Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No. 5249 Woensdag 3 Augustus 1932. flit immer aestaat oil 2 Memo ^islssrrrarf. UND VAN altén A Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Vrijdag 29 Juli, des nam. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering om 8.20 uur. De Ambtenaar ter Secretarie leest de notulen der vorige vergadering die on veranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Brief van Ged. St., met toezending van het Kon. Besluit, waarbij goed keuring wordt gehecht aan de door den raad in zijn vorige vergadering vastgestelde verordeningen betreffende het vergunningsrecht en verlofsrecht in deze gemeente. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de gemeentebegrooting en die van den Vleeschkeuringsdienst. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot verkoop van twee schuldbrieven. Bericht van ontvangst door Ged. St. van de door den raad vastgestelde wij ziging van de politieverordening. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Aanbieding der gemeenterekening en der rekening van het vleeschkeurings- bedrijf over 1931. Worden in handen van een commissie gesteld voor onderzoek. Als leden dezer commissie worden door den Voorzit ter aangewezen, de heeren v. Riet,; Verschure en Stap, die verklaren deze benoeming te willen aanvaarden. Voorstel van B. en W. tot wijziging der algemeene politieverordening (vent- verbod enz.) De Voorzitter zegt, dat in de vorige raadsvergadering den wensch te kennen is gegeven, dat B. en W. met leen vent- verbod bij den raad zouden komen. B. en W. voldoen thans aan dit verzoek en stellen voor een bepaling in de po litieverordening op te nemen, waarbij zonder schriftelijke vergunning van B. en W. verboden wordt, op den open baren weg of langs de huizen te venten met waren. Deze bepaling is niet van toepassing voor ingezetenen en voor hen die alleen bij winkeliers hun wa ren te koop aanbieden. De heer v. Riet vraagt of de men- schen uit Oudheusden, die met groen ten venten, er ook onder vallen en of de vergunning kosteloos verstrekt wordt en zoo niet, wat er dan voor betaald moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat ook de ingezetenen van Oudheusden onder cTe bepaling vallen, de kosten voor een vergunning bedragen 50 cents en wor den voor onbepaalden tijd verstrekt, de bepaling is dus niet al te bezwarend. B. en W. zouden van deze gelegen heid gebruik willen maken, om aan een buitengewoon grooten misstand een einde te maken, om n.l. den onoógen- lijken hoek aan de Wijksche Straat, hoek Vischmarkt opgeruimd te krijgen. B. en W. zouden daarvoor in de politie verordening een bepaling willen opne men, dat eigenaars of zij die tot de na te noemen verrichting verplicht zijn, gehouden zijn om gebouwen, die door brand of andere oorzaak aan hun be stemming onttrokken zijn, af te doen breken. De heer Maasen vraagt of er tevens niet de verplichting bij opgelegd kan worden, dat zoo'n gebouw weer opge trokken moet worden. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, de voorgestelde bepaling maakt toch reeds inbreuk op iemands eigendoms recht, verder te gaan acht spr. niet mogelijk. De heer Metselaar vraagt of het niet beter is, dat eerst nogeens met de lieer Bouman, eigenaar van het pand. over leg wordt gepleegd. De Voorzitter zegt, dat dit na vast stelling der bepaling kan gebeuren. B. en W. hebben reeds meermalen ge tracht met den eigenaar in overleg te treden en ook particulieren hebben dit getracht, doch de man is niet voor rede vatbaar; er is niets met hem te bereiken. De heer Metselaar gelooft als Bou man eertijds geweten had, wat hij voor den hoek gekregen zou hebben, hij wel zou hebben toegebeten. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet zoo is, hij stelde onredelijke eischen. Spr. begrijpt niet, dat de heer Metse laar nu zoo spreekt, deze heeft zelf het adres mede onderteekend, om de boel opgeruimd te krijgen. De heer Metselaar erkent het adres mede onderteekend te hebben, hij is er voor, dat aan den onhoudbaren toestand een eind wordt gemaakt, de rechten van Bouman worden door deze be paling evenwel verkleind, daarom zou spr. liever een minnelijke schikking heb ben gezien, is de eigenaar daarvoor niet te vinden, dan wordt het iets an ders. Met algemeene stemmen worden de door B. en W. voorgestelde bepalin gen vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening voor het agent schap der arbeidsbemiddeling. Naar het Fransch. dép >DÉ ÉI^ 88. i j Ook zagen zij die beide onbekenden aan, den geneesheer, die den uitslag zijner geneesmiddelen afwachtte en dien andere, die er zóó ontsteld en ver slagen uitzag, dat hij niet te herkennen was bij het zwakke kaarslicht, dat de concierge op een nabijstaande tafel ge plaatst had. Eindelijk keerde hun denkvermogen terug. Waarom leven wij? Waarom heeft men ons gered? En weenende laat Louise haar ver magerd hoofd op het kussen vallen!! De geneesheer schreef eenige ge neesmiddelen op. Gij moogt hen niet verlaten, mijn heer! Neen! Neen! mompelde Haude coeur. De dokter verliet het vertrek. En de vluchteling bleef alleen met de beide zieken. Toen zagen ze hem nauwkeuriger aan. En eensklaps uitte Louise een doffen kreet en grijpt haar moeder bij den arm. Moeder, moederdaar! daar!... Op haar beurt ziet de moeder den man aan, die weenend op zijn knieën voor het bed ligt. Hij is herkend. Beide vrouwen strekken de armen naar hem uit. Na de eerste omhelzingen is hij ver plicht hen te verklaren hoe het komt, dat hij zich te Parijs bevindt, hoe hij aan alle gevaren is ontsnapt en welke gevaren hij heeft geloopen. Maar dat alles is spoedig afgeloopen. Nu hij hen eenmaal gered weet, denkt hij aan alle valstrikken, die hem ge spannen waren, niet voor hem, maar voor hen. Als de politie hem nogmaals vatte, zouden moeder en dochter wanhopig worden! Maar als zij wisten, dat hij in vrij heid was, zou die gedachte hen moed geven om Eet uur af te wachten, waar op de vluchteling tot hen zou zeggen: Nu kunt ge tot mij komen.Nu zullen wij weer bij elkander bLijven elkander nooit meer veriatenVer van Frankrijk zullen wij samen arbeiden in een land, waar de politie mij niet verontrust Daartoe moet hij hen nu veriater», moet hij nu zijn vlucht voortzetten. Maar kan hij zich verwijderen, zon der pit hunne mond het verhaal van hun poging tot zelfmoord te vernemen en de redenen, die er hen toe geleid hadden? Kan hij hen ongetroost ach terlaten? Welk een ellende hebben zij niet De Voorzitter merkt op, dat het slechts een vormelijke kwestie betreft, met ingang van 1 Januari 1932 is door wetswijziging het correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling opgeheven en is daarvoor in de plaats gekomen een nieuwe regeling, er moeten agen ten worden aangesteld, die bemidde lend optreden tusschen werkgever en werknemer. De toestand blijft hetzelfde als voorheen, alleen heeft men er een andere naam aangegeven. Met algemeene stemmen wordt de door B. en W. voorgestelde verorde ning vastgesteld. Tot agent wordt benoemd, de amb tenaar ter secretarie A. v. Delft, tot heden correspondent der arbeidsbemid deling. De jaarwedde wordt vastgesteld op f100.evenals deze voor het cor respondentschap gold. Het rijk draagt in deze jaarwedde 40 pCt. bij. Bedenkingen van den Commissaris der Koningin tegen de verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeenteveld wachters. De Voorzitter 'deelt mede, dat de Commissaris der Koningin van oordeel is, dat de door den raad in zijn vorige vergadering vastgestelde verordening gewijzigd behoort te worden. Z.Exc. verzoekt art. 2 te wijzigen in dien zin, dat 8-jaarlijksche verhoogingen van f 50 zullen worden toegekend, zoodat het salaris kan klimmen tot f1403.Voor alle gemeenten van den omvang van Heusden geldt een dergelijk salaris, wordt het 'dus op een lager bedrag gesteld, dan bestaat er gevaar, dat Heusden in de toekomst minder be kwaam politiepersoneel zal krijgen. B. en W. stellen voor de door den raad j voorgestelde salaris te handhaven. Zij I achten een salaris van f 1000.met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 50. een maximum salaris van f 1250, voor Heusden voldoende. Zij deelen niet het bezwaar van den Commissaris der Ko ningin, dat de gemeente in de toe komst minder bekwaam personeel zou krijgen. Ieder jaar neemt het aantal personeel toe, dat zich bekwaamt voor het politievak, bij een vacature zullen op het door den raad vastgestelde salaris voldoende sollicitanten met be kwaamheid komen opdagen. De heer v. Riet vraagt of behalve het genoemde salaris de politiebeamb te ook nog emolumenten geniet, waar op de Voorzitter antwoordt, dat deze behalve dit salaris nog f 100 krijgt voor