Tweede Blad ffienwsblad So. 5252 VrijAag 12 BEZOEKT Zislssrrrarf. LETTERS ARTIKELEN SNIJBOON MOLENS IJzsmandei WILLEM OE BRUIN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 2 gaats Prijsf- ,23 Varkens-, Bissen-, Hippen en Konijneninarkt Donderdag 18 Aug. Kinderrubriek FEUILLETON. RAVEN SWAAY'S Het beste v n het beste. GORINCHEM. HEUSDENSCHE MAANDMARKT ISurgerlijke Stand. Prachtig rood gelakt. Onder Garantie Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1. Utrecht. 2. Niets. 3. Boterbloem. De nieuwe raadsels zijn 1. Mijn geheel bestaat uit 10 letters en noemt den naam van een vogel. 9 2 10 is een visch. 4 2 8 is een hoen. 10 8 3 4 6 1 doen vroolijke men- schen. 7 97 vindt men in bijna ieder huis. 8 1 5 is een verkorte meisjesnaam. Ra, ra, wat is dat? 2. Neem een wiel, doe daarbij iets heel kouds, dan krijg jeeen knolgewas. 3. Zien kan ik niet, maar ik heb toch oogen, hooren kan ik evenmin, maar ik heb toch ooren, ruiken doe ik niet, toch heb ik een neus, kort om, ik heb twee armen en beenen, >een mond, alles precies als jij. Bo vendien zegt iedereen nog, dat ik sprekend op je lijk. Maar, wat drommel, wie ben ik dan eigenlijk? OOM KAREL. EEN VREEMDE NACHT. I. Het geheimzinnige van de geheele geschiedenis, die ik je nu ga vertellen is wel, dat niemand van de menschen, die in het huis van poes Miekebel woonden Ier iets van wisten, dat de dieren 's nachts kunnenmaar pap- perlapap, daar had ik me haast ver sproken, want dat is nu juist het ver haal, dat ik je ga doen. Moet je goed luisteren: Poes Miekebel was een heele nette, statige poes, I^ternaa1 zwart, met een mooi spierwit frontje en witte sokjes. Haar mandje stond in de keuken acch- ter het fornuis en dat was in den win ter, als het fornuis brandde, heerlijk warm. Maar nu was het zomer En nacht. Een prachtige, zoele na:ht in Juli. De torenklok had al 'ang twaalf uren geslagen en alle menschen en kin deren lagen in bed en sliepen, zoo dat het doodstil overal in huis \va .ook in het huis waar poes Miekebêl woon de. Het mooie was, dat iedereen na tuurlijk dacht, dat poes Miekebel, net jes in haar mandje opgerold, ook in diepe slaap verzonken lag. Maar dat kun je net denken'. Een poosje nadat de kiek in de gang zijn twaalf slagen had laten hooren, werd poes Miekebel wakker en ging rechtop in haar mandje zitten. Ze gaap te eens lekker en hield daarbij baar 91. Louise en haar moeder vermoedden niets. Tegen tien uur in den morgen ge beurde er iets bijzonders. Haudecoeur, die zijn geduld verloor en meende, dat men voor hem eep ongeluk verborgen hield, trachtte de deur te openen. Loiseau stond in het portaal, hoorde het geluid' en riep de concierge. Hoor eens juffrouw Leon, wat is dat Meer dood dan levend snelde de goede vrouw toe. Wat is dat voor een geluid? her haalde Loiseau. Ik weet het nietik zal eens gaan zien Laten wij samen gaan. O! doet ii geen moeite mijnheer, zeide zij beleefd- Dat geeft afleiding. En bevende beklom zij de trap. Was het toeval? Of had Haudecoeur hen gehoord? 't Geluid hield plotseling op. De zolders schenen onbewoond te wezen. stond, en was even later in den tuin aangeland, waarin de maan een mooi, helder licht wierp, zoodat Miekebel heel goed kon zien, waar ze liep. Met baar pooten op haar rug w andelde ze, ter wijl ze zachtjes een aardig poesen- lieuje neuriede over schoteltjes war me melk en fijne worstvelietjes, het tuinhek uit. Het was doodstil op den weg, die door de maan beschenen werd. Toen ze langs het huis van Pim, de waakhond kwam, die heelemaal alleen in een houten huis voor hem alleen achter op een erf woonde, hoorde ze duidelijk een zware stem zeggen: Wel, wel, dat staat me niet kwaad, zou ik denken. Miekebel keek op en wat zag ze daar? Pim, de buldog zat in de mane schijn achter zijn huis en keek naar zijn eigen schaduw op den grond, om te zien hoe een strooien hoedje, dat hij in een vuilnisbak had gevonden, hem wel stond! „Sapperdekriek". riep Miekebel, ,,wat poot voor haar mond, want Miekebel was een heele nette poes, zooals ik daar straks al zei. Vervolgens rekte ze zich eens uit, waschte haar gezicht met haar poot, kamde met haar nagels haar wenkbrauwen netjes en