Zonnebrand 'UROL s R7 bestemmen voor gymnastieklokaal. De Voorzitter gelooft, dat dit 4e lokaal wel te klein zal zijn voor gym nastieklokaal. De heer Kanselaar meent, dat men dit gymnastieklokaal gevoeglijk buiten beschouwing kan laten. In 1936 moet de gemeente er toch een bouwen, daar bij geldt het gymnastieklokaal dan voor beide scholen en gaat het niet aan dit op rekening van deze nieuwbouw te schuiven. De heer v. Dalen gelooft, als men een nieuwe school bouwt, men dan ook nu wel de verplichting opgeldgd krijgt tot bouw van een gymnastieklo kaal, terwijl men het anders nog af kan zien. Daarbij acht spr. de bestaan de school nog niet zo*o slecht, dat ean nieuwe gebouwd moet worden. De heer Posthuma is opgedragen een begroo ting te maken voor nieuwbouw en tevens om na te gaan of er iets aan de bestaande school te verbeteren viel. Posthuma 'heeft echter niets opgegeven, als ze zoo slecht was als beweer^ wordt, zou dit toch wel gebeurd zijn. Trouwens alle verbeteringen die door den heer Verkerk zijn gevraagd, zijn aangebracht. De heer Kanselaar is van meening, dat een school, die 10 jaar geleden is afgekeurd, nu nog wel slecht is. De goten zijn slecht en hangen er voor de kinderen levensgevaarlijk bij, het schilderwerk lijkt nergens op. Dat alle veranderingen worden aangebracht die de heer Verkerk opgeeft, dit laat ook nogal te wenschen over. Voorzitter. Je zoudt dus wel bouwen? Kanselaar. Als er geen andere voor stel komt, zal ik tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer v. Veen vraagt of het de bedoeling van B. en W. isf, om den bouw uit te stellen, wat de heer Kan selaar aanleiding geeft op te merken, dat de bouw reeds 10 jaar is uitge- stuUd, als men al de herstellingskosten bij elkaar telt, had men een nieuwe school kunnen bouwen. Ieder jaar kost ze f 200.aan onderhoud. De Voorzitter is het met den heer v. Dalen eens, dat de school niet zoo Plecht is, als ze wordt afgeschilderd, bij de kinderen thuis is overal ook alles niet in orde. De heer v. Dalen zegt, dat wat on derhoud betreft, ook een nieuw ge bouw onderhoudskosten heeft. Dhr. v. Veen verklaart het met het oog op de tijdsomstandigheden niet gewenscht, nu tot nieuwbouw over tq gaan. De heer Kanselaar meent, dat de slechte tijdsomstandigheden geen reden mogen zijn om de kinderen in de tocht te laten zitten en hun stukken plafond op hun hoofd te doen krijgen. Het komt spr. voor, dat de begrooting aan den hoogen kant is. De heer Hooijkaas vindt het wel jammer, dat het nu niet de geschikte tijd is voo»r den bouw, doch spr. zou zeggen, laat men in principe besluiten tot bouwen, als de tijdsomstandigheden dan beter worden kan men er dan toe overgaan. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel lijnrecht tegen het voorstel van B. en >W. ingaat. De heer v. Dalen is tegen het voor stel van den heer Hooijkaas, zoolang de school ;nog in een toestand verkeert, als ze nu doet. De heer Hooijkaas meent, dat vol gens de redeneering van den heer v. Dalen, de school ten eeuwigen dage goed blijft. Het voorstel van B. en W., om v»an den bouw van de nieuwe school af te zien, wordt hierop in stemming ge bracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Dalen, v. Brakel, v. Vugt en Ruvm- schoots, tegen de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen. Aanvraag gebruik schoollokaal. De Voorzitter deelt mede, dat de velbandscommissie van het Landstorm- verbond te 's Bosch, een verzoek is in gekomen, om de beschikking te mogen -hebben, over een lokaliteit van dej openbare lagere