Voorzitter, de voor standers in beroep gaan, om de ver ordening niet goed te keuren. De heer de Waard begrijpt niet, dat er zoovele voorstanders zijn van del Winkelsluitingswet in deze gemeente, daar ieder bedrijf alles op alles moet zetten, om het hoofd boven water te houden. De heer Groeneveld is het grooten- deels met den heer de Waard eens, doch er is kans, dat bij verdere uitbrei ding, de verordening niet zal worden goedgekeurd dan moet men zich in hoofdzaak bepalen tot uitbreiding van één uur en als hoofdmotief blijven aan voeren, de geldende zomertijd en zon netijd. De heer Bogers zegt, dat het niet verstandig is de verordening te wij zigen en wijst op eenzelfde verzoek van de gemeente Hardinxveld, dit werd ook door de Kroon afgewezen. De heer de Waal vraagt of de schip pers geen moeilijkheden zullen onder vinden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de uitgaande en inkomende schip pers, ook na het sluitingsuur, vrij kun nen koopen. Tenslotte wordt de verordening zon der wijzigingen vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt goed gekeurd het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor 1932'33 van 50 op 60 te brengen. Bij het voorstel om 50 opcenten te1 heffen op de Vermogensbelasting, zegt de heer Groeneveld, dat hij zich hier mede kan vereenigen voor zoover het noodzaak is en hij is hiervan, gelezen hebbende de Memorie van Toelichting, behoorende bij dit voorstel, overtuigd. Spr. vindt het een drastisch middel, want, zoo zegt hij, wat is het vermo gen van voorheen en van thans. Voor heen was vermogen een object, dat winst afwierp, thans geeft het geen inkomsten, doch levert verlies op. Het vermogen is verminderd met 50 a 75 pCt. Hij wijst er op, dat in vele ge vallen, het vermogen dubbel belast wordt. Hij vraagt of het zoo langza merhand geen tijd wordt, dat ook de gemeenteambtenaren het hunne bijdra gen, om de lasten te verlichten en hij geeft B. en W. in overweging hieraan aandacht te besteden. De heer Zuidam zegt, dat hij het van den heer Groeneveld kan begrij pen, bezwaren te hebben tegen de op centen op de vermogensbelasting, hij zegt verder, wat zou een verlaging op de salarissen der ambtenaren van b.v. 10 pCt. beteekenen, dit slaat niet door, zoodat hij tegen salarisverlaging bekend worden en vóór dat er een jaar verloopen is, zal men u naar Caledonië terugzendenFrankrijk te betreden, staat voor gelijk met opnieuw te worden gearresteerd. En 't moet toch, het moet. Ik ben onschuldig, mijnheer de Kerunion, en Sik ben de eenige niet, op wie de Jast der veroordeeling rust, die mij getroffen heeft. Ik heb een vrouw en twee kin deren. Ik wil niet in schande ster ven. Ik wil niet, dat mijn dochter haar leven lang de dochter van een veroor deelde blijft Wat helpt het mij, of ik onschuldig ben? In de oogen van de wereld ben ik schuldig, omdat ik ver oordeeld ben. Welnu, ik wil mijn on schuld bewijzen. Ik wil mijn kinderen verdere schande sparen. Maar hebt gij dan eenig bewijs? De oogen van Haudecoeur fonkelden. Ja, mijnheer, één ernstig bewijs. bijna een zeker bewijs. Zonder te we ten, wie de ware schuldige is, meen ik te vermoeden, waar de misdadiger te zoeken is. Hij toeft in mijn naastq omgeving en ik zal wél ongelukkig moeten wezen, om hem niet te vin den. Ik vraag uw geheim niet, mijn vriend, maar op den dag, waarop gij de waarheid ontdekt zult hebben, op den dag, dat men zal weten, dat geen der beide beschuldigden schuldig was, noch de vrijgesprokene, noch de ver oordeelde, Haudecoeur op dien dag zult gij u niet alleen verheugenMaar uwe vreugde zal ver ov.eir de zee ko- is. De Voorzitter zegt, men heeft niet veel ambtenaren, zoodat de bezuiniging