Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. k 5243 Woensdag 13 Juli ÖK H¥©flYUf|IIEl| (II) Parijsclie Jlodebrieven Land- en Tuinbouwwereld BEHOORENDE BIJ HET „MOEZEN" EN STIPJES ZIJN DE GROOTE MODE. Ruitjes-japonnen met bijpassende manteltjes. Wat zijn zomerstofj es P Zomerstoffen zijn dunne, soepele weefsels, bestemd om er kou in te lijden. Er zijn ook wel eens enkele dagen, dat men er géén kou in lijdt, maar dat is, geloof ik, tegen de bedoeling. Verder zijn zomerstoffen licht, kleurig en flatteus. En ze staan van het jaar, in het teeken van het geld. Ik bedoel niet, dat ze duur zijn wat is er nog duur tegenwoordig, behalve huishuur en belasting Maar wanneer ons kleine nichtje zakken met geld teekent, zijn het altjjd rondjes. En rondjes vinden we te kust en te keur op de moderne japonnen. Is dat een symbool voor on zen tijd, een uiting van het verlangen naar het ons steeds meer ontglippende „slijk der aarde P" Moesjes, nopjes, stipjes, puntjes, erwtjes of hoe we ze ook mogen noemen, krioelen en dwarrelen als confetti over on ze j aponnen soms regelmatig, soms schijnbaar zonder de minste regelmaat. Ze staan alleen of in groepjes verspreid. Ook zijn er wel telkens twee of drie half over elkaar geschoven. Er is byna geen kleur te bedenken, die niet in de moesjestoffen voorkomt. Gemakkelijker is het, te zeggen, wel ke kleuren wel het meest voorkomen en dan vinden we rood met wit, geel met wit, blauw en zwart met wit. Hetgeen dan wil zeggen dat we evengoed blauwe japonnen met witte stippels aantreffen als witte japonnen met blauwe, toiletten met zware moezen op wit fond als om gekeerd. Eigenlijk is ook hier weer de awart-wit combinatie de fijnste, zij het dan ook niet de vroolijkste. Voor een tennis- of kinderjurk zullen we dan ook liever een rood- of geelgestippelde jurk kiezen, terwijl we een zwart- met witte stof voor een meer gekleurde japon be stemmen. Over het algemeen worden de gemoes- de toiletjes weinig gegarneerd. Kleine bijzonderheden zouden in het gewarrel der moesjes toch maar verloren gaan en bovendien heeft de stof weinig opmaking noodig. Plooien en fronsen zijn wel het meest geschikt en geven aan dit soort stoffenjuisthet wazige dat ze noodig hebben. We zagen een snoezig japonnetje van crème georgette met zwarte nopjes. Het was aan den hals afgewerkt met een smal kersrood lint dat op zij werd vast gestrikt en in twee lange einden afviel. Een zelfde lint maakte de mouw on der aan de pols af en een rood leeren ceintuur sloot om de taille. Naast de moezen vinden we ook een vogue voor kleine ruitjes. Wel verheu gen deze zich niet in zoo'n groote popu lariteit als de eerste, maar ze bieden de noodige keuze voor dames, die niet van nopjes houden of ze te kinderachtig vin den. Men maakt er lieve, eenvoudige japonnetjes van, waarbij men dikwijls een donker wollen jasje draagt in een der tinfen van de ruitstof. Ook hier is zwart met wit weer zeer geliefd, vooral wanneer men de stof met rood of een zachtere nuance, oud roze b.v. opmaakt. Over het algemeen dragen oudere dames geen gemoesde of geruite japonnen. Als vergoeding heeft de mode haar dezen zomer een bijzonder aardige versiering toegedacht. Ze mag op haar toilet een tak boomblaadjes hechten, natuurlijk na gemaakte en in heel klein formaat. Op een donkere japon zijn de blaadjes b.v. in verschillende nuancen blauw waartusschen enkele van zwart robijn schitteren. Het is een aardige fantasie, die echter, naar het ons schijnt, alleen voor bijzondere gelegenheden geschikt is. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. DE KALIPRIT ZEN. De kaliprijzen zijn verlaagd. Met blijdschap is dit bericht door de boe ren ontvangen. Er is de laatste "jaren heel wat minder kunstmest uitge strooid dan in normale jaren. Vraag er de zaakvoerders der aankoop-coö peraties en de handelaars maar eens naar. 