Tweede Blad Ho. 5251 Woensdag 10 Aug. voor hei Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. iMflflGPILLEN Parijsche Modebrieven Land- en Tuinbouwwereld Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET DAMESKLEEDING IN HET REIS-SEIZOEN. Practisch en eenvoudig. Het reisseizoen is wederom aangebro ken. Vroeger was in dezen tijd van het jaar de helft van de menschheid onder weg. Ieder zocht in z'n vacantie dat, wat hij in zijn eigen omgeving niet vond. Wie in een heidestreek woonde, trok naar de zee en wie aan zee woonde, ging naar de bosschen. Plattelanders voelden zich tot de stad aangetrokken en de stedelingen wenschten niets liever dan eenigen tijd buiten door te brengen. De verschillende landen wisselden als het ware tijdelijk hun bewoners tegen elkaar uit. Vooral Engelschen en Amerikanen kwamen in stroomen maar „the Continent". Het was er zoo goed en goedkoop en voor de ponden en dollars liet het zich zoo heerlijk leven op het vasteland van Europa. Nu is dat alles veranderd. Spoorwegen en hotels en alle gelegenheden waar men van de vreemdelingen leeft, zullen een slecht seizoen hebben. De Engelsche en Amerikaansche gasten, aan wie men ge woonlijk goed verdiende, blijven weg. Slechts weinigen kunnen zich nog een verre reis, een duur verblijf in een bad plaats permitteeren. En de gelukkigen, die ondanks de tijdsomstandigheden toch nog reizen kunnen, moeten 't meestal een voudiger aanleggen dan ze vroeger gewend waren. In overeenstemming daarmede is de eenvoud der moderne reis-garderobe. Is de reismantel eigenlijk iets anders dan de gewone jas van alledag We kunnen hem er in elk geval uitstekend voor ge bruiken. Met een slappen vilten hoed of baretje en bijpassende shawl vormt hij een keurig reistenue. Over het algemeen neemt men op reis liefst dingen mee, die licht en soepel zijn en weinig ruimte innemen. En wanneer men van plaats tot plaats trekt, is het bovendien van bijzonder veel belang, dat men voor z'n japonnen, blouses, enz. stof fen kiest, die niet licht kreuken. Het is zoo vermoeiend, wanneer men dadelijk na aankomst strijken moet, wil men niet in maanden naar een badplaats in Duitschland ging en niets meer bij zich had dan twee kleine koffertjes. Ze droeg een aardig mantelpak en in haar valiezen bevonden zich verschillende blouses, lichte en don kere die zij bij den rok dragen kon en ook een van dezelfde stof, waardoor een 9 geheele japon ontstond. Een paar aardige shawls en mutsjes, ter combineering van een en ander, een gebloemde katoenen jurk voor warm weer, een schattig voile japonnetje voor .ge kleed" met een modern kort jasje, enkele snoeren kralen in verschillende kleuren, een paar corsagebloemen, kousen en schoen tjes Dat was de geheele inhoud der valiezen, die volkomen voldoende was om de eigenares er altijd aardig en elegant te doen uitzien. Voor koele dagen zijn gebreide of ge haakte wollen blouses bijzonder geschikt. Een jong meisje zal leuke felle kleuren kiezen, een oudere dame meer gedekte tinten, maar staan doen ze bijna ieder een. Velen vinden voor de reis, niets zoo practisch als een japon van gebloemde mousseline of crêpe de chine die dan als gekleed toilet moet dienen. Een dergelijke stof is weinig besmettelijk. Een vlekje of kreukje valt er niet aan op Wie echter zeer modieus wil zijn, kieze katoen. Ka toen, dat we alleen maar goed genoeg vonden voor kinderjurken en huishoud-j schorten, is door de tegenwoordige mode tot een hoogeren rang verheven. Een katoenen avondjapon is hoogst modern en we zagen ook allerliefste ensembles van fijngestreept katoen. De lijnen waren nu eens in afstekende kleur, een ander maal gevormd door draden knnstzijde, welke men met het katoen vermengd had. Men kan geribde katoenen stoffen krijgen en korrelige, die er precies uitzien als wol, alleen veel gemakkelijker gewasschen kun nen worden en koeler zijn in het dragen. Of dit laatste echter van veel belang zal zijn in dezen zomer, staat te bezien. De warme dagen waren tot nog toe zeer spaarzaam. En over enkele weken doet reeds weder de herfstmaand z'n intrede WILHELM,INE. Onze lezeressen, die uitvoerig: wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. TEGEN ZWAMMEN. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, waaraan vooral ooft- en tuinbouw zooveel te danken hebben, beveelt o.m. Californische pap aan te gen eenige zwammen, en Avel tegen „meeldauw-schimmels". die de z.g. „meeldauw" of het „wit'"' veroorzaken. Men kan deze ziekte herkennen aan het witte schimmel-overtrek, dat op de bladeren en scheuten ontstaat (bij perzik, aardbei en druif ook op de vruchten) en dat bestaat uit de draden en sporen van de zwam. Zeer bekend is deze ziekte bij roos, perzik, appel, eik, Meidoorn, wijnstok, Delphinium Hortensia en aardbei. Ter bestrijding moeten de planten besproeid worden met Californische pap, verdund met water: 1 deel pap 'op 40 d. water. Alleen bij warm, zonnig weer helpt dit middel, zoodat men het uitsluitend bij warm weer en flinken zonneschijn moet verspuiten (in tegenstelling met de andere middelen, die wel bij droog weer, maar liefst niet tijdens feilen zonneschijn verspoten moeten worden. De Californische pap droogt wel als een witachtig laagje op de bladeren op, maar dit ontsiert de planten niet zoo erg als de schimmel, die tevens het blad doodt. o—- RHABARBERTEELT. Ongeveer 7 weken na het verspenen is de tijd gekomen om de jonge planten uit te poten op den kouden grond. Men geeft ze daarbij een tusschenruim- te van ongeveer 15 c.M. in het vier kant, en denk er aan: vochtigen grond! Het volgende jaar worden ze weer verpoot, en nu komen ze op hun vaste plaats, aan kanten of onder boo- men, maar ook wel op open, vrijen tuingrond. Het spreekt van zelf, dat men dien zomer nog niet kan oogsten, zelfs is het wenschelijk den volgenden zomer nog niet te veel bladstelen te plukken. We zeggen: plukken, omdat dit niet zoo schadelijk is als snijden. Als men plukt (de stengels afbreken bij hun bevestiging aan het stengeleinde) is de gemaakte wonde kleiner. Tevens moet men zich wachten de stengels te jong te oogsten. Als minimum-lengte moet men aannemen 30 tot 35 c.M. Uitnemend leent zich rahabarber tot vervroegen. Het eenvoudigste is wel de volwassen planten vroeg in het voor jaar te bedekken moet oude manden of omhulsels van stroo. Geeft dit reeds eenig resultaat, weer volkomen wordt dit, als men die omhulsels omgeeft met paardenmest, desnoods vermengd met stroo, riet, enz. De stelen ontwik kelen zich dan snel met kleine blaadjes aan den top. Om uitputting der plant te voorkomen, moet men deze behan deling niet tweemaal achtereen her halen. Een tweede manier van for- ceeren heeft men, als er op de volgen de wijze gehandeld wordt. Als de plan ten op den kouden grond worden uit- gepoot, geeft men ze meer ruimte, plm. 25 c.M. Zoo geplant laat men ze twee jaar staan op de z.g. reservebed den. In dien tijd hebben de planten het geheele bed gevuld, vooral bij herhaal de begieting met vloeimest. Even na Nieuwjaar graaft men kuilen van on geveer 2 M. breed, en zóó diep, dat de afstand van den bodem tot den bo venrand van de wallen door de uitge- f 065 per flacon' graven aarde gevormd, ongeveer 1.10 Meter bedraagt. In die kuilen doet men pl.m. 40 c.M. broeimest, die men met een laagje aarde bedekt. Zoo laat men de open kuilen een week of drie liggen. Dan graaf men voorzichtig met een riek b.v., de wortels uit de reserve- beden (soms moet men dit met het oog op het weer even eerder doen) en zet deze mannetje aan mannetje in de gereed gemaakte kuilen. B.—r. O— NATUURLIJKE VOEDSELKEUZE. Eenigen tijd geleden deelden wij iets mede van een proef met varkens geno men om te zien of dieze dieren zelf naar behoefte hun rantsoen kunnen samen stellen. In het eene geval kregen de dieren een gemengd droogvoeder en in het andere hadden ze drie bakken, waarvan één gevuld was met een eiwit rijk, een ander met een eiwitarm voe der en een derde met een mineraal mengsel. Volgens deze proef schenen de dieren werkelijk in staat een goede keuze te doen. Aan het proefstation van Delaware (Noord-Amerika) heeft men het vorige jaar een zelfde soort proef genomen met kippen. Men nam twee groepen