LET OP! Drogisterij Firma COOPS de werkweek VAN 40 UREN. Und van alten a on liier Bestaat oil 2 Manen INGEVERF KOUDWATERVERF UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1932. Gasthuisstraat 507 5. p. fattkhsyzu ft Co'; Baak Jt.V. No. 5250 Vrijdag 5 Augustus Ziekenverplegingsartikelen. GORINCHEM Verbandstoffen. A. Verschuur-Baert ■li Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Drogerijen Chemicaliën. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. —o De nieuwste leuze van de arbeiders klasse is wel de 40-urige arbeidsweek. En die leuze hoort men niet slechts in fabrieken en werkplaatsen, maar ook op de kort geleden te Genève gehou den internationale arbeidscconferentie en op vele nationale en internationale congressen van arbeidersvak vereen igin- gen is zij aangeheven. EnJ is jdat wonder in de tegenwoordige tijdsomstandighe den? Die vraag moet ontkennend wor den beantwoord, daar talloos velen in deze tijden van werkloosheid eene op lossing voor het werkloosheidsvraag stuk ten deele meenen te vinden in ver mindering van werkuren, waardoor dan vele werkloozen van thans weer aan den arbeid zouden kunnen worden ge zet. r. Het bekende 8-urenlied, dat het ideaal predikt van 8 uren werken, 8 uren sla pen en 8 uren ontspanning* is reeds een praehistorisch product geworden. Niet veel meer dan 10 jaar, nadat de 8- urige arbeidsdag aanvaard werd, rijst de Vraag of niet de hedendaagsche oe- conomische toestand dringt tot de in voering van de 40-urige arbeidsweek, wat dan ongeveer neerkomt op den 7- urigen arbeidsdag. Een groot gedeelte van de arbeiders is werkloos, zoodat we kunnen zeggen, dat ongeveer 20 pCt. geen werk kan bekomen, dat zij in normalen tijd wel gehad zouden hebben. Ging men nu over tot invoering van de 40-urige ar beidsweek, dan zouden er ongeveer 17 pCt. meer arbeiders aan het werk kun nen gaan om dezelfde productie te kunnen verkrijgen en zou dus de werk loosheid tot (3 percent zijn terugge bracht. Aldus de redeneering van ar beid er szijde. Van den 'kant der ondernemers wordt daarentegen gezegd, dat invoering van de 40-urige arbeidsweek de moeilijk heden der ondernemingen zal vermeer deren, de 'crisis zal verergeren en de werkloosheid zal vergrooten. De vraiag Is nu maar: „aan welka zijde ligt 'het gelijk, aan die der on dernemers of aan die der arbeiders?" De reusachtige vorderingen op het gebied der techniek gedurende de laat ste 75 jaren, hebben geleid tot een sterk verkorten arbeidsdag. Die verkor ting is gekomen in een dusdanig snel tempo als -niemand ruim 40 jaren ge leden, toen -de arbeidsduur in de 2e Kamer werd behandeld, had kunnen droomen. De Arbeidswet van 1889 voerde den elfurigen arbeidsdag in, doch alleen voor vrouwen en jeugdige personen en uitsluitend in fabrieken. Ruim 20 jaren daarna werd in de 2e Kamer eene motie aangenomen, waarin de geleide lijke invoering van een tienurigen ar beidsdag ook voor volwassen mannen werd gevraagd. De regeering wilde daarmede toen niet te maken hebben en legde de motie naast zich ^neer. Maar nog geen tien jaren later werd onder den drang der tijdsomstandighe den onmiddellijk na den wapenstilstand we denken hier aan de gebeurtenis sen van November 1918 de achturige arbeidsdag door de wetgevende macht aanvaard, niet slechts voor vrouwen en jeugdige personen, maar ook voor volwassen mannen en miet uitsluitend in fabrieken. Tegen deze zeer ingrijpende beper king rees aanvankelijk een fel verzet van den kant der ondernemers. Geluk kig is dit verzet thans wel zoo goed als verdwenen en wij voor ons geloo- ven ,dat het met de werkloosheid ten huidigen