Zkhsmarf. J Und van altena UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, No. 5245 Woensdag 20 Juli 1932. FEUILLETON. HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggen*. Hippen en Honijneonarkt Donderdag SI Juli. Binnenhuid. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt W O E N S D A G M O R G EN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Naar het Fransch. 84.) 't Scheen echter, dat God medelijden met hem had. Toen hij aankwam, lag de boot nog in dé haven. Tegen den middag kwam de Fran- sche kust in zicht. Op ieder ander oogenblik zou hij diep ontroerd zijn geweest bij 't aan schouwen der dierbare kust, maar nu hield de gedachte hem alleen bezig, of hij de Fransche politie ontsnappen zou. Had hij zich bedrogen in zijn veron derstellingen en berekeningen? Zou Collivet hem doorzien hebben en te Havre de politie per telegraaf gewaarschuwd hebben, dat de vluchte ling te Calais aankwam? Had hij er den tijd toe gehad? Misschien. De redding van Haudecoeur hing dus alleen af van enkele minuten. Met welk een onrust hij de aan legplaats bespiedde, toen de boot aan kwam, is licht te begrijpen. Waren er verdachte gezichten onder die toeschouwers. DE MET OP Hij stapte aan land, terwijl hij aan zijn arm het kleine bundeltje droeg, waarin zijne geringe have geborgen was. Niemand kwam op hem toe. Op dat gedeelte van Frankrijk keerde hij terug als een vreemdeling. VIII. 't Was werkelijk Collivet, die grijs aard in zijn langen, grijzen jas. Vier of vijf uur na het vertrek uit Southampton, kwam Collivet te Havre aan. 'tViel hem niet moeilijk op de han delskade, waar de boot aanlag, twee agenten te ontwaren, die oogenschijn- lijk met de meeste onverschilligheid een ieder bespiedden, die aan land kwam. De gedachte kwam bij Collivet op, naar hen toe te gaan en hen te mel den, wat er geschied was. Gelukkig voor hem, bracht hij dat plan niet ten uitvoer. Op het laatste oogenblik bedacht hij, dat de agenten hem dan natuurlijk zou den vragen, welk belang hij bij de arrestatie van Haudecoeur had. Dan moest hij een verklaring geven. Dat stond gelijk met de aandacht op zichzelf te trekken. Beter was 't, heen te gaan. Maar toch gaf hij de vervolging nog niet op. Hij scheurde een blaadje papier uit zijn portefeuille en schreef daarop: „De man, dien gij verwacht, ver moedde uwe aanwezigheid. Op het oo genblik der inscheping, heeft hij de vlucht genomen. Misschien komt hij met de eerstvolgende boot aan, maar 't is ook mogelijk, dat hij tracht Fran krijk over DoverCalais te bereiken. Men waarschuwt u dus. Bewaak Havre en tevens, als er nog tijd is, Calais." Daarna wenkte hij een straatjongen, gaf hem 40 stuivers en hem den brief in de hand duwend, wees hij op de beide agenten, die nog steeds bij de loopplank van het schip stonden en op zachten toon hunne meening aan elkander te kennen gaven. Breng dien brief aan henje behoeft niets te zeggen.alleen af te geven. De jongen liep op de beide agen ten toe en haastig verdween Collivet in dé havenstraatjes. De beide agenten heetten Loiseau en Chaumont. Zij waren van de vei-i ligheidspolitie en hoewel nog jong, algemeen bekend om hun moed, hun schranderheid en tegenwoordigheid van geest. Na het briefje gelezen te hebben, vroeg Loiseau aan den jongen: Wie heeft je dit briefje gegeven? De jongen keerde zich om en wij zende naar de plek waar hij den ouden man achter had gelaten, zeide hij: Daar, heeft zooeven een man met een witten baard en een langen grij zen jas het mij gegeven. En heeft hij niets anders gezegd? Neen, niets anders. Hij heeft mij alleen veertig stuivers gegeven. Loiseau, zeide Chaumont, dien man moeten w>ij terugvindenIk kom hier over een half uur terug. Zij scheidden en gingen Collivet op sporen. Maar reeds was Collivet in de rue Saint-Quentin een hotel binnen gestapt en nu beveiligd tegen elke vervolging. Een half uur later waren beide agen ten weer aan de haven. Ontsnapt! zeide Loiseau. Mij ook ontsnapt! antwoordde Chaumont. Ik vrees, dat men ons een poets gebakken heeft. Waarom? Ie vergist je. Denk eens even na. De prefectuur