De verkiezing voor den Duitschen Rijksdag. zou dit een bedrag van f 76.30 uit de gemeentekas beteekenen. Waar de on dersteuning voor de werkeloozen niet groot is, zouden B. en W. willen voor stellen om op het aanbod in te gaan. De heer Stap zegt, dat zoo even ge vraagd is waar het bedrag van daan moet komen, waar moeten deze f 76.33 gehaald worden. Spr. heeft er niets tegen, dat de werkeloozen worden ge steund, maar de middenstand moet liet weer opbrengen. Het beste is, deze maar flink te belasten, zooveel te eer der komen ook deze om steun. De Voorzitter meent, dat de heer Stap te ver gaat, dit bedrag kan kde gemeente nog wel dragen. Zeker, er wordt een groot bedrag aan steun uit gekeerd, maar het rijk draagt daarin 75 pCt. bij. Stap. Als de middenstand iets vraagt wordt het geweigerd. Voorzitter. Zeker niet, dan wordt hel niet geweigerd. De heer Metselaar heeft er geen be zwaar tegen, dat het bedrag wordt toegestaan, doch hij zag wel gaarne, dat er rekening mede wordt gehouden, waaraan de werkeloozen behoefte heb ben. Dat ze geen dingen krijgen waar aan ze niets hebben, zooals laatst is gebeurd, naar spr. heeft hooren ver tellen. De Voorzitter zegt, dat het crisis comité het voorrecht heeft, in zijn mid den mej. de Haan te hebben. Toen de laatste zending aankwam, heeft deze op voorbeeldige wijze alles verdeeld. Spr. heeft daarover noch van leden van het crisiscomité, noch van werkeloozen klachten gehoord. Mej. de Haan heeft aan de verdeeling zeer veel zorg be steed, bovendien kunnen de werkeloo zen hun wenschen kenbaar maken. De heer Metselaar heeft, als dit zoo is, er vrede bij. Met algemeene stemmen wordt het bedrag hierop toegestaan. Waar geen der heeren iets meer voor de vergadering heeft, wordt deze door den Voorzitter gesloten. ilitiiieiilaiid. IN BESCHONKEN TOESTAND OVER DE BALLUSTRADE GESTORT. Zondagavond is in een logement in de Leuvchaven te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd. De 38-jarige Fin zeeman Lindroos en de 40-jarige Est- landsche zeeman Marykir begaven zich beiden 'langs de trap naar de 2de etage. Halverwege de 2e étage zijn ze over de 'ballustrade naar beneden gestort. De Estlander was in beschonken toe stand en werd door den Fin geheel gesteund. De Fin was op slag dood. De Estlander bekwam een schedelbreuk, zoodat zijn toestand hoogst ernstig is. o ZUIDERZEEWERKEN. Blijkens een ingediende begrotings wijziging hebben de afsluitingswerken in 1931 f753.906 minder gekost dun geraamd was. o STOPGEZET. Men meldt uit Goirle: De werkloosheid neemt ook in onze gemeente sterk toe. Terwijl op een paar fabrieken 'n tiental arbeiders werd ■ontslagen, is de Goirle Jutespinnerij en Weverij geheel stopgezet. Zoowel de arbeiders en meesterknechts als het geheele kantoorpersoneel heeft schrif telijk ontslag gekregen. o— P. T. T. De afvloeiing bij het staatsbedrijf der P.T.T. gaat voort. Thans zijn weder een 30-tal ambtenaren van verschillen den rang op wachtgeld gesteld. Een massaal ontslag van hulpbestel lers, werkzaam bij het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal thans plaats hebben, indien te voor zien is, dat in de eerste drie maanden aan hunne diensten geen behoefte zal bestaan. o DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 13-jarige meisje A. M. Nieuw- dorp, is te Rotterdam door een auto van den gemeentelijken reinigingsdienst overreden en gedood. De auto was door een jongen, die de gashandel ver zette, in beweging gebracht en het trottoir opgereden, waarbij het meisje, dat op het trottoir speelde, werd over reden. O ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Doodelijk ongeluk. Zaterdag is de 50-jarige arbeider Pof- fert op den onbewaakten overweg bij .Vroomshoop door den trein van Ma- rienberg naar Almelo gegrepen. De man werd ongeveer 300 M. meegesleurd. Hij was onmiddellijk dood. De trein on dervond eenige vertraging. o— MOORDENAAR AANGEHOUDEN. De militaire politie heeft te Vaals aangehouden den Italiaan Pietro Vac- cari, van beroep kellner, die in Luik een moord had gepleegd. Zijn aanhou ding werd door de Belgische Justitie verzocht. V. is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht in afwachting van zijn uitlevering aan de Belgische regeering. O NEDERLANDSCHE INDUSTRIE IN RIJNLAND. Een nieuwe Van Schijndel schoenfabriek in Gogh. Naar wij vernemen is na het faillisse ment der firma van Schijndel, G.in.b.H. een nieuwe N.V. opgericht, onderden naam ,.Van Schijndel Satll Modell Schu- fabrik". De N.V. is opgericht met een volgestort stamkapi aal van R.M. 109.0C0 De fabriek is opgericht in Gogh en begint te werken met 50 arbeiders, wier getal weldra zal worden uitgebreid. O— LUCHTPOST MET DE GRAF ZEP PELIN. Gedurende de maanden Augustus tot en met October van dit jaar zullen door het luchtschip ,,Graf Zeppelin" weder een vijftal tochten naar Zuid-Ainerika worden onder nomen. Op dezelfde voorwaarden als de vo rige keeren, kunnen hiermede weder in Nederland ter post bezorgde aange- teekende en niet-aangeteekende brieven, briefkaarten en andere stukken worden verzonden. De data van vertrek van het luchtschip uit Friedrichshafen zijn vast gesteld op 15 en 29 Augustus, 12 en 26 September en 10 October a.s. o MOORD OP EEN 8o-JARIGEN MAN TE ONSTWEDDE.. Een melkrijder ontdekt de misdaad. In een alleenstaande arbeiderswo ning te Hörfte, nabij Onstwedde, is het lijk van den bijna 8o-jarigen be woner E. Huiting gevonden. De melkrijder E. Holtjen. wien liet op viel, dat de woning van den ou den mail gesloten bleef, trad op de deur toe, die geopend Lieek te zijn, en'vond binnen op den vloer in een bloedpas het lijk van den bewoner. Sleutels lagen over den vloer ver spreid. Onmiddellijk is de politie gewaar schuwd en het parket uit Winscho ten arriveerdeen later verscheen ook de recherche uit Groningen ter plaatse. Dr. Mieremet. uit Groningen, heeft de sectie op het lijk verricht. De bevolking van het dorp is door het gebeurde zeer ond«r den indruk. De man woonde alleen. Hii stond bekend als ietwat zonderling Maandagmorgen hebben de mare- chaussées, in samenwerking met ge meente- en rijkspolitie, de daders ge vat. Dit blijken te zijn de 18-jarige A. M. van Stadskanaal, en de 21-jarige H. U. v. Musselkanaa1. Eerstgenoemde is een kleinzoon van het slachtoffer en kon zich aldus gemakkelijk toegang tot de woning verschaffen. Zij heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Het blijkt, dat de daders den man met een beitel vijftien steken hebben toegebracht. Slechts een klein bedrag aan geld is hun in handen gevallen. De daders zijn voorloopig te Mussel- naal opgesloten, doch zullen naar het huis van bewaring te Winschoten wor den overgebracht. o EEN GESTOLEN KIND NA ZE VEN JAREN WEERGEVONDEN. Zeven jaren geleden wandelden 2 kinderen te Lodz, in Polen, op den weg nabij het huis hunner ouders. Ze ontmoetten een vrouw, die aan het oudste kind zegde hun moeder te gaan roepen. Plet knaapje verliet zijn tweejarig broertje en wanneer hij met zijn moeder terugkwam was dit laatste met de onbekende vrouw verdwenen. De Poolsche politie stelde een on derzoek in, doch men kon de kin derroofster niet