't Was noodzakelijke bezuini ging. En 'twas vooral de kali, die achterwege werd gelaten, 't Moet er kend, dat over een Lange reeks van jaren de kaliprijzen ongeveer gelijk bleven, en dat er van de zijde der kali-producenten nooit naar gestreefd is, zelfs niet in den oorlogstijd, om de prijzen op te drijven. Met de belangen van den tuinbouw is nog aan die zijde wel degelijk rekening gehouden. Wat waar is. moet worden erkend. En de redactie van „De Ve- luwe" heeft gelijk, als zii haar le zers in een der laatste nummers voor houdt dat de kaliprijzen vroeger steeds zeer laag zijn geweest. In de laatste paar jaar dit moet ook I erkend waren echter die prijzen voor onze landbouwers te hoog. Zoo lang het land- en tuinbouw goed ging, mocht men niet klagen. Maar toen de crisis naderde, de misère kwam. kon de boer niet meer zooals hij wilde, en waren het vooral de kalizouten waarop men sterk ging verminderen, of die men heelemaal weg liet. 't Was niet geheel billijk, dat men toen wees op de sterk ver laagde prijzen der verschillende stik stof-meststoffen. Deze waren het ge volg niet van mededoogen met den toestand der boeren, maar van de enorme uitbreiding der luchtstik- stof-industrie en de daartoe ontstane concurrentie op de stikstofmarkt. Dat gaf en geeft nog onze landbouwers een zeer welkome besparing. (Voor hoe lang nog De heeren stikstof- producenten zijn aan het conferee- ren!!). De kali-producenten meenden niet langer te kunnen gaan, omdat hun winsten reeds minder waren ge worden door de vele nieuwe belas tingen, de sterk verkorte arbeidstij den. enz. Maar nu is toch een niet onbeduidende prijsverlaging afgeko men. Dit getuigt van wijs beleid. Beide partijenproducent en boer, zouden bij bestendiging der oude prijzen de dupe worden. Dit is reeds duidelijk genoeg gebleken. De kali industrie heeft haar omzet en win sten zien verminderen, en de boer heeft de gevolgen van een karige en eenzijdige bemesting waargeno men en in de portemonnaie onder vonden. Kaligebrek vertoonde zich op vele aardappelvelden, die bruin werden en dan ook hier en daar door de poot-goedkeuringscommissie werden afgekeurd, voorts ook op koolakkers, terwijl verder vele klach ten werden vernomen over de ge ringe duurzaamheid der producten. Wij willen hopen, dat dit niet er ger wordt en de verschijnselen gaan deweg weer zullen verdwijnen. Door een betere, alzijdige en voldoende bemesting. De toestand is voor den Nederlandschen boer iets klaarder, iets minder triest geworden de var- kensprijzen liepen de laatste weken naar boven, verschillende Regee- ringsmaatregelen openden een blii- der vooruitzicht, en de lagere kali- rijzen helpen nu ook daartoe mee. a duisternis komt licht. STRUCTUURGEBREKEN VAN DE BOUWVOOR. b.v. vertoonden een bruine tint enontleenen we het volgende. De prij- hadden een opvallend ziek voorko- zen van mais en gerst zijn per 2000 men; vele planten stierven. De oor- K G,van tarwe per 100 K.G.we zaak hiervan kan zijnhet optreden geven de laagste, gemiddelde en van schimmels in verband met den hoogste prijzen, toestand van den grond. Deze kan te dicht korstig en onder de opper vlakte kluiterig zijn. Hoe komt de ;jrond zoo stug Dit is meestal het gevolg van een te lagen kalktoe- stand. De humus- en kleideeltjes heb- >en door kalkgebrek onvoldoende deefkracht behouden om de zand- correls te blijven omhullen, vandaar dat men deze gronden gemakkelijk herkent aan het blootgespoelde zand. dat aan de oppervlakte ligt. Een an dere oorzaak van deze slechte struc tuur kan een gevolg zijn van het bo- venploegen van den ondergrond, die j arm is aan kalk en bacteriën. De fout kan dus zitten öf in den kalktoe- stand öf in de grondbewerking, öf. als vaak het geval is. in beide te- gelijk. Het kwaad kan voor dit jaar dus niet meer worden hersteld't vol gend jaar kan men het voorkomen door te zorgen voor een mooie, krui melige bouwvoor. 't Eenige wat nu kan worden gedaan, is door schof felen of eggen de grond zooveel mo gelijk open en kruimelig te maken. Daardoor verdwijnt ten deele het hin derlijke water en wordt de schim mel in haar ontwikkeling gestuit, en het plantenvoedsel beter omgezet. HOOGHALENSCHE ZIEKTE. Wat dit voorjaar, toen het weer warmer werd ook op vele velden op viel. wasde frissche gele tint. die als vlammen over de velden lag ver spreid. Bii nadere beschouwing, zegt de heer Cl., bleek, dat de blaad jes mooi gemopt en getijgerd wa ren, öf dat zij geheel geel waren. De bladeren vertoonden een draai ing als van een kurketrekker en blij ven verder ook te smal. Mooie tij gering wijst op zwakke ziekte, smal. geel gedraaid blad op ernstige ziek te. De fout zit ook hier al