Binnenland. Plaatselijk Nieuws. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Juli f 10.78 millioen minder opgebracht dan verleden jaar in dezelfde maand opbrengst over de eerste zeven maanden is Bo1^ millioen minder dan vorig jaar. BRANDSPUIT IN KANAAL GETUIMELD Brandweerman omgekomen. Te Eerste Exloërmond is een dezer dagen de boerderij van den heer Engers afgebrand. Bij dezen brand heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan. De hand brandspuit, die naar het terrein der boer derij vervoerd werd, kantelde van een brug over het kanaal en sleurde een der brandweerlieden, den arbeider Weger, mee naar de diepte. Ernstig gewond is de man uit het kanaal gehaald. Hij is aan de gevolgen overleden. O— DE KAS VAN EEN CABARET GESTOLEN. Tijdens de afwezigheid van den eige naar van een cabaret te Zandvoort, was door een ondergeschikte tijdelijk de kas in een keukenkast geborgen. Eenige uren later, toen de eigenaar thuis kwam, was het geld f 1300, verdwenen. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Boerderij tot den grond toe afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens het hevige onweer de bliksem ingeslagen bij den landbouwer T. Snoey, Stuifakker te Kockanje. Van het huis is niets gespaard gebleven. De inboedel is slechts zeer laag verzekerd. De vrouw des huizes vertelde „Wij hadden den geheelen nacht goed geslapen. Door het vreeselijke weer schrokken wij wakker. Het was omstreeks halfvijf, toen een van de jongens riep of de kinderen uit bed mochten. De kinde ren slapen boven en wij beneden. Mijn man riep toen dat wij er ook uitkwamen. Plotseling riep de jongen weer „Moeder schiet eens op ik hoor wat". Nauwelijk had ik een been buiten bed gezet of alles stond in lichterlaaie. Ik kon nog gauw mijn mantel omslaan. Alles is verbrand op één bed na. Dit hebben we nog uit het huis kunnen halen, door de hevige regens is het echter to taal bedorven. Zelf waren we door en door nat. Ik ben daarop met de kinderen in de kas gegaan. De kinderen waren vreeselijk bang en telkens als het lichtte, gilden ze van angst. O GELUKKIG OVERSLAG. In het Zeeuwsch-Vlaamsche grensdorpje Overslag zal met ingang van 1933 de gemeentelijke tol worden opgeheven. De provincie Zeeland vergoedt in ruil voor deze opheffing ruim 10.000 gulden. Overslag telt slechts enkele honderden zielen en het te inkasseeren douceurtje overtreft de vol ledige gemeenteschuld. Dank zij den tol wordt het nederige dorpje thans een nieuwe rijke" onder de Nederlandsche gemeenten I PER ELECTRISCHE NAAR MARKEN. De electrische tramlijn Amsterdam Monnikendam is gisteren feestelijk geopend. Autoriteiten en genoodigden maakten een tocht naar Marken. In November a.s. zal het geheele net van de Noord- Hollandsche tram zijn geëlectrificeerd. I o— WIEDRIJDER DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den Beekschen straatweg te Ubber- gen is een jeugdig wielrijder, die in de richting Beek fietste, door een passeerende auto gegrepen. De botsing was zoo hevig, dat hij door het geopende portierraam in de auto terechtkwam. Hij brak een sleu telbeen en kreeg eenige hoofdwonden, maar is niet levensgevaarlijk gekwetst. O— GESCHENK VOOR DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden heeft van G. J. G. C. graaf van Aldenburg Bentinck te Amerongen, ten geschenke ontvangen ruim 500 deelen, voornamelijk 18e eeuwsche belletrie van in hoofdzaak Fransche schrijvers. O— AZIJNEXTRACT GEDRONKEN. Het 21/2-jarig dochtertje van den land bouwer J. de V. te Maastrecht