daarop niet bijster groot zou zijn, ten aanzien van het vermogen speciaal in de gemeente Werkendam, zegt de ze, dat dit in hoofdzaak bestaat uit bedrijfskapitaal, zoodat voorheen ook nooit geen opcenten op de Vermogens belasting werden geheven, doch thans moet men dit wel gaan doen. De heer Groeneveld wil ook den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger; der gemeente mede laten betalen, door, verlaging op de salarissen toe te pas sen, doch dit behoort niet tot de com petentie van den raad. De heer Hakkers vraagt of B. en W. denken uit de opbrengst der voorge stelde verhooging der opcenten, het eventueel tekort te dekken, antwoordt de Voorzitter oritkennend. Tenslotte wordt de voorgestelde ver hooging goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging der steun regeling voor werkloozen, doet een breedvoerige bespreking ontstaan. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat over 1932 reeds als steun is uitge keerd f 7500, terwijl de laatste weken bedragen van f500 en f600 zijn uit betaald. Op de begrooting voor 1932 was slechts een bedrag van f 2000. uitgetrokken, wel kan een gedeelte uit de post onvoorziene uitgaven worden geput, doch naar een verhooging der middelen moet worden uitgezien. Daai- om werd voorgesteld de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 10 te verhoogen, hetgeen opbrengt over 273 jaar 1932 f1300.terwijl de 50 opcen ten op de vermogensbelasting over 2/3 jaar 1932 f750.zal opleveren, Ten einde de stcnin uitkeer in g zoo lang mogelijk te kunnen volhouden', heeft de commissie voor de steunregeling geadviseerd de uitkeeringen van f 8 vooij georganiseerden en f7 voor ongeor ganiseerden, te brengen op f7 en f6 per week, terwijk de kindertoeslag blijft gehandhaafd op f0.75. De loonnorm van f 18.wordt verlaagd tot f 15 per week. De heer den Dunnen begrijpt niet, dat daartoe wordt overgegaan, de men- schen zijn al zoo lang zonder werk en spr. is niet voor verlaging. De heer Zuidam zegt, dat het hem 1 met weemoed vervult, dat B. en W. met het voorstel komen om de uitkee ringen te verlagen. Meer dan 20 we ken zegt spr., hebben de werkloozen; geloopen op een kleine uitkeering van de steun, hij is er vierkant tegen de steun norm en te verlagen. De heer Bogers zegt, zijn verbazing te moeten uitspreken over hetgeen de heeren den Dunnen en Zuidam hebbed men, zal de wereld doortrekken en zal hier in onze eenzaamheid gedeeld wor den, door hem, die eenigen tijd uw|. lotgenoot tijdens uwe schande was. De beide mannen drukten elkander hartelijk en ontroerd de hand. 1 Een paar weken bleef Haudecoeur bij mijnheer Kerunion. Dien tijd had hij noodig om zich te herstellen. Hij leefde met hen als ko lonisten en volgde hen zooveel zijne krachten dat toelieten, bij hunnen ar beid. i Dat leven was zeer eenvoudig, bij na patriarchaal. Om zes uur 's morgens gebruikte men thee met beschuit en begaf men zich aan den arbeid, 'tzij naar de aanplan tingen, 't zij naar de weiden, waar dej kudden vee huisden. Om twee uur gebruikte men het mid dagmaal en om half zeven at men nogmaals. Bij deze beide maaltijden werden dezelfde spijzen genuttigd. 'tUur van eiken maaltijd wordt door den kok aangegeven, die daartoe eeni klok luidt. j Mijnheer de Kerunion en Denis Mon tefert leefden met hunne knechten, tuin lieden of veehoeders op gelijken voet. 't Eenige verschil dat er tusschen deU heer en den knecht bestond de squat ter en de stockmen was, dat eerst genoemde den laatsten den arbeid op gaf, die zij te verrichten hadden. j Iedereen at aan dezelfde tafel en ver richtte hetzelfde werk. (Wordt vervolgd). J MEUWSBLA» voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1