Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zielesmarf. Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, No. 5251 Woensdag 10 Augustus 1932. Binnenland. Spoedig© bediening Keurige afwerking Billijke prijzen. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1,25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VONDELING. De gemeentepolitie te Haastrecht heeft een, naar schatting, vierjarig kind gevonden. Het jongetje deelde mee, door zijn vader te zijn achtergelaten. De kleine is op het politiebureel onder- gebracht. Omtrent zijn herkomst tast men nog in het duister. Het jongetje spreekt een Duitsch accent met een Poolschen tong val. O— WIJZIGING DER KIESWET. Het tegengaan van stemmenver- snippering door kleine partijen. Gelijk gemeld, is door de regeering ingediend 'n wet tot wijziging van ee- nige artikelen der Kieswet. Deze be treffen vooreerst het onderteekenen der lijsten van candidaten (art. 35), het aan tal stemmen, vereischt voor toekenning van plaatsen aan de lijsten (art. 100) en den dag der candidaatstelling (art. 125). —O VECHTENDE VROUWEN. Te Amersfoort zijn in een café op den Hof twee vrouwen, schoonzusters, met elkaar aan het vechten geraakt. De eene bracht haar schoonzuster met een knipmes twee steken toe in borst en schouder. De wonden waren niet ernstig; op het politiebureau heeft een gemeentegeneesheer ze verbonden. Te gen de daderes is pro ces-verb a al op gemaakt. o DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Westervoort is de bliksem inge slagen in de steenfabriek der fa. Van Binsbergen v. d. Pol. Via den fa brieksschoorsteen sloeg het hemelvuur op de lichtleiding. De 14-jarige W., die op de fabriek werkte, werd ge troffen en was op slag dood. —o BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Zandvoort is aan het vrije strand aan de Noordzijde een bader verdron ken. Het slachtoffer is de 25-jarige J. Piek, coupeur, wonende te Amster dam. Hoewel herhaalde malen gewaar schuwd;, ging hij te ver in zee. De zee trok door wind en stroom zeer sterk, waardoor de jongeman afdreef. Een viertal zwemmers waagde het hem te hulp te komen. Na een kwartier werd het slahtoffer aan land gebracht. De levensgeesten waren evenwel reeds ge weken. Zaterdagmiddag is de 20-jarige G. B. bij het baden in dq Buitenvest te Hulst verdronken. Het lijk is eenige uren later opgehaald. O BEVORDERING VAN HET GE BRUIK VAN NEDERLANDSCHE KO LEN. De minister van Binnenlandsche Za ken zal in overleg treden met eenige provinciale en gemeentelijke besturen, teneinde het gebruik van Nederland- sche kolen meer te doen bevorderen. Tot een bespreking op 17 Augustus zijn uitgenoodigd de provinciale bestu ren van Groningen, Friesland, Gelder land, Overijsel, Utrecht, Noord-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, de besturen der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Arnhem,- Gouda, Leiden, 's Gravenhage, Delft, Dordrecht, Tilburg en Groningen, benevens eenige groote electriciteitsbedrijven. Tot het bijwonen van deze verga- deraing zijn ook uitgenoodigd de Rijks commissie Werkverruiming en de Ge zamenlijke Steenkolenmijnen in Lim burg. In den brief, dien de minister ter zake aan genoemde besturen heeft ge richt, schrijft hij o.m.: „De omstandigheden, waarin de Ne- derlandsche mijnen verkeeren, hoofd zakelijk als gevolg van uitvoerbelemme- ringen, hebben mij aanleiding gegeven nadere maatregelen te beramen, om het verbruik van kolen van de Neder- landsche mijnen zoo mogelijk in nog sterkere mate te bevorderen. „Wat de electriciteitsbedrijven betreft, heb ik eenerzijds met genoegen mo gen vernemen, dat de ten behoeve van deze bedrijven in het loopende jaar afgesloten contracten een in vergelij king met vorige jaren, niet onbelang rijke verhooging van het percentage te gebruiken kolen van de Nederlandsche mijnen doet verwachten, doch ander zijds moeten vaststellen, dat dit per centage nog zeer ver beneden de 100 pCt. blijft." o VERTROUWENSPACT VAN LAU SANNE. Op 30 Juli j.I. hebben dq Britsche en Fransche regeering in het parle ment hunner landen een verklaring af gelegd betreffende samenwerking in verband met de onderhandelingen te Lausanne (vertrouwenspact). De Neder landsche regeering heeft ter kennis van de Britsche en Fransche regeeringen gebracht, dat zij ,,in de meening, dat een juiste toepassing van het in deze verklaring uitgesproken beginsel kan bijdragen tot een vertrouwenwekkende samenwerking tusschen de belangheb bende staten, welke samenwerking Eu ropa en de wereld in