De goede gezondheid van Uw vee is eigen DROGISTERIJ P. COOPS 5. S. laakbiyzM Co's Bank Jl.V. Oil nummer Bestaat uit 2 oiadtn UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. M—■GOBIWCHEWaB Iets met betrekking tot de Pachtwetten. Agentschap van de Awsterdawsche Bant fl.VAmsterdam. No. 5254 Vrijdag 19 Augustus 1932. Binnenland. UND VAN AITEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij schaen. i. Het ie een niet te loochenen feit, dat de organisatie van onzen landbouw met betrekking tot het pachtwezen, groote gebreken vertoont. Voornamelijk treden deze aan den dag, wanneer een pacht- contract eindigt en verpachter en pach ter het eens moeten worden over de voorwaarden, waaronder eene nieuwe pachtovereenkomst zal tot stand komen. Heel wat moeilijkheden kunnen zich dan voordoen en wel in de eerste plaats deze„of de pachtprijs al dan niet de zelfde zal blijven". Nemen we b.v. een pachter die het land, dat hij eenige jaren in pacht heeft gehad, op de meest juiste wijze heeft bewerkt. Hij heeft steeds gezorgd voor behoorlijk onderhoud van slooten, greppels en duikers, voor flinke bemesting, enz. Wanneer nu de vrucht opbrengst gestegen is sedert het tijdstip, waarop de pachter het land in pacht kreeg, dan is deze meerdere opbrengst uitsluitend te danken aan den pachter. De rechtvaardigheid vordert dan, dat hem de meerdere vruchten van zijn arbeid toekomen Ook kan het geval zich voordoen, dat de boer de meerdere opbrengst van het door hem gepachte land te danken heeft aan aanwending van zijn kapitaal, b.v. door het aan brengen eener gewenschte afwatering of door meerdere bemesting dan noodig is om het land in zijn normalen toestand te houden. Evenzoo is het in dat geval ook billijk, dat de pachter de vruchten plukt van zijn in het land gestoken geld. De verpachter evenwel is absoluut niet verplicht, des verpachters aanspraken te erkennen. Hij is volgens de wet geheel vrij, een pachtsom te bedingen zoo hoog als hij maar kan krijgen. Ziet hij nu dat de opbrengst van het land hooger is geworden dan voorheen, dan is dus de grond in waarde gestegen en kan hij eene hoogere pacht vorderen. De oude pachter kan dan weigeren hoo-1 gere pacht te betalen, maar uit eene weige ring volgt, dat hij plaats moet maken voor een ander, die zich bereid verklaart, wel eene hoogere pachtsom op te brengen. Verhaal wegens de door hem gemaakte kosten of schadevergoeding, omdat hij zijne broodwinning kwijt is, krijgt de oude pachter niet. Het gevolg van een en ander ie, dat de pachter zoo lang mogelijk de eischen van den verpachter inwilligt, ook al weet hij van te voren met groote zekerheid, dat hij de hooge pachtsom slechts kan betalen, door eigen kapitaal in te teren of door te gaan leenen. Nu weten we heel goed, dat de gang van zaken, zooals hiervoren aangegeven, bij het meerendeel der pachtverlengingen niet voorkomt Een groot aantal ver pachters toch is gelukkig nog de op vatting toegedaan, dat men zoo lang mogelijk denzelfden pachter moet trach ten te houden en dat men tevreden moet zijn met eene matige pacht. Gevallen, dat eene boerenfamilie van geslacht tot geslacht dezelfde boerenplaats in pacht heeft zijn dan ook niet zeldzaam. Meestal komen zulke gevallen voor bij de oude groot-grondeigenaren, die te midden van hun pachters op hun kasteel of hun buitenverblijf leven. De verhouding tus- Bchen verpachter en pachter is dan van meer intiemen aard en de pachtprijzen zijn dikwijls bepaald laag In een en ander heeft de groote land bouwcrisis in het einde der vorige eeuw niet onbelangrijk verandering gebracht, doordat vele landeigenaren hun grond bezit moesten verkoopen. De lage prij zen van het land en de geweldige winsten op de landbouwproducten be haald, tijdens den wereldoorlog 1914 1918, maakten den grond tot een zeer gezocht en geliefd voorwerp van geld belegging, zoodat er vele eigenaren