schuierde met haar tong haar mooie zwarte zach te ase af. Vervolgens sprong ze op de keukentafel, enging voor de keukenspiegel op haar achterpooten staan. Want, dit is nu wat niemand weet die, niet 's nachts is opgebleven; om de dieren gade te slaan, maar des nachts loopen de dieren net als men schen rechtop, op hun achterpooten en ze kunnen praten ook! Natuurlijk is dit een geheimpje, dus vertel het maar niet verder. Als iemand dus goed toegeluisterd had, zou hij hebben kunnen hooren, hoe poes Miekebel, terwijl zij zich voor den spiegel heen en weer draaide, met een fijn zacht poesenstemmetje zei: „Hm, hm, mijn zwarte jurk staat me toch wel aardig, vooral nu ik gisteren mijn witte frontje zoo mooi schoon gewasschen heb. Kom, ik zal dan maar gaan, want het wordt hoog tijd". En daar sprong poes Miekebel van de tafel omhoog naar een klein keu kenvenstertje, dat op een kier open een fijne hoed is dat". Pim kreeg een kleur van trotsch en zei: „Ja. vind je ook niet? Kom, we moesten dan nu maar gaan, want de I anderen wachten op ons". (Wordt vervolgd). Opheffing Rijkskweekschool ▼oor Onderwijzers te 's II er to en bos c h. Is alles bewoond? vroeg Loiseau. 't Grootste gedeelte En de huurders? Werklieden of loopers. 't Geluid herhaalde zich niet meer. Dat is hij mooi ontkomen! dacht juffrouw Leon. Maar zij rilde bij de gedachte, dat die man, in de nabijheid van haar, en van zijn vrouw en dochter, van honger en gebrek zou omkomen. In den namiddag slaagde Louise er in, haar te vragen: En hoe gaat hét mijn vader? Waar is hij? Verontrust u niet. Hij is in veilig heid. Daar de agent boven kwam, konden zij niets meer zeggen. Korten tijd daarna kwam er een net gekleed jongmensch met een beschaafd voorkomen aan de loge. Loiseau las zijn courant. De jongeling scheen ontroerd te we zen. Juffrouw zeide hij ik kwam u vragen, of juffrouw Louise Haude coeur en haar moeder nog hier wonen. Loiseau liet zijn courant zakken, en zag den binnengekomene aan. Ja, mijnheer, antwoordde de concierge die wonen nog steeds hier. Kan ik naar hen toegaan? Ja, z.et gij, juffrouw Haudecoeur is nog steeds lijdend... en Louise... Louise? vroeg de jongeling angstig. Die is zwaar ziek geweest, maar nu is 't voorbij. De agent van politie stond op en beleefd buigend, vroeg hij: Mijnheer, ik behoor tot de veilig heidspolitie en ben hier op wacht. i'tls noodzakelijk, dat ik de re'atiën der familie Haudecoeur en de reden van uw bezoek ken. Met welk doel? I Daarvan behoef ik u geen verkla ring te geven, tenminste op 'toogenblik niet. En ik, mijnheer, zeide de jon ge man op eenvoudigen toon zou kunnen weigeren, u ten antwoord te staan, daar ik uw recht niet erken om mij te ondervragen, maar ik zeg liever wie ik ben. En terwijl hij uit een sierlijke porte feuille een naamkaartje nam, gaf hij dit aan Loiseau. Op 't naamkaartje stond: Gerard de Beaupreault. i Beaupreault, mompelde de agent. Is dat niet de naam van Van den man, voor wiens dood Haudecoeur naar de galeien gezonden is? Juist, mijnheer, gij vergist u niet. Ontmoedigd week de agent terug. 't Is goed mijnheer, gij ziijt vrij. Gerard ging de trap op. Sedert eenige dagen was hij in Fran krijk teruggekeerd. Toen hij in Havre ontscheept was, waar hij zijn yacht had achtergela ten, was hij onmiddellijk naar Parijs gegaan, om Louise terug te zien. BRENGEN U GELUK. Sinds de laatste publicatie, werd aan onderstaande personen een extra cadeau uitgereikt: LETTERS-KOFFIE PAARS LETTERS MARGARINE 30 cent per half pond. 32£ cent per half pond. N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. IIEUSDEN. Geboren: Theodoras Franciscus Johannes, zoon v. J. van Bladel en L. i M. van Hooff. Getrouwd: Tj. Tj. Jonker 27 j« en H. J. de Groot 27 j. Overleden Maria Antoinette Schreuder, 65 j. ALMKERK. Over de maand Juli 1932. Geboren Neeltje, dochter van L. van Wijk en C. de Jong; Wilhelmina Hendrika, dochter van W. H. de Graaff en H. van Houten; Jacomina Cornelia, dochter van L. van Anrooy en M. van Noorloos; Kuindert Adriaan, zoon van Z. L. Koekkoek en C. J. G. Termeer; Bastiaan, zoon van C. H. Koekkoek en G. Straver; Heinrich, zoon van G. TEL. INT. 220. Van Collivet had hij niets meer ge hoord. En hij meende», dat de gevangene, nadat de poging tot ontsnapping mis lukt was, den dood gevonden had. Aldus had Collivet het hem verhaald en dien geloofde hij stellig. Hij had lang geaarzeld, voordat hij naar Louise terugkeerde. 