ontdekken. Enkele weken geleden vernam de politie-commissaris van Lodz. dat in Noord-Frankrijk wonende Polen wis ten waar het kind zich bevond. Na tal van opzoekingen en nasporingen werd de knaap, die thans negen jaar oud is, te Brussel weergevonden bij een vrouw. Maria Maroschkina ge naamd. Het kind is tlians reeds bij zijn ouders teruggekeerd. M. Maroschkina beweerde eerst dat het jongetje haar was toevertrouwd door een zekere Lina Wieczorck. ook genoemd Winogradow, die thans in een Nederlandsche gevangenis ver toefde, doch vroeger te Parijs woon de. De man der vrouw, L. Wieczorck, zit thans te Parijs gevangen wegens diefstal van een portefeuille. Zii was evenwel verplicht tenslotte te beken nen dat zijzelf het kind gestolen had. Het werd herkend aan een moeder vlek. Maroschkina had het kind ge roofd om het tot stelen op te lei den. Het slaagde er reeds uitstekend in, zijn pleegouders" bii het beroeps zakkenrollen bij te staan. Zoo kon het kind op meesterlijke wijze een aanval van stuiptrekkingen voorwen den, gevolgd door wild gehuil en het kreeg die crisis" steeds in een of ander groot warenhuis, waar dan iedereen rondom hem kwam staan terwijl zijn pleegouders" dan naar hartelust konden werken". O— EEN VREESELIJKE VER GISSING. Bii het onderzoek naar het ongeval op de Provinciale Electrische Cen trale te Groningen, waarbij de 22- jarige monteur E. Ettema het le ven verloor, is vastgesteld, dat de stroom niet was uitgeschakeld, ter wijl aan Ettema en den chef-monteur was medegedeeld, dat dit wel het geval was. Dit niet uitschakelen van den stroom was het gevolg van een vergissing, begaan door een der be- drijfsingenieurs, tegen wien thans in opdracht van den officier van ju stitie te Groningen proces-verbaal is opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. UITKEER INGEN AAN MOBILI SATIE-SLACHTOFFERS. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot wijziging en verhoo ging van den post van de defensie- begrooting 1932 uitkeeringen aan de mobilisatie-slachtoffers. Volgens verleden jaar gedane glo bale schatting zou met de uitvoering van de nieuw ontworpen regeling tot het verleenen van geldelijke uitkee ringen aan de zg. mobilisatie-slacht offers een bedrag zijn gemoeid van rond f 500.000o. Thans, nu de wet van 3 December 1931 gedurende 5 maanden in wer king is, blijkt, dat voormeld bedrag niet voldoende zal zijn. Voor een groot deel mag zulks worden toege schreven aan het feit, dat sedert de indiening van eerstbedoeld wetsont werp, op 30 Mei 1931, de oeco- nomisclie omstandigheden nog bedui dend ongunstiger zijn geworden, met name dat onder de personen, om wie het hier gaat, de werkloosheid onevenredig grooter is geworden dan destijds mocht worden verwacht. Uit dien hoofde zal het op art. 147 der loopende defensicbegrooting uit getrokken bedrag ad f 500.000 moe- moeten worden verhoogd. Geschat wordt, dat voor dit jaar met een ver hooging van f 300.000 zal kunnen worden voldaan. Getracht zal worden bii een vol gende suppletoire bcgrootingswet compensatie voor voorgestelde ver hooging te vinden. jfO HET RAPPORT-WELTER. E11 het motorvervoer. De Nederlandsche Bond van Autobus ondernemers heeft het initiatief geno men tot het houden van een landelijke protestvergadering, te houden in Den Haag, Amsterdam of Utrecht in Sep tember tegen de nieuwe belastingen, welke de commissie-Weiter het motor- vervoer wil opleggen. Het secretariaat van den bond heeft zich daartoe gewend tot de besturen van A.N.W.B., K.N.A.C., R.AL B,0. V.A.G., bond voor veilig verkeer en den Ned. bond van