Tweede Blad voor hei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommslerwaard. No. 5249 Woensdag 3 lug. Transpireerende Voeten, De uitvoering van de Crisiszuivelwet. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied A bonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Welke akte is noodig voor het visschen met een geoorloofd vischtuig in een water, dat in rechtstreeksche verbinding staat met het water der Bleek en Oostkil. Nieuwendijk. W. Ouwerkerk. Wij hebben op ons erf een voetpad, geen rijweg, er staat ook een plaatje „Verboden Rijweg", maar ze gaan er wel eens met paard en beesten over. Mag dat wel Een lezer van het Nieuwsblad. Mijne moeder, die weduwe was, is kort geleden overleden. Wanneer moet nu de memorie van successie worden opgemaakt? Mag ik dat zelf doen of moet er een Notaris aan te pas komen Een erfgenaam. Moet een kar, bespannen met een paard, voorzien zijn van een spiegel om achteruit te kunnen kijken Wijk. Een koopman. Moet op het aangifte-biljet van 4 Mei 1932 vermeld worden het tegoed op mijne Postgiro-rekening en zoo ja, op welke wijze Vermogen of Inkomsten of beide Hoe moet opgegeven worden het salaris nog genoten op 1 Mei 1932, doch in den loop van het jaar ophoudende wegens eindigen mijner betrekking Indien dit voor vol wordt aangegeven, kan dan later restitutie gevraagd worden en verkregen bij verandering van den toestand X. Y. Dezer dagen hoorde ik, dat een bruids paar ging trouwen in gemeenschap van vruchten en inkomsten. Kunt U mij ook zeggen wat dat feitelijk beteekent H. H. In deze gemeente zijn twee ge meente-veldwachters. beiden zoo wat niets uitvoerende. Nu is de een chef veldwachter. In welke wet is die mooie titel vermeld en wie benoemt een zoodanig persoon Of is het maar een liefhebberijtje E. X. In artikel 16 der Instructie voor de bezoldigde veldwachters der gemeenten in Noordbrabant Jezen we, dat in ge meenten, waarvoor meer dan één veld wachter is aangesteld, de burgemeester de bevoegdheid heeft om een hunner als chef-weldwachter aan te wijzen. Ik heb mondeling eene wei ge huurd voor zes jaren, ingegaan April 1930. De verhuurder en ik hebben niet bepaald op welk tijdstip ik jaar lijks moet betalen. De huur is te hoog en nu wil ik mii met een ver zoekschrift tot den Kantonrechter wenden. Wanneer moet ik dit nu doen In het bekende boekje over de Crisis-Pachtwet 1932 van de hand van onzen Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren, tref ik de oplossing voor een dergelijk geval, dat wel tot de groote zeldzaamheden zal be- hooren, niet aan. W. W. Ons komt het voor, dat, wanneer bij de pachtovereenkomst geen datum voor pachtbetaling is gesteld, als datum voor de betaling moet worden genomen die, waarop het plaatselijke gewoonte in uwe gemeente is om de pacht te betalen. In het Land van Heusden en Altena mag als datum van pachtbetaling, op grond van plaatselijke gewoonte, „Kerstmis" worden aangenomen. Moet onder inkomen voor de In komstenbelasting worden verstaan dat wat men heeft ontvangen van 1 Mei of tot 30 April van een af- geloopen jaar of wat men denkt te ontvangen in het komende jaar Be- hooren de eventueele inkomsten van effecten, die men nog geen vol jaar bezit, te worden opgegeven Ze zijn gekocht in November 1931. Een belastingbetaler. Waalwijk. Voor de berekening van het inkomen gaat de wet uit van tweeërlei soort bron nen van inkomen, n.l.die bronnen, wel ker opbrengst men het geheele jaar ge noten heeft en die, waarvan zulks niet het geval is. Op 4 Mei 1932 geeft men dus aan, het inkomen over 1931, opge leverd door de eerstgenoemde bronnen, terwijl voor de tweede soort bronnen het inkomen geschat wordt over het tydvak 1 Mei 193230 April 1933. Laatst- vermelde wijze van berekening, wordt dus ook toegepast bij de door U in November van het vorige jaar gekochte effecten. De Raad dezer gemeente is voor nemens uit de gemeentekas eene sub sidie. groot f 5000 te geven aan het Roomsch Katholiek Kerkbestuur voor den bouw eener kerk. Is daar iets tegen te doen met de wet in de hand N. R. K. Meermalen is door de Koningin beslist dat zulks mag, zoodat er niets tegen te doen valt. Volgens de Kroon toch is toe kenning van een subsidie voor den bouw eener kerk niet in strijd met de wet noch in strijd met het algemeen belang. We denken hierbij o.a, aan de bekende Waalwijksche kwestie", welke indertijd zooveel pennen in beweging heeft ge bracht en welke betrof een raadsbesluit tot toekenning van een subsidie, groot f2500, voor den bouw eener Roomsch- Katholieke kerk. Een der wethouders alhier heeft bedankt en nu wil geen der raads leden wethouder worden omdat de Burgemeester zoo lastig is. Welke voorziening