LET OP Drogisterij Firma COOPS bedreigd. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5238 Vrijdag 24 Juni 1932. Gasthuisstraat 507 GOKINCHEM Pit aier Bestaat uil 3 Mu - ST1TO AAI 01 - VABKSISH0ÏÏD2BIJ. LIMONADE A YERSCHUUR BAERT p. Inktayza ft Co'j Bank jt.V, PlaltelaBds-KantongerectiteD Drogerijen. Chemiealïên. Verbandstoffen. Essences voor Limonadesiroop, Borstplaat, enz, Citroen zuur. telef. no is Raamsdonksvesr. Agentschap van de Aaslerdatnsche Bank Jt.VAmsterdam. T. BOONSTRA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. Ziekenverplegingsartikelen. Het is wel een eenigszins vree benaming eener wet (Varkenssteün wet), .diè, we lezen in het ontwerp, hetwelk beoogt de varkenshouders te helpen. Het ontwerp zelf hebben we eenige naaien over gelezen, maar tot ons leedwezen mochten we er niet in slagen het op alle punten te begrij pen. Wanneer we ons niet vergissen is hetde bedoeling dat de geheele ■varkenshouderij en de uitvoer van varkens onder eene centrale leiding zullen komen te staan. We krijgen eene „Nederlandsche varkenscentra le", waaronder de uitvoer wordt ge steld, doch welke tevens invloed op den prijs van varkensvleesch voor binnerilandsch verbruik zal kunnen uitoefo»en. Er zal een richtprijs wor den bepaald, welke de onmisbare pro ductiekosten niet te boven gaat. Aan de Varkenscentrale wordt een „sta bilisatiefonds" verbonden, dat zijn in komsten ontvangt uit bepaalde hef fingen van hen, die in het binnenland varkens doen slachten en uit dit sta bilisatiefonds wordt dat bijgepast het geen de marktprijs minder dan de richtprijs d.i. dus de zoogenaam de kostprijs bedraagt. Maar de Varkenscentrale heeft een ruimere taak. Zij zal er ook naar stre ven om met behulp van het stabilisa- fonds een meer stabielen (d.i. vasten 1 varkensprijs te verkrijgen. Immers zijn sommigen de meening toegedaan dat er in tijden van lage prijzen zeer veel varkens worden opgefokt, ter wijl er in tijden van hooge prijzen heel veel minder aanwezig zijn. En aan deze omstandigheid wil het wets ontwerp door een meer stabielen var kensprijs een einde maken. In de memorie van toelichting, welke het wetsontwerp vergezelt, le zen we ook dat het voorkomen van eene te groote uitbreiding der var kensteelt een zeer moeilijk punt is. En zoo komt de ontwerper der wet dan tot een uitgewerkt systeem voor regeling van het kindertal onder de varkens, dat met behulp van de Varkenscentrale en de land bouworganisaties zal moeten worden tot uitvoering gebracht. Wij voor ons hebben van dit alles niet veel ver wachting en zulks op grond van vele ondervindingen met de Tarwewet op gedaan. Daarbij heette het ook dat de prijzen kunstmatig niet zoodanig zouden worden gesteld, dat de tar- weverbouw zoude toenemen en niet temin is die verbouw bijna verdub beld. Met buitengewoon groote belang stelling namen we kennis van de mededeeling in de memorie van toe lichting dat de verliezen op den uit voer, die door de Varkenscentrale zullen worden geleden, gedekt moe ten worden door de inkomsten, wel ke de centrale ontvangt uit den om zet van het varkensvleesch in het binnenland. Zoo wordt de binnen- landsche verbruiker al weer de dupe der historie, daar hii niet slechts zijn eigen crisiswinst d.i. het bedrag dat de consumptieprijs beneden den productieprijs is, zal hebben te be halen, maar ook nog de „crisiswinst", welke de buitenlandsche verbruiker goedkoop varkensvleesch uit Neder land te laten verbruiken Eb nu het wonderlijke, waarvan we in de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende lazen „We komen dus tot het volgende wonderlijke resultaat. Nederland kan /niet tegen Engeland concurreeren, omdat tengevolge van den val van het pond de loonen in Engeland in vergelijking met de Nederlandsche laag zijn. Toen het pond viel troostte men