Tweede Blad So. 5250 Vrijdag 5 Aug. Ztslssmarf. LETTERS-KOFFIE PAARS 30 CENT SNIJBOON MOLENS Prijs: f 1.33 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 2 gaats Kinderrubriek FEUILLETON. Het beste van het beste. GORINCHEM. Prachtig rood gelakt. Onder Garantie BEHOORENDE BIJ HET Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, door afgematheid, terneer geslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid en kracht de zer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, water zucht, graveel en blaasstoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door van af heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga nen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoe dig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1De echo. 2. Als de wijn is in den man, is de wijsheid in de kan. 3. Bot plus er/wt is boter. De nieuwe raadsels zijn 1. Neem een y2 ui, doe daarbij een flink stuk van een trechter, dan krijg je een provincie in Nederland. 2. Het is iets. Doe er wat bij.dan wordt het niets. Ra, ra, wat is dat? 3. Neem boter en meel, dan krijg je een .bloem! Hoe kan dat? OOM ICAREL. KRUMMEL. EEN JONGEN VAN STAVAST! IV. Het was op den twaalfden avond, dat Krummel in het kamp woonde, dat de mannen niet het eetlokaal binnen kwamen stormen en op den maaltijd aanvielen. Want juist toen Krummel op den hoorn het signaal gegeven had, dat het eten gereed was, kwam er een man aanrennen, die riep: Brand, het bosch staat in brand!" Arbeiders, koks, bordenwasschers, iedereen rende naar de open plek, in het bosch, waar de omgehakte stammen lagen, en waar, in een groote hoop afgekapte takken door een of andere oorzaak brand was ontstaan. Iedereen pakte een schop of een bijl op 'in het voorbijgaan, om daarmede het vuur te bestrijden. Doch groote Jan Hoek rende midden in de oikke rookwolken en pr beerde de bran dende takkenbossen uit elkaar te rak ken. Krummel was al haver wege op weg naar de hut van baas Gavin, toen hij bedacht, dat de baas 's middags was weggereden naar een klein stadje in de nabijheid aan de andere zijde van de bergen om een reparatie aan een van de machines te doen uitvoeren. Hij keerde zich bliksemsnel om en vloog naar de hut van Barrv Blake, want Barry moest natuurlijk in de eerste plaats weten, op welke manier ze het beste het vuur konden bestrijden en voorkomen, dat het 'naa.r de dichte bosschen oversloeg. Maar toen hij de hut van Barry bin nen stormde... vond 'hij die verlaten! Het zadel van de zwarte merrie was weg en de groote cowboy-hoed van Barry hing niet aan den haak. Barrv was nog op patrouille in de bosschen. Een oogenblik stond Krummel in ge dachten in de verlaten hut. Buiten hoor de hij het gekraak 'der vlammen en het wilde geschreeuw van Jan Hoek, die de mannen aanvuurde om toch het vuur uit elkaar te rukken. Krummel opende de gereedschapskist van Barry Blake en naaide er bijlen en schoppen uit. En uit eten blikken doosje boven op de plank pakte hj... een doos lucifers! Zoo gauw zijn bee- nen hem dragen konden, ren Je Krum mel met gereedschap beladen naar de open plek in het bosch. De hoop tak kenbossen, die zich langs een gedeelte van den heuvel uitstrekten, 'tot bijna aan de dichte bosschen toe, lagen daar als het ware als een brandend lont, gereed om een kruitmagazijn in de lucht te doen vliegen. Als het vuur een maal de bosschen bereikt zou hebben, zou de sterke Oostenwind de vlam men aanblazen door de boomtoppen, tot één loeiende vuurzee, riet heele kamp was in gevaar 'en ook de hout zaagmolen,. die planken zaagde voor het bouwwerk. „Jan!" riep Krummel, „we moeten een tegenvuur maken en zoo de brand stuiten!" „Nog een vuur!" bulderde Jan, „we hebben al onze handen vol met dit eene!" „Maar dat is de 'manier, waarop Barry Blake, de