Dit nummer Maat uit 2 Zielesmart. UND van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN 1932. FOSTER'S MAAGPILLEN No. 5243 Woensdag 13 Juli Provinciale Staten van Noord-Brabant FEUILLETON. Buitenhui*!. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In de Donderdagmorgen gehouden vergadering werd o.m. zonder»bespre king of stemming besloten: Tot toekenning van eene bijdrage over 1932, groot f200.aan de Ver- j eeniging „Centraal ProeftuinbedriT voer Gorinchem en Omstreken", ten behoe-! ve van den demonstratietuin te Gorin chem. Tot toekenning van eene bijdrage groot f 100.voor 1932 aan de Vereeni- ging „Het Texelsch Schapenstamboek voor Noord-Brabant", gevestigd te Gin- neken. Tot een bijdrage ter bevordering der geitenfokkerij groot f2500.voor 1932. Verder tot wijziging der begrooting voor 1932 in verband met door de pro vincie te verleenen steun aan den land en tuinbouw. (Een crediet van f 100.000 wordt ge vraagd om eenigen steun te kunnen verleenen aan de land- en tuinbouwers in onze provincie, die het zwaarst) getroffen worden door den nood van dezen tijd. Ged. Staten stellen voor een Sta tencommissie van 5 leden te benoemen om hen voor te lichten. De conclusie der Comm. van Rapp. luidt: Algemeene instemming met het voor stel van Gedeputeerde Staten. Bedoel de Commissie van vijf of desgewenscht meer leden, aan te wijzen door Ged. Staten uit de Staten. De Commissie heeft eenig bezwaar tegen het geven van een renteloos voorschot, omreden de betrokkenen weer voor een grooter last, een terugbetaling komen te staan, zag daarom liever hulp zonder verplich tingen. Zij gaat gaarne accoord met de idee, dat ook de organisaties en gemeenten bijdragen, doch zouden gaar ne zien, dat dit voorstel hiervan afhan kelijk werd gesteld. De Commissie spreekt den wensch uit overleg teple- Naar het Fransch. 82.) Ik dank u, mijnheer. Haudecoeur begaf zich naar zijn ka juit en kleedde zich. Weldra had hij zijn geringe have bij elkander in een doek geknoopt. Daarna begaf hij zich op het verlaten dek en wachtte, totdat de Britannia kon binnenloopen. De haat en de ontzetting namen zijn gedachten in beslag. De haat tegen den man, wiens bedoe lingen hij niet begreep. De ontzetting een instinctmatige angst dat hij in de handen der po litie zou vallen en opnieuw naar de galeiën gezonden zo*u worden. Hij ontwaarde vóór hem op ëenige kilometers afstand de stad Southamp ton, de reede, waar de Britannia zou binnenloopen en de menigte wande laars, waartusschen Collivet ongetwij feld verborgen stond en de aankomst der boot afwachtte. j Wat moest hij doen om hem nog maals te ontkomen? Regelrecht op hem afgaan? Een ver verklaring van hem eischen? Dien ellendeling moest hij herin neren aan de woorden, door hem ge- gezegd op het eilandje bij de riffen van Bourail, tot Jacquemin, toen deze hem met geladen geweer opwachtte, om een einde aan zijn ongelukkig leven te maken? Wat zou het hem echter baten en zou hij zich niet noodeloos ontmaskeren? Was het niet beter den schijn aan te nemen, alsof hij zich niet ontdekt waande en aldus zijn hinder lagen vermijden kon? Aldus blee'f bij tot den avond pein zen. Hij was zóó verzonken in de gedach ten, dat hij niet eens bemerkte, dat de Britannia langzaam de haven binnen liep. De nacht was aangebroken en on telbare sterren flonkerden aan het fir mament. Toen hij bemerkte, dat het schip zich in beweging zette, doorvoer een siddering zijn lichaam. De weken, die h:ij op de Britannia had doorgebracht, veir van elk gevaar waren een weldadige rust voor hem geweest. Nu was het uit; de jacht zou hervat wordenen het vervolgde dier was hij. De Britannia gleed zachtskens langs de kade. De nacht was zacht en er warejn veel menschen in de haven. Maar het doordringende oog van Haudecoeur kon zijn vijand niet her kennen. Weldra lag de Brittania stil. De loopplanken werden uitgelegd, en gen met organisaties en gemeenten, j Niet al te streng dient te worden op- getreden, daar dit de uitvoering in den weg staat. Vanzelf sprekend is het, dat ongeorganiseerden ook voor de-1 ze steunverleening in aanmerking ko men. Ged. Staten deelden mede, dat zij de hulpverleening als