touringcaronder nemers, met het verzoek deze verga dering gezamenlijk voor te bereiden. Bij de autobezitters zoowel als b:j de vervoerexploitanten bestaat voor deze vergadering groote animo. Het doel zal zijn te voorkomen, dat verkeerde maatregelen worden genomen. O BIJ HET OVERSTEKEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Op de Eeuwigelaan onder de ge meente Bergen is een 8-jarig jongetje uit Alkmaar, dat zonder uit te kijken plotseling den weg overstak door een auto gegrepen. Het knaapje werd le vensgevaarlijk gewond en is in bewus- teloozen toestand naar hen Centraal Ziekenhuis overgebracht. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagavond kwart voor twaalf heeft te Tilburg 'n ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto kwa n met groote snel heid van den Heuvel af en wilde den Bosscheweg oprijden. In de bocht moest zij een wielrijder passeeren, doch het stuur bleef vastzitten, met het gevolg, dat de auto tegen een vluchtheuvel opreed en vervolgens tegen het café van den heer Herman. Daar kreeg de wagen zoo'n geweldige klap, dat zij aan den overkant der straat terecht kwam en daar tegen een stilstaande auto op botste. Hevig bloedend kwamen de in zittenden uit den wagen te voorschijn en werden in de tegenover gelegen café's van de heeren Van Iersel en Herman binnengebracht. De chauffeur A. v. Z. werd slechts licht gewond door glasscherven. De beide inzittenden, de heeren M. H. en A. B. waren er ern stiger aan toe. De eerstgenoemde werd door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de heer A. B. inwen dige kneuzingen opliep. De geneeskun digen dienst, die spoedig ter plaatse was, verbond de gewonden en ver voerde ze naar hun huis. De totaal ver nielde wagen is later weggesleept, —o ERNSTIG MOTORONGEVAL. Zondagmorgen is op den betonweg ArnhemNijmegen onder de gemeen te Eist een motor met duo, bestuurd door den 27-jarigen R. Schoondermark uit Almelo, met groote snelheid tegen een lichtmast geslingerd. De bestuur der werd. op slag gedood. Zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats over gebracht. De duorijder bekwam een enkelbreuk en verwondingen. Dokter Zeidner verleende de eerste hulp. De motorrijders waren op weg naar Waal wijk. Zondag heeft Rijksdag verkiezing plaats gehad en de dag is vrii rustig verloopen. Er zijn hier en daar na tuurlijk wel botsingen voorgekomen, waarbij eenige dooden en meerdere gewonden vielen, maar over het al gemeen heerschte in het geheele Rijk rust. Zooals wel te verwachten was zal de nationaal-socialistische fractie in den nieuwen Rijksdag de sterkste zijn en daarmee de plaats van de sociaal-democraten innemen. Maar Hitler is in de minderheid geble ven. De stemmen zijn alsvolgt verdeeld Sociaal-democraten 7.951.441. Nat.-socialisten 13.741.812. Communisten 5.263." 19. Centrum 4.487.602. Duitsch-nationalen 2.175.348. Duitsche Volkspartij 435.826. Economische Partij 146.730. Staatspartij 371.334. Beiersche Volkspartij 1.179.721. Landvolk 91.316. Ch'r. Sociale Volksdienst 364.634. Volksrechtpartii 38.788. Duitsche Boerenpartij 136.997. Duitsch Hannoveranen 48.366. Andere partijen 82.806. Soc. Arb. Partij 73.482. Wijnbouwers 96.859. Volgens de niet-officieele bereke ning zijn bii een totaal aantal stem men van rond 36.687.000 voor den nieuwen Rijksdag te verdeelen 607 zetels. Wel is waar ontbreken ook thans nog een klein aantal stemmen doch men neemt aan, dat de nieuwe Rijksdag als volgt zal zijn samenge steld Sociaal-democraten 133 Nat.