haar geheel slechts ten goede kan komen, zich aansluit bij de regeeringen, die de nuttigheid van dat beginsel hebben erkend." In een schrijven aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal geeft de minister van Buiten- landsche Zaken aan, welke overwegin gen tot toetreding hebben geleid en hoe h.i. de strekking der verklaring moet worden beoordeeld. o DE INVOER VAN BOTER IN DUITSCH LAND. Het Hbl. bericht: Naar wij van niet-officieele maar ge woonlijk zeer goed ingelichte zijde ver- nemen hebben de onderhandelingen tus- I schen Duitschland eenerzijds en Neder land en Denemarken anderzijds over een herziening van de thans geldende regeling van Duitschland's boterinvoer opnieuw een vrij poover resultaat op geleverd. Het officieel Duitsche communiqué, dat in overleg met de Nederlandsche en Deensche delegaties is opgesteld, is zoo vaag en nietszeggend, dat men reeds daaruit kon concludeeren, dat er niet veel was bereikt. Het communiqué bepaaldqe zich tot de laconieke mede- deeling, dat de onderhandelingen zijn beëindigd en dat de Nederlandsche en Deensche gedelegeerden zijn terug gekeerd om,hun regeeringen rapport uit te brengen over dje Duitsche voor stellen. Ware er een grondslag gevonden, waarop men eventueel tot overeenstem ming zou kunnen komen, dan zou men dit in het officieele communiqué toch zeker niet hebben verzwegen. En juist het feit, dat hiêromtrent met geen woord werd gerept moest aanlei ding geven tot weinig optimistische verwachtingen. Dit pessimisme is, in dien onze informaties juist blijken te zijn, maar al te gegrond geweest. Verder werd aan genoemd blad me degedeeld, dat zoowel de Nederland sche als de Deensche gedelegeerden de Duitsche voorstellen vierkant hebben afgewezen. Deze voorstellen kwamen neer op de invoering van een algemeen con tingent, d.w.z. een bepaalde hoeveelheid boter, die door de verschillende boter uitvoerende landen te zamen in Duitschi* land zou kunnen worden ingevoerd. De verdeeling van dit contingent zou den de boter produceerende landen on derling moeten regelen. Het contingent voor ieder der betrokken Janden zou volgens een bepaalden sleutel vastge steld moeten worden. Nadat de gedelegeerden verklaard hadden, dat zij dit voorstel niet in! overweging konden nemen, schijnt men van Duitsche zijde er op te hebben! aangedrongen, het niettemin aan de beide betrokken regeeringen voor te leggen. In Duitsche kringen heeft men echter niet veel hoop, dat het voorstel in Den Haag en Kopenhagen instem ming zal vinden. O— ONDER EEN MAAIMACHINE. Te Mill is de 43-jarige landbouwer! A. Siroen ten gevolge van het op hol slaan van de paarden onder een maai- machine gekomen. De man bekwam zware verwondingen aan beide beenen en werd in zorgwekkenden toestand naar zijn woning vervoerd. o— VAN RIJDENDE TRAM GESPRON GEN. Zaterdagavond begaf zich de 37-jarl-i ge heer V. M. W. v. d. Voort, bedrijfs- chef bij de firma Bahlmann Co. tg! Nijmegen, per tram naar zijn woon plaats te Beek. Bij de halte Pietersberg sprong hij uit de rijdende tram, met het gevolg dat hij kwam te vallen en' door den volgwagen werd gegrepen. De ongelukkige werd ongeveer dertig meter meegesleurd en bleef daarna zwaar gewond liggen. Beide beenert waren onder de knieën verbrijzeld. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Naar het Fransch. 2» 90. De gedachte, dat haar man de vader zoo dicht bij hen vertoefdei, gaf hun weer moed en deed hen ge nezen. Louise, die nog ziek was, kon het bed nog niet verlaten, maar zat over eind, gesteund door 'eenige kussens. En zij was het, die juffrouw Leon bij haar binnenkomen toelachte. Wij gaan vooruit, juffrouw! Maar voordat de beide vrouwen ver der konden spreken, voegde zij er haas tig aan toe, om te laten merken, dat zij niet alleen was: Kom binnen, mijnheer Loiseau, kom binnen! En tot juffrouw Haudecoeur, die zich verwonderde over dit bezoek, zeide zij 't Is een buurman, die evenals alle bewoners uit de 'buurt uwe wanhopige poging vernomen heeft en nu eens naar u komt ïien. Loiseau groette hen en zag rond. Wat een ellende! dacht hij. Juffrouw Leon boog over het bed en omhelsde Louise. En terzelfder tijd fluisterde zij haar in 'toor: Spreek niets, zoo lang die man er is. 