kleeding, f 100.voor huishuur, vrije geneeskundige behandeling en kinder toeslag geniet. Met algemeene stemmen gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W. moeten doorstaan, voordat zij daartoe gekomen zijn. Louise was te zwak om te spreken. Zijn vrouw gaf hem nu de gewensch- te inlichtingen. Aanvankelijk zoo begon zij haar verhaal was alles goedgegaan. Gedu rende de twee eerste jaren, die op de veroordeeling gevolgd waren, hadden wij niet veel te lijden. Louise werkte en ik van mijn kant deed alles, om haar daarbij behulpzaam te wezen. Dat alles weet je. Wij hebben het je ge schreven. Men was niet hard voor ons en Louise vergaf gemakkelijk de belee- digende toespelingen, die men op haar vader maakte, daar zij te trotsch was, om er zich beleedigd door te gevoelen. Drite of vier maanden later werd ik ziek. Ik had dure medicijnen noodig. Louise overspande zich om mij die te verschaffen en toen ik herstelde werd zij ziek. Toen begon de ellende. In den eersten tijd ondersteunde men ons van alle kanten, maar de aalmoezen hiel den op en wij waren genoodzaakt ons zelf voort te helpen. O! mijn arme, larme man! Als je eens wist, hoe wij gele den hebben!Wij waren alleen Wij waren gescheiden van jou!.... Er was niemand bij ons om ons moed in te sprekenmijn zoon ging onder dienst en wjjj verborgen ons leed voor hemHij is reeds ongelukkig ge noeg! Toen heeft de wanhoop zich van ons meester gemaakt.'t Was te veel... De goede God is niet rechtvaardig, want zooveel ellende verdienden wij nietDezelfde gedachte is bij ons Aangehouden verzoekschrift van kof fiehuishouders om vrijsteLing van per- soneele belasting voor biljarten met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de hoffiehuishouders niet geheel vrijgesteld kunnen worden. Het bedrag van f 20.voor een biljart zouden B. en W. willen brengen op f10.In de gemeente zijn nog 6 bil jarts, zoodat het voor de gemeente een gemis van f135 aan belasting betee- kent. De heer Stap kan zich met dit voor stel niet vereenigen. De werkeloozen krijgen steun, de boeren krijgen steun, er mag ook wel aan den middenstand worden gedacht. Als de caféhouders hun biljarts moeten opruimen, komt er niemand meer in het café. Spr. zou de caféhouders geheel willen vrijstel len. De Voorzitter merkt op, dat als de caféhouders een vermindering van 50 pCt. krijgen, men dan niet moet zeggen dat dit weinig is. Dat de menschen alleen een café bezoeken, omdat er een biljart staat, acht spr. wel wat te sterk uitgedrukt. De heer v. Riet vraagt of B. en W. ook al overwogen hebben welke in komst zij voor het gemis van deze f135 in de plaats denken te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. voor het oogenblik nog niet weten, wat zij er voor in de plaats moeten stellen, of zij zouden de middenstand, die de heer Stap wil ontlasten, er voor moeten aanspreken. De heer Stap acht het dan maar het beste,, dat de middenstand dubbel be'ast wordt, zij kunnen eerdaags ook om steun komen vragen. De Voorzitter meent, dat men met zijn beenen op den grond moet blijven, de heer Stap gaat wel wat te ver. Met op een na algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer Stap stemde tegen. De heer v. Riet meent, dat er nu ook iets voor in de plaats moet komen. De Voorzifter zou dit bij de behan deling der begrooting willen doen. De heer v. Riet vreest, dat het dan te laat is. Spr. zou het bedrag willen halen uit de grootere huurwaarden en uit de luxe auto's. De Voorzitter belooft, dat B. en W. dit idee in overweging zullen nemen, de raad moet voor 15 Augustus toch weer bijeen komen, dan kan hierover verder worden gesproken. Verzoekschrift Directeur R.K. Mili taire Vereeniging om subsidie. Op voor stel van B. en W. wordt dit verzoek afgewezen. Brief Minister Economische Zaken opgekomen op zekeren dag, toen wij honger hadden O! mijn God !mijn God! O, wij hebben er lang genoeg tegen gestreden. Wij hebben getracht, die vervloekte gedachte te weerstaan. Ik heb zelfs gebedeld! Ja, gebedeld heb ik op den hoek van de kerk en ik ben als een vagebond weggejaagd Haudecoeur snikte. Dat heeft ons in staat gesteld nog drie dagen te leven. Ik heb mij tot een weldadigheidsvereeniging gewend men heeft ons eenig geld gege venen toen dat op was en ik op nieuw vroeg, hen onze wanhoop en ellende schilderde, heeft men mij geant woord, dat men ons