toot het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Handleiding gratis. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. iFQSTIR'sMflflGPILlENl FEUILLETON. ^islssmarf. Binnenland. No. 5239 Woensdag 29 Juni 1932. w Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der ge meente OUDHEUSDEN, gehou den op Maandag, 27 Juni 1932 des voormiddags half twaalf. VoorzitterEdelAchtb. Heer Mr. v. d. Heijden. Secretaris: WelEd. Heer F. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met den Chr. groet. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering die met een klei ne opmerking van den Voorzitter worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Besluiten van Ged. Staten, goed keuring raadsbesluiten wijziging be grootingen 1931 en 1932. Kon. Besluit 13 Mei 1932 waar bij goedkeuring wordt verleend aan de verordening afwijkende van het bepaalde art. 2b winkelsluitingwet. Proces-verbaal van kasopneming bii den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was een bedrag van f2885.22 en alles in behoorlijke orde is bevonden. De Voorzitter licht toe, dat het groote bedrag zijn oorzaak vindt, in de rijksuitkeering voor de criseszui- velwet. Brief Ged. Staten om bericht en raad aan H. M. de Koningin gericht verzoek van J. A. J. M. van Heyst gemeente-ontvanger ten einde te mo gen wonen in de gemeente Waal wijk. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat er bij den raad geen bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek, omdat de heer v. Heyst, toch iederen dag op de se cretarie aanwezig is als ambtenaar ter Secretarie en Baardwijk zoo dicht bii is. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Voorstel B. en W. wijziging ge meente-begrooting 1931 Wordt gewijzigd conform het voor stel van B. en W. De Voorzitter licht toe, dat de wij ziging eveneens noodig was in ver band, met de uitkeering groot Naar het Fransch. 78. Hij legde zijn geweer neer en haast te zich Collivet te bereiken. Hoe komt het ,dat ik u hier aan tref enl dat gij mij niet te Sydney wacht? Hebt gij mijn plannen niet be grepen? Ik heb ze zeer goed begrepen. Ongelukkigerwijze behoef ik ze niet ten uitvoer te brengen. Als ik u hier aan kaap Tuo niet had opgezocht, zoudt gij hier wel eeuwig op Haudecoeur hebben kunnen wachten. Waarom dat? Heeft hij geweigerd te ontsnappen ?i Neenmaar Spreek, Collivet spreek! Gij weet, dat ik er zeer op gesteld was, dat die man zijn vrijheid herkreeg. Juist, omdat ik dat wist, mijnheer, aarzel ik, u mede te deelen, dat. Hij had de geschiedenis reeds samen gesteld, die hij Gerard wilde verhalen, daar hij wilde vermijden, dat de ver moedens van den jongen man op hem zouden rusten: Op 'kalmen toon vervolgde hij: Haudecoeur had! het plan der vlucht begrepen, dat ik hem heb voor- f942,75 voor de uitkeering voor de cr iseszuivel wet Aanwijzing commissie onderzoek gemeente-rekening. De heeren Brok en v. Lieshout worden voor dit onderzoek aangewe zen. Voorstel B en W. aanwijzing bur gemeester of diens vervanger uitoe fening stemrecht vergaderingen Wa terschap „De polder van Oudheus- den". De Voorzitter zegt, dat burgemee ster Loeff nog steeds is aangewezen als gemachtigde, het is dus noodig deze machtiging in te trekken. Aan gezien het lastig is, dat de machti ging ter name van een bepaald per soon staat, zouden B. en W. hier voor den burgemeester willen mach tigen en als diens gemachtigde een der wethouders. De raad gaat ook hiermede ac- coord. Verzoek van den Boerenbond van Drunen en Elshout om bijdrage in de kosten van zaalhuur en verlichting voor den tuinbouwcursus in den win ter 1931 1932. Gevraagd wordt een subsidie van f 30. B. en W. stellen voor, gezien het feit, dat 90 pCt. der bevolking uit landbouwers bestaat en hier tegen woordig ook zeer veel aan den tuin bouw wordt gedaan, het verzoek toe te staan. Ook dit voorstel wordt even als alle vorige zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, gluit de Voorzit ter de vergadering, met den Chr. groet. O— Vergadering van den raad der ge meente POEDEROIJEN, ge houden op Donderdag 23 Ju ni 1932 des voormiddags om tien uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer S. v. Dalen, Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vori ge vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van B. en W. van Kerkwijk, een schrijven van 11 Mei 1932 No. 108, waarbij ter vaststelling aan den Raad wordt aangeboden een ontwerp-ver- ordening ter bepaling van regelen voor het kasbeheer van den Vleesch keuringsdienst Kerkwijk en tot vast stelling van een verordening op het beheer van het Vleeschkeuringsbe- drijf. Tevens wordt bij het zelfde schrij ven een ontwerp-besluit aangeboden voor de aanwijzing van het Vleesch- keuringsbedrijf Kerkwijk tot tak van dienst, ingevolge art. 252 der Ge meentewet. Op voorstel van den Voorzit ter worden deze besluiten overeen- gelegd en hij zou het nauwkeurig op volgen. Maar Haudecoeur had vijanden, wat wij niet wisten, en onder die vij anden een bewaker, genaamd Jacque- min, die hem niet uit het oog verloor en die reeds tijdens zijn eerste poging tot ontsnapping de vlucht heeft belet. Die Jacquemin bewaakte Haudecoeur met de meeste zorg en stiptheid en Haudecoeur scheen dit niet te bemer ken. Heeft hij ons plan vermoed? Dat is best mogelijk. In ieder geval werd Haudecoeur gedurende den nacht, dien wij bepaalds hadden, door Jacquemin achtervolgd en naar de z^e gedreven. Om te ontsnappen bleef hem niets an ders over, dan zich in het water te be geven, hetgeen hij ook deed. Hij moet den nacht op een rots hebben doorge bracht, want den volgenden morgen, toen men reeds meende, dat hij zijn leven geëindigd had, zag men, hoe hij trachtte de kust te bereiken. Vanaf den oever vuurde men op hem en hij ver dween in de diepte. De soldaten, die hem in een boot naroeiden en hem hadden zien verdwijnen, wareln van1 meening, dat Haudecoeur den dood bij zijn wanhopige poging gevonden had. 1 i Dood! Ja, mijnheerEn wij zullen hem niet meer terugzien Heeft hij niet kunnen ontsnappen? Collivet schudde het hoofd. Ik wilde u niet de minste illusie laten, mijnheer. Gerard verbleekte. komstig de ontwerpen vastgesteld. Van het zelfde College een schrij ven van den 19 April 1932, waar bii de rekening over het dienstjaar '30 van den Vleeschkeuringsdienst Kerk wijk ter goedkeuring wordt aange boden. Deze rekening ^jondt met al- gemeene stemmen ongewijzigd goed gekeurd. Van het zelfde College een schrij ven van den 13 Juni 1932, waarbij de begrooting voor het jaar 1932 van den Vleeschkeuringsdienst Kerk wijk wordt aangeboden. Ook deze wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat beslo ten was te verzoeken de jaarwed den van den keurmeester, hulpkeur meester en administrateur met 1 o pCt. te verlagen. Van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland een schrij ven d.d. 19 April 1932, houdende goedkeuring van het besluit van den raad van 31 Maart j.l. tot het aan gaan van een geidleening groot f6500. Van het zelfde College een schm- ven d.d. 19 April 1932, houdende bericht van goedkeuring van de ge meente-begrooting voor het dienst jaar 1932. Van den schatter der drankloca- liteiten een Verslag omtrent der schatting van localiteiten bestemd tot verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Poede- roijen d.d. 19 April 1932. Van heeren Gedeputeerde Staten in de provincie Gelderland een schrij ven d.d. 22 Maart 1932 No. 174, waarbij het bedrag, in artikel 42 van het Koninklijk Besluit van 4 Novem ber 1929 door letter U voorgesteld, wordt vastgesteld op f6.1406 voor het dienstjaar 1930. Van den Keuringsdienst van Wa ren te 's-Hertogenbosch d.d." 29 Fe bruari 1932 een overzicht van de erkzaamheden van dien dienst gedu rende het eerste kwartaal 1932. Een proces-verbaal van opneming van boeken en kas bii den gemeente ontvanger d.d. 15 Juni 1932, waar uit blijkt, dat alles in orde bevonden werd en dat er f913.58 in kas was. De stukken vermeld onder de num mers 3 tot en met 8 worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt vervolgens ter tafel een ontwerp wijziging der be grooting voor het dienstjaar 1931 Dit ontwerpbesluit wordt met alge meene stemmen vastgesteld. Naar aanleiding van eenige inge komen verzoeken, bieden B. en W. den raad een ontwerp verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet 1930 aan. Met algemeene stemmen wordt het ontwerp vastgesteld, zoodat geduren de het tijdvak waarop de zomertijd is ingevoerd, de winkelsluiting één uur later zal mogen geschieden. Voorts