Plaatselijk Nieuws. Binnenland. De tocht van de ,,Qraf Zeppelin" naar ons land Rivierbericliten. gezegd, beide heeren zijn lid van de Steuncommissie en bij de bespreking met de wethouders, hebben beide spre kers zich voor de verlaging verklaard, zoodat de commissie unaniem zich uit sprak, om de bedragen der uitkeerin- gen te brengen, zooals hier wordt voor gesteld, mits de kindertoeslag op f0.75 werd gehandhaafd. Voor de groote ge zinnen zou een regeling worden ge maakt, door b.v. een tegemoetkoming in de huishuur te verstrekken. De heer Zuidam, zoo zegt spr., is van deze geheele bespreking op de hoogte en het bevreemdt den heer Bogers ten zeerste, dat beide heeren een tegen overgesteld standpunt innemen in de publieke vergadering als in de b e- sloten commissievergadering. De heer den Dunnen zegt, dat hij de eerste commissievergadering niet heeft bijgewoond, terwijl de heer Zuidam be weert, in de commissievergadering niet vóór de verlaging te hebben gestemd, hierbij vallen alle andere commissiele den hem in de rede, door te zeggen, dat hij zich wel degelijk heeft uitge sproken, te zijn voor de verlaging der uitkeeringen. Dè heer Hakkers zegt, dat het be ter is langer te steunen met een lage re uitkeering, dan door te gaan met: de hoogere steun en vroeger te stop pen, dat is ook, zegt spr., het motief geweest bij de commissie, om tot ver- Iagi'ng over te gaan. De heer de Boon stelt voor een en ander terug te brengen naar de com missie, teneinde nadere besprekingen te voeren. De heer de Waard is hier absoluut tegen, als men eenmaal eenparig een bestuit heeft genomen, dient men daar bij te blijven en heeft verdere bespre king over hetzelfde onderwerp geen nut. Het voorstel de Boon wordt niet ondersteund en vormt alzoo geen on derwerp van bespreking. Tenslotte gaat men over tot stemming en wordt het voorstel, om tot verlaging der steunuitkeeringen over te gaan, aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen, tegen stemden de heeren den Bunnen, Zuidam, de Klerk en de Boon. Bi i de rondvraag komt de heer Zui dam terug op het hulpbehoevende huis gezin, waarover hij vragen heeft ge steld, waarop de Voorzitter wederom zegt, dat zulks niet behoort tot den raad. De heer de Waard zegt, geconsta teerd te hebben, dat de Kerksteeg wordt bereden met zware vrachtauto's, hij vraagt te wi.llen bevorderen, de Kerk steeg voor vrachtautoverkeer te slui ten. De Voorzitter zegt toe, een en ander te onderzoeken. De heer de Waal informeert, hoe het muurtje in de haven bij de Uitbreiding wordt gemaakt, hetzij van palenpak- werk, hetzij van beton. De heer Bogers zegt, dat hierover het advies der Heide Mij. is gevraagd, ook het verven der bruggen zal nader worden bekeken. De heer Hakkers zegt, dat er niet voldoende toezicht is bij de uitbagge ring van de binnenhaven, de menschen weten niet wat zij verdienen. De Vöorzitter zegt, dat er gewerkt wordt per M3 gebaggerde grond en daarvoor wordt f0.50 betaald. Verder zegt de heer Hakkers, dat Visser, die tijdelijk als toezichthouder is aange steld, geen voldoende tijd heeft voor controle. Deze zaak zal nader worden geregeld. De heer den Dunnen vraagt, waarom kapiteio Lehmann en de onder-comman danten waren nadat de douane-beamten vluchtig een kijkje in het luchtschip had den genomen, uitgestegen en naar het voorste gedeelte van het luchtschip gegaan. De commandant en zijn metgezellen werden begroet door den heer Edo Bergsma. Hierbij werden geschenken aangeboden, die door de leerlingen van de hoogere textielschool te Enschedé waren vervaar digd. Ververschingen werden aangeboden. Kapitein Lehmann dankte hartelijk voor de geschenken en hiermede was de offi cieele plechtigheid geëindigd. De commandant en zyn metgezellen begaven zich weer naar het luchtschip waarop de inscheping van de passagiers plaats had. Tien minuten voor negen startte het luchtschip voor de rondvlucht met als bestemming Rotterdam. Na de welgeslaagde rondvlucht landde het luchtschip om 5 uur 20 minuten op Waalhaven te Rotterdam, waar een ont zaglijke menigte bijeen was. De kapitein van de „Graf Zeppelin" zou na het neer komen worden afgehaald om te worden gehuldigd, maar het is anders gegaan. Wegens