school, voor het hou den van vooroefeningen, welke voor oefeningen strekken tot verkorting van den diensttijd. B. en W. zouden ver gunning willen verleenen, tegen be taling van een kleine vergoeding. De heer Hooijkaas meent, dat de vooroefeningen zijn afgeschaft, als het voor verkorting van den diensttijd is, dan is er iets voor te zeggen, doch als bet voor den Vrijwilligen Landstorm is, dan is spr. er tegen. De Voorzitter zegt, dat de vooroefe ningen niet zijn afgeschaft, deze strek ken wel degelijk tot verkorting van den diensttijd. De heer Kanselaar zou eerst willen jinformeeren of dit zoo is, spr. gelooft .dat dit zoo is. Y^Dalen zegt, dat hij steeds mnt heeft gestaan en nog Jk>enbare lagere school Plwjtpeleinden magwor- Imus politiek in, dan zijn. Om de aan- Rk stellen, zou hij DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN NEDER LAND. De eerste landing werd gemaakt op het vliegveld Twente, welke een vlot verloop had. Het ge vaarte op Nederlandschen bodem. als bestuurslid der bijzondere school, voorloopig een lokaal der bijzondere school disponibel willen stellen. De andere raadsleden, die ook be stuurslid der bijzondere school zijn, ver klaren daartegen geen bezwaar te heb ben. De Voorzitter merkt op, dat dit bui ten de aanvraag staat, als dus blijkt, dat de vooroefeningen strekken tot verkor ting van den diens,ttijd, zal een lokaal der openbare school beschikbaar wor den gesteld, waaraan de raad met al- gemeene stemmen zijn goedkeuring hecht. „mjnste Kwaliteit' Invoer/ng steunregeling uitgetrokken vverkeloozen en ongeorganiseerden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. tot de overtuiging zijn gekomen, dat het noodig is, dat ook hier een steunrege ling in het leven wordt geroepen, nu de werkverschaffing achter den rug is. Het college heeft zich daarom tot de regeering gewend en heeft gevraagd, op welk percentage de gemeente kan rekenen. Na veel geschrijf is de ge meente na een persoonlijk onderhoud toegestaan een steunregeling in het le ven te roepen. Een regeling is ontvan gen, waarin alle voorwaarden zijn op genomen, terwijl tevens bepaald is, dat deze steunregeling alleen zal gelden voor werkelooze fabrieksarbeiders, uit drukkelijk werd gezegd, dat deze niet mocht gelden voor grondwerkers, ter wijl tevens werd bepaald, dat de steun regeling zou gelden vanaf 5 Juni. B. en W. hebben ze evenwel niet direct ingevoerd, eerst wilde het college hier voor een raadsbesluit hebben. Er werd bij gezegd, dat de gemeente vermoe delijk een rijksbijdrage zou ontvangen van 65 pCt. en dat aan vverkeloozen een uitkeering van f6.pier week mocht worden gegeven, met een toe slag van 50 ct. per gezinslid boven de twee. In Gameren is de steunregeling evenwel fl.hooger. B. en W. heb ben daarom verzocht, de bedragen van Gameren ook voor deze gemeente te doen gelden, n.l. f7.per week met 40 ct. kindertoeslag boven de twee gezinsleden. Aan ongehuwden niet-kost- winners erf zij die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd en sindsdien geen 3 maan den hebben gewerkt, benevens aan grondwerkers mag geen steun worden uitgekeerd. B. en W. vragen machti ging de aangegeven steunregeling in toepassing te brengen, tevens om een steunregeling in het leven te roeperq waarbij aan werkelooze landarbeiders een%steun van f4.per week plus 40 ct. toeslag per gezinslid uit te keeren en tenslotte hiervoor een crediet toe te staan van f1500. De heer Hooijkaas zegt, dat zijn fractie het voorstel van B. en W. met vreugde begroet. Het verwondert spr. VRAAGT POO