Tweede Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. So. 5237 Woensdag 22 Juni Land- en Tuinbouwwereld Plaatselijk Nieuws. oksels en voeten BEHOORENDE BIJ HET Aanaarden. Wil men aanaarden, dan dient men uit te maken, hoe sterk men het moet doen. Te sterk aan aarden, werkt nadeelig", vooral bij jonge planten. Er komt dan te veel loof onder de aarde, wat minder as similatie en geringe productie ten gevolge heeft. Hoe dieper de planten gelegd zijn, des te schadelijker werkt het aanaarden. Vroegtijdig aanaarden is het beste, doch men dient zoo lang te wachten tot de planten eeni- ge bedekking verdragen kunnen. Zijn de planten te groot, dan worden ze te veel gekwetst, 't is dus beter, het in Juni, dan in Juli te doen. Voor vroege aanaarding pleit ook nog, dat de jonge planten beter kracht heb ben voor wortelvorming dan oude planten. Bij vroegtijdig aanaarden na ondiep poten vond Wollny bij aard appels meestal meer en zwaarder knollenanders wel grooter aantal, doch kleiner knollen, wat nadeelig is. Bij 't aanaarden is het gewenscht, dat dit in de richting Noord-Zuid te doen, zooals onderzoekingen van Maerck hebben aangetoond. Dit komt, doordat men dan een meer gelijkmatige verwarming heeft. Loo- pen de ruggen Oost-West, dan wordt wel de eene zijde meer verwarmd, doch de andere veel minder. Bij dro gen grond en droog weer wordt dan de Zuidzijde te droogbii natten grond en nat weer is de Zuidzijde in gunstige omstandigheden, doch de Noordzijde in vrij ongunstigen toe stand. Dit vele verschil werkt nadee lig op de vruchten. De helling der ruggen moet in alle grondsoorten ook lang niet dezelfde zijn. Op zware, vochtige gronden kunnen ze vrij steil zijn, op lichte gronden niet. Daar zouden ze niet staan blijven, en an ders wellicht watergebrek tengevolge hebben. Vrees voor te sterke ver scheuring van onderaardsche planten- deelen maakt sommigen afkeerig van het aanraden. Toch is bij oordeelkun dig werken daarvan weinig nadeel te wachten. In den moes- en bloemtuin. Tuin- boonen worden dikwijls in hevige ma te aangetast door de bladluizen. Voor al is dit het geval in een drogen zomer. Wie ze wil verdelgen, die toppe de boonen. Daardoor ontneemt hii aan de luizen het voor hen noo- dige sappige en malsche voeder. Die lager geplaatste bladeren immers zijn voor hen minder geschikt, en het ontbreken van vleugels stelt hen niet in staat andere planten op te zoeken, waar ze kunnen vinden, wat ze noo- dig hebben. Het stroo van met blad luizen besmette boonen geve men niet aan. het vee. Liever brenge men het op den mesthoop, of werke het on der den grond. In dat geval kan het niet medewerken tot ongesteld heden bij het vee, tot verwerping der kalveren. Erwten late men niet te lang op stengel. Dit bevordert het minder goede koken. Op sten gel rijpende erwten kunnen moeilijk faar gekookt worden. Men oogst ze us nog in onrijpen toestand en late ze aan boomen of op rijs narijpen. Zeer geschikte hulpmiddelen bii het drogen zijnde klaverruiters of kla- verpyramides. Bij droog weer is 'tnoodig 's avonds de bloembedden ruim water te geven. Bij uitgebloeide rozen kort men de loten in en ge bruikt het afgesnedene om te stek ken. Men begint te zaaienCinera ria's, primula's, calceolaria's, winter violieren, vergeet-mij-nietjes, viool tjes, en reseda's, wat aan 't einde der maand herhaald wordt. Witte primula's en de beste anjelieren ver meerdert men nu door stekken. De paden moeten goed rein gehouden worden, het gazon eischt zorg, en de ligustre, beuken- en doornhagen snoeie men. Boomen, bloemen en struiken, die bloeien zullen, en vruchtboomen, die vrucht gezet heb ben, moeten vooral overvloedig be goten worden. Dit gieten is op de bloesem- en vruchtontwikkeling van grooten invloed. In groote boom gaarden is het niet altijd te doen. De liefhebber evenwel, die slechts een kleinen tuin of boomgaard heeft, zal al spoedig met genoegen het nut van dezen maatregel inzien, als hii dien is begonnen toe te passen. Voor al bii dwerg- en leiboomen is de zaak gemakkelijk, en het resultaat