Rivierberichteii. I\GEZO\DE\ Plaatselijk Nieuws. GEMEENTEBEjGJTOQTING VAN 'S-GRAVENHAGE. Een tekort van 51f9 millioen. Naar het „Vaderland" verneemt zon de Haagsche gemeentebegrooting over 1933 een aanvankelijk tekort van 51/? millioen gulden aanwijzen. Ten einde dit gat te stoppen, zou den B. en W. de begrootingen van vrijwel alle bedrijven en diensten te ruggezonden hebben, met het drin gende verzoek zooveel mogelijk te be is om, nu de vacantie voor de deur staat, elkander toe te roepenblijf in Uw land, denk aan Holland! In zekeren zin is het jammer, dat wij een dergelijk advies moeten ge ven, maar de economische omstan digheden dwingen er toe. Immers, waar er zooveel achteruitgang is ook onder hen, die van het toerisme en van het reizigersverkeer moeten be staan, waarom zouden wij dan het geld, dat wij voor vacantie nog kun- zuinigen. Uit deze bezuiniging ho- nen besteden, naar het buitenland pen B. en VV. 2 millioen te putten. De volgende twee millioen zou den B. en W. willen verkrijgen door verhooging der belasting. De i1/» millioen, welke hierna nog te dek ken blijft, zouden B. en W. uit de reserves, welke een totaal bedrag van 91/? millioen beloopen, willen nemen. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Dronken chauffeur achter het stuur. Een Duitsche auto, reed met een groóte snelheid over den Kaalheider- weg in de richting Kerkrade. In de nabijheid van den spoorwegtunnel werd de gehuwde scharenslijper J. Visser, die in de buurt woonde, door den auto gegrepen. De man bleef bewusteloos liggen. De bestuurder reed door, zonder zich om zijn slacht- gaan brengen Waarom zouden wii er onze eigen landgenooten niet het voordeel van gunnen Wat zou het heerlijk wezen en wat zouden we een stuk malaise ver jagen, wanneer wij een der grootste Engelsche bladen konden nazeggen „Het Engelsche volk heeft door de waardevermindering van zijn geld en de vaderlandslievende beweging zijn vaderland weer ontdekt, en zal zijn vacantie in zijn land doorbrengen, daar het zijn eigen land lief heeft, dat tegelijk het prettigste en goed koopste vacantieland is".- Beter laat dan nooit in onze va cantie ons eigen land ontdekt! Het is ook het prettigste en goedkoopste vacantieland. Want U krijgt een deel van Uw vacantiegeld terug door wel offer te bekommeren, doch werd per vaartsherleving of in elk geval door auto achtervolgd en in de Niersprink stilstand van den achteruitgang In ingehaald. Op last van dr. Schmier dezen tijd doet elke gulden, in het werd V. die diepe gapende hoofdwon- buitenland besteed, dubbel kwaad. den had gekregen, welke hevig bloedden, naar het St. Joseph-hospi- taal gebracht. Zijn toestand liet zich zeer ernstig aanzien. De chauffeur, een Duitscher. wo nende te Eijgelshoven, werd in ver zekerde bewaring gesteld. Hij ver keerde onder den invloed van ster ken drank. De auto werd in beslag genomen., —o RIVIER-SCHUIMERS. want men is dien voor goed kwijt, men versnelt den achteruitgang, en ons belastingbiljet draagt onvermij delijk het eind van den last. Ja maar zoo zeggen sommigen wellicht Holland geeft zoo wei nig in zijn natuur. Is dat waar Neen, het is niet waar. Ons eigen land biedt een schat van stille schoonheid op .yele plaatsen en in vele streken. Ons land, ons mooie, oude, poëtische en dierbare, eigen Vier gevaarlijke Duitschers aange- land, waar u niets te kort komt. houden, die schippers trachten te be- stelen. Rijks- en gemeentepolitie van Dru- ten hebben gevankelijk naar Tiel overgebracht drie Duitschers, die per roeiboot de rivier de Waal waren ko men afzakken. De veerbaas te