hier„maak u niet te ongerust binnenkort zullen immers de loonen in Engeland wel moeten stijgen, daar de prijzen van alle in Engeland inge voerde artikelen, met name de voe dingsmiddelen, wel de hoogte in zul len moeten gaan". Nu gaan wii hier betalen, om de Engelschen toch voor al het genot van goedkoop varkens vleesch niet te ontnemen, en hen dus helpen om hun lage loonen te hand haven. VAN „DE BETUWE" TIEL belangrijk in prijs verlaagd SINAASAPPEL 60 ANANAS i r- GRENADINE f helder hh FRAMBOZEN Alles per heele flesch A. BAAIJENS Wij gelooven gaarne, dat het ont werp, indien het uitvoerbaar blijkt, de varkenshouders 2al steunen, maar we mogen toch niet nalaten, er an dermaal op te wijzen, dat ook dit ontwerp weer sterk eenzijdig gedacht is, en dientengevolge tegen eene al- gemeene gezonde herstelpolitiek vier kant ingaat. Het heeft de strekking, de prijzen van levensmiddelen hier te verhoogen, en ze in het buitenland door onze tusschenkomt op een lager niveau te houden. Wii zien niet over het hoofd, dat zich op de wereldmarkten nog wel andere krachten doen gelden, dan die van eene Nederlandsche wet, en dat dus, gelijk in de memorie gezegd wordt, „bij de inkrimping van den varkensstapel, zoowel hier, als in an dere landen, welke een noodwendig gevolg moet zijn van de tegenwoor dige zeer lage prijzen, er een oogen- blik kómen zal, waarop de export weinig verlies, ja zelfs winst zal kun nen opleveren", maar dit belet niet. dat de ontworpen „varkenssteunwet" geene andere strekking kan hebben, dan de komst van dat oogenblik te vertragen. Als alle varkensexportee- rende landen gelijke maatregelen gaan nemen, als voor ons land ont worpen zijn, zal dat mooie oogen blik zich zelfs lang laten wachten. Het zal moeilijk zijn, na al wat er voor andere onderdeelen van het landbouwbedrijf is gedaan, alleen de varkenteelers zonder hulp te laten, maar men moet er zich wel reken schap van geven, tot welken prijs ook deze steun weer zal wórden ver leend". Alle steunregelingen, hoe goed ook bedoeld en hoe noodzakelijk soms ook, zijn feitelijk uit den booze, daar ze steeds eene hoogst belangrijke Van harte hopen keerzijde hebben op het Nederlandsche varkensvleesch j we dan ook dat de internationale maakt, zal hebben te dokken. Zulks j besprekingen, welke thans te Lau- komt dus hierop neer dat de Neder- sanne worden gehouden, als een landsche verbruiker er geldelijk toespoedig resultaat mogen opleveren, moet bijdragen om de Engelschen dat aan alle steunmaatregelen van den jongsten tijd weldra een einde kan worden gemaakt, want hoe men de zaak ook bekijkt, vast staat, dat. al mogen zij aan den eenen kant noodzakelijk zijn, zij aan den ande ren kant voor velen groote bezwa ren in het leven roepen. Ten slotte nog dit. Het ontwerp laat weer zoo goed als alles ter re geling naar eigen goedvinden over aan "Kroon en Minister. Heel veel artikelen beginnen met een „Door Ons kan" en zoo niet „door Ons" dan komt het „door Onzen Mini ster" op de proppen. Zooals bij zoo vele wetten van den laatsten tijd krijgt de regeering ook hierdoor weer bij de Varkenssteunwet een volslagen vrijheid van handelen, waardoor zij naar believen ten koste der consu menten maatregelen kan treffen ten behoeve van varkens (immers heeft de wet (Varkenssteunwet) volgens hare benaming ten doel de varkens te steunen) en varkenshouders en zulks dus geheel buiten de volksverte genwoordiging om. DROGISTERIJ Botermarkt 7S HËUSDEN. j€EEE94 iiiiiiienlttiKt. DRIE BOERENWONINGEN AF GEBRAND. Te Vafkenswaard zijn drie boeren woningen afgebrand, waarbij de in boedels verloren gingen. Het vee kon worden gered. O MOLEN TE STRIJP AFGEBRAND. Dinsdagmorgen werd brand ontdekt in den ouden molen, genaamd ,,dct Oranjeboom" van den heer V. C. Gijs- berts te Strijp bij Eindhoven. Maan dagavond was