kwa men, die eerder nooit aan grondbezit hadden gedacht en er zich op toelegden, zooveel mogelijk van hunne pachters te trekken. Het aantal publieke ver pachtingen, die immers leiden tot op drijving der pachtsommen, werd im mer door grooter en daardoor de positie der pachters ongunstiger Dit laatste voelde de regeering in 1919, getuige de instelling eener staatscommissie, welke o m. tot taak had, na te gaan of de bestaande bijzondere tijdsomstandigheden aanleiding gaven tot het maken eener regeling om opdrijving van de huur prijzen te voorkomen om bij bevesti gende beantwoording dezer vraag, zoo danige regeling te ontwerpen. Deze staats commissie heeft voorgesteld, in ons Burgerlijk Wetboek een artikel op te nemen, volgens hetwelk de pachter bij pacht van langer dan een jaar, het recht zou hebben schadeloosstelling te vor deren voor de verbeteringen in de laatste 10 jaar door hem aangebracht, mits hij onder opgave van de raming der kosten den verpachter tijdig van de voorgeno men verbeteringen in kennis zou hebben gesteld. Echter stuit men bij deze kwestie op eene moeilijkheid. Immers is de verpachter niet steeds de kapitaalkrach tigste van de twee en het omgekeerde komt ook voor. Geeft men nu den pach- ler een wettelijk recht, waarvan geen afstand kan worden gedaan, dan is het gevaar zeker niet denkbeeldig, dat de pachter gaat beschikken over de beurs van den verpachter. De leemten in onze landbouw-organi- satie, op het stuk van het pachtwezen, treden zooals we boven reeds zeiden voornamelijk aan den dag bij het afloopen van het pachtcontract, als wan neer het maar al te vaak voorkomt, dat pachter en verpachter het niet eens kunnen worden over de voorwaarden van het nieuwe contract. (Wordt vervolgd). Meiwijn 55 Witte Bessenwijn 50 Roode Bessenwijn per heele flesch Pijpkaneel per ons 16 Vanillesuiker, Vanille stokjes, Candygruis. A. BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN VERDRONKEN. De 34 jarige L. Welie te Maastricht is bij het zwemmen in de Maas verdronken Te Amsterdam is een 3 jarig kind, dat speelde op een schuit in de Oude Waal te water geraakt. Het kind kwam onder de schuit terecht en werd eenige oogen- blikken later er levenloos onder vandaan gehaald. Te Baambrugge is verdronken de 16- jarige J. Portier uit Schalkwijk, die met een vriend aan den dijk van den Amstel was gaan uitrusten. De jongens zijn op den d\jk gaan slapen. J. Portier is daarbij in het water gevallen en verdronken. De politie stelt een nader onderzoek in. Een 10 jarige jongen, die logeerde bij de familie Molena te Zwolle, is bij het zwemmen in de Vecht, nabij het zwem bassin Koezen verdronken. De Vecht is daar ter plaatse niet diep, naar de jongen is door den stroom meegesleurd. De heer J. Borghuis uit Breda, die met zijn echtgenoote en 2 kinderen bij familie te Wageningen zijn vacantie doorbracht, was in den Rijn gaan zwem men. Toen hij zijn zoontje, dat wat ver in de rivier was geraakt, wilde grijpen, verdween hij zelf voor de oogen van zijn familieleden in de diepte en aangezien hij niet kon zwemmen kwam hij niet meer boven. De politie heeft na enkele uren dreggen zijn lijk opgehaald. Te Axel is de 12 jarige A. Bakker in de „Kleine Krak" een stilstaand water, bij het baden verdronken. De jongen was te ver gegaan en kon niet meer terug. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, waren vergeefsch. 15 ets. per groot pak. SALICYLZUUR - CITROENZUUR ZWAVELSTOKJES. Drogisterij A. VERSCHUUR-BAERT, Botermarkt 72 Hensden. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Dinsdagavond is te Olst een auto in de bocht aan den Krommedijk in volle vaart van den dijk gereden. De bestuurder E. K. uit Olst en de vier inzittenden werden allen niet ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De oorzaak was een defecte stuurinrichting. O— ZWARE ONWEDERS IN 'T NOORDEN. In het Noorden des lands hebben, vooral in de provincie Groningen, vrij hevige onweders gewoed, die hier en daar nogal wat schade hebben veroorzaakt. De buien gingen gepaard met harden wind, geweldige plasregens en hagelval. Ten Noorden van Groningen vielen hier en daar hagelsteenen die de grootte van kleine kippeneieren hadden. Te Onderden- dam werden door den hagel verschillende ruiten vernield. Te Winsum sloeg de bliksem op een telefoonpaal, die evenals de bovenleiding vernield werd, hetgeen ten gevolge had dat het telefoonverkeer met het Noorden der provincie gestoord werd Te Baflo sloeg de bliksem in een schuurtje, waarin twee personen voor de onweersbui wilden schuilen. Een hunner werd door het hemelvuur getroffen en viel bewusteloos neer met een groote wonde aan het voorhoofd. Hij kwam spoedig weer bij en zyn toestand is thans bevredigend. Te Siddeburen had een gelijksoortig ongeval plaats. Daar verloor de heer Krol het bewustzijn toen de bliksem in een na- bystaand schuurtje sloeg. De heer K. werd echter niet verwond. Op verschillende plaatsen is vee in de weide gedood Ook sloeg de bliksem hier en daar in de te velde staande koren- hokken. Mede door den zwaren regen val en den hagel is op verschillende plaat sen vrij wat schade toegebracht aan de gewassen. Vooral de aardappelen hebben geleden. telbp. ho is FLa.a.rrrsclcnl£sveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingeo, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, ar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA Te Pieterzijl viel zooveel regen dat het water in de huizen drong. In enkele huizen stond het eenige centimeters op de vloeren. Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM op ió Augustus 1932. des voormiddags 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer Jac. van der Lely. SecretarisWelEd. Heer Chr. van Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed. Het nieuw toegelaten raadslid C. M. Schaap legt vervolgens in handen van den Voorzitter de in de gemeen tewet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Schaap geluk met zijn lidmaatschap en hii herinnert, dat vooral in dezen tijd het lidmaatschap van den raad geen gemakkelijke taak, doch hii hoopt, dat hii evenals in zijn vorige zittingsperiode de belangen der ge meente weder op een onpartijdige wijze zal behartigen. Het lid Schaap dankt den Voorzit ter voor de tot hem gerichte woorden en hoopt, dat hii weder op een aan name wijze met den raad zal mogen samenwerken. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering door den secre taris gelezen. Naar aanleiding daar van wenscht het lid Kuijpers nog een kleine opmerking te maken in ver band met het door hem in de vorige vergadering voorgestelde om aan den betrokken minister te verzoeken bii aanbestedingen der Genie een zeker percentage der werkkrachten uit de ze gemeente te betrekken. H,ii zegt, dat hii in het algemeen van oordeel is, dat er vrije concurrentie op dit gebied moet bestaan, doch dat het enkel zijn bedoeling is geweest het verzoek te richten aangezien de ar beiders uit deze gemeente ook op andere plaatsen worden ontslagen en aldaar dan arbeiders uit de eigen gemeente worden te werk gesteld. Indien dan bii aanbestedingen van eenige beteekenis in deze gemeenté zoo goed als geen arbeiders uit deze olaats worden te werk gesteld, kan ïii zich indenken, dat er bii de ar beiders eenige ontstemming wordt gekweekt. Na deze aanvulling worden de no tulen goedgekeurd. Ter tafel komen daarna de volgen de ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten dd. 2 Au gustus jl. houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der be grooting voor 1932. Schrijven van den directeur-gene raal der posterijen, telegrafie en te lefonie te 's-Gravenhage dd. 12 Au gustus jl. houdende mededeeling. dat nu de 2e postbestelling is opgeheven, voorloopig in het aantal postverbin dingen alhier geen wiiziging zal wor den gebracht. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 27 Juli j.l. waarin hii de verwachting uitspreekt, dat in geen enkelen vorm meer loon- toeslagen zullen worden gegeven. Schrijven van alsvoren dd. 9 Au gustus jl. houdende mededeeling. dat de steunregeling voor werklooze land arbeiders is verlengd tot 20 Augus tus jl. en voor de fabrieksarbeiders en schippersknechts tot 10 September a.s. Besloten wordt weder verlenging van de termijnen aan te vragen. De overige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven van den heer commis saris der Koningin in deze provincie dd. 5 Augustus jl. houdende eenige bemerkingen tegen de ingezonden verordening regelende de benoem baarheid en de bezoldiging van den gemeenteveldwachter wordt deze ver ordening eenigszins gewijzigd en op nieuw vastgesteld. Aangezien de raad van oordeel is. dat er in de rechten ingeval van ziekte voor de verschil lende gemeente-ambtenaren eenstem migheid moet bestaan en in het amb tenarenreglement geen bepalingen voorkomen betreffende eventueele verpleging buiten de gemeente, wordt een dergelijke bepaling ook in deze verordening niet opgenomen. De raad is van oordeel, dat dit voor elk eventueel geval afzonderlijk kan worden beoordeeld. Naar aanleiding van een ingeko men verzoek van de Noordbrabant- sche R. K. Blindenzorgvereeniging: „St. Antonius van Padua" om een subsidie beschikbaar te stellen van 1 cent per inwoner wordt op voor stel van B. en W. met algemeene stemmen besloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens m.a.s., goedkeuring ver leend aan de ingezonden rekening van de Gezondheidscommissie te Heusden over het jaar 1931. Besloten wordt de begrooting voor het jaar 1933 van gemelde commis sie te behandelen te gelijk met de gemeente-begrooting voor het jaar 1933- Vervolgens deelt de Voorzitter me de. dat door de betrokken eigenares alsnog de voorgeschreven verbeterin gen zijn aangebracht aan de onbe woonbaar verklaarde woningen aan den Wal, gemerkt A. 186 en 187, in eigendom toebehoorende aan Mevr. de Wed. C. Kentie te Utrecht. Vol gens een schrijven van de gezond heidscommissie, gezeteld te Heusden dd. 13 Augustus j.l. bestaat er hun nerzijds geen bezwaar tegen de on bewoonbaarverklaring dezer wonin gen op te heffen, waarom B. en W. voorstellen hiertoe te besluiten. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B- en W. besloten. Daarna komt aan de orde eèn ver zoek van de bii de werkverschaffing in den polder Pauluszand te werk gestelde arbeiders uit deze gemeente dd. 29 Juli jl. om alsnog uitbetaling van de vergoeding ad. f 1.per week voor gebruik van een rijwiel voor de eerste drie weken dat zij op de werk verschaffing zijn werkzaam geweest/, over welke weken zii geen toeslag voor de fiets hebben ontvangen. De Voorzitter zegt, dat het jammen is. dat de eerste drie weken eveneens, geen rijwielvergoeding is toegekend. In verband met de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbii wordt medegedeeld, dat dooC de gemeente geen toeslagen aan te werk gestelden bii de werkverschaf fing mogen worden toegekend boven de vastgestelde loonen. hebben B. en W. geen vrijheid kunnen vinden den raad voor te stellen het verzoek in te willigen. Het lid Kuijpers is van meening. dat hier van geen loontoeslag kan worden gesproken, terwijl toch ook in andere gemeenten aan de te werk gestelden een vergoeding voor het gebruik van een rijwiel wordt gege ven. Dat de te werk gestelden in den polder Pauluszand gedurende de eerste 3 weken deze vergoeding niet hebben ontvangen, is waarschijnlijk te wijten aan de omstandigheid, dat de verschillende te nemen maatregelen aldaar in het begin niet goed waren voorbereid en dit mag zijns inziens geen reden zijn, dat de arbeiders voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1