heeft in een onbewaakt oogenblik een flescbje azijnextract leeg gedronken. Het kind is aan de gevolgen overleden. O— VERBETERING WEG WAALWIJK CAPELLEWASPIK. Eenigen tijd geleden heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, Gedeputeerde Staten van Noordbrabant gewezen op de verkeers-hindernis in den weg Waalwijk Capelle door de gevaarlijke kromming op de uiterste grens van de gemeente Waalwijk, daar waar de straatweg van Waalwijk overgaat in den weg over den Capelschendijk en verzocht daarbij de Kamer deze kromming, indien eenigszins mogelijk weg te nemen. Gedeputeerde Staten hebben thans aan de Kamer van Koophandel bericht, dat de bovenbedoelde hindernis hunne volle aandacht heeft en binnen afzienbaren tijd tot omlegging van den provincialen weg nabij den oprit naar den Capelschen Dijk en tot verbetering van het aanslui tend wegvak tot de Kom van Waalwijk zal worden overgegaan O— IN WATERRESERVOIR GEVALLEN. Dinsdagavond omstreeks half acht is een jongeman uit Hilversum, die met een gezelschap jeugdige bouwvakarbeiders den nieuwen watertoren aan den nieuwen rijksweg te Laren bezichtigde, in het 10 meter diepe betonnen waterreservoir ge vallen. Na eenige uren gelukte het, den jongeman naar boven te halen. De ongelukkige, die het bewustzijn had verloren, is in hopeloozen toestand naar het St. Jansziekenhuis vervoerd. O— TROUWE DIENST BELOOND. Vanwege de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen is een medaille met oorkonde uitgereikt aan mej. Maria P. Slingenberg en aan mej. Peronella Toet Tuynebreyer, wegens 121/s-jarigen dienst, resp. als huisnaaister bij de familie Freseman Gratama te Hoogeveen en als werkster bij de familie J. P. Havelaar Jzn., te Den Haag. —O PANIEK IN EEN AUTOBUS. Ia een autobus, waarin een gezelschap meisjes van Nijmegen naar Beuningen en Weurt vervoerd werd, brak plotseling een paniek uit, omdat een der inzittenden, die een brandlucht meende waar te nemen, alarm maakte. Twee meisjes spongen aan de achter zijde uit het voertuig. Beiden kwamen te vallen. Eén van hen brak een arm en kreeg eenige hoofdwonden, terwijl de andere een hersenschudding opliep. Na voorloopig verbonden te zijn, werden zij naar hun woningen overgebracht. Van brand in de autobus was intusschen geen sprake. —O DE MOORD TE BLIJDORP. Naar „De Crt." van zeer betrouwbare zijde verneemt, heeft een gedetineerde in de strafgevangenis te Scheveningen be kend, den moord op Marietje van Os in den Blijdorppolder te hebben gepleegd. Het is een Rotterdammer, die destijds vrij spoedig na den afschuwelijken moord werd gearresteerd, doch later weer op vrije voeten werd gesteld. De man is thans naar het Huis van Bewaring te Rotter dam overgebracht. Een onderzoek naar de juistheid van zijn verklaringen wordt ingesteld. Zooals men zich zal herinneren, werd de moord op Marietje van Os op 9 Oc tober 1929 gepleegd NIEUWENDIJK. Dinsdagmiddag geraakte de heer V., doordat hij zijn bewustzijn verloor, in den berm sloot. Hij wist zichzelf van een wissen dood te redden. De waterstand was zeer hoog. Crisis is in ieders mond, maar toch wel buitengewoon is de crisis alhier. Als men verneemt, dat ruim 1/2 H.A. gekruist Mansholt erwten, wel ke gemaaid waren verkocht zijn voor de som van f 3.50 zegge driehonderd vijf tig centen. Een treurig beeld. De heer E. K. bekwam, doordat met zijn voet in een scherp voorwerp liep, een gapende wonde. De hulp van Dr. de Vries werd ingeroepen. De korfbalclub „Quick" alhier, speelde een vriendschappelijken wed