De ov6reenkonist7aQ Lausaone. Binnenland. Marktberichten. Rechtzaken. Rivierberichten. Plaatselijk flieiiws. Tuchel en omgeving door een buitenge woon hevig onweer geteisterd. Tengevolge van den bliksem zijn 8 personen gedood, van wie 2 kinderen. Op eenige plaatsen geraakten ook huizen in brand. O. a. is in het dorp Drozdzenioy het postkantoor afgebrand. Na de groote beslissende zitting van de conferentie te Lausanne, die Vrydag middag werd gehouden en waaraan alle zes groote mogendheden deelnamen riep MacDonald den wachtenden journalisten toe„Zeer goede berichten. Wij zijn gereed MacDonald verliet als eerste de con ferentiezaal, terwijl een kwartier later ook de Duitschers volgden. De compromisi- overeenkomst van Lausanne schijnt hier mede tot stand te zijn gekomen." Spoedig na dit bericht kwam de tijding dat te Lausanne een overeenkomst gesloten is. Deze is Zaterdag door allen plechtig onderteekend. Zij bevat in haar inleiding een politieke verklaring. Hierna wordt er met nadruk op gewezen, dat het een vernieuwing der wereld betreft, waarin het vertrouwen tusschen de volken, hun volledige verzoening en toekomstige samen werking ingeleid wordt en die een vol ledig einde maakt aan de herstelbetalin gen dat deze regeling echter nog niet rijp genoeg is om een volledige vereffening te bereiken, die een economische en poli tieke zijn moet en dat dit doel ook opnieuw de verplichting bekrachtigd wordt om nooit naar de wapens te grijpen. Daarna volgt de eindelijke overeenkomst, welke uit vijf deelen bestaat 4 o. De overeenkomst van Duitschland. 2o. Overgangsmaatregelen bij deze overeenkomst. 3o. De kwestie van de herstelbeta lingen der Oostelijke staten, tot welker regeling een comité wordt ingesteld en moratorium tot 15 December verlengd wordt. 4o. Een resolutie betreffende Midden- en Oost-Europa. 5o. Een resolutie van de economische commissie van Lausanne betreffende de economische wereldconferentie. Het eerste gedeelte, dat de overeenkomst met Duitschland betreft, is ingedeeld in elf artikelen die de kwestie van de schuld verhoudingen, voortvloeiend uit de con ventie van den Haag en sedert die con ventie ontstaan, volkomen regelen. Vastgesteld wordt, dat de Haagsche conventie gewijzigd en geheel vervangen wordt door de overeenkomst van Lausanne. Dit wordt dan in details uiteengezet. De speciale bepalingen met betrekking tot de Yong- en Dawesleening enz., voor zoover zij gehandhaafd moeten worden, worden opgesomd. Daarentegen worden alle overige, onder de Young-overeenkomst en het Hoover- moratorium aangegane verplichtingen ge annuleerd en verstrekte depots en fondsen teruggegeven. Zoo wordt het generaal certificaat terug gegeven, dat onder het Hoover-moratorium overhandigd werd en ook het Duitsche gouddepot bij de bank van internationale betalingen en verder worden de verplich tingen van de rijksspoorwegen en de rijks bank enz. opgeheven. Verder kan worden vastgesteld, dat in de overeenkomst opnieuw een absoluut moratorium werd afgekondigd d.w z. een termijn, vau drie jaar, waarbinnen ook onder de voorziene voorwaarden van een emissiekoers van 90 pCt. enzv de nieuwe rijksobligaties niet afgegeven mogen wor den. Na afloop hiervan treedt een „Schutz frist" van twaalf jaar in, na beëindiging waarvan de niet volgens de bepalingen af te geven stukken weer ten gunste van het rijk komen. Volgens een V. D.