Oit nummer Bestaat uit 2 Bladen Zislssrrrarf. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN *and van alten a De verjaardag van H. M. DE KONINGIN. FEUILLETON. Hiiitenlaiid. No. 5257 Woensdag 31 Augustus 1932. Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een feestviering tot herdenking, dat Koningin Wilhelmina wederom een jaar Naar het Fransch. <~W fV? fff fff t 96. En de kogels, die ik om mijn boren heb hooren fluiten, denk je, dat ik dat ook gedroomd heb? Mijn God! Mijn God! Met welk doel? Waarom mijn dood? vroeg je mij. Ik begrijp het "niet. Ik kan er geen verklaring van geven. Toch moet ik veronderstellen, dat ik mijnheer de Beaupreault in den weg ben, en dat hij mij vreest, omdat hij voor geen moord terugdeinst. Men heeft mij beschuldigd Van een moord en mij veroordeeld. Nu begrijp ik niet, waarom hij mij niet kalm m.ijn straftijd laat uitzitten? Waarom mij in dien val strik gelokt? Wat heeft men te vree zen, wanneer ik tracht, de waarheid betreffende dien moord te weten te komen. Die waarheid schijnt hun dus angst in te boezemenWaarom?... Twij fel je nu nog, Louise? 'tis alleen aan een wonder toe te schrijven, dat het mij gelukt is, Frankrijk te bereiken en ge durende mijn overtocht niet in handen der politiie te vallen. Beaupreault en Collivet hebben zich niet te verwijten, want zij hebben alles in het werk ge- over Nederland heeft mogen regeeren, behoeft geen verklaring. Zij is zóózeer in waarheid de Lands vrouwe, zóó innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blijheid van ons volk om het bezit van deze Souvereine in Haar volle levens- en arbeidskracht, een vanzelfheid is. Een ontbinding in alle factoren, welke tezamen leiden tot steld, om mij te doen omkomen. Collivet heeft mij op den voet ge volgd. Hij heeft mij niet uit het oog verloren. Op de Britannia vermoedde ik niet, dat hij mij bewaakte. En het scheelde 'maar weinig, of te Southamp ton 'had ik mij met hem ingesóheept op dezelfde boot, die mij naar Havre moest brengen. Ik 'zeg je, overal bemerkte ik, dat die beide mannen mij bewaakten. Want in hunne lage handelwijze zijn ze onaf scheidelijk. De eene is het hoofd, de ander 'de knecht. Beaupreault beveelt, Collivet 'gehoorzaamt. Beaupreault is een 'schurk en een lafhartige verrader. Je 'ziet dus, Louise,.dat je hem niet kunt liefhebben Gerard, 'een lafhartige verrader, o! neen, mijn God, neen!! Haudecoeur liep koortsachtig opge wonden 3t vertrek rond. Mijnheer de Beaupreault kent mijn schuilplaats dus?... Ja. Dan is er geen aarzeling meer mogelijk. Hij zal trachten mij te red den, zooals hij (dit reeds te Bourail deed. Ik ken zijn tusschenkomst. Die redding ismijn terugkeer naar de galeieni. En zijn handen 'tegen het voorhoofd slaande, voegde hij er zacht bij: Tenminste als ik den dood niet kies! Gelukkig hoorden de beide vrouwen dit niet. En als hij u eens redde, vader? dit gevoel van aanhankelijkheid, van dankbare waardeering, zou de beteeke- nis van het geheel verzwakken. Waar om öp den voorgrond te stellen de inwerking op ons gemoed van de histo rische herinneringen aan Haar roem rijke voorvaderen en het doorluchtig Oranje-geslacht; de bekoring der per soonlijke waardigheid en gratie, of de vroeg Louise snikkend. Haar hart was nog in tweestrijd. Zij kon het niet gelooven. Haudecoeur begreep het leed zijner dochter. Hij aarzelde te antwoorden: 'tls beter, dat je de geheele waar heid kent zeide hij ten slotte dat is beter dan zulk een liefde Nu is het nog tijd dat je hem vergeet Later is dit misschien onmogelijk. Hij omhelsde zijn dochter teeder. Als hij mij redt, zal ik bekennen, dat ik mij vergist heb Maar als je er zeker van wilt wezen, dat ik mij niet bedrogen heb, als je zelf een be wijs van het verraad die beide mannen wilt hebben, ga dan beide mede; naar mijn zolderkamertje; 'tis nu het uur, waarop Gerard mij behulpzaam zou wezen, dit huis te verlaten; ik weet niet, hoe hij het zal aanleggen, maar ik verzeker je, dat het weer een valstrik isGe kunt zelf oordeelen! Hij begaf zich naar den zolder. Bevend volgden de beide vrouwen hem. 