strijd met A.D.O. van Arkel. De wed strijd eindigde met 32 in het voordeel van eerstgenoemde. Door een defect aan de stuurin richting reed de molenaarsknecht A. C. B. van de firma Gebr. W. alhier,; te Capelle met zijn vrachtwagen in het water De Vlieg. Voor de medepas sagier P. K. was het geen plezierig tochtje, daar hij eveneens kennis maak te met de Vlieg. Beiden kwamen er echter zonder ongelukken af. Een kraan wagen uit Waalwijk van de fa. de Graaff verrichtte spoedig zijn dienst, en bracht de wagen op het droge. De eieren werden deze week ver handeld in prijzen van 21/2 tot 3i/a cent per stuk. NEDERIIEMERT. J.l. Donderdag werd alhier de verpachting gehouden van weitoe- maat. De prijzen van de veescharen beliepen slechts van f7 tot f12 per schaar, terwijl de perceelen ongeveer gemiddeld 40 pCt. minder opbrach ten dan 't vorige jaar. Hiermede komt eindelijk de lage stand der veeprii- zen een weinig tot zijn recht. Door de voetbalver. „D.O.S." alhier, zijn voor Zaterdag a.s. een openingswedstrijd en daaraan verbon den seriewedstriiden georganiseerd. De openingswedstrijd zal gespeeld worden door „D.O.S. I" alhier en „N.O.A.D. 11" uit Wijk. waarvoor 'n prachtige medaille beschikbaar is ge steld. Daarna vangen de seriewedstriiden aan waaraan de volgende vereenigin- gen zullen deelnemen„Voorwaarts I" uit Aalst. „De Zwaluwen I" uit Brakel, „N.O.A.D. I" uit Wijk en „D.V.O. I" uit Kerkwijk. Hiervoor is een lauwerkrans en een lauwertak beschikbaar gesteld. Al deze wedstrij den zullen opgeluisterd worden door de muziekvereeniging „Concordia" alhier. SLEEUWIJK. De najaarskeuring van springstie- zal voor deze gemeente worden gehou den te Almkerk op Maandag 12 Sep tember a.s., des namiddags 3Va uur. Het Dameskoor „Looft den Hee- re" alhier, behaalde op het te Auster- litz gehouden zangconcours een 2en prijs met 271 punten in de 2de afdee- ling. Afloop van aanbestedingen, ge houden door den Architect Adr. de Jong alhier. Het bouwen van een woonhuis voor den heer C. Pellikaan te Sleeuwijk1 langs den Merwededijk. Perceel A metselwerk: D. van Pelt, Sleeuwijk f1753 T. de Baat, Sliedrecht f 2071 A. van Straaten, Woudrichem f1980 D. de Kooter, Werkendam f1874 C. Groeneveld, Woudrichem f1595 W. Duizer, Sleeuwijk f1543 Perceel B timmerwerk: A. A. van Bergeijk, Aalburg f1820 H. de Bok, Nieuwendijk f1457 C. Ritmeester, de Werken f1422 B. Konings, Werkendam f1393 L. Pellikaan, Sleeuwijk f1295 A. Ottevanger, Sleeuwijk f1284 Gebr. de Joode, Sleeuwijk f1261 Perceel C schilderwerk: Gebr. v. Garderen, Hardinxveld f 347.50 A. W. v. d. Nat, Sleeuwijk f346 J. A. Geenen, Sleeuwijk f312.50 W. Visser, Werkendam f286 M. de Vries, Nieuwendijk f265 Gebr. v. d. Waals, Capelle f264 Perceel A en B: J. Straver, Almkerk f 3229 Massa: A. van Straaten, Woudrichem f3775 Het werk is in perceelen gegund aan W. Duizer, Gebr. de Joode en het schil derwerk aan J. A. Geenen. Het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer A. Mens te Arkel. Perceel A metselwerk: A. M. Zanen, Arkel f 2697 P. van Daalen, Arkel f 2679 Perceel B timmerwerk: A. Broere, Hoogblokland f 2448 C. Gaykhorst, Arkel f 2207 H. C. Gaykhorst, Arkel f 219S.25 G. van Dijk, Arkel f1797 Perceel C schilderwerk: Alb. Mens, Gorinchem f 570 J. van 't Hoff, Arkel f 399 .J de Zwart, Meerkerk f396 P. Mens, Arkel f 364 H. de Keyzer, Arkel f 322 Het werk is bij uitnoodiging aanbe steed en in perceelen gegund. Het bouwen van een graanpakhuis te Nieuwendijk, voor rekening der coop. Aan- en Verkoopvereen. aldaar. Inschrijvingen