dage nog heel wat erger zou zijn, indien de wet op den achturigen arbeidsdag niet bestond. En nu rijst de vraag of men door dezen arbeidsdag met nog één uur te verkorten, de oplossing der crisis na der tot haar einde zal brengen. Het punt, waarom dit geheele vraagstuk draait, is de vraag of met eene nog sterkere verkorting van dén arbeidstijd, gepaard zal gaan eene evenredige ver mindering van het loon, dat de arbei der des Zaterdags in ontvangst heeft te nemen. We hebben naast ons liggen eene rede, welke het 2e Kamerlid, de Heer E. Kupers te Genève 'heeft uitgespro ken. De Heer Kupers is de leider van het machtige moderne verbond van ar beiders en tevens lid van het Nationaal Crisis-comité, dus een man wiens ge sproken woord niet is een woord van den eersten den besten. Te Genève idan is door hem o.a. gezegd, dat hij het niet voor mogelijk hcrudt, dat een zoo ingrijpende verkorting van 'den arbeids dag t.w. tot zeven uren, in de huidige omstandigheden overal gepaard zal kunnen gaan met behoud van hetzelfde inkomen door de arbeiders. De Heer Kupers was zeer voorzichtig in zijne uitdrukkingen, maar toch gaf hij blijk in de materie een juist inzicht te heb ben. Wil jn de huidige omstandigheden een zoo ingrijpende verkorting -van den arbeidsdag bijdragen tot vermindering van de crisis, doordat zij werk verschaft aan vele werkloozen, dan zal zij in den regel gepaard moeten gaan met een evenredige verlaging van de loonen, 17 pCt. minder arbeid en dus in den regel ook 17 pCt. -minder loon. Wie ook maar eenigszins met de situatie vertrouwd is, weet, dat deze voorwaarde in de tegenwoordige om standigheden zeker niet door de ar beiders zal worden aanvaard. De arbei ders hebben bijvoorbeeld in Twente na een feilen strijd noode in een loons verlaging van 10 pCt. berust, terwijl desniettegenstaande eenige duizenden arbeiders in dat bedrijf werkloos zijn geworden. Dat deze arbeiders thans bovendien nog een loonsverlaging van 17 pCt. zouden aanvaarden, is absoluut uitgesloten. Moet dan de invoering van een 40- urige arbeidsweek voor eene onmoge lijkheid worden gehouden? Wij voor ons gelooven van geenszins en het komt ons voor, dat het verlangen der arbeiders naar den 7-urigen arbeidsdag binnen afzienbaren tijd zal worden be vredigd. Immers heeft de ontwikkeling der techniek haar hoogtepunt nog in geenen deele bereikt en hoe meer zij haar hoogtepunt nadert, des te minder levende arbeidskrachten zullen er noo- dig zijn. De omstandigheden zullen dus niet slechts verkorting van den arbeidstijd mogelijk maken, maar er zelfs toe dwingen. Verkorting van den werktijd en ver hooging van loon maken -den kost prijs van de producten voor den on dernemer hooger en dwingen hem er dus toe nieuwe machines -in gebruik te stellen. Tevens maakt de techniek het mogelijk, dat het tnenschdom voor heel wat minder moeite in veel ruimere mate de beschikking krijgt over de goederen, die het behoeft. 1 Wie de maatschappelijke toestanden van dit oogenblik juist inziet en be grijpt, zal met ons Van meening zijn, dat thans eene algemeene verkorting van de werkweek tot 40 uren onmo gelijk is, omdat de daarvoor noodzake lijke voorwaarde n.l. eene evenredige verlaging van het loon tot de onmo gelijkheden behoort. Maar wie niet blind is voor de ontwikkeling der so ciale denkbeelden en den vooruitgang der techniek, moet het 'wel met ons eens zijn, dat wat 'heden niet kan over eenige jaren zeer wel mogelijk zal blij ken te zijn. Binnenland. EEN ONEERLIJKE POSTCOM- MIËS. Herhaaldelijk deden zich bii het postkantoor te Zwolle kleine kaste korten voor. Verdenking werd