er nog in den molen gewerkt en men vermoedt, dat door wrijving van een der motoren brand is ontstaan. De brandweer van Eind- i hoven bestreed met 3 stralen krachtig i het vuur, doch zij kon niet verhinderen, I dat de geheele molen afbrandde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade, die nog al aanzienlijk is,, wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De molen de „Oranjeboom" werd in 1649 te Dordrecht gebouwd en in 1885 naar Strijp overgebracht. O— BRAND TE BEVERWIJK. Dinsdagnacht heeft een felle uitslaan de brand gewoed in de slagerij van den heer J. de Waard, gevestigd in perceel Peperstraat 48, te Beverwijk. Om ongeveer 2 uur werd de bewoner, die (fnet een kind op de bovenverdieping sliep, gewekt door het geraas van val lende voorwerpen. Hij ontdekte, dat in zijn huis brand was uitgebroken. De man kon nog tijdig met het kind het brandende perceel verlaten. De vlammen grepen met zoodanige snel heid om zich heen, dat hij alles moest achterlaten. Het perceel is geheel uit gebrand. Gebouw en inventaris waren verzekerd. o GROOTE BRAND TE DEN BOSCH. Te Den Bosch is een felle brand uit gebroken in de magazijnen en werk plaatsen van de meubelinrichting Ma- rijnen Lemmens, gelegen aan de Vuch- terstraat. De politiebrandweer was spoe dig aanwezig, doch stond vrijwel mach teloos tegen de felle vuurzee, die in de opgeslagen voorraden bedden-mate riaal een al te gemakkelijke prooi vond. Gelukkig was spoedig de gemeente- j brandweer met veel materiaal en man schappen op de plaats des onheils aan wezig. Daar de meubelinrichting ge heel door huizen en gebouwen wordt ingesloten, was de brandweer genood1 zaakt muren en dakdeelen om te ha- Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en Tfezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. fiW" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie len. Met vier stralen op de gemeente waterleiding is men er na anderhalf uur hard werken in geslaagd het vuur te blusschen. De schade, welke siechts zeer matig door verzekering wordt ge dekt, is vrij aanzienlijk. o TREINBOTSING TE ALPHEN a.d. RIJN. Twee lichtgewonden. Dinsdagmorgen is even voor het sta tion Alphen, op de lijn LeidenWoer den, een personentrein, komende uit de richting Leiden, op een stilstaan- den goederentrein geloopen. Op het stationsemplacement Alphen was men bezig met het rangeeren van een goe derentrein. Om 10.27 moet te Alphen trein 3385, welke om 10 uur uit Leiden vertrekt, aankomen. Het signaal voor het binnenkomen van den personentrein stond voor het tweede perron op vei lig. Door tot nu toe onopgehelderde! oorzaak reed de personentrein op 25 meter afstand voor het station op den goederentrein. Gelukkig hadden beide machinisten de botsing zien aankomen. Die van den goederentrein had ech ter geen tijd meer om de lange reeks wagens achteruit te laten rijden. De machinist van den personentrein rem de uit alle macht, doch de afstand was te klein om een botsing te voorkomen. Beide locomotieven werden ernstig be schadigd, terwijl ook eenige goederen wagens vrij groote materieele schade opliepen. Door tie botsing werd dei hoofdconducteur van den personentrein gewond, terwijl een reiziger eveneens wonden opliep. De botsing is waarschijnlijk het ge volg 'van een verkeerden wisselstand. O— LOOPENDE PACHTO VEREEFs7 KO'MS TEN De wet-Ebels treedt op i Juli in werking. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij de inwer kingtreding van de wet, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, is bepaald op i Juli. —O BEKNELD GERAAKT. In de dakpannenfabriek der firma Gebr. Teeuwen te Kaldenkirchen is een ernstig ongeluk gebeurd. De 38-jarige ongehuwde fabrieksbaas G. .Linssen uit Tegelen raakte op het fabrieksterrein j bij het aanhaken van een aanhangwa gen tussehen den tractor en den aan hangwagen bekneld, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. In hopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Kaldenkirchen overgebracht. Bij aan komst aldaar bleek hij reeds te zijn over leden. Reeds in den goeden tijd, toen geld- en andere zorgen ons niet der mate verontrustten, is onder de kan- i tongerechten op het platteland een slachting aangericht. Het verzet daartegen heeft niet mo- 1 gen baten. Wij herinneren ons nog hoe de veteraan jhr. Van Sasse van Ysselt, j in rechtswezen, rechtspraak en recht zaken ervaren als weinigen, voor de inkrimping der kantongerechten waarschuwde, waarmee een stuk rechtszekerheid van het platteland zou verloren gaan. De kantonrechter op het platteland is een soort vrederechter, gemakke lijk te bereiken en voor ieder toegan kelijk, met menschen en toestanden en verhoudingen bekend. Hij is de man die in der minne weet te beslechten, die weet samen te brengen en geschillen bijlegt' In het ressort, waarover hii gaat. oefent hij grooten invloed ten goede uit, juist omdat hij te midden der, justiciabelen woont en met hun doen en laten, zeden en gebruiken op do hoogte ishii geniet het algemeen vertrouwen, en juist dit vertrouwen is, naast de onkreukbaarheid van zijn' karakter, zijn kracht. t Door de opheffing van een aan tal kantongerechten zijn velen op de stad aangewezen of worden de zaken gaande gehouden door een ï"<iod-4 gaand ambtenaar, die mist wat den kantonrechter-ingezetene eigen is. Nu dreigt het met de opheffing der kantongerechten nog veel erger te worden. In het bezuinigingsrapport-Weiter wordt voorgesteld, van de honderd kantongerechten er weer veertig, na tuurlijk alle op het platteland, op te heffen. En het gevaar is niet denkbeeldig, dat de regeering, door de bezuini gingskoorts bezeten, aan deze sug gestie een gunstig oor zal leenen. Weer veertig kantongerechten weg 5 j weer voor een nog grootere groep I menschen de rechtszekerheid ver kleind weer het platteland achterge steld bij de steden weer een groot goed voor duizenden in gevaar ge bracht. Nog eensmen schatte de waarde van een kantonrechter in een be paalde streek niet gering men heb- be oog voor de beteekenis, vrede stichtende en cultureele beteekenis, van een kantonrechter in een lande lijke omgeving. Er is niets verkeerder dan een! stelsel van centralisatie, waarbii het Dlatteland altijd het loodje legt en iet domme potlood inderdaad hier, iet domme potlood grenzen trekt en cijfergroepeeringen uitvoert. Maar er komt nog iets bij. Reeds nu zullen door het wetje- Ebels de kantonrechters op het plat teland een nieuwe functie te vervul len krijgen ten aanzien van de ver houding tussehen pachter en verpach ter, en een nieuwe pachtwet in groo teren stijl, welke niet kan uitblijven, zal de behoefte aan plattelands-kan tonrechters nog meer accentueeren. Had de commissie-Weiter hiermee rekening willen houden, dan zou ze met een voorstel tot vermindering van het aantal kantongerechten niet zijn gekomen. Eer zou de eisch hebben geklemd: om tot den toestand van vroeger te rug te keeren en op het platteland, meer kantongerechten te stichten. Juist een pachtwet, een billijke"- deskundige toepassing daarvan, vraagt van den kantonrechter locale bekend heid, kennis van gebruiken en ze den, zekere bekwaamheid om be middelend en verzoenend op te tre den. Dit alles is in den plattelands- kantonrechter aanwezig, maar wordt onzeker bii de rondgaanden, nog meer bij den ambtenaar in de stad. Daarom moge reeds thans, nu een nieuwe vermindering van het aan tal kantongerechten nog maar in het rapport der bezuinigingscommissie is voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Botermarkt 88 - HEÜSDEN ii n i in ii muim—ii ia ui ii mm —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1