Tweede Blad Jfieawsblad No. 5246 Vrijdag 22 Juli ^icïssrrrarf. LETTERS ARTIKELEN LETTERS- MARGARINE 32'I: PER HALF POND. Han zeer groot belang M. NORT, zusterhuis 6, Gorinchem. voor het Land van Heusden en Aftena, de Langstraat en de Bommelerwaard. (Nieuwe melange, met 25°|o natuurboter) Gediplomeerd Opticien. Kinderrubriek FEUILLETON. RAVEN SWAAVs Sp VANAF HEDEN CENT Buitenland, is het dat Uw BRIL nauwkeurig wordt afgewerkt. Buitengewoon gemakkelijke pas vorm en prima kwaliteit, gega randeerd, voor billijken prijs bij BEHOORENDE BIJ HET Onnoodig Lijden! 'Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoor- nissen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaar schuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. .Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende lee- ken der organen, welke de urine af scheiden en zoodoende de onzuiver heden uit het bloed filtreeren. Fos- ster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroor zaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1. Spreken is zilver, zwijgen is goud. 2. Als we de bessen heel laten en ze in een netje dragen. 3. Marinus (daalder, borstel, poli.ie, bananen, halfuur, zeegras). En nu weer de nieuwe raadsels 1. Met a ben ik een muziekinstru ment, met u ben ik van blik, met ben ik een vrucht, met o een heeleboel. Rara, wat is dat? 2. Mijn eerste vind je in de keu ken, mijn tweede bij smid of loodgie ter, mijn geheel treft men op bijna iedere lessenaar aan. 3. Wie weet wat voor haar een mer rie heeft, als het dier bruine oogen bezit? 4. Mijn geheel bestaat uit 5 letters en noemt een zekere tijd van het jaar. 5 43 is een deel van een fiets of auto; 3 445 is een watervlakte; 3 24 5 zit ook al aan een fiets en aan auto's; 3 24 is een familielid; 5214 is een zachte kleur. OOM KAREL. KRUMMEL. EEN JONGEN VAN STAVAST! II. John Brown was wel een beetje ver ontwaardigd, dat de arbeider hem „pap- Naar het Fransch. 3> 85.) Waarom een van ons beiden? Wij hebben in Havre toch niets te doen vóór aanstaanden Zaterdag. En ik denk niet ,dat Haudecoeur naar Havre zal zwemmen. Laten wij dus beide naar Ca lais vertrekken en daar ons plan opma ken. Zoo gezegd, zoo gedaan. De reis van Havre naay Calais is Jang. Zij dachten er volstrekt niet aan te Calais den man te zullen zien aan komen, op wiens vervolging zij uit gezonden waren, maa|r zij rekenden er op, daar tenminste, namelijk, wan neer Haudecoeur daar aan land was gestapt, eenige inlichtingen te verkrij gen of een spoojr te vinden, dat zij volgen konden. Zij hadden zich niet vergist. Toen zij den volgenden morgen naar het commissariaat van politie gingen en hunne namen opgaven, werden zij onmiddellijk bij den chef binnengelaten. Hebt gij mij gisterenavond ge telegrafeerd? Dat telegram heb ik eerst heden kind" en „Krummei" noemde. En wei nig vermoedde hij toen, dat diezelfde arbeider al spoedig bij al de anderen in het werkkamp niet anders over hem zou spreken, dan over de „Krummei"- zoodat het niet lang duurde, of ieder een noemde hem„Krummei". Hij dacht even na en antwoordde toen: „Wat ik hier zoek? Ik heb een baantje gekregen als bordenwasser in het kamp. Weet je, ik wilde zoo graag in de bergen zijn en goed kijken hoe die dam en dat waterwerk wordt aan gelegd en dat electrische station ge bouwd. Want ik wil later ook ingenieur worden." „Poeh!!!", zei de arbeider- „nou, ik denk niet, dat je er veel van te zien krijgt, hoor. Gavin is de baas daar, en dat is een vent, die de duvel-en-zijn- grootje aan het werk zet, regelrecht een slavendrijver is het, wat ik je brom! Nee, Krummei, je zal wel niet veel meer zien dan vuile borden en als je daarmee klaar bent, mag je houthakken voor het keukenvuur, tot je d'r bij neer valt! Nou, die Gavin is nogal lekker! Poeh!!!" Dat zag er niet erg bemoedigend uit. Maar, dacht Krummei, laat ik geqn zorgen vóór den tijd maken. Misschien is die Gavin niet eens zoo'n bullebak! Wie weet heeft deze man wel een he kel aan Gavin. Nou, enfin, ik zal wel zien. Ze hadden nu het eind van de ka* belbaan bereikt. Een eindje naar bene den, in de groote kloof, lag het kamp, vlak bij een blauw-chemerend berg- meertje. Als de dam klaar zou zijn, zo-u het meer wel honderd keer zoo groot zijn. Krummei