Dru- ten, onbezoldigd rijksveldwachter, meende in hen verdachte typen te zien, hield de mannen aan en gaf de politie kennis. Het bleek dat ge noemde veerbaas een goede vangst gedaan had. De aangehoudenen na waar u schoonheid kunt vinden, rust en vermaak, sport en kunstwaar u zich, als u er zin in hebt. kunt storten in den krater der kolkende groote-stads-geneugtenwaar u in dommelige dorpen kunt genie m van de zon-doorschenen majesteit der stilte en de gezellige landelijkheid deelt met kakelende kippen waar u de wandelwegen door de suizelende geheimzinnigheid der bosschen lok ken 5 waar breede rivieren onder de wijde liemelstolp uw boot idyllisch wordt naar Tiel overgebracht. O— CIRCUS SARRASANI NAAR DUSSELDORP. melijk zijn er op uit schippers te zullen bekabbelenwaar de stranden berooven. Op hen zijn gevonden loo- u wachten om u met hun zon te pers, dolken, peper en zwavelzuur, i genezen van uw pipsche bloedar- Zij gaven toe reeds diefstal gepleegd moedigheid. Neen, in ons land zult ite hebben. Een vierde aangehoudene u niets tekort komen, ideëel noch materieel. U, Holland is vol eigen schoon heid, vol pittige pracht. Het is maar of ge het zien kunt en of ge het Uit Apeldoorn schrijft' men aan hooren wilt. Het zit niet altijd in liet Üe „Crt."Het circus Sarrasani speel- geweldige en in het imposante; in de Zaterdagavond voor het laatst al- een kleine, nietige schelp kunt ge hier. Op het aanvankelijk voornemen h®* ruischen hooren van de onein- öm na Apeldoorn de tenten in Hil- "^ge zee. vërsüm op te slaan en vervolgens' l^e cijfers wijzen reecls uit, dat 'na nog Haarlem bezocht te hebben, het vreemdelingenverkeer binnen on weer een bezoek aan Amsterdam te ze grenzen dit jaar belangrijk zal brengen, is de directie blijkbaar te- terugloopen. Welnu, laat ons, Hol- ruggekomen. Zaterdagmorgen gaf de landers, zelf dan onzen landgenoo- directie order de tournee door Ne-vergoeden, wat ze van elders derland te staken en naar Dusseldorp missen zoon groot offer is het waar- te vertrekken. In deze stad bezit Sar- hjk niet. Een rijmpje ten gunste van rasani de noodige hallen, benevens het Nederlandsch fabrikaat zegt een eigen terrein, voor het opslaanK<*>P toch uit den vreemde niet, Üer' tenten. Met zestig wagens vertrok I wat het eigen Land U biedt. Koop het circus Zondagmorgen om tien °°k uw vacantiegenot niet elders, uur uit Apeldoorn. Koop het hier. Blijf in uw land! OJ Dit heeft een nationale organisa- DOOR EEN AUTO GEGREPEN ^ie als de Ned. Reisvereeniging ook EN GEDOOD begrepen. Behalve haar afdeehngs- Op het Pothoof te Deventer is de excursies, vonden 11 de olgende heer N.^ toen hii den w^ overstak I aantrekkelijke reizen in haar orgaan Idoor een vrachtauto overreden en op veUneJd Ster-autotoclit door Nederland (29 31 Juli) Noord-Nederland (49 Juli); Midden-Nederland (25—30 Juli); Zuid-Nederland (15—20 Aug.) Fietstocht door Nederland (6 14 Aug.) Doetinchem (16 Aug.); Valkenburg (49 Juli; 25 30 Juli; 30 Juli6 Aug.; 813 Aug.; 1320 Aug.; 15 19 Aug.; 2227 Aug. 5 10 Sept.) Frie- (sche meren en bosschen (16 Aug.); Walsclieren (16 Aug.). Derhalve keuze genoeg om dit jaar uw vacantie in eigen land door te brengen O— GARAGE MET 19 AUTO'S AF GEBRAND. Men meldt uit Eindhoven, d.d. 25 Juni. Aan de Bleekstraat 37 A werd brand ontdekt in de auto-garage van de firma M. Bloemhoff en Co. Toen de brandweer met de motorspuit ter plaatse verscheen, stond het geheele gebouw al in vlammen. Aan blus- schen viel niet meer te denken. Het brandend gebouw lag tusschen de garage van den stadsverkeersdienst en de electrotechnische onderneming