volgt hadden ge dacht: De bedoeling is, kleine land- en tuin bouwers, wier bedrijven tengevolge der crisis met ondergang worden bedreigd, eenigszins te helpen en wel in den vorm van een verstrekking van zaai en pootgoed en meststoffen bij wijze van renteloos voorschot, voor de helft voor rekening van gewestelijke of plaat selijke organisaties op land- en tuin bouwgebied of van anderen. Op deel neming van de zijde der gemeenten meenen Ged. Staten met het oog op de vele moeilijkheden waarmede deze thans te kampen hebben, geen beroep te mogen doen. Ook de ongeorgani seerden kunnen voor steun in aan merking worden gebracht, met dien verstande, dat nimmer de provincie al léén steun verleenen zal. Tegen dubbele steun (én vanwege het Rijk, én van wege de provincie) zal zijn te waken; steun zal slechts ééns worden ver leend. Bij 41 deelde het lid v. d. Schans mede, dat de Commissie van Rappor teurs gaarne zal zien, dat de Voorzit ter een commissie benoemt. Overigens wordt in overweging gegeven, zoo noo- dig meer dan 5 leden aan te wijzen. De vergadering stemde er mee in, dat de Voorzitter de commissie be noemt. De Voorzitter zou de commissie niet uit meer dan 5 leden willen doen be staan. Hij wijst als leden aan de hee- ren Vos, Van Haaren, G. van der Ven, Bax en Fransen. Deze nemen hunne benoeming aan. Bij de besprekingen wees o.m. het lid Gulden erop, dat niet het criterium moet zijn de 50 pCt. bijdrage der orga nisatie. Z.i. moet elkeen, die behoefte aan steun heeft, er voor in aanmerking komen. Daaraan vooral zal de com missie haar aandacht objectief hebben te wijden. Het lid van Ommeren was het daar mee geheel eens. Het lid v. d. Schans verklaarde be zwaar te hebben tegen hulp bij wijze van een renteloos voorschot. Hij zou die voorschotten a fonds perdu willen geven. De Voorztiter 'verklaarde, dat het college zich zee-r wel bewust is, dat het zich op gevaarlijk terrein begeeft. Men moet het echter als een afloopend iets beschouwen. Het college zal inder daad zeer voorzichtig te werk gaan. Van moeilijkheden is reeds gebleken. Het is noodig te helpen en wil men iets doen, dan moet er spoedig ge holpen worden. Het gaat alleen om de kleine landbouwers. De provincie wil hier nog meer doen dan in andere gewesten geschiedt; in Gelderland en Limburg geeft de pro vincie slechts 25 en 30 pCt. Er zijn groote moeilijkheden om te voldoen aan de wenschen van die le den, die de provincie alleen willen la ten betalen. Daaraan is niet te begin nen. Dat zou een algemeene armbe- deeling gaan worden. De bedoeling is geen bedeeling, maar het^voorkomen, dat bepaalde bedrijven ondergaan. De kwestie der ongeorganiseerden is ook zeer moeilijk. Voorloopig ziet spr. geen anderen weg, dat ook voor de ongeorganiseerden op andere wijze 50 pCt. wordt opgebracht. Dat is b.v, van belang voor een armbestuur. Maar dit alles is nog voorloopig. Ten aanzien van de opmerking van den heer Van der Schans is spr. van meening, dat men niet tevoren moet prijs geven, wat wellicht nog binnen komt. Het ontwerp werd daarna z.h.s. goed gekeurd. Ontwerp-besluit tot wijziging van het Statenbesluit van 30 Juli 1931, hou dende toekenning van subsidie in de kosten van uitvoering van werken voor verbetering van den Waterstaatstoe stand binnen het gebied van het Noor- derafwateringskanaal. (De bedoeling is de gelegenheid open te stellen de werken in werkverschaf fing uit te voeren en het subsidie in termijnen uit te betalen.) Bij dit onderwerp verklaart het lid v. d. Schans wel dankbaar te zijn, maar niet voldaan. Hij zop het onbillijk vin den als den Zuid-Hollandschen Polder Tasten zouden worden opgelegd voor dit werk, omdat deze er maar gering belang bij heeft. In den breede bepleit hij voorts het belang er van, dat dit werk tot stand komt. Hij vraagt voor de verarmende streek alsnog een derde te geven in de kosten. Het lid Mr. van Ommeren betoogt, dat het verschil niet zoo groot is, een bedrag van f4000. Dat is z.i. best door het waterschap op te brengen. Hij meent ,dat volstaan kan worden met de 30 pCt. welke Ged. Staten voorstellen. Het amendement-v. d. Schans, om 331/? pCt. te geven in stede van 30 pCt., wordt