-socialisten 229 Communisten 89 Centrum 76 Duitsch-Nationalen 36 Duitsche Volkspartij 8 Economische Partii 2 Staatspartij (waarschijnlijk 1 4 Beiersche Volkspartij 20 Landvolk 2 Chr. Sociale Volksdienst 4 Volksrechtpartij Duitsche Boerenpartij 2 Landbond Duitsch Hannoveranen Andere partijen Wijnbouwers 2 Tc Berlijn was het reeds vroeg vrij druk op straat. In de binnen stad heersent de gewone rust van Zondag. In de dicht bewoonde wij ken daarentegen ziet men veel pu bliek op straat. Er heerscht een dui delijk merkbare spanning. Van de politie bemerkte men slecht weinig. Slechts enkele pa trouilles' ziet men op straat. Voor de verkiezingsbureaux staan dubbelpos ten opgesteld. De politiebeambten zijn in de kazernes geconsigneerd. Er worden geen pamfletten meer verspreid. Het plakaat ,,hii is de schuldige" dat door de sociaal-de mocraten op de stadszuilen was aan geplakt, is verwijderd of overplakt. Bii de verkiezingslokalen was het in de eerste morgenuren reeds vrii druk. Tegen twaalf uur was de druk te het grootst. Tot den middag had den in een aantal stemlokalen reeds ongeveer 55 pCt. der kiezers hun stem uitgebracht. In den loop van den ochtend heb ben geen ernstige incidenten plaats gehad. In de binnenstad van Berlijn heb ben gedurende den nacht talrijke po litieke botsingen plaats gehad. Tot acht uur Zondagmorgen meldde de politie 34 politieke vecht partijen. Bii eenige daarvan werd geschoten. Bii deze botsingen werd een 17-ia- rige communist doodgeschoten. Ver der werden 8 personen .ernstig en 18 licht gewond. Niet minder dan 87 personen werden in hechtenis geno men. Een aantal wapens werd in beslag genomen. Gedurende den nacht werden 13 aanplakzuilen in brand gestoken en ongeveer 300 plakaten afgescheurd. In de Anklamer- en Zionkirch- strasse wilde in den afgeloopen nacht tegen drie uur een inspecteur van politie een communist fouilleeren naar wapens. De communist trok een geladen revolver en drukte deze te gen den politiebeambte. Het wapen weigerde echter. Uit zelfverdediging loste de politiebeambte drie schoten, waardoor de aanvaller werd gewond. Het bleek dat de communist nog een revolver bii zich had. In de boschkolonie te Spandau kwam het in den afgeloopen nacht tot een vechtpartij tusschen 13 soci aal-democraten en 20 nationaal-so- cialisten. Drie nationaal-socialisten en een in hun gezelschap zijnde Rijks- weersoldaat in burger werden gear resteerd. Laatstgenoemde had twee geladen revolvers bii zich. In de steden van hes Roergebied is het Zondagmorgen rustig gebleven. Zaterdagnacht echter hebben te Essen botsingen plaats gehad. In een der buitenwijken ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak een schietpartij, waarbij een 34-jarige communist en een 20-jarige nationaal-socialist ernstig gewond werden. Twee Schupo's, die in de nabijheid woonden en zich in verband met de schietpartij op straat begaven, werden eveneens getroffen. Zij beantwoordden het vuur, waardoor een 18-jarige nationaal-socialist een doo delijk schot in het hoofd kreeg. Eerst toen de politie versterking had ge kregen, kon de orde worden hersteld. In een andere straat te Essen wer den nationaal-socialisten door commu nisten overvallen, waarbij eenige natio naal socialisten gewond werden. Twee communisten werden in arrest gesteld. Te Essen-Berbeck had in den vroe gen ochtend een botsing plaats tus schen communisten, sociaal-democraten en nationaal-socialisten. Ook hier werd een aantal personen gewond en hadden eenige arrestaties plaats. Ook in het Roergebied is zeer druk gestemd. Bij Hoversbach kwam het in een klein dorp Zaterdagavond voor den aanvang van