in massa: Th. Hanegraaf, Dussen f 6292 H. den Bok, Nieuwendijk f 6091 Fa. van Andel, Nieuwendijk 5840 Gebr. de Later, Nieuwendijk f5740 Gebr. Tankens, Andel f5739 C. Groeneveld, Woudrichem f5640 J. Straver, Almkerk f 5040 P. W. van Alfen, Geertruidenberg f 4990 Het werk is aan J. Straver gegund. Het opbouwen van een afgebrande boerderij te Oudendijk. Perceel A metselwerk: D. de Kooter, Werkendam f 3409 M. Borg, Woudrichem f2895 T. de Baat, Sliedrecht, f 2880 C. Groeneveld, Woudrichem f 2749 P. van Straaten, Woudrichem f2293 W. van Straaten, Almkerk f2287 Perceel B timmerwerk: A. J. A. Smits, Andel f2924 G. den Besten, Almkerk f 2477 G. Schouten, Andel f 2350 Gebr. Struik, Woudrichem f2199 A. A. van Bergeijk, Aalburg f2190 A. Ottevanger, Sleeuwijk f2184 H. den Bok, Nieuwendijk f2079 Perceel C schilderwerk: Gebr. v. d. Waals, Capelle f 259 J. P. Kant, Woudrichem f234 G. den Besten, Almkerk f215 J. A. Geenen, Sleeuwijk f212.50 A. W. v. d. Nat, Sleeuwijk f169 Perceel A en B: J. Straver te Almkerk f5047 Massa: Wagenmakers f5523 W. van Straaten, Almkerk f4979 L. Pellikaan, Sleeuwijk f 4823 P. van Straaten, Woudrichem f4475 Het werk is in ma&sa aan P. van Straaten gegund. SPRANG. J.l. Maandag maakte de Geref. Knapenver. „Samuël" per gezelschaps bus van de Jong en de Roon, onder lei ding van de heeren Ds. Hagen en Dal- maijer, een uitstapje naar Nijmegen en hare omstreken. Alvorens de stad te bezoeken werd eerst langs het kanaal gereden naar Neerbosch en een bezoek gebracht aan de weesinrichting. Na kennismaking met den predikant directeur Ds. H. Kluin en Mevrouw, werd het gezelschap rond geleid door den heer Uilenberg. Allereerst werd in 'tpark bezocht 't standbeeld van den Stihter, wijlen dhr. van 't Lindenhout Hierna werden de verschillende zalen bezocht en de kapel, waar alles er even keurig en netjes uitzag. Ook de werk plaatsen waar de jongens aan den ar beid waren had veel bekijks, vooral de 'letterzetterij, drukkerij en boekbinde rij, wat voor velen iets nieuws was. In de gymnastiekzaal werd het de jon gens te machtig om toe te zien, in een wip was men bezig met de verschillen de werktuigen. Het was de jongens san te 'zien, dat men zich niet verveelde. Na ongeveer 3 uren in deze groote philantropische inrichting te hebben doorgebracht, werd in den tuin voor de stichtingspastorie nog even een gezellig zitje genomen en werd de vermoeide jeugd en hare leidefs een kop koffie aangeboden. Ds. Hagen dankt Ds. Kluin voor zijne welwillendheid, waarna over Heesch naar de stad gereden werd. Hier werden bezocht de grot Valkenhof en andere bezienswaardigheden. Na eenige ververschingen gebruikt te hebben in de zaal van den Chr. Besturenbond werd per autobus Berg en Dal bezocht vanwaar men toen naar de Heilige land stichting reed. Na eerst een bezoek in de kapel gebracht te hebben, werd met den pater-geleider de beide rondgan gen gemaakt. Om c.a. 8 uur vertrok men uit Nijmegen en was men te ruim 10 uur in Sprang terug. VEEN. Maandag j.l. behaalde de fan fare „Wilhelmina" alhier, op het Con cours-Festival te Princenhage den eer sten prijs met 302 punten in de derde afdeeling. In aanmerking genomen, dat deze vereeniging nog geen vol jaar bestaat, dat de grootste helft der leden zeer jonge krachten zijn> mogen we het succes boven verwachting noemen. Dien dag toch namen aan den wed strijd acht vereenigingen deel en Wi.hel- mina behaalde van deze het hoogste aantal punten. Den directeur viel den eersten directeursprijs ten deel, tevens werd hem