verworpen met 43 tegen 14 stemmen. Voor de leden Gulden, Jansen, Gruijs, Bax, Aarden, Deckers, van de Ven, Oomen, v. d. Poel, v. Buitenen, v. d. Schans, Dame, Putman er ontstond een gedrang van matrozen, werklui, douanen en kooplui. Hoe oplettend Haudeoeur ook rond zag, Collivet ontwaarde hij niet. Maar het groote gebouw, gesloten aan de sludskant, geopend aan de ha venzijde, waar de Britannia voor anker lag, was slechts door twee of drie» gaslichten verlicht. Er waren daar tal van sombere hoe ken, waar het oog niet kon binnen dringen. Kon Collivet daar niet verscholen* wezen? Haudecoeur stapte over de loopplank en met zijn lichte bagage aan de hand, liep hij langs het gebouw, totdat hij aan een hoek kwam en ging daar links om. Onmiddellijk daarna vervolgde hij zijn weg weer en begaf zich naar de ha venstraten. Toen hij geruimen tijd had rondge^ loopen, bleef hij plotseling staan en verschool zich in een nis. Was het werkelijkheid of verbeel ding? Hij had telkens gemeend, dat men hem vervolgde, dat iemand ach ter hem zijn passen naar de zijne re gelde en hem niet verliet. In zijn schuilhoek ontwaarde hij niets. Niemand ging hem voorbij. Dat stelde hem gerust. Collivet had hem dus niet de Britan nia zien verlaten. Of wel, wanneer hij hem gezien had, dan had hij nu toch zijn spoor ver loren. li Cramer, Sassen. Het voorstel van Ged. Staten wordt z.h.s. aangenomen. De ontwerp-regeling betreffende eene tijdelijke korting op de bezoldiging van het personeel in publiekrechtelijken dienst der provincie, werd aangeno men. (De korting bedraagt vanaf 1 Juli 3 pCt. en vervalt, indien zij niet te voren door een nieuw besluit is opge heven of gewijzigd, 1 Mei 1935. Dit geeft een besparing van f12391 per jaar. De kindertoeslagen vallen niet onder de korting. De pensioengrond slagen blijven gehandhaafd.) Eveneens werd besloten tot een tijde lijke korting van 3 pCt. op de jaarwed den der leden van Ged. Staten. Het ontwerp-besluit tot wijziging der provinciale begrooting voor 1931 in ver band met de nog te betalen subsidie- kosten voor werkverschaffing, wordt z. h. s. aangenomen. (De post voor tegemoetkoming aan gemeenten en waterschappen wordt ver hoogd met f90.000 om de declaraties over 1931 te voldoen, die in totaal f 110.000 bedragen, waarvan f 20.000 kan worden gebracht ten laste van den post onvoorziene uitgaven.) De rekening 1930, waarvan de ont vangsten bedroegen f6.542.302.30, de uitgaven f 7.443.409.77, het nadeelig slot f901.107.41 werd vastgesteld. De gewo neontvangsten bedroegen f 1.539.727.61, de gewone uitgaven f 1.249.630.22, voor- deelig saldo f 290.097.30. KETELONTPLOFFING. Vier dooden, vele gewonden. Zondagmorgen tegen negen uur is aan boord van een pleizierstoomboot van de reederij Rolofï aan den Charlotten burger Ufer te Berlijn een ernstig ongeluk ge beurd. Op het schip, dat aan de Ca- privi-brug had aangelegd, teneinde passagiers op te nemen voor een tocht naar de Havel-See, ontplofte door tot nu toe nog onbekende oorzaak de stoomketel. Van de 90 passagiers, die zich aan boord bevonden, werden 35 gewond, van wie 14 ernstig. De stoker werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed. Van de overige ernstige gewonden zijn in middels drie overleden. Reeds drie minuten na het ongeluk was een brandweerauto op de plaats van het onheil aanwezig, zoodat aan de ge wonden direct hulp kon worden geboden. Brandweer en politie brachten de ge wonden aan land en vervoerden hen naar het zich in de nabijheid bevindende zie Of Haudecoeur had zich vergist en Collivet had niet vermoed, dat de vluch teling met hem aan boord was. Die gedachte deed hem herleven. En zijn hoofd afwisschend, waarop het angstzweet met groote druppels stond, mompelde hij: Als ik mij maar eenigen tijd ver borgen kan houden, verliest hij mij geheel uit het oog! Na geruimen tijd de stad te heb ben doorloopen en allerlei voorzorgs maatregelen genomen te hebben, om niet overrompeld te worden, trad hij een eenvoudig logement binnen, dat aan de haven lag en door matroze,n bezocht werd. Daar hij zich gered waande, begaf hij zich kalm ter ruste en sliep tot den volgenden morgen. En den volgenden dag