is reeds ver scheidene keeren ingelicht omtrent de ontsnapping van Haudecoeur, zijn ver dwijning uit Nieuw-Caledonië, zijn aan komst te Sydney, zijn vertrek uit Au stralië, zijn aankomst te Southampton; het was zoo gemakkelijk de politie van dit alles onkundig te laten. Met welk doel heeft men haar echter gewaar-J schuwd? Ongetwijfeld is Haudecoeur het niet geweestDus is het een vijand van den vluchtelingDe in lichtingen zijn juist Waarom noemt die man zijn naam niet en doet hij zooveel moeite, om voor ons onbekend te blijven? Maar het komt mij toch verdacht voor. Ik heb er ook reeds aan gedacht. Maar later zullen wij er nog eens ver standig over praten. Op dit oogenblik HEUSDEN. Van den cursus van de R. K. Zusterschool alhier slaagden voor het examen Lingerie in Geertruidenberg de dames Antoinette Swagemakers en Johanna de Kort, beiden alhier Filippina van der is onze plicht, onze bezigheid en moe ten wij trachten Haudecoeur te vin den of te weten te komen, dat de ons toegezonden berichten op waarheid bes rusten en Haudecoeur in Frankrijk aan gekomen is. j 't Zij zoo. Maar ik blijf bij mijd meening, dat ik het verdacht vind. Als jij dat vergeet, zal ik je er over spre ken. j Laten wij eerst naar het telegraaf kantoor gaan. Daar aangekomen verzonden zij eed telegram naar de politie van Calais^ waarin zij haar de aankomst van Hau decoeur met de eerste boot van Doven berichtten. Hierop volgde het signa lement van den vluchteling. In een! reisgids van den scheepsdienst zoch ten zij het uur op, waarop de boot aankwam. i Hun gelaat betrok. Vermoedelijk zal de commissaris van politie ons telegram juist op^ het oogenblik ontvangen, dat de boot de haven binnenloopt. De tijd om een bei- sluit te nemen, om een paar agented uit te zenden.Als de boot slechits een kwartier vroeger aankomt, het geen zeer mogelijk is, want 't is prach tig weer, dan is Haudecoeur gered en wij zijn bedrogen, kameraad. Ja.ik geef geen vier stuivers meef voor onze kans 't Beste is nog, dat een van ons beiden naar Calais vertrekt met derf eersten trein. (Wordt vervolgd.) voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard NEEM GEEN KINDEREN OP DE FIETS. Te Zwijndrecht reed een vrachtau to, bestuurd door H. V., in de rich ting Rotterdam. Op een gegeven mo ment haalde de auto een wielrijder in. Bij het passeeren begon de fiet ser juist te slingeren, met het nood lottig gevolg, dat een 4-jarig meisje dat voorop zat, van de fiets viel en onder den vrachtauto terecht kwam. Het kind was onmiddellijk dood. O BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Valburg bij Eist is een groote hofstede afgebrand op het Hoog. be woond door Holleman en eigendom van de Katholieke kerk. De brand werd veroorzaakt door dat de vlam in een pan met spek sloeg. De vrouw van H. kon ternau wernood worden gered. Alles is verbrand en was slechts laag verzekerd. O VERGIFTIGING DOOR EEN DIENSTBODE. De Bussumsche politie heeft een 26-jarige Duitsclie dienstbode gear resteerd, die een vergiftigingsstof in het eten had gedaan. Dientengevolge waren twee kinderen in het huis. waar zij in betrekking was, ziek. Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat het meisje werd aange houden. Zij bekende de daad te heb ben gepleegd, naar zij zeide. omdat zij oneenigheid met haar mevrouw had gehad. O— VERBRAND. Mej. G. H. Gerdink, onderwijzeres te Zwolle, lag ziek te bed in de alcoof van haar pension in de Enk straat. Door een ongelukkig toeval is een dicht bij haar bed staand geneeskundig instrument in brand ge raakt. Dit had tot gevolg, dat mej. G. zoodanige brandwonden bekwam, dat zij spoedig na het gebeurde over leed. o VERPLEEGSTER AANGERAND. In een kinderziekenhuis te Soester- berg. Tot dusver onbekend gebleven per soon heeft zich door inklimming toe gang verschaft tot het Kinderhuis ,,Kinabu" te Soesterberg, waar hij een verpleegster, die geheel alleen in het gebouw was ter verpleging van een ziek kind. heeft aangerand. Toen de man de vlucht had genomen, heeft de zuster om hulp geroepen. De heer Kramer, die in de nabij heid woont, heeft onmiddellijk de politie te Amersfoort en te Soester berg gewaarschuwd. Met een politie hond werd een onderzoek ingesteld, dat geen enkel resultaat heeft opge leverd. o AUTO TE WATER. Twee gewonden. Ouden van dagen van Franeker afkomstig, waren met 36 luxe auto's op weg naar de bosschen van Gaas- terland. Bij Workum reed een der auto's in een kanaal. Met den chauf feur zaten drie oudjes in de auto. Allen werden gered, de bestuurder en een der oudjes, een 80-jarige man. moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd met een hersenschudding. De beide andere inzittenden werden licht gewond. 