verkiezingsvergaderingen van nationaal-socialisten en communis ten tot een hevige vechtpartij. Er wer den vele schoten gelost. In totaal wer den 29 mannen en drie vrouwen, allen communisten, gearresteerd. In een com munistisch huis had een huiszoeking plaats, doch wapens werden niet ge vonden. Ook in verschillende andere plaat sen hadden botsingen plaats, waarbij een aantal personen gewond werd. Ve le arrestaties moesten worden verricht. Uit Brunswijk wordt gemeld, dat tot Zaterdagmiddag in het geheele land rust heerschte, behalve eenige kleine incidenten. In Hasselfelde echter kwam het tot een vechtpartij tusschen sociaal democraten en nationaal-socialisten, waarbij geschoten werd. Ook de com munisten namen aan den strijd deel. Een communist werd gedood, een an dere kreeg een schot in het hoofd; vier nationaal socialisten kregen vrij ernstige verwondingen. In Sleeswijk-Holstein had de verkie zingsdag behalve te Itzehoe, waar een ernstige vechtpartij heeft plaats gehad, een rustig verloop. Te Chemnitz werd in den morgen reeds gestemd, omdat de kiezers in den middag wilden profiteeren van het mooie weder. In de Annabergstrasse heeft in den nacht, van Zaterdag op Zondag een ernstig incident plaats ge had. Twee politiebeambten werden door een groot aantal onbekenden overval len. Uit zelfverdediging losten de be ambten eenige schoten, waardoor een persoon werd gedood. Ook de beide politiebeambten werden gewond. NU GODSVREDE IN DUITSCH- LAND. De rijkspresident heeft op grond van art. 48 al. 2 van de rijksgrondwet een verordening uitgevaardigd, waarin voor den tijd van 31 Juli tot na afloop van den lOden Augustus alle openbare poli tieke vergaderingen verboden worden. Als politiek in den zin van deze ver ordening gelden alle vergaderingen, die voor politieke doeleinden of door po litieke vereenigingen worden belegd. Wie verboden vergaderingen leidt, daar in als spreker optreedt of daarvoor ruimte beschikbaar stelt, wordt met gevangenisstraf of boete, deelnemers aan een vergadering met een boete van ten hoogste 150 Mk. bestraft. De ze verordening beantwoordt aan den wensch van den rijks-president en van de rijksregeering om ten minste voor de eerste dagen na de verkiezingen de politieke hartstochten tot bedaren te laten komen. Ook is het noodig, dat aan de politie, aan wie in de 'Jaatste weken zulke hooge eischen gesteld zijn, een tijd wordt gegund om tot rust en op verhaal te komen. PiaimeSijk ftieuws. IIEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f23693.20, terugbetaald f 16167.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10998. Toen de melkboer Zaterdagmorgen als naar gewoonte bij Mej Schreuder kwam, was en bleef de deur gesloten. De eerste ging dit mededeelen bij de familie, waarop een onderzoek werd ingesteld, met het resul taat, dat Mej S. naast haar stoel dood op den grond werd aangetroffen. De Vrijdagavond gespeelde voet balwedstrijd tusschen de v.v. „LONGA" en het elftal van de Holl. Buurtspoor wegen eindigde in gelijk spel 00. Het tweede elftal van „LONGA" speelde Zaterdag te "Wijk een wedstrijd tegen „Wilhelmina 11" en won met 10. Hedenavond speelt „LONGA II* een nederlaagwedstrijd te Haarsteeg tegen „D.V.O. II". Zooals we vorige week berichten, had Zondag j 1. de 3e partij plaats in de dammatch De GraagPellekaan. Terecht speelde Pellekaan, welke deze party persé moest winnen om kansen te behouden, scherp op winst. Doch ook de tegenpartij liet het niet bij een kalm afruilpartijtje, wat tot gevolg had dat —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2