verrassend. Een perzikboom bijv., die in goed doorlatenden grond staat, j kan men dagelijks een heele kan wa- 1 ter geven, ongeveer een voet van den stam af. Het gieten in den bloei en vruchtentijd is daarom zoo van belang, omdat de boom in dien tijd de sterkste kracht ontwikkelt, waar bij hij door den tuinman geholpen moet worden. Waarschuwing. Het is voor den landbouwer een zeer verblijdend iets, dat de verschillende stikstof meststof - fen, die veel duurder zijn dan kali- en phosphorzuur, zoo sterk in prijs gedaald zijn en onderling een gewel dige concurrentie-strijd voeren. Die concurrentie komt den boeren ten goede, 't Laagst in prijs is de zwavel zure ammoniakdie niet zoo snel werkt als bijv. Chili- en kalksalpeter, meer geleidelijk haar werking toont, maar overigens ook een uitnemende meststof is. Er is dan ook in de laatste maanden heel wat zw. ammo niak uitgestrooid, mede doordat het Nationaal Crisis-Comité voor nood lijdende boeren tegen sterk vermin derden prijs een zekere hoeveelheid beschikbaar heeft gesteld. Dit zal on getwijfeld op vele akkers de op brengst verhoogen. Maar niet op al le. En zelfs mogen we er ons van overtuigd houden dat de aanwending van zw. ammoniak hier en daar kwaad heeft gedaan, schade heeft berokkend. Zwavelzure ammoniak is namelijk een zure meststofpast dus, zonder meer, niet op gronden, die van zich zelf reeds zuur zijn, zoo als er in ons land zeer vele zijn. Het onderzoek der laatste jaren van dui zenden grondmonsters heeft doen zien, dat tal van akkers en graslan den aan den zuren kant zijn, en door een z.g. alcalische bemesting in den juisten kalktoestand moeten worden gebracht, zullen zij een normalen oogst kunnen opleveren, 't Is duide lijk, dat daar, bij gebruik van zure meststoffen, als superfosfaat en zw. ammoniak, de kalktoestand nog on gunstiger zal worden, zooals de on dervinding dan ook, tot groote scha de, heeft geleerd. Maar kan men dan van den goedkoopen ammoniak- mest heel geen gebruik maken vraagt u. Zeker wel. U kunt er zelfs een nuttig gebruik van maken, in dien U daarnaast Slakkenmeel aan wendt. Dit bevat immers behalve phosphorzuur ook kalk, en wel voor ongeveer de helft. Daarmee voorziet ge dan ten eerste in de phosphor- zuurbehoefte van uw gewassen, en ten tweede draagt ge zorg voor een behoorlijken kalktoestand. Wij mogen dus gerust profiteeren van den goed koopen ammoniak, als we maar niet vergeten, dat deze meststof ontkal- kend werkt. Denk er echter om, dat zw.- ammoniak en slakkenmeel niet mogen worden gemengd, en ook niet -tegelijk moeten worden uitge strooid. Br. O— BEMESTEN MET OORDEEL. Het bepalen van de juiste hoeveel heid stikstof bij de bemesting on zer verschillende cultuurgewassen is in dezen crisistijd een lastig vraag stuk. Aan den eenen kant is men er volkomen van overtuigd, dat het zon der voldoende stikstof niet gaat, aan den anderen kant is men te veel geneigd op de stikstof zooveel mo- gelijk te bezuinigen en maar eens 1 af te wachten of het misschien toch i gaat. Nu breekt de tijd aan, dat de ge wassen het zelve gaan vertellen, waar men te schriel met de stikstofmest is geweest. Wij kunnen er dan ook vrijwel van verzekerd zijn, dat, waar het gewas het om dezen tijd van het jaar laat zitten, de fout schuilt i in een te geringe stikstofbemesting. De practische landbouwer constateert dan ook al spoedig aan den ken- schetsenden aanblik, welke zoo een aan stikstof ondervoed gewas toont, de oorzaak en zal nog zoo snel mo gelijk hul'p trachten te bieden. Gelukkig, dat deze hulp in de mee ste gevallen nog mogelijk is door een overbemesting met een salpe termeststof. Wij zitten nu midden in den tijd der overbemestingen, geluk- j kig dat wij daarvoor thans een stik- stofmeststof hebben, die zich voor overbemesting uitstekend leent. Aan welke voorwaarden moet zoo'n mest stof dan voldoen Zij moet in de eerste plaats salpeterstikstof bevat ten, die zeer gemakkelijk oplost. Dan moet zij de structuur van den grond gunstig beïnvloeden, waardoor vele werkzaamheden vergemakkelijkt wor den. Dan moet zij