van den heer Nol te. Van laatstge noemde werd de achter zijn inrich ting staande houten werkplaats even eens een prooi der vlammen. Dank zij het krachtig optreden der brand weer onder leiding van de heeren Janssen en Gestel wist men den brand tot daartoe te beperken. De garage Bloemhoff brandde totaal af, alsmede een reparatie-inrichting wel ke daaraan verbonden is. In de ga rage stonden 19 auto's, die eveneens door het vuur verslonden werden. Alles is verzekerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Slag gedood. TE WATER GERAAKT EN VER DRONKEN. Bij de IJsselbrug te Doetinchem is een Duitsche arbeider per rijwiel te water geraakt en verdronken. o iMISLUKTE POGING TOT ONT VLUCHTING. Een gedetineerde in de strafgevan genis te Arnhem, veroordeeld tot langdurige gevangenisstraf en tijde lijk in een ziekencel opgenomen, heeft een poging tot ontvluchting ge- 'daan. Met een tot beitel ongevormde spijl van zijn ledikant slaagde hii er in om in het onderste paneel van de celdeur een gat te maken. Door die opening is hii naar de gang ge kropen, waar hij den surveilleerenden gevangenbewaarder onverhoeds aan viel en met zijn beitel verwondde. De man werd echter door gevan genispersoneel ontzet en de gedeti neerde opnieuw opgesloten. O— DE MOORD OP DEN MAJELLA- TOREN. Verworpen cassatieberoep. 1 De Hooge Raad, arrest wijzende in de zaak van den Haagschen lei dekkers-patroon M., die zoowel door de rechtbank te Amsterdam als in hpoger beroep door het Gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moofd op zijn compagnon A., gepleegd op den St. Gerardus Majella-toren te Amster dam, heeft het tegen 's Hofs arrest door M. ingestelde cassatieberoep verworpen. O— BLIJFT IN UW LAND. Wij meenen, dat er alle aanleiding TWEE DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK. Militair vliegtuig in brand geraakt. Op het vliegveld „de Vaals" te Vaals is een doodelijk vliegongeval gebeurd. Een militair vliegtuig van het vliegveld „De Kooij" is bij Den Helder in brand gevlogen en naar beneden gestort. Het toestel werd totaal vernield. De beide inzittenden een officier en onderofficier waren beiden dood. Op 28 Juni. in Meters in c.M. REVOLUTIONAIRE GEEST BIJ RIJKSAMBTENAREN. De Ministers willen streng optreden. Van het departement van Defensie is de volgende circulaire uitgegaan naar verschillende militaire instan ties, meldt het „Volk" „Het geval schijnt zich voor te doen, dat rijksambtenaren bedektelijk of openlijk kennelijk propaganda ma ken voor ongehoorzaamheid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft be sloten hiertegen met alle gestreng heid op te treden. Ik noodig u daartoe uit om, wan neer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaangaande aanstonds te raporteeren en den schuldige aan stonds voor onslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schor sing. Het verdient aanbeveling op dat ieder in zijn eigen belang daar mede bij voorbaat rekening kan hou den, dat het burgerpersoneel onder u ressorteerende onverwijld in kennis wordt gesteld met het standpunt, dat de regeering ten dezen inneemt". o DE VERDUISTERING TE NIEUW-VOSMEER. De heer B. A. v. d. W., oud burgemeester en secretaris der ge meente Nieuw-Vosmeer en secretaris penningmeester van het Waterschap „De Polders van Nieuw-Vosmeer is gearresteerd. De heer v. d. W. wordt verdacht van verduistering van een bedrag van fnooo en valschheid in geschrifte, ten nadeele van genoemd waterschap. Hij is naar Breda over- gebracht en ter beschikking van den ifficier van Justitie gesteld. Deze heeft den heer v. d. W. om