'tls een agent van politie. Waar schuw uw moeder. De slag viel zóó onverhoeds, dat Louise verbleekte en in bed terugviel. Juffrouw Haudecoeur trad op haar toe en nam haar in hare armen. Wees voorzichtig moeder, 'tis een agent. Hoe zacht die 'woorden ook gespro ken waren, toch had Loiseau goede ooren. Hij kon de woorden wel niet verstaan, maar begreep het gebaren spel. Onmiddellijk kwam het vage vermoe den bij hem op, dat men hem een ge heim verborgen hield, waarin de con cierge medeplichtige was. Zoo, zoo, en welk geheim? dacht hij. Hij bleef hen oogenschijnlijk zoo on verschillig mogelijk in het oog houden. Maar hij bemerkte niets. Hij ging weer tiaar beneden. Maar inplaats, dat hij zich naar het vertrek begaf, bleef hij op de eerste verdieping staan. Weldra hoorde hij juffrouw Leon het vertrek verlaten en terwijl zij de deur sloot, zeide zij, dat zij spoedig zou terugkeeren. Daarna bleef de juffrouw op het portaal staan. Loiseau zag, dat zij over de leuning naar beneden boog, maar plotseling ontsteld achteruitweek. Loiseau begon te lachen en riep: Wel, moeder Leon, deed ik je schrikken? Wat doet ge daar op de trap? Ik wachtte op u. Waarom? Om u te vragen, waarom gij de vrouw van Haudecoeur en haar doch ter verteld hebt, dat ik bij de veilig heidspolitie behoor. Juffrouw Leon liet zich niet uit het veld slaan. Zoo, hebt ge dat gehoord? 't Schijnt wel, maar ge antwoordt niets Wel, ik dacht, dat het hen minder zou verschrikken, als zij het van mij hoorden, dan bij toeval van een ander. Och, 'twas zoo gemakkelijk ge weest niets te zeggen. Verder vroeg hij haar niets. Maar juffrouw Leon kon haar kamer niet meer verlaten, zonder nauwkeurig door Loiseau nagegaan te worden. Liep zij de trap op, 'tzij om diqn, te vegen of de leuning te wrijven, 't zij om brieven aan de bewoners te bren gen, steeds kon zij er van verzekerd wezen, dat Loiseau haar op den voet volgde. Als zij uitging om het een of ander te halen, dan volgde haar niet Loiseau, maar een andere agent, die Loiseau zeker ingelicht had. Twee maal trachtte 'zij dien dag met brood en vleesch onder haar boe zelaar naar het zolderkamertje te slui pen, waar Haudecoeur haar wachtte, maar twee keer belette Loiseau haar dit. Ontsteld mompelde de ongelukkige vróuw Als dat nog twee dagen duurt, dan sterft hij van honger en dorst. Aldus verliep de eerste dag. Toen brak de avond aan. Haudecoeur was nog steeds opgeslo ten, maar bewoog zich niet. En hij had niets te eten gehad Lang, zeer lang waren die uren den vluchteling gevallen. Aanvankelijk had hij er zich over ver wonderd, dat juffrouw Leon niet bo venkwam, om hem nieuws van de zie ken te brengen. Hij stelde zich echten* gerust met de. gedachte, dat men hem wel gewaar schuwd zou hebben, als er iets gebeurd was. En als juffrouw Leon niet bij hem was gekomen, was dit zeker, omdat zij verhinderd was geworden 'door de huurders. De namiddag verliep. En nog kwam er niemand. Toen brak de avond aan. Hij dacht aan honger noch dorst. Hij was gewend bet eene zoowel als het andere te verdragen. Maar hij werd verteerd van onge duld. Er was, ongetwijfeld iets bijzonders in het huis voorgevallen. Hij drukte zijn oor tegen de reet van de deur en trachtte het een of ander geluid op te vangen. Tegen den avond vernam hij, dat juffrouw Leon riep: Nu wel te rusten, juffrouw Hau decoeur, wel te rusten, beste Louise gelukkig, dat gij zooveel beter zijt God zij gedankt Men zou gezegd hebben, dat juf frouw Leon, doör haalr stem aldus te verheffen, hem gerust wilde stellen. Daaruit maakte hij op, dat de con cierge niet vrij was in haar handelen en wellicht bewaakt werd. Goed! Wij zullen ons stil houden! mompelde de vluchteling en snoerde zijn riem een weinig dichter. Als Loiseau uitging, riep hij een agent aan, die hem zoolang verving. Aldus, welk uu»r van den dag of van den nacht het ook zijn mocht, steeds stond er iemand op de wacht. De nacht verstreek. Maar den volgenden morgen verliep als di'e van 'den vorigen dag. Juffrouw Leon verontrustte zich ineeij en meer en dacht: Mijn God! hij zal nog omkomen van gebrek. Zij begon te wanhopen, want hoe zij haar hersenen ook afmartelde, een ont knooping van dezen ellendigen toe stand te vinden, het gelukte haar niet, Ach! Als ik het maar aan iemand durfde vertellen! Aan wien? Zij zou het niet gewaagd hebben. Loiseau had een vermoeden. Dat was zeker. De waarheid vermoedde hij niet2 want dan was Haudecoeur reeds lang verloren geweest, maar hij was wel £Oo sluw, dat hij begreep, dat er iets in dit huis geschied was, dat hij moest doorgronden. (Wordt vervolgd), i voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard W —O— Wij Msten ons gaarne met de verzorging van Uwe Drol- en Bi-orders. Firma L J. VEERMAN, Electriselie Orukkerij-Oinderij, HEUSDEN. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1