door het Eere-comité der jubileerende vereeniging een fraai bloemstuk aangeboden, benevens een zilveren medaille. Het critisch verslag is van dien aard, dat dit zoowel voor den directeur als voor de leden een ^aan sporing bevat op den ingeslagen weg voort te gaan om het corps trachten te verheffen tot zijn vroegere reputatie. Toen des avonds te ongeveer 10 uur de bussen arriveerden, was een groot aantal belangstellenden op de been, om de vereeniging te doen blijken van hun sympathie en belangstelling; ondanks de doorgestane hitte en vermoeienis werd nog even de jubileummarch ge blazen. Als bijkomende omstandigheid dient vermeld te worden, dat de leden en directeur der vereeniging vol lof waren over de hartelijke en gulle ont vangst van de feestvierende vereeniging en de bevolking te Princenhage. Naar men ons mededeelt, zal de ver eeniging Zaterdagavond op het school plein een concert geven, dat om 8 uur aanvangt. Aan de firma Honcoop alhier, werd deze week als laagste inschrijf- ster opgedragen het bouwen van een boerenhofstede, met schuur enz. voor rekening van den heer A. Bakker te Well voor f6942. Verder werd haar opgedragen het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer A. Vos te Wijk. Tevens werd haar nog opgedragen het machinale tim merwerk van een villa te 's-Bosch. 2 heerenhuizen. 2 winkelhuizen en 2 bovenwoningen te Vugt. Over werk- gebrek heeft deze firma dus voorloo pig nog niet te klagen. Maandagavond a.s. 7 uur zal er in het gymnastieklokaal der lagere school een vergadering gehouden worden van ingezetenen, tot bespre king van een aan Dr. G. Tjalma. aan te bieden huldeblijk, ter gelegen heid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Gisteren (Donderdag! behaal de de gem., zangvereen. „Zanglust" alhier, onder leiding van den WelEd. Heer A. v. d. Nat. op het nationaal- concours te 's-Gravenzande. in de 4e afdeeling een ie prijs met 304 pun ten. Voor deze nog ionge vereeni ging. een mooi succes. Donderdagavond j.l, bracht de muziekvereen „Wilhelmina" een serenade aan haren directeur, den heer Jiskoot, voor het mooie succes welk hij op het concours te Prinsenhage behaald heeft en zijn on vermoeiden ijver om de vereen, op hooger peil te brengen. Bij woorden van den Voorzitter werd hem namens de leden een mooie sigarenkoker aangeboden. Onder hartelijke bewoordingen dankte de heer Jiskoat de leden en sprak de hoop uit, nog lang zijn krachten Je kunnen geven voor het welzijn der vereeniging. Hierna werd de thuiskomst der zangvereen afgewacht, welke dezen dag een 4 e prijs had weten te behalen. Toen deze circa 11 uur arriveerde, stond de muliekvereen gereed en deed nog verschillende nummers hooren. De voorzitter der zangvereen** de heer Schreuders, sprak hierna een woord van dank voor de aangename ver rassing hun bereid. WASPIK. Door den heer P. Kuijten. as ontslag genomen als Directeur der harmonie „Volksvlijt en Volksver maak". De heer H. van Iersel werd in zijne plaats benoemd. Op Dinsdag 30 Augustus a.s. hoopt de Eerwaarde Zuster Joachim den dag te herdenken, waarop zii voor 50 jaren in het klooster trad. Het zal de beminde zuster dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. WERKENDAM. Uitslag wedvlucht der postdui- venvereen. „Stormvogels" vanuit Arlon (België), afstand 245 K.M. Loslating der duiven, v.m. 10 uur, aankomst le duif 1.48 min. le en 2e pr. Verdonk; 3e, 8e en 9e pr. Simons; 4e pr. Visser-v. Ber- chum; 5e pr. Koter, 6e pr. de Ruijter; 7e en 10e pr. Groeneveld; 11e pr. de Boon en 