echter, dat de motie van zijn fractie in de vorige vergadering ingediend en in welke motie werd aangedrongen op het in het leven roepen eener steun regeling, werd verworpen en B. en nu zelf met een voorstel in dien/£in komen en dus blijkbaar gezwicht zijn voor den op hen uitgeoefendetr irang,1 Het heeft den schijn, aldus spr., dat als een voorstel van de zijde van de S.D. 1 A.P. komt, dit altijd wowft verworpen. Spr.'s fractie heeft steeds op een steun- regeling aangedrongerb omdat zij meent, dat de huidige crisis zijn oorzaak vindt in het fiasco van het kapitalistische stelsel van voortbrenging. Steeds heb ben B. en W. afwijzend tegenover deze voorstellen gestaan en nu wordt een steunregeling in het leven geroepen. De Voorzitter merkt op, dat hier over eerst nog een besluit moet vallen. De heer Hooijkaas heeft geen vrees, die zal er, nu ze door B. en W. wordt voorgesteld, wel komen. Men is er altijd wel tegen geweest, doch nu draait men om. Over de bedragen zal spr. het niet hebben, de heer Kanselaar, zal zoo aanstonds daarover wel iets in het midden brengen. Wel acht spr. f7.en f4.veel te laag. Spr.'s fractie meent ook, dat de grondwerkers in de steunregeling behooren te worden op genomen, en is deze er tegen, dat wer- keloozen met een eigen huisje zijn uit gesloten, er wordt daardoor een straf op zuinigheid- gesteld. Ook is het ver- keerd, dat de vverkeloozen gevraagd wordt hun spaarbankboekje te over leggen. Per slot, meent spr., is de ge meente nu veel goedkooper uit, als met bedeeling door het armbestuur. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet zijn omgezwaaid, alleen ziel het college aankomen, dat het zonder wettelijken steun niet langer is vol te houden door de gemeente. Van morgen is juist bericht ontvangen, dat de rijks bijdrage niet 65 doch 75 pCt. zal be- j dragen, dit is een mooi succes voor B. en W. De heer Hooijkaas blijft het wel een omzwaai noemen. De Voorzitter zegt, dat dit niet zoo is, het geld was op. De heer v. Dalen zegt, dat het juist is ,dat B. en W. zijn omgezwaaid. B. en W. zijn tegen een steunregeling geweest, omdat zij hoopten, dat er 'n verbetering zou intreden in de werke loosheid, doch deze blijft voortduren. Alle moeite, die B. en W. hebben ge daan om, toen de werkverschaffing was afgeloopen, de vverkeloozen elders ge plaatst te krijgen, is mislukt. Men kreeg mooie toezeggingen, doch geplaatst werden er geen. Noodgedwongen zijn B. en W. tenslotte met ejen steunre geling moeten komen. D|e steungel den zijn door den Minister vastgesteld, B. en W. hebben direct om verhooging gevraagd, omdat hun de bedragen te) laag Voorkwamen. B. en W. achten werkverschaffing beter dan steunver- leening, was( het college er niet toe gedwongen door de omstandigheden, dan zou het niet met een voorstel tot steunverleening zijn gekomen. De heer Hooijkaa blijft er bij', dat j als een voorstel van de zijde der S.D. A.P. komt, men er dan steeds tegen is geweest. Nu doet men net of het voorstel .van B. en W. uitgaat, doch deze zijn gezwicht onder den druk van de gevoerde actie. Spr.'s fractie is t^gen communistisch geweld, maar gij, aldus spr., zijt voorstanders van bet kapitalistische stelsel, dus jullie^ h,ebt te zorgen voor de vverkeloozen. Dve heer v. Dalen zegt, dat slechts den drang der omstandigheden oorzaak zijn, dat B. ,en W. met hun voorstel zijn gekomen, niet uit angst, dit be- hoefdd" ,ook; niet, want er is niqmand gefeest die heeft gedreigd. oorzitfer. We moesten er maar niet anger pver praten, anders vallen we nog in slaap. De (heer Hooijkaas merkt op, dat daar geen gevaar voor bestaat. De heer Kanselaar wil een voorstel do,en tot verhooging der steungelden. De heer v. Dalen zou eerst in principe besluiten of een steunregeling al of niet zal worden ingevoerd, wordt dit voorstel verworpen, dan behoeft men ook niet over de bedrag## t«g spreken. De -heer Hooijkaas merkt op, dat men dan practisch een nieuwe stem ming krijgt oveir de motie van spr.'s fractie. De heer Kanselaar wil ^jch dan niet verzetten, dat hierover 'eerst ge stemd .wordt. De wethouders gaan hier evenwel ni'et mede accoord. De heer Kanselaar zegt, dan voor te stellen georganiseerden een steun uit te keeren van f 10.per week met f 1. toeslag per gezinslid tot een maximum van 6 en ongeorganiseerden f 1.min der en 75 ct. toeslag per gezinslid- Verder een huurtoeslag aan fabrieks arbeiders die een huurhuis bewonen van ,50 pCt. tot een maximum van f2.50, welke huurtoeslag ook zal gelden voor hen die een eigen woning be zitten, doch welke woning bejist is met een hypotheek, waarvan rente be taald wordt. Dé heer v. Veen is het hiermede C-éns. Men komt op die manier aan een steun, die eens zoo hoog is als het weekloon, dat in het vrije bedrijf wordt verdiend. Wel vindt spr. een toe slag van 40 ct. per gezinslid weinig, in andere plaatsen is dit 60 of 70 ct. per week. Als men spreekt over klassestrijd, als men op het voorstel van den heer Kanselaar zou ingaan, dan zou men een klassestrijd krijgen onder de arbeiders onderling. De heer Hooijkaas merkt op, dat dit laatste een opmerking is, die kant nog wal raakt. Er kan wel wrijving bestaan, doch geen klassestrijd. Van de klasse strijd heeft de heer v. Veen geen kaas gegeten. De heer v. Veen zegt, dat men op het oogenblik landarbeiders genoeg kan krijgen voor 90 cent of een gulde-n per dag, terwijl een ander dan een steun van f 15.per week zou krijgen. De heer v. Dalen merkt op, dat men gevaar loopt, dat het voorstel van den heer Kanselaar wordt verworpen en daardoor tevens de steunregeling, de vverkeloozen worden er dan de dupe van. J De heer Kanselaar zegt, dat B. en W. eigenmachtig hebben gehandeld, zon der den raad te hooren. Eerst had men den raad moeten hooren over de bedra gen en. die daarna aan den Minister! voorleggen, niet zooals het hier is ge beurd, waar de minister de bedragen heeft genoemd. De Voorzitter meent, dat men het zoo kan zien. De heer Hooijkaas zegt, dat in het schrijven van den minister staat, dat hij de door B. en W. voorgestelde be dragen te laag achtte, hij wil die bren gen op f 6.Er ligt dus in opgesloten, dat B. en W. een lager bedrag hebbe« voorgesteld. De heer v. Dalen zegt, dat er geen voorstel van B. en W. is geweest, de Minister heeft de bedragen gesteld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij de conferentie op Tiet departement gevraagd hebben, dezelfde bedragen fe doen gelden als in Gameren. De heer Kanselaar merkt op, dat de heer v. Dalen heeft gezegd, dat er geen voorstel van B. en W. 'is geweest, de regeening behoefde dan niet te zeggen, dat zij de bedragen te laag vond. Het is eigenaardig, dat B. en W. daarna hebben voorgesteld dit bedrag op f7.te brengen. De heer Hooijkaas zegt, dat hij ge dwongen wordt de discretie te ver breken. Hij heeft zelf uit de stuk ken gezien, dat B. en W. aanvankelijk een bedrag van f 5.hebben voorge steld. De Secretaris merkt op, dat dit be drag is voorgesteld, omdat B. en W. in de meening verkeerden, dat deze bedra gen voor alle vverkeloozen zouden gel den. De Voorzitter stelt voor een