Vergadering van den raad der ge meente ZUILICHEM op Dinsdag 16 Aug. des nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. J. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. van Os. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die met een klei ne bemerking van den heer Hooijkaas worden goedgekeurd. Deze heeft, toen het ging over de door B. en W. voor gestelde steunregeling voor werkeloo- zen, niet gezegd, dat hij nieuwe stem ming verzocht over de motie van spr.'s fractie, dit zou ook niet mo gelijk zijn, deze was in de vorige vergadering immers verworpen. Spr. heeft gezegd, dat het voorstel van B. en W. practisch hetzelfde was, wat in de motie van spr.'s fractie werd voorgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden en in 'kas bleek te zijn f 1483,39- Kon. Besluit, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de door den raad vastgestelde verordening in verband met de Winkelsluitingswet, waarbij winkeliers vergunning wordt verleend hun winkels gedurende den zomertijd een uur langer open te houden. Verslag Keuringsdienst van Wa ren. Ontvangstbericht bericht van Ged. St. van de door den raad vastgestel de wijziging der algemeene politie verordening. Afwijzende beschikking van den Minister van het raadsbesluit tot ver laging van het aantal verlofsvergun ningen. Deze verlaging kan eerst in 1935 geschieden. Goedkeuring door Ged. St. van de vastgestelde verordening tot hef fing en invordering van vergunnings- en verlofsrecht. Mededeeling van B. en W. van Kerkwijk, met advies over de be- heersverordening. Tevens wordt be- richt dat de commissie sympathiek staat tegenover splitsing v. d. kring, doch. dat, alvorens hierover voor stellen zullen worden gedaan, eerst het advies van den Inspecteur af gewacht behoort te worden. Goedkeuring door Ged. St. van de vastgestelde verordening van het agentschap der arbeidsbemiddeling. Brief van den Min. v. Binnenl. Zaken, waarin deze de voorgestelde steunregeling voor landarbeiders gel dig verklaart. Schrijven van Ged. St., eerst he den ingekomen, inzake salarisrege ling van Burgemeester, Secretarissen en Gemeente-Ontvangers. Het college lege deelt mede dat van 1 Januari '!933 tot 1 Januari 1936 tijdelijk 8V0 pCt. en 3 pCt. kan worden verhaald, mits het gedeelte dat de gem. thans reeds verhaald in mindering wordt gebracht. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Kanselaar wil echter over het schrijven van den Minister in. zake de steunregeling voor fabrieks- en landarbeiders wel iets zeggen. Spr.'s fractie was van oordeel, dat de voorgestelde bedragen te laag waren en nu blijkt dat ze nog lager zijn. Voor de fabrieksarbeiders die een eigen stukje grond bezitten, wordt voor de opbrengst van dien grond een vermindering op hun steun toegepast. De Voorzitter merkt op, dat in den Haag besproken is, hiervoor een aftrek toe te passen. De heer Kanselaar meent, dat als er in den Haag niet over gesproken was, de Minister de steunregeling ook wel zou hebben goedgekeurd zonder toepassing van aftrek. De Voorzitter antwoordt, dat de ambtenaar in den Haag dit zelf heeft voorgestéld. Aanvankelijk ging de ze zelfs nog verder. Fabrieksarbeiders Üie geen hypotheek op hun eigen dom hadden, zouden niet voor steun in aanmerking zijn gekomen. De heer v. Dalen zegt, dat hij er de aandacht op heeft gevestigd, dat er ook fabrieksarbeiders zijn die wel geen hypotheek hebben, doch die geld op obligatie hadden verkregen. Men heeft toen goedgekeurd, dat ook deze in de steunregeling werden be grepen. De heer Kanselaar kan als de za ken zoo staan er zich wel mede ver- eenigen, dat de vermindering dan wordt toegepast. Rekening 1931 en begrooting 1933 der Gezondheidscommissie. Het voorstel van B. en W. om de rekening goed te keuren en de be grooting nu voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen. Verzoek van de muziekCereeniging „Eensgezindheid" om vergunning voor het houden van een muzikale wandeling op Zaterdag 3 September. De Voorzitter zegt, dat het een muziekvertooning betreft, waarvoor de raad toestemming behoort te ver leen en. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. De heer Hooijkaas meent, dat het hier een geval betreft, waarvoor de burgemeester vergunning kan verlee- nen. De Voorzitter is het daarmede niet eens, het is hier meer een optocht, waarmede de muziekvereen. de inge zetenen dank wil brengen voor de verleende medewerking aan de bazar. Met öp een na algemeene stemmen wordt de verlangde toestemming ver leend. De heer M. v. Brakel stemde te- &en- Aanbieding gemeenterekening '31 Deze rekening geeft een ontvangst aan van f 26700,57 en een uitgaaf van f27547.16. sluit alzoo met een nadeelig slot van f 846,59. Ze wordt in handen gesteld van een commissie om te worden onder zocht. als commissieleden wijst de Voorzitter aan de heerenM. v. Bra kel, C. Hooijkaas en A. v. Vugt. De heer Hooijkaas heeft het be zwaar, dat ieder jaar dezelfde le den worden aangewezen. Hii zou lie ver zien. dat in zijn plaats een ander werd aangewezen. Spreker komt de rekening als raadslid toch wel nazien, andere leden doen dit misschien niet en nemen als zii zitting in de commis sie hebben wel inzage van de reke- ning. De Voorzitter is het niet met den heer Hooijkaas eens. hii beschouwt het beter, dat steeds dezelfde perso nen. worden genomen, deze krijgen een zekere routine en zijn daardoor beter instaat het onderzoek te be werkstelligen. De heer Hooijkaas blijft er bij, dat hii liever een ander lid in zijn plaats zag aangewezen. De heerenv. Brakel en v. Vugt verklaren hunne benoeming te willen aannemen. Voor het derde commissielid wordt een stemming gehouden, de heer Hooijkaas verkreeg 4. de heer v. Veen 3 stemmen. De heer Hooijkaas zegt. dat nu de meerderheid van den raad hem als commissielid wenscht. hii moei lijk kan weigeren en dus zijn benoe ming zal aannemen. Van P. Hobo, G. v. Tilburg. A. Kooijman en H. v. Veen is verzoek ingekomen om ontheffing van school geld. B. en W. stellen voor niet op deze verzoekschriften in te gaan. het gaat slechts over kleine bedragen van plm. 50 cent en het college meent, dat de tijdelijke werkeloosheid geen re den kan zijn. om ontheffing te verlee- nen. Nu is men werkeloos maar mor gen heeft men misschien weer werk. daarbij bestaat de gelegenheid om in 3 jaar tijd te betalen. Het college zou de aanslagen derhalve in handen van den gemeenteontvanger willen stellen, om ze in te vorderen. De heer Kanselaar is er tegen en zou ontheffing verleenen. Kan de Voorzitter ook mededeelen hoe hoog deze personen in de inkomstenbelas ting zijn aangeslagen. De Voorzitter kan hierop direct geen antwoordt geven. De heer Kanselaar acht het van belang, dat de verordening op het schoolgeld wordt gewijzigd. Dit had al gebeurd moeten zijn. De verorde ning is gebaseerd op de inkomsten belasting volgens de oude verorde ning op de inkomstenbelasting waren inkomers tot f 500 vrij van schoolgeld volgens de nieuwe inkomstenbelasting is dit f 600 geworden. Nu steunt de schoolgeldheffing nog op de oude verordening. Het staat te bezien, meent spreker of als men de bedra gen die tusschen de f 500 en f 600 liggen, zou gaan invorderen men daartoe wel het recht zou hebben. De Voorzitter acht de opmerking van de heer Kanselaar niet geheel ten onrechte hii zou daarom deze verzoek schriften willen aanhouden tot de vol gende vergadering. De heer v. Dalen merkt op. dat wijziging der verordening, tot heden nog niet noodig was. nu wordt ze wel noodig. De heer Kanselaar zegt. dat de nieuwe inkomstenbelasting reeds een jaar loopt, de schoolgeldheffing had dus ook reeds lang herzien moeten zijn. De heer Kanselaar stelt voor wel ontheffing te verleenen. De heer v. Dalen voelt er niet veel voor, men wil wel gesteund worden, doch als men er niet zijn schouders onder zet, waar moet de steun dan van daan komen, het ziin luttele be dragen, maar juist daarom kan men ze ook wel betalen. De heer v. Veen gelooft niet, dat de menschen zelfs dit luttele bedrag be talen kunnen. De heer Kanselaar gelooft ook niet, dat de menschen zich van betalen zou den onttrekken, als zij het ook werkelijk kunnen betalen. Het voorstel van den heer Kanselaar, om de aanvragers wel vrijstelling te verleenen, wordt hierop in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 4 stemmen. De heeren v. Vugt, Ruijm- schoots, v. Dalen en v. Brakel, stemden tegen, de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen stemden voor. De heer Kanselaar vraagt, wat B. en W. nu bedoelen met de aanslagen in handen van den gemeenteontvanger te ^even. zal deze nu met dwang gaan optreden. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet de bedoeling van B. en W. is. Regeling agentschap arbeidsbemidde ling. De Voorzitter zegt, dat het in ver band met de nieuwe regeling noodig is, den correspondent voor de arbeids bemiddeling ontslag te verleenen en diens salaris vast te stellen. Het salaris voor den correspondent bedroeg tot heden slechts f25.doch B. en W. meenen, dat het gezien de be reikte resultaten, alleszins .gewettigd is, dat het salaris wordt verhoogd. Ook de Inspecteur is het daarmede eens en kan goedkeuren, dat het salaris op f 50 wordt gebracht, van deze f 50 draagt het rijk 2/5 gedeelte. De heer H. C. v. Os wordt hierop ontslag verleend als correspondent voor de arbiid.bemiddeling en werd d arop met algemeene stemmen benoemd tot agent. Het salaris wordt eveneens met algemeene stemmen bepaald op f50. De heer Kanselaar zegt, dat hij deze verhooging alleszins billijk acht. Dq heer v. Os geeft zich veel moeite «om personen geplaatst te krijgen en met eenige is dit ook gelukt. Het kohier voor de bedrijfsbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f348 n.l. 29xfl2 per arbeider. Kuiteiilaiul. ZWAAR ONWEER BOVEN PARIJS Een hevig onweer heeft Zondagmiddag boven Parijs en omgeving gewoed. In het centrum van Parijs werd een kerk door den bliksem getroffen en stond wel dra in lichterlaaie. De brandweer slaagde erin de kerk voor volledige vernieling te bewaren. In de omgeving van Parijs veroorzaakte de in stroomen neerstortende regen overstroo mingen, waardoor vrij groote schade werd aangericht. Ook uit de provincie wordt onweersschade gemeld. O— ZIJN OUDERS VERDRONKEN. Maandagmorgen is te Brugge een auto met drie personen door een brugleuning in de vaart gereden. De aato zonk spoe dig geheel onder water. Een duiker slaagde er in een jongen te redden. De auto met de lijken der beide ouders is boven gehaald. O BLIKSEM IN GROEP VOETBALLERS GESLAGEN Tijdens sport-oefeningen van een sportbond sloeg te Lemgo (Lippe) de bliksem in een groep voetbalspelers. Twee personen wer den gedood en zes zwaar gewond. O HONDERDEN DORPEN ONDER WATER Door de breuk van een dijk van het Begarikanaal, dat een onderdeel vormt van de Sindkanalen bij Bombay, zijn honderden dorpen overstroomd. De be volking vlucht in paniek naar hooger gelegen plaatsen. Talrijke personen trachten zich in hoornen te redden. Wanneer de breuk morgen niet is hersteld, bestaat het gevaar, dat het spoorwegverkeer tus schen Karatsji en Quetta wordt verbro ken, zoodat een verbinding met dien be langrijke militairen post onmogelijk wordt. De vooruitzichten zijn zeer ernstig, omdat in het gebied van Kikarpoer in een dag evenveel regen is gevallen als anders in een jaar. De autoriteiten te Quetta zijn op de hoogte gesteld van den toestand en er worden reeds levensmiddelen derwaarts gezonden om in geval van nood gebruikt te kunnen worden. Het fort Sandeman en het Zob dal zijn reeds van alle ver keer met de buitenwereld afgesloten, doordat het spoorwegverkeer door de overstrooming is verbroken. O— VERKEERSONGELUKKEN TE PARIJS. Het verkeer te Parijs tydens de twee jongste Zondagenis dit jaar buitenge woon levendig geweest en heeft talrijke slachtoffers gemaakt. Tengevolge van automobielongelukken zijn niet minder dan 51 personen om het leven gekomen en 116 ernstig gewond. —O DE HITTE TE BERLIJN. Als gevolg van de hitte die Berlijn sedert het einde der vorige week teistert, zijn het waterverbruik en de bezoeken aan de openbare bad- en zwemgelegenheden sterk gestegen. Het waterverbruik nam in drie dagen tijds met 130.000 kubieke meter toe. Maandag bedroeg het niet minder dan 662.000 kubieke meter. Sedert Zaterdag zijn alle beschikbare sproeiwagens te Berlijn in bedrijf. Dage lijks verbruiken zij 25.000.000 L. water. Het bezoek aan Wannssee bedroeg Maandag 13.500 personen, in de Müggelsee baadden 5000 Berlijners, terwijl