Schatten van Schoonheid Rechtzaken. Marktberichten. Riiitieiiiaisd. Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK. Adres van den R. K. politiebond St. Michaël waarin een subsidie voor zijn vakschool wordt gevraagd. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenqmen. Verzoek van het Dag. Bestuur van den Vervoorne polder om een sub sidie te mogen ontvangen voor de verharding en aanleg van een ge deelte weg. B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan, omdat de gemeente geen geld heeft en ook om geen pre cedent te scheppen. Waar het echter ook wel in het belang van de ge meente mag worden geacht, dat het gedeelte wordt verhard, zouden B. en W. wel een paar werkeloozen be schikbaar willen stellen. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Verzoek om subsidie van het be stuur van het volksbadhuis van het departement Werkendam der Maat schappij tot nut van het Algemeen. Deze aanvraag wordt gemotiveerd, met de toelichting dat de vereeniging over het afgeloopen jaar een te kort heeft van f 562,76 en de mededeeling dat het voor 1932 de tarieven heeft verhoogd. Gevraagd wordt een sub sidie van f 1 50,in het te kort. B. en W. stellen met het oog op de finantiën der gemeente voor, een subsidie toe te kennen van f25. De gemeente zit zelf met een groot te kort en dan gaat het niet aan subsidie te verleenen voor dekking van een kleiner te kort. Waar B. en W. echter wel overtuigd zijn van het groote belang van de instelling zouden zii een subsidie van f25. willen toekennen, dit meer als blijk van waardeering. De heer v. Driel acht het bedrag van f25,te laag het badhuis is voor de volksgezondheid van groote beteekenis. Werkendam verleent f 200 subsidie in het te kort van ruim f 500,en nu heeft men de tarieven wel iets verhoogd, dat deze verhooging evenwel het te kort zal dekken, daarvan gelooft spr. niets hij vreest, dat daardoor minder ge bruik van het badhuis zal worden emaakt. Spreker zou de subsidie op 50 willen stellen. De Voorzitter merkt op, dat B. en W ook wel overtuigd zijn van het groote nut, doch zii behooren ook den finantieelen kant te bezien en nu moet het bedrag van f25, meer beschouwd worden als bliik van waardeering dan om het te kort te verkleinen. Zat de gemeente zelf niet met een belangrijk te kort dan zou den ook B. en W. gaarne een hooger bedrag toe staan. De heer Sigmond verklaart het voorstel van den heer v. Driel te willen steunen. Tegen het voorstel stemmen de heeren v. 't Sant, v. Arkel, Dekker v. d. Stelt en v. Straten. Voor de heerenv. Rosmalen, de Boon, Kramer, v. Driel en Sigmond, zoodat de stemmen staken en het voorstel in een volgende vergadering opnieuw in behandeling zal komen. Schrijven van den Bestuurdersbond voor het Land van Heusden en Al te- na, waarin wordt bericht, dat het bestuur v. dezen bond de steungelden voor de werkeloozen te laag acht het verzoekt daarom deze te brengen van 65 op 70 pCt. van het plaatselijk loon plus 75 cent toeslag per kind per week. De Voorzitter zegt, dat de huidige regeling van den Minister afkomstig is, nu kan de raad wel wijziging voor stellen, doch de minister moet die goedkeuren. Als men zegt, dat ze lager zijn als door den minister toe gestaan dan is dit onjuist ze zijn precies hetzelfde zooals ze door den minister zijn vastgesteld n.l. f 7, voor georganiseerden en f 6,voor ongeorganiseerden. In den raad is voorgesteld om v. f7.zeven gulden zestig te maken, doch de minister wilde dit niet goedkeuren. Om nu opnieuw op verhooging aan te drin gen dit heeft geen zin. Nu heeft het heelemaal geen zin, omdat ver lenging der steunregeling is aange vraagd en deze tot heden nog niet is verleend. De door den minister toegestanen termijn is met 5 Juni afgeloopen, de gemeente heeft nog een week uitbetaald, doch heeft de steuntrekkers meegedeeld, dat de re geling heeft opgehouden van kracht te zijn. De heer v. Rosmalen merkt op, dat de Voorzitter zegt, dat de minis- ster de regeling heeft goedgekeurd. Volgens de circulaire van 1 5 Januari, mag verder worden gegaan, als nu is gebeurd. Als de werkeloosheid over een paar weken loopt, zou met het tegenwoordige bedrag volstaan kun nen worden, doch nu deze zoo lang duurt wordt het gebrek al nijpender en nijpender. Als een gezin met 4 kinderen van f 