steun regeling in het leven te roepen, daar na kan dan over de bedragen worden gesproken, i Met algemeene stemmen wordt be sloten, jiiertoe over te gaan, wat d!e heer JCanselaar doet zeggen „den vori- gen keer was men er allen tegen,* nu is men er allen voor." De Voorzitter meent, dat de ver anderde omstandigheden, daartoe aan leiding kunnen geven. Spr. zal nu eerst het voorstel Kanselaar, om de uitkee ring op f10.vast te stellen, in om vraag brengen. Voor dit voorstel stemmen de heeren Hooijkaas en Kanselaar, de andere hee ren tegen, zoodat het is verworpen. De heer v. Veen acht de bedragen van B. en W. te laag en stelt voor; deze met fl.per week te verhoogen, dus te brengen op f8 en f7 met een gezinstoeslag van 70 ct. per lid per week. Voor dit voorstel stemmen de heeren van Veen, Hooijkaas en Kaa selaar, de andere heeren tegen, zoodat ook 'dit, voorstel is verworpen. Thans 'komt het voorstel van B. ea W. aan de orde, dat met algemee«e stemm'en wordt aangenomen. De beer Hooijkaas merkt op, dat zijn 'fractie voor dte twee laatste voor stellen heeft gestemd, niet omdat zij de bedragen voldoende acht, doch al leen, om de steunregeling niet in ge vaar 'te brengen. B. en W. vragen machtiging ook voor de werkelooze landarbeiders een steun regeling aan te vragen, welke mach tiging met algemeene stemmen wordt verkend. B. en W. stellen voor, de uitkeering te bepalen op f6.met een gezinstoeslag van 40 ct. per week. De 'hieer Kanselaar vindt de bedragen te Taag en stelt voor, ze te stellen op f8.met 75 ct. toteslag per gezinslid voor georganiseerden en f 7 voor onge organiseerden met 50 ct. toeslag per gezinslid. De Voorzitter merkt op, dat de steun gelden de 65 pCt. van het normald loon niet mag overschrijden. De 'hieer Kanselaar antwoordt hierop, dat hier door den raad het grondloon is vastgesteld op 40 ct. per uur, wat neer 'komt op f 18.per week, met 8 en; 7 gulden blijft men dus nog ver onder de 65 pCt. Het 'voorstel van den heer Kanselaar wordt met 3 tegen 4 stemmen verwor pen. De heeren v. Veen, Hooijkaas en Kanselaar stemden voor, de andere hee ren tegen. Het voorstel van B. en W". om de bedragen 'te stellen op f6.per week met 40 ct. toeslag, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens wordt B. en W. met alge meene stemmen een crediet toegestaan van f 1500.ter bestrijding der kos ten der steunverleening en wordt de begrooting 1932 gewijzigd. Bij de rondvraag dringt de heer Kan selaar er op aan, een commissie in het leven te roepen, bedoeld in artikel 13 van het algemeen reglement van de vakbonden, opdat de uitkeering plaats heeft door den penningmeester vait den betrokken vakbond. De Voorzitter zegt, dat dit in de be doeling van B. en W. ligt. De heer Hooijkaas betreurt het, dat B. en W. het loon van den gemeente arbeider 'van f 1.50 op 75 cent hebben gebracht. De heer v. Dalen merkt op, dat zomer 'en winter het kostgeld voor dezen arbeider wordt betaald. De heer Hooijkaas zegt, dat de man zich ook moet kleeden, waarop de heer v. Dalen antwoordt, dat als hij behoef te aan kleeren heeft, hij die ook krijgt. Eigenlijk is de man overcompleet en kon hij best gemist worden. De Voorzitter gelooft niet, dat men den man een dienst bewijst, met over deze zaak lang te praten. Waar geen der heeren verder van de rondvraag gebruik wenscht te ma ken, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. i vwl*- ~2- jê ."Z LETOPMcT FABRIEKSMERK Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest I Doos 30, Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6