zag honderden mannen bezig met het aanleggen van den dam, terwijl weer anderen bezig waren met het kappen der boonien. Krummei vond het f j'n, ook aan zoo'n groot werk te mogen helpen, al was het dan maar alsbordenw asscher! En welgemoed ging hij het glooien de, slingerende en woeste boschpad op, met zijn koffertje in zijn hand, op weg naar de ruwe houten loodsen van het kamp, om „baas" Gavin te ontmeoten. Hij had misschien een kwartier ge- loopen en zijn koffertje al een paar keer in de andere hand genomen, w ant het was zwaar op den duur, toen hij achter zich geritsel en het regelmatige geluid van paardenhoeven in mulle aar de hoorde. Omkijkend zag hij een jonge boschwachter, in de groene uniform van de Amerikaansche houtvesters die de bosschen moeten bewaken tegen bosch- branden en vernieling, Cfp een mooie, glimmend zwaarte merrie. „Hallo", zei de jonge boschwachter, d:>: niet eens zooveel ouder was dan Krummei, „ga je naar het kamp?" „Ja," antwoordde Krummei, blij ie mand tegen te komen, „ik heb daar een baantje als bordenwasscher." BRENGEN U GELUK KAMPEEREN. Als de zomer zijn intrede heeft gedaan trekt jong en oud er op uic om van de natuur te genieten en velen geven er de. voorkeur aan op het strand te kampeeren. Onze fotograaf maakte deze week aan het strand te Zandvoort eenige interessante opnamen. Een huiselijk tafreeltje aan het strand. morgen ontvangendus te laat want de passagiers waren reeds aan landde man had een voorsprong van vijf minuten. Zijt gij er zeker van, dat Haude coeur zich onder de passagiers be vond? Tenminste, die man beantwoord de aan het signalement, dat gij mij gezonden hebt. Dan valt er niet aan te twijfelen, of hij is het. Zeker, bevestigde Loiseau. En hebt ge nog getracht hem te volgen? Natuurlijk! Twee agenten zijn hem op het spoor. Ziehier, wat zij mij zoo even berichtten. Lees het. Chaumont nam van de schrijftafel een blaadje papier, waarop met pot lood haastig geschreven stond: „Onze man heeft Ca'ais niet ver- Maten, daarvan zijn wij zeker, 't Gelukte „ons niet hem in een restauratie te „vinden, waar hij soep, ossenvleesch „en een halve flesch wijn genuttigd „heeft, toen hij van de boot kwam. Hij „schijnt zeer kalm te wezen en niet „te vermoeden, dat hij vervolgd wordt. ,,'t Signalement is juist.'' Stelt gij nogal vertrouwen in die beide mannen? Zij zijn zeer schrander. Gaarne hadden wij van u een schrijven, waarin gij uw toestemming geeft, dat wij ons bij hen aansluiten. Welzeker. En -geef ons, zoo ge kunt, iemand mede, die ze ons kan aanwijzen. N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. „Zoo", zei de boschwachter, „nou als je voor Gavin werkt, dan mag je wel een beetje aanstappen. Wacht, geef mij dat kofefrtje maar eens van je. Dan rijd ik met je mee. Anders zijn we er nog niet tegen etenstijd." Krum mei nam het vriendelijke aanbod graag aan. De jonge boschwachter, Barry Blake, mocht Krummei al dadelijk. VIER DOODEN GEVALLEN IN EEN GEVECHT MET EEN WAANZINNIGE. Te Riga verspreidde zich het ge rucht van een bloedbad, dat een waanzinnig geworden, slechts in een badpak gekleecle man zou hebben aangericht. Hij wierp zich op ver scheidene arbeiders in een kolenop- slagplaats aan de Dwina en schoot een van hen met een revolverschot neer. De andere arbeiders sloegen op de vlucht. Daar de getroffene nog leefde, bewerkte de waanzinnige hem met de kolf van zijn revolver totdat hij dood was. Intusschen wa ren twee politieagenten toegesneld, die door den waanzinnige met re volverschoten werden ontvangen. De man verborg zich achter een barri cade van steenkolen en beantwoord de het vuur der politiebeambten, die beiden gedood werden. Intusschen was versterking der po litie aangekomen. De waanzinnige bleef schieten. Het vuurgevecht duur de geruimen tijd totdat de waanzin nige tenslotte zich zelf doodde. O RECORD KLEIN SCHRIJVEN. Een zekere Johannes Tlarloff uit Spandau heeft onlangs het record klein schrijven verbeterd. Zonder ge bruik te maken van een loupe heeft hii niet minder dan io.iii woorden op een gewone briefkaart weten te schrijven. Hij heeft dit werkje in 17 uren volbracht. Tot nu toe stond het record op dit gebied met 9000 woorden op. naam van een Span jaard. O— ERNSTIG AUTO-ONGELUK. In de buurt van Yvrax. 