gezond heidsredenen doen overbrengen naar het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom. O PLOTSELING DEN WEG OVER GESTOKEN. De 45-jarige mej. B. uit Soest reed per rijwiel op het rijwielpad in de richting Amersfoort nabii Birkhoven. Plotseling stak ze den weg over. Een luxe auto, die in dezelfde rich ting reed, kon daardoor een aanrij ding niet voorkomen. Het slachtoffer, een moeder van acht kinderen, werd met een gecompliceerde beenfractuur en een ernstige hoofdwonde naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht, waar ze aan de bekomen verwondin gen is overleden. —o EEN MOOIE OPDRACHT. De Nederlandsche fabriek de N.V. Automatic Screw Works A.S.W. te Nijmegen heeft opdracht gekregen tot levering van een groote partii snelwaterverwarmers aan een der grootste gemeenten in het land. We mogen dit in alle opzichten toejui chen daar geconcurreerd moest wor den met tal van buitenlandsche fir ma's. Deze opdracht is eene werk verschaffing van beteekenis, daar cir ca 100 arbeiders gedurende een half jaar hiermede eene werkgelegenheid geboden wordt. De firma heeft nu reeds tal van arbeiders aangenomen en spoedig zal men andermaal tien tallen van arbeiders in dienst nemen. o ERGERLIJK VANDALISME. Eenige baldadige jongens hebben kans gezien, de Emmaschool aan den Hilleniussingel te Hillegersberg bin nen te dringen. In een schoollokaal werden eenig'e kandelabers kapot ge gooid. In andere lokalen werd een schrijfkast opengebroken en alle zich daarin bevindende voorwerpen wer den over den grond gesmeten. Een aquarium werd stukgeslagen. Alle inktpotten werden over de banken leeggegoten. Het slot van een kist werd geforceerd en tal van hand werken werden her- en derwaarts ge slingerd. Voorts werden boeken ver nield enz. De politie stelt een onder zoek in. Er is reeds een spoor ge vonden. o— ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Op den Nijkerker Straatweg reden twee motorrijders uit Vinkeveen ach ter elkaar. De meest links rijdende motorrijder moest plotseling naar rechts uitwijken en reed den voor hem rijdenden motor aan. De machi ne werd over den berm van den weg geslingerd, waar een 15-jarig meisje, M. v. d. A., stond te kijken naar hef verkeer over den weg. Het meisje werd op slag gedood. De eer ste motorbestuurder werd ernstig aan het hoofd gewond en per ziekenauto naar Nijkerk overgebracht. De mo torbestuurder, die den eersten aan reed werd aan de handen gewond. Een achter op de duo zittende dame werd bewusteloos opgenomen, doch bleek niet ernstig gewond. —O— 's-Hertogenbosch 4.97 was 3 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.46 was 8 Crévecoeur (Maas) 0.45 was 15 St. Andries (Maas) 0.35 was 1 Venlo 10.78 was 1 Maastricht 43.98 was 0 Keulen 2 68 was 10 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Burgers van Dussen past op Uw Zaak Geachte Redactie, beleefd verzoek ik U onderstaande te willen plaatsen, naar aanleiding van bet verslag, van de zitting van het Kantongerecht van 3 Juni j.l Zooals men in het verslag kan lezen, is Mej. C. R. te Dussen veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen h., enkel en alleen omdat zij een commensaal in haar woning heeft genomen. Men moet in Dussen zeer voorzichtig zijn met het houden van kostgangers, anders krijg je de politie op je dak, tenminste de R.