-bericht bevat de financieele regeling nog het volgende De slotbetaling door Duitschland be draagt nominaal 3 milliard Mark. Met het oog op de emissiekoers der obligatie ad 90 pCt. bedraagt haar waarde evenwel slechts 2.7 milliard. De slotbetaling geschiedt in 5 pCt. schuldbekentenissen ten bate van het Duitsche Rijk. De schuldbekentenissen, welke eerst na verloop van het driejarige moratorium zullen mogen worden uitge geven, worden bij de Herstelbank, welke als trustee optreedt, gedeponeerd. De emissiekoers van 90 pCt. geldt voor alle obligaties. Een verlaging van den emissiekoers kan slechts geschieden bij besluit van een 2/s meerderheid van den Raad van beheer der herstelbank. De obligaties zullen uitsluitend gebas- seerd zijn op het Duitsche crediet, zonder deelneming van het buitenland. TUSSCHEN TWEE TRAMTREI NEN BEKNELD GERAAKT. De 35-jarige C. W. reed met een driewielige bakfiets langs de Leidsche »Vaart naast een tramtrein de N.Z.T.M. In de bocht bij de Emmabrug gekomen bemerkte hij niet, dat van de tegen overgestelde richting eveneens een tramtrein naderde. Het gevolg was, dat de bakfiets tusschen de beide tram treinen bekneld geraakte. W. bekwam een schedelfractuur en eenige andere kwetsuren. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar de Maria Stichting overgebracht. O INBRAAK. Te Zaandam is ingebroken in de woning van den heer W. Bruynzeel aan de Pieter Ghijzenlaan. Vermist wor den een spaarpot met f 12.50 van de dienstbode en een spaarpotje van me vrouw Bruynzeel, bevattende eenige gouden tientjes en vijfjes. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld, aangezien de famile Bruyn zeel afwezig is. De dienstbode, die alleen thuis was, heeft geen gerucht gehoord. Pas bij haar ontwaken bemerkte zij welk on- gewenscht bezoek er in de nachtelijke uren was geweest. o OVERREDEN EN GEDOOD. Te Amstelveen is het twaalf-jarig zoontje van den heer R., dat uit school kwam ,biij het oversteken van den Am- stelveenschen Weg, ter hoogte van den nieuwen Wandelweg, door een auto van Van Gend en Loos overreden. De wielen gingen het ventje over den hals. De dood trad onmiddellijk in. o DOOR EEN TREIN GEGREPEN. In het centraal station te Dusseldorp is de eNderlander F. Kaumanns uit Den Haag door den binnenkomenden D-trein FrankfurtAmsterdam gegre pen. In zwaar gewonden toestand is de heer K. opgenomen en naar het St. Joseph-ziekenhuis gebracht, waar lyj is overleden. O— LOTISICO. Naar men aan de N.R.Ct. meldt, heeft de directie van Lotisico het voornemen om, te beginnen met} de volgende lote rij (de 461ste) voor de houders van doorloopende loten zelf overeenkom stig de voorwaarden en onder toezicht van een notaris en het publiek trek kingen te organiseeren. In dat geval gul len er 3 trekkingen per jaar worden ge houden, waarbij echter alleen de prij zen van f100 tot f 100.009 zullen wor den getrokken en dus geen eigen gel den en nieten. o GEVAARLIJKE STIER. Te Nieuwer Amstel is de landbouwer C. de H. door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. Hierbij werden hem drie ribben ge broken, terwijl ook zijn neusbeen ver brijzeld werd. o— ZWIJNTJESJAGERS GEPAKT. Dezer dagen kreeg de Zaandamsche politie bericht, dat twee rijwielen wa ren ontvreemd. De politie bezette vlug de toegangswegen tot de stad en had het succes twee rijwieldieven, twee jon gens van 17 jaar uit Amsterdam, aan de pont bij de Hembrug aan te hou den. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van den Officie!.* van Justitie te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kistje verschillende kaartjes wol. Terug te bekomen Brigade-Com mandant Heusden. ROTTERDAM, 11 Juli. Aanvoer 1771 varkens. Prijzen per K,G, le kw. 2e kw. 3e kw. 26—29 22—24 17—21 Export 2628 GORINCHEM, 11 Juli. Op de veemarkt was heden aange voerd 58 runderen, 11 nuchtere kalveren, 0 schapen, 22 lammeren, 538 biggen, 137 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 220275. Melk koeien f200f250. Kalf vaarzen f 140 200. Guiste vaarzen f70120. Pinken f5070. Nuchtere kalveren f812. Schapen f Lammeren f510. Overloopers f 815. Biggen f 47. BREDA, 11 Juli. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 212 stuks vee, t. w. 60 stuks hoornvee, 0 kalveren, 0 varkens en 152 biggen. Prijzen Biggen f 6.tot f 10. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 3133 2730 Vette koeien 27 31 2225 Stieren 2730 20—22 De markt kenmerkte zich door een teeken van opleving. De handel was zeer goed. De Zeeuwsche vaarsjes zijn zeer gewild, ze werden weer allen verkocht. De biggenhandel was ook zeer goed. UITSPRAKEN RECHTBANK 's BOSCH 7 Juli 1932. L. H. de J., "Waspik, M.- en R.wet., appél Kgt. Heusden, vonnis vernietigd, vrijspraak. J. v. d. S., De Werken, art. 326, 3 maanden gevangenisstraf. Op 12 Juli. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.95 was 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.28 was 6 Crévecoeur (Maas) 0.32 was 13 St. Andries (Maas) 0.65 val 5 Venlo 10.96 was 48 Maastricht 43.86 val 1 Keulen 2 37 was 9 HEUSDEN. Hoewel het broedseizoen al ver gevorderd is, immers de jonge ooievaars vliegen al uit. zijn deze week een paar eibers begonnen een nest te maken op den schoorsteen van een pand aan de Botermarkt. Dit is thans nummer drie hier. Men is nieuwsgierig of den bouw doorgaat en vooral, of 'tnog resultaat zal heb ben. Op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli a s. wordt op de naaischool bii 'de Eerw. Zusters alhier, de jaar- lij ksche tentoonstelling gehouden wel ke beide dagen geopend is van 4. tot 7 uur. (N.T.). Die dagen is er ook gelegenheid tot het aangeven van nieuwe leer lingen, boven de 14 jaar voor de avondschool. Begunstigd door een zeldzaam mooi weer en een talrijk publiek had Zondag de finale der uitgeschreven se riewedstrijden plaats. De wedstrijden werden als volgt ge speeld: .HV.Bj. I en II comb. (Hardinxveld) D.V.CX. I (Haarsteeg) 3—1. Wilhelmina I (Wijk) P.S.V. I (Heusden) 21, na verlenging. Juliana I en II gecomb. V.F.C. I (Vught) afmattingswedstrijd 21. H.V.B.—V.F.C. 3—1. H.V.B.Wilhelmina 24. Om de 4de en 5de prijs werd geloot, zoodat de prijzen als volgt werdejn behaald: Wilhelmina, Wijk, 1ste prijs, een zilv. beker. H.V.B., Hardinxveld, 1 en II gecomb. 