'tZou misschien beter wezen dacht hij als ik mij niet meer om Beaupreault en Collivet bekommerde, daar de agent toch het huis heeft ver- verlaten en ik daarvan gebruik maakte, om met stille trompet den aftocht te blazen Op dit oogenblik kwam juffrouw Leon boven. Zou ik kunnen vertrekken? vroeg de vluchteling. waardeering voor de dagelijksche toe wijding aan de volkszaak? Waarom te ontleden onzen eerbied voor Haar zelf verloochening en moed; onze erken ning, dat Zij ons allen een voorbeeld is in ernst en levensopvatting en door een soberheid, die toch nimmer het vorstelijke schaadde en ons juist in deze benarde tijden de gedwongen zelfbe perking zooveel lichter maakt; ons be sef dat Zij het is, die bovenal den Ne- derlandschen naam hoog houdt in de wereld? Al die eigenschappen, het ka rakter en het leven dezer waarlijk Vor stelijke Vrouw, doen tezamen voor ons levend worden het beeld der Koningin, en wij kunnen niet zeggen om welke Zij ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen samen vloeien tot een glanzend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kinderen dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor de Koningin gevoelen als een zelfde gedachte en zich verblijden in het nationaal gebeuren. Theorieën over de waarde van het koningschap missen beteekenis, zoolang geen critiek de waarde kan aantasten van deze Koningin, die, naar welken regeeringsvorm ook, voor ons steeds zal zijn ons Staatshoofd bij uitnemend heid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en komende /tijden van wisselende stroomingen onze ge dachten zich vrij zullen kunnen uitleven en de grondslagen van ons volksbestaan niet zullen worden aangetast. Dat we ten wij, en dat verwachten wij van on ze Koningin, en vooral daarom dragen wij den wensch voor Haar behoud en Haar geluk in het hart. Daarin ligt geen overschatting van Haar invloed op ons staatkundig leven, die intus- schen veel gewichtiger is dan veelal wordt vermoed, want elk Kabinet, hoe zeer zelf verantwoordelijk, moet het oor deel inwinnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan rechtvaardigen. Wanneer het gezag der Kroon in handen is van een wijs Staats hoofd met hooge opvatting van ze delijkheid en recht, een toetssteen voor de diepere belangen der natie, dan is de invloed daarvan werkdadig, en is het Koningschap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van zeiven uitstralen, doch wisselt zijn be teekenis, en daarmede onze eerbied en waardeering, naar de persoon, die de taak vervult. Daarom is Koningin Wil helmina voor ons het gelukkigste voor beeld der monarchie en daarom kunnen wij in volkomen oprechtheid van hart en verstand den wensch uitspreken, dat Zij moge regeeren tot in lengte 'van dagen, en voor ons moge blijven het symbool van eenheid, saamhoorigheid en rustige kracht. Neen, Loiseau is op straat, 'tls een geslepen kerel. Wees op uw hoede. Ik zal beneden wezen. .Voorloopig hebt gij niets te vreezen. v Haudecoeur opende voorzichtig 'het venster. Ik zie niets zeide hij. jlk begrijp niet, wat zij van plan zijn te doen. Laten wij geduldig afwachten. Louise snikte in stilte. Juffrouw Haudecoeur begreep haar wanhoop, maar had den moed niet, haar te troosten. In de duisternis van dit kleine vertrek waarin de beide vrouwen geleund te gen den muur stonden, omhelsde de moeder haar dochter. Eindelooze minuten verliepen er. Geen enkel teeken werd vernomen. De concierge komt opnieuw boven. Ik zal gekleed te bed gaan zeide zij om op alles voorbereid te wezen. Zij laat een