-politie. Dus in woners van Dussen denk er om wanneer je een of meer commensaals in je huis haalt, ga spoedig naar het secr. anders gaat het net als mej. C. R. f 5 boete of 3 dagen de doos in. Waarom deze Rijks veldwachter Ramakers 2 maal is komen vragen of getuigen A. S. te spreken was, is mij get. A. St. nog een raadsel, wat heeft de Wet te maken met het particu liere leven zijner staatsburgers Maar neen wanneer zoo'n Rijksveldwachter iets in zijn hoofd heeft, (en die denkt natuur lijk dat hij oppermachtig is in zoo'n dorp,) dan denkt hij dat hij doen kan wat hij verkiest. Zoo was het ook met get. A St. die heette brutaal, omdat hij, wanneer hij de wet niet overtreedt, zich niet door een politieman laat bedreigen in zijn eigen huis. En waarin bestond deze brutaliteit, enkel en alleen omdat ik zoo langs zijn neus heen heb gezegd, de pastoor heeft toch ook een huishoudster, en wat was toen het sarcastische antwoord van Ra makers, de Domine's die niet getrouwd zijn hebben ook een huishoudster. Zoo werd get, A. S. dan gekwalificeert als brutaal. Ik wil majoor Ramakers een goeden raad geven, leidt je onderzoek met takt, onthoud goed wat je geantwoord wordt en noteer zonder fouten wat je opgegeven wordt Ik gaf je toch mijn juiste naam op, datum van geboorte, waar geboren en laatst gewoond hebbende, straat en huisnummer, enz. enz. en oreer geen leugen spraak op een openbare terecht zitting, zooals van de vrouw met zes kinderen. A. STEVENS DUSSEN. HEUSDEN. Met ingang van 1 Januari 1933 wordt het kantoor der Directe belastingen en accijnzen alhier, opge heven. De gemeenten Heusden-, Herpt, Oudheusden, Hedikhuizen en Eethen worden bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Waalwijk gevoegd. De gemeenten Veen, en Wijk en Aalburg bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Woudri- chem. Met ingang van 1 September 1932 worden in Noordbrabant opgeheven de kantoren der directe belastingen en accijnzen te Berlicum, Ravenstein, St. Oedenrode, Cuijk, Kaatsheuvel, Oirschot, Terheijden, Willemstad, Meerssen en Heythuizen. In de bladen heeft het bericht de ronde gedaan dat het bezuinigings rapport Weiter geen afbraak beoog de. Vorenstaande opheffing van kan toren hebben we dus te beschouwen als „opbouwen". Moge evenwel een dergelijk systeem van opbouwen, de oogen van de plattelandsbevolking eens openen, opdat zij bij de verkie zingen in 1933 zorgen, dat er verte genwoordigers aan de regeering ko men, die „opbouwen" uit een anderen gezichtskring beschouwen als de te genwoordige. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst, alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f11,82. Bij de Zaterdagavond gehou den biljart-seance in het hotel „Con cordia", alhier, waagden het de hee ren Lefferts en Meinders zich met den heer Drost uit Volendam te me ten. De wedstrijd Meinders-Drost ein digde met den stand 2 5---400; de wedstrijd Lefferts-Drost 28400. Dat men zich interesseert voor de weinige nog in ons land voorko mende ooievaars,' bleek de vorige week. Toen werd ons stadje bezocht door een natuurvorscher, die zooveel mogelijk de nesten controleerde en de jonge ooievaars op de Prot. kerk geringd heeft, met het doel zoo mo gelijk te controleeren, waar ze later zullen heengaan. Voor het einddiploma R.H.B.S. te Gorinchem slaagde onze stadge noot T. Polak. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering van de Afd. Heusden, van het Ned. Ond. Genootschap, is tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te 's Gravenhage geko zen Mej. Taaselaar te Aalburg en tot plaatsvervanger de heer Hus te Elshout. Met de visscherij op fint, die hier op de Bergsche Maas druk be oefend wordt door de Woudrichem- mers, is het ondanks de toegestane verlenging zoo goed als afgeloopen. Geconstateerd kan worden, dat het bedrijf het heele seizoen slecht loo- nend was en waar vroeger nogal zalm gevangen werd, bleef dat thans bij heel enkele. In dit bedrijf dus ©ok al malaise. 