41'» fff fff fff OÉ» BEDOEKT MOTORFIETS IN BRAND GEVLOGEN. Na botsing met vrachtauto. Op den Rijksstraatweg te Ouder kerk a. d. Amstel is in de nabijheid van de Ouderkerkerlaan een motor fiets in botsing gekomen met een vrachtauto en daarna in brand ge raakt. Op de motorfiets zaten een om streeks 45-jarige inwoner van Utrecht en zijn vrouw. Ook cle kleeren van den man geraakten in brand. Voorbijgangers doofden het vuur. De man die ernstige brandwonden had bekomen, is naar het Burger ziekenhuis te .Amsterdam vervoerd. De vrouw liep slechts een schaaf wonde op. O— BOERDERIJ AFGEBRAND. Brand is uitgebroken in de boer derij Nieuwhoeve gelegen in het Bui tenven onder Venlo, bewoond door den landbouwer G. Steegh. De brand, welke boven de stallen begon, waar groote hooivoorraden geborgen la gen, greep zeer snel om zich heen. Slechts een gering gedeelte van den inboedel uit de benedenvertrekken kon gered worden. Dertig konijnen, eenige kuikens en duiven zijn ver brand. Wegens watergebrek kon de brandweer met de motorspuit niets uitrichten. Verzekering dekt de scha de. De oorzaak is vermoedelijk hooi- broei. O DE WET OP DE STAATSLOTE RIJ. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft den Minister van Financiën ge vraagd Is er voor den Minister aanleiding in het feit. dat particuliere onderne mingen sedert eenigen tijd aanmer kelijk minder loten aan den man brengen en er nu dus veel geld voor buitenlandsche loten wordt besteed waarop niet het minste toezicht wordt uitgeoefend, terwijl verschillende Ne- derlandsche verkoopers van loten nu geen bestaan meer hebben, om te bevorderen dat artikel 2 der wet op de Staatsloterii wordt gewijzigd in dien zin, dat meer loten kunnen wor den uitgegeven o AUTO GESLIPT. Op den provincialen weg tusschen Aduarcl en Den Ham kwamen twee luxe auto's met alkaar in botsing, doordat een der wagens slipte. Bei de auto's reden daarbii tegen een boom. De voertuigen werden zwaar beschadigd. Een der inzittenden werd zwaar gewond en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De ove rige passagiers kwamen met den schrik vrij. o NEDERLANDSCFIE AUTO IN BELG IE VERONGELUKT. Vier ernstig gewonden. De heer Van Buul uit Eindhoven reed met zijn auto naar Antwerpen. In den wagen zaten vijf personen, waaronder de heer E. v. d. Eynde, uit Reusel en zijn moeder, die kort geleden een beenbreuk bekwam en nog een gipsverband droeg. Te Beerse sprong een achterband, waarop de wagen tegen een boom te pletter liep. De heer Van der Eynde had een schedelbreuk bekomen, de heer P. Heil had een beenbreuk en zware hoofdwonden. Aan vier slachtoffers, waaronder de moeder van v. d. E.. werden de laatste Sacramenten toegediend. Zii zijn in het Gasthuis te Beerse ondergebracht. o MOTOR ONGELUKKEN De motorrijder Goris. wonende te Bergen op Zoom kwam met den duo rijder, J. Vriens, eveneens uit Ber gen op Zoom. uit de richting Wouw gereden. Bij het nemen van een bocht bij Bergen op Zoom raakte de mo torrijder, doordat het al eenigszins duister begon te worden en tevens doordat hij iets te hard remde van den weg. met het gevolg, dat hii tegen een boom botste. De motorrij der kwam met den schrik vrij. De duorijder moest met ernstige wonden naar het ziekenhuis worden overge bracht. Te Laren op den nieuwen Rijks weg ter hoogte van café restaurant „De Witte Bergen" reed de 21-jarige motorrijder R., uit Haarlem met een snelheid van ongeveer 80 K.M. in de richting Baarn. Waarschijnlijk doordat hii ver