de plaat sen waar watersport wordt beoefend, zich in het bezoek van 27,000 hoofdstedelingen verheugden. Vrijwel alle scholen worden van des ochtends 10 all uur af gesloten. O TRAGISCHE WANHOOPSDAAD. In de buurt vaa Verdun heeft een 11-jarige knaap zijn schoolkameraad in het water geworpen, zoodat deze verdronk. Hij bekende zijn daad aan zijn moeder, die hem gebood zijn mond over het ge beurde te houden. Toen echter het lijk gevonden was, liet de moeder zich door haar zoon naar de plaats brengen, waar de daad was geschied. Hier sprongen beiden te water, zoodat ook zij verdronken. O IN KOLENSLIK OMGEKOMEN. Op de mijn Westerholt te Diir bij Duisburg, waar een nieuwe installatie wordt aangelegd om het kolenslik produc tief te maken, is de monteur Nasse, die over een buis liep om na te gaan, welke verbeteringen nog aangebracht moesten worden, uitgegleden en in het slik ge raakt, waaruit hij zich niet meer kon bevrijden. Toen de inrichting stopgezet was, kon nog slechts het lijk, dat ont zettend verminkt was, geborgen worden. O— VLIEGTUIGONGELUK IN BOHEMEN. In het Elbe dal bij Lobositz is Zondag tijdens den pleiziertocht een vliegtuig in een luchthoos geraakt en neergestort. Vier personen waren op slag dood. De bestuurder werd zoo zwaar gewond, dat men aan herstel wanhoopt. O— AUTO OP DEN BRENNER VERON GELUKT. Uit Andermatt wordt gemeld Aan de Brennerpas is een auto, waarin 6 personen zaten, in de diepte gestort1 der inzit tenden was op slag dood, de 5 anderen werden in deerniswek kenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest het ergste voor hen. O AMOKMAKENDE HERTEBOK. By Templin in Brandenburg viel een hertebok een jong meisje, dat op de fiets naar huis keerde aan. Het dier joeg het meisje na en wondde het met het gewei aan de beenen. Een oogenblik later ver scheen de bok bij een boerderij te Buch- holz. Hier werd de zoon van een boer aangevallen en aan de beenen ernstig gewond. Vervolgens viel het woedende dier een vrouw aan, die wonden opliep. Toen het hert aanstalten maakte om zich uit het dorp te verwijderen, werd het doodgeschoten. —O BADERS VERDRONKEN. Dicht bij de stad Duisburg zijn 8 per bij het baden om het leven gekomen. Het betreft in hoofdzaak jonge mannen. In den Rijn en den Roer zijn 4 per sonen verdronken, terwijl de overige 4 in het Rijn Hernekanaal om het leven kwamen. Een der verdronkenen, een jongeman, was reeds tweemaal gered. Bij de derde waaghalzerij verloor bij zijn leven. O— REUSACHTIGE DORPSBRAND. In het dorpje Solzy in het district Pskow brak brand uit, die weldra het geheele plaatsje, bestaande uit ruim 30 boerenwoningen met schuren en stallen aantaste en vernielde. 14 Personen wor- vermist. 500.000 STAKENDE BOEREN. Ongeveer een half millioen landbouwers in de midden Westelijke staten voorna melijk in Iowa en Dakota zijn in staking gegaan door te weigeren hun producten op de markt te brengen, zoolang zij voor hun waren geen redelijken prijs kunnen bedingen. Te Kingsley in de Iowa werden eenige handelaars bedreigd, dat zij gelyncht zouden worden, indien zij hun zaken niet sloten. Duizenden farmers in Dakota verklaren, dat zy de staking zullen volhouden, tot dat zij een dollar per bushel tarwe kunnen krijgen. Vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVENMOER op Vrijdag 5 Aug. 1932, 's nam. 3 uur. Voorzitter Burgemeester D. Smits. Aanwezig zijn alle leden met uitzon dering van den heer C. Mouthaan Czn. De vergadering wordt op de gebrui kelijke wijze geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de verpachting der toemaat van de lan derijen der gemeente en van het Burg. Armbestuur, alsmede van den verkoop der baggerklei op 29 Juli 1.1. Voorts wordt medegedeeld, dat voor de gelden van de gemeente en van het Burgerlijk Armfonds een inbraakverzekering is af gesloten bij de Incasso-Bank. Ingekomen zijn de volgende stukken, welke voor kennisgeving worden aange nomen Mededeeling van Ged. Staten inzake de aanwijzing en uitbreiding van de kom dezer gemeente Goedkeuring bij Kon. Besluit van de vergunnings- en verlofsrecbten Verslag Vleeschkeuringsdienst over '31. Verslag Warenkeuringsdienst 2e kwar taal 1932 en mededeeling van hetgeen in deze gemeente te dezer zake is geschied. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk over het jaar 1931 Goedkeuring Kon. Besluit tot wyziging gemeente begrooting 1931 Verslag van de Gezondheidscommissie te Waalwijk over 1931 Een schrijven van de Bank voor Ned. Gemeenten, betreffende een nieuwe Re kening-Courant overeenkomst Buitenge wone Dienst Een schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken over de verlenging der werkverschaffing Een schry ven van de Afd. Limburg der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarby was gevoegd een overzicht van de werking der wet tot regeling van de ünancieele verhouding tusschen Ryk en Gemeente, waarbij een zeer duidelyke kleurengrafiek van de uitkeering per in woner in de verschillende gemeenten. Uit dit rapport blijkt, dat in het algemeen kan worden gezegd, dat de gemeenten die zuinig zijn geweest in de voorbije jaren 1926, '27 en '28 bij de Rijksuit- keering de dupe zijn geworden van het zuinig Beheer. Voorts is ingekomen een opgave van het Hoofd der O. L. School voor de aan schaffing van leermiddelen voor het jaar 1933. Bij de benoodigdheden voor nuttige handwerken merkt de heer Begeer op, dat z. i. te veel naar fraaie en te weinig naar practische handwerken wordt ge streefd De opgave wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Volgens een ontvangen opgave van de Bedrijfsvereeniging „Centraal Beheer" moet een bedrag van f 403.worden gestort als voorschotpremie over het 2e halfjaar 1932 voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing. Verschillende leden achten dit bedrag zeer hoog. Afwyzend wordt beschikt op de ver zoeken van J C. Meur en P. van Loon om vermindering van hondenbelasting, daar dit in strijd zou zijn met de be staande desbetreffende verordening. Goedgekeurd werd de aanvrage van het Burgerlyk Armbestuur tot wijziging der begrooting over 1932. Vastgesteld worden de staten van on inbare en nog te verhalen posten over het dienstjaar 1931. Aangeboden wordt de rekening over het dienstjaar 1931. Deze geeft aan, wat de gewone dienst betreft, in ontvangsten f44.311.43 en in uitgaAen f42.226.74, alzoo een batig slot van f 2.084.69. De kapitaaldienst geeft aan, inkomsten f9.105.31 en uitgaven 19.576 46, alzoo een nadeelig slot van f 10.471,15. De reke ning wordt in handen gesteld van de commissie tot onderzoek. Voorts wordt vastgesteld een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeente-politie, waarop het advies der betreffende orga nisaties zal worden gevraagd. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten wordt het reglement van het Alge meen Burgerlijk Armfonds op enkele punten gewijzigd. Daarna komt ter sprake de werkver- schafflug en de objecten die daarvoor in aanmerking gebracht zullen worden, o m. het uitdiepen van de Vaart vanaf grens Dongen-'s-Gravenmoer, tot aan de beneden- Ley, waarop de goedkeuring der regeering zal worden verzocht. In beginsel wordt besloten tot het vernieuwen van den vonder over de rivier de Donge, in den berkdijk, door het maken van een betonnen dek. Besloten wordt, het venten in deze ge meente in het vervolg slechts toe te staan, tegen betaling van een daarvoor benoo- digde vergunning. Opgemerkt wordt, dat de havenbe- schoeing tegenover de Hooipers hier en daar scheuren vertoont en besloten de noodige verbetering aan te brengen, Tenslotte besluit de Raad tot wijziging der Gemeentebegrooting 1932 overeen komstig' het voorstel van B. en W. De rondvraag brengt geen verdere bij zonderheden, zoodat de Voorzitter met dankgebed de vergadering sluit. Iir gezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HEUSDEN, 17-8-32. Geachte Redactie In het Nieuwsblad van 17 Aug. komt de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" onder den titel „W AT ZEGT U DAAKY AN" propaganda maken en aandringen op koopen van Nederlandsche waren. Een streven dat natuurlijk alle steun verdient. Ten minste, wanneer de Nederlandsche Nijverheid die Nederlandsche waren laat vervaardigen door NEDERLANDSCHE arbeiders en niet door tallooze buiten landers. v. H. —O— J Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6