sedert eenigen tijd gekoesterd tegen een commies, die persoonlijk nogal ro yaal leefde. De man was belast met de kassiersafdeeling, waaronder ook de afrekening met de bijkantoren valt. Dezer dagen kreeg men zekerheid en de commies die een inkomen had van f 3600 benevens een toelage van f 400 als reserve-officier, werd ge schorst. Hij is gehuwd en vader van kinderen. Hbl. O— ONGELUK BIT SCHIETOEFENIN GEN. Aneta meldt uit Buitenzorg d.d.2 Aug. De onderluitenant der infanterie D. W. Wijting is tijdens schietoefenin gen hef slachtoffer geworden van een verkeerde manoeuvre bii het laden van een revolver. Hij is in den buik getroffen en aan de gevolgen over leden. O— PRIJSVERLAGING BIT PHILIPS. Het is te verwachten, zoo lezen wij in het Volk. dat de prijzen der Philips-radiolampen spoedig in prijs zullen dalen. De desbetreffende af- deelingen van de N.V. Philips Ra dio, aldus verneemt dit blad uit vak kringen, hebben de prijzen der ont- vanglampen over de geheele linie herzien, als gevolg waarvan de prij zen van deze Philipsproducten met ongeveer 30 pCt. zullen dalen. Meiwijn Witte Bessenwijn Roode Bessenwijn per heele flesch Pijpkaneel per ons Vanillesuiker, Vanille stokjes, Candygruis. 55 16 A. BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN DOODELIJKE ONGEVALLEN. De 43-jarige landbouwer H. de Boer, die met zijn buurman aan den weg had staan praten te Folgeren (Friesland), is bii het naar huis gaan op onverklaarbare wijze onder de tram uit de richting Veêwouden ge raakt en onmiddellijk gedood. Het De man laat een weduwe en drie kin slachtoffer werd vreeselijk verminkt, deren achter. Het personeel van de tram treft geen schuld. Een vrachtauto uit Apeldoorn reed in de Hoogstraat aldaar in de rich ting van den Groeneweg. Uit een zijstraat, rechts van de auto, kwam per rijwiel de 18-jarige W. Vis. wo nende aan den Waterlooschen Weg. De wielrijder reed, vermoedelijk uit zenuwachtigheid, tegen den rechter kant van de auto op en kwam er onder te liggen. Hij kreeg zulke zware verwondingen, dat hij na ee nige oogenblikken overleed. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BUT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA INBREEKSTER. De- brigade-commandant en een brigadier der rijksveldwacht te Ede betrapten op heeterdaad een vrouw, die inbraak pleegde in een huis te Ede. welks bewoners afwezig waren. Het geldkistje, dat de daderes zich had toegeëigend, werd in beslag ge nomen. De juffrouw zoowel als haar handlanger werden in arrest gesteld. VERDRONKEN. De achtjarige A. B. Langeslag, wo nende aan boord van het schip „Ver trouwen", dat in de Maashaven te Rotterdam lag, is overboord gevallen en verdronken. Bii de familie is bericht ontvangen, dat de 19-jarige F. de Vries uit de Potgieterstraat te Vlaardingen. te Ro- ckanje bii het zwemmen is verdron ken. -"O INBRAAK. Te Stoutenberg is bii de wed. v. d. Hengel ingebroken in den nacht van Maandag op Dinsdag. Er is f 6000 gestolen. DOOR DEN BEIKSEM GETROF FEN EN GEDOOD. Men meldt uit St. Anthonis Op het landgoed Lactaria alhier werd tijdens een onweer door den bliksem getroffen J. Hermens, terwijl hii aan tafel de krant zat te lezen. De ongelukkige was op slag dood en was pas 22 jaar. De andere per sonen die bii hem zaten bekwamen geen enkel letsel. O— DE UITVOERING VAN DE CRI- SIS-ZUIVELWET. De crisis-zuivelcentrale maakt be kend. dat voor de periode van 30 Juli tot en met 27 Augustus 1932. de bijslag op de industrieel verwerk te melk dezelfde zal zijn als in de voorgaande maand. Deze uitkeering bedraagt thans i1/^ cent per liter melk van 3 pCt. vet gehalte. O— MET