12e pr. Vos. Het verkeer over het pontveer SpieringKop van het Land, neemt, vooral wat motorrijtuigen betreft, bij zonder toe. Bedroeg tot voor een paar maanden het gemiddeld aantal auto's dat per werkdag werd overgezet tus- schen 70 en 80, thans is dat aantal op- geloopen tot 130 a 140. Zeker wel een bewijs, dat het weer in een behoefte voorziet. Naar wij uit goede bron verne men zijn de bouwpolders „het Kooike" en „het Stukske", welke beiden tot het Kroondomein behooren en in den Bies- bosch zijn gelegen, verpacht voor ee nige jaren voojr den prijs van f 25.00 per H.A. per jaar. Zaterdagmiddag 3 uur voetbal wedstrijd door „W. V. V." II en „Blauw Wit" van Sliedrecht en 430 uur„W.V.V.* I en „N. S P" van Geertruidenberg. Aan Mej. Boersma, onderwijzeres aan de Rehoboth school alhier, is drie maanden ziekenverlof verleend, terwijl in haar plaats is benoemd als tijdelijk onder wijzer de heer Schakel van Peursum, thans kweekeling met acte aan deze school. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Heer C. A. Paap, beroepen predikant by de Ned. Herv. Kerk te Westerbork, zal des voorm. bevestigd worden door Ds A. de Kat Angelino, Ned. Herv. Predikant te Emmen, terwijl des nam. 2.30 uur zijn Eerw. zijn intrede hoopt te doen. Zaterdagmiddag zal een groote turn- en athletiek demonstratie plaats heb ben, uitgaande van de Turnvereer. O.K.K. alhier. Een 200 personen zullen hieraan deelnemen. Het terrein is gelegen achter de molen. In optocht wordt door de straten gemarcheerd. Deze week is verschenen het Gedenkboek, uitgegeven bij de viering van het 50-jarig bestaan der Noordbra- bantsche Mij. van Landbouw, dit keurig verzorgd boekwerk bevat het overzicht der Maatschappij over het tijdperk van 18811931 en de navolgende hoofdstuk ken treft men aan Een persoonlijk woord van den Voorzitter. De stichting. De eerste 35 jaren. Van 1917-1931. De keuring van gewassen. De landbouwboekhouding. De onderlinge verzekerings-Maatschappij tegen hagelschade. Het heden en de toekomst. Verschillende foto's van oud bestuurs leden en der tegenwoordige bestuurders zijn tusschen de tekst opgenomen, terwijl mede eenige groepfoto's van vergaderingen het geheel completeeren. Ongetwijfeld zal dit jubileumboek, welk den leden der Noordbrabantsche Maat schappij gratis wordt toegezonden, met aandacht worden gelezen. Op de j 1. gehouden Kringschiet wedstrijden der Burgerwachten op het fort Uppelschendijk, behaalde de afdeeling Werkendam een eerste prijs in de Vete ranen en A klasse, en werd No 4 in de B klasse en won een tweede prijs 5de C klasse. Met 't tarwe maaien verwondde KI. Pruissen de heer B. Bogers met een zicht zoodanig onder de pink van de linkerhand, dat de hulp van Dr. Mijnliefï direct moest worden ingeroepen. Naar men ons mededeelt bestaan er vaste plannen tot het oprichten van een Jongelieden-vereeniging, onderafdee- ling van de Chr. Jongel.- en Jongem.- vereeniging „Maranatha". Bij een eventueele oprichting zal elk der bestuursleden van „Maranatha" op hun beurt de vergadering der Jongelieden- vereeniging leiden. De bakker M.. welke onlangs door een rat in de hand werd gebeten, waar voor opname in het ziekenhuis te Gorin chem noodzakelijk was, heeft dit thans weer geheel hersteld kunnen verlaten. Donderdag 25 Aug., nam. 7.30 u. zal de Alg. Ned. Fascistenbond, wederom een openbare vergadering houden in de Nutszaal, waar de heer Baars een nadere uiteenzetting zal geven over het fascisme. —O —O— —O— T O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4