2de prijs, een zilv. beker. V.F.C., Vught, 3de prijs, een zilv. lauwerkrans. D.V.O., Haarsteeg, 4de prijs, een zil veren lauwerkrans. P.S.V., Heusden, 5de prijs, een zilv. Iauewrtak. Verde,r zij nog vermeld, dat er den geheelen middag een gezellige drukte heerschte en Juliana met genoegen op hare seriewedstrijden kan terugzien. Zaterdag speelde de voetbal vereen. „L.O.N.G.A." een wedstrijd te Dussen, ter gelegenheid van het ie lustrum der V.V. Dussensche Boys, tegen Sparta" uit Vrijhoeve-Capelle. „L.O.N.G.A." won dezen wedstrijd met go. Door de leden der R. K. Too- neelvereeniging Kunst en Vermaak" is besloten haar jaarlijksch uitstapje te maken naar Arnhem en Omstreken op Donderdag 28 Juli a.s. Het zang koor „St. Cecilia", is voornemens op 4 Aug. a.s. een bezoek te brengen aan Valkenburg. De vorige week behaalde Mei. J. v. Krugten alhier, het diploma voor verkoopster, van de Arnhemsche school voor schriftelijk onderwijs en wel met een heel mooi cijfer. De leervakken omvatten Ned. Taal. rekenen, warenkennis en verkoopkun- de. Maandagavond werd in ,,'t Wapen van Amsterdam" eene alge- meene ledenvergadering gehouden der „Heusdensche Winkeliersvereeni- ging". De opkomst was niet groot. Na opening door den Voorzitter wer den de notulen der vorige leden vergadering en die der spoedverga dering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd ge daan van een ontvangen schrijven, dat alhier op Dinsdag 30 Aug. a.s. een openlucht filmvoorstelling zal worden gegeven door de Vereeniging Nederlandsche Fabrikaat welke film in vele steden van ons land reeds is vertoond en die overal veel be langstelling trok. iets wat ook in Heusden wel te verwachten is. Na eenige bespreking werd besloten geen winkelweek te houden van 31 Aug. tot en met 7 Sept.wel zal in aan sluiting met bovenvermelde filma vond eene Nederlandsch Fabrikaat- week worden georganiseerd wat per circulaire aan de leden zal worden bekend gemaakt. Door de vereeni ging Nederl. Fabrikaat worden hier voor legpenningen met diploma's be schikbaar gesteld. Tevens werd be sloten aan de Heusdensche Hengel- sportvereeniging ter gelegenheid van haar uitgeschreven concours op Zon dag 14 Aug. a.s. een medaille be schikbaar te stellen. Na de rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering. Winkeliers, welke aan de Neder landsche Fabrikaatweek. waaraan geen kosten zijn verbonden, wenschen deel te nemen, worden beleefd ver zocht zich op te geven voor 26 Aug. a.s. bii den secretaris der H. W. V. markt 9L Op de vergadering gaven zich reeds tien deelnemers op. De processie van hier naar Kevelaer zal, naar we vernemen, dit jaar plaats hebben op 1 en 16 Au gustus. BRAKEL. Bii den heer P. van Willigen alhier wordt een Riiksproefveld aan gelegd in 5 voud ter vergelijking van 5 koolraapsoorten n.l. Wilhelms burger. Borns Friesche, Agaat, Wit te van Aubigny en Engelsche Rood kop. Het Rijksproefveld aangelegd in 't Munnikenland bii O. van der Linden alhier, ter onderzoek van een ziekte in de koolrapen, trekt op 't oogenblik reeds veler aandacht. Er staan nu vroege aardappelen, school meesters op. De 12 veldjes zijn op verschillende wijzen bemest. Sterk valt op de veel ongunstiger stand van de veldjes, waar alleen een stik stof en fosforzuurbemesting is ge geven. De stand der stalmest-percee- len is op het oogenblik 't best. Deze bemesting bedraagt 60 000 K.G. epr H.A. Eenzelfde proefveld doch van klei ner formaat is aangelegd te Aalst door den heer Riiger, landbouw-on- derwijzer aldaar. Ook daar ziet men interessante verschillen. Een bezoek aan deze proefvelden is voor belang hebbenden zeker aan te raden. Bii beschikking van de Mini sters van Economische Zaken en Ar beid en van Financiën is onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt het landgoed van de familie van Dam van Brakel. In het park. behooren- de bij die gronden, is de ruïne van het voormalige kasteel Brakel gele gen. Het landgoed is voor wandelaars opengesteld, met uitzondering van de omgeving van het huis en van Het Spijker, op alle werkdagen van 8 uur voormiddags tot zonsondergang, op vertoon van kaarten, welke bij Mevr. van Dam van Brakel verkrijg baar zijn. 