9.steun moet le ven, als daar eerst huur, schoeisel en kleeding af moet, dan blijft er toch niets over voor voedsel. De Voorzitter antwoordt, dat de uitkeeringen niet boven f9,50 mogen komen. Als men de normen om hoog brengt en de uitkeering voor man en vrouw b.v. op f8,50 zou brengen, dan zou een gezin met 8 kinderen toch nog maar aan f9,50 mogen komen en krijgt men dus slechts een verschil van f 1Het een zit aan het ander vast. Niemand zal zeggen, merkt spreker op, dat de uitkeeringen voldoende zijn, ieder is overtuigd, dat de menschen verarmen dit geldt evenwel niet voor een categorie, doch dit is met allen het geval. Het moet ten slotte uit de belastingen komen als men de bankbiljetten liet draa ien, dan ging het wel, doch dit zou een ramp beteekenen. Men heeft in de couranten kunnen zien, dat het te kort op de rijksbegrooting ruim 100 millioen bedraagt en ook de gemeen te te korten groeien steeds aan, hoe het ten slotte moet gaan is een raad sel. De heer v. Rosmalen zegt, dat in de circulaire ook gesproken wordt, dat huurtoeslag gegeven kan worden, kan daar niet een verhooging van uitkeering in worden gevonden vraagt spreker. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel kan als de minister het maar wil goedkeuren. Misschien is dit het ge val met hen, die boven f2,50 huur waarde gaan,' maar ten slotte moet het allemaal uit de gemeentekas ko men. Als het rijk evenals het vorig jaar slechts 25 pCt. wil bijdragen dan staat alles stop, zijn alle middelen der begrooting reeds uitgeput. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Wordt ter visie gelegd. De heer v. 't Sant meent te mogen opmerken, dat de raad altijd een roy aal standpunt heeft ingenomen ten opzichte der werkeloozen. Hij heeft getracht het uurloon van 24 cent omhoog te krijgen, hij heeft getracht de contributietoeslag voor de aange slotenen te krijgen de minister wilde echter noch op het een noch op het ander ingaan en daarom verwondert het spreker, dat er nu raadsleden zijn, die met een voorstel komen tot verhooging niettegenstaande zii van dit alles op de hoogte kunnen zijn. Met algemeene stemmen wordt be sloten het adres van den Bestuurders- bond voor kennisgeving aan te ne men. Schrijven van denzelfden Bestuur dersbond waarin deze er op wijst dat bouwvakarbeiders en tuinbouwar- beiders uitgesloten zijn van steun en dringt daarom aan ook voor deze een steunregeling te ontwerpen. De Voorzitter zegt, dat alle pogin gen die zijn gedaan om de bouwvak arbeiders ook in een steunregeling opgenomen te krijgen geen succes hebben gehad er werd beweerd, dat er voor deze laatste geen crisis was. Nu doet zich het geval voor, dat als men overgaat in een anderen bond b.v. grondwerkers, dat men dan wel steun ontvangt. Ook met de transportarbei ders is dit het geval. De heer v. Rosmalen noemt het een ongelukkig iets, dat de arbei ders gedwongen worden om in een andere organisatie over te gaan om steun te ontvangen. Arbeiders die steeds hun contributie hebben betaald en daardoor blijk hebben gegeven eerst voor zich zelf te willen zorgen komen niet in aanmerking, ongeorga niseerden die niets hebben betaald, daartegenover wel. Het is treurig, dat deze laatsten wel en de eerste die jaren hebben betaald geen steun krijgen. De Voorzitter merkt op, dat deze voor het betalen der contributie uit hun kas hebben getrokken. De heer v. Rosmalen geeft dit toe, doch als ze uitgetrokken zijn, zii van allen steun verstoken. De Voorzitter merkt op, dat het gemeentebestuur daar niets aan kan doen, de minister heeft hen uitgeslo ten. Ook dit adres wordt hierop voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordering op het vergun ningsrecht en het verlofsrecht inge volge de drankwet. De Voorzitter licht toe, dat onder de oude wet als maximum een recht van f12,50 goldt voor iedere f 50, huurwaarde. De raad had dit hier bepaald op f 12, De heer Sigmond stelt voor het bedrag nu te brengen op f7,50 per f 50,huurwaarde. De Voorzitter acht dit wel wat laag voor een huurwaarde van f 300 krijgt men dan een vergunningsrecht van f45,terwijl het minimum f40 bedraagt lager mag niet worden ge gaan. De heer v. 