niets meer kon geven. De moeder hield op en wischte hare oogen af. Toen vervolgde zij: Dat was gisteren gebeurd. Toen' heb ik een flauwte gekregenLouise is uit bed gekropen om mij te helpen- zij was zelf zóó zwak, dat zij niet staan kon. En Louise zeide tot mij: Moeder, 'tis te veel! Ik wil liever sterven!" Ook ik had er reeds aan ge dacht, maar ik durfde het haar niet afraden. Zij begreep, dat ik het goed keurde. Mijn arm kind!... Hoe koorts achtig stonden haar oogen!Zij ge leek wel een krankzinnige, toen zij tot mij sprak: „Wij moeten sterven', moederwant de ellende en 't ge brek zijn te groot!" Toen antwoordde ik!: „Zou je zonder zelfverwijt kunnen sterven?" En zij antwoordde mij: „Door en Arbeid, houdende bezwaar tegen winkelsluitingverlenging. De Minister kan zich niet vereenigen met het voorstel van den raad, om alle winkels in de gemeente des Zondags open te laten op dezelfde uren dat de banketbakkerswinkels geopend zijn. Ook heeft Z.Exc. er bezwaar tegen, dat de winkels gedurende den zomertijd tot 9 uur geopend zijn. Dit kan alleen wor den toegestaan aan plattelandsgemeen ten, waar de ingezetenen zich niet aan den zomertijd houden. Dit is in Heus den niet het geval en deze plaats kan niet als een plattelandsgemeente wor den beschouwd. De Minister kan dus alleen goedkeuren, dat de winkels ge durende de kermisdagen langer open blijven en gedurende de winkelweek, die van 31 Augustus tot 9 September wordt gehouden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog over een en ander gecorrespondeerd hebben, dat zij den minister er op hebben gewezen, dat de omliggende plaatsen zich niet aan den zomertijd houden en deze gaarne hun inkoopen in Heusden komen doen, doch de Minister wenschte op deze bezwa ren niet in te gaan. De heer Metselaar vindt de motivee ring van B. en W. heel juist, hij be grijpt niet, dat de minister deze niet wenscht te 'accepteeren. Het is een mooie boel. i De Voorzitter is het hiermede ge heel eens, doch er is niets aan 'te doen. Van den Ontvanger der Registratie is bericht ontvangen, dat de recognitie voor de aanlegplaats nabij de conser- venfabriek 'van f2.50 op f 10.zal wor den gebracht. B. en W. stellen voor, het bedrag dat de firma Wagenberg moet beta len, dus eveneens te verhoogeit. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Rekening 1931 ,van de gezondheidsi commissie. Die rekening die sluit inet een batig saldo groot ,f 56.58 wordt door den raad goedgekeurd. Begrooting 1933 van dezelfde instel ling, zal worden ter hand gesteld aan de commissie die de gemeentebegroo ting 1933 krijgt na te zien. De gemeentebegrooting 1932 wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De Voorz. deelt mede, dat eenigen tijd geleden een circulaire is ontvangen van1 het nationaal crisis-comité, waarin dit een bedrag van 10 et. per inwoner be schikbaar wil stellen om de werkeloo zen daaruit ondersteuning te verleenen in natura, mits de gemeente eenzelfde bedrag wil toestaan. Waar nog slechts 5 maanden voor 1932 loopende zijn, aan mijn vader te denken en hem ver giffenis te vragen!" Nogmaals hield de moeder op. 1 Louise had haar hoofd op het kussen gevleid en scheen te slapen. Toch sliep zij niet. Zwijgend weende zij. j En haar tranen verlichtten haar en brachten haar tot rust. Haudecoeur, die nog steeds geknield voor het bed lag, omhelsde haar. En hij wist 'niets te zeggen, tegen' hen, die meer geleden hadden, dan hij: Mijn kind! Mijn kind! De moeder hervatte: Vanmorgen, zeide Louise tot mij: „Moeder, zullen wij er vandaag een einde aan maken?" En ik weigerde niet. De concierge leende ons eenige stuivers en daarvoor kocht ik kolen', die ik zorgvuldig lin mijn boezelaar ver borg, opdat men ons plan niet zou ver moeden. Toen stopte ik met strooi alle reten en gaten jn de deuren en vensters dicht, opdat ,nergens frissche lucht zou kunnen binnendringen.Nadat ik de kolen aangestoken had, ging ik bijl Louise liggen, die mij met een glim lach om de lippen in hare armen sloot. En toen ik haar omhelsde en haar.wiee- nend vroeg of 't haar niet speet, zoo jong en nog zob schoon te sterven, lant- woordd zij: „Ik ben gelukkig! Ik ben| gelukkig!" Toen spraken wij niets meefl en verroerden ons ook niet meer.."i a (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard WWW WWW WW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1