's Zondags vindt sluiting van het landgoed plaats des middags om vijf uur. De Minister van Justitie heeft bii besluit van 29 Juni 1932 No. 913 2de afdeeling C, met ingang van 16 Juli 1932, overgeplaatst de Rijks veldwachter S. J. Derksen van Mun- nikmoer naar Brakel. Onze dorpsgenooten C. P. van den Bogerd en C. A. Vervoorn wis ten op de op 7 Juli j.l. te Tiel gehouden Provinciale premiekeurin gen van fokmerriën. respectievelijk met de paarden Blauwschimmel en Nahlia elk een premie van f25. te bemachtigen. Naar we vernemen zal de voet- balvereeniging ,,De Zwaluwen" al hier op 23 Juli a.s. deelnemen aan de serie wedsrijden te Herwiinen. capelij:. De postduivenvereen. ,,De Lucht vaart" alhier, hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Wouw met den vol genden uitslag: W. Versteeg 1M. de Jong 2, 3, 8, 11; H. Dekkers 4, 6, 17; W. Mandemakers, 5, 12. 13. 14, 24; A. Versteeg, 7; A. Klootwijk 9, 10 18. 25, 35, 36, 42; G. Treffers 15, 23; E. Haverhals 16, 34; J. v. Doornik 19, 20. 21, 22, 26, 27, 28, 29, 33, 37, 38; P. Ver hagen 30, 31; C. Verhagen 32 e(n P. Nieuwenhuizen 39, 40, 41. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijzondere school in de Nieuwstraat alhier is benoemd, P. Koekkoek te Alm- kerk. Onze oud-dorpsgenoot, de heer Adr. Verheyden Gz., thans leeraar aan de R.H.B.S. te Batavia, wordt in ge lijke betrekking overgeplaatst naar Djokjokarta. Naar we vernemen is in de plaats van Dr. Ph. Z. Kohier, die naar Bre da is vertrokken, tot lid der Gezondt heidscommissie, zetelende te Waalwijk, benoemd Dr. A. Roos alhier. In verband met gewijzigde dienst uitvoering op- Zon-1 en Feestdagen wordt het publiek met ingang van 17 Juli a.s. in de gelegenheid gesteld op dergelijke dagen hun correspondentie af 'te halen van 89 uur, ten hulp- postkantore alhier. Bij het te Maastricht gehouden examen slaagde onze vroegere dorps genoot de heer J. v. Zon voor het onderwijzersexamen. Een aantal leerlingen der Bij zondere school in de Nieuwstraat maakten j.l. Vrijdag onder leiding van het onderwijzend personeel hun jaar lijksch uitstapje; ditmaal naar Rotter dam. GIESSEN. De commissaris der Koningin in deze provincie zal op Donderdag a.s. een bezoek brengen aan deze gemeente. Ook Rijswijk zal worden bezocht. HERPT. A.s. Donderdag 14 Juli zal de Boerenleenbank alhier haar 25 jarig be staan vieren. Des voormiddags om 10 uur zal een plechtige H. Mis met assis tentie worden opgedragen in de parochie kerk van Herpt, waarna bijeenkomst in het café van L. v. d. Griendt. Des avonds om 7 uur heeft eene groote feestverga- dering plaats in den tuin van J. Verhoeven, waarbij de Harmonie „De Eendracht", het R. K. Zangkoor, de Jonge Boeren stand en de bekende humorist, de heer W. Kuijs, hunne medewerking verleenen. De heer Verbeeten zal de feestrede houden. Ook zullen alsdan de zilveren jubilarissen van het bestuur gehuldigd wor den, n.l. de heeren C. J. van Grevenbroek (directeur), Andr. Piron en M. de Wilt