het sterker worden van den wind en de mogelijkheid op nog ongun stiger weersgesteldheid, wilde kapitein Lehmann zoo spoedig mogelijk los van den grond zijn. Daarom had hij, zoodra de reizigers voor den terugtocht aan boord waren, bevel gegeven om met het lucht schip weer te starten en alzoo Rotterdam te verlaten zonder huldiging. Nadat het luchtschip eenmaal weer op voldoende hoogte was, heeft kapitein Leh mann nog eenige malen over en rond het vliegveld gekruist. Bij het vertrek werd door het publiek geestdriftig gejuicht en weer loeiden de sirenes oorverdoovend Maar tusschen al die wuivende men schen lag ergens scheef tegen een stoel gezakt een groote lauwerkrans, raakte een groot schilderij in de verdrukking en stonden met ontstelde, beteuterde gezichten het heele geval aan te zien twee aspirant reizigers voor den terugtocht, die het pas- sage-biljet in hun zak hidden. Ze waren ook door het plotselinge vertrek van de Zepp verrast. Hun lot werd gedeeld door eenige kistjes eieren en twee mandjes versche kreeftAls Lehmann dit had geweten Tegen den grijzen hemel was het lucht schip zoodra het eenmaal het vliegveld voor het laatst had gegroet en in Ooste lijke richting had koersgezet, spoedig uit het oog verdwenen. Het is 's-nachts om 2 uur vlot geland te Friederichshafen. O— WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Op het Piusplein te Tilburg is mej. J. van der Heyden, die daar op haar rijwiel reed, door een vrachtauto aangereden. Zij viel en bekwam een zware hoofdwonde, een schouderfrac tuur, een gebroken been en een lich te hersenschudding. Haar toestand was hoogst ernstig. O AMMONIAK GEDRONKEN. De bouwman J. Potuyt te Bergam bacht, die verhit thuis kwam en spoe dig wilde drinken, nam bii vergissing een flesch ammoniak en dronk daar uit. Plotseling stortte hij bewusteloos neer. De man heeft ernstige inwen dige brandwonden bekomen. o WAGON IN BRAND. Te Delft is een derde klasserijtuig van den electrischen trein, komende uit 's-Gravenhage, door tot nu toe onbekende oorzaak in brand geraakt. De vlammen sloegen hoog boven het rijtuig uit. De inzittende passagiers hebben geen letsel bekomen. De po- hij geen antwoord heeft gekregen op ütie en de brandweer van Delft wa- zijn gestelde vragen ren spoedig met het noodige materi- De Voorzitter zegt, dat alle zakenaal ter Plaatse" Met een straal op de waarover hij schreef, de noodige aan dacht hadden van het college van B. en W. en tenslotte is het college geen informatiebureau. Daar verder niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de ver gadering. De „Graf Zeppelin" is Vrijdagnacht van Friederichshafen vertrokken met 4 7 passa giers aan boord en werd Zaterdagmorgen even vóór 8 uur zichtbaar boven Enschedé en even later was het luchtschip vlot geland. De belangstelling was enorm. Een enthousiast gejuich ging op toen het luchtschip vast lag. Intusschen waren Z. K. H. Prins Hen drik, de ministers Reijmer en Deckers en een aantal autoriteiten, benevens de passagiers die zich voor de rondvlucht zouden inschepen, op het vliegveld aan gekomen. De autoriteiten werden op het vliegveld begroet door den voorzitter van het lucht vaartterrein Twente, den heer Edo Bergsma, burgemeester van Enschedé. De commandant van het luchtschip motorspuit werd het vuur gebluscht. o DRAMA TE AMSTERDAM. Drie gewonden. In een perceel aan de Tweede Wit- tenburgerdwarsstraat te Amsterdam heeft zich Zondagmorgen tusschen tien uur en halfelf een drama af gespeeld. De derde etage van dit per ceel wordt bewoond door een moe der met twee zoons. De oudste, een jongen van 24 jaar, die reeds gerui- men tijd werkloos is, is in verband hiermede voortdurend min of meer prikkelbaar gestemd. Ook Zondag morgen kreeg hij weer een driftbui, waarbij hij in het wilde weg om zich heen sloeg. In haar angst riep zijn moeder luidkeels om hulp met het gevolg, dat er twee mannelijke buren kwamen toeloopen. De jongen, die zeer overstuur was, greep daarop een broodmes en keer de zich tegen de twee mannen, van wie er een door een steek in den hals werd gewond, terwijl de ander van den woesteling een steek in den rug kreeg. Eerstgenoemde was zoo geraakt, dat hij per auto van den r.G. en G.D. naar het Binnengasthuis moest worden vervoerdde tweede man kon, na verbonden te zijn, zich naar huis begeven. De aanvaller zelf, die blijkbaar niet meer wist, wat hij deed, liep na de steekpartij naar een raam aan de achterzijde en sprong van drie hoog naar beneden, waar hij neerkwam op een binnenplaats, waarvan de vloer uit cement bestaat. In zorgelijken toestand is hii even eens naar het Binnengasthuis ver voerd. Het gebeurde verwekte in deze volkrijke buurt uiteraard een gewel dige opschuddingurenlang stonden groepjes personen met elkaar dit drama te bepraten. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Te St. Michiëls Gestel werd de wielrijdster H. van Rooy door een vrachtauto overreden. Zwaar gewond werd de vrouw een woning binnenge dragen. Kortentijd later is zii over leden. DOOR SLAAP OVERALAND. Vrijdagvoormiddag reed tusschen Ede en De Klomp een vischauto in een sloot, waarschijnlijk doordat de bestuurder, een vischkoopman uit Spakenburg, door slaap overmand werd. De bestuurder werd ernstig verwond, terwijl de auto zwaar ge havend werd en de visch over den weg verspreid lag. DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. Het vierjarig zoontje van den heer L. van der P. te Steenbergen geraakte onder een autobus en overleed korten tijd later aan de gevolgen. O— GROOTE VECHTPARTIJ. Aneta seint uit BuitenzorgDe Re geering heeft een telegram ontvangen van den resident van Benkoelen, ge dateerd 16 Juni, waarin deze meldt, dat in den nacht van 13 op 14 de zer te Batoekaloeng in de onderaf- deeling Redjang, tengevolge van een onbeteekenend geschil een vechtpar tij is ontstaan, waarbii zekere Adjisoetip vier personen, waaronder zijn eigen vrouw, heeft doodgestoken, en vier andere personen ernstig heeft gewond. De dader bleek mataglap te zijn. O DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Het D/g-jarig dochtertje van L. te Dorst liep in 'n onbewaakt oogenblik liet ouderlijke huis uit, de spoorbaan op ter hoogte van wachtpost 3, van de lijn BredaTilburg. Juist kwam daar een sneltrein aan uit Tilburg, die het kind greep en doodde. De machinist remde uit alle macht, doch een aanrijding was niet te voorko men. Dr. SI. uit Teerlingen, die bin nen zeer korten tijd aanwezig was, verklaarde, dat de dood van de arme kleine onmiddellijk moest zijn inge treden. BOSCHBRAND. Voor een boschbrand, woedende op het terrein van dr. Ooster aan den weg van Beekbergen naar Ugchelen werd de brandweer gealarmeerd. De boschbrandweer en die van Beekbergen, Ugchelen, Eendracht en Apeldoorn wisten met vereende krachten den brand te sluiten, na dat een aanzienlijke uitgestrektheid opgaande dennen in vlammen was opgegaan. Ofschoon men omtrent de oorzaak nog in het duister tast, vermoedt men dat die aari kwaadwilligheid is te wijten. o— LANDGOED AFGEBRAND. Te Nijverdal was brand uitgebro ken in de schuur van de behuizinge Duivelende te Nijverdal. Door de droogte en den Noordenwind breid de de brand zich snel uit, en weldra stonden de boerderij en het aangren zende landhuis Duivekade in lichter laaie. Het meerendeels op het land wer kende personeel waarschuwde de brandweer van Nijverdal, die met twee stralen het vuur heeft aange tast. Zii kon weinig uitrichten tegen de vuurzee. Alles brandde tot den grond toe af. Van de inboedels zoo wel van liet landgoed zelf als van de boerderij, kon nagenoeg niets gered worden. Twee veulens kwamen in de vlammen om. Hoewel alles tegen brandschade verzekerd was, is het verlies van de eeuwenoude havezathe, die uit onge veer 1200 dateert, niet te vergoeden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand vermoedt men, dat weg geworpen ascli in de schuur de aan leiding van dezen brand is geweest. O— WIELRIJDER GEDOOD. Te Delft is een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, dat aan den 18-ja- rigen fabrieksarbeider P. Bom uit Schiedam het leven heeft gekost. Op den Rotterdamscheweg nabii den Overslag reden twee fietsers achter een tractor met aanhangwagen. Toen dit voertuig vaart moest verminde ren werd het teeken daartoe niet be merkt door de fietsers met het gevolg dat P. B. tegen het voertuig reed, kwam te vallen juist voor een luxe