10 K.ML van Bordeaux, zijn twee autobussen tegen elkaar gebotst. Vijf personen werden gedood en 20 gewond. Door toevallig passeerende auto mobilisten werd de eerste hulp ge bracht. De slachtoffers waren voor het' grootste gedeelte jonge meisjes, die ter gelegenheid van den nationalen feestdag een uitstapje maakten. O ONTPLOFFING OP EEN A MERE KAANSCPI SCHIP. Lloyds meldt uit New-Orleans, dat' te Goodhope (Louisiana) zich een ontploffing heeft voorgedaan aan boord van het Amerikaansche s.s. I Raw!eighwarner", dat een lading benzine aan boord had. Vier perso- ,MES Eveneens toegestaan. Vijf minuten daarna verheten Chau mont en Loiseau het bureau. Een loopjongen van den commissa ris vergezelde "hen. 'tls geen gemakkelijke zaak op goed geluk door een stad als Calais te dwa len, zonder doel, straat in en uit en al leen geleid door het instinct. Breng ons naar het station zeide Loiseau als Haudecoeur geld bij zich heeft, zal hij den trein naar Pa rijs nemen, daar in de rue Marché St. Honoré, waar zijn vrouw en kinderen wonen, zullen wij hem wel vinden. De loopjongen gehoorzaamde. Een trein stond juist gereed, om naar Parijs te vertrekken. De beide agenten doorzochten alle wagens. Geen enkele persoon kwam met het signalement overeen. Tusschen de aankomst van de boot en nu, zijn er reeds meer trei nen vertrokken. Daarvan heeft hij er een kunnen nemen. Laten wij het spoorboekje even nazien. Dit gaf hen de gewenschte inlich tingen. Twee treinen, de nacht- en de vroegtrein waren reeds vertrokken. Onze man is ontsnapt. Alleen te Parijs kunnen wij hem terugvinden. Zij begaven zich weer naar het com missariaat. De agenten van politie keerden juist ook terug. Ontsnapt, hé? Hij heeft den morgentrein geno men. Ja. En 't is reeds te laat om hem bij zijn aankomst te Par. js op te wach ten. Op het oogenblik planeert hij als een echt Parijzenaar langs de straten, met zijn handen in zijn broekzakken en zijn neus in de lucht. Dat plezier zullen we hem gauw afleeren bromde Chaumont. IX. Zooals men vermoedde, had Hau decoeur den morgentrein naar Paijs genomen. Aldus profiteerde hij van den voor sprong, dien hij op de beide agenten had, want., zonder gewaarschuwd tej zijn, dat deze hem vervolgden,, begreep hij natuurlijk, dat Collivet hem niet: zoio voetstoots zou loslaten en de po litie wel waarschuwen zou. Hij had nog een weinig van het geld over, dat mijnheer de Kerunion hem zoo edelmoedig verschaft had. Als hij te Calais den tijd had gehad, zou hij van kleeren verwisseld hebben, want zijn signalement deed hem ge vaar loopen, herkend te worden; maar hij moest daarmede wachten, totdat hij in Parijs was. Dat was dan ook zijn eerste daad, toen hij daar aankwam. Van het Noorderstation begaf hij zich dadelijk naar de buitenwijken en stak zieh b|'j een uitdrager als het ware in een nieuw vel. Daarna trad hij een kapperswinkel binnen, liet daar zijn haar en baard wegnemen, zoodat alleen zijn snor over bleef. J Toen begaf hij zich naar de hoofd straten, stak die over, liep de avenue de l'Opera door en bereikte aldus den tuin der Tuileriën. Nog slechts enkele schreden was hij nu van de rue du Marché St. Honoré verwijderd. Daar waren zijn vrouw en zijn* dier- bare Louise. De laatste brief, dien hij van hert ontvangen had, omstreeks eenige maan den geleden, toen hij nog te Bouraiï was, had hem bericht, dat zij de klei ne woning niet wilden verlaten, waar de brave destijds gelukkig was geweest. Daar waren zij en dachten ongetwij feld aan hem. En wie weet, in welke ellende! I Zijn hart klopte luid. Opgejaagd als een wild dier, begreep hij wel, dat hem in de nabijheid zij ner vrouw en kinderen, allerlei gei varen bedreigden. Hij begreep wel, dat de politie, die van zijn terugkeer in Frankrijk verwit tigd was, in de rue du Marché St^ Honoré zou post vatten. j Hij aarzelde nog tusschen dat gevaar; en de koortsachtige haast die hemi bezielde om hen terug te zien, die hij zcjo liefhad; om hen te omhelzen, om zijn geluk terug te vinden, in de o-ogen^ die hij zoo lang niet aanschouwd had, Ach! Als zij alleen maar gewaar schuwd konden worden, dat zou ge makkelijk vpor mij wezen! mompelde hij. (Wordt vervolgd, Ja- (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5