Pzn. KAATSHEUVEL'. Alhier had, onder architectuur van den heer H. J. van den Heuvel, de aan besteding plaats voor het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer A. Wijdemans-Dudan. Iugeschreven werd als volgt J. den Tueling, Waalwijk f 9972 C. B. Timmermans, Sprang f 8983 Gebr. Brekelmans, Kaatsheuvel f 8900 L. van Luxemburg, Kaatsheuvel f 8893 K. J. F. Cornelissen, Kaatsheuvel f 8883 Gebr. v. d. Hoven, Kaatsheuvel f 8875 C. Michael, Vrijh. Capelle f 8705 A. de Grauw, Waspik f 8879 J. Leijten, Raamsdonk f 8500 P. P. de Gauw, Waspik f 8498 A. A. Willems Sprang f 8414 H. P. Spuibroek, Raamsdonk f 8297 G. Paans, Vrijh. Capelle f 8190 A. M. Vermeeren. Loon op Zand f 7297 Gegund volgens bestek. LOEVESTEIN. Het bezoek van Gorinchem was j.l. Zondagmiddag- en avond buitenge woon groot. Met 4 motorbooten die steeds stampvol waren, werd op- en afgevaren. Loevestein heeft dit drukke bezoek niet te danken aan het fort,, doch enkel en alleen aan de zwemge- legenheden in de Waal tusschen de Kribben. Waar er nogal er nogal eens iets schijnt voor te vallen wat niet di rect door den beugel kan, zo uhet zeker niet kwaad zijn, indien door den raad der gemeente Poederoijen werd inge grepen, om uitwassen te voorkomen. NIEUWENDIJK. De busjes van de kerktelefoon hebben in het eerste halfjaar 1932 opgebracht de som van f366,92. Vrijdag j.l. maakte de Geref. knapenvereeniging Benjamin" onder leiding van hun leiders Joh. Heii- stek cn A. v. d. Stelt een uitstapje naar Hoek van Holland. Er is dien dag door de knapen volop genoten. Des avonds keerden zij in opgeruim de stemming huiswaarts. Het kind van den heer W. Verduin kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodig J^leek, die door Dr. de Vries werd ver leend. VEEN. Zondagmorgen j.l. werd er in de Ned. Hervormde kerk alhier, een gift van f25 gecollecteerd voor de diaconie. In het 2e kwartaal 1932 ziin ten gemeentehuize alhier, 11 varkens aangegeven voor huisslachting. Op de Donderdag 7 Juli 1.1. gehouden jaarvergadering der tuin- bouwvereen. „Excelsior" werden als bestuursleden herkozen de heeren J. G. N. Schreuders en J. Blankers. Begunstigd door mooi zomer weer gaf Zaterdagavond j.l. de mu- ziekvereen. „Wilhelmina" voor een talrijk publiek haar 3e zomerconcert. De afwerking van het programma was schitterendhet is duidelijk te merken, dat er door de leden flink gestudeerd wordt. Jammer, dat er door het hinderlijke heen en weer loopen van vele kinderen verschillen de zachte gedeelten voor het publiek geheel verloren gingen. Door enkele dames werden oranje speldjes ver kocht tot stijving van de kas der vereen., hetwelk f 30,opbracht. .WIJK EN AALBURG. Naar men verneemt, zal Za terdag 23 Juli a.s. des nam. 7 uur (Z.T.). op het Wilhelminasportter- rein te Aalburg, een wedstrijd wor den gespeeld tusschen de voetbal- vereenigingen „B.V.V." te 's-Bosch en „Unitas" te Gorinchem. WIJK. Maandagmorgen omstreeks 11.39 werd de knecht Corst. Kapel, die bij den heer J. C. Wink, op het hooiveld aan het hooien was, plotseling onwel! en 'zakte enkele oogenblikken daarna in elkaar. T erstond geroepen geneesknudige hulp kon slechts den dood constateeren. Voorwaar een zware slag voor de! ouders, die beiden bijna den 80-jarige leeftijd hebben bereikt. WAALWIJK. Voor het toelatings-examen tot —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2