LUCIFERS GESPEELD. Het 5-jarig dochtertje van den landarbeider C. B., in den Haarlem mermeerpolder, is bii het spelen met lucifers in brand geraakt. Alhoewel het vuur spoedig werd gedoofd, be kwam het kind toch nog dusdanige brandwonden over het geheele li chaam. dat haar toestand ernstig was. VERKEERSONGEVAL. Een vrachtauto bestuurd door J. D. te Apeldoorn reed in de Hoogstraat in de richting van den Groeneweg. Van uit een zijstraat, rechts van de auto, kwam per fiets de 18-jarige W. Vis, wonende aan den Waterlooschenweg te Apeldoorn. Gelijkertijd naderden z»ij het kniispunt. De wielrijder reed, vermoe delijk uit zenuwachtigheid tegen den rechterkant van den wagen en kwam er onder te liggen. Hij kreeg zulke ern stige wonden, dat hij na eenige oogen blikken overleed. De auto is in beslag genomen. —o INBRAAK TE VLAARDINGEN. Een agent van politie te Vlaardingen zag vier opgeschoten jongens loopen op den Parallelweg. Toen hij naar hen toe ging, zetten zij het op een loopen en bij de achtervol ging zag de agent, dat zij voorwerpen wegwierpen. Alle vier werden gearre steerd en naar het bureau gebracht, waar uitkwam, dat de jongens hadden ingebroken in den consumptiewagen van Kalkman aan de Westhavenkade, waar zij eenige kistjes sigaren en cho colade hadden buit gemaakt. De jongens waren W. K., J. de K., J. Z. en J. v. O. iresp. 18, 17, 16 «m 19 jaar oud, allen uit Amsterdam af komstig. Ze waren met een melkauta van Amsterdam naar Vlaardingen ge komen. r- o DE MAN NAAST ZIJN AUTO- 1 MAAT. Voor het Kantongerecht te Rotter dam heeft terecht gestaan P. G. ,vanl D., sigarenwinkelier wonende te Rot terdam te zake, dat hij op Zondag 24 Juli 1932, des voormiddags kwart vóófr twaalf zijn winkel heeft open gehad1, door aan een persoon sigaren te ver- koopen. Deze verkoop hadi plaats door dat van D. nadat hij te voren een zakje met sigaren had gevuld, dit gevulder zakje had gelegd in een bakje van een' op de toonbank staande z.g.n. autoi- maat. -• 1 11 1 i t-t 1 De kooper deed daarop drie dubbel tjes in de automaat, waarna een klep je openging en het bewuste zakje met sigaren te voorschijn kwam. Verdachte demonslreerde ter terecht zitting zijn automaat, die van achte ren geheel open met de voorzijde op de toonbank in den winkel staat. In elk vakje daarvan zit maar één zakjet of doosje en moet bij eiken koop weder worden aangevuld. Het opengevallen1 klepje, waaruit het verlangde wordt verkregen, moet het publiek zelf weer dicht maken. Verdachte gaat zoodra er een klant in zijn winkel komt bijl zijn automaat staan en laat het publiek! in d'e waan, dat het door middel van een echte automaat het verlangde kart verkrijgen. Verdachte heeft controle op het geld, dat in zijn automaat wordt gedaan. Het Openbaar Ministerie eischte eert geldboete van f40 subs. 3 dagen hech tenis. De kantonreehter-plaatsvervanger mr, L. J. de Haan dadel jk vonnis wijzende, is van oordeel, dat waar pas jbij helt binnenkomen van den klant eerst het vakje gevuld werd en het toekijken op de te verrichten handelingen bij het door verdachte gebezigde toestel, aart den verdachte nog geen vrijstelling) geeft om zijn winkel op Zondag te mogen open houden, veroordeelde mits dien van D. tot een geldboete van f 10 of één dag met teruggave van het in beslag genomen toestel. „Msb." o— Verft zelf U kleeren met (Alle kleuren). DROGISTERI] Botermarkt 72 HEUSDEN. MEIWSBLVB voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonraelerwaard —O— telef no. 15 Raamsdcnksvesr. Agentschap van dc Awsterdawsche Bank ]t.VAmsterdam. JV 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1