toen hij ont waakte opende hij zijn venster en eens klaps drong de ochtendzon met war me stralen binnen en Haudecoeur zag het gewoel der kruiers, rijtuigen en matrozen en U'j zag de schepen die vertrokken en aankwamen en zijn hart begon luide te kloppen. Vrij! Eindelijk ben ik vrij! Maar plotseling blijft zijn blik op een man rusten, die rustig op een stapel hout gezeten is, die zooeven uit Noor wegen aankwam. Die man schijnt zich, evenals Haude coeur, te vermaken met naar dat ge woel te zien, dat in de haven heerscht. Hij heft zijn hoofd niet op. Hij ziet den svluchteling niet aan en kenhuis en de eerste hulpposten. 44 gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De overigen konden huiswaarts keeren. -O- V HET VERGAAN VAN DE „PROMETBÉE". Alle hoop opgegeven. De diepzee-duiker van het Italiaansche lichterschip „Attiglio" is Zaterdag en Zondag verscheiden malen afgedaald naar de gezonken Fransche duikboot „Pro- méthée". Hij heeft den scheepsromp beklopt, echter zonder het geringste teeken van leven te krijgen. De commandant van de „Artiglio" houdt een lichten van de duikboot voor uitgesloten. Zondag morgen heeft men in de haven van Cherbourg met een zusterschip van de „Prométhée" duikproeven genomen, waar bij men de manoeuvres heeft gemaakt, waarvan men vermoedt, dat een ver keerde toepassing den ondergang van de „Prométhée heeft veroorzaakt. De gedragingen van de duikboot bij de uit voering van die manoeuvres, hebben de vermoedens omtrent de oorzaak van het vergaan bevestigd. —O— GOED AFGELOOPEN. Juist toen de D-trein naar Oost-Pruisen het station Friedrichsstrasse te Berlijn ver liet, viel een vrouw op de rails, vlak voor de locomotief. Door het geschreeuw van de reizigers op het perron opmerkzaam geworden, remde de machinist uit alle macht. De vrouw werd onder den trein vandaan gehaald en een dokter stelde vast, dat zij door een buffer was gegrepen en midden tusschen de rails geworpen. De vrouw was volkomen ongedeerd gebleven. O— ggjjfj DOOR VLIEGTUIG-PROPELLER GE GREPEN. Te Warnemünde wilde een leerling van een vliegschool een van zijn juist vertrek kende collega's iets toeroepen. De jonge man werd echter door den schroef ge grepen, waardoor hij een gecompliceerde armbreuk en een ernstige hoofdwond op liep, terwijl hem bovendien de wijsvinger van de rechterhand werd afgerukt. O1 1 MILLIOEN FRANK VERDUISTERD. De 35 jarige F. L. te Luik had bij een Bank aldaar een som van bijna 1 millioen frank verduisterd. Toen de zaak ontdekt werd en hij bij de directie ter verant woording werd geroepen, heeft hij alles bekend. Bij het einde van het onderhoud heeft de ongelukkige zich een kogel door het hoofd gejaagd. De man was op slag dood. —O 8 PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Naar uit Bomberg gemeld wordt, zijn bekommert zich niet om hem, maar toch kent Haudecoeur dien man; 'tis Collivet. En om Haudecoeur in het oog Fef houden is Collivet daar gezeten. i Hij twijfelt er niet aan. j Hij deinst terug, sluit het venster en valt moedeloos op een stoel neer. Hij! Altijd hij! Overal zie ik hem! In een aanval van woede, rent hij de trap op. HSj wil recht op den ellendeling toe gaan, zal hem bij zijn keel grijpen en vragen: Wat heb ik je gedaan? Waarom! bemoei je je met mij? j En hij zal hem wel noodzaken tej antwoorden. Maar toen hij op de haven aankwam', zat Collivet niet meer op den hout-! stapel, maar was plotseling verdwe nen. j De vluchteling keerde niet naar zijn kamer terug. j 't Gevaar bedreigde hem opnieuw", want waarschijnlijk had hij zijn schuil plaats ontdekt. i Dat gevaar moest voorkomen wor den. I Waar bedreigde het hem? j Men vermocht niets tegen hem, zoo- lang hij op Engelsch grondgebied bleef. Dus blij zijn" terugkomst in Fran krijk begon het gevaar dreigend te wor den. I j Hjij had nog twee dagen tijd, voor dat hij zich naar Havre wilde inschep' ij (Wordt vervuil voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig Neem bijtijds zacht werkende Maagpillen en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. en humeuriq. jtijds de zeer rkende Foster's l\ :n, het bekende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1