gemakkelijk uit- strooibaar zijn en zii moet, wat wel een zeer voorname factor is, goed- koofp zijn. En zie, aan al deze voorwaarden voldoet de Kalksalpeter i G. Ook speciaal voor overbemestingen is de kalksalpeter wel de meest aanbeve lingswaardige stikstofmeststof. Het is dan ook door een overbemesting met kalksalpeter nog zeer goed mogelijk, den stikstofvoorraad in den bouw grond op peil te brengen, waar deze blijkt niet in orde te zijn. Dit is het, wat wij over overbemes ting wilden zeggen. Nu over iets an ders, n.l. over de zorg voor veevoeder voor den komenden winter in ver band met kalksalpeter i G. Het is opmerkelijk als men het vee in de weide ziet loopen, dat het er niet zoo goed uitziet als in vo rige jaren. Het is duidelijk waar te nemen, dat niet alleen op kunstmest, maar ook op veevoeder bezuinigd wordt. Ook hier dient men echter te zorgen, dat de zuinigheid de wijs heid niet bedriegdMatige bemestin gen mogen schrale oogsten geven, onvoldoende voeding van het vee geeft echter ook geringe productie. En waar men bii de bemesting het eerst geneigd is op de stikstof te bezuinigen, bezuinigt men bii de vee voeding het eerst op het eiwit. Tot lichamelijk nadeel van de koeien, maar ook tot finantieel nadeel van den boer. j Toch is het o.i. voor een groot deel mogelijk, zonder veel duur krachtvoer aan te koopen, het vee gedurende den winter het noodige eiwit te verstrekken. En wel door zijn hooilanden vroeg te maaien en te hooien, of bij ongunstig weer in te kuilen. De hoeveelheid aldus vroeg verkregen is wel iets kleiner, maar het verteerbaar eiwitgehalte veel hoo- ger. Na het hooien geeft men direct een bemesting met kalksalpeter i G., om zoodoende den voorraad prima, eiwitrijk hooi van de tweede snede, zoo hoog mogelijk op te voeren r of om een spoedige prima naweide ter beschikking van het vee te verkrij gen. verliezen hun onaangenaam karakter voor U en Uw omgeving door een geregelde behan deling met Purolpoeder. Zij houdt ze droog en voorkomt het stukloopen der voeten. In bussen van 45 ct., 60 ct. en 1 gld. Alleen bij Apothekers en Drogisten. GABELLE. De Ned. Herv. Jongemeisjes- vereeniging op G. G. hield j.l. Dinsdagavond in de Ned. Herv. kerk alhier, onder leiding van Mej. H. Voor de Poorte haar jaarvergadering, waarvoor de belangstelling niet zoo groot was als vorige jaren. Na de opening werden de jaarver slagen van de secretaresse, M. Soe- ters, en de penningmeesteresse, Riek Dekkers behandeld, waarbij bleek, dat deze vereeniging zich in voort- durenden bloei mag verheugen en dat de wekelijksche bijeenkomsten, welke staan onder leiding der da mes H. Voor de Poorte, A. Vos en A. 'de Rooij, vrii geregéld door de leden worden bijgewoond. Na afhan deling der huishoudelijke aangelegen heden werd de avond gevuld door de leden onderling met voordrachten en inleid, welke door de belangstel lenden met aandacht gevolgd werden en waaruit bleek, dat er met ernst en toewijding gestudeerd was. Van de plaatselijke Jongelings- en Meis- jervereeniging waren afgevaardigden aanwezig, die de in jaarvergadering bijeen zijnde vereeniging namens hun vereeniging conplimenteerden. Onge veer half elf werd deze bijeenkomst met een woord van dank voor de belangstelling op de gebruikelijke wijze gesloten. Door het gemeentebestuur van Sprang-Capelle is in beginsel besloten, de werkverschaffing voort te zetten met het uitbaggeren der Labbegatsche ha ven. Het aantal tewerkgestelden is mo menteel ongeveer 90. De vrachtauto van de N.V. Adr. Oerlemans en Zn. te Labbegat, kwam een dezer dagen op de Hoogevaart in botsing met het hek van den spoor wegovergang. Behoudens eenige ma- terieele schade liep dit ongeluk goed af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tusschen de gemeentebesturen van Sprang-Capelle en Loon op Zand wordt overleg gepleegd ten aanzien van de verbetering en verharding der z.g. Kattesteeg. Verbetering van de zen weg is ten zeerste in het belang van het verkeer tusschen beide plaatsen onderling en tusschen Kaatsheuvel en het station Kaatsheuvel—Capelle. Door