over zijn stuur ge bogen zat, zag hii eerst op het laat ste oogenblik, dat een auto den weg wilde oversteken. Hii poogde nog rechts te passeeren, doch reed in volle vaart tegen de bumpers van de auto. In hopeloozen toestand is de jongeman naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Hij had een hersenschudding en ernstige inwen dige kneuzingen bekomen. o VERSTERKING BLIJFT NOODIG. Het Zendingsbureau te Oegstgeest verzoekt ons plaats voor het vol gende Over de maand Juli is tot he den ontvangen f31.000. Maar er is meer dan de helft van de maand om, terwijl er ook deze maand f 86.000.noodig is. Zoo dreigt er een verhooging van den achter stand, terwijl de ervaring van alle voorgaande jaren toont, dat er in Augustus altijd heel weinig wordt ontvangen. Wij hopen daarom, dat ieder die haar in handen krijgt, ernstige aan dacht zal wijden aan de nieuwe cir culaire en aan het daarin vervatte verzoek zal voldoen, want verster king der inkomsten blijft dringend noodig. o ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE LOENEN. Twee meisjes door motorfiets om vergereden en ernstig gewond. In de scherpe bocht van den Rijksstraatweg tusschen Loenen en Nieuwersluis onder het buurtschap Nieuwerhoek is een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Aan den rechterkant van den weg liepen daar twee meisjes te wande len, in de richting Nieuwersluis. Uit de tegenover gestelde richting nader de in volle vaart een luxe auto, die te veel links aanhield. Tevens kwam uit de richting Amsterdam een mo torrijder aangereden, die zich plotse ling recht voor de auto geplaatst zag. Hij gooide toen zijn stuur om en reed met zijn voertuig, waarop zich ook nog een duo-rijdster be vond, de wandelende jongedames om ver om vervolgens tegen een boom te rijden. De meisjes bleven met ernstige wonden aan het hoofd liggen. De berijders van het motorrijwiel kwa men eveneens te vallen. De man kwam er met een lichte wonde aan een knie af. terwijl zijn vrouw met den schrik vrij kwam. De burge meester van Loenen, tegenover wiens Dat is zijn zaak. woning het ongeluk gebeurde en dok ter Posthuma waren spoedig aanwe zig om hulp te verleen en. Een der, meisjes, de ongeveer 18-jarige mej. De Haan. die te Loenen logeerde is per auto van den Geneeskundigen Dienst der gemeente Utrecht met een' ernstige schedelbreuk en hersen schudding naar de Rijksklinieken al daar vervoerd. Het andere meisje, een nichtje van het eerstgenoemde slachtoffer, eveneens De Haan ge- heeten en te Loenen woonachtig,, is met een ernstige hoofdwonde naar, haar woning vervoerd. Het motorrijwiel schijnt geen groo te snelheid te hebben gehad en werd slechts licht beschadigd. Het ongeval moet behalve aan het te snelle rijden van de auto, worden toegeschreven aan den te smallen weg. o— ERNSTIG MIJNONGELUK TE LUTTERADE. Gang ingestort. Drie dooden. In de Staatsmijn „Maurits" te Lut- terade is een gang gedeeltelijk in gestort. Daarbij zijn drie mijnwerkers: bedolven. De reddingsbrigade daalde onmiddellijk in de mijn af.^ maatfï^J heeft de menschen niet kunnen red den. i De slachtoffers zijn de Nederlan ders Broos, gehuwd en 3 jaar oud en Van de Wal. 20 jaar en onge huwd, resp. wonende te Echt en Ge leen, en de 42-jarige Delg Holbeckx. gehuwd en wonende te Ulestraeten. De andere in de gang aanwezige mijnwerkers konden nog tijdig weg komen. 1 1 j O DE SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. Gedurende een groot deel van den dag is de Amsterdamsche brandweer, Zaterdag bezig geweest de „Moldan- ger" vol te pompen om de slagziü te doen verminderen. Dit is inder daad gelukt, 's Morgens was de slag- zii 38 graden in den laten middag 18 graden. Toen is het volpompen) gestaakt en zijn de brandweerlieden aan boord gegaan. Hier en daar, smeulde het nog. Die smeulende res ten zijn gedoofd, 's Avonds is voor zichtig begonnen met het leegpom pen van jbet schip, j «J De schade in het schip is grooter, dan men verwacht had. De machine kamer van de vriesafdeeling is dooij het vuur geheel vernield.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1