'tWas een smartelijke aarzeling, want hij dacht: Ik heb haar beloofd, haar vader te zullen redden, ft Is mij niet gelukt... nu moet ik 'haar gaan berichtein, dat haar vader dood is. Eensklaps schoot de gedachte door zijn hoofd: Wat doet die agent van politiie hier en waarom wordt de familie Hau decoeur bewaakt. Hij blijft staan, denkt na en keert werktuigelijk naar de porlierskamer te- rag. Mijnheer, daar gij miijn naam kent, zult gij mijn nieuwsgierigheid begrijpen en verontschuldigen't Schijnt, dat gij juffrouw Haudecoeur en haar moe der bewaakt Ja ziet u, 'mijnheer, dat is hier in huis het geheim van Polichinelle. Er behoeft echter geen toovenares te komen om het op te lossen. Ik heb dus geen enkele reden om u te verbergen, wat een ieder bekend is. Haudecoeur, de moordenaar van uw vader is uit Noumea ontvlucht, naar Frankrijk te ruggekeerd en vertoeft nu te Parijs, waar wij hem opwachten! De ontroering van Gerard was zóó hevig, dat de agent die verkeerd opn vatte. v O! mijnheer, stelt u gerust... Wij zullen hem hier niet vatten; ik ben eij van overtuigd, Haudecoeur zal ons doorzien hebben. Maar het zal niet lang meer duren of wij krijgen hem /er gens anders in Tianden en nog wel voordat hij het plan opvat om Frank rijk te verlaten, hetgeen 't grootste ge luk voor hem 'kon wezen, dat hern! overkomen kon Goed, mijnheer, flink zoo! ant woordde Gerard, zonder te denken aan hetgeen hij antwoordde. j Opnieuw beklom hij de trap. Voordat hij aan de deur klopte vaö het kleine vertrek, dat hij zoo goed kende, waa,r hij eenmaal binnengetre den was, toen hij de zieke moedetr thuis had gebracht, bleef hij staan. 'tWas, omdat hij "Louise zoo liefhad! Geen enkel oogenblik was het jonge! meisje hem uit de gedachte gegaan. Wat moest hij haar nu zeggen? I Had zij hem misschien al vergeten? of wel ,was de liefde bij haar als bij hem door hunne scheiding toegenomen. Bevend klopte hij. Juffrouw Haudecoeur deed open. Zij herkende hem niet. Zij liet hem binnentreden, sloot del deur en vroeg: j Wat verlangt u, mijnheer? (Wordt vervolgd). BEHOORENDE BIJ HET DE MET OP Naar het Fransch. Er komt thans teekening in de nieuwe brug over de Waal hij Zaltbommel. De Langstraatsche atdeeling van den Bond van Ne<L Onderwijzers heeft den Minister van Onderwijs dringend verzocht, deze bloeiende neutrale opleidingsschool niet te willen opheffen. Aan 't slot der uitgebreide memorie van toelichting wordt opgemerkt „Samenvattend meenen wij te mogen zeggen, dat de kweekschool te 's-Herto- genbosch een uitstekende opleidingsinrich ting is voor alle kinderen in dezestreek, wier ouders openbaar onderwijs wenschen, een inrichting waaraan deze streek be hoefte heeftdat overneming van haar taak door andere kweekscholen,ongerekend nog de onmogelijkheid voor veel ouders, om hun kinderen een andere openbare i No. 1127 H. Wink, Meerkerk. No. 1134 B. Baan-Hofman, Langerak. No. 1128 Fl. de Krey, Giessen-Nieuwk. (Dit is reeds het 2e extra-cadeau (Als extra-cadeau voor winkeliers.) dat aan dezen verbruiker werd No. 1129 C. Kieboom Werkendam. uitgereikt.) No. 1130 Jac. Mandemakers, Waalwijk. No. 1135 Jac. v. d. Laar, Aalst. No. 1131 F. v. d. Heyden, Gorinchem. No. 1136 Mej. A. van Namen, Nieuw-j No. 1132 J. B. Kroon, Giessendam. Lekkerland. No. 1133 C. Boertje, Dubbeldam. No 1137 M. H. de Leeuw, Leerdam. (Dit is reeds het 3e Extra-Cadeau dat aan dezen verbruiker werd uit- gereikt.) No. 1138 Mej. Klaasse, Sprang. Bij Uw winkelier is ook verkrijgbaar opleidingsgelegenheid te laten bezoeken, geen bezuiniging kan beteeken dat opheffiog van deze school een groote benadeeling beteekent voor het geheele niet-Katholieke onderwijs rondom de hoofdstad der provincie en dus de be langen „van het onderwijs en de jeugd zeer zal schaden." Verwacht wordt, dat deze zaak een onderwerp van bespreking zal vormen in de le en 2e Kamer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5