éénjarige witte Leghorns, ieder van 100 stuks. De eerste groep kreeg gedurend ge mengd voeder. Maar de tweede kreeg voor zich de keuze uit 21 bakjes, waar van de inhoud bestond uit ieider der voedermiddelen, die in het mengvoeder zaten. Kippen schijnen echter vrij wat stom- j mer te fijn dan varkens. Het is na tuurlijk ook mogelijk dat een keuze uit zooveel bakjes ze in de war bracht. In elk geval, de dieren die zooveel gerechten hadden om van te eten, ge bruikten veel minder eten dan de an dere groep, waar de mensch de teugels in handen genomen had en het eten had klaar gemaakt volgens de begin selen der voedingsleer. Het resultaat was dan ook, dat die vrije" kippen heel wat minder eieren legden, dat ze veel langzamer en slechter door de rui kwamen en dat er veel meer dood gingen. Toen na 168 dagen aan de „vrijheid" een einde kwam, begonnen ze beter te eten, legden meer eieren en namen in gezondheid toe. Men hoort wel eens beweren, dat dieren zelf wel het beste weten, wat goed voor ze is. Maar hier is toch wel duidelijk uitgekomen, dat een mensch beter weet, wat goed is voor een kip dan het dier zelf. BRAKEL. Over de maand Juli 1932. G eb o re n: Helena Adriana, d. v. A. Mijdam en M. Beenakker; Teunis, z. v. E. v. Daalen en T. v. d. Zalm; Getrouwd: A. v. Wijgerden, 24 j. en H. E. v. Linden, 20 j.; E. van Daalen, 26 j. en T. v. dl Zalm, 22 j.; H. v. Mourik, 22 j. en Joh. de Boef, 23 j.; Corn. Sterk, 25 j. en G. de Kloe, 23 j. Overleden: Teunis van Daalen, twee dagen. EETHEN. Over <de maand Juli 1932. Geboren: Goverdina, d. v. P. v. d. Nieuwegiessen en J. C. Roeland; Teun- tje Wilhelmina, d. v. J. v. Andel en J. Koekkoek; Pieternella Christina, d. v. G. van Srigt en W. C. van Andel. Overleden: Jan v. Herwijnen, 7 dagen; Gerrit -v. Herwijnen, 1 dag; Petronella v. Rijswijk, 89 j., wed. van A. v. d. Mooren. NEDERHEMERT. Over de maand Juli 1932. Geboren: Jacobus, z. v. "B. v. d. Pol en A. Struijk. POEDEROIJEN. Over de maand Juli 1932. Geboren: Hendrik Gerardus, z. v. W. Vernooij en M. v. Geffen; Bastiaan en Cornelis, zonen v. A. v. Driel en W. Bouman; Hendrik Adrianus, z. v. H. v. Veen en A. Joh. A. v. Ballegooijen; Hendrik-a, d. v. G. Joh. v. d. Laar en D. Schaap. Overleden: Anneke v. d. Laar, 2 maanden; Jan Brienen, 65 j., echtg. v. A. Bok; Lijntje Elizabeth Haasakker, 55 j., echtg. v. 'Joh. Bisschop. onooglijk gekreukelde toiletten voor den dag komen. De huidige mode leent er zich buiten gewoon toe om de bagage tot een mini mum te beperken. Wie een beetje del1 kunst van combineeren verstaat, kan op het oogenblik met een paar kleine hand valiesjes volstaan. Ik bracht dezer dagen een vriendin naar den trein, die voor 2 130. Maar Rob verminderde z'n pas niet. Ilij wist, dat de wilden waarschijnlijk z'n spoor zouden volgen in de wildernis en liep zoo vlug mogelijk door, tot hij einde lijk aan een open vlakte kwam. Daar zag hij tot z'n verbazing een aantal schilden, ijzeren helmen en zwaarden tegen een boomstam hangen. „Dat is heel vreemd", riep hij uit. „Vanmorgen zagen we het overgebleven wrak van een heel oud koop vaardijschip en hier zijn weer eenige ge heimzinnige overblijfselen uit den ouden tijd. Ze moeten daar door menschenhan- den opgehangen zijn. Maar wanneer en door wie?" 131. Rob had niet lang tijd om over dit probleem na te denken, want op dat oogenblik hoorde hij het schrille getrom pet van een olifant. Behoedzaam voor waarts kruipend bereikte Rob den rand van de wildernis en ontdekte een lang pad bedekt met gras. En daar kwam een kudde olifanten met gespitste ooren en opgeheven slurven op hem af! 132. Vlug verborg Rob zich weer, in de hoop hun aandacht te ontgaan, maar hij was reeds gezien. Met een schril getrom pet van woede kwam een groote olifant recht op hem afzetten. Rob maakte rechts omkeert, met de heele kudde achter hem aan. De leider van de kudde was vlak bij hem. Rob keek over z'n schouder en zag, dat het onmogelijk was, het dier uit den weg te blijven. Z'n eenige kans op redding bestond in een listig ontwijken. ienwsblad -O- Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5