auto bestuurd door N. uit Voorburg, die van de tegenovergestelde zijde kwam en overreden. De Jonge man is tijdens het ver voer naar het gasthuis overleden. O— LOOPENDE PACHTOVEREENKOMSTEN. Verschenen is de wet van den 17 en Juni (St.bl. no. 301), houdende bij zondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. BOERDERIJ AFGEBRAND. Terwijl de bewoners aan tafel wa ren, brak brand uit in de kapitale I boerderij van den landbouwer W. j Wijers te Groesbeek In een omme zien stond de geheele boerderij, die met riet bedekt was, in lichterlaaie, j De eigendommen van een paar ou- i den van dagen, die in de boerderij inwoonden, gingen in de vlammen verloren. O— JAARMARKT. Op de Zaterdag 18 Juni gehou den jaarlijksche paardenmarkt te Gel- dermalsen waren aangevoerd, slechts drie paarden en drie hitten. —O EEN OVEREENKOMST TOT VER LAGING DER INVOERRECHTEN. Het Departement van Buitenland- sche Zaken deelt het volgende mede: ,,De vertegenwoordigers der Ne- derlandsche, Belgische en Luxem- burgsche regeeringen hebben te Ouchy na overleg met de betrokken Ministers van Buitenlandsche Zaken een conventie geparafeerd voor de wederkeerige en geleidelijk voort gaande verlaging der economische slagboomen, welker conventie zij onverwijld aan hun betrokken regee ringen ter definitieve goedkeuring zullen voorleggen. De conventie is gebaseerd op - beginselen, welke bij verschillende gelegenheden door den Volkenbond zijn geformuleerd. De voordeelen welke zij toekent blijven gereserveerd voor de staten die er aan deelnemen. De conventie staat open voor alle staten. Zij wordt voor afgegaan door een inleiding waarin de contracteerende staten verklaren „overtuigd te zijn, dat de geleidelijke verwezelijking van een grooter vrij heid in het ruilverkeer, één der on misbare voorwaarden is voor de we reldwelvaart". Zij zeggen ,,in dezen zin een geconcentreerde actie te wil len ondernemen, waaraan alle staten kunnen deelnemen en hierdoor te willen bijdragen aan het herstel van den algemeenen economischen toe stand". Zij verbinden zich in hun wederkeerige betrekkingen geen nieu we rechten in het leven te roepen en om door een jaarlijksche verminde ring van 10 pCt. over te gaan tot de verlaging der bestaande rechten tot aan een zeker peil. Zij verbinden zich bovendien onder elkander geen enkelen nieuwen maatregel van be perking der in- of uitvoeren toe te passen behoudens in speciale bepaal de gevallen. Elke derde staat zal be voegd zijn tot de conventie toe te treden op voet van gelijkheid met de andere onderteekenende staten. —O ROOFOVERVAL TE OSS. Oude man door drie onbekenden neergeslagen. Maandagnacht heeft, naar de „Tel." bericht, te Oss een brutale roofover val plaats gehad. De 58-jarige land bouwer J. K. die Zondagavond ee nige café's had bezocht en zich te ongeveer half twaalf in eenigszins beschonken toestand op weg naar huis bevond, werd in de Kromstraat in de nabijheid der R. K. kerk on verhoeds door een drietal onbekend gebleven personen aangevallen. Met een stuk hout sloegen de aanranders den ouden man in den nek en in het. gelaat, waardoor liii kwam te vallen. De daders maakten van deze gele genheid gebruik om den ouden man zijn portefeuille, inhoudende plm. f 900 aan bankpapier, die hii aan een kettinkje om den hals droeg, te ont rukken. Met dezen buit namen de daders ijlings de vlucht, waarna de oude man, die van het gebeurde geheel overstuur was, zich bii de politie meldde, om aangifte van 't gebeurde te doen. De daders moeten op de hoogte zijn geweest van het feit, dat IC, die alleen woont, en korten tijd geleden van een verzekeringsmaat schappij voor een te zijnen huize plaats gehad hebbenden brand een flink bedrag aan geld had ontvangen, de gewoonte had dit bii zich te dra gen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Tot nu toe is van de daders echter geen spoor ontdekt. De aan den landbouwer toege brachte verwondingen zijn niet van ernstigen aard. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk uit Giessen en één uit Almkerk, kunnen niet worden opgenomen, omdat zij niet voor plaatsing geschikt zijn, DE REDACTIE. Op 21 Juni. in Meters in c.M, 's-Hertogenbosch 2.00 was 3 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 1.03 val 17 Crévecoeur (Maas) 1.04 val 13 St. Andries (Maas) 1.20 val 8 Venlo 10.75 val 5 Maastricht 43.99 was 5 Keulen 2 04 val 6 HEUSDEN. De Directeur van het P. T. T. kantoor alhier, wordt uiterlijk 1 Aug. overgeplaatst en werkzaam gesteld bij de Inspectie der P. T. en T. te 's Gravenhage. Vrijdag maakten de hoogste klassen der O. L. School onder lei ding van de dames Kramer en Ben jamins, de heeren Hus en Maassen hun jaarlijksch schoolreisje. De reis werd gemaakt met twee bussen van de Hollandsche Buurtspoorwegen en ging van hier over Sleeuwijk, Gorin- chem en Rotterdam naar den Haag. Allereerst werd daar de Indische ten toonstelling bezocht. Bezichtigd wer den het Batakhuis, Sumatrahuis, enz. Het hoofdgebouw, met zijn voor stelling over den palm olive winning, de rubber, tabak en theecultuur, zijn diorama voorstellende een bekend ge deelte van Sumatra met den Merapi. Verder werd de danstroep van Prins Hussein bezichtigd. Alles bijeen was dit een leerzaam bezoek, dat bij de meeste leerlingen zeer in den smaak viel en waardoor zij een kijkje kregen op het leven in Indië, waartoe de bioscoopvoorstelling in een der ge bouwen, die werd bijgewoond het zijne in geen geringe mate bijdroeg. Van de tentoonstelling ging het naar Scheveningen, waar volop aan het strand werd genoten, zoodat het zes uur was eer men er aan dacht. Met dezelfde bussen ging het nu weer huiswaarts, om te ongeveer 11 uur in Heusden te arriveeren, waar de kinderen werden opgewacht, door een talrijke schare ouders, familie leden en belangstellenden. Zeer zeker komt de begeleidsters en begeleiders een woord van dank toe, voor den prettigen, gezelligen en leerzamen dag, die zij de kinde ren hebben bezorgd, eveneens de chauffeurs der bussen voor het vlot en aangenaam verloop der reis. De Zeppelin, die Zaterdag een bezoek aan ons land heeft gebracht, was ook in deze gemeente te zien. Te ruim 7 uur vloog hij in Zuide lijke richting naar den Bosch. Ongeveer 15 minuten was de lucht reus van hieraf te volgen, zoodat velen zich naar den wal spoedden, om het majestueuze gevaarte te zien. De heer J. C. de Bruijn al hier slaagde te Eindhoven voor het examen van onderwijzer. De geslaag de heeft het door het volgen van een schriftelijken cursus zoover weten te brengen. Een mooie prestatie. Bij de oefening der brandspuit, die Maandagavond werd gehouden, geraakte het zoontje van den heer M. in de haven. Men wist hem spoe dig weer op het droge te brengen, zoodat het ongeval met een nat pak afliep. ANDEL. Tot bestuursleden van de Afd. Andel v. d. Chr. Bouwarbeidersbond zijn gekozen de heeren C. v. Tilbui*g te Giessen, A. A. Verdoorn te Gies sen en G. v. Masbergen. Bij de alhier gehouden ver pachtingen van hooiland werd onge veer 10 pCt. meer besteed dan ver leden jaar. Wc vernemen dat door de Fa. Schouten uit Giessen alhier op een terrein nabij de rivier de Maas een graansilo zal worden gebouwd. Het postkantoor alhier zal voor den postdienst geopend zijn van 8,30 tot 11; 14 tot 15,30 en van 18 tot 19 uur. ALMKERK. De alhier langs de huizen ge houden collecte voor de alleenstaan de blinden, stichting Wolfheze, bracht op f 28, J.l. Zaterdagavond speelde de Korfbalver. „A.K.C." alhier, een wed strijd tegen de Vereen. „N.E.O." uit Sprang, uitslag 64 voor „N.E.O.". Op de j.l. gehouden vergade ring van de Coop. Boerenleenbank alhier, werd tot bestuurslid gekozen de heer P. M. Pouli. Ter wijl de heer J. v. Leeuwen werd her kozen en als lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer B. Wijbenga. Ook werd in de vacature (ontstaan door het overlijden van den heer W. H. v. Helden) gekozen de heer C. van Helden. Een dochtertje van W. Paans, werd dezer dagen zoodanig door een hond van den heer R. gebeten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. BRAKEL. Naar we vernemen heeft de landbouwer A. C. T. v. D. alhier, in den nacht van Donderdag op Vrij dag ongewenscht bezoek in zijn huis gehad. Den volgenden morgen ver miste de bewoner een bedrag aan geld van ongeveer f 65,Door de politie wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. —"O —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2