weer in den onvoldoenden kalktoestand. en wel in verband met de gekozen vorm van de meststoffen. Wii hebben herhaaldelijk in de laatste maanden gewaarschuwd tegen Rijkslandbouwconsulent Ir. O. J. Cleveringa te Zutphen wijst op veel voorkomende ziekteverschijnselen als gevolg van structuurgebreken der bouwvoor. Een aantal havervelden MAIS. I9I°550—550—550 1930: 95—I37—I8O GERST. TARWE Gerst is voor ons land nooit zoo gewichtig geweest als mais en tar we voor deze artikelen hebben we sinds twee jaren het laagte-record in deze eeuw bereikt. De prijzen in de oorlogsjaren waren natuurlijk geen vrije marktprijzen doch distributie- prijzen. Merkwaardig is. dat in 1918 de mais en de gerst duurder betaald werden dan de tarwe hetgeen in de jaren van den vrijen handel nooit is voorgekomen, ofschoon in 1931 de tarwe en de gerst elkaar zeer dicht naderden. Direct na den oor log kwam er weer een daling, waarbij mais reeds in 1922. gerst en tarwe eerst 'in 1923, de grootste inzinking kregen. B.r. BELANGRIJKE VERBETERING VAN HET OVERZETVEER OVER DE MERWEDE. Het veer SleeuwijkGorinchem over de Merwede zal wederom be- v - 1 langrijk worden verbeterd. Aan den het te onpas gebruik maken van zw. Sle|uwijksche,1 oevcr een belang„ rijk werk worden gedaan. Aan clie zijde ondervindt het op- en afrijden ammoniak, waartoe velen door de goedkoopte verleid werden. De ge volgen van het verkeerde gebruik waarbij niet werd gedacht aan den kalktoestand zijn niet uitgebleven. Zwavelzure ammoniak kan dan een gevaarlijke meststof ziin. die het ge was op onze kalkarme gronden en zoo zijn er nog zeer vele erg ziek kan maken. Men krijgt dan de Hooghalensche ziekte, welke ook in erge mate door de kalkstikstof kan worden verwerkt. Daarna volgen kalkammonsalpetet en de pas in den handel gebrachte ammonsalpeter S. M. van de Staatsmijnen. De eerste is gemengd metvmergel de tweede met klei. De stikstof komt in beide voor als salpeterzure ammoniak. DE GRAANPRIJZEN SINDS 1900. Aan een statistisch overzicht van de graanprijzen sedert 1930, voorko mende in de Juni-Mededeelingen van het Centraal Bureau te Rotterdam van auto's steeds eenige moeilijkheid en reeds geruimen tijd zocht de vjser- commissie naar de oplossing van dit euvel. Ten slotte heeft men de oplossing gevonden in het aan brengen van een ijzeren aanleg- ponton met oprij brug, waardoor het op- en afladen der auto's veel vlug ger kan plaats hebben. Het maken van het ponton is opgedragen aan de Constructiewerkplaatsen van de N. V. de Vries Robbé en Co. te Go rinchem. De levering moet vóór 1 October a s. plaats hebben. Voor het verkeer dus wederom een belangrij ke verbetering. Een paar weken ge leden heeft de aanbesteding van een groote, nieuwe veerboot plaats ge had. hetwelk ook in de toekomst voor het vervoer van auto's enz. van groot belang zal blijken te zijn, aan gezien daarmede tegelijk veel meer auto's zullen kunnen worden over gezet als dit thans het geval is. 118. Ze dorsten er niet aan te denken, wat er gebeuren zou, als de onbevreesde jonge avonturier ook maar de geringste misstap zou maken, of wanneer het touw onder z'n gewicht zou breken. Maar Rob kende geen vrees. „Ik ben er bijna", hijg de hij, toen hij de rand van den oever beneden hem zag. 119. Daar pakte hij de boomstronk vast en sprong op de grond. Hij wuifde z'n hoed naar z'n kameraden aan den over kant en riep: „Hoera! Uitstekend!" Goed gedaan, Rob" riepen z'n vrienden terug. „We zullen gauw bij je zijn. 120. Maar hun vreugde over Rob's suc ces duurde slechts kort. Ouwe Daan stond op het punt het waagstuk te ondernemen, toen hij zag, hoe de struiken achter Rob vaneen gingen en eenige inlanders plotse ling te voorschijn kwamen. Een van hen sprong naar voren, sloeg z'n arm om Rob heen en verdween met hem tusschen de struiken. (flenwsblail 1900: 108117128 1909: 135—155—160 1917: 315—450—550 192°27 5—360—410 I93I 68— 85—112 1900: 118125131 i9°9'- 125137148 1917 450528600 1918 600600600 1920 360446565 1930: 82112—151 I931 86107 124 1900 6.757.328.20 1909: 9.02IO.33II.71 1917: 19.OO23.2324.60 1918: 23.0624.9134-37 1920: 27.5029.7332.50 1930: 7-0759.67s12.67s 1931 4-7 755-55 6.52s ommnniol/ wtoorrAO \ralan n AAr rl a* I ,#1 .9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5