de betreffende polderbestu ren is besloten de polders tusschen de Capelsche en Labbegatsche haven door verhooging der kaden tot 2,80 M. bo ven A.P. watervrij te maken. Met het watervrij maken van deze polders wordt tevens bereikt, dat de verbindingsweg tusschen deze gemeente en het Land van Altena watervrij komt. Aan Mej. H. Voor de Poorte is, naar aanleiding van haar daartoe ge daan verzoek, met het oog op haar aanstaand huwelijk, met ingang van 16 dezer eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Chr. School a.d. Loonschendijk. In verband hiermede nam zij j.l. Woensdagmiddag afscheid van bestuur, personeel en leerlingen dezer school. Namens het bestuur werd zij toe gesproken door den voorzitter der Chr. Schoolvereen., den heer B. Verhoeven, die haar in hartelijke bewoordingen dank bracht voojr datgene, wat zij, gedurende de 9 jaren, die zij aan de school verbonden .is geweest, in het belang van het onderwijs aldaar in het algemeen en van de Chr. School vereen. in het bijzonder heeft gedaan, Met den wensch, dat het haar op haar verderen levensweg in alle opzich:en goed moge gaan, eindigde de Voorzitter zijn toespraak. Nadat de heer G. Koenen, secretaris der Schoolvereen. nog even het woo/d had gevoerd, bracht het hoofd der school, de heer M. J. Jaarsma, de schei dende onderwijzeres namens het per soneel dank voor de goede verstand houding, die er steeds tijdiens haar diensttijd tusschen hen had bestaa i, waarna hij haar uit naam der leerlin gen een stoffelijk blijk van waardeering bestaande uit een tinnen schemerlamp en tinnen schaal, aanbood. Aangedaan bracht Mej. V. dank voor de tot haar gerichte woorden van waar deering en het ontvangen cad.a*, waarna tot slot haar toegezongen we.d Ps. 121 vs. 4. WOUDRICHEM. Door het meerendeel der vis- schers uit deze gemeente wordt nog met een 30-tal schuiten op de Berg- sche Maas op finten gevischt. De vang. t wordt al heel wat minder, doch ce prijzen blijven nog al hoog. Nu de gesloten tijd voor het visschen op wl - visch geëindigd is, hebben verschillen de visschers tevens weder een aan vang gemaakt met het visschen net zegen en alle soorten vischwant op witvisch. Er werden eenige partijt es snoek gevangen. Aan de oevers d r rivieren wordt druk met fuiken op i.al en paling gevischt, waarvan de van0st wel wat beter wordt. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat ,e»t gem.-secretarie verkrijgbaar zijn vis^h- akten en wel de volgende soorten: Groote vischakte A, tot het visschen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, f 7.50. Groote vischakte B, tot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle ge oorloofde vischtuigen, f 2.50. Kleine vischakte, tot het visschen met één peur, één hengel geaasd met vis^h of één sleephengel, fl. Hengelakte, tot het visschen met meer dan één hengel, f0.50. De akte moet bij de aanvraag ten secretarie worden betaald. O— 109. Onze avonturiers volgden de kronkelingen van de rivier, die door de steile rotsen heenvloeide. „We zullen zeker gauw aan het eind van de kloof komen", riep Rob. „We moeten minstens twee mijlen afgelegd hebben". Hij brak z'n zin af, daar ze bij het omgaan van een bocht een donkere tunnel in de rotswand ontdekten. 110. Het volgende oogenblik had de cano de tunnel bereikt. Omhoog kijkend zag Rob, dat er van de zoldering groote kalkkegels hingen, glinsterend van vocht, terwijl voor hem een vreemde gedaante, ge lijkend op een voorhistorisch monster, tegen de wand vaD de tunnel leunde. „Hallo I" riep de jonge avon turier verrast uit, „wat is dat?" Z'n stem weerklonk diep en hol door de tunnel. 111. Naderbij komend, zagen Rob en z'n kame raden tot hun verbazing de overblijfselen van een oud koopvaardijschip. „Wel, Rob, dat lijkt op een Vikingschip P riep Ouwe daan. ,.De zeeroovers heb ben stellig nooit Egypte bezocht. „We zullen bet schip onderzoeken, wanneer we de schat onderzocht hebben", antwoordde Rob. „Laten we doorgaan, nu het nog licht is". fficuw^tad Transpimnde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5