28 Juni. Klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) f 0.70 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0 03 per stuk. AALBURG. Naar men verneemt, heeft het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier besloten, de pastorie tijdelijk aan Bur gemeester C. B. J. Landweer te ver huren. HERPT. Zondag had alhier, de plech tige ingebruikneming plaats van het nieuwe orgel in de parochiekerk, dat dank zij den onvermoeiden werklust en den ijver van den Zeereerw. heer Timmermans tot stand is gekomen. Het nieuwe orgel is gebouwd door de firma Valckx en Van Kouteren, kerkorgelfabriek te Rotterdam, vol gens het pneumatische kegellade-sy steem, met een dispositie van 11 sprekende stemmen., verdeeld over twee klavieren en vrii pedaal en to taal 18 registerwippers. Het orgel heeft 548 sprekende jhjpen, boven dien enkele sierpijp>en in het front. Het geheele orgei, uitgezonderd de Prestant 8, is in zwelkast gebouwd, voorzien van jalouzieën die door een trede welke boven het pedaalklavier is aangebracht, bewogen worden, waardoor langzaam aan- en afnemen de crescendo kan worden verkregen. Verder bezit het orgel alle moderne middelen, zooals 4 vaste combinaties, vrije combinaties, tremolo, automa tisch pianopedaal enz. De speeltafel is bijzonder mooi. practisch en zeer overzichtelijk met registreeren. Alle overige orgeldeelen zijn van de beste materialen vervaar digd. De firma leverde met dit or gel haar 20ste werk in ons bisdom. Het orgel werd gebouwd onder deskundig toezicht van den Zeer- Eerw. ZeerGel. heer Dr. W. Kersse- makers, professor aan het Seminarie te St. Michiels-Gestel, die een zeer gunstig rapport over het geleverde werk kon opmaken. Ten slotte mag nog zeker vermelding verdienen dat de electrische installatie, welke noo dig is voor de drijfkracht van den motor werd geleverd door de firma van Berge-Henegouwe, electrisch in stallateur te Heusden, welke instal latie ook de volle tevredenheid weg draagt. VLIJMEN. Onder architectuur van den heer J. J. 'M. van Halteren te 's Hertogen bosch is aanbesteed het bouwen van een .landhuisje alhier. Ingeschreven is als volgt: A. Vugts en Zn., Den Bosch f9055 J. v. Rosmalen en Zonen, idem f9050 P. A. Kramer, Genderen f8990 F. A. v. Hout en Zn., Den Bosch f8733 J. v. Bokhoven, alhier f8597 P. Groffen, Haarsteeg f8500 Pennings en Lamoen, St. Mich. Gestel f 8500 M. v. d. Steen, Hintham f8450 J. de Bont, Nieuwkuijk f8240 G. de Bont, Nieuwkuijk f8040 H. W. Corstjens, Hedel f7679 H. C. v. d. Schans, Vught f7415 G. Merema, Eindhoven f6370 WIJK. Deze gemeente staat op 't oo gen blik in het teeken der watersport. Zaterdagmiddag werd onder veel be langstelling te water gelaten „De Zilvermeeuw". Deze boot is gebouwd volgens tee- kening en beschrijving van ingeni eur J. v. d. Ham uit 's-Gravenhage. Zijn lengte is io1/? meter, terwijl de grootste breedte 83 cm. is. De diep gang is, bemand met A roeiers en 1 stuurman, slechts i61/o cm. Hij is gemaakt door H. van Loon Jr.. J. Mouthaan en J. van Loon Hzn.. die er ongeveer 4 maanden hun vrij en tijd aan besteed hebben. De club waaraan de boot toebehoort, bestaat uit J. Mouthaan. H. van Loon Jr., J. J. van Loon Hzn., M. Schouten Jr. en D. van Loon Hzn., die na de te waterlating in roeierscostuum met hun boot die aan alle gestelde ei- schen voldoet een tocht naar Heus den maakten waar hij eveneens veel belangstelling trok. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2