't Sant kan zich met f7,50 ook niet vereenigen men schept dan onbillijkheid als het f 1 o werd zou spreker er zich mede kun nen vereenigen. De heer Sigmond verklaart zich na de verstrekte toelichting met een bedrag van f 1 o te kunnen vereeni gen. Met algemeene stemmen wordt het vergunningsrecht hierop vastge steld op f 10,voor iedere f 50,-— huurwaarde. Het verlofsrecht op f25. De betreffende heffings en invorde- rings verordeningen worden eveneens met algemeene stemmen vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening ingevolge art. 8 der Winkelsluitingswet. Met algemeene stemmen wordt een verordening vastgesteld, waarin voor de afdeelingen Sleeuwijk, Kille en Schans gedurende den zomertijd het sluitingsuur wordt gesteld op 9 in- plaats van 8 en Zaterdagsavond op 11 inplaats van 1 o uur. Voor de Werken blijven de in de wet gestelde uren gelden. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een toeslag ad. f 100, gedurende 3 maanden na het ontslag van den gewezen ambtenaar ter se cretarie Zoeter zijnde het verschil tusschen jaarwedde en pensioen. De Voorzitter zegt, dat de heer Zoeter een pensioen is toegekend van f 400,welk pensioen is inge gaan 4 maanden nadat het is aange vraagd. Volgens het ambtenarenre glement heeft een ambtenaar recht op een ziektenverlof gedurende den tijd van een jaar. B. en W. hebben den heer Zoeter evenwel aangeraden dit niet te nemen en direct pensioen aan te vragen, omdat de gemeente anders een tijdelijk ambtenaar had moeten aanstellen. Nu is het pensioen later ingegaan en achten B. en W. het billijk dat een toeslag van f 100 wordt toegekend, zijnde het verschil tusschen jaarwedde en pensioen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Begrooting dienst 1931 en 1932 worden gewijzigd conform het voor stel van B. en W. Verzoek van J. C. v. Straten om de bergplaats bij de veldwachters woning te huren voor f 1,per week. De Voorzitter zegt, dat deze berg plaats aanvankelijk bestemd was, als bergplaats voor de motorspuit. Het lijkt B. en W. echter beter, dat deze opgeborgen blijft in de oude berg plaats, zij slellen daarom voor het verzoek toe te staan. De raad gaat hiermede accoord. Bij de rondvraag informeert de heer Sigmond of reeds voldaan is aan zijn verzoek gedaan in een vroe gere vergadering om een begrooting te maken voor verbetering der open bare school te Sleeuwijk. De Voorzitter antwoordt, dat de opzichter een plan heeft gemaakt, doch waar alle buitengewone uitga ven behooren te worden stop gezet zouden B. en W. voorloopig niet tot verbetering willen overgaan. De heer Sigmond kan zich daarme de wel vereenigen, doch zag wel gaarne, dat de school wat werd opge verfd, ze ziet er nu zeer onooglijk uit en dit kan uit den post onder houd gebeuren. De Voorzitter zegt, dat dit kan gebeuren. De heer Dekker zegt, dat verschil lende bewoners der Kille hem hebben opmerkzaam gemaakt, dat de haven aan de Kille in beslag wordt geno men door schepen, die er niet behoe ven te laden of te lossen. Spreker vraagt of het niet beter zou zijn dat een regeling werd gemaakt, om ha vengeld te heffen. De Voorzitter heeft er geen bezwa ren tegen als een matig havengeld wordt geheven. De heer Sigmond meende, dat men geen havengeldheffing wilde. De Voorzitter antwoordt, dat dit aanvankelijk ook zoo was besloten, de particulieren zouden dan even wel onderling een vergoeding per jaar hebben gegeven, doch in 2 jaar heeft de gemeente nog geen cent ontvangen. De heer v. Rosmalen zou iemand willen aanstellen die het havengeld tegen vergoeding van een zeker pro cent ophaalt. De Voorzitter stelt voor de 3 raads leden van de Kille te benoemen, als commissie, die deze kwestie met B. en W. uitwerkt. De heeren Dekker, v. d. Stelt en v. Rosmalen verklaren zich bereid in deze commissie zitting te nemen. De heer Kramer vraagt of het gemeentebestuur niet kan aandringen op verbetering van de „Vycie". De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit met alle pleizier willen probee- ren. De heer Kramer zegt, dat in de laatste vergadering besloten is tot den bouw van een paar woningen, is daaraan reeds uitvoering gegeven vraagt spreker. De Voorzitter antwoordt, dat de plannen bii den minister zijn. De heer v. Rosmalen heeft bij ge ruchte vernemen, dat werkeloozen uitgezonden zullen worden naar de werkverschaffing in polder Paulus- zand, als dit zoo is wat denken B. en W. dan te doen. De werkeloozen heb ben 's morgens en 's avonds wel drie uur noodig om er te ko men, bij hun werkweek, komt dan 6 maal 3 uren. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hieromtrent nog geen plannen hebben gemaakt, ze zijn al blij als er enkele geplaatst kunnen worden. Er is gevraagd om er 25 geplaatst te krijgen. Als ze er niet kunnen ko men zal misschien van rijkswege hier voor wel maatregelen worden getrof fen. De heer v. Rosmalen zegt, dat in een vroegere vergadering besloten is, om aan de Kille een maximumsnel heid in het leven te roepen, hij heeft daarvan nog niets gemerkt. De Voorzitter antwoordt, dat hem dit door het hoofd is gegaan. Bii Üe volgende vergadering zal dit evenwel op de agenda worden geplaatst. Daar geen der heeren iets meer voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting, omdat de Voorzitter nog iets heeft voor geheim comité. O— Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard. NATIONALE TENTOONSTELLING. De Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard" gaat 29 en 30 Juni a s. haar 10e Nationale tentoonstelling van in hare stamboe ken ingeschreven paarden houden in de Veemarktgebouwen te 's-Herto- genbosch. Na de totstandkoming van de na tionale vereeniging van trekpaardfok kers in 1914, werd reeds 7 jaren daarna de eerste Nationale show ge organiseerd. Wat op het gebied der trekpaardfokkerii in Nederland in korte jaren was bereikt, kwam duide lijk bij deze eerste demonstratie aan het licht. De fokkerij van trekpaarden, oor spronkelijk in Nederland slechts in een gedeelte der drie zuidelijke pro vinciën beoefend, bleek zich in eenige jaren als een algemeene Nederland sche fokkerij te hebben uitgebreid. De verandering in fokrechting in de paardenfokkerij zal zoowel in facto ren van economischen als in fac toren van practischen aard gezocht moeten worden. De oorlogsjaren waren aanleiding tot sterke intensiviteit der landbouw bedrijven en niet het minst van een onderdeel hiervan, de paardenfokke rij, welke zich meer en meer uit breidde in de richting van het zware paard, het trekpaard. Waarschijnlijk is aan deze wijziging de alom ver spreide bekendheid der bijzondere ei genschappen van het trekpaard niet vreemd. Het rustige karakter, de so bere voedingseischen en daarbij de vlotte en groote krachtontwikkeling waren factoren, die steeds meer van groot belang bleken te zijn. De snelle uitbreiding der Neder landsche trekpaardfokkerii is dan ook zeker aan deze kenmerkende eigen schappen van het zware paard te danken. Naast deze vanzelf opkomende be langstelling voor het zware paard, begreep de Vereeniging van fokkers, dat, ter behartiging van hunne be langen, alle middelen te baat geno men moesten worden om de ont wikkeling dezer fokkerij in zoo ruim mogelijke banen te leiden. Daarvoor, werd een nationale tentoonstelling in het leven geroepen. Aldaar werd ge demonstreerd wat bereikt was, terwijl tevens een onderlinge wedijver der fokkers opgewekt werd om in het ras te verbeteren, wat er aan mankeerde. Na de iste Nationale Tentoonstelling in 1921, werd een jaarlijks terugkee- rende show als een gebiedende eisch gesteld. Inderdaad geschiedde dit ook, doch de tijden bleken in 1930 en 1931 zoo ongunstig, dat ervan af gezien moest worden. En hoewel 1932 zich niet gunstiger liet aanzien, zag men in langer uitstellen een re den tot mogelijke stilstand in den wedijver tot verbetering van het ras en tot inzinking van de reputatie. Dit mocht niet en gesteund door hare nationale Vereeniging en de_ provin- vinciale afdeelingen namen de fok kers begin 1932 het kloeke besluit wederom een nationale trékpaarden- tentoonstelling te houden. Men is hierin tot op heden uit stekend geslaagd. Niet minder clan 419 paarden van 2 jaar en ouder zullen verschijnen in de veemarktge bouwen te 's-Hertogenbosch. In 24 verschillende klassen zullen de keur- dieren van Nederland elkaar becon- curreeren. In 't bijzonder mag hier ge noemd worden, dat in de klasse „Hengsten met afstammelingen" niet minder dan 12 inschrijvingen zijn. Hierin ligt het bewijs, dat deze ten toonstelling in een sterk gevoelde be hoefte voorziet, terwijl tevens daar door het peil van hooge ontwikkeling der trekpaardfokkerii wordt aange toond. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handlei ding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct Alleen bij Apoth. en Drogisten. UITSPRAKEN POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken van 13 Juni 1932. F. v. d. S„ Werkendam, art. 300. f 3 subs. 3 dgh.A. J. K., Wou- drichem, art. 300, vrijspraak. KINDERRECHTER. Uitspraken. B. v. H., Wijk, art. 310, f 5 subs. 2 weken tuchtschool. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TIEL. Vonnissen uitgesproken door den Politierechter op 15 Juni 1932. M. v. Z. te Aalst, mishandeling, 3 w. gev.W. A. v. V. te Zuilichem, idem, 1m. gev.C. v. d. H. te Werkendam, eenv. beleediging, van ambtenaren, f25 of 10 d. h. ROTTERDAM, 20 Juni. Aanvoer 1644 varkens. Prijzen per K.G Ie kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 26 28 22-26 Export 2829 GORINCHEM, 20 Juni. Op de veemarkt was heden aange voerd 65 rundereD, 12 nuchtere kalvereD, 0 schapen, 90 lammeren, 574 biggen, 272 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 200275. Melk koeien f150f225. Kaltvaarzen f 130- 200. Guiste vaarzen f80 120. Pinken f40 70. Nuchtere kalveren f 1012. Schapen f Lammeren f 610. Overloopers f 37. Biggen f BREDA, 20 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 246 stuks vee, t. w. 57 stuks hoornvee, 0 kalveren, 0 varkens en 189 biggen. Prijzen Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3ekwaL Vette vaarzen 2730 2426 Vette koeien 25—29 2225 1821 Stieren 2024 1519 In vet vee was redelijke handel. De- stierenhandel was vlot. Biggenhandel slecht. STOOM-MOSTERDFABRIEK CULEMBORG. Naast de bekende artikelen, welke regelmatig, door de firma W. A. Spoor Jr., per advertentie in dit blad onder de aandacht van cle lezers en lezeressen, worden gebracht, brengt deze firma thans verpakte specerijen in den handel, in bijzonder decoratie ve busjes. De busjes, waarin verpakt wordt Witte en Zwarte Peper, Nootmuskaat. Kaneel en Kruidnagelen, zullen bli Uwen wenkelier zeker verkrijgbaar zijn, tegen de matige prijs van 10 en 20 cent, resp. kleine en groote busjes. Door de Directie der firma Spoor is gezocht naar een busje, dat niet detoneerend werkt op Uw tafel en tevens een sieraad is in Uw keu ken, waarin zij, volgens onze mee ning, wonderwel is geslaagd. De naam dezer, van oud s bek en de. firma garandeert U tegelijkertijd pri ma kwaliteit, waaraan niet behoefd te worden getwijfeld. Dat door het koopen van deze busjes tevens een Nederlandsche in dustrie wordt bevorderd behoeven wif nie£ nader uiteen te zetten, daar in deze moeilijkheden tijden reeds zoo veel op dit aanbeeld wordt gehamerd. o DE MOORD TE KERKDRIEL. In cassatie. De verdediger in de zaak tegen de drie gebroeders R. uit Kerkdriel, die door het Gerechtshof te Arnhem, we gens den moord op den Rijksveld wachter Tap, aldaar op Oudejaars avond 1931 gepleegd, veroordeeld waren: de eerste tot 13 jaar, de beide anderen tot 10 jaar gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis cassatie aange- teekend. o— STOOMGRAANMOLEN AFGEBRAND. Te Horst is afgebrand de stoom- graanmolen van den heer Buyssen. De oorzaak is onbekend. Liet pand was verzekerd. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen brachten in Mei j.l. 5.5 millioen gld. minder op dan in Mei 1931 zij bedroegen echter over de eerste vijf maanden drie millioen meer dan geraamd was. o AMBACHTSSCFIOOL UITGEBRAND. Te Emmen is het gebouw der Am bachtsschool geheel door brand ver woest. De brandweer te Emmen kon we gens gebrek aan behoorlijke water voorziening met slechts één straal de vuurzee bestrijden. Liet geheele gebouw is een prooi van het vuur geworden. De schade wordt op f 80,000 ge raamd. o ZES WOONHUIZEN VERBRAND. In het dorp Bakel bij Helmond is brand uitgebroken in de boerderii van den landbouwer J. van Neerven. De brand breidde zich door den ta melijk sterken wind spoedig uit en tastte het dubbele woonhuis van den heer J. van de Laar aan. Vervol gens sloeg het vuur over naar de andere zijde van den weg, waar een blok van drie huizen vlam vatte. Ook de schuur van den heer J. Manders vloog in brand. De bewoners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stel len, al zijn velen aan een groot ge vaar ontsnapt. Door dezen brand zijn 20 perso nen dakloos geworden. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4