boschwachter, dit vuur zou bestrijden, hij heeft me juist gis terenavond verteld, hoe je dat doen moet. Wij zullen op eenigen afstand van het vuur den grond gel ijk maken, zoodat daar niets meer te branden valt en dan maken wij een vuur in de richting van den brand en latejn de wind ons tegenvuur naar het eerste vuur toeblazen. Als de twee vuren al kaar genaderd zijn, vinden ze tenslotte geen brandstof meer om zich voort te zetten en gaat ze vanzelf uit!" Jan Hoek begreep het. „Nou," zei hij, „dat is ook een gekke manier om een vuur te blusschen, maar we zullen het probeeren!" Spoedig hadden Jan en zijn mannen een stuk grond gelijk gemaakt van wel 10 Meter 'breed. Ze hadden er voor gezorgd, dat er zelfs geen enkele den nennaald op den grond overbleef, die zou kunnen branden. De mannen wer den op deze schoone, vrije grondstrook opgesteld, om: er voor te waken, dat er geen brandend etakjes op zouden vallen, die 'dan misschien toch nog hun weg nar.- de bosschen zouden vinden. Vervolgens haalde Krumme! zijn Naar het Fransch. «SI 89. Aldus wachtten wrj den aood af. Toen wij de eerste verstikkingen ge voelden, hebben wij elkander nog een maal omhelsd en ik hoorde, dat Louise nog aan mijn oor zeide: ,,Nu is 't ge daan moeder, ik ben gelukkig!" En toen hoorde ik nog iets, een naam,, dien zij slechts zwak uitte en dien ik nauwelijks kon verstaan Een naam? De mijne? Die van haar broeder? Een andere Welke? Louise zag haar smeekend aan en riep uit: Moeder! Moeder! Die naam was dien van Gerard! Gerard! mompelde Haudecöeur, terwijl hij sidderde. En hij herinnerde zich de bekentenis van den jongen man in de hut te Bou- rail, eenige dagen voor zijn ontsnap ping. Dus Louise beminde Gerard!! De liefde, waartegen zij zich zoo hevig verzet had, was toch haar hart binnengedrongen. De moeder vervolgde het droevig lucifers te voorsch'jn en stak de takken beneden de bewaakte strook grond in brand. Een klein vlammetje, dat al gauw werd aangeblazen tot een bral lende vlam, bewoog zich snel om laag, in de richting van het groote vuur van de brandende takkenbossen. Het plannetje lukte! Toen het tegenvuur het groote vuur eindelijk bereikt hac?, duurde het niet lang of er was geen brandbaar materiaal meer te vinden en een kwartier later was alles uitge brand. Op dat oogenblik kwamen Barry Blake en baas Gavin in de richting van het kamp aangesneld. „Dat heb je goed gedaan, Jan!" riep Gavin, „je hebt het heele kamp gered!" Jan ging naar den baas toe en ver telde hem wat er gebeurd was. Gavin was stom verbaasd. 'Hij kwam naar Krummel toe en-zei: „Dat is 'wat moois! Wie heeft jou 'het recht gegeven om mijn mannen te commandeeren, als ik weg ben? En kijk eens, hoe je er uit ziet! Je witte voorschoot is zwart van de rook en de asch! Je bent ontslagen!" Krummel keek onderzoeken naar baas Gavin. Hij merkte uit zijn toon wel, dat de baas \och niet kwaad was. ,Ja", ging Gavin voort, „je bent ont slagen op staanden voet! Een borden- wasscher heeft mijn mannen niet te commandeeren! Maarik heb ge hoord, dat je nogal goed kunt rekenen. Dus morgen ga je naar het kantoor en zegt, dat ik je gestuurd heb. Ze hebben daar een baantje voor je. Maar zorg, dat je je best doet, want het betaalt twee keer zooveel en je hebt de helft minder te doen! Goed begre pen?" En zóó werd Krummel's vacantia toch nog de fijnste,die; hij nog ooit had gehad. verhaal: Dat is alles, wat ik weet. Toen bezwijmde ik. En jij, mijn beste man, hebt ons gered, 'tls wel een wonder, en zie je, dat geeft ons moed, omdat wij daaruit opmaken, dat wij nog niet door God zijn verlaten en wij wellicht nog eenmaal gelukkig kunnen worden. Op dit oogenblik trad juffrouw Leon binnen. Zij bracht bouillon. Drink dit zeide zij gij zult het noodig hebben. Haudecöeur nam het overschot van zijn geld en gaf dit aan de goede por tiersvrouw: Hier, juffrouw Leon, dat is alles, wat ik overheb. Zorg voor hen, wan neer ik vertrokken ben. Ik heb nergens behoefte aan. Een man sterft niet van honger, wanneer hij gezond is. Mijn God, vader zeide Louise gaat gij ons nogmaals verlaten. 