moet nu worden getrof fen X. X. De Gemeentewet geeft geen middel aan de hand voor het geval, dat alle raads leden weigeren eene benoeming als wet houder aan te nemen. Ik ben kostwinner (dus hoofd van het gezin) ik betaal geen rijksinkom- stenbelasting, de vorige jaren kwam ik in aanmerking voor een koste loos rijwielmerk, nu ik werkloos ben, zegt men, dat ik er niet voor in aanmerking kom, ook niet wanneer ik in het vooruitzicht hier of daar een dag werk heb, en daar ik er geen kan koopen. is mijn vraag tot wien moet ik mii nu wenden om er wel een te krijgen. Een werkloos arbeider. Belastingmerken worden kosteloos uit gereikt voor rywielen, uitsluitend te be rijden door hoofden van gezinnen, die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkom stenbelasting voor het loopende belasting jaar zijn of worden aangeslagen. Als U werkloos is, oefent U geen beroep of be drijf uit, zoodat men U dan wel een belastingmerk moet weigeren. DE KAMERS VOOR CRISISPACHT ZAKEN BIJ DE KANTONGE RECHTEN. De regeering betracht met de samenstelling allen spoed. De colleges van Ged. Staten moesten echter eerst worden gehoord. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Mendels: 1. Is Jiet den minister bekend, dat de („Kamers voor crisispachtzaken bij het Kantongerecht" nog niet zijn saam- gesteld, althans bij het kantongerecht te Amsterdam zulk een kamer nog niet bestaat, omdat de benoeming der twee deskundige leden, die volgens art. 5 der Crisispachtwet 1932 met den kan tonrechter die Kamer zouden vormen nog ;niet heeft plaats gehad? 2. Is het den minister bekend, dat zich reeds gevallen hebben voorgedaan, waarbij de kantonrechter partijen niet tot een schikking heeft weten te bren gen, weshalve hij die partijen volgens genoemd wetsartikel, 1ste alinea ten spoedigste behoorde op te roepen ter zitting van de Kamer van crisispacht zaken, doch dat hem zulks onmogelijk is geweest, omdat dergelijk rechtscol lege nog slechts op papier, doch niet in werkelijkheid bestond? 3. Acht de minister het duldbaar, dat de wet een rechtsprocedure in werking doet treden zonder dat de re geering te voren of tegelijkertijd zorg draagt, dat de colleges, die ten deze recht hebben te spreken, ook inderdaad zijn gevormd en in staat zijn te function- neeren? 4. Is de minister bereid te bevor deren, dat aan dezen processueelen wan toestand onverwijld een einde kome? heeft de minister van justitie geant woord: A(dj. 1 en 2. Deze vragen worden be vestigend beantwoord. Ad!. 3. Ten einde, voor het geval het ontwerp-Crisis-pachtwet 1932 door de Eerste Kamer mocht worden aanvaard en door de Kroon bekrachtigd, de uit voering der wet onverwijld zou kunnen plaats vinden, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid, op ver zoek van den ondergeteekende, zich reeds op 19 Mei j.l. gewend tot de colleges van Gedeputeerde Staten, die ingevolge art. 5 der wet over de sa menstelling dier Kamers voor crisis- menstelling der Kamers voor crisispacht zaken moeten worden gehoord. Toen paald op 1 Juli 1932, was de verwach ting niet ongegrond, dat deze Kamers zouden zijn samengesteld tegen den tijd, waarop de kantonrechter partijen naar de Kamer zou verwijzen, althans dat de samenstelling zeer kort daarop haar beslag zou kunnen hebben verkre gen. Middelerwijl kon dan de kanton rechter trachten een voor beide par tijen aannemelijke regeling te bewerk stelligen (art. 4). Echter houdt de sa menstelling der Kamers langer op dan aanvankelijk werd voorzien. Ad. 4. Teneinde de afdoening zooveel doenlijk te bespoedigen, geschiedt de benoeming der leden van de Kamers voor Crisispachtzaken provinciesgewij- ze, d.w.z. dat voor de kantongerechten in een provincie de leden worden be noemd zoodra een bruikbare voordracht van Gedeputeerde Staten voorhanden is, dus zonder dat wordt gewacht op de voordrachten der andere colleges van Gedeputeerden. Ook overigens wordt spoed betracht. De prijs van het merk voor boter op f 0 55 per K.G. vastgesteld. De minster van oeconomische zaken en arbeid heeft met ingang van 31 Juli als prijs voor het merk van boter f 0.55 per K.G. vastgesteld. Voorts wordt met ingang van denzelfden datum de vervoervergunning voor boter op 55 cent bepaald. Boterinvoer uit Letland. De minister van oeconomische zaken en arbeid brengt ter kennis van belangheb benden, dat boter afkomstig uit Letland welke voorzien is van een der Letlandsche botercontrolemerken, voor zooveel de be palingen der Boterwet betreft, vrij mag worden ingevoerd, mits de boter verge zeld is van het vereischte bewijs van herkomst en de vaten, indien de boter niet rechtstreeks uit Letland wordt inge voerd verzegeld of gelood zijn op een