Derde Blad No. 5238 Vrijdag 24 Jqdï voor hei Land *an Neusden en Altena de Langstraat sn de Bommeierwaard. Farijsche iHodebrieven fHiiatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Welke belastingen vervallen als men en pension gaat wonen en daarvoor eigen huis prijs geeft Maakt het voor de be lasting ook verschil in welke plaats men en pension gaat en hoeveel men daar per jaar betaalt X. X. Gepasseerde week kreeg ik eene dag vaarding. Daar mijne vrouw en ik niet thuis waren werd ze overhandigd aan mijn dochtertje, dat 8 jaar oud is. Is dat nu in orde D. J. S. Op eene paardenmarkt sloeg een paard tegen het been van een mijner kennissen met als gevolg beenbreuk. Is nu de eige naar van het paard verplicht de kosten van een en ander te betalen En zoo ja, ook het nadeel als gevolg van niet- verdiend loon G. A. Mag men des nachts met een rijwiel over een groesweg rijden, zonder dat ge noemd rywiel voorzien is van licht. En mag men met een zaklantaarn in de hand wanneer men deze niet te hoog houdt, in de kom der gemeente fietsen of moet die op het rywiel bevestigd zijn? Een laatryder. Ik heb veel last van buurmans kat, n.l. dat zij de kuikens bij mij in het achterhuis weghaalt, wat ik natuurlijk niet verkies. Mag ik nu die kat dooden, wanneer ze in het achterhuis of op mijn erf loopt. Een pluimveebeschermer. Laats reed ik met mijn fiets in mijn vrijen tijd over een openbaren weg en werd door twee honden die iedereen op de fiets lastig aanschieten aange vallen, welken zoolang voor mijn rijwiel bleven blaffen en springen, dat ik ten slotte van mijn fiets viel en mij zoodanig bezeerde, dat ik den opvolgenden dag niet in staat was mijn werkzaamheden te her vatten en mij dus onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gaarne wenschte ik, dat u mij onder staande vragen in uw blad beantwoordde. Is de eigenaar van de honden niet ver plicht zijn gevaarlijke dieren vast te hou den, althans te zorgen dat zij niet op den openbaren weg komen Kan bedoelde hondenliefhebber niet er toe gedwongen worden dat hij mij het tekort betaald, bij hetgeen ik van de ziekteverzekering ontvang, om aan mijn volle weekloon te komen Zoo ja, bij wie moet ik mij dan ver voegen Een abonné. Ik ben b.v. woonachtig aan den Nieu- wendijk (Gem. Almkerk). Als ik naar den dokter moet, fiets ik 20 minuten over Verlaatschebuitenkade, Verlaatschen- dyk, Yoorsteeg, naar het dorp, waar genoemde geneesheer woont. In Maart j.l. moest ik naar den dokter, toen ik terugkwam, kreeg ik een proces verbaal omdat ik met mijn rijwiel het eindje Verlaatschendijk fietste van de Voorsteeg naar de Verlaatschebuitenkade welk provinciale weg is zonder voorzien te zijn van een rij wiel belasting- kaart. Van meening zijnde, dat dit eindje overweg, van 75 meter lengte, in dit geval vry is zonder rijwielkaart te be- ryden, verzoek ik U beleefd, mij in uw blad te willen antwoorden hoe ver dit strekt en of het recht bestaat mij op genoemden overweg te verbaliseeren. Abonné. De vraag is maar of het door U be doelde eindje „overweg" provinciale weg is en dit is zoo. En al rijdt U op uw rijwiel maar bij wyze van spreken een hal ven Meter over een provincialen weg in Noordbrabant, dan is u al provinciaal weggeld verschuldigd. Mogelijk is echter dat de Rechtbank, die de zaak als zijnde eene die belastingen betreft, heeft te berechten, bij de oplegging der straf reke ning zal willen houden met het feit dat U eene spoedboodschap had bij den dokter, 't Best is dat U voor de Rechtbank ver telt onder welke omstandigheden U het strafbaar feit hebt gepleegd. De politie of de belastingkommiezen hadden volkomen het recht U een proces verbaal te geven. Ik heb een buurjongen, die ik erg verdacht houdt dat hy mijn katten mis handeld, door een soort vocht in den mond te gieten, hetgeen al langen tijd voorvalt. Wat kan ik daar het beste tegen doen M. V. U hebt vermoedens en meer niet U kunt er zelf met een getuige er bij een wakend oog op houden en bovendien aan de politiebeambten in uwe gemeente vragen er extra op te willen letten. Meer kunt u er absoluut niet aan doen De eigenaar van een weide heeft recht van uitweg door een steeg (particulier eigendom) naar de publieke straat. Wan neer de eigenaar der weide een gedeelte verkoopt en daarop een huis wordt ge bouwd, heeft dit dan ook recht op uitweg. W. W. Uit uwe vraag meenen wij te mogen opmaken dat de uitweg zijn bestaansrecht vindt in een servituut of erfdienstbaar heid. Aangenomen dat dit zoo is, hebben we te doen met een zoogenaamd heer- schend erf en een lijdend of dienstbaar erf. En nu zegt art. 737 van het Bur gerlijk Wetboek, dat wanneer het heer- schende erf d. i. in dit geval de weide, wordt verdeeld, de erfdienstbaarheid voor ieder gedeelte verschuldigd blijft, zonder dat evenwel de toestand van het dienst baar erf moge verzwaard worden. Of in het onderwerpelijk geval van verzwaring kan worden gesproken, hangt geheel af van het oordeel van den rechter. Naar onze meening is hier geen verzwaring aan wezig. Een reiziger verkocht een zeer duren electrischen stofzuiger aan iemand, van wien hij wist dat hij totaal onvermogend was. Heeft zoodanige koop wel rechts kracht Dussen. Een weetgierige. De reiziger verkocht een duren stof zuiger aan iemand, van wien hij wist, dat hij totaal onvermogend was. We kunnen dan ook aannemen dat de koopovereen komst eene met de goede zeden strijdige oorzaak heeft en dus rechtskracht mist. Mag ik bij opgaaf van de Inkomsten belasting aftrekkenkost, kleederen en lesgelden van mijn zoon, die op 1 Jan. 1931 reeds meerderjarig was en voor zijn onderwijzersexamen studeert G. W. v. d. M. Reeds meermalen werd door den Hoo- gen Raad vastgesteld, dat dergelijke uit gaven niet in aftrek mogen worden ge bracht. Op 20 Januari 1932 huurde ik een stuk bouwland voor veel te hoogen prys, daar het vlak bij mijn huis ligt. Een der voorwaarden was, dat ik telkens een half jaar vooruit moet betalen. Op 21 Jan. betaalde ik de helft der pachtsom over 1932. Kan ik nu van deze betaling nog in beroep gaan bij den Kantonrechter P E. E. U kunt aan den Kantonrechter geen algeheele of gedeeltelijke vrijstelling van pacht vragen, daar de Crisis-Pachtwet 1932 alleen betrekking heeft op pachtovereen komsten, gesloten vóór 1 Januari 1932. Hierin ligt de geheele beantwoording uwer vraag opgesloten, KRIJGEN WE WEER EEN EMPIRE-MODE TERUG De taillelijn blijft steeds rijzen. Op het alleronverwachtst kwam Si mone verleden week op een middag bil mij binnenvallen. Ik zag dadelijk aan haar gezicht dat er iets niet in orde was. Maar, als goede vrien din, vroeg ik niets. Ik verkwikte haar alleen met een kopje Russische i thee (wegens de slanke lijn) en een droog biscuit je (wegens de bezuini ging Thee werkt bij Simone als alcohol. Na het derde kopje begon haar tong los te raken. „Ik lijd zoo aan fantasie", was het eerste, dat ze zei. „Je hebt misschien „koorts", op perde ik. „Neen, ik niet, maar mijn naaister. Ik heb n.l. met veel moeite een „naai ster met fantasie" gevonden en moet daar extra duur voor betalen. Natuurlijk", sprak ze vlug verder, na even mijn verwonderden blik te hebben opgevangen. „Nergens is fan tasie zoo veel waard als juist op het gebied van de mode. Maar je kunt er wel eens een beetje te veel van hebben. Ik had n.l. voor miin zo- mertoiletjes een bijzonder mooie on derjurk noodig. En ik heb mii toen eens geheel op de fantasie van de „couturière" verlaten. Ze mocht zelf het patroon kiezen en maken wat ze wilde. En kijk nu eens, wat ik van morgen thuis kreeg". Uit Simone's taschje kwam een heel klein pakje te voorschijn. En uit het fijne vloeipa pier wikkelde ze... een droom van een zalmroze, zachtglanzend zijden kleedingstuk. „Waarom is dat niet naar je zin vroeg ik verwonderd, ging Simone naar mijn slaapkamer en stond in het volgende oogenblik voor mii in een beeldig empire- toilet. Van prachtige blonde kant was het korte bovenstuk. Van het mid deltje, dat even ondér de armen viel, daalde in ruime plooien de lange roze rok af. Het was beeldig, precies een plaatje uit den ouden tijd. „Honderd jaar geleden zou ik in zoon ding de straat op hebben kun nen gaan. Nu deugt het niet eens voor een onderjurk. Het hooge, ge fronst aangezette rokje geeft juist dadr plooitjes waar ze bij een moder ne japon niet mogen voorkomen, ik kan hem onder geen enkel toilet dra gen." „Weet je wat je doet raadde ik, „berg het onderjurkje zorgvuldig weg, misschien kun je het over kor ten tijd wel dragen. Je naaister had een vooruitzienden geest heb je al gezien hoe hoog de taillelijn geste gen is bij de allermodernste japon nen Het lijfje wordt steeds korter, de rok loopt op tot tien centimeter bo ven het middel, soms door de snit. maar ook dikwijls door een breede ceintuur van dezelfde stof. Voor een slanke vrouw zooals jij staat dat heel aardig, maar voor wie niet al te ten ger is, moet het effect noodzakelijk een beetje verzacht worden. Dan laat men den rok van voren in een punt oploopen, die door een paar v-vormi- ge baleintjes gesteund wordt. Op de ze wijze kan men heel goed oude rok jes moderniseeren, als men er tenminste nog een lapje stof van over heeft. Een band, die van voren 12 c.M. breed is en iets langer dan de omtrek van het middel, kun je b.v. van achteren door knoopen slui ten of in een strik leggen. Dat doet heel goed. De uiteinden moeten dan liefst afgegrond zijn. Men kan ze ook door een gesp halen of het eene einde door een split in het andere schuiven. Tracht in elk geval je ook maar vast aan de verkorte bovenlijn te wennen. De mode helpt ook al mee door allerlei korte bolero's schouder capes, contrasteerend ge kleurde schouderstukken, die een eind boven het middel ophou den, enz., enz., te lanceeren". Getroost pakte Simone haar mooie onderjurk weer in. En ze heeft let terlijk mijn goeden raad opgevolgd, want ik ontmoette haar in een heel hoog opgeknipten rok van gele wol met een aardige geel met wit genopte blouse. En bovendien heeft ze zich nog een roode japon aangeschaft met een grooten witten schouderkraag en een hoog oploopend wit ceintuurtje. iThee met citroen. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. ANDEL. Vrijdagavond, 24 dezer speelt „Sparta II" op haar terrein aan de Sluis een vriendschappelijke wed strijd tegen „Zwaluwen II" van Bra- kel. De timmermansknecht G. van Duist, geraakte zoodanig met zijn hand tusschen een machine, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. AMMERZODEN. De firma Van ErpGoesten alhier, was Maandag de laagste in- schrijfster bij de aanbesteding van den bouw van 36 woningen in de Vogelwijk te Den Bosch met f 56.340. CAPELLE. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" alhier, hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Orleans met den volgenden uitslag J. v. Doornik ie en 8e prijs. A. Versteeg 2e, 7e en 11e prijs. H. Dekkers 3e en 12e prijs. H. Rozebrand 4e en 13e prijs. E. Haverhals 5e prijs. W. Mandemakers 6e prijs. G. Treffers 9e prijs. J. Spierings 10e en 16e prijs. G. Stam 14e, 15e en 17e prijs. Te 's-Grevelduin-Gapelle zijn door onbekende oorzaak de stal en schuur van den landbouwer de Graaf afgebrand. Men heeft de woning kun nen behouden. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. DONGEN. Wethouder H. de Jong is aange wezen als loco-burgemeester. Het verfwerk der palen van het electrisch net in onze gemeente is op gedragen aan de fa. Mertens en Jansen, te Tilburg. 's-GRAVENMOER. G. Blok alhier had het ongeluk met de werkzaamheden op den provin cialen weg; van hier naar Waspik met kokend pek zich zoodanig te branden, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. GENDEREN. Op het daarvoor te Nijmegen gehouden examen vanwege den Al- gemeene Nederlandsche Zuivelbond. slaagde de heer G. M. van der Kolk alhier voor het diploma assistent-di recteur zuivelfabriek. GORINCHEM. Eindexamen Christelijke Kweek school. 1ste groep. Geslaagd de dames G. C. Frowijn en H. M. C. van Win gerden alhier, T. S. Notting te Meer kerk en W. J. van Velzen te Leerdam en de heeren W. de Graaff te Uitwijk en P. Koekkoek te Almkerk. HAARSTEEG. De heer F. v. Heereveld, thans ambten, ter Secretarie te Vessen, werd uit 141 sollicitanten benoemd tot len ambtenaar ter Secretarie te Naaldwijk. HERPT. Bij het koningschieten door de handboogschutterij „Ons Qenoegen" in café L. v. d. Griendt, werd de heer P. Fitters, die 142 punten geschoten had, tot koning geproclameerd. Zaterdag en Zondag a.s. geeft het kruisbooggezelschap „Al doende leert men" een nationaal concours, waarvoor een mooie collectie prijzen is uitgeloofd, waaronder gouden me dailles, zilveren bekers enz. Het nieuwe orgel, geleverd door de fa. Valckx en v. Kouteren te Rot terdam, dat electrisch wordt gedreven, zal Zondag onder het Lof om 3 uur in de R.K. kerk worden ingewijd. Na het lof zal een orgelconcert gegeven worden. KAATSHEUVEL. Dinsdagmiddag circa 6 uur ontstond brand in het naast de wo ning van de kind. de G. gelegen bak huis en varkensstal. Het vuur dat in het met riet onder- schoten dak gretig voedsel vond, ver spreidde zich snel, en in zeer korten j tijd stond het geheele gebouwtje in lichte laaie. De brandweer, die zeej spoedig ter plaatse was had handen vol werk om de met riet bedekte woning naast het brandend perceel gelegen nat te houden. De werkzaamheden werden niet minder verzwaard doordat het voor ste gedeelte van het rieten dak in herstel was en daardoor de vonken vrij binnen konden waaien. Met vereende krachten bleef ge lukkig het woonhuis behouden. Een drietal jonge biggen kwamen in de vlammen om. NIEUWENDIJK. De eieren werden deze week verhandeld voor 2y3 en 3 ct. per stuk Zaterdagavond zal in de conJ storie der Geref. Kerk nogmaals ge legenheid gegeven worden tot het le talen der plaatsgelden. De te werk gesteldén bij de wcr' verschaffing in den polder Paluszt zijn Maandag j.l. teruggekeerd en heb ben de werkzaamheden niet hervat. Aan leiding is het feit, dat er door de werk- loozen zeer weinig wordt verdiend. Deze week kwam het zoontje var den heer J. v. d. S. van den melkwagen te vallen met het gevolg, dat hij Zux\ arm ernstig benadeelde. Bij dien heer P. Verhoeven is eer postduif aan komien vliegen met d volgende kenteekenen Belg 32/6078100 Verte Malmes 457/44771. NEDERHEMERT. De alhier gehouden grasvar pachtingen hebben bijna zonder uit zondering hoogere prijzen opgebrach dan 't vorige jaar. Wanneer men m dagelijks de klaagtonen der boereifc, over den slechten tijd aanhoort, ei: daarbij de lage veeprijzen in aanmer king neemt, vraagt men zich af, o' de boeren het niet mee aan zich zei te wijten hebben, dat ze zoovee „stroppen" krijgen. RIJSWIJK. Het dochtertje van J. van So meren alhier, had het ongeluk vel leden week onder een vrachtauto t< geraken. Thans moest het op advie van Dr. Bauer naar het ziekenhui te Gorinchem worden overgebracht Een der beenen bleek op meerdert plaatsen gebroken te zijn. SLEEUWIJK. Dezer dagen kantelde te- hoogte van de Kraaieveldsche stoei' een vrachtauto met riet, toebehooren de aan en bestuurd wordende doo J. v. P. alhier. Doordat een gedeelte van de las naar beneden viel, werd de val vai de auto gebroken, zoodat het onge val wonder boven wonder goed afliep. De materieele schade was zeer ge ring. De chauffeur bekwam geen let sel. De heer I. K. Gaasterland hoofd der Chr. U.L.O. school alhier is benoemd tot examinator voo- M.U.L.O. te Breda in de Fransch' taal. De nieuwe cursus voor he* Chr. U.L.O. voor. Altena vangt aai op 1 September a.s. WIJK. Door opheffing van het collect van zetters en daarvoor in de plaaU gekomen college voor de gemeentel Wijk en Veen, zijn door heeren Ged St., in dé gemeente Wijk de heer W v. Wijk, landbouwer te Aalburg e: Corn. v. Helden, landbouwer te Wi.,k aangewezen. WEEL'. De gehouden eerste zoraerccn jticttwsblai

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9