't Moet wel, mijn arm kind. Als ik hier alleen den nacht doorbracht, zou ik morgen opnieuw in de gevan gen! is zittennietwaar juffrouw Leon? En ik weet niet eens, hoe gij dit huis moet verlatenreeds twee keer heeft de agent, die in mijn kamer is en Loiseau heet, zooals hij mij ver teld heeft te kennen gegeven, dat hij nieuwsgierig was om de beide zieken eens te zien. Ik heb alles moeten ver zinnen om het he;m te beletten, ik zeide, dat de dokter het verboden had. en nog meer!Weet ge, wat hij nu Vergadering van den raad der ge- meente OUDHEUSDEN, op Dinsdag 2 Augustus, des voor middags half twaalf. VoorzitterEdelAchtb. Heer Mr. R. v. d. Heijden. Afwezig de heer Brok. Ingekomen stukken Goedkeuring rekening en vaststel ling begrooïing Gezondheidscommis sie. De rekening sluit met een bedrag van ontvangsten van f2133.68 en aan uitgaven van f2116.53. alzoo met een batig saldo van f17,15. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f2244,89. De bijdrage door deze gemeente te Tietalen bedraagt' f 54,20. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1932. De Voorzitter zegt. dat de ver betering van landerijen, waarvan de werkzaamheden door werkeloozen worden uitgevoerd, begroot ziin op fiooo, meer geld kost als is be groot. Thans is daaraan reeds een bedrag van f 1500 uitgegeven. Een drag van f 500 zal men dus moeten leenen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling. De Voorzitter merkt op, dat het tot nu toe altijd een correspondent schap is geweest, alles kan hetzelf de blijven, alleen dient men de naam te wijzigen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vaststelling van de jaarwedde agent, arbeidsbemiddeling. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 50 per jaar. Benoeming van een agent der ar beidsbemiddeling. doet? Hij zit op de trap, waar hij zijn pijp rookt. En toen ik hem vroeg (in mijn kamer te komen om een kop koffie te drinken, antwoordde hij op vriende lijken toon: „Geef mij die koffie maar hier, moedertje!" Hij denkt van nacht hier te blijven! Wat te doen? Er is slechts één middel. Weg jagen kunt gij hem niet. Dat zou |de benedenbewoners wekken en zij zou den de agenten, die op straat zijn, waarschuwen. Gij moet naar zolder gaan. Daar heb ik nog een onbewoond kamertje. Daar zal men u niet zoeken. Morgen zullen wij verder beraadslagen. Niemand weet, dat gij hier zijt. Zoo lang men u niet gezien heeft, behoeft gij niets te vreezen. Morgen vóór het aanbreken van den dag zal ik u eten komen brengen en inlichtingen betref- de uwe vrouw en dochter Best!! Ik heb den sleutel bij mij, da dus mee! Haudecöeur omhelsde de beide vrou wen. Vader, vader, wees voorzichtig... Als gij nogmaals in hunne handen valt, zal ik 't besterven!! Ik zal voorzichtig wezen. Ik be loof het je. De concierge ging_ hem voor en opende de deur van een klein vertrek. Daar zult ge u thuis gevoelen, zeide ze glimlachend en kunt ge gerust slapen. Dat zal u goed doen!... Maar daar ik verantwoordelijk voor u ben Vraagt Uw winkelier het nieuwe merk PER HALF POND. Een zeer geurige en krachtige koffie, waaraan alle voordeelen van ons bekende Letters-systeem verbonden zijn. Reeds meer dan 1100 EXTRA-CADEAUX werden uitgereikt. N V v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. Wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Jos v. Heijst, ambte naar ter secretarie. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1931 Namens de commissie van onder zoek deelt cle heer v. Lieshout mede. dat de rekening is onderzocht en in orde bevonden. De commissie is tot de overtui ging gekomen, dat er zeer sterk moet worden bezuinigd. De Voorzitter is het daarmede eens. De rekening sluit met een nadee- lig slot van f692,22 en de kapitaal- dienst met f 388,84. Bij de rondvraag wijst de heer Van Mook op de slechte toestand van den weg. De Voorzitter zegt, dat de finan- tieele zorg oorzaak is. dat daar nog geen verbetering is aangebracht. In het college van B. en W. is gezegd, dat zoodra een straatmaker werkeloos wordt, ynen deze den weg zal laten opknappen. Laat men den weg nu repareeren, dan zal dat veel geld kosten. De Voorzitter zegt. dat in een vol gende vergadering de begrooting zal worden aangeboden. Om de heeren dan niet al te hard te laten schrik ken, deelt hij nu al vast mede, dat de raad tot verhooging van de be lasting zal moeten overgaan. De per- soneele belasting zal tot 200 opcen ten moeten worden opgevoerd, ter wijl 25 opcenten op de vermogens belasting zal moeten worden gehe ven om de begrooting kloppend te kunnen krijgen. B. en W. zijn van meening. dat de steunverleening niet langer ge heel voor rekening van de gemeente zal kunnen blijven, doch. dat het rijk zal moeten bijspringen. De heer de Baaij wijst er op. dat de pachters van gemeente landerij en in Drunen een korting daarop, hebben gekregen van 20 pCt. Spr^ ker had verwacht, dat B. \V. en ik niet wil, dat gij de een of andere onvoorzichtigheid begaan zult, zal ik de deur afsluiten. Zonder eenig ongeval verliep de nacht. Niemand onder de medehuurders ver moedde de tegenwoordigheid van Hau decöeur. Zelfs Loiseau had er niet het minste vermoeden van. Maar getrouw aan zijn opdracht ver loor de agent de trap geen oogenblik uit het oog. Hij had het beeld ^van Haudecöeur in zijn geheugen gegrift. Toen juffrouw Leon den volgenden morgen naar Louise en haar moeder wilde gaan, zeide Loiseau tot haar: Ik ga mee. Ik wil die ongelukkige vrouwen ook wel eens zien. En een hondejd-stuiversstuk uit zijn zak nemend, zeide hij: Zie daar, geef hen dit, alsof 't van u kwam, want van mij zullen ze het niét willen aannemen, 'tls hun schuld toch niet, dat Haudecöeur veroordeeld werd, hé juffrouw Leon? 'tls de schuld van Haudecöeur ook niet, want ik zou er mijn hoofd wel onder willen verwedden, dat hij on schuldig is. Daar kan ik mij niet 0111 bekom meren Ik heb slechts te gehoorza men Als men mij zegt: „Zoek Hau decöeur en stuur hem naar de galeien terug", dan zoek ik hem en stuur hem terug. Als men mij zeide: „Zoek Hau decöeur en tracht te bewijzen, dat hij onschuldig is", dan zoek ik hem e{n TEL. INT. 220. bewijs zijn onschuld. Kom, juffrouw Leon De concierge scheen ongerust te we zen. Louise en haar moeder, die niet ge waarschuwd waren, konden de een of andere, onvoorzichtigheid begaan, bij voorbeeld door te vragen, hoe het met Haudecöeur ging en zij hadden zich verraden. Mijnheer Loiseau.zeide zij ont steld. Nu, wat is er? 'tls misschien beter, dat gij niet medegaat. En waarom? I Als die beide ongelukkige schept- sels eens vermoedden, dat gij Dat ik agent van politie ben Maar, dat staat toch niet op mijn ge laat te lezen? j En lachend voegde hij er bij: Een agent van de veiligheidspoi- litie gelijkt nauwkeurig op een gewoon mensch, juffrouw Leon. Maar deze scheen nog steeds te aar zelen. v En juist die aarzeling deed Loiseau besluiten, zijn plan voort te zetten. Kom, zeide zij, ga dan mee! En terwijl zij met een kop bouillon in de hand de trap opging, mompelde zij: Mijn God als zij maar niets zeggen, Louise en haar moeder namen ge lukkig in beterschap toe. De moeder was zelf weer opgestaan en liep langzaam 't vertrek op en neer, (Wordt vervolgd). tfenwsbla (Wordt ver volgd mm WILLEM DE BRUI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5