wijze, waaruit blijkt, dat de waar zich in origineelen staat en in origineele ver pakking bevindt. De uitbetaling van den bijslag op de melk door zuivelfabrieken. Omtrent de te volgen wyze van uitbe taling van den bijslag van de crisis-zuivel- centrale op de door veehouders aan zui velfabrieken geleverde melk, brengt de crisis-zuive'-centrale het volgende ter ken nis van belanghebbenden coöperatieve zuivelfabrieken, die uitsluitend melk van deelgenooten verwerken en dus geen in brengers of losse leveranciers hebben, kunnen den bijslag ongesplitst van het overige melkgeld, dus in één totaal be drag uitkeeren. Daarentegen dienen de coöperatieve zuivelfabrieken met inbrengers of losse leveranciers voor deze personen en de particuliere fabrieken voor alle leveran ciers den bijslag afzonderlijk te vermelden. Het licht in de bedoeling om door nauwgezette controle de juiste naleving van deze bepaling te bevorderen. Bij nalatigheid kan intrekking van de erken ning als producent door de crisis-zuivel- centrale volgen. Opslag van boter in koelhuizen. De crisisis-zuivel-centrale brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Zooals bekend is, wordt voor uilslag van boter uit een koelhuis een merk vereischt dat behoort te worden aangevraagd bij het crisis zuivelbureau. Ook op de ver pakking van boter, die slechts voor enkele dagen ter opstijving wordt opgeslagen, dient te worden aangebracht heb merk voor koelhuisboter. Handen en Oksels behandelde men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. De crisis zuivelcentrale is echter bereid van het aanbrengen van het merk dis pensatie te verleenen, indien een verkla ring wordt overgelegd van een erkend hoelhuishouder, dat de boter niet langer dan 7 dagen in het koelhuis is opgeslagen geweest, uitsluitend met de bedoeliug ze voor expeditie meer geschikt te maken. Een hoelhuishouder wordt op zijn ver zoek erkend door de crisis-zuivelcentrale, indien hij zich verbindt aan de centrale of het crisis zuivelbureau alle gewenschte inlichtingen, met betrekking tot voorraad, inslag en uitslag van boter, te verstrek ken van 15 Mei af, van wijzigingen van den voorraad op door of vanwege de centrale te bepalen wijze en wekelijksch opgave te doen en op verzoek van de centrale of van het bureau aan haar ambtenaren inznge van zijn boeken te verleenen. Erkende koelhuishouders zullen onder door de centrale te stellen voorwaarden bevoegd worden verklaard, zelf koelhuis- merken uit te reiken, terwijl in de toe komst door de centrale bij de uitvoering der crisis-zuivelwet slechts met erkende koelhuishouders zal worden gehandeld. Verzoeke om erkenning dienen te wor den gericht tot de crisis-zuivel centrale. De centrale deelt voorts mede, dat voor de z.g. „vrije" boter niet de gunstige regeling geldt, welke werd getroffen door de regeering vóór het in werking treden van de crisis-zuivelwet. Teneinde tegemoet te komen aan ver zoeken van eigenaren van koelhuisboter, is de centrale bereid de gunstige regeling van toepassing te verklaren voor degenen, die vóór 3 Augustus a.s. aan het crisis- zuivel bureau (Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage) mededeelen, dat zij geacht willen worden tot die regeling te zijn toegetreden en opgaven van de betreffende hoeveelheid indienen. Voor de boter, die van heden af in erkende koelhuizen wordt opgeslagen, zal restitutie plaats vinden van de daarop betaalde heffing, waardoor deze boter tot het oogenblik van uitslag op basis van exportprijs staat. De definitieve heffing zal by uitslag worden vastgesteld, volgens de bestaande regeling. Uit den aard der zaak is het een voorwaarde, dat deze boter bij het crisis-zuivel bureau wordt opgegeven. 127. Met woedende kreten bevochten de wilden met hun speren de grijze gevaar ten die in de boot dreigden te komen. Tot nu toe was Robs vlucht niet ontdekt en hij kroop behoedzaam langs de boom. 128. Toen eindigde het gevecht even vlug als het begonnen was. De krokodillen wendden zich plotseling van de boot af en kropen den modderigen oever op, juist toen Rob op den grond sprong. Op het zelfde oogenblik stootten de wilden een luide kreet uit. Ze hadden Robs vlucht ontdekt. „Wat jammer, dat het gevecht niet een paai' minuten langer duurde," mopperde Rob, toen een speer over z'n schouder suisde en in de wildernis terecht kwam. 129. Hij wist nog nel de beet van een krokodil le ontwijken en verdween in de wildernis. Terwijl hij zich een weg baan de door den dichten plantengroei, kon hij de stemmen van de wilden hooren, die echter zwakker en zwakker werden, totdat ze op 't laatst heelemaal uitstierven. Kiettwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5