aangestoken kaars in het kamertje achter. Er verloopt weer een uur. Geen der drie personen heeft de stilte verbroken. Plotseling siddert de vluchteling. Hij meende een voorwerp tegen de ruiten te hooren slaan. De beide vrouwen treden naderbij. Haudecoeur opent opnieuw het ven ster en buigt voorover, om er uit te zien. Een dik en stevig koord is aan een zolderkamer van het aangrenzende huis boven hem bevestigd. Aan H.M. de Koningin onze eerbie dige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland! De staking in Lancashire. (Eng.) Zaterdagavond om 11 uur 30 precies hebben 200.000 wevers en weefsters in Lancashire het werk neergelegd, Hon derdduizenden weefgetouwen staan stil. De staking, die waarschijnlijk ontslagen op groote schaal in de aangesloten indus trieën ten gevolge zal hebben, beteekent voor de katoenindustrie van Lancashire een wekelijksch verlies van l1/s millioen pond sterling aan opdrachten en loonen. Ook de spinnersorganisatie, waarbij 250.000 textielarbeiders zijn aangesloten, heeft besloten binnen de eerstvolgende 10 dagen een stemming te houden over staken of niet staken. BURGEROORLOG IN BRAZILIË. Tijdens den jongsten burgeroorlog in Brazilië zijn minstens 15000 personen ge dood. De federale regeering heeft nieuwe troepen gezonden. Men verwacht de her opening van het offensief tegen de rebellen. O— RADIO-TENTOONSTELLING. De Radiotentoonstelling te Londen, die Zaterdag is gesloten, is door 170.000 per sonen bezocht. De ondernemers verklaren, dat er 72 pCt. meer bestellingen zijn ge daan dan verleden jaar. In totaal zouden door de handelaren 2 millioen ontvang toestellen zijn besteld. —O HEVIGE AARDBEVING. Uit Manilla wordt gemeld, dat het noor delijke Philippijnen-eiland Luzon door een aardbeving is geteisterd. Vooral de aan de westkust gelegen havenstad San Fer nando werd zwaar getroffen. Honderden huizen zijn ingestort en duizenden bewo ners zijn dakloos. De schokken waren zoo sterk, dat de naalden der seismografen afbraken. HERLEVING IN HET GLOEILAMPEN- BEDRIJF. Moest de N.V. Gloeilampenfabriek „De Volt" te Tilburg vorig jaar wegens heer- schende malaise overgaan (ot een massa ontslag, gedurende de laatste drie maan den is er een opleving te contsateeren en heeft de directie niet minder dan 500 man, deels jeugdig personeel, opnieuw aan den arbeii gesteld. O— Uit het Wilhelminakanaal te Tilburg is Zaterdagmorgen het lijk opgehaald van den 67-jarigen G. v. d. P., die sedert eenige dagen werd vermist. In de vensterbank zit een man, dien Haudecoeur niet kan herkennen, eers tens omdat het te donker is en tweedens omdat die onbekende een grooten, vil ten hoed met omgeslagen rand draagt. Hij slingert met het touw heen en weer, zoodat dit telkens langs het raam van Haudecoeur strijkt. De vluchteling grijpt het en houdt het vast. De beide vrouwen zien hem angstig aan. Mijn God, wat ga je doen? Dat is eenvoudig genoeg. Ik be grijp, wat Beaupreault wil. 't Aangren zend^ huis is niet bewaakt. Ik moet daarheen klimmen en zie er geen an der middel toe, dan lan'gs dit koord, 't Is kinderspel voor mij, die nogal sterk ben. Plotseling houdt hij op. Gedurende het spreken heeft hij den onbekende boven hem geen oogenblik uit het oog verloren. De man klom juist weer door het raam naar binnen. Hij stootte met zijn hoofd tegen een der raamposten en zijn hoed valt hem van het hoofd. Een vage lichtstraal valt op zijn ma ger gelaat en hoe vlug dit ook geschied de, toch is het Haudecoeur, alsof hij een steek in het hart krijgt. Collivet!! mompelde hij Ha! Die schurk! Een oogenblik dacht hij na. Van Collivet had 'hij alles te vreezen. (Wordt vervolgd.) voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard COPYRECHT U.TG.-COMP. ,.DS BRANDING" O—EXMIHMW wwiwi, T/ruMPmiiPwr —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1