komt in behandeling een verzoek van het bestuur van de ver- eeniging ziekenfonds „Helpt elkan der" om een subsidie. Na eenige besprekingen wordt op voorstel van den Voorzitter besloten een subsidie voor dit jaar groot f25,te ver- leenen Vervolgens worden de aan den Raad aangeboden ontwerpen veror deningen betreffende heffing van het vergunningsrecht en verlofsrecht in gevolge de drankwet, met bijbehoo- rende invorderingsverordeningen, vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt be sloten den heer Wijnstekers toe te staan in de veldwachterswoning te blijven wonen, totdat zijn opvolger zal zijn benoemd. Op twee verzoeken om ontheffing van hondenbelasting voor het jaar 1932 wordt gunstig beschikt. Nadat de Voorzitter nog een uit- uiteenzetting heeft gegeven omtrent aansluiting bij een destructor ter ver nietiging van gestorven en afge maakt vee en over gemeenschappe lijke regeling voor bouw- en woning toezicht in de Bommelerwaard wordt de vergadering gesloten. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaats massage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 cl., tube 80 ct.) Alleen bij Apotb. en Drogisten. SCHIETPARTIJ IN ARNHEM. Een doode en twee gewonden. In de Vijverwijk, een volksbuurt in Oost-Arnhem, met noodwoningen welke o)p den sloopershamer wach ten, heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij een doode te be treuren is en twee personen gewond werden. Daarover meldt men aan de „Crt." De dader, de 40-jarige arbeider R., die met zijn vrouw en zeven kinderen in de Vijverwijk woont, had een geschil met een buurman, dat. met een volkomen buiten de zaak staande als slachtoffer, tot een nood lottige schietpartij leidde. R. had nieuwe onaangenaamheden met den buurman gehad, die hem, zoo meen de hij, „zocht", 's Avonds trok hij de stad in, bezocht café na café, zoodat het einde was, dat hii tegen middernacht beschonken in zijn wo ning terugkeerde. Hii bracht daar zijn huishouden in rep en roer, be dreigde zijn vrouw en kinderen, die ten slotte de vlucht namen. Het tu mult trok in deze volkrijke buurt veel nieuwsgierigen, die zich voor het huis van R. verzamelden. Plotseling verscheen de man voor de voordeur, waarvan hii het bo vengedeelte losgooide en voordat ie mand er op verdacht was, richtte hii de monding van een oud model tweeloops jachtgeweer dat hii wel eens gebruikte voor stroaperijen 1 op een groepje personen, dat op eer» zestal meters afstand vocht zijn wo ning stond. Vermoedelijk had in zijn benevelde brein de meening post ge vat, dat zich onder deze menschen ook zijn vijand bevond. Deze was echter in werkelijkheid in geen vel den of wegen te bekennen. En voor dat iemand de vlucht had kunnen nemen, loste de onverlaat een aan tal hagelschoten op de menschen, die luid schreeuwend dekking zoch ten achter boomen, terwijl anderen zich in een zijstraat het lijf tracht ten te bergen. Öp het terrein van het drama bleven echter drie personen liggen, op wie de schoten hun uitwer king niet gemist hadden. De omwonenden waarschuwden on middellijk de politie en twee leden van de verkeersbrigade waren wel dra per motorrijwiel ter plaatse. De agenten bedachten zich geen oogen- blik en drongen de woning hinnen. waar R. zich verschanst had. Zij trof fen hem aan met het jachtgeweer, dat hij juist opnieuw had geladen, in de hand. Hii bood echter geen te genstand en kon door de politie da delijk ontwapend worden. Even later was de Kon. Marechaus- sée, welker kazerne in de onmiddel lijke nabijheid ligt, ter plaatse aan wezig. R. werd voorloopig naar de ze kazerne overgebracht, waarna hii later in den nacht naar het hoofd bureau van politie vervoerd werd'. De Gemeentelijke Geneeskundige. Dienst, die dadelijk een ziekenauto- naar het terrein van het drama zond. kon slechts voor twee slachtoffers baat brengen. De ongeveer 50-jarige opperman W. Slangewal, getrouwd! en vader, en wonende in de Vijver- wijk, bleek reeds te zijn overleden. Een schot had hem in het hoofd gé-; troffen en hem op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lii- kenhuisje Onder de Linden vervoerd, waar de sectie is verricht. Twee voorbijgangers, zekere B. eni zekere K., beiden in de omgeving woonachtig, werden in de beenen ver wond. Zij werden per auto-brancard naar 't gemeente-ziekenhuis vervoerd' en daar verbonden hun verwondin gen waren niet van dien aard, dat opname in het ziekenhuis noodzake lijk was. o— ONDER EEN ZANDTREIN. Nabii Doesburg, aan de lijn Edei Nijkerk, is door plotseling remmen de wegwerker J. Veenhof van een zandtrein gevallen. De wielen gin- gen hem over de beenen. In ern- stigen toestand is hij naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht. o Hij 'gevoelde) zich verantwoordelijk tegenover Louise voor den dood van haar vader.. Wat zou hij het jonge meisje moeten zeggen, als zij hem ver antwoording voor het leven van haar vader vroeg? Was hij het niet geweest, die hem1 tot die ontsnapping aange spoord had en als die ontsnapping mis lukt was, was dit de schuld van zijn onvoorzichtigheid. 1 I Hij bewaarde het stilzwijgen en sloeg droevig de oogen neer. Laat u niet te zeer ontmoedigen, mijnheer, zeide Collivet, die trachte eenige teederheid aan zijn woorden te gevenr Geloof mij, wat wij hebben willen doen, was moeilijk... 'tWas bij na onmogelijk... 't Is noch mijne, noch uwe schuld.Laten wij er niet meer aan denken! Maar die woorden van troost hadden geen invloed op Gerard, Hij zag het doel verdwijnen, dat hij zich voor oogen had gesteld. En de waarheid betreffende den moord op zijn vader, die waarheid die hij had willen ontdekken, verwij1- derde zich nogmaals van hem. Een vermoeden tegen Collivet kwam niet bij hem op,. Waarom zou hij aan dien man ge twijfeld hebben? Toch wachtte "hij nog veertien da- geri, maaT daatr hef noodeloos wasy langer bij kaap Tuo te blijven, lichtte hij het anker en vertrok. Dienzelfden .avond! nog begaf het sierlijke jacht zich naar zee', om Syd ney te bereiken. Gedurende de tocht stak er een cy- kloon opj, die hen bijna deed veronge lukken, maar toen zij te Sydney behou den aankwamen, had 't yacht zóó ge leden!, dat het noodig hersteld moest worden, hetgeen wel een maand zou duren, Gerard bleef gedurende dien tijd niet werkeloos. Hij gebruikte dien tijd om de kust te bezoeken en trok zelfs dieper het land in, 't yacht aan de hoede van den kapitein overlatende. Collivet was hem niet gevolgd. Hij had in een hotel een kamer ge huurd en bracht nu zijn tijd door met langs de haven rond te dwalen, en de stad aan alle kanten te doorkruisen. Dikwijls bleef hij, alsof een buitenge wone vermoeienis hem krachteloos had gemaakt, bijna) den geheelen dag op bed liggen. En toch sliep hij niet, want het ge- buerde dikwijls, dat hij zich plotse ling oprichtte en naar een portefeuille greep, die hem nooit verliet en steeds onde rzijn bereik was. Hij haalde er' een vrouwenportret uit, dat van Ma rinette en, lang, lang staarde hij dit dan aan. Tranen ;van woede kwamen in zijn oogen, Hij stak het portret weer in de por tefeuille. Dan sliep hij weer in. Die vrouw vervulde zijn hart en had zijn leven in handen. Als hij opstond, was het dikwijls reeds nacht, i Dan ging hij uit, at vluchtig iets in de een of andere bar en scheen verge telheid te zoeken. Toen Gerard op reis was gegaan naar het binnenland, een reis, die wel een maand zou duren, dus de tijd, diej noodig was om het yacht te herstel* len ,had Collivet tot hem gezegd: Mijnheer de Beaupreault, ik heb niets meer bij u te doen. Ik kan u niet mee rvan dienst wezen, want wij heb* ben gefaald in de taak, die wij onsl gesteld hadden* en waarvoor wij onsj zouden hebben opgeofferd. Ik verzoek u dus ,mij 'de vrijheid terug te geven, Wat denkt gij te doen? Naar Frankrijk terug te keeren. Gerard wilde hem weerhouden. Maai! Collivet bleef in zijn eisch volharden. Zij namem nu afscheid-, Collivet had plaats genomen op det „Normamby" die binnen acht dagen) naar Engeland zou vertrekken. Cyollivet gaf weinig om nieuwe streH ken te zien en hoe blangwekkend Sydh ney ook was, toch gevoelde hij geen lust, die stad nadex te leeren kennen. Niet de zucht naar avonturen had hem| gedreven om Gerard te volgen, maar, de noodzakelijkheid om de ontsnapping van Haudecoeur te beletten! Dat moest hij voorkomen! j En hij was geslaagd